'Weer smog?... Snel tegenactie' Laat ons de zorg over uw verzekeringen. VVD moet bundeling in 't midden tot stand brengen' Minister Stuyt in Schiedam: Rode Kruis-plan voor „vliegende colonnes" Spoedig beslissing over steun kranten Gastarbeiders in staking bij Friki c LEroSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 Tijdens een bezoek aan hetimité-lid dr. L. A. Clarenberg de Rijnmond-gebouw in Schiedam kaart van het Rijnmondgebied bezichtigde minister Stuyt onder hét probleemgebied voor de leiding van het Rijnmond-co-1 luchtvervuiling. UTRECHT ANP» Het Nederland- sche Roode Kruis zal worden ge reorganiseerd. In plaats van de 250 staande, maar onderling verschil lend uitgeruste plaatselijke colonnes, komen er bij goedkeuring van de ver strekkende plannen per gewest vlie gende districtscolonnes. Zij zulleh binnen zeer korte tijd ter plaatse moeten zijn als zich een grote ramp voordoet. Zy worden der halve uitgerust met een drietal aan hangwagens, die dag en nacht be pakt klaar moeten staan en terstond achter een willekeurige auto kunnen woren gehaakt. Elke aanhangwagen bevat een derde deel van het nood zakelijke materiaal voor de inrich ting van een verzamelplaats voor ge wonden. Als telkens drie afdelingen samenwerken aan de vorming van een ditriotscolonne, kan elke afde ling toch blijven beschikken over een van de aanhangwagens met het daarop behorende materiaal voor plaatselijk gebruik. Het tijdrovende charteren en laden van een vracht wagen wordt echter vermeden, zodat de hulpverlening wordt bespoedigd. De indeling van de districten zal geschieden in overleg met de pro vinciale autoriteiten en de BB, zodat de hulpverlening kan worden geco ördineerd. Per provincie wordt ge zorgd voor aanvulling van de vlie gende colonnes met verbindingsma teriaal. Er zijn voorts nieuwe plan nen voor de instructie, de aanschaf van gestandaardiseerde uitrustings stukken en een herscholing van het personeel. De nieuwe plannen passen in de landelijke opzet voor een betere rampbestrijding, waarbij ook BB, DODELIJKE VAL VAN 40 METER HOOG ROTTERDAM (ANP) Een tech nicus is gistermiddag in Rotterdam bij het uitoefenen van zijn werk zaamheden naar beneden gevallen en overleden aan de opgelopen ver wondingen. De technici bedienden zich van een glazenwassersbak om het dak van een schoolgebouw te controleren. De man, die veronge lukte, was de 53-jarige ambtenaar technische dienst van de gemeente Rotterdam, de heer J. van den Berg De ander, die een gekneusde linker arm opliep, is de 35-jarige directeur van een Bouwonderneming, de heer J. H. van Gogh uit Helmond. Beide mannen bevonden zich in de glazenwassersbak aan de rand van het dak van de scholengemeen schap Technicon in de Benthem- straat in de Maasstad. Op een hoogte van 40 meter controleerden zij de emaille dakplaten. Door onbekende oorzaak raakte de bak plotseling uit balans, de heer Van den Berg viel uit de bak en stortte naar beneden Hij kwam op het dak van de eerste etage van het gebouw terecht. Na overgebracht te zijn naar het Berg wegziekenhuis overleed hij aldaar. De heer Van Gogh raakte met zijn linkerarm bekneld tussen de bak en de muur van het gebouw. Hij werd later door de brandweer uit zijn be narde positie bevrijd. Na in het zie kenhuis te zijn behandeld kon hij naar huis gaan. brandweer, politie, GGD en mobiele colonnes worden betrokken. Het Rode Kruis zal echter de eerste hulp moe ten verlenen, daar de mobilisatie van de BB geruime tijd vergt. Radio Veronica verliest kort geding opnieuw ROTTERDAM Als zich bin nen korte tijd een nieuwe smog- periode aankondigt in het Rijn mondgebied overweegt minster L. Stuyt (Milieuhygiëne) het ver keer zo om te leiden, dat het niet kan bijdragen tot smogvorming. In ieder geval zullen dan direct maatregelen worden genomen. Om een beter inzicht te krijgen in de problemen zal de minister in de komende wéken een werk bezoek aan Vlaardingen brengen en na het informele contact met Rotterdam.dat reeds werd ge legd, ook formeel met het Rotter damse stadsbestuur overleggen. „De continue vervuiling in het Rijn mondgebied heeft de grens van het toelaatbare aanzienlijk overschre den", aldus de minister die een on derscheid maakte tussen continue vervuiling en incidentele smog. ..Deze vervuiling zullen we tot iedere prijs terugdringen". „Maar we kunnen geen maatrege len treffen die onmiddellijk effect hebben", aldus minister Stuyt. Deze uitspraken deed hij gistermiddag na dat hij zich in het Rijnmondgebouw te Schiedam uitvoerig over de voor bije smogperiode had laten informe- Gistermorgen heeft de minister raad de Rijnmondse smog besproken Minister Stuyt zei dat de regering zich bewust is van de ernst van de situatie in Rijnmond en dat „de re gering niet stil zal zitten". De Saneringscommissie Rijnmond gebied zal op zeer korte termijn een wettelijke achtergrond krijgen. Maandag aanstaande heeft de minis ter hierover een gesprek met de com missaris der koningin, mr. J. Klaas- sesz, die voorzitter van de sanerings commissie is. De wet inzake luchtverontreiniging zal snel in werking treden. De wet geeft de mogelijkheid verkeer stil te leggen. Minister Stuyt verwacht op korte termijn een keerpunt in de vervui lingstoestand. „Er is al een lichte ombuiging zichtbaar, mede door het intensieve contact met het bedrijfs leven. Maar de regering zal niet aar zelen om tot sluiting van bedrijven over te gaan, die te veel aan de ver vuiling bijdragen". Eén van de maatreelen die minis ter Stuyt aankondigde is een door lichting van de utiliteitsbedrijven (elektrische centralesin het Rijn mondgebied. Nauwkeurig zal worden onderzocht, voor zover dat nog niet is gebeurd, welke andere bedrijven tot de vervuiling bijdragen. DEN HAAG (ANP» „Radio Ve ronica" heeft ook in hoger beroep het tegen Radio Noordzee aange spannen kort geding verloren. Het gerechtshof in Den Haag be krachtigde gisteren het vonnis vanl de Rotterdamse rechtbankpresident en wees, evenals daarin gebeurd was, de vorderingen van Veronica af. Radio Veronica had van het hof! een bevel gevraagd aan de Zwitserse j eigenaars van de Mebo 2 van Radio- Noordzee om een kapitein en beman ning van Veronica aan boord te laten. Subsidiair was een bevel gevraagd het zendschip Mebo 2 de haven van Scheveningen binnen te brengen of dat dooi- Veronica te.laten doen. Veronica had met Noordzee eind september 1970 een contract gesloten. Veronica meende een optie te hebben om de Mebo 2 te blijven huren, na dat de eigenaars van het schip eind november hun schulden aan Veronica hadden betaald en vrij over hun schip dachten te mogen beschikken. Het hof stelde dat uit het contract en uit mondelinge afspraken daar over blijkt dat Veronica niet gerech tigd was de optie uit te oefenen. Het hof veroordeelde Veronica in de kos ten van het kort geding iin hoger be roep: f 5.465, DEN HAAG (ANP) Minister president mr. B. W. Biesheuvel heeft gisteravond meegedeeld te hopen, dat binnen enkele weken een beslissing kan worden genomen over eventueel te nemen maatregelen voor de dag bladpers. „We hopen dat heel snel te doen", aldus de premier. Op de kritiek, dat aan de situatie in de dagbladpers geen aandacht was geschonken in de troonrede ant woordde de minister-president, dat dit vraagstuk uitvoerig was bespro ken in het debat over de regerings verklaring in begin augustus. Hij merkte op. eeen aanleiding te hebben het toen besprokene in de troon rede te herhalen. Zeven koeien door trein overreden UITGEEST (ANP» De- trein AlkmaarAmsterdam heeft gister avond omstreeks acht uur op het traject CastricumUitgeest zeven koeien vermorzeld, die op de spoor baan liepen. Waarschijnlijk heeft het hek van het weiland opengestaan, waardoor de koeien op de spoor baan konden komen. De botsing heeft in het treinver keer tussen Alkmaar en Amsterdam een lichte vertraging veroorzaakt die een half uur later was weggewerkt. In het Stedelijk Museum in Amsterdam ontving de kunstenaar Co Westerik gis termiddag de staatsprijs voor de beeldende kunst en archi tectuur uit handen van jhr. M. L. de Brauw minister van Onderwijs en Wetenschap pen. ADVERTENTIE EG PI RA AT KR INK ZIN ING VERKLAARD ALMELO De achttienjarige Wim K. uit Hengelo, die dinsdag bij Deur- ningen drie meisjes van twaalf jaar dood reed, wordt niet strafrechtelijk vervolgt. De Enschedese kantonrechter mr. P. Immerzeel heeft gisteren een krankzinnigheidsverklaring afgege ven voor de jongen, die aan drugs is verslaafd. Mogelijk zal de jongen nu worden opgenomen in *t psychiatrisch zieken huis Brinkgreven in Deventer. Sinds dinsdag zit hij opgesloten in de cel van het politiebureau van Weerselo. De ouders van Wim zouden al in februari hebben geprobeerd om hun zoon krankzinnig verklaard te krij gen. Dat mislukte toen. Mevr. I an Someren-Downer: VLAARDINGEN (ANP) Gister middag hebben de leerlingen van het „Prof Casirnir Lyceum" en van het „Groen van Prinsterer Lyceum in Vlaardingen massaal gedemonstreerd tegen de luchtvervuiling. Met span doeken trokken de jongelui door de gemeente, om tenslotte bij het stad huis een petitie aan te bieden aan de wethouder voor de volksgezond heid, mevrouw L. van Duyn-Spruijt. UTRECHT De VVD moet een sterke bundeling in het midden tot stand gaan brengen. Dat is een nood zaak voor de Nederlandse politiek. VVD-voorzitter mevrouw G. V. van Someren-Downer heeft dit vanmid dag betoogd in Utrecht. „Nederland is rijp voor duidelijke scheidslijnen," hield zij de partijraad voor. „De moderne kiezer is bepaald beter af met drie duidelijke poliieke partyen met een geprofileerd politiek gezicht." In het huidige politieke krachten veld .hoort de VVD in het midden" Mevrouw Van Someren legde uit waarom. „Wij zien uitersten ontstaan, groepen die elkaar niet eens meer verstaan: zij die de hele maatschappij een grote puinhoop vinden of er zelf liefst eerst een puinhoop van willen maken om hun model te gaan bou wen; je hebt ridders zonder vrees of blaam die alle nieuwigheid maar be spottelijk vinden. De laatste zijn de reactionairen oude stijl: de eerste zijn de nieuwe reactionairen." VVD-voorzitter zei voorts, dat een maatschappij deze uitersten nodig heeft om tot een juiste be weging te komen. „Verkettering is daarom uit den boze." Maar zij wilde er ook geen overdreven gewicht aan hechten, „wat wel eens gebeurt, om dat uitersten nu eenmaal gemakkelij ker belangstelling trekken." Mevrouw Van Someren meende, dat er in de PvdA mensen zitten die niet naar DS'70 zijn gegaan, „maar zich Moederen kind verdronken BREDA (ANP) Gistermiddag zijn de 28-jarige mevrouw C. Nele mansVan Nisten uit Breda en haar vierjarig zoontje door verdrinking in de Belcrumliaven in Breda om het leven gekomen. Beiden zaten in een personenauto, die door een achterop komende vrachtwagen werd geraakt. De personenauto schoot daardoor over de kademuur het water in. Twee voorbij gangers hebben gepro beerd moeder en kind uit de wagen te halen. Ze konden echter de auto deuren niet open krijgen. Twee kik vorsmannen van de brandweer slaagden er na ongeveer een kwar tier in de slachtoffers boven water te brengen. Broeders van de G.G. en G.D. en politiefunctionarissen heb ben daarna nog drie kwartier ge probeerd om door kunstmatige adem haling de levens van beide slachtof fers te redden. in een brede middenvolksparij beter thuis zouden voelen." Zij dacht dat deze mensen ook in DS'70 zelf zaten en zeker in de confessionele partyen. De Democratische Midden Partij van het Tweede-Kamerlid Jac. H. de Jong, de Nederlandsche Midden stands Partij en de Bundeling Mid dengroeperingen noemde mevrouw Van Someren niet. Een aparte beschouwing wijdde zich aan D'66. „Voor my blyft tragisch moment het bijna honend afwijzen van D'66 met de VVD. Ik vraag mij nog steeds af: Waarom toch niet eens rustig gepraat, waar om die duidelijke voorkeur voor de PvdA?" Mevrouw Van Someren besloot haar rede met: De opdracht van de VVD is het midden te bundelen, de verstrooide liberaaldenkenden bijeen te brengen. Het moet de komende jaren gebeuren." GRENS VOOR AOW-PREMIE VERHOOGD Den Haag De inkomensgrens voor AOW-premie wordt verhoogd. Met ingang van 1 januari wordt die grens verlegd van f 18.800 naar 21.150 gulden. Deze maatregel betekent dat over inkomens boven 21.150 gulden geen AOW-premie hoeft te worden be taald. BOXMEER (ANP) Spaanse Joegoslavische arbeiders bij de Coö peratieve Pluimveeslachterij Friki in Boxmeer zijn gistermiddag in staking gegaan. Volgens een woordvoerder van de Katholieke bond voor dings- en genotmiddelen AVG het om ongeveer 200 man gaan. Er is een conflict over secundaire ar beidsvoorwaarden ontstaan. De leiding van Friki heeft de vak beweging verzocht in deze kwestie te bemiddelen. De bond voelt er echter weinig voor. zo zei een woordvoer der van de AVG. om in dit stadium „als een soort ambulance te moeten komen aansnellen", in plaats van tijdig in het conflict te worden be trokken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6