Veel variatie bij 3 oktober viering Dagje Leiden' van Kamerleden 'BREESTRAAT' ONGERUST AUTORIJDEN WORDT DUURDER MAAR HET HOEFT NIET L.I.A.M. Kwaliteit zeewater verbetert langzaam SR ]j 25 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD sstn Weet je nog weleen mengelmoes van jeugdherinneringen LEIDEN Een grote groep van buitenissige figuren zal op 2 oktober door de straten van Leiden trekken. Om wat namen te noemen: Wim en Zus van de leesplank, Winnetou, Snelle Voet (te paard), Prikkebeen, Kniertje uit „Op hoop van zegen", een fakir, een degenslikker, lol-oom, en ga maar door. Allemaal in het kader van de te houden 3 oktoberoptocht, die als motto heeft meegekregen: „Weet je nog welDe stoet, die beelden uit de kinderjaren van de meeste ouderen zal brengen, is één vai hoogtepunten van de zesenzeventigste herdenking van het Ontzet van Lei den op 3 oktober 1574, die als vaste onderdelen natuurlijk ook weer de uitreiking van haring en wittebrood in het Waagbouw (7.30-9.30) en de koraalmuziek in het Van der Werfpark (8.00) op het programma heeft staan. A Omdat 3 oktober op zondag valt zijn alle festiviteiten verplaatst naar de zaterdag; 2 oktober dus. Al op vrijdag zullen de mensen in de Lrust- en verpleegtehuizen kunnen meegenieten van de festiviteiten, om dat de dames van de bestuursle den hen een feestelijke tractatie zul len aanbieden, 's Avonds wordt het feest ingeluid met 'n grote taptoe om hulde te brengen aan de nagedach tenis van P. van der Werf (de bur gemeester van Leiden tijdens de be zetting door de Spanjaarden) en de zijnen. Om half acht zal de taptoe vertrekken van het Kaasmarktter rein. De bedoeling is, dat de stoet één grote lichtstoet zal worden en daarom is de deelnemers gevraagd lampions mee te brengen. Om acht zal het Luna-park op het ter rein bij de Groenooradhal de poor ten openen. Er zal feest zijn tot 12.00 uur. Ook zaterdag is het Luna park (vanaf 9.00) tot 24.00 uur open. feestelijkheden van zaterdag worden ingeluid door het Leidsch Politie-muziekgezelschap, dat 's mor gens om zeven uur reveille zal bla zen vanaf het bordes van het Stad huis. Om half acht zullen 8800 men- haring en wittebrood in ont zei vangst nemen in het Waaggebouw de Aalmarkt. In verband met het grote aantal inschrijvers is het Waaggebouw alleen bereikbaar via de Vrouwensteeg en alleen toegan kelijk voor hen, die de feestgave in ontvangst komen nemen. Wel voor iedereen toegankelijk is het optreden van het gemengd koor het kinderkoor Ex Animo, dat met muzikale begeleiding van de Christelijke Muziekvereniging „Con- cordia" onder leiding van Herman de Wolff in het Van der Werfpark koraal-muziek ten gehore zal bren gen. Ook de repetitie in het Waag gebouw op 28 september 's avonds acht uur is voor iedereen open. Van af half tien zal Rien Ritter een spelen op de beiaard van het Stadhuis in Leiden. Op de Mare wordt van tien uur tot 's avonds zeven uur een oud-Hollandse Markt gehouden. Naast een demonstra- en 13-tal oude ambachten (vorig jaar een groot succes) zullen een oud-Hollandse poppenkast en een folkloristische dansgroep op de markt te vinden zijn. Op de Koren beurs laten tot half één leden van het Zuid-Amerikaanse orkest Ritmi- co Especiaal hun vrolijke en exoti sche muziek horen. Antieke auto's Ook al in de ochtend vindt een rondrit van antieke auto's plaats. Een nieuwe activiteit tijdens 3 ok toberfeesten, die georganiseerd is door de Pionier Automobielen Club. Op het Stadhuisplein zal er een con cours d' élégance gehouden worden, steeg, Vismarkt, Aalmarkt. waarbij vooral gelet zal worden op de combinatie van de kleding met de auto. Bovendien zullen twee befaam de Jazz Bands de optocht ver gezellen om de sfeer van de jaren twintig te laten herleven. Hoewel er de laatste Jaren een discussie is geweest over het al dan niet houden van een herdenkings dienst en hoewel er op 5 mei ook al geen dankdienst meer wordt gehou den hebben de organisatoren van de 3-oktoberfeesten besloten toch de herdenkingsdienst in de Pieterskerk (10.30) te moeten laten doorgaan. Ds. G. C. Post zal de dienst leiden. Bij de Hoogstraat wordt om twaalf uur een groot Japans dagvuurwerk afgeschoten. Een voorloper van het grote vuurwerk dat 's avonds om half twaalf gehouden zal worden én niet een uur eerder zoals abusievelijk in de gedrukte programma's staat. Om één uur start de oktoberoptocht in showstijl. De route van de optocht is zo gekozen, dat men de stoet meer malen kan zien. De toeschouwers wordt dan ook dringend verzocht niet met de optocht mee te lopen. Verzoekprogramma Een groep Leidenaars zal van al deze activiteiten verstoken moeten blijven. Dat zijn de mensen in de ziekenhuizen, rust huizen en bejaar dentehuizen. De Eerste Nederlandse Ziekenomroep zal in samenwerking met de ziekenomroep van het AZ via PTT-verbindingen deze mensen laten meegenieten van de 3 oktober viering. Twintig tehuizen zullen kun nen meeluisteren naar de program ma's. Het thuisfront kan voor deze programma's verzoekjes doen om platen voor familie en bekenden te draaien, die al dan niet vergezeld zul len kunnen gaan van de beste wen sen. Men kan daartoe de hele dag 52483 bellen. De radioka- dient te vragen, zal graag een dergelijk verzoek opne- Routes Taptoe-route: Kaasmarkt, Pelikaan straat, Haarlemmerstraat, Prinsesse- kade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Oranje- boomstraat, Geregracht (défilé bij het Jan van Houtmonument), Jan van Houtkade, Doezastraat, Van der Werfpark, Garenmarkt. Rondrit antieke auto's: Doelenka zerne. Rembrandtstraat, Noordeinde, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Nwe Beestenmarkt, Molenwerf, Valk- brug, Schuttersveld, Stationsplein, Morssingel- Morsstraat, Blauw- poortsbrug. Haarlemmerstraat, Pe likaanstraat. Hooigracht, Water- steeg, Sint Joristeeg, Levendaal, Korevaarstraat, Lammenschansweg, Korevaarstraat, Gangetje, Boter markt, Vismarkt, Stadhuis, Vis markt, Aalmarkt, Boommarkt. Kort Rapenburg, Noordeinde, Rembrandt straat, Doelenkazerne. Route optocht: Burggravenlaan, Ho ge Rijndijk, Hogewoerd. Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Sta tionsweg, Stationsplein, Schutters veld, Valkbrug, Molenwerf, Nieuwe Beestenmarkt, Turfmarktsbrug, Turfmarkt, Haarlemmerstraat, Pe likaanstraat, Hooigracht, Water- steeg, St.-Jorissteeg, Levendaal, Ko revaarstraat, Breestraat, Koornbrug- ADVERTENTIE Heeft U wel eens berekend hoeveel geld u uit zou sparen door met een MERCEDES BENZ dissel te gaan rüden? Makkelijker nog de LIAM-adviseurs willen het graag vrijblijvend voor U uitrekenen. I liter diesel olie kost nog geen 24 cent. Tevens krijgt U dan alle MERCEDES BENZ voordelen, zoals perfectie, veiligheid, hoge inruilwaarden, enz. op de koop toe. Wanneer de aanschaf van een nieuwe MERCEDES BENZ 200D of 220 D U te begrotelijk zou zijn, bicden wij U de keus uit II occasions bouwjaren 1969, 1970 en 1971. Km.standen vanaf 16.000 km. in de kleuren blauw, groen, wit grijs, beige en wit. Deze wagens worden van zelfsprekend verkocht met de bekende LIAM-Mercedes Bcnz dealer garantie. Neemt U eens contact op met de N.V. L.I.A.M.. Vondellaan 45. Leiden (telef. 44545) om u voor te laten rekenen dat autorijden goedkoper kan met een MERCEDES BENZ DIESEL. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 Drie oktober is een feest voor iedereen. Het zijn vooral de kin deren, die er zo vol overgave van kunnen genieten. Daarvan ge tuigen deze foto's van vorig jaar. De jongens rechts volgen intens de avonturen van Jan Klaassen. De beide kinderen links vergeten voor deze ene dag het „Snoepen? Eet een appel." Pianorecital in Duivenvoorde VOORSCHOTEN In Kasteel Duivenvoorde heeft dinsdagavond september het laatste concert van dit zomerseizoen plaats. Toos Onder denwijngaard zal dan een pianorecital geven. Op het programma staan wer ken van Bach, Haydn. Brahms, Pij per, Messiaen en Scriabin. Oecumenische jongerendienst LEIDEN - De Oecumenische jonge rengroep Leiden ohudt morgenoch tend om 11.45 uur in de Lutherse kerk een dienst, waarin pater C. van Vliet ofm. zal spreken over „De vrede nze machteloosheid". Kon. Zilver voor P. Philippo LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de aan de heer Pieter Philippo, baas van de afdeling voorbereiding van de Leidse Deken- fabriek Van Wijk. De heer Philippo kreeg daarmee loon naar werken zijn 50-jarig diensverband bij deze zelfde firma. De heer Pnilippo trad 26 septem ber 1921 in dienst als wever en heeft deze functie 30 jaar vervuld. Na drie jaar getouwsteller te zijn geweest werd hij in 1955 baas van de afde> ling voorbereiding, waar hij leiding geeft aan vier man. De heer Philippo, die „betrouw baar" werd genoemd en „een man met een groot verantwoordelijkheids gevoel" was buiten zijn werkkring twintig jaar lang afdelings-penning- meester van de textielbond „Unitas" van het CNV. Bovendien is hij lid gewest van vele commissies voor net CNV en van de bestuurdersbond. Op de foto (Holvast) speldt de echtge note van de jubilaris de koninklijke onderscheiding op. LEIDEN Een achttal Tweede Kamerleden van de CHU en KVP zijn gisteren even uit de drukke beslommeringen rond de miljoenennota gebroken voor „een dagje Leiden". Het is geen vrolijk uitje geworen, maar dat liet zich voorspellen. De parle mentariërs waren hier op uitnodiging van hun politieke vrien den uit de Leidse gemeenteraad, die daarmee hebben willen bereiken dat „Den Haag" meer open oor en oog krijgt voor de Leidse problemen. Na afloop van het werkbezoek toonden zij zich onthutst: je verwacht zo'n zorgengebied eigenlijk niet mid den in de randstad. eerste reactie was, dat er een hetere financiële regeling zou moe ten komen voor de specifieke proble matiek van oude (industrie)steden als Leiden. Het was de heer Fiévez die deze opmerking maakte, ook na- .ens de anderen. Op de vraag of deze uitspraak be tekent dat de huidige financiële ver houding tussen gemeente en rijk onvoldoende is, werd verder niet in gegaan. Dat zal ter sprake komen bij de behandeling van de staats begroting, werd gezegd. Etalag< je s Het gezelschap werd 's morgens ontvangen door B. en W. en enkele topambtenaren. Die kwamen tijd te kort om over alle noden te vertellen. voorproefje op wat daarna kwam: een bustocht door Leiden en omstreken. Hier geen pracht en praal, zoals gebruikelijk bij staatsiebezoeken. De Leidse "eta lages" waarlangs de Kamerleden werden meegetroond deden hen later erkennen: "een triest beeld". Om maar wat te noemen: zij wer den rondgeleid in De Camp waar nog zoveel te herstellen valt. Hun werd daarbij gewezen op de kilome ters lange gr achtkanten, waarvan het herstel al jarenlang op zich laat wachten wegens geldgebrek. Zij werden meegenomen naar de Schouwburg die aan restauratie toe is, langs de Stedelij kp Lichtfabrieken die pas een drastische bezuiniging heeft opgelegd gekregen, langs in dustriegebied De Waard dat nog steeds niet is ontsloten door brug gen (alweer; geldgebrek). Nauwe straatjes De bus reed ook door Noord-Hof land in Voorschoten en door de nieuwbouw van Leiderdorp, met al z"n winkels, speelplaatsen en groen, woonoord van 18.000 zielen. En toen -- sohrille tegenstelling door Lei den Noord waar (op een veel kleiner gebied) 20.000 mensen wonen. De bus kon er niet eens de uitgestippelde route rijden omdat zij niet alle nauwe straatjes in kon Heel aanschouwelijk kregen ae Kamerleden te zien hoe het voorna melijk komt dat de flats in de Me- renwjjk zoveel duurder zijn dan de woningen in de (particulieren) sec tor in Leiderdorp. In Leiderdorp staan de flats aan de rand van weiland, op een aangebracht laagje zand van een paar decimeter. In de Merenwijk schiet een 20 meter lange heipaal na één aai over zh bol met een zuigend geluld de grond in Agglomeratie ADVERTENTIE owe5 Öp,u's sinds 1920 3r het moderne gezin >t en met 5 oktober i zondags HOUTRUST DEN HAAG 175 attractieve stands met vele NOVITEITEN tentoonstelling voo 24 september tot behalve U KIJKT UW UIT! schitterend ANTIEK SPEELGOED dagelijks 5 MODESHOWS in de Rotonde Tips voor DOE 50 modelkamers Reserveer een HET ZELF klassiek liddag of e< HOBBY modern LEIDEN De kwaliteit van het zeewater langs de kust bij Katwijk Noordwij k wordt beter. De aan- i de spuitijden van het Rijnlandse gemaal in Katwijk blijkt gunstige resultaten af te wei-pen. Dat kon dijkgraaf mr. F. M. A. Schok king Rijnlands verenigde vergadering meedelen in dezelfde vergadering, burgemeester Vis van Leiden werd toegelaten als hoofdingeland in de plaats van mr. G. van der Wil ligen. De verenigde vergadering heeft be sloten tot aankoop van de rioolzui veringsinstallatie aan de Schippers- vaartweg nabij de Haarlemmertrek- vaaa-t onder Noordwijkerhout tegen een prijs van drie miljoen gulden. De overdracht van deze Installatie, die reeds door Rijnlands personeel wordt bediend, is een uitvloeisel van de taakuitbreiding van het Hoog heemraadschap sedert enige jaren, waarbij Rijnland de mogelijkheid kreeg nok zelf rioolwaterzuiverings installaties te exploiteren en te bouwen. Een krediet van 1 miljoen gulden werd beschikbaar gesteld voor de bouw van een rioolgemaal met persleiding naar de Ringvaart, als voorlopige zuiveringsmaatregel in af- DONNERWINT WEST-BERLIJN iANP) De Ne derlandse schaakgrootmeester Jar- Hein Danner heeft zijn partij voor de zesde ronde van het toernooi om het internationale Westduitse kam pioenschap in Berlijn tegen de Duit ser Schiffer in winst omgezet. Don- ner deelt nu in het klassement de tweede plaats met 3.5 punten. Eer ste is de Zuidslaviër Gligoric, die een half punt meer heeft verzameld. meenten en de structurele moeilijk heden van Leiden deed bij de Ka merleden de vraag rijzen, of er niet nauwer in agglomeratie-verband zou moeten worden samengewerkt. Een delicate vraag, waar slechts een en keling hardop mee durfde instemmen. Zelfs doorgewinterde Leidse KVF- en CHU-raadsleden raakten onder de indruk van alle ellende die nu zo overzichtelijk werd gepresenteerd, nadat ook de directeur van de socialo dienst had verteld over de Leidse bevolkingssamenstelling De acht Kamerleden komen vol gende week nog eens bij elkaar, om de materie even te laten bezinken en om dan na te gaan wat er con creet kan worden gedaan om steden als Leiden uit de last te helpen. De verenigde vergadering besloot verder tot toelating van Ph. Kroes uit Waddinxveen als hoofdingeland- plaatsvervanger. ADVERTENTIE Philips banden 3 halen - 2 betalen LIGTVOET Gangetje Wint Delfland het van SLF? BENTHUIZEN LEIDEN Bent huizen - zo werd gisteren in de raad besloten - gaat- alle voor- en nadelen van de Stedelijke Licht Fabrieken in Leiden vergelyken met die van het energiebedrijf van Delfland. Als Delfland als „winnaar" uit de bus zou komen, dan zullen stappen wor den ondernomen om hierbij aan te sluiten. Seybel (PvdA) had toch wel res pect voor de SLF. „Ik geloof, dat deze zaak investeringsstop i veel te sterk wordt opgeblazen. Volgens mij heb ben de buurgemeenten geen enkel begrip waarmee Leiden te kampen heeft. Ik vind het een vrij normale zaak. dat Leiden de winsten, die het bedrijf heeft gemaakt, heeft opgestre ken. Tenslotte heeft deze gemeente ook miljoenen in de SLF gestoken. Alleen voor 1971 is er al voor 22 miljoen gulden geïnvesteerd. Is het dan zo gekt dat eventuele baten ook ten goede komen aan Leiden?" „Ik moet nog zien, dat Benthuizen en andere gemeenten op de proppen waren gekomen als de SLF verliezen had gleden." AR/CHU-raadslid Van Noort merk te op, dat Leiden al zo'n vijftig Jaar omliggende gemeenten van energie voorziet. „Als we besluiten voor aan sluiting bij Delfland, dan zitten daar nogal wat consequenties aan. We moeten ons afvragen wil Delfland ons wel als klant hebben. Ik vraag me af welke verwachtingen burge meester en wethouders van deze stap hebben. De noodzaak om hiertoe over te gaan zie ik niet direct". Burgemeester Keijzer: „Ik heb alle respect voor Leiden. Maar ik vind het toch verstandig als de raad zou zeg gen, dat hij de zaak gaat onderzoe ken en de cijfers met elkaar gaat ver gelijken". Unaniem werd hiertoe besloten. LEIDEN Het liegt er niet om maar vrijwel de gehele „Bree straat" is tegen de plannen, zoals die voor deze winkelstraat zijn ontvouwd in de nota van het col lege van B. en W. inzake het wan delgebied. Om precies te zijn 78 van de aan de Breestraat geves tigde 86 bedrijven hebben gisteren in een aan burgemeester Vis aan geboden petitionnement hun ver ontrusting kenbaar gemaakt over het verloop en de gevoerde discus sies in de maandag in de Stadsge hoorzaal gehouden raadsvergade ring. Deze bedreven vertrouwen er op, dat B. en W. van Leiden en ook de raad in zijn zitting van a.s. maan dag uitgaande van hun verant woordelijkheid t.o.v. een gezonde bin nenstad, zullen onderkennen, dat te verstrekkende verkeersmaatregelen afbreuk kunnen doen aan de econo mische streekfunctie van Leiden, dat daardoor een groot stuk werkgelegen heid in gevaar wordt gebracht en dat dit een gunstige ontwikkeling van de aan de Breestraat gevestigde bedrij ven tegejvwerkt. Hoewel de ondertekenaars van het petitionnement zich bewust zijn van de grote problemen, die zich voor doen, zijn zij ervan overtuigd, dat verantwoorde oplossingen te verkrij gen zyn door de alternatieven, welke zijn verwerkt in de door 't Leids City Centrum aangegeven richtlijnen. Een plan in fases, waarover wij reeds uit voerig schreven. Nu vrijwel de ge hele „Breestraat" zich uitspreekt voor dit plan, verwachten de onder tekenaars, dat de raad in zijn beslis sing van a.s. maandag niet ondoor dacht te werk zal gaan, doch de be langen van de Breestraat zal laten prevaleren. Doet de raad dit niet. zo is men van oordeel, dan wordt het risico slechts alleen op de schou ders van de bedrijven afgewenteld. Voor de Breestraat is er slechts één alternatief: het L.C.C.-plan. Indien vast wordt gehouden aan het in de nota. verwerkte plan, dan wordt de Breestraat een brombaan (bromfiet sers racen er doorheen), worden de automobilisten bU de Papengracht „de woestijn" ingestuurd en wordt deze straat voor de automobilist, die er zyn inkopen wenst te doen. vrij wel onbereikbaar. Heeft hij de weg Bij de burgemeester. V.l.n.r. dr. Vis en de heren Hosman, Van Willige, Van Es en Brummer. Foto Holvast) er heen (eindelijk) gevonden, dan wacht hem nog de moeilijkheid een parkeerplaats te vinden, aldus het oordeel van vele ondertekenaars van de gisteren aangeboden petitie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3