.EIDSCH DAGBLAD 5ELGIE NAAR DE STEMBUS Poging olitieke [loord LP LONDEN WIJST 105 RUSSEN UIT vandaag xibinet Eyskens valt uiteen door partijtwisten Woonwagenbewoners overvallen Sociale Dienst in Sittard FATALE FOUT Regering onderschat n woning ellende (§ud gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 No. 33513 cteur: G. Koopman ;dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). (Van onze correspondent) 1RUSSEL België krijgt vervroegde verkiezingen: mier Eyskens en vice-premier Cools hebben koning idewijn voorgesteld de Kamers van Volksvertegen- jrdiging te ontbinden. Dit regeringsbesluit kwam wel onverwacht, nadat de eerste minister eerder op de dag nadruk had verklaard dat de regering niet aan aftreden ht en ook niet over een voorgenomen bezoek aan de ling had gesproken. ontbinding van het parlement, oorlopige climax van een gedu id de laatste tijd snel verslechterde «ding tussen de regeringspar- de socialistische BSP en de sten-d©mofcratisclhe CVP. Ed- Leburton, voorzitter van de heeft donderdag in feite de re- doen ontploffen door JA-er Seybel in id Benthuizen 1T> in een interview voor een Fransta lig weekblad te verklaren dat hij de CVP wegens herhaald negeren afspraken beu was. Termijn De vervroegde verkiezingen zullen op 7 november worden gehouden, terwijl de regering aanblijft tot er een nieuwe volksvertegenwoordiging is. Omdat de regering intussen haar volle handelingsbevoedheid behoudt, kan zij ook de begroting voor parlementaire jaar 1972 nog indie- Cijfers Premier Eyskens heeft gisteren en kele cijfers daaromtrent bekendge maakt, die aantonen Jat het budget een totaalbedrag van 25 miljard gul den bestrijkt. Vergeleken met 1971 is dit een stijging van 11 procent, die 3 procent moet worden toege schreven aan de verhoging van de ambtenarensalarissen. Maandag komt het kabinet bijeen met de leiders van de regeringspartijen om te over leggen welke werkzaamheden in d komende 40 dagen nog kunnen wor Gen verricht en om enkele overeen komsten aan te gaan waarmee eer volgende regering rekening zal moe ien houden. Deze betreffen voorna- mei ijk Vlaams-Waalse knelpunten. christelijke fracties in Benthui- „poging tot politieke moord" eten. Hij kwam tot deze uit- aak door de aoties van de chris- ;e achterban, die ex-wethouder Hoeven ertoe hebben gedwon- af te treden, maakt mij nu eens duidelijk dit met christelijke politiek It te maken. Het is een grote mde", aldus Seybel. „Van Hoe- stelde zich onafhankelijk op, dat stond men niet toe. De ig die Van Hoeven kapot wilde i, werd steeds groter. En daar ip den duur niet tegen te vech- De gestage druppel holt de dste steen". huizen heet een christelijke ge- mte te zijn. Maai- in het dage leven komt daarvan niets te at. Bijna twintig eeuwen hebben (vaders, monniken en theologen de godgeleerdheid gestudeerd. ;uwen van prediking is niet verder gekomen dan rkloverij. Ik zet me graag in het behoud van onze kleine, dan wel sterkere gemeente, wordt er nu echter gewoon toe wongen om uitspraken te doen „Voeg Benthuizen bij Zoeter- dan is die kliek tenminste in- apseld. Er komt een tijd en schien eerder dan verwacht, dat confessionele raadsleden ver- ijnen, omdat redelijk bestuurlijk ken in Benthuizen onmogelijk rdt gemaakt". er Gommerse noemde het spy- dat Van Hoeven zijn medebur- s met „mafia" betitelt. „Ik be- p niet welke reden hij heeft ge- dot te zeggen. De vraag ie op de lippen hoe het ege tegenover deze uitspraken r. Noort (AR/CHU) was duidelijk :hokt door de uitspraken van -er Seybel. Boos gooide hij voor de voeten: „U bent een kal meters in mijn achting ge lid. De informaties, die u hier t opgesomd, hebt u volgens mij van u zelf, maar zijn ongetwij- door Van Hoeven verstrekt." Hoeven heeft het woord „ma niet in een emotionele bui ge- t Dat vind ik betreurenswaar- zei Leune (SGP). Wethouder Kink vertelde dat de verstand sding in het college goed was. sta echter niet achter de ter- i die Van Hoeven heeft ge likt". Waarna Seybel verzuchtte: «llie hebben de „clou" van mijn niet begrepen". Opklaringen verwacht van heden- tot ienavond: aanvankelijk opklarin- aaar plaatselijk ook mist. rgen van het zuidwesten uit ge lijk toenemende bewolking, mo- gevolgd door regen. Eerst tot afnemende wind, later tot ma- benemende zuidwestelijke wind. aumtemperaturen van 10 tot 5 j®, maxima morgen omstreeks 16 (Opgemaakt om 9 uur). BONN Het koelsysteem van het straalvliegtuig, dat op 6 september bij Hamburg na een mislukte nood landing op een autobaan veronge lukte, bevatte inplaats van water ke rosine. Bij de ramp met de BAC 1-11, eigendom van de Münchense PAN- International, kwamen tientallen va kantiegangers om het leven. Uit het onderzoek is gebleken dat in voor Luchtvaart is gebleken dat in Düsseldorf blikken water en kero sine aan boord van het vliegtuig zijn gebracht. De volgende landing, in Hamburg, is ook kerosine in het koelsysteem van de motoren gespo ten. Dit moet na de start geweldige oververhitting van de motoren ten gevolg hebben gehad. SITTARD Vrouwen en kinderen, afkomstig van het nieuwe streek- woonwagenkamp hebben gistermid dag de Sociale Dienst in Sittard overvallen. Het personeel moest ijlings een goed heenkomen zoeken via ramen en deuren. Oorzaak van dit optreden was het niet uitkeren van bijstand aan de woonwagenbewoners door de gemeente Sittard. Later kwa men de mannen de gelederen van de versterken. Ze werden echter door de politie uit het gebouw verdreven en moes ten genoegen nemen met de wacht ruimte aan de voorzijde van het ge bouw. De politie van Sittard kreeg bij de operatie versterking van een mobiele eenheid van de rijkspolitie van rond dertig man. In de namiddag trokken de woon wagenbewoners naar het gouverne mentsgebouw in Maastricht om hun klachten voor te leggen aan de com missaris van de koningin, mr. dr. Ch. van Rooy. Ze zeiden onder meer dat door het verplichte streekwoonwa- genkamp de concentratie van han delaren in oud ijzer en dergelijke groot was geworden. Tevens zouden de prijzen van hun handelswaar de laatste tijd sterk gedaald zijn. Teruggekeerd in Sittard gingen de woonwagenbewoners weer posten bij de sociale dienst. Om zes uur werden ze door "de politie uit het portiek van het gebouw verwijderd, maar ze ble ven met vrouwen en kinderen voor het gebouw posten. Joodse jongeren hebben gis teren vergeefs getracht een pe titie aan te bieden aan de Russi sche admiraaldie het bevel voert over een kleine vloot die deze week een bezoek aan Rotterdam brengt. Zij vroegen in de petitie hun bezorgdheid over het welzijn van de Joden in de Sowjet-TJnie aan de Russische regering over te brengen, maar werden niet toe gelaten. Prinses Margriet in ge sprek met Max Heymans in de pauze van zijn modeshow ten bate van het Koningin Wilhelminafonds gisteravond in het Amsterdams Concert gebouw. Woningraad: T>!> AMSTERDAM (ANP) Uitbrei ding met 1% van het in aanbouw te nemen aantal woningen is een onder schatting van de ellende, die in meer dan 600.000 bewoonde, maar niet be woonbare woningen heerst. Die ruim 1% is niet te rijmen met de groei van 't reële bruto nationaal produkt met 4 tot 5% per jaar. Dit stand punt van de Nationale Woningraad is donderdag in Amsterdam vertolkt door de voorzitter van de raad, Chr. van Hofwegen, in een rede op het congres van de woningraad. Hü uitte de bezorgdheid van de raad over de verwerkelijking en de samenstelling van het bouwprogramma en over de te geringe omvang van het aandeel van de woningwetwoningen daarin. De directeur van de nationale wo ningraad, mr. C. M. van den Hoff zei, dat de bouwnijverheid als totale bedrijfstak gewoon niet in staat is het produkt, waaraan qua omvang, prijs en kwaliteit anno 1971 behoefte is, ook maar bij benadering te reali seren. Mr. van den Hoff concludeerde dan ook, dat de regering moet besef fen, dat het in het vooruitzicht stel len van een programma van 550.000 woningen een gevaarlijke illusie is. Overloper onthult immens spionage- en sabotagenet LONDEN De Britse regering heeft niet minder dan 105 Russische diplomaten en andere functionarissen wegens spionageactiviteiten uitgewe zen. Hiervan zullen 90 binnen twee weken uit Londen moeten vertrekken. De overige 15 Russen die zich op het moment in het buitenland bevinden en visa's bezitten waardoor ze Enge land weer kunnen binnenkomen zul len niet meer mogen terugkeren. Voor een massale uitwijzing zoals deze bestaat er geen precedent. De genoemde Russische vertegen woordigers, verbonden aan de Rus sische ambassade in Londen en me dewerkers van een aantal Russische instellingen in de Britse hoofdstad zoals de permanente handelsmissie, het Londense filiaal van de Moskouse arbeidersbank, Aeroflot, Intourist en het Russische houtagentschap, waren niet alleen spionnen, maar ook be trokken by sabotageplannen. Inlichtingen Volgens het Britse ministerie van' Buitenlandse Zaken heeft een offi cier van de K.G.B, de Russische ge heime politie, die naar Engeland was uitgeweken en hier politiek asiel heeft gekregen, inlichtingen en docu menten meegebracht o.a. over „plan nen voor infiltratie met agenten met opdrachten tot sabotage". Deze inlichtingen vormden een verdere bijdrage tot de aard en de omvang van de Russische spionage, waarover de Britse regering zich her haaldelijk in Moskou heeft beklaagd. Minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home schreef in december 1970 en augustus 1971 zyn Russische ambtsgenoot Gromiko over deze kwestie. Enige reactie daarop is echter nimmer ontvangen. Gedurende die tyd gingen Rus sische functionarissen voort op onbe perkte schaal spionage te bedrijven". „De Britse regering", zo zegt het mi nisterie. „had derhalve geen andere keus dan de nu bekendgemaakte actie. Zy wenst oprecht de Brits- Russische en de Oost-West betrek kingen te verbeteren en zij hoopt dat de Russische regering dit zal er kennen. De naam en de rang van de uit geweken K.G.B.-functionaris is niet bekendgemaakt. Ook is niet onthuld wanneer de man naar Engeland is gekomen. Het enige dat men over deze zaak wilde loslaten was dat de Rus onlangs toestemming heeft ge vraagd en gekregen om in Engeland te blijven. Niet vervangen De sensationele maatregel van de Britse regering werd bekend nadat staatssecretaris Sir Denis Greenhill de Russische zaakgelastigde Iwan Ippolitow gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken had ontbo den en hem een uitvoerig memoran dum had overhandigd. Daarin deelde Londen mee dat de nu uitgewezen 105 functionarissen niet mogen wor den vervangen. „Wanneer een Rus sische functionaris in de toekomst wegens spionage-activiteit wordt op gedragen het land te verlaten, dan wordt het toegestane maximum in zyn categorie met één persoon ver minderd". Er bevinden zich in Enge land meer Russische vertegenwoor digers dan in enig ander westers land, Amerika inbegrepen wanneer de Verenigde Naties niet worden meegerekend. Uit betrouwbare bron verluidt, dat het uitwyzingsbesluit geen betrek king heeft op de Russische ambas sadeur Smirnowski, die op het ogen blik met verlof in Moskou is, en evenmin op diens plaatsvervanger Ippolitow. De Russische ambassade in Londen wilde geen commentaar leveren op de maatregel. Ook op het Russische ministerie van Buiten landse Zaken wilde niemand er iets over zeggen. Een woordvoerder ver klaarde, dat hem er niets van bekend Tegenstrijdig Engeland verklaarde in zyn memo randum dat de Russische regering zich bewust moest zyn van de tegen- strydigheid tussen haar pleidooien voor een Europese veiligheidsconfe rentie en de omvang van de Rus sische operaties tegen de veiligheid van de Britse staat. Engeland zou deze tegenstrydigheid graag wegge nomen zien voordat de voorberei dingen voor een Europese veiligheids conferentie beginnen. De nu genomen maatregelen beoogden de verwyde- ring van een obstakel dat de laatste jaren de ontwikkeling van een betere verstandhouding ernstig had bemoel- ïykt. Diplomatieke zegslieden betwyfelen echter of de Sowjet-Unie zich zon der meer by het uitwyzingsbesluit, dat een ongekend aantal functiona rissen betreft, zal neerleggen. Men vreest vergeldingsmaatregelen tegen de Britse staf in Rusland die veel minder groot in aantal is wat een bitter conflict tot gevolg zou kunnen hebben. De politieke vernieuwing staat ter discussie. Vrywel iedereen is er van overtuigd, dat het Nederland se politieke bestel bezig is aan een proces van verandering en om vorming. Maar niemand durft te ontkennen, dat het nog onzeker is welke kant het opgaat. Alles over deze vernieuwing en de figuren die daarby naar voren komen (zelfs Boer Koekoek) op PAGINA 7 Het Leidse 3 oktoberfeest biedt «*it jaar een ongekende variatie. Alle byzonderheden op de STADSPAGINA De KRO gaat eenmaal ln de maand de zondagavond vullen met lachen-gieren-brullen via een parodie op de western in een serie van dertien afleveringen ge titeld „Alias Smith en Jones". PAGINA 5 Een ding kan men nu al wel des tilleren uit de geruchten over de positie van Mao Tse-toeng: pre mier Tsjoe En-lai komt steeds sterker te staan PAGINA 9 Minister Stuyt van milieuhygiëne heeft aangekondigd dat er snel maatregelen zullen worden geno men, wanneer in Rynmond weer smog opduikt PAGINA 6 In Rome heerst sterk de indruk dat Paus Paulus steeds minder is opgewassen tegen de zwaarte van zyn taak PAGINA 8 l/wduim ME.UBE.LELN1 [RUNS&UPG5 VEILIG GEKOCHT 1 IBU DE VAKMAN AUTO VAN HET JAAR CITROËN GS Maak een afspraak voor een roef rit. v. d. VELDE Citroën teuws Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 94 tot 117 volwassen personen en van 28 tot 42 kinderen. Vlissingen 21 Sept. De groote zeesluizen van de nieuwe haven- en kanaai- werken alhier, zijn gisteren vanwege het Rijk opgenomen en goedgekeurd. Nieuw-York 21 Sept. De Minister van Financiën heeft heden 6 millioen goud ver kocht in plaats van 2 mil lioen. Tollens' overwintering o% Nova Zembla is door der, leer Albert Haegen, sedert jaren *n Nederland gevestigo in het Hoogduitsch vertaald

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1