CAPRI WIL ALTIJD MOOISTE BLIJVEN Wespen Willy" overleefde 250 steken AMERIKANEN KLIMMEN OP HET RIJWIEL Voor jet set en tegen dagjesmensen iG 25 SEPTEMBER WH1 LETDSOH DAGBLAD PAGINA 15 lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllltllllllllllllllll ™n4n'co Boniello commu- wethouder van Capri beeld van Lenin bij 'êtilla. - Wie Capri niet het mooiste eiland van de wereld vindt krijgt het aan de L^iRaffaele di Stefano, sinds een jaar burgemeester, en slager van beroep. ,,Het is „aa naai een lied van zee en lucht", vertelt Di Stefano lyrisch in de burgemeesters- otc en u moet vooral vroeg opstaan en het allemaal op uw gemak gaan bekijken gebeurd is, dan wilt u nooit meer terug naar Holland". dorp Capri wonen zo'n letjiid mensen die er ook an,daan komen, maar en gaan die in het ge loren. Di Stefano heeft lijke opgave op zich ge- Jen hij zijn tegenstander |an van de andere helft ;en-democraten uit het ^Jsterszadel gewipt had. Ie speeltuin der rijken en Ji er ook nog de eigen dagen kwam Jacqueli- ;^dy met haar kinderen de rui inenvaren op de „Chris- tweede echtgenoot Onas- ano, die juist die chi ie slagerij in het stadhuis ^jmen, zag hoe Jacqueline toestromende volk bijna uli pletterd en hoe ze onder icht van de opdringende bJ i werd verblind. ..In zo'n jp ik in", vertelt hij. In •Kennedy stortte hij zich Umberto 1, die door et „de piazzetta" wordt bj I en die door het ge- rcA lis aan één zijde wordt ,_,Zo gaat dat niet men- i, p" Di Stafano uit. ..alle in nebben bij ons gelijke im rustig van het mooiste de wereld te genieten, een beetje opzij en laat Kennedy door". Op deze week de menigte uiteen, il! ffale, die niet onder de ichijnt te zijn van zijn Tenslotte heeft Capri l ingrijker gasten geher- maar met Keizer Tibe- ieginnen, die door de be- onver ander lijk „Timber io" van Tiber io wordt ge- In vanaf het balcon van a®icipio" het stadhuis t Stefano de eenvoudige ^nstulpen van heel wat be- 'in aanwijzen. Van Greta it Sophia Loren, van Edda n 1 lussolini's oudste dochter) denvol ministers, admi- ngers. schrijvers en dich- W intertoerisme I r vijftig Jaar was Capri voor het wintertouris- lumenten en villa's herin- lar aan. Er is het monu- Lenin, die hier een tijd woonde, net als zijn landgenoot en schrijver Maxim Gorki. Le- nins's monument staat niet zonder opzettelijke boosaardigheid aan de top van de „Via Krupp", een wandelpad met haarspeldbochten dat van de zee naar de villa van de Duitse kanonnenkoning leidt Hier speelden zich die dingen af. die de Amerikaanse auteur Wil liam Manchester uit zijn boek over de Krupp's op rechterlijk be vel moest schrappen En dan was er natuurlijk de onuitroeibare Zweedse sociëty-dokter Axel Muenthe. wiens geest over het ei land blijft waren en over wie na zijn dood aardiger gesproken wordt dan er voor. Burgemeester Di Stafano heeft zo zijn mening over de toestand van het ogenblik. Vroeger bezochten ongeveer honderd mensen per dag de beroemde blauwe grot (en dat was al te veel), nu zijn het er drieduizend tot vierduizend per dag. Hij zegt: „Vroeger bleven de mensen maanden, nu nog maar weken en de meesten niet meer dan een dag. Ze komen 's morgens en worden naar Anacapri en de grot gesleurd, dan zitten ze hier aan de haven en dan gaan ze weer. Deze mensen hebben van Capri niets gezien. Het mooiste ei land van de wereld is niet „voor de rijken". Het is voor intelligente toeristen, het is voor mensen die begrijpen waar de schoonheid van Capri ligt en die bloemen in de „tuinen van Austustus" niet uit rukken en kapot maken. Als we accommodatie gaan scheppen voor de groepen en de horden, dan wordt Capri precies gelijk aan ie der ander stukje aard. Nee. het moet alleen disponibel zijn voor de ernstige, eerlijke toerist, en dat hoeven beslist niet alleen de rij ken te zijn. maar ook bijvoorbeeld de arbeiders uit de fabrieken". Historische slag Burgemeester Di Stefano. De zorg om Capri het mooiste ei land van de wereld te laten blij ven heeft nu tot een in Italië on gekende actie geleid. Voor het eerst zal aan een ongebreidelde bouwer één van de miljoenen bouwondernemers die het land volproppen met monsterlijke flats tegen woekerprijzen een halt worden toegeroepen. De histori sche slag is gestreden rond een optrekje op het dak van het hotel „Regina Christina" in Capri. Het optrekje was duidelijk het begin van een nieuwe etage. En de bouw was zoals gebruikelijk be gonnen zonder de noodzakelijke vergunningen af te wachten. Het hotel behoort aan de vorige bur gemeester, de leider van de chris ten-democratische fractie die zich tegen slager Di Stafano keerde. Di Stefano heeft de bouw van de etage verboden. Een familievete? Helemaal niet, zegt Di Stefano. ik wil de beste burgemeester worden die het eiland ooit had. Ik zal doof en stom zijn voor alle gekon kel. Ik heb de verkiezingen ge wonnen met de belofte het eiland mooi te houden. Die belofte los ik in. Ons kapitaal is ons eiland zoals het is, niet een toeristenplek als zovele anderen. Daarom gaat de bouw aan het hotel „Regina Christina" niet door Op de „piaz zetta", luidt ferm de klok van de San Stefano. De „intelligente toe risten" kunnen gerust zijn. Op Capri, dat tot de mooiste speelgoederen van het kapitalisme zou moeten behoren, wonen 1200 communisten en ze staan onder leiding van de 47-jarige Teodorico Boniello, een gastvrije grappenma ker met heel slimme ogen. Als Dagjesmensen bij de haven van Capri. Boniello na de oorlog door de Russen uit Duitse krijgsgevangen schap wordt bevrijd gaat hij tot het communisme over. Op zijn ei land begint hij met tien aanhan gers. Nu zijn er drie communisten in de gemeenteraad en zelf is hij wethouder voor toerisme. Tedodorico is een „type". Van Na- politaanse gestalte klein, zwart, beweeglijk gaat hij door de straatjes van Capri als een min zame heerser. Voor iedereen heeft hij een handbeweging, een woord, een kwinkslag. Mannen komen op hem af om hem dingen te vragen. Het zijn kwesties die hij in het voorbijlopen met hen weet af te handelen. Teodorico heeft grote oratorische begaafdheden, die wel iswaar bij verkiezinsgtoespraken in pure demagogie uitlopen, maar hij pakt er het publiek mee dat hij nodig heeft en hij krijgt de lachers steeds op zijn hand. Ook bij Teodorico thuis is het voortdurend lachen en gieren ge blazen. Eén van beide dochters. Elisa geheten, studeert in Napels, maar ze is thuis met vakantie. Ze is maoïste geworden, net als haar moeder, de „compagna" Maria. Ook de vrienden van het huis, die zin onoverzichtelijke volgorde in en uit lopen, zijn veelal maoïsten. Het is het grote problem dat veel Door Rudolph Bakker vooral Jongere communisten in Italië de laatste tijd bezighoudt De officiële communistische partij 'de PCIi probeert tot hoge prijs in de regering te komen, de „pu risten" zien in de daaraan verbon den concessies een verraad aan het „internationale communisme", wat dit dan ook moge zijn. Maar mamma Maria en dochter Elisa maken er geen al te groot pro bleem van. Pappa Boniello wordt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat geplaagd met zijn „conserva tieve" PCI en zijn bloedeigen fa milie noemt hem spottend „socia list", dat is zoiets als een lauw af treksel. Communisme op het door het ka pitalisme gevormde Capri is een belangwekkende zaak. Eerst heeft „kameraad" Boniello gezorgd voor een monument ter herinnering aan Lenin. Het staat op een plaats die even onder de villa ligt waar Lenin eens woonde. Niemand minder dan Manzu is de maker van het monument, dat dan ook door de bevolking beslist niet mooi gevonden wordt. Boniello be woog hemel, aarde en zelfs het Kremlin om het monument er te krijgen en hij had tenslotte suc ces. Als beloning is hij nu dik be vriend met de Russische ambassa deur in Rome. Maar nu waar het om gaat: ter wijl het monument staat op de plaats waar de eens door de Duit se kanonnenmagnaat Krupp aan gelegde particuliere weg van de „kapitalisten-villa" zijn steile af daling naar zee begint en men zou verwachten dat de communis ten van Capri aan deze coïnciden tie gedacht zouden hebben toen ze de plaats voor het monument be paalden, blijkt uit de bekentenis van Boniello in eigen persoon dat het werkelijk alleen maar ging om een herinnering aan Lenins ver blijf in de bewuste villa. Dat is één van de verwarringwekkende voorbeelden van het Italiaanse communismede roem van eigen bodem gaat boven de „klassen strijd". Nieuwe generatie Mamma Maria Boniello is een keer in Moskou geweest. Ze vertelt ervan terwijl pappa Teodorico de pizza's uit de belendende pizzeria binnen draagt, tegelijk met de verse gekookte mosselen en witte en rode wijn van het eiland. Ka meraad Maria is er weliswaar erg trots op dat ze zo ver over de grenzen is geweest, maar ze heeft er geen goed woord voor over dat ze in een restaurant in Moskou een uur op haar wijn moest wach ten en dat er toen nog geen kur- ketrekker bleek te zijn. Maria praat zoals een trompet klinkt: ze lacht, gebaart en oreert. Teodorico stapt er tussendoor, de gasten lig gen slap. Maria doet voor hoe de Russische kurk tenslotte werd ver wijderd. namelijk door je vinger er op te zetten en hard door te drukken. Ze doet het tien keer voor en begint steeds harder te lachen. Tenslotte blijft haar vin ger bijna in de fles vast zitten. Dochter Elisa zit op een buffetje en kijkt met een soort naar bin nen gekeerde wijsgerigheid toe. Ze vertegenwoordigt een nieuwe gene ratie en ze is beslist de eerste in haar familie die heeft kunnen studeren. Ze is als veel Italiaanse studenten: open. eerlijk, een rust uitstralende persoonlijkheid die weet wat zij wil. De communisten zijn op Capri op drie na opportunisten, zo wordt me verteld. Zo zijn er elfhonderd- zevenennegentig bewoners van Ca pri die uit persoonlijke rancune of teleurstelling op de PCI hebben gestemd. Begin daar maar eens een revolutie mee. Boniello is een volle neef van de christen-democratische burgemees ter Raffaëlo di Stefano. de dorps slager. die zo rijk is dat men hem op het eiland „de tweede Banco di Napoli" noemt. Di Stafano wil het eiland voor de ..happy few" van ingewijden behouden. Teodorico en zijn mannen willen de toerist be vrijden van het keurslijf dat hen door de toeristenindustrie wordt opgelegd. Ze zien het toerisme ook als een schijnwelvaart, die drie maanden van het jaar veel geld inbrengt, maar de bevolking de rest van het jaar in bijna-werk- loosheid achterlaat. Geen alternatief Een alternatief is er niet en dat weet burgemeester Di Stefano ook. De visserij is uitgestorven een enkele oude visserman zit als reli kwie aan de kade tussen de drom men toeristen in korte broeken en bloemetjesjurken. De wijn wordt niet meer geëxporteerd. En de kleine industrieën waarnaar men zoekt, zoals schoenen- en kleding industrie, willen voor de lange wintermaanden maar moeilijk overeind komen. Een paar dagen na mijn bezoek aan Capri ontmoet ik Teodorico in Rome. Als ik afscheid van hem neem, zeg ik jaloers te zijn dat hij naar Capri terug gaat. Hij zegt dat daarvoor geen reden is. „Wie er woont ziet pas de waar heid", beweert hij somber. Toch vindt ook Teodorico zijn eiland het mooiste eiland van de wereld. En dat is het ook, voor wie er geen schoenmaker, kleermaker of communist hoeft te zijn. WASHINGTON De minister van Transport van het meest ge motoriseerde land ter wereld voer de onlangs een pleidooi voor wat hij de „ouderwetse" fiets noemde. Minister John Volpe deed dat niet alleen om tegemoet te komen aan de door auto's veroorzaakte toene mende luchtvervuiling, ook niet alleen om het spitsuur-verkeer te ontlasten, maar omdat Amerika bezig is de fiets weer te ontdek ken als een snel, gemakkelijk en ontspannend middel van vervoer. Er zijn, naar een laatste schat ting, een 60 miljoen Amerikanen die zijn gaan fietsen. Fietsen en Amerikanen hebben nooit bij elkaar gehoord, omdat de Verenigde Staten vermoedelijk het Door Mr. H. L. Leffelaar enige land is dat de fiets nooit gekend heeft als algemeen middel van vervoer. Want in de tijd dat Jong en oud in Nederland van het openbare vervoer per rijtuig over stapte naar het privé-transport per rijwiel, bracht Henry Ford de eerste A-modellen binnen het be reik van de meeste Amerikanen. De fiets, dat was in de ogen van de Amerikanen, ook nu nog, een van die typische dingen die het armere Europa erop nahield. In de Verenigde Staten werd het gebruik van fietsen door volwasse nen gezien als de eigenzinnigheid van excentrieken. Welke op carrè- re beluste werknemer van IBM. of van excentrieken. Welke op carrlè- in zijn hoofd halen per fiets naar zijn kantoor te gaan? Dat kon maar één gevolg hebben: ver traagde promotie. Fietsen werd aan kinderen overge laten. Dat had ook tot gevolg dat geen enkele Amerikaanse stad het systeem van speciale rijwielpaden kent. dat in veel steden het fiet sen op straat zelfs verboden is. en dat in andere er alleen op het trottoir gefietst mag worden Er zijn andere redenen waarom de fiets in Amerika het nooit ver heeft gebracht. De afstanden zijn vaak te groot. In het zuiden was het te warm. In het westen te heuvelachtig. In het noorden was het te koud en was er te veel sneeuw. Maar belangrijker dan deze factoren was het feit dat de auto er eerder was. Bij de aanleg van de steden werd dan ook geen rekening gehouden met de fiets. In Amerika is de wielersport ook nooit in de mode geweest en de Tour de France wordt door Ame rikanen nog steeds gezien als een curiositeit, waartoe alleen infan tiele masochisten zich voelen aan getrokken. Maar nu 60 miljoen Amerikanen in ieder geval statistisch fietsen en de verkoop van fietsen in en kele Jaren gestegen is van een 350 miljoen gulden tot een verwachte anderhalf miljard gulden dit Jaar. spreekt men van een rage. En wanneer er met een rage geld is te verdienen (zoals met de hoela- hoep destijds, en met de „frisbees" nu de platte werpschijven van plastic), dan spreekt ook de meest conservatieve Amerikaanse fabri kant niet meer van „infantiele masochisten", of van „excentrie ken". Integendeel, dan worden alle public relations-registers openge trokken om de lof van de fiets te zingen. Zelfs de automobiel-industrie heeft reden tot afgunst, want de cijfers wijzen uit dat er meer fietsen dan auto's worden ver kocht. En van dat aantal wordt 60 procent gekocht door en voor vol wassenen (toch nog altijd een 185 gulden per fiets). Omdat de Ame rikaanse industrie zich nooit heeft toegelegd op het maken van fiet- Verkeer op de George Was- hington-brug in Neio York: geen fietspaden. sen. behalve voor kinderen, is het niet te verwonderen dat een kwart van de fietsen voor volwassenen afkomstig is uit het buitenland Dat alles heeft de vroede vaderen van Amerika's grote steden ge dwongen om maatregelen te tref fen In Washington worden nu fietsenrekken geïnstalleerd bij veel van de federale gebouwen. Zelfs bij de constructie van de nieuwe ondergrondse in de hoofdstad wordt rekening gehouden met fo rensen die per fiets naar de me tro-stations komen en daar him fietsen willen achterlaten om per trein door te reizen naar de bin nenstad In de staat Oregon wordt al ge sproken over een speciale rijwiel belasting die een vier miljoen gul den moet opleveren om de fietsers in het verkeer het recht op een eigen verkeersbaan te geven in San Francisco zijn speciale bus sen die passagiers met hun bussen die passagiers met hun fietsen over de baai vervoeren en in andere steden worden soortge lijke maatregelen getroffen. New York. voorlopig nog als experi ment. ging ertoe over om de drukke winkelstraat Fifth Avenue enige tijd geleden gedurende een dag alleen open te stellen voor voetgangers en fietsers en het was een groot succes. Niettemin zal het nog wel even duren voordat de Amerikaan ge wend is aan het idee dat de fiets sjieker is dan een auto, of op zijn minst geen symbool van excentri citeit. Want fietsen is voor velen hier nog steeds een sport, een grap. een lollige manier om een uitstapje te maken. Een een tele- ivsie-commentator waarschuwde onlangs nog tegen zulke fiets-ge- varen als kou vatten in slecht weer. oververmoeidheid voor oude ren. reparatie-problemen, wanneer er geen rijwielherstellers in de buurt zijn. „Maar", moest hij toe geven, „deze rage is niet van tij delijke aard. Die blijft". ngstcomplex voor bijen en wespen. Méér heeft de nu jarige Willy Hemelrijk uit de Amsterdamse Platostraat rgehouden van het afschuwelijke avontuur dat zij on een jaar geleden beleefde en dat menselijk gesproken «d had moeten zijn. ouderlijke huis met uit- de boom waaraan zij zat den toen een zwerm we spen zich op haar lichaam :eekt een lach door op »ie meisjesgezichtje. Dat aden bleef doordat haar enige was dat ze kon be- ild schuddend sloeg ze met :e blonde haren de wespen Willy", zoals ze sinds vorig augustus wordt genoemd, kl goed dat ze geluk heeft het ziekenhuis telden Iers meer dan 250 steken Willy nu: „üt Is een heel raar ge voel als ik bedenk dat ik eigenlijk dood had moeten zijn. De dokters in het ziekenhuis begrepen zelf niet dat ik ben blijven leven. Ik heb in de krant gelezen over imkers die al van één steek doodgingen, ik heb er meer dan 250 overleefd". In de medische wereld wordt aangenomen dat vijftig steken dodelijk zijn. Wil ly had dus vijf keer dood moeten zijn. Maar ze staat ons springlevend te woord. Doodsbang Willy: ,,Ze zeiden tegen mijn moe der dat het maar beter was dat ik naar de psychiater ging. Je kon nooit weten.dachten ze. Belache lijk natuurlijk, het enige is dat ik nu doodsbang ben voor een wesp. Als ik er een in de tuin zie, al is het bij wijze van spreken op een kilometer afstand, dan ga ik op de loop, dan vlucht ik het huis binnen. Maar voor de rest heb ik nergens last van, ik ben het hele gebeurde vergeten". „In het begin wel, nu niet meer. Waarom zou ik?" Ze vindt het niet „naar" om nog eens te vertellen welk gruwelijk voorval haar is overkomen. Willy: „We waren op het grasveldje hier vlakbij aan het spelen, Indiaantje. Ik werd geheel uit vrije wil vastge- vonden aan een boom en zou later bevrijd worden. Ineens gilde een Jongen dat hij door een wesp was gestoken. Hij liep huilend weg. Even later werd een meisje gesto ken. En toen was plotseling die hele zwerm er. Iedereen vluchtte weg. behalve Liesbeth". Liesbeth is het jongere zusje van Willy. Zij probeerde Willy, die vast gebonden zat met de riem van Da vie. de Ierse setter van de familie Hemelrijk, te bevrijden. Ze moest haar poging staken toen ze zelf door de zwerm werd aangevallen. De wespen staken haar voorname lijk in het achterhoofd. Liesbeth die er ook bij is komen zitten vult aan: „Ik rende naar huis en waarschuwde moeder". Mevrouw Hemelrijk maakte de gesp los waarmee de honderiem om het lichaam van Willy vast zat. „Toen ik bij Willy kwam, stonden er zeker tien mensen te kijken, maar ze deden niks. De dachten dat Wil ly comedie speelde. Gek hé, want het kind schreeuwde uit alle macht om hulp". Onder de omstanders waren buren die Willy heel goed kenden. Mevrouw Hemelrijk: „Ze hebben later hun verontschuldigingen aangeboden, ze zeiden dat ze het óf niet geloofden dat er iets ver schrikkelijks gebeurde, óf dat ze aan de grond vastgenageld ston den". Onderweg naar huis scheurde me vrouw Hemelrijk de kleren van Willy's lijf. „We hebben ze de vol gende ochtend teruggevonden, een spijkerbroek en een dun bloesje, er zaten nog tientallen wespen in". Er was er nog een die zich het lot van Willy onmiddellijk aantrok: Davie de hond. Zijn tot mislukken gedoemde reddingspoging leverde hem wespensteken op in z'n bek. Willy: „Later hebben ze me verteld dat hij er ook heel erg aan toe is geweest, hij 6prong tegen het pla fond, de mond is de gevoeligste plek. daar kunnen een paar steken al dodelijk zijn". In het Lucasziekenhuis kreeg Willy onmiddellijk een infuus. Mevrouw Hemelrijk: „De portier zei ons dat ze met Willy op het hoogste niveau bezig waren". Pas later begreep ik wat dat betekende: er was geen dokter die wist hoe Willy kon wor den gered. Ze hebben met het Rijks instituut voor de Volksgezondheid in Utrecht gebeld om te vragen wat ze moesten doen. maar daar wisten ze het óók niet". Weinig hoop Toen Willy's vader na een half uur wilde weten hoe het met zijn doch ter was, zeiden artsen: „Er is wei nig hoop, wij vrezen het ergste". Achteraf is gebleken dat door snelle toediening van anthlstaminica en corticosteroïden in combinatie met een anti-shock behandeling het le ven van Willy is gered. Een paarde- middel dat de heftige reacties van het weefsel afzwakte. De enorme do sis gif in het lichaam van Willy had echter normaal gesproken do delijk moeten zijn. Hoe het moge lijk is dat Willy is blijven leven, is daarom ook nu nog een raadsel. Echt tegengif voor bi je- en wespen- steken moet nog worden uitgevon den. Vast staat alleen dat bij vol doende steken hartverlamming of ademhalingsstilstand kan optreden als gevolg van directe aantasting van het centrale zenuwstelsel. Steken is de mond zijn het gevaar lijkst. Bij steken op minder gevoeli ge plaatsen is het aan te raden om 'net wondje onmiddellijk uit te zui gen en er wat ammoniak of slga- rettenas met sputum op te doen. Een wesp kan zo vaak steken als hij wil, de bij verliest daarentegen haar van weerhaken voorziene an gel en is dan ten dode opgeschre ven. Willy Hemelrijk, derde klas gymna sium. kan u er alles over vertellen. Ze noemen haar niet voor nieta „Wespen Willy".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15