.EIDSCH DAGBLAD LAWAAI lUOET HINDER" 8S5 NU IN OOK DEN STANK HAAG vond - na 28 jaar - moeder en broer terug LO vandaag CINZANO ERMOUTH haasdijk lamer tot KLM: winkel te huur evraagd nieuw zaken- interieur? lAATSELIJK EEN BUI Dochter voor Noorse kroonprinselijk paar Richtlijnen voor abortus Marokkaan in arrest na dood vriendin EERSTE DEEL LEIDSENHAGE IN GEBRUIK Nieuwe filters op de Leidse vuilverbranding ^gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 No. 33511 icteur: G. Koopman ^redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bi) vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) Neede „Ik had alle hoop opgege ven, lk dacht dat ze dood waren". Een dolgelukkige mevrouw Nina Fe- derowna Duvigneau-Sluzkaija (47) uit het Gelderse Neede spoelt haar wanhoop weg met echte Russische wodka. Ze huilt er blijde tranen bij: na achtentwintig Jaar heeft zij haar moeder en broer teruggevon den. Volkomen in de war valt zij de Needse amateurwielrenner Arie Hassink (20) om de hals. Ze kust hem op beide wangen. „Ik weet niet hoe ik je moet bedanken", stottert Het enige dat Arie voor haar deed was in juli van dit jaar een brief posten in Moskou, waar hij deel nam aan een wedstrijd. Op die brief kwam begin deze week antwoord. Van een broer van Nina. Ze leest In een waas van tranen voor wat hij schrijft: „Moeder en ik leven nog, we wonen nog steeds in Gomel". Gomel bij Minsk, de Russische ge boorteplaats van Nina die in 1942 door de Duitsers uit de ouderlijke woning werd weggesleurd en op transport gesteld naar Berlijn. Waar ze moest werken in een fa briek en waar ze verliefd werd op een medegedeporteerdede Neder lander Duvigneau met wie ze in 1945 na hun vlucht uit de oostzone trouwde. De heer en mevrouw Duvigneau kwamen na de oorlog via Zuid- Limburg in Zutphen terecht waar de heer Duvigneau ook vroeger al woonde. Het echtpaar, dat enkele jaren geleden naar Neede verhuisde, heeft vier kinderen: twee dochters, twee zonen. Vanaf het ogenblik dat ze weer vrij was, heeft Nina getracht uit te vin den wat er van haar familie, van wie ze zo wreed was gescheiden, was geworden: „Ik heb misschien wel tweehonderd brieven geschreven maar nooit antwoord gekregen". Taal noch teken kwam er uit Rus land, tot maandag ineens die sim pele brief met mooie Russische postzegels op de deurmat lag. Het antwoord op de brief die zij met een foto van haarzelf op 19-jarige leeftijd aan de burgemeester van Gomel gestuurd had. En die door Arie Hassink, die tóch naar Rus land ging, op een Moskouse brie venbus werd gedaan. Nina: ..Ik durfde hem niet te ope nen, uit angst dat erin zou staan dat iedereen dood was". Haar angst werd, toen haar man de enveloppe ten slotte openscheurde en de inhoud met trillende stem voorlas, voor de helft bewaarheid: haar moeder en broer leven nog maar haar vader overleed vijftien Jaar geleden en een tweede broer is eveneens dood; hij sneuvelde in de oorlog. Nina's gehalveerde familie maakt het goed in Gomel. Haar broer schrijft dat hij niet kan geloven dat „zijn kleine zusje" nog leeft: „Als het écht waar is, schrijf dan snel een tweede brief met bijzon derheden waaruit ik kan opmaken dat je het werkelijk bent". Die brief is gisteren al gepost. Nina ze kan haar emoties nauwelijk baas wil zo gauw mogelijk met haar man naar Rusland reizen om haar thans 74-jarige moeder en 48-jarige broer (hij heeft evenals zij vier kinderen, zijn oudste doch ter noemde hij Nina) te bezoeken. De blije hereniging kan op z'n vroegst, als het geld voor de dure reis gevonden wordt, rond de kerst plaats vinden. ,X>at wordt de mooiste kerst van m'n leven", voorspelt Nina door haar tranen heen. Haar man, vertegenwoordiger van beroep, is ervan overtuigd dat het geld er komt: „Desnoods leen ik het bij een bank". Hij heeft er wel wat voor over om eindelijk eens kennis te maken met z'n schoonmoeder. Overigens kwam er gisteren al dui zend gulden op tafel als bijdrage in de reiskosten. Van een medelevend iemand die onbekend wenst te blij- Deze week nog gaat het echtpaar Duvigneau naar de Russische am bassade in Den Haag om, met de kranteknipsels in de hand, de beno digde reisdocumenten aan te vra gen. Nina: „Ik ben er zeker dat we toestemming krijgen om naar Gomel te gaan". 30 PAGINA'S i HAAG De regering zal zowel nationaal als mationaal alles in het werk stellen om de geluids ier die veroorzaakt wordt door vliegtuigen tot een imum te beperken. Dat zei gisteravond dr. R. J. H. isinga (Verkeer en Waterstaat) in de Tweede Kamer it vrijwel alle politieke partijen hun bezwaren tegen de lidshinder naar voren hadden gebracht. de Beer (WD)„De sta iretaris moet alles doen om de f te steunen in de richting geluidarme motoren". lorbekende firma wordt op eerste stand in Leiden pervlakte 200 a 300 m2 ieven onder no. RBA 58 aan dit blad lood of wit 0.75 liter I Spaar mee voor gratis feestpakketten H. Pors jr. (DS'70)„De KLM zal alles moeten doen om de belas ting van de milieuhygiëne, met name in de Haarlemmermeer, tot een minimum te beperken". Drs. H. Wiebenga (PSP): „Wij zijn er niet van overtuigd, dat de KLM diligent is ten aanzien van de be strijding van de geluidshinder". Drs. M. W. J. M. Peijnenburg (na mens KVP, ARP, CHU)„Iinmid- dels heeft de nationale trots in onze luchtvaart wel een deuk ge kregen door het toenemende ge- luidsbezwaar. De KLM kan haar binnenlandse goodwill stellig ver groten als zij haar nachtvluchten tot een minimum beperkt". Dr. A. J. Lems (PvdA): „Wij willen met betrekking tot de geluidshin der een concreet plan. Het mag niet blijven bij alleen kreten". In schriftelijke vragen was reeds meegedeeld dat de grote nieuwe vliegtuigen reeds aanzienlijk minder geluidshinder zullen veroorzaken. Hoe fel zij tegenover el kaar staan, toch waren twee leden van het Noordierse ■parlement bereid elkaar in Londen in een t.v.-studio te ontmoeten in een woord-duel voor de kijkers en luis teraars: mej. Bernadette De vlin, strijdster voor de rech ten van de r.k. minderheid in Ulster, en ds. Ian Paisley, aanvoerder van de rechter vleugel van de Unionistische regeringspartij in Noord- lerland. Alarmfase 3 werd in Rijnmond ingetrokken haasdijk bellen! winkelinterieurs Loetestr. 2-4, Spaanse Polder Rotterdam Tel. 010-154322 J verwacht van vanavond ^genavond: vrij veel bewol kt plaatselijk een bui. Zwak- ter matige zuidwestelijke wind. Jumtemperaturen omstreeks 12 ".maxima morgen rond 19 gra*- (opgemaakt om 12.40 uur). OSLO (GPD) De 34-jarige Noorse kroonprinses Sonja heeft vannacht het leven geschonken aan een dochtertje. De bevalling in een gemeentelijk ziekenhuis, verliep voorspoedig en moeder en dochter maken het goed. De Noorse bevolking heeft de heuglijke gebeurtenis met grote vreugde ontvangen. Er wordt druk gevlagd. Het enige wat een druk op de vreugde legt is het feit, dat men in Noorwegen geen vrouwelijke troon opvolging kent: een prinses op de troon behoort grondwettelijk niet tot de mogelijkheden, omdat er alleen sprake is van opvolging ln de man nelijke lijn. Een grondwetswijzing ls echter niet uitgesloten. Zoals bekend huwde Kroonprins Harald in 1968 met Sonja Haraldsen, een koopmansdochter, nadat zij el kaar al tien jaar lang hadden ge kend en trouw beloofd. De romance stuitte op tegenstand van Koning «Jiav, maar tenslotte gaf hij toch zijn toestemming toen duidelijk werd, dat de prins er niet aan dacht met iemand anders dan Sonja te trouwen. De namen van het prinsesje luiden KROONPRINSES SONJA Martha Louise; zij is dus genoemd naar de moeder van de kroonprins, terwijl Louise een traditionele voor naam in het Noorse vorstenhuis is. ROTTERDAM/DEN HAAG Het is. Overigens kwamen bij de alarm- Openbaar Lichaam Rijnmond heeft vanmiddag tegen twaalf uur waar schuwingsfase drie ingetrokken. Het betekent dat de érgste smog voorbij DEN HAAG Tenminste twee art sen - de huisarts en de gynaecoloog moeten de beslissing nemen of abortus noodzakelijk is. Dat moet voorlopig wettelijk worden voorge schreven. Dit staat in de richtlijnen van de Koninklijke Nederlandsqhe Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst, die zijn mening de vol gende week woensdag in de Tweede Kamer naar voren zal brengen. Dat gebeurt op een openbare hoorzitting over het voorstel van de kamerle den Lamberts en Roethof (belden PvdA) tot wijziging van de strafbe paling voor abortus. De Maatschappij vindt dat abortus moet worden verricht in algemene ziekenhuizen of in inrichtingen die op grond van bepaalde eisen daar voor toestemming hebben. De commissie zedelijksheidswetge- ving van de Savornin Lohmanstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de CHU vindt het geen taak van de overheid om algemene regels vast te stellen voor de abortus. De vrouw is volgens de commissie ethisch gezien de enige die hierin de uitein delijke beslissing kan en mag nemen, zoveel mogelijk samen met haar part ner. De arts kan nooit gedwongen worden een ingreep te verrichten die ingaat tegen zijn eigen ethische op vattingen. Het CHU-bureau ziet de abortus als een noodoplossing, die alleen ln een noodsituatie geoorloofd ia. centrale van de politie in Den Haag vanochtend bijzonder veel klachten binnen over luchtverontreiniging. In enkele uren werden dertig klachten genoteerd, overwegend van bewo ners van de wijken Morgenstond en Moerwijk, aan de zuidkant van de stad. De meeste van de klagende Ha genaars gaven op dat zij een olie lucht roken. Het prikkelende element in de lucht hoven het Rijnmondgebied was van daag minder dan gisteren. Gisteren bevatte de lucht voor tachtig a ne gentig procent "prik". Voor de rest was het stank. De verhouding tussen stank en "prik" is vandaag half om half. Dat de lucht minder prikkelend is voor ogen en keel komt doordat er meer wind is komen opzetten. Omdat de wind uit het zuiden waait, zijn er vanmorgen in hoofd zaak klachten van de noordelijke oever van de Maas binnengekomen. Tevens is daaruit de klachtenstroom ln Den Haag en omgeving te verkla ren. Rotterdam De chemie-werkge- vers in het Rijnmondgebied staan achter het „smogbeleid" van Rijn mond. Zelfs vinden zij goed dat Rijnmond in het vervolg smog- alarm (fase 3) geeft als het weer zodanig is dat smog kan worden verwacht. Tot nu toe was overeengekomen dat fase-3 zou ingaan wanneer er klachten over prikkelende lucht zouden binnenkomen. De nieuwe overeenkomst kwam gis termiddag tot stand bij het overleg tussen Rijnmond en de stuurgroep milieuhygiëne van de stichting Eu ropoort-Botlek Belangen, die de chemie-werkgevers vertegenwoordigt. Op de dag van dit overleg boekte de meldkamer een nieuw klachten record; 460. Nog twee records tn deze smogperiode: gisteravond °n vannacht 309 klachten; vanmorgen tussen acht en negen uur 120 klach ten. HAARLEM (ANP) De politie van Haarlem heeft vannacht de der tigjarige fabrieksarbeider Allah J. S. Z. urt Haarlem aangehouden, naar aanleiding van de dood van zijn 38- 1«riae vriendin. Frida S M. van Nie. Zij is gisteren dood aangetroffen in de Ringvaart in de Haarlemmermeer De Marokkaan leefde samen met de vrouw, die sedert 15 seotember werd vermist. Vóór die dag hadden zil ru zie. Er werd gevochten, waarbij de vrouw ernstig werd gewond. Voorlopig neemt de politie aan. dp* de man de vrouw gewelddadig om 1 leven heeft gebracht en haar daar na ln brand heeft gestoken en in de Ringvaart gegooid Kort na de vermissing van de vrouw kwam haar zuster bij de poli tie met een brief 1e: „Veel verdriet. Ik sterf liever". Dit briefje was be stemd voor de 13-jarige zoon van mevrouw De Nie. Het was inder daad door haar geschreven. Gisteren werd het lichaam van de vrouw uit de Ringvaart in Haarlem mermeer opgehaald. Ze was ontkleed, ernstig verbrand en had onderhuid se bloedingen in de hals en onder de schedel. Dr. Zeldenrust van het Ge rechtelijk Laboratorium ln Den Haag kon vanochtend nog niet met zeker heid de doodsoorzaak aangeven. Het eerste verhoor van de Marok kaan vanmorgen verliep, in verband met taalmoeilijkheden nogal stroef. Om half tien vanmorgen heeft de politie in de Haarlemse wijk „Schalkwijk" die aan de Ringvaart grenst, op een weilandje bij de Ring vaart resten van kleren,-enige gedeel telijk verbrande tijdschriften, een hoeveelheid petroleum en een kaars gevonden. LEIDSCHENDAM Burgemees ter Kolfschoten van Leidschendam heeft, vanmorgen de opening ver richt van het eerste gedeelte van het winkelcentrum "Leidsenhage". Het winkelcentrum verrijst in het zuid westen van Leidschendam. Het zal ln 1975 geheel gereed zijn. Vanmorgen openden reeds 26 win kels hun deuren. Binnenkort zullen er nog vier opengaan. Wanneer "Leidenhage" is vol tooid staat in Leldsendam het groots te winkelcentrum van Europa, met ruime parkeergelegenheid en een centraal gelegen plein met bomen en terrasjes. (Zie Stadspagina). Weer kranten in Engeland LONDEN (AP) Het geschil in de Londense krantenwereld is ten einde: nadat de Britse landelijke dagbladen vier dagen niet waren verschenen, werd gisteren overeen stemming bereikt over beëindiging van het conflict. De directies van de bladen hadden zaterdag de persen stopgezet nadat een van de vakbon den bijeenkomsten had gehonden tijdens de arbeidsuren. Vanmiddag weren de edities van de landelijke bladen weer op straat en konden de Engelsen zich in de metro weer ach ter hun krant verschuilen. 6» Tweeduizend invaliden in NecTer- land bedrijven sport. En soms nog verbazingwekkend goed ook. Een aantal van hen zal worden uitge zonden naar de O.S. voor gehan dicapten volgend jaar in Heidel- berg. Dat en een aangepast zwembad kost geld. Dat moet voor een deel althans komen uit een puzzelactie van de N.I.S., waaraan het Leldsch Dagblad in samenwerking met de Sythoff-Pers zijn steentje gaat bijdragen. Op drie zaterdagen zal in onze bladen een puzzel worden afgedrukt, waarvan de goede op lossingen met schitterende prij zen worden gehonoreerd. Onder andere een Simca 1000 PAGINA 23 Humor op straat? Vergeet het maar, zegt André van Duyn PAGINA 5 „Ik kan de hele Rijnmond toch niet stilleggen", verzucht minister Stuyt, met de ellende van de smog geconfronteerdPAGINA 7 Herinneringen aan andere 3-okto- berfeesten STADSPAGINA Feijenoord heeft er weer lustig op los gescoordPAGINA 27 LEIDEN De Leidse vuilverbran ding krijgt nieuwe filters op haar installatie, die ervoor moeten zorgen dat er minder vuile gassen door de 80 meter hoge schoorsteen naar bui ten vliegen. Er zal dan geen rook pluim meer te zien zijn. De nieuwe filters (kosten: bijna twee miljoen grilden) zijn nodig, om dat de huidige stofkappen niet vol doen. Vaak komt er een dikke zwarte rook uit de pijp, waar vooral de be- woners van de Merenwijk en het noordelijk deel van Oegstgee6t hinder van ondervinden. De uitlaatgassen zijn bovendien sterker verontreinigd, dan de wet op de luchtverontreiniging toelaat. Deze wet treedt vermoedelijk begin vol gend jaar in werking. De elektrosta tische filters die uitkomst moeten brengen, kunnen in verband met goedkeuringsbesluiten en financie ringsmogelijkheden echter pas op z'n vroegst eind volgend jaar worden aangebracht. (§uc/ tyltei teuws Uit het Leidsch Dagblad van 23 September 1871: De aanbieding der Staats- begrooting voor 1872 zal Za terdag te drie uren door den Minister van Financiën ge schieden. Morgenochtend te kwart over achten zullen de troe pen alhier in garnizoen zich op de Ru'ne vereenigen tot het uitvoeren eener tac tische veronderstelling in het vuur onder de gemeen te Wassenaar. Calcutta, 19 Sept. Door een inlander s een moordaan slag gepleegd op den presi dent van het gerechtshof 20 Sept. De president van hei hof Norman is dood. Ziin moordenaar is gevat. Bij verhoor wendde hij krank zinnigheid voor.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1