apanse pers gelooft of ziekte ii dood van niet Mao lelfast: de 'taigs' gedragen zich niet Nieuwe krant geboren een Londense kroeg in fegenspraak van Franse geruchten Dubbele moord op gijzelaars in Franse gevangenis NS-Minitrips in eigen land NS-Minitrips naar het buitenland WIJL DE KINDEREN SLAPEN VECHT DE IRA TEGEN DE BRITTEN jSDAG 22 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PIJS, TOKIOe WASHINGTON (AP) Nadat de Franse gisteravond het vermoeden had uitgesproken, dat de Chi- tider Mao Tse-toeng tengevolge van een hartaanval was den of althans ernstig ziek was geworden, hebben Japan- .en en radiostations met correspondenten in Pe- t vanochtend als hun mening te kennen gegeven, dat er js wat op de dood of ziekte van Mao wijst. Ier deze week waren twee vooraanstaande Amerikaanse Icialisten naar Peking gereisd. Ook meldde de Franse dat volgens berichten uit Hongkong al het militaire en rlijke luchtvaartverkeer binnen China was stopgezet. de Franse radio was het jen van het luchtverkeer een (oor ernstige binnenlandse ont ken. Ook het feit, dat de tra- je l-oktober-parade, die ge- Peking door de Chinese üoreitter wordt afgenomen, ls wijst volgens de Franse ra- ziekt of dood van Mao. Het .over een bezoek van een Ame- se hartspecialist aan Peking is 5d door het officiële Chinese reau Nieuw-China, dat zondag tte, dat dr. Paul Dudley White dere Amerikaanse medici op enblik een bezoek aan Peking 1. De groep was zaterdag in aangekomen op uitnodiging jChinese maatschappij voor de Onder hen bevindt zich, e dr. White, ook dr. Grey Dia een cardioloog en dr. Samuel De Amerikanen zijn vergezeld 3D echtgenoten. roordvoerder van het Ameri- ministerie van Buitenlandse Robert J. McCloskey, heeft n de Amerikaanse art- 'Rood-China bevestigd, maar n verdere bijzonderheden te meedelen. nemers die speculeren op een te ziekte of zelfs het overlij- m voorzitter Mao wyzen ook raadselachtige verdwijning van lien van Mao uit openbare n in Peking. ens een andere veronderstel- er in Peking een vergadering et centraal comité van de com- Usche party gaande zyn ter raiding van een byeenkomst Nationale Volksvergadering, volksvergadering moet een grondwet opstellen en een op- aanwijzen van Lioe Tsjao-tsji, shoofd dat tijdens de cultu- ilutie in ongenade viel. Het comité zou ook over het lot «en o-ta moeten beslissen, een permanent lid van het politburo, en één van de inspirators van de cul- terele revolutie. Hij is sinds augustus vorig jaar niet meer in het openbaar gezien en hij komt niet voor op de foto's van het politburo, die ter voor bereiding van de feestelijkheden op 1 okt. in omloop zyn gebracht. Vol gens deze veronderstelling zouden de veranderingen in de party hiërarchie niet vóór 1 oktober afgerond kunnen worden. De partytop staat bij deze gelegenheid in volgorde van belang rijkheid opgesteld op de tribune op het Tien An-men plein. „Domme streek" In Kansas City (Kansas) heeft een voormalige Amerikaanse ambassa deur in Japan verklaard, dat presi dent Nixon een „heel domme streek" heeft uitgehaald door plannen te ma ken voor zyn bezoek aan China zon der van tevoren Japan hierin te heb ben gekend. Oud-ambassadeur dr. Edwin Rei- schauer, die in Tokio zetelde van 1961 tot 1966 en thans hoogleraar is in de Aziatische studies aan de universiteit van Harvard, is van oordeel dat „Nixon zichzelf in een hoop moeilyk- heden met de Japanners heeft ge werkt". „Het is zeer dwaas dat een Ameri kaanse president naar Peking gaat als er nog nooit een Japan heeft be zocht", zei hy. „In Japan vraagt men zich af wat Nixon vervolgens van plan zal zijn. Men beschouwt het ge heel als een voorbeeld van zeer slechte manieren". Dr. Reischauer is het niet oneens met de plannen van Nixon om com munistisch China te bezoeken, maar is van mening „dat het zeer belang rijk zou zyn als Nixon alvorens daar heen te gaan eerst een -bezoek brengt aan Japan om dit land te to nen dat hy achter de Japanners staat". CLAIRVAUX AFP, Reuter) Ee verpleegster en een cipier, die in de ziekenafdeling van een gevangenis van Clairvaux in het Franse depar tement Aube als gijzelaars werden vastgehouden, zijn vanochtend vroeg door twee gevangenen om het leven gebracht. De twee gevangenen een tot levenslang veroordeelde moorde naar en een dief hadden zich gisteren meester gemaakt van de gij zelaars en zich met hen in de zieken afdeling gebarricadeerd toen politie mannen de gevangenis omsingelden. Tijdens hun telefonische onderhan delingen met de autoriteiten hadden de twee gevangenen vrijlating, auto's en wapens geëist. aVnochtend vroeg deed zich een hevige ontploffing voor in het hoofdgebouw van de ge vangenis, een verbouwd klooster, waar de zwaarste gevallen onder de Franse misdadigers zitten opge borgen. De gijzelaars waren al door dode lijke messteken in de keel getroffen enkele uren voordat leden van de ordetroepen de ziekenafdeling bin nendrongen. De directeur van het Franse strafgevangeniswezen, Le Cor- no, die zich op verzoek van de mi nister van Justitie, Pleven naar de gevangenis had begeven, deelde dit later mede. De verpleegster was in een coma, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De twee ge vangenen zijn gewond geraakt, toen de politie tot de aanval overging. Zij bevinden zich in handen van de or debewakers. ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus Incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f 39.- 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Hontferïand f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Drente 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling 5 dagen Ameland f53.- f64.- f66.- f85.- f89.- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS NEW YORK (AP) De Indone- siër Adam Malik, tot voor kort mi nister van Buitenlandse Zaken en thans de nieuwe voorzitter van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, heeft gisteren ver klaard, dat het vermogen van de mens om tot het einde van de eeuw voort te bestaan vraagt om een nieuw internationaal bewustzijn. „Er kan geen afzonderlijke toekomst zijn voor de rijken en de armen. Er dient een gemeenschappelijke toekomst te zijn voor ons allen, anders zal er voor geen van ons een toekomst zijn", zei hij. ADVERTENTIE 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs f 49.- f 89.- f130.-* f 135.- f132.- *Van 6 november t/m 11 december 1971 en van 8 januari t/m 4 maart 1972 geldt een minimumprijs van f 100.- Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Twintig personen hebben het leven verloren als gevolg van zware slagregens en stormen die gisteren Catalonië in noordoost- Spanje hebben getroffen. De ma teriële schade wordt geschat op miljarden pesetas. Het ergst is de stad Gerona getroffen, die ten noordoosten van Barcelona ligt en de hoofdstad van de provincie Barcelona is. FOTO: een beeld van de toestand in Manresa, een industriestad in dit gebied. Rat vervangt kat Dierenhande laars in Sydney zeggen dat de huis vrouwen hun katten ruilen voor een nieuw huisdier, de rat. Zij zeggen dat vooral dames van middelbare leeftijd in de stad er om vragen. Er zijn al honderden tamme ratten verkocht. In de meeste flatwoningen mogen geen katten worden gehouden. De rat is niet verboden, is rustiger en neemt minder plaats in. „Ze zijn ook erg zindelijk, houden zichzelf schoon net als katten, en eten bijna niets. Gewoonlijk laat men de dieren los door de kamera lopen". De crisis in Fleet Street (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Fleet Street zonder kranten was gisteravond, op het vierde etmaal van het conflict, een vreemde plaats. Het stond toen al vast dat er ook vandaag geen na tionale bladen zouden verschijnen evenmin als de Londense op straat verkochte avondbladen, die normaal reeds om 10 uur 's ochtends met hun eerste edities uitkomen en het stads beeld van de Britse hoofdstad bepa len. De monumentale krantegebouwen. die ook in de smalle, groezelige naar de Theems afdalende zijstraatjes te vinden zijn, straalden volop licht uit. Voor de journalisten is het een fnui kende tijd. Ze tikten op hoop van zegen him kopij, maar die bracht het wederom niet verder dan de prulle- mand. Er is echter één plaats waar ner veuze activiteit heerst. Het is in de „press bar" van de bekende pub ..Coach and Horses" in een nauwe zijstraat. Hier zetelt sinds de werkgevers hun persen hebben stop gezet de redactie van een nood- lid Forbes Associated Press LFAST In een modieuze zit een dame bijna zielig al- onder een batterij lege droog- 31. verderop herbergt een Scan- ■isch ingericht restaurant twee «en die samen aan een tafeltje ie gebruiken. nerveus kakelende verkoopster- in een modern warenhuis zijn naai zo talrijk als de klanten, i is het beeld van het centrum Belfast, dat door de politieke en dienstige geweldpleging geme- ïordt uit angst voor bomaan- is Belfast dat bijna helemaal s de last draagt van de ver- ïde strijd tussen de protestant- eerderheid van Noord-Ierland, het land onder Brits bestuur fcten, en de katholieke minder- die naar niets meer verlangt vereniging met de Ierse repu- i hele stad en haar 400.000 in- ers zit in de greep van terreur, homaanslagen op winkels, re- Bgsgebouwen en café's. ïwijl de zakenlieden zich zor- maken over hun geringe ver aten en in de bioscopen en ca t's geklaagd wordt over het ^barend aantal lege stoelen, fouilleren 5.000 man Britse mi- hen in straten waar het zelfs te spitsuren rustig rijden is. hito's van de bevolking houden Gallig afstand van de pa lerende legerjeeps. De vrees de chauffeurs geldt niet zo de twee militairen in volledige tchtsuitrusting die achterin zit- wel aanslagen van extre- ton van het Ierse Republikeinse op de legervoertuigen, k angst van de bevolking wordt tolkt door een vrouw die ik op tot ontmoette: „Ik vond het 'ld leuk met vriendinnen te gaan winkelen en lunchen, maar nu men met bommen gooit zijn wij veel te bang gew-orden. Als je naar het centrum moet om iets te kopen dat niet in de buiten wijken is te krijgen, ga je zo gauw je kunt weer naar huis". Net als de meeste andere inwo ners van Belfast vindt deze vrouw het beter haar naam geheim te houden. 's Avonds, na het sluiten van de winkels en de kantoren, is Belfast zo dood als een pier. Bij gebrek aan gasten sluiten de restaurants om acht uur. Het loont niet de zaken langer open te houden. Van rijen wachtenden voor bios copen en theaters is niets meer te merken. Om negen uur rijden er al bij na geen auto's en bussen meer. De eigenaren haalden ze van straat om te voorkomen dat zij gekaapt worden als materiaal voor de bar ricaden van de nachtelijke on ruststokers. Het handjevol taxi-chauffeurs dat 's nachts nog rijdt klaagt dat zij wel 20 maal doorzocht worden door de immer waakzame legerpa trouilles. Hoewl de protestanten in aantal de katholieken we ltweemaal over treffen, is het initiatief in de strijd de laatste tijd in handen van het Ierse Republikeinse Leger, de IRA. dat zijn toevluchtsoorden heeft in de getto-achtige rooms-katholieke enclaves in de stad. Terwijl de protestanten slapen levert de IRA vuurgevechten met de gehate Britse soldaten of blaast economische doelen op, waarmee de organisatie de autoriteit van de protestantse Noordierse regering wil ondermijnen. Sinds tonstelling van de interne ring van verdachten zonder vorm van proces door regering aulkner is de strijd nog feller geworden. Naar schatting 8 000 gezinnen zijn in één maand uit gemengd katholiek en protestantse wijken gevlucht naar nieuwe behuizingen binnen de be trekkelijk veilige grenzen van de religieuze getto's. De veel door rellen bezochte ge bieden, w-aar de mensen al twee Jaar in de sfeer leven die nu pas over het stadscentrum is neerge streken. zijn 's ochtends meestal kalm. Het opstandelingenleger de mannen en de kinderen is dan naar werk of naar de school. De protestantse Shankill Road is een grauwe, naargeestige straat met sloppen, kleine winkeltjes met dichtgespijkerde ramen en sombere café's, met als uitspringer een knal geel reclamebord aan de muur van een kerk met het opschrift: „Jezus Christus heeft al 2.000 Jaar mensen als jullie geholpen". Handdruk Staande In één van de café's vertrouwt een werkloze fabrieksarbeider mij toe: „Ik heb niets tegen de gewone taigs (scheldwoord voor katholie ken) die zich weten te gedragen. Ik heb katholieke vrienden die net zo netjes zijn als u of ik en die thuis bij mij op bezoek zijn geweest, voor dat al deze moeilijkheden begon nen". „Maar," voegde hij hieraan toe, „als zij nu hier kwamen en de IRA merkte het, zouden hun huizen in brand worden gestoken". In de meer militant protestantse wijken zijn de katholieken helemaal niet welkom. Een tiener die drie Jaar geleden van school ging maar sindsdien nog niet heeft gewerkt zegt hierover: „Zien wij een vreemde die wel eens een taig zou kunnen zijn, dan vra gen wij wie hij is.. Zegt hij dat hij een prod (protestant) is, dan vra gen wij hem de geheime handdruk van de vrijmetselaren te geven. Kan hy dat niet, dan raden wy hem aan snel te verdwijnen". Volgens de jongeman vragen de katholieken aan vermeende indrin gers in hun territorium als bewijs voor de Juiste geloofsovertuiging 'n katholiek gebed in het keltisch te reciteren. „Als zij mij zo te pakken kregen, zou 'ik zeggen dat ik Joods was." grijnsde de jongen. Protestantse huisvrouwen die in een met golfplaten beschermde sla gerij goedkope stukken vlees kopen, geven de IRA de schuld van alle spanning en haat. Ook beweren zij dat hun mannen popelen van ver langen om op te treden tegen de katholieke extremisten. Het wel of niet nemen van vergeldingsmaatre gelen tegen de IRA is op het ogen blik een van de meest besproken* kwesties in Shankill. Kalm In de wyk ligt Argule Street van de katholiekenwijk Lower Falls ge scheiden door een strook totaal- land van 300 meter en een kleine, met zandzakken versterkte voorpost van het leger. Ivoor de ruit van zijn voorkamer zegt een protestant, wij zend naar het niemandsland: „Zo kan het niet blijven doorgaan. On ze vrouwen en kinderen zijn als de dood om hun huizen te verlaten. Als de kinderen bij het spelen toevallig in de katholieke wijken terechtko men, worden zij aangevallen. Zo kun je niet leven". „De protestan ten is aangeraden om nu kalm te blijven, maar als het leger en de regering de IRA niet de baas kun nen, gaan wij zelf orde op zaken stellen. Er zijn hier geweren in overvloed en als het werkelijk tot een treffen met de taigs komt, lijdt het geen twijfel wie gaat winnen". Voor zijn venster in zijn ven sterbank staat een porseleinen borstbeeld van Churchill en een beeldje van een „B-special," de protestantse hulppolitie die in 1969 werd opgeheven, toen de Britse militairen de twistende protestan ten en katholieken gingen scheiden. In Shankill wonen tientallen voor malige B-specials. „Ik ben zelf geen B-special geweest, maar ik ken er een hoop en weet dat zij, en anderen die er net zo over denken, door alle katholieke gewelddaden steeds onrustiger worden," vervolgt de man. „Ik ben een Ier en dat wil ik blijven. Maar ik ben ook Brits onderdaan en wil dat evengoed blijven. Wij willen geen bestuur van Dublin en zullen dat niet dul den". Lower Falls is een katholiek bas tion. In sommige straten durft de ongewapende Noordierse politie nauwelijks te komen als er rellen zijn. De Britse soldaten werden hier twee jaar geleden als redders bin nengehaald. maar nu worden zij voor onderdrukkers uitgemaakt omdat zij personen die van IRA- activiteiten verdacht worden op pakken en wapenvoorraden op sporen. Het beste wat een gematigde ka tholiek in Falls van de militairen kan zeggen is dat zij hun werk doen maar de meerderheid wil tot elke prijs van hen af. Een vrouw, die bezig is haar stoepje te schrobben zegt: „Het le ger staat aan de kant van de prods, meer hoef ik er niet over te zeg gen. Zij veroorzaken hier moeilijk heden, arresteren onze mannen en vernielen ons meubilair. „Alle mensen die zij in de inter neringsovervallen hebben opge pakt waren katholieken. En de pro testanten dan? Hadden ze Paisley en Craig niet kunnen pakken?" Dominee Ian Paisley en William Craig zijn twee extreem rechtse protestantse vertegenwoordigers in het Noordierse parlement die vin den dat de regering lang niet hard genoeg optreedt tegen de IRA. De vrouw beaamt dat het leven in de onrustige wijken verre van aangenaam is. „Natuurlijk is het moeilijk 's nachts in slaap te komen als ze allemaal buiten stenen gooien, naar de mi litairen schreeuwen, en je bom men hoort ontploffen. En het is slecht voor de kinderen. Zij zijn tot diep in de avond buitenshuis, waar zij de volwassenen imiteren, en je bereikt het stadium dat zij te moe zijn om hun huiswerk te doen. Het is moeilijk hun te leren zich te gedragen maar wat kan Je anders verwachten? Hier kun Je geen kin deren opvoeden". Deze vrouw en haar man heb ben zeven kinderen de oudste is 18 en wonen opeengepakt in twee kamertjes. Ondanks alle tegen spoed gelooft zij dat de enig Juiste weg voor de katholieke gemeen schap is, aan te sturen op hereni ging met Dublin en beëindiging van de protestantse overheersing. Elders in Lower Falls zegt een man, die na zijn ontslag bij de scheepswerf Harland and Wolff al vier jaar zonder werk zit: „Als de IRA er niet was, zouden de protes tanten in de tijd die nodig is om van Shankill naar de Falls te gaan, komen om ons eruit te branden „De IRA doet wat wij goed ach ten voor ons en voor Ierland. Wij hebben meer dan genoeg van de ze Stormont-regering. zy praten over hervormingen maar daar blijft het bij praten. Zolang Faulkner en de rest aan de macht zijn, willen de protestanten steeds het beste van alles, baantjes, hui- De man betreurt het dat on- schuldigen het leven hebben gela ten in de terreuraanslagen maar zegt: „dat kun je in'deze toestand toch niet vermijden". Een groepje jongelui, verzameld op een straathoek to Falls Road, beweert dat 99 pet. van de wyk- bewoners voor de republiek is. Hun woordvoerder ontkent dat de IRA alleen door intimidatie de katholie kenwij ken van Belfast aan zich weet te binden. „De meesten van ons steunen de IRA en waarvoor hy vecht", zegt hij. Dezelfde verhalen worden overal In de stad weer gehoord, ook in de nog gemengde wijken, waar pro testanten en katholieken dichter naast elkaar leven dan in duide lijk afgebakende religieuze getto's. Nu het kalmer schijnt te zijn ge worden na de felle antl-toterne- ringsrellen van augustus, zyn wijk- comité's begonnen aan herstel van beschadigde woningen om tenmin ste enige gezinnen een dak boven het hoofd te geven. Al voor de voor het huizenbe stand desastreuze godsdiensttwiste" had Belfast al een chronische wo ningnood. Zo'n hersteloperatie vindt plaats in de wyk Ardoyne, waar protestan ten die op het hoogtepunt van de crisis moesten vluchten, liever hun woningen in brand staken dan ze achter te laten voor katholieken. Als het interieur van de woningen vol doende is opgeknapt, komen de nieuwe bewoners, katholieken. krant getiteld „The Paper" (De Krant) die naar men hoopte vandaag zyn entree zou maken. De eerste poging was een dag tevoren mislukt, omdat er geen drukker kon worden gevonden. Het doel ls tienduizend exemplaren te drukken. Ze zullen tegen tien nieuwe pence (ongeveer 80 cent) aan de man worden gebracht en dan zeker wegvliegen, al was het alleen maar uit nieuwsgierigheid van het Londense publiek. De redactie bestaat uit 30 jonge Journalisten van verschillende kran ten. zyn deze Journalisten zo ver knocht aan hun vak dat zy. nu de bladen stilliggen, als door een dwangneurose beslist een krant moe ten maken? Zo is het niet, zegt Sandy Walker, feature-schryfster van The Sun', die het initiatief voor deze krant heeft genomen en er hoofdredactrice van is. „We willen de krantendirecties die de produktie hebben stopgezet laten zien dat wy journalisten desondanks een krant op straat kunnen brengen. En het zyn niet een paar velletjes nieuws, maar het ls een volwaardig blad met nieuwsverhalen, features en amusementspagina's, sport- en tele visieprogramma's. Ook zyn we erin geslaagd advertenties te krijgen". Hoewel deze Journalistten duidelyk aan de kant staan van de National Graphical Association, de bond van de zichzelf als elite beschouwende typografen. In tegenstelling tot de vyf andere bonden in het drukkers- bedryf, welke ook financiële erken ning van vakmanschap eist, heeft de genoemde bond zyn leden geweigerd te laten meewerken aan het druk ken van deze noodkrant. De redactie is van mening dat in plaats van de bedrijven stil te leggen, de eigenaren verder hadden behoren te onderhan delen met de vakbond. „Maar", zegt miss Walker, „het is geen protest actie". In een ingewikkelde riskante situatie is het blykbaar beter om vaag te blyven. In Manchester hebben journalisten reeds gisteren met succes een krant in een oplaag van 5000 exemplaren geproduceerd die inderdaad weg vloog. Vandaag zou men met 10.000 exemplaren uitkomen. Leidse Baan in Haagse commissies DEN HAAG Voordat op 7 okto ber een gecombineerde, openbare vergadering van twee Staten-commis sies wordt gehouden over de Leid se Baan, komt de kwestie ter sprake ln de overlegsfeer van de Haagse agglomeratie. De Haagse wethou der Bastet heeft dit meegedeeld op vragen van het PvdA-raadslid Buij- tendijk. De commissies verkeer en vervoer en ruimtelijke ordening uit het dagelijks college van overleg zullen respectievelijk op 29 septem ber en 6 oktober hun standpunt be palen. De wethouder antwoordde met "Ja" op de vraag of hij een be ter openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag als dringende noodzaak ziet.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9