mdat de baby huilde moest hij terven EIGENARES KENT DIEF SCHILDERIJEN Scholen naar vierdaagse werkweek Jongen zonder rijbewijs rijdt 3 meisjes dood i Topoyerleg vakbonden regering en werk gevers V/OENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 Lf/IDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Inderhalf-jarige Dennis had nog gered kunnen worden als arts had gesproken ARNHEM Het kleine liikie zat vol builen, wonden en duitstortingen. In een oogopslag zagen de artsen in het hemse Sint Elisabetsgasthuis dat deze baby geen natuur- jke dood gestorven was. Behalve voor de begrafenisonderne- fmer was hier ook werk voor de recherche. doordat de dronken vader zijn hui lende peuter met zo'n bruut ge' voorover in zijn ledikantje had gooid dat de bodem bezweek en de kleine klem kwam te zitten in de wrakstukken. Het sectierapport wees later uit, dat door de smak tegen het hout een darm was gescheurd. Door gebrek aan medische behandeling trad later buikvliesontsteking op. "De bodem van het ledikantje zat al los. En ik heb nooit de bedoeling had hem te mishandelen. Het kwam allemaal van de drank. En ik ging telkens naar het café omdat m'n vrouw me in alles zo tegenwerkte!" sprak de vader gisteren luid kla gend, maar zo slecht gearticuleerd, dat hij nauwelijks verstaanbaar was. I De vader was pas 23 Jaar. Zijn 'ion was nog een baby. En baby's nu eenmaal wel eens, vooral l zij onverwacht wakker schrik - i. De baby van Hans huilde vaak. had er alle reden toe. Want keer als pappa dronken thuis- barstte er een pandemonium jien klappen en brekend glaswerk. klappen waren voor mamma. als hij huilde, óók voor baby. Kalf verdronken Als het kalf verdronken is dempt fe de put. Nu de baby dood is ian de psychiaters te dringen om t medicijnen en goede woorden k vurige krater te dempen waar- lt de agressie van Hans placht los barsten, zo vaak hij zijn woede d gevoed met alcohol. hbe Stamm I Er hadden al eerder maatregelen worden genomen, zei gis- de Arnhemse advocaat, van Dijkhuizen, als de art- n zich maa'r niet zo met handen en eten gebonden voelden door hun wepsgeheim. Het zit niet goed in sderland, waar per jaar 1200 geval- ii van kindermishandeling voorko- :en: tien procent met dodelijke af- zestien procent met blijvend isenletsel. Schedelbreuk De dood van de anderhalfjarige nnis had wellicht kunnen worden wkomen als vorig jaar tijdig geslagen, toen de pas ge ren zuigeling met een breuk in t schedeldak door zijn ouders werd jeleverd in het ziekenhuis. Tijdens het wassen uit pappa's nden geglipt, zo luidde de be lande verklaring. De artsen koes- tien argwaan. Maar zij volstonden it een waarschuwing aan de Iers: voortaan voorzichtiger zijn, het kind wordt u afgenomen. Juist dreigement zou de kleine Dennis itaal worden. Bont en blauw Pappa's alcoholische woedeaan- llen duurden voort. Na elk week- ide, als Hans was thuisgeweest n zijn werk in Duitsland, zag Den- bont en blauw. Mamma deed it zij kon om de wonden en builen behandelen, maar een dokter ram er niet aan te pas. Want an- rs zou het kind haar immers wor- D afgenomen. Zo kon het gebeuren dat het arme rm zonder enige medische be- ïdeling nog een week heeft ge- !d en geleden met de darmbreuk gevolge van ernstige mishande- S, voordat net tenslotte op 19 ril jl. bezweek aan een acute buik- liesontsteking. Smak "Ik heb nog geprobeerd mond op ondbeademing toe te passen", ver- Kelde loodgieter Hans gisteren de Jlmhemse rechtbank. De edelacht- ire heren leken van zijn reddings- iging niet onder de indruk. Want ins had zijn zoon pas naar het zie- nhuis gebracht toen het kind al od was. Het fatale letsel was veroorzaakt Bang Rechtbankpresident mr. B. W. van Houten hield de verdachte voor dat het kind een week lang na deze mis handeling duidelijk ziek was ge weest zonder dat dit voor de ouders aanleiding was om 'n dokter te roe pen. "Ik was bang", erkende de loodgie ter. "U was bang dat men onmiddel lijk zou zien hoe het kind was mis handeld", begreep de president. "U was bang voor de gevangeis. Zó bang dat u liever het leven van uw kind riskeerde". Natuurlijk is deze vader geestelijk gestoord. De psychiaters adviseren dan ook dat hij ter beschikking van de regering gesteld zal worden. Men is van oordeel dat therapeutische be handeling hem van zijn agressieve neigingen kan afhelpen, mits hij geen druppel meer drinkt. Die ze kerheid heeft men alleen als Hans wordt opgeborgen in een inrich ting. De eis van officier van justitie mr. Leusink luidde dienovereenkom stig: zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering. Stopwoord Het had allemaal zo ver niet hoe ven te komen, zei advocaat mr. Van Dijkhuizen, als de Nederlandse art sen maar de vrijheid hadden om in verdachte gevallen de zaak via een vertrouwensman aanhangig te maken bij de Raad voor de Kinderbescher ming. Nog beter is het Franse sy steem, waar de artsen onlangs zijn ontheven van hun beroepsgeheim, ten aanzien van kinderen die door hun ouders zijn mishandeld. Het laatste woord van Hans: "Ter beschikkingstelling is gewoon een stopwoord hier. Als ze geen raad meer weten, geven ze t.b.r." De rechtbank zal 5 okt. uitspraak doen. Staking uit protest tegen smog-vorming SCHIEDAM Ongeveer 700 van i in totaal 1.200 werknemers van de ferf en Machinefabriek Gusto in thiedam hebben gistermiddag het ïrk vanaf drie uur, tot aan de af- »P van de werktijd neergelegd, bij van protest tegen de smog- forming in het Rijnmondgebied, daardoor ook op de bedrijven langs de Waterweg bijzonder onaangename 'erkomstandigheden ontstonden. In verband met deze toestand hd de ondernemingsraad van Gusto fctermorgen een bespreking met de directie aangevraagd om na te gaan tat tegen deze onhoudbare situatie «ou kunnen worden gedaan. Toen de- besprekingen om drie uur dinsdag- begon, legde een aantal werk nemers het werk neer. Na korte tijd namen ongeveer 700 personeelsleden «an de actie deel. Tijdens het gesprek met leden van de ondernemingsraad verklaarde de directie van Gusto, die begrip voor de situatie toonde, zich bereid deze aan gelegenheid a.s. maandag ter sprake ie brengen tijdens de wekelijkse be spreking met de werkgeversorganisa ties in de metaalbedrijven te Rot terdam. Mogelijk zal de aandacht der fegering op de toestand worden ge vestigd. Hoewel de vakbonden nog niet bij de protestactie zijn ingeschakeld, is ook van die zijde er begrip voor uit- lesproken. Duitse DAF verwacht omzetstijging ERKRATH - Deutsche DAF GmbH verwacht voor het lopende Jaar een aanzienlijke omzettoename, en wel van ongeveer 50 pet tot DM 100 min. Ook voor 1972 wordt op een verdere omzetstijging gerekend, al dus het bedrijf. De trend naar verdere automati sering geeft het bestuur bij de hui dige stabiele marktsituatie aanleiding tot dit optimisme. Doch ook bij een vermindering van de autoverkopen door stijgende verzekeringspremies, duurdere benzine en omhooggaande loonkosten blijft men optimistisch. In dat geval moeten volgens DAF de laagste middenklassewagens, dus ook de DAF, door hun zuinigheid relatief in belangrijkheid toenemen. DEN HAAG De geruchtmaken de schilderijendiefstal uit de flat van de Haagse mevrouw Steune- brink-Van Delft is zijn ontknoping nabij. Mevrouw Steunebrink die gis termiddag na een verblijf in Oosten rijk in haar woning terugkeerde zegt de dader te kennen. Ze spreekt over hem als jongen en zegt zijn naam te hebben doorgegeven aan de poli tie. Terwijl de familie van de 73-Jarige dame haar met zachte drang naar een gereedstaande auto probeerde te leiden vertelde zij nog dat de da der die zij op 't oog had niet iemand is die van de situatie ter plaatse op de hoogte is. "De meeste tijd van het jaar ben ik op reis en als ik thuis ben ontvang ik nauwelijks bezoek. Tot mijn kennissenkring behoort hij zeker niet". Mevrouw Steunebrink had daarvoor al verklaard dat zij wist dat de schil derijen niet echt waren. "Als ik een originele Rembrandt had hangen, zou ik hem heus wel verzekerd heb ben. Nee, ik wist dat ze niet echt waren en ze zijn dan ook geen van alle verzekerd. Hoe dat met het cer tificaat van echtheid zit weet ik niet, mijn man regelde dat soort zaken altijd. Ik ben nu 17 jaar weduwe en u begrijpt dat ik me dat niet pre cies meer kan herinneren. De Haagse recherche heeft inmid dels ontdekt dat er veel overeen komst bestaat tussen de schilderijen roof uit het appartement van me vrouw F. Steunebrink en een spec taculaire serie kunstdiefstallen in Don Haag en Wassenaar, gepleegd in ja nuari 1968. De laatste inbraak in die gerucht makende serie was de diefstal van halve ton aan antieke sieraden, juwelen en bont uit een flat aan de Haagse Vlamkamp, toen bewoond door een dochter van mevrouw Steu nebrink. Rechercheurs ontdekten bij de inbraak is gewerkt met een druk-apparaat. De manier inbreken vertoont overeenkomst met de manier van werken bij de kunstdiefstallen in 1968. die toen het werk waren van een be ruchte Haagse familie. In totaal ar resteerde de politie toen vier hoofd verdachten en acht helpers en he lers. Mexfr. Steunebrink-Van Delft zoons zich telkens bij bepaalde wo ningen uitgaven voor „opkopers". Later kwamen ze daar terug om antiek en schilderijen te stelen. De serie begon met de inbraak in de woning van een gefortuneerde, al leenwonende hoogbejaarde freule Gestolen werden twee schilderijen, samen ter waarde van 62.000 gulden. De „lorremannen" kwamen ook in de Jacob Mosselstraat aan de deur en kort daarna werden 's nachts bij een inbraak drie schilderijen en kostbaar antiek gestolen. In Wasse naar verdwenen twee schilderijen en een antieke klok. Een opkoper kreeg de klok in handen en tipte de politie. Bij huiszoeking bij de bewuste familie vonden recher cheurs de antieke Juwelen terug, af komstig van de inbraak in de flat De familie-affaire werd keurig op gerold en de daders verdwenen ach ter slot en grendel. Eén van hen ontsnapte uit het toenmalige Huis van Bewaring aan de Casuarie- straat, maar werd kort daarna op een dak van een huis in de Van Merlestraat gearresteerd. De daders van toen zijn nu weer op vrije voe ten. Een overzicht vcun de opening van de Stat en-Generaal tijdens het voorlezen van de Troonrede. Rechts op de voorgrond koningin Juliana en prins Bernhard. Links prinses Beatrix, prins Claus en prinses Margriet. LEIDEN In galerie t Duiven- huys wordt as. vrijdagavond een ex positie geopend van Henriette van Traa (schilderijen) en José Calsina (grafiek). De tentoonstelling duurt tot 15 oktober. Op hetzelfde tijdstip begint in het Academiegebouw een tentoonstelling (onder auspiciën van het LAK) van textiel objecten van Gerda Edens. In Overijsselse Deurningen DEURNINGEN Een achttienja rige automobilist heeft gistermiddag in Deurningen in Overijssel drie meisjes van twaalf jaar, die op weg waren naar school, dood gereden. De automobilist, die geen rijbewijs had. raakte van de weg en kwam op het rijwielpad terecht waar de kinderen fietsten. De jongen, die kort daarvoor een aanrijding in Hengelo had veroor zaakt, reed met grote snelheid door Deurningen. Na de meisjes te hebben geraakt kwam zijn auto in een sloot terecht. De bestuurder was onge deerd. De jongen was als vroegere gebruiker van verdovende middelen onder behandeling van een zenuw arts. Hy is gearresteerd. De slacht offers zijn H. A. M. Lansink, A. M J. Asbreuk en M. Th. M. Wennink. Tankwagen Vier inzittenden van twee perso nenauto's zjjn ernstig gewond toen gisteravond een Franse tankwagen op de weg BredaGorinchem tegen twee personenauto's botste. Het ongeluk gebeurde op de krui sing De Tol by Werkendam. De per sonenauto's stonden voor de rode verkeerslichten. De chauffeur van de Tussen Eindhoven en Den Bosch is gisteravond de auto van de 48- Jarige J. van Leeuwen uit Den Bosch in de berm geraakt en gekanteld. De bestuurder kwam om het leven. Twee inzittenden werden zwaar ge wond. DEN HAAG De werkgevers me nen dat loon- en prijsinflatie zodanig moet worden ingedamd dat de con currentiepositie van het bedrijfsleven, ten opzichte van het buitenland er komend jaar niet slechter op wordt. Dat is de belangrijkste uitgangsstel ling van de ondernemers ln het top- overleg tussen werkgevers, vakbewe ging en een regeringsdelegatie, dat morgenmiddag in Den Haag begint. De ondernemers zijn vooral ge schokt door de scherpe stijging van de arbeidskosten, die het Centraal Planbureau voor het komend jaar heeft geraamd. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), de grootste werkgeverscentrale, vindt het jammer dat in de rege ringsplannen enkele globale doel stellingen voor het te voeren so ciaal-economisch beleid ontbreken. Inzet van het topoverleg is dan in de opvatting van het VNO ook het uitzetten van een koers voor het loon- en prijsbeleid. Het Planbureau raamt voor het ko mende jaar een stijging van de ar beidskosten per eenheid produkt in de verwerkende industrie van 8 procent. Voor het met ons concur rerende buitenland wordt dit per centage geschat op 4.5. Wil de posi tie van het Nederlandse bedrijfsle ven er komend Jaar niet op achter uit gaan, dan zal de arbeidskosten stijging niet meer dan 4,5 procent mogen bedragen. Met andere woor den: van die acht procent moet 3,5 procent af. Welke gevolgen dat pre cies voor de contractloonstijgingen zou hebben moet dan nader worden bekeken. Overigens is dit slechts één van de benaderingen van het probleem hoe de voortwoekerende loon en prijsinflatie volgend Jaar kan worden ingeperkt. Bij de ondernemers is er een duide lijke geneigdheid zich in het overleg vooral te richten op de problema tiek van lonen en prijzen. De vak centrales bereid tot constructieve medewerking om inflatie en overbe- steding terug te drukken menen evenwel dat ook de overige inko mens en de investeringen in het beraad moeten worden betrokken. Een juist opgezet conjunctuurbeleid kan zonder een op de investeringen gerichte politiek niet behoorlijk functioneren, menen zij. Ook moet volgens de vakbeweging in het overleg aandacht worden gegeven aan de beleidsplannen op het ge bied van onderwijs en huizenbouw. Voor het beraad van morgenmiddag heeft de regering het initiatief ge nomen. Het gesprek is duidelijk geannonceerd als een eerste verken ning met als hoofdpunten de ver dere procedure van het overleg, mede in samenhang met de dit na- Jaar door topeconomen van de So ciaal-Economische Raad uit te brengen analyse van de economi sche situatie, en een gedachtenwis- seling over lonen en prijzen. Het overleg zal behalve door de voorzit ters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties ook worden bijgewoond door de leiders van de grote vakbonden en werkgeversver enigingen. Leerling die condooms uit deelde mag les niet in UTRECHT De 26-jarige Ruud leraar, maar hij zei niet dat hij na Link uit Utrecht mag voorlopig niet meer de lessen van de gemeen telijke avond-mavo aan het Jans kerkhof in Utrecht bezoeken omdat hij aan zijn klasgenoten voorbe hoedsmiddelen heeft gegeven. Ruud Luik hield vorige week, na overleg met de leraar Nederlands een spreekbeurt over geboortebeper king. Zijn klasgenoten hadden er geen bezwaar tegen. Over de inhoud van zijn spreekbeurt pleegde Ruud Luik van te voren overleg met zijn de les condooms zou uitdelen om „te laten zien welke middelen er zoal be staan in de strijd tegen de overbevol king". Enige leerlingen vertelden thuis dat zij de condooms hadden gekre gen, waarop ouders bij de schooldi recteur kwamen klagen. Ruud Luik Is, in afwachting van een nader on derzoek, voorlopig van school ge schorst. „Wij zullen", zei het schoolhoofd, „donderdagavond de zaak bespre ken". NA VERMINDERING VAN LESUREN VAN 32 TOT 30 UUR Het merkwaardigste gevolg van het verminderen voor de leerlingen van het aantal lesuren van 32 tot 30 in het voortgezet onderwijs zou weieens kunnen zijn dat...scholen overgaan tot een vierdaagse werk week. Door Loek Elferich Er is ook een duidelijk voorbeeld rnn: onder de duizenden Neder landse leraren, die op het ogenblik ieder tussen de 27 en de 30 uren per week moeten lesgeven, zijn er al die in feite een vierdaagse werk week hebben. Leraren, die hun di recteur of rector zover kregen dat hij op het rooster hun lesuren op vier dagen samenbracht. Het bete kent dat die leraren vier „zware" dagen maken, maar dat nemen ze voor lief omdat er drie volle Vrije dagen tegenover staan. Met de lesuren voor de leerlingen kon dat tot dusver natuurlijk niet. Er zijn genoeg Klassen die een en kele dag van acht lesuren hebben. Maar geen enkele leerling en geen enkele ouder zou het verkroppen als elke lesdag zo lang was (32 ge deeld door 4) Met slechts 30 lesuren per week wordt dat net even makkelijker. Twee dagen van acht lesuren en twee van zeven (of drie dagen van acht en een van zes) zouden die vierdaagse werkweek al kunnen scheppen. Wellicht nog goedgepraat door de erbij gegeven mededeling: „Er staan drie volle vrije dagen tegenover" Bij dit alles moet wel duidelijk worden begrepen dat het in feite ten. Jongens en meisjes, die thans al zo'n zeldzame enkele lesdag van acht uren hebben, en die op de normale tyd van tien over acht 's morgens beginnen, staan altyd al 's middags om half vier vier uur op straat. Dat varieert naar het aan tal pauzes dat de school tussen de lesuren hefeft. Wie naast deze maar al te reële mogelijkheid voortdenkt over wat scholen en overheid met de drie volle vrije dagen zouden kunnen doen, stuit op de kans dat er bin nen de heersende bezuinigingswoede wat te doen zou zijn met de derde, nieuwe vrije dag. Er van uitgaand dat iedere leerling de zaterdag en de zondag vrij heeft, zou men die derde dag over de hele school kun nen versnipperen een vijfde van de klassen vrij op maandag, een vijf de op dinsdag, een vijfde op woens dag en zo voort. Het hele apparaat van gebouwen, leermiddelen en mankracht zou op die manier misschien wel op zijn allerefficiënst worden gebruikt, maar het doet toch ook al stevig denken aan noodmaatregelen als tijdens We reldoorlog II, toen verschillende scholen weieens samen één gebouw gebruikten door bij toerbuurt uitslui tend 's ochtends of 's middags les te geven. Als men eenmaal sys tematisch de stap heeft gedaan naar een roulerende derde vrije dag, is men In wezen op een weg die naar zoiets extreems kan leiden Men kan trouwens, op deze basis voortgaand, beredeneren dat de wer kende en de studerende jeugd el kaar langs zo'n weg tegemoet kun nen gaan: als men maar lang ge noeg voor de werkende Jeugd een of twee daagjes vorming/onderwijs in voert (zoals nu is begonnen) en voor de studerende Jeugd het aantal daagjes school vermindert (zoals nu kan worden begonnen) Beleidsombuiging De „beleidsombuiging" van minister Van Veen kan dus ongedachte en ongewenste gevolgen hebben. Ze ker met het voorbeeld voor ogen van de leraren, die bij de schoollei der voor zichzelf gedaan weten te krijgen dat hun arbeidstaak op vier dagen zit geconcentreerd. Mochten enkele of veel scholen op deze weg naar een vierdaagse werk week raken, dan zijn er nog onver moede extra consequenties op komst. Wat zijn de gevolgen voor en met het openbaar vervoer, dat nota bene soms al niet eens de te rugschakeling van zes- naar vijf daagse werkweek heeft meege maakt? Wat zijn de gevolgen voor vrijetijdsbesteding en het treffen van voorzieningen daarvoor? Wat zijn de gevolgen op het vlak van Jeugdcriminaliteit, drugs, sex? En hoe zal een vierdaagse schoolweek vallen in de gezinnen waar niet al leen de vader maar ook de moeder een vijfdaagse werkweek heeft? Het ziet er naar uit dat veel ouders nu maar vast beginnen met het nauwkeurig bezichtigen van de schoolagenda's van hun kinderen. Om net als ik te ontdekken dat die paar uur minder per week heel veel kunnen betekenen. In ieder geval bezuiniging. Maar ook verbetering?.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7