eidse musea in bijzonder bang voor souvenirjagers ;rote inbraken komen zelden voor Dreigende crisis binnen PAK Wat nu? Reclassering doet beroep op burgerij IV Zeven laatste leden U-raad nu aangewezen rn^L PvdA-maandblad: oppositie is niet geslaagd JJJSDAG 22 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Dit Jaar vallen de Vredes week als tragische verschijnsel in de sa- sten £IDEN Zijn de Leidse musea voldoende tegen dief- beveiligd? Komt een situatie zoals bijvoorbeeld in de idemie voor Beeldende Kunst in Venetië, waar kost- 15^ 5 werken in een donkere en zeer slecht bewaakte ruim- laj, ten makkelijke prooi vormen voor dieven en verniel- rd. htigen, ook in Leiden voor? w vragen komen naar voren naar aanleiding van de recente itdiefstallen in Italië, Frankrijk en West-Duitsland, ivaarbij voor miljoenen aan schilderijen en andere kostbaarheden uit kerken ïing rnea, die in die landen veel rijker zijn dan hier (de ,Beelden- estri ui" w daar in ons land voor een groot deel debet aan) werden en. kostbaarheden van de Leidse (katholieke) kerken zijn dan ook die Beeldenstormgrotendeels verlóren gegaan. De rest is op- »n Irgen in de musea. die te fn •ouï I m Onverkoopbaar ote inbraken zijn er in museum viert Lakenhal" nooit gepleegd. Wel Mo en er wel eens kleine dingen ge- i, zoals tegen en (vorig jaar doe'J enkele zilveren penningen, ir", zegt museumdirecteur Wurf- „dat zijn geen echte dieven, id meer souvenir jagers of verza- irs, die een bepaalde tegel in verzameling missen. Dat geval lie penningen zal wel niet opge- Jiorden, omdat het geen unieke plaren ziin. Met schilderijen at anders, die zijn uniek en daar- onverkoopbaar. Er is >wel eens tchilderijtje gestolen (van Frans ilieris) maar dat is later terug- iden. Ik ben voor diefstal niet g bang, eerder voor beschadiging d niet moedwillig. fótallen zoals in Italië komen niet voor, omdat de bewaking veel beter is (in de „Laken- i bewaking van 8 man en ook chts is het museum bewaakt), mdien zijn de Italiaanse mu- el rijker, hoewel het drieluik laatste oordeel" van Lucas van met een waarde van linus 8 miljoen, ook niet om moderner het museum is, des 'fjiler is de bewaking. Het Histo- Museum aan de Kalverstraat Insterdam is beveiligd door een isiecircuit en in het Frans Hals te um wordt gedacht aan „elektro- suppoosten". de „Lakenhal" denkt aan een mere bewaking. Wurfbain: „Er ie plannen, waarin televisiebewaking ter sprake uil Misschien kunnen dus in de ook alle tegels en pennin- oor de Lakenhal behouden wor- Kleinigheden het museum aan het Rapen- eeft een enkele keer iets ge- Dit waren echter geen werke- as3diefstallen, maar meer souve- rij. Veel kans hebben inbre- it in het museum van Oudhe- Jsant, zo vertelt directeur Kla- 11 alle kostbare Griekse vazen, als- de gouden en zilveren sieraden, veilig achter glas. Extra dik nog wel. is dus bij kleinigheden geble- t oei wals een kettinkje van een ka- Pogingen om het museum van binnen te dringen zijn er, ins in de 25 Jaar, dat de heer 1 uufens de leiding heeft, niet ge- wat zou iemand met een imie van een krokodil moeten J men? Eruit het Legermuseum, wordt, ken- nooit iets gestolen of zelfs beschadigd. Men keek tenmin- ADVERTENTIE Onttrekkinq aan het openbaar verkeer. teling ?en rt: I Burgemeester en wethouders eiden brengen ter kennis van elanghebbenden, dat van 23 eptember tot en met 7 oktober ter gemeentesecretarie, af- ng Volkshuisvesting en nbare Werken (Stadhuis, aer 112) ter inzage zal lig- het bij beschikking van Gedeputeerde Staten der pro- nncie Zuid-Holland van 1 sep- lember 1971, G.S. no. 246. goed keurde raadsbesluit van 21 1971, nr. 126, tot onttrek- aan het openbaar verkeei een gedeelte van de Peli- aanstraat, gelegen tussen de der Werfstraat en de Vest. Tegen de beschikking van Ge- u deputeerde Staten kan - p uiterlijk tot op de dertigste dag datum van deze aankon- g - beroep worden inge - by H.M. de Koningin. beroepschrift moet worden ingediend by de Commissaris der Koningin in deze provincie telden, 22 september 1971. liging ïeld I Set t ste wat verbaasd op de vraag of er weieens iets uit dit museum gestolen is. „Diefstal, meneer? Daar hebben we toch bewakers voor. Als ze probe ren iets te stelen, gooien we ze er gewoon uit". Wel een beetje merkwaardig, om- datjuistde daar uitgestalde voorwer pen (oude pistolen bijvoorbeeld) 'n gewijde prooi lijken te zijn voor ver zamelaars en souvenirjagers. „Maar," zo verzekerde een woordvoerder, „al les zit in vitrines en er zijn suppoos ten, die elk drie zalen in de gaten houden". Modellen In het Rijksmuseum voor de ge schiedenis der Natuurwetenschappen is voor, zover directeur Gogelein zich weet te herinneren, nooit een serieu- poging tot diefstal ondernomen, of met opzet iets beschadigd. Weliswaar werden vorig Jaar een paar toets- naaldjes ontvreemd, maar dat was „meer een beetje kleptomaanachtig", aldus drs. Gogelein. „Kunstdiefstal- Reportage Bert van Dommelen en Jan van der Nat Foto's Holvast en de nationale collecte voor de re classering samen. De beleving van de Vredesweek ls in het algemeen gericht op Vrede met een hoofdletter, vrede tussen landen, de afwezigheid van oorlog. In deze betekenis is vrede een be grip dat de relaties tussen verschil lende samenlevingen betreft, niet in de eerste plaats de betrekkingen tus sen individuële mensen die binnen dezelfde samenleving wonen, binnen Nederland, Zuid-Holland of Leiden. In een land is altijd een klein aan tal personen dat de tussen de men sen overeengekomen en in wetten nergelegde spelregels niet in acht neemt. De redenen hiervoor zijn er heel erg veel. Een heel belangrijk deel van de mensen die handelen in strijd met de regels, is geestelijk ziek, ziek. misvormd of tijdelijk ont wricht. Een ander deel is niet in staat een moeilijke situatie het hoofd te bieden, verliest de zelfcontrole en Iaat de agressie de vrije teugel. Om de parallel met het oorlog vrede vraagstuk nog door te trekken, er bestaan opvallende overeenkoms ten tussen de oorzaken die tot oorlog leiden en de zichtbare oorzaken van misdaad in de samenleving Men denke aan Hitler en zijn Derde Rijk. Nadat Duitsland de oorlog had ver loren is het via Marshall-hulp etc. in staat gesteld weer een welvarende natie te worden. Datzelfde wil de Reclassering met degenen die hun gerechtvaardigde straf hebben ondergaan, hen in staat stellen om weer een menswaardig bestaan op te bouwen. Net zo als de waarborgen voor een duurzame wereldvrede gevonden dienen te worden in de erkenning en totstandkoming van gelijkwaardig heid tussen de naties, zal de misdaad len," meent hy, „zyn meestal ge richt op dingen met een algemeen e'rkende waarde. De instrumenten die wij hier hebben zijn niet zo be kend en ook niet voor iedereen even waardevol. De meeste schade lijden tentoongestelde instrumenten door het transport als we ze uitlenen en door het vele gebruik, want ieder instrument wordt pas aardig als je er aan mag komen. Vandaar dat we er steeds meer (oe overgaan om model len te maken voor demonstratie. Als deze modellen er eenmaal zijn ber- I gen we de originele toestellen veilig in vitrines". Maniakken Er zijn bepaalde hoofdregels te geven voor bewaking van musea. P. H. Pott, directeur van het museum voor Volkenkunde, noemt allereerste stap het brengen van overzichtelijkheid in de plaatsing van de voorwerpen, zodat de bewa kers gemakkelijker een oogje in het zeil kunnen houden. Bovendien is zyn ervaring dat het oppassen geblazen is zodra men op het gebied van de sex terecht komt. Het is voorgekomen, geslachtsdelen van beelden of schilderijen werden bekladderd of beschadigd. 'Duidelijk werk van maniakale figuren", aldus dr. Pott. Naast deze maniakken onder scheidt hij nog twee voor musea ge vaarlijke groeDen mensen. "Er zijn mensen die lit alleen maar een soort spel gaan proberen om iets te stelen, om te iijken of het lukt; dit soort mensen begint vaak met hele kleine dingen en komt van kwaad tot erger. Daarnaast heb Je de ech te kleptomanen, die plezier hebben in het stelen, maar die zich daarbij ook verheugen over het bezit van het gestolene". Overigens ls men ook in het mu- Het beroemde „Laatste Oor deel" van Lucas van Leyden, het kostbaarste stuk 8 miljoen uit de rijke collectie van de La kenhal. (Foto Holvast) seum voor Volkenkunde het meest bevreesd voor beschadiging door het gewone publiek, door onoordeelkun dige aanraking, baldadigheid, etc. Echt grote diefstallen komen niet zo veel voor, omdat de beveiliging van de belangrijke voorwerpen zeer degelijk is. Bovendien zijn dingen die een gVote waarde hebben dikwijls voor de niet-specialist niet als zoda nig te herkennen; al veel dieven hebben zioh hierin vergist. Conclusie Hoewel wij enigszins tot onze verbazing, in bijna alle musea te woord werden gestaan, was men over het algemeen niet bereid om veel informatie te geven over de vei ligheidssystemen die men gebruikte. Dit onder het begrijpelijke motto: "geen slapende honden wakker ma ken". Wel is gebleken dat er in deze mu sea over het algemeen meer werk van de beveiliging wordt gemaakt, dan in Italië het geval is, hetgeen voor een groot deel komt doordat de kunstschatten hier een grotere zeld zaamheid zijn dan in Italië waar in talloze kerken °n musea zeer kostba re kunstwerken te vinden zijn. Wij hebben er minder en zijn daarom kennelijk zuiniger op de dingen die we bezitten. Bovendien hebben wij ervaren dat naarmate het museum groter is, de beveiliging beter en moderner wordt aangepakt. De grootste angst van de directies betreft dan ook niet de ech te grote diefstallen, maar hoofdzake lijk souvenir-iagerij en psychopa- menleving pas kunnen worden ge dwongen als de ontwikkelingsmoge lijkheden van de mensen werkelijk gelijk zijn geworden en als de maat schappij zo verdraagzaam is ge worden dat zij ook aan degenen die fouten hbben gemaakt een nieuwe kans geeft. Bij dit ontwikkelingspro ces zijn de reclasseringsinstellingen onmisbaar. Als U wilt medewerken aan de tot- .Ttandkoming van een volwassen, waardige en vredige samenleving, geeft dan aan de Nationale Reclas- seringscollectie (bestemd voor reclas seringsinstellingen van alle ge zindten). Namens het plaatselijk comité Mr. J. Th. de Wit. ZIJ die bereid zijn mee te werken aan de straatcollecte op zaterdag 26 september kunnen een collectebus afhalen in het zaaltje naast de St. Petruskerk aan de Lammenschans- weg. vrijdagavond tussen 7 en 8 uur en zaterdag van 9.00 uur af. Provinciale vergadering PPR is tegen Leidse Baan LEIDEN De provinciale verga dering van de Politieke Partij Radi- kalen in Zuid-Holland betuigt haar instemming met de aktie, die is ge richt tegen de aanleg van de pro vinciale weg 16 bis. de zogenaamde Leidse Baan. Zij wijst nadrukkelijk op het belang van het behoud van de Duivenvoordse en de Papenwegse polder als recreatief en educatief gebied. "De in het vooruitzicht ge stelde samenwerking tussen de open baar vervoer-ondernemingen HTM. NS en NZH is zeer toe te juichen", stelt de provinciale vergadering. "Het is van groot belang dat de geboden alternatieven in de vorm van bijvoor beeld semi-metro en intensieve spoorverbindingen werkelijkheid kunnen worden". ADVERTENTIE overal verkrijgbaar LEIDEN De gekozen leden van de eerste universiteitsraad hebben zoals de Wet Veringa voorschrijft zeven personen voorgedragen, die als maatschappy vertegenwoordiger zit ting in de raad zullen nemen. Minis ter De Brauw moet zijn goedkeuring aan het voorstel hechten. De ver wachting is dat hij dat snel zal doen. De zeven voorgedragen leden, die reeds hebben toegezegd hun benoe ming te aanvaarden zijn: Mr. Ch. M. J. A. Moons, Raadsheer bij de Hoge Raad en Curator van de Rijks universiteit te Leiden; Drs. G. van Benthem van den Bergh, Lector in de internationale betrekkingen aan het Institute of Social Studies in Den Haag; Dr. D. Dolman, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid: Drs. F. Gransch, redac teur wetenschapsbeleid van het Che misch Weekblad; D. J. van Kooten. conrector en schooldecaan van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap te Leiden; Dr. H. M. de Lan ge. directeur van het Interuniversi taire Instituut tot onderzoek van normen en waarden in de geïndus trialiseerde Samenleving te Rotter dam; mevrouw dr. H. Verwey-Jon ker, kroonlid van de Sociaal-Econo mische Raad. Mej. Ankie Verlaan. die zitting heeft in de eerste universiteitsraad heeft inmiddels aangekondigd ver der van haar zetel in de raad te zullen afzien. Ankie Verlaan meent, dat zij de voorkeur moet geven aan haar functie binnen de faciliteit der letteren, omdat het daar moeilijker is op korte termijn een opvolger te vinden dan voor haar plaats in de universiteitsraad. Een overzicht van de Schat kamervan het museum voor Volkenkundewaar al het goud en zilver veilig in vitrines is opge- Drier borgen. (Foto Holvast) Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Mathleu. zn. van J. J. A. M Jan sen en J. C. M. J. van der Poel; Nan- na Wllleke. dr. van A. T. A. M. de Waele en D. W. van Rooijen; Agatha Juliana, dr. van H. J. van der Kamp en Ca H. C. Bollen; Wilhelmus, zn. van J. Passchler en T. W. Duln; Ceci lia Frederick, dr. van J. J. Petit en a. C. Grond; Harmen Jorls, zn. van I'. J. J. Buijtendijk en M. M. Petit; Marcel, zn. van N. Ravensbergen en C. van Egmond; Marcus Nlcolaas, zn. van J. I. J. Disseldorp en M. E. van der Salm; Kai, zn. van W. Lelbrandt en E. von der Helde; Hubertus Petrus Maria, zn. van H. J. van der Krogt en J. M. J. Onderwater; Hendrik Febe. zn. van F. Dannijs en H. W. J. van Krulstum; Martlne Alberta, dr. van W Vos en M. A. van Drlel; Petra Wil- ma. dr. van W. Vos en M. A. van ADVERTENTIE Vriend van Velasques Costilla K) stuks/3 gulden LEIDEN "Binnen enkele maan den zal het PAK in Leiden de ern stigste crisis doormaken sinds zijn één-jarig bestaan". Deze profetie is niet de meesmuilende constatering van een het PAK onwelgevallige fi guur, maar een waarschuwing aan eigen adres. Ze wordt gedaan in het september nummer van De Partijgenoot, het maandelijkse lijfblad van de PvdA in Leiden. In een hoofdartikel con stateert redacteur Menno Wolters dat het de PvdA, PSP en D'66 (die tezamen het PAK vormen) nog steeds niet is gelukt een oppositie te voeren die effect sorteert en die bij de bevolking aanslaat. Overigens heeft De Partijgenoot ook geen hoge dunk over de burge meester en de zes wethouders: "Een mengsel van brand- en waaibomen- hout. De gemiddelde wethouder in deze stad is een initiatiefloze, niet Onder het motto "Eén Jaar PAK. wat nu?" wordt in het artikel opge merkt dat dit college-beleid gemak kelijk ontmaskerd had moeten wor den. Dat dit niet is gebeurd, wijt/ de bijster slimme en luie zetbaas van de regering met twee elkaar tegen sprekende taken: enerzijds het zuini ge regeringsbeleid uitvoeren, ander zijds door weinig effectieve protes ten de indruk geven dat daartegen wordt geageerd". schrijver aan de verdeeldheid binnen het PAK. Stromingen tegen de PAK- samenwerkingsvorm zijn vooral te vinden bij de "vleugels", PSP en D'66, maar ook binnen de PvdA Gesteld wordt, dat het PAK de af gelopen tijd veel te druk bezig is ge weest met het erdoor drukken van allerhande kleine wensen, zonder aan een brede strategie toe te ko men: "Met drie wethouders zou het PAK nog meer invloed hebben ge had". Bovendien heeft het PAK zijn zaakjes slecht aan de buitenwacht (de krantenlezende kiezer) verkocht, vindt hoofdredacteur Wolters. Zijn slotopmerking is, dat de PAK-partiJ- en binnenkort elkaar maar eens goed de waarheid moeten gaan zeg gen in een gezamenlijke vergade ring, wil men een crisis vermijden. In een beschouwing over de moei lijkheden stelt ook het PvdA-raads- lid Hans van Dam vast, dat er orde op zaken moeten worden gesteld. Nog voor de komende begrotingsbe handeling zullen de drie progressie ve partijen hun gezamenlijke opposi tie-strategie moeten uitstippelen. Van Dam vindt, dat een hardere lijn moet worden aangehouden: geen compromissen, maar alle verschil len tussen "de rechtsen" en het PAK aan het daglicht brengen. Po larisatie dus, in welke houding ook past dat er geen onderonsjes meer plaats vinden tijdens raadsvergade ringen met leden van de rechtse fracties. Van Dam dringt voorts aan op een beter contact met de achterban van partijleden, die hij meer wil in schakelen, bijvoorbeeld bij de orga nisatie van wijkhearings etc. GETROUWD OVERLEDEN A. Vermeulen, 46 J., man: J. Gem- ser, 80 J.. weduwe van L. Klinkhamer; A. van Houten. 61 J., man; A. G Fakkel, 82 J.. man; J. J. E. Schultz. 80 J.. man; G. Z. Jol. 56 J.. man; L van den Elkhoff. 82 J„ man; W. van der Heijden, 85 J.. man. Kritiek Het Progressief Akkoord (PAK) heeft in de Leidse gemeenteraad nu een jaar lang oppositie be dreven. De raadsvergaderingen werden slepender en veelvuldiger, veel details werden overhoop ge haald. Er is diep gegraven, maar helemaal geslaagd is de oppositie toch niet. De belangstelling voor de plaat selijke politiek is buiten de nauwe kring van betrokkenen eerder verflauwd dan aangewakkerd. Met andere woorden: de politici zijn er niet in geslaagd de poli tiek te vertalen voor de gemid delde burgers. Dat heeft geleid tot interne kri tiek voor het PAK. En nu na een jaar staan de fracties van Partij van de Arbeid, PSP en D'66 in de Leidse raad voor de vraag hoe het dan wel moet. Zelfkritiek kan een pijnlijk maar ook zinvol proces zijn. Nie mand twijfelt eraan, dat de PAK- mensen in de raad hard hebben gewerkt en bereid zijn zich te blij ven inzetten. Vanuit de raadsle den zelf zijn er wel suggesties voor een veranderde werkwijze. Aan de drie samenwerkende fracties nu de taak om die werk wijze ook om te buigen en aan de inwoners van de gemeente Leiden duidelijk te maken dat oppositie zinvol kan zijn. Ook al is het ver leidelijk om te stellen dat een ar me gemeente als Leiden met tal loze problemen meer gebaat is bij een zekere eenstemmigheid bin nen de gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3