EIDSCH DAGBLAD Diepe kloof Parijs-Den Haag Benthuizen staat onder terreur van soort maffia" Leidse jongen terecht vandaag Staatssecretaris Westerterp: EX-WETHOUDER VAN HOEVEN DOET BOEKJE OPEN LE5 leiderdorp onderzoekt vervuiling door Leidse grofsmederij ethouder W ïiakslag aanbanden SABOTAGEPOGING AMERIKAANSE LUCHTMACHT WEER ACTIEF Nu echte dieren- postzegels gratis bij Esso. jericht I maart 1860 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 No. 33510 jleur: G. Koopman ^redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur), BENTHUIZEN „Een soort maffia probeert Benthuizen te terroriseren. Het is maar een clubje van een man of vijf, zes, dat met kabouterachtige-activi- teiten het dorp bewerkt. Toen ze de gaten kregen, dat ze mij od het politieke vlak niet kon den pakken, gingen ze in mijn familie stoken. Raadselachtige telefoontjes pleegden ze met mün vrouw; mijn kindereD werden op straat door politieke .vrienden" uitgehoord en noem maar op. Daarom heb ik beslo ten om het raadslidmaatschap er aan te geven", zegt ex-wet houder M. C. van Hoeven (31), die deze week zijn wethouders- tetel beschikbaar stelde. ,We hebben deze hele kwestie in B. en W. besproken", vervolgt hij. „De conclusie was tenslotte, dat er niets anders op zat dan er maar mee te kappen. Ik vind deze stap vreselijk Jammer, want in Benthuizen, waar het altijd erg roerig is geweest, was het de laatste maanden erg rus tig. Mijn beslissing heeft dus beslist niets te maken met span ningen, die er in het college zouden heersen. Integendeel zelfs. De samenwerking met B. en W. was de afgelopen vijf maanden voortreffelijk. Maar tegen dergelijke praktijken, zo als ik die hierboven heb ge noemd, kun je op den duur niet op". „Voor het lidmaatschap van de AR heb ik ook bedankt. Het optreden van de plaatselijke partij is zo'n aanfluiting, dat ik niets meer met deze kliek te maken wil hebben. Persoonlijke belangen worden via de politie ke partij uitgespeeld. En de raadsleden moeten dan maar zorgen, dat alles gebeurt zoals het voor hen wordt uitgestip peld. Wel, daar heb ik voor ge past. Ik wenste niet aan het handje mee te lopen. De gevol gen zijn dan ook niet uitgeble ven. Wie tegen mij kon worden ingeschakeld, is er ook bij ge sleept. Er waren zelfs mensen bij die mij zonder hoor of we derhoor veroordeelden. Dat vind ik toch wel een bijzonder kwa lijke zaak" „Alles wat Je voor het „Stap horst van liet westen" doet, is zonde van Je tijd Neem nou een man als burgemeester Keijzer een keiharde werker, die is in een dorp als Benthuizen wel in de aap gelogeerd M. C. van Hoeven (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Tussen Frankrijk en Nederland is een ernstig meningsverschil ontstaan over het houden van rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parle ment. Vijf lidstaten van de Eurovese Economische Gemeenschap (EEG) bleken in de ministerraad daartoe gaarne bereid. Frankrijk daar entegen was er zeer gekant want het vreest fundamentele on evenwichtigheid wanneer de bevoegdheden van dat parlement zou den worden uitgebreid terwijl een Europese regering, volgens di snit-Pompidou, er nog niet is. De Nederlandse staatssecretaris Westerterp die veel van zijn politie ke bekendheid dankt aan werkzaam heden voor de Europese zaak, vond Jn gebreke het meningsverschil belangrijk ge noeg om te spreken van een „ern stig conflict". 20 PAGINA'S In weerwil van de Franse afwij zing is Nederland onder verwij zing naar de verplichtingen v~ - het EEG-verdrag vastbesloten om zo snel als dat kan de rechtstreekse verkie zingen van het Europese parlement mogelijk te maken. De regering in Den Haag beschouwt de huidig Europese Commissie (het uitvoerend orgaan van de EEG) als de kern van een toekomstige Europese r ring Dit in tegensitelling tot de Fransen die een Europese regering DERDORP Het gemeente- i; van Leiderdorp heeft beslo- korte termijn een onderzoek 3instellen naar het mogelijke sd tussen chronisch ontstoken liezen in de luchtwegen bij in- van Leiderdorp en de lucht- reiniging, veroorzaakt door de ilijke Nederlandse Grof- Leiden. fabriek heeft zijn vestiging de Rijn, grenzend aan Leider- Het onderzoek zal worden in door de plaatselijke huisart- teeds enkele jaren wordt door iwonenden van de fabriek ge- over hinder van stank, rook raai. Onlangs zijn brieven uit- naar de gemeente Leiden en ■ectie van de Grofsmederij en ovinciale Raad voor de Volks heid met het verzoek om uit- over de resultaten van de in- sg van zogenaamde „natte stof- 9 - Zo verhit raakte gister- tijdens de gemeenteraadsver- hg in het Limburgse Nuth sadslid L. Goffin, dat hij zijn afrondde met een welgemik- 'P op de kaak van wethouder tets. akslag volgde op een woor- teeling over het al dan niet ^en van een voorstel tot een subsidieregeling voor de cul- verenigingen van de gemeen- iiffgemeester drs. H. Ph. M. ng kwam haastig tussenbeide vechtpartij te voorkomen. ff at meer bewolking legend droog weer met tijde- 'at meer bewolking. Zwakke tot !t wind uit zuidelijke richtin- ^io. temp. ongeveer 10, maxi- tod 22 graden. (Opgemaakt 11.15 uur.) vangers", die enige tijd geleden zijn aangebracht in de schoorstenen van de fabriek. De Leiderdorpse huisartsen zal wor den gevraagd de aandoeningen van de luchtwegen over een bepaalde pe riode bij te houden en te verwerken in een rapport. Grootmeesters in goudsmeedkunst verzorgen de collectie gouden armbanden van Siebel Juweliers. Sieraden van pure eenvoud, sieraden van grootse allure, u vindt alles in onze collectie. De prijzen zijn aantrekkelijk, het advies is deskundig. juweliers Den Haag-Lange Poten 9-11 Amsterdam-Kalverstr. 121-123 Rotterdam-Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Haarlem-Grote Houtstraat 63 OIRSCHOT Twee militairen hebben de afgelopen nacht door snel ingrijpen grote materiële schade voorkomen op het parkeerterrein in de Generaal Majoor de Ruyter van Steveninckkazerne te Oirschot: zij doofden het vuur van een brandende lap die in de nabijheid lag van een geopende benzinetank van een vrachtwagen. Op het parkeerterrein stonden vijf tien wagens in de onmiddellijke na bijheid van de drie tons vrachtauto die door de brandstichters tot doel wit was gekozen. Toen een dienst plichtig militair om half twaalf langs de enige matras met de juiste celbalans het parkeerterrein liep zag hij de brandende lap bij de geopende ben zinetank van de vrachtauto. Met hulp van een korporaal werd het brandgevaar bezworen. De marechaussee stelt een onder zoek in naar de poging tot brand stichting in de kazerne. Ook pensioen gescheiden vrouwen DEN HAAG De vrouw van een werknemer die deelneemt aan een pensioenregeling, moet wanneer zij gaat scheiden in principe een eigen aanspraak op weduwenpensioen krijgen. Dat is voorgesteld in een wijziging van de pensioen- en spaarfondsen wet, die aan de Tweede Kamer is voorgelegd. mnses Gracia van Monaco bracht gisteren haar dochtertje Stephanie voor het eerst naar school. Het prinsesje bezoekt het Institution des Dames de St. Maur. Rechts prins Albert, de oudste telg van prins Rainier en prinses Gracia. SAIGON AP) Bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben vandaag opnieuw groot scheepse aanvallen uitgevoerd op Noordvietnamese stellingen in de zuidelijke helft van de gedemilitari seerde zone van Vietnam en in Laos. Het Amerikaanse opperbevel ver klaarde nog geen overzicht te np ben van de schade, die gisteren ver oorzaakt werd door 200 aanvallen van Amerikaanse Jachtbommenwer pers in een gebied, dat zich uitstrek te van de gedemilitariseerde zone tot 60 km. ten noorden daarvan. Al in 1969 heeft het Europese par lement de ministerraad in gebreke gesteld, omdat zij geen voortgang kon boeken bij de uitvoering van een uit 1960 daterende conven tie waarin de rechtstreekse verkiezin gen werden voorgeschreven. Staats secretaris Westerterp legde er overi gens tijdens het debat de nadruk op, dat Nederland een verdubbeling van het aantal parlementariërs (142 mo menteel) genoeg vindt, waar de con ventie over verdrievoudiging spreekt. De verdeelsleutel zou overigens zo moeten worden opgesteld dat vooral de grote landen in de getalsterkte der vertegenwoordiging beter aan hun trekken komen. Westerterp sug gereerde zijn collega- bewindslie den om de helft van het parlement te kiezen naar rato van het aantal in woners per land en de andere helft volgens de huidige maatstaven die in het verdrag van Rome vastliggen. Frankrijk. Duitsland, Italië en En geland maar ook Nederland zouden dan sterker worden vertegenwoordigd. Geen besluit Nu de raad geen besluit heeft kun nen nemen bestaat de mogelijkheid om via nationale initiatiefwetsont werpen per land toch tot rechtstreek se verkiezingen voor hpt, Europese parlement te komen. Ln Neder land, België, Italië en Duitsland wordt daaraan al gewerkt. De Fransen echter willen de kwes tie liever laten rusten, naar zij zeg gen tot de Britse toetreding een feit is. Merkwaardig genoeg hebben zij destijds gezegd wèl met Engeland te willen onderhandelen als de Europese werkzaamheden die al aan de gang waren ongestoord konden worden voortgezet De kwestie blijft op de agenda van de raad van ministers. Voorzitter Moro gaat zich beraden met de po litieke commissie van het Europese parlement. Dat is, volgens zegslie den. winst. Doch Nederland ls wel ernstig teleurgesteld over het feit dat Frankrijk een verdragsbepaling zon der meer negeert. LEIDEN De 13-Jarige Leidse Jongen Johannes Moerland, die sinds 1 september vermist werd, is terecht. De Amsterdamse politie heeft hem in de nacht van maandag op dins dag aangehouden in verband met Joy-riding op een bromfiets. Johannes Moerland was op 1 sep tember van huis weggelopen na van zijn grootmoeder een bedrag van f 500 te hebben weggenomen HIJ was in het bezit van een nagenoeg nieuwe fiets, die hij in Leiderdorp heeft verkocht voor f 120 Met dit geld In zfjn zak is hy naar Amsterdam gelift, waar hij tussen hippies heeft geslapen. Hij vertelde de politie hasj en led te heb ben gekocht en gebruikt. Vanuit Amsterdam is hij liftend naar Antwerpen gegaan en vandaar naar Limburg. Inmiddels was er van de 620 gul den waarmee hij vertrok weinig meer over. De jongen is naar Amstcr teruggegaan en heeft daar op een sleep-in-boot geslapen tot zijn geld helemaal op was. Toen hij op een gestolen brommer verder wilde trekken werd hij door de politie van Amsterdam aangehou den. Hij was daar overigens niet rou wig om. Inmiddels is hij overgebracht na»r „Veldzicht" tn Apeldoorn, een tehuis voor werkende Jeugd. Japanse dagbladen en radiosta tions hebben, op gezag van hun correspondenten in Peking, het Franse gerucht tegengesproken, dat de Chinese leider Mao Tse- toeng ernstig ziek zou zijn of zelfs overleden PAGINA 9 Volgens Willy van Hemert ver dient Willeke Alberti een kans op het toneel. Binnenkort krijgt ze die PAGINA 5 Omdat het kindje huilde, moest het sterven. Een drama in de rechtzaal PAGINA 7 De Leidse musea zijn banger voor souvenirjagers dan voor inbrekers en dieven STADSPAGINA Jo van Pol was gisteren onstuit baar in de Ronde van de Toekomst PAGINA 17 HgFFrU i MW PoSWGtëti Plak die op de leuke, lange wandkalender. /fT, Tijdelijk 25 ct! l«5uj (pirc/ Qlt t teitivs Uit het Leidsch Dagblad van 22 September 1871: De heer Julius Reuter, te Londen, directeur der be kende telegraaf-maatschap pij, is door den hertog van Saksen - Coburg - Gotha in den adelstand verheven met den titel baron. Londen 21 Sept. De bank heeft haar disconto tot 3 pet verhoogd. Nieuw York, 22 Sept. Een bericht van Tortola (een ei land der kl. Antillen, aan Engeland behoorendmeldt dat 7.000 personen ten gevol ge eener aardbeving van huisvesting zijn beroofd. Londen 22 Sept. De Stan daard heeft eene dépeche uit Madrid ontvangen, waarin gemeld wordt, dat er een op stand in Marokko uitgebar sten is. De Moren beleger den met woede de citadel van Melila.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1