ehandicapten naken muziek i Nieuwveen Josti- band bestaat vijf jaar Stroom van vooral negatieve reacties op de miljoenen nota Gebruik forten voor recreatiedoeleinden BELOFTE NA ZEVEN JAAR TOCH INGELOST 5AG 22 SEPTEMBER WJJi PAGJWA 13 i UTRECHT DEN HAAG - Troonrede en miljoenennota hebben een stroom van vooral negatieve reactie* opgeleverd. Opmerkelijk is de geza menlijke verklaring van de bouw bonden van NW, NKV en CNV. waarin de regering-Biesheuvel een gebrek aan visie wordt verweten. Opnieuw is de bouw de sluitpost van de begroting, zo constateren de vakbonden. De directie van de Nederlandse Spoorwegen is verrast door de aan kondiging van hogere tarieven voor volgend Jaar. „NS hebben niet om een tariefsverhoging gevraagd, het Initiatief zal dus weer van de over heid uitgaan." aldus een woordvoer der: De landelijke stichting Bijstand buitenlandse werknemers en de ne gentien regionale stichtingen zijn boos over het plan om het welzij ns- werk voor buitenlandse werknemers geheel of gedeeltelijk te laten fi nancieren via heffingen, op te leg- gen aan werkgevers, die buitenland se arbeiders in dienst hebben 0 De RAI heeft becijferd dat de jaarlijkse kosten voor een midden klasse personenauto door de rege ringsmaatregelen in 1972 met onge veer 150 gulden zullen stijgen. 'WVEEN „Geweldig dat deze mensen zo kunnen musiceren. Ontroerend te welk een overgave deze gehandicapten de instrumenten bespelen en hoe blij dat ze mogen optreden. Een compliment voor degenen die het geduld kunnen ;en ze te leren samen muziek te maken. In deze trant sprak mevrouw L. H. A. de Bruijne tot de g eneesheer-directeur van de Johannes-Stichting dr. J. Hoeing haar man, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ver tijdens zijn werkbezoek aan Rijnsaterwoude, Leimuiden en Nieuwveen en in de ial van Huize Ursula de Josti-Band zag en hoorde optreden. Jti-Band bestaat nu vijf telt ruim zeventig leden, zo'n zestig afkomstig zijn lohannes-Stichting en de e Ursula in Nieuwveen. ,Die Josti-Band is niet te denken uit de stich- inschap. Het is een zeer maar bovenal nuttige in- nnen ons instituut voor de behandeling van Drie mensen ithousiaste mensen staan Josti-Band. Ze besteden rije uren aan. Het zijn de Rietveld en W. Brassen ihannes-Stichting en me- Stoute-Pieterse van Huize ipaald geen beroepsmusici. een gewone werkkring inrichtingen Om maar een te noemende heren Riet nissen zijn technici bij de i-Band heeft vorige week imconcert gegeven in het dorpshuis. Brassen diri- achter het Eminent 500 musiceren, 't Is allemaal begonnen met een mondorgelclubje. Vijf jaar geleden hebben we de band opge richt. Er bleek grote belangstelling voor te bestaan. De Johannes-Stich ting heeft het initiatief genomen en omdat we goede „buren" zijn hebben we aan Huize Ursula gevraagd cf men daar ook belangstelling had om mee te doen. Er zijn nu van deze Stichting twaalf bewoners lid Met ingang van januari willen we het musiceren gaan uitbreiden met een middag per week." Therapeutische waarde Dr. Hoeing: „De band vervult niet alleen een ontspannende functie we hebben meer ontspannings verenigingen op de stichting maar zij heeft ook grote therapeutische waarde binnen de totale behande lingssfeer van de instituten. Dat was niet de oorspronkelijke bedoeling. Gebleken is echter, dat het lid zijn van de Josti-Band soms een bijzon der gunstige invloed heeft op het totale gedrag van de pupillen. Ook deze mensen ervaren het plezier in het samen musiceren, samen iets presteren, n. n de inpassing het dagelijks leven kan vergemak kelijken. Men kan teleurstellingen in het werk bijvoorbeeld in een muzi kale prestatie compenseren, waar- Commissie in rapport De Josti-band oefent. treden ook buiten de inrichtingen op. Op feestavonden van zusterin stellingen en ook vaak voor bejaar den. DEN HAAG (ANP) De ligging van oude militaire forten en verdedi gingswerken ten opzichte van vele woongebieden is zo, dat zij een di rect onderdeel van groenvoorzie ningen kunnen vormen, of steun punten kunnen zijn op toeristische routen, terwijl weer andere een eigen onafhankelijke recreatieve functie zouden kunnen krijgen. Dit is de conclusie van een werkgroep van de stichting recreatie, die een inventarisatie heeft afgesloten van oude militaire forten en verdedi gingswerken. De werkgroep stelde vast. dat de oude militaire werken over het algemeen van grote landschappelijke beteke nis zijn. Bij het opsommen van re creatiebehoeften zegt de werkgroep om., dat de werken van belang kunnen zijn voor groepen jongeren. Ook zijn in en rond enkele forten recreatieve vormen te denken, die een exploitabele accommodatie ver onderstellen. De inventarisatie van de werkgroep is in rapporten voorgelegd aan de ministers van Defensie, Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening en Cultuur Recreatie en Maatschap pelijk werk. Met instemming van de bewindslieden zijn de rapporten vertrouwelijk aan de betrokken pro vincie- en gemeentebesturen ge stuurd. Haarlemmermeer wil niet in Groot-Amsterdam HOOFDDORP De raad van Haarlemmermeer vindt dat deze ge meente niet thuis hoort in een ge west Groot-Amsterdam. Gisteravond verklaarde de raad zich akkoord met de visie van B. en W over het voor ontwerp gewestvorming Groot-Am sterdam De raad van Haarlemmermeer is niet tegen gewestvorming. Enkele le den wilden dat B. en W. een alter natieve oplossing zouden zoeken. Bur gemeester dr. Dijckmeester ant woordde dat dit niet van de raad wordt verwacht. De provincie vraagt alleen de mening over het vooront werp. De gemeente Haarlemmermeer is niet voor een indeling bij een Groot- Amsterdam. omdat belangrijke delen van de gemeente op andere plaatsen als Haarlem en Leiden zijn georiën- imbee ikman ft Lesley-elektronische or- ld leidde van achter de fen groot deel van de band "V Stoute-Pieterse nam de igel" voor haar rekening, iet nadruk: „Deze band is i in ons land. Het is een i van recreatie voor onze óie evenals ieder ander ar of zeven per dag werkt, bezigheidstherapie of op fee worde bezig gehouden illigheidsvereniging dus. iedereen vrijwillg lid kan in contributie betaalt en lerpt aan de voor de ver- ende regels Ze hoeven kale aanleg te hebben om meedoen Wij leren ze het t lukt ook". Methode Üetveld op het gesprek in: dei en van de muziek is bij anders dan bij mu- yi jb&ppen. Wij kunnen geen ,EN op verstandelijk inzicht ^tennis. Daarom hebben we methodiek ontwikkeld, werken met noten, kleu- en cijfers. Natuurlijk meestal langer voor ze een tak onder de knie hebben. bij ons ook, die een fcze haar tweemaal hebben °!ina feilloos op de melo- Wen. Zaterdagsmorgens twee uur individueel met mstige orkestleden en be- welk instrument ze kuc- bespelen. Vooropgesteld &den dat ze direct na aan- woensdagavond ook aJ mogen komen om daar A, I toeren. Onze leden worden JWellijk bij het grote geheel 1 Dat vinden ze begrijpelijk er van afhangt. Vol overtuiging en geestdrift. Een alleraardigst knullecje van een jaar of elf, twaalf slaat de bekkens, een zwaar gehandicapt meisje bespeelt met een potlood, dat zij in haar mond geklemd houdt, de toetsen van een Philicorder-elec- tronisch orgeltje en een man van dik in de zestig tovert klanken uit een theekistbas. De band beschikt over heel wat instrumenten, waarbij de 37 melodica's de boventoon voeren. Ver der zyn er electronische orgels, een viool, accordeons, klokkenspelen, me- talofoons, theekistbassen, grote troms, snarendrums en cymbalen alsmede klein slagwerk. Dure instrumenten Totale waarde aan instrumenten en geluidsinstallatie zo'n f. 18.000 waarbij wel dient te worden opge merkt. dat deze veel eerder versleten zijn dan bij een normaal orkest. Daarom ook moet men per jaar voor f 5.000 tot f 6.000 aan nieuwe in strumenten aanschaffen. Vooral de melodica's gaan door het vele en harde blazen nooit langer dan een jaar mee. Bovendien vertegenwoor digen de uniformen een kapitaal, namelijk rond de f 20 000 en tenslotte is er nog een wensenprogramma van f 21.000 aan mogelijkheden die ae techniek thans biedt aan instru menten. De totale kosten van de band worden door de inrichting be taald. Van de contributie gaat men een gezellig dagje uit. Dat wordt be sloten met een diner in hotel Van der Ploeg in Hoogmade. Brassen lachend. We doen dit werk met grcot plezier. Hoe kan het ook anders Wie zien dat onze leden genieten. Dat ze opfleuren door dat Geit cadeau bij huwelijk NIEUWVEEN NIEUWKOOP Zeven jaar geleden maakten de drie Nieuwveense vrienden Ger- rit Rietveld, Rien Spek en Rien Vermey de afspraak dat. degene van hen die het eerste zou trouwen, van de beide anderen een geit als huwelijksgeschenk zou ontvangen. Geen van drieën had op het moment van de af spraak verkering. In de loop der jaren werd de vriendschap wat minder en ver loor men elkaar, mede doordat alle drie verkering kregen, uit het oog. Toen de beide Rienussen on geveer drie weken geleden hoorden van de trouwplannen van Gerrit. kwam de destijds gemaakte afspraak weer in her innering. Onmiddellijk besloten zij tot aankoop van een geit en gistermiddag was het dan zover, dat tijdens de in gebouw Beatrix aan het Woer dense Verlaat in Nieuwkoop het zeven jaar gele den afgesproken huwelijksge schenk kon worden aangeboden Onder grote hilariteit van de talrijke bruiloftsgasten mocht de bruidegom, na een tientallen meters lang touw de zaal te hebben ingetrokken, de geit zelf de zaal binnenloodsen. Ook de bruid, de charmante Anjo van den Bosch uit Nieuwkoop (23). bleek niet weinig verrast met dit niet alledaagse huwelijksge schenk. Spek en Vermeij hadden de geit drie weken geleden voor f 60. gekocht. Naast dit geschenk zorgden zij tevens nog voor een meer praktisch geschenk, name lijk een closetgarnituur. Op de foto. Rienus Spek rechtsen Rienus Vermeij met bruidspaar en de geit. Foto Dijkman. r 0 De KNAC meent dat de aange kondigde verhoging van de benzi- ne-accijns met 2,75 cent per liter juist de mensen, die nog net een autootje kunnen houden treft. Door het systeem van belasting op belas ting zal de automobilist aan de pomp 3.6 cent méér moeten betalen: 0 De KNAC vreest dat. de .marge- zijd ers" zullen gaan bezuinigen op onderhoudskosten, wat de verkeers veiligheid beslist niet ten goede zou I komen. Het Tweede Kamerlid Egav voorzitter van de federatie bejaar denzorg. denkt dat de bezuinigingen ook de bejaarden zullen raken. Het aantal van zesduizend woningen voor bejaarden, dat dit jaar wordt gesubsidieerd, noemde de heer F.ga* in verhouding tot de behoefte zeer laag: De Nederlandse Jeugd Gemeen schap vindt dat het Jeugdbeleid bij I de regering-Biesheuvel op de ach tergrond staat. In de Troonrede ia met geen woord gesproken over dc- opgroeiende generatie. De be schikbare gelden maken uitbreiding van het Jeugdwerk onmogelijk; „Vergeleken bij de westerse we reld en bij Rusland dreigt Neder land een achterlijk land te worden wanneer het gaat om het percenta ge van de betrokken leeftijdsgroe pen dat aan hoger onderwijs deel neemt". Dit zei een sombere prof. j Wattel. rector-magnificus van de Groningse universiteit. Hij meent dat de studententoevloed zeker niet mag worden afgeremd, j Een opmerkelijk commentaar geeft de Raad van Leraren op het terug schakelen van het aantal lesuren in liet voortgezet onderwijs van 32 naar 30 uur per week. i De raad waarin alle de vier .de I landelijke organisaties van leraren in het „middelbaar onderwijs" zijn verenigd constateert dat het voorstel voor deze vermindering ..nog geen onderwerp van overleg is ge weest." De raad zegt verder zich pas te zullen bezinnen op de gevol gen „indien het aangenomen wordt." Het merkawardige hieraan is dat er eenvoudig niets valt aan te nemende minister kan zelf rechtstreeks de vermindering invoe ren via een Algemene Maatregel van Bestuur. Hazerswouclenaren naar Waldkappel HAZERSWOUDE Burgemeester J. Ten Heuvelhof, wethouder P A. Th. v. d. Werf. zeven gemeenteraads leden (allen vergezeld van hun echt genoten), benevens enkele andere Hazerswoudenaren gaan het komend weekeinde (24 t.m 26 september naar Waldkappel. In het Westduitse stadje, waarmee Haze rs woud e een Jumelage heeft aangegaan, vindt vrij dagavond de officiële bekrachtiging van de vriendschapsbanden op West duitse grond plaats. Eerder was er aJ een Waldkappelse deputatie in Ha- zerswoude. om een soortgelijke plech tigheid op Nederlandse bodem te vie- De plechtigheid in Waldkappel be gint vrijdagavond om acht uur. waar de Stadtrat in de Tonhalle in open bare zitting bijeenkomt onder leiding van burgemeester Huth. De Hazers- woudse deputatie zal zaterdag kennis kunnen maken met het verenigings leven in Waldkappel. De mogelijkheid bestaat, dat uit dit bezoek nadere contacten tussen de verenigingen uit beide plaatsen zullen groeien Het Hazerswoudse gezelschap «35 perso nen) keert zondagavond huiswaarts. Ondanks de handicap van dit meisje, bespeelt zij toch een instrument. Met een potlood in haar mond, waarmee zij de toet sen indrukt, bespeelt zij een elek tronisch orgel.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13