Regering laat de uitgaven met drie miljard stijgen ONDER WIJS- BEZUINIGING TREFT BUNA IEDER GEZIN Werk aan de rijkswegen wordt sterk besnoeid 'Economie zit in gevarenzone Norm van zes procent tijdelijk overschreden Lonen tien procent prijzen zeven procent omhoog PAGINA 0 raroSCTH DAOBI/A» DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 <?»!•- i- DEN HAAG Haast leder Nederlandst gezin gaat de bezui nigende maatregelen van dp regering vooral voelen via het onderwijs: de leerlingen van LTS-en en huishoudscholen, met hun hon derdduizenden een zeer grote groep, krijgen grotere klassen, in 1972 /73 gemiddeld 20 leer lingen per leraar, het jaar daar op zelfs 21 per leraar Leerlingen van mavo's, havo's, «(heneums en gymnasiums krij gen vanaf volgend Jaar augus tus per week twee uur minder les: 30 uur in plaats van 32. Leraren in de eerste groep scholen krijgen dus een wal zwaardere taak, voor leraren in de tweede groep zijn er ook ge volgen maar die moeten nog na der worden besproken. Leerlingen van basisscholen blijven zitten in precies dezelf de grote klassen, behalve als hun scholen héél bijzondere moeilijkheden hebben. Alle ouders met kinderen in alle klassen van alle soorten voortgezet onderwijs, dus van le klas lts tot en met 6e klas gym nasium, kunnen naar gelang hun inkomen te maken gaan krijgen met een nieuwe Schoolgeldwet die per 1 Januari 1973 moet gaan gelden. Daarvan zullen de ta rieven hoger zijn dan de tot dus ver gebruikelijke, die alleen gol den voor de niet-leerplichtige jaren. Aan de universiteiten komen er dan nog eens de al aangekon digde maatregelen voor verho ging van collegegelden 'minis ter De Brauw gisteren: ^Inder daad duizend gulden"), beper king van aantallen studenten en veel striktere planning, wel ke maatregelen echter nog niet ïader worden gepreciseerd. De totale som, die de regering n 1972 denkt tc moeten uitge ven aan onderwijs en weten- chappen. bedraagt ruim 10' niljard. Het is voor het eerst lat de 10 miljard wordt over- ichrcden. Van de gehele rijks- >egroting ten bedrage van 17.831 miljard wordt 28,2 pro cent aan onderwijs en weten schappen besteed (niet alleen loor het departement, maar Dok via andere ministeries). Een lichte stijging ten opzichte van de begroting voor 1971. Toen was het ruim 27 procent. Het opmerkelijke is, dat deze hoge bedragen en percentages worden bereikt tegen een ach tergrond van vele indringende oezuinigende maatregelen. In feite stelt de minister van On derwijs naast zijn bezuinigingen maar twee maatregelen voor, die enigszins grote aantallen mensen direct zullen raken: in het kleuteronderwijs gaat de leerlingenschaal op op 1 au gustus 1972 één puntje omlaag, naar 37 kinderen per klas; vanaf augustus 1972 geldt voor alle 16-jarigen een partië le onderwijsplicht". zoals nu al voor alle 15-jarige Nederlan ders <ze mogen alleen maar werken in bedrijf of huishou den als ze één dag vorming of onderwijs per week volgen). Dat betekent volgens de minis ter dat er in 1972 ongeveer '56.000 van die „eendaggers" bij komen. Naast de bezuinigende maatre gelen worden nog wel wat meer positieve maatregelen voorgesteld, maar zij onttrekken iich aan de directe waarne ming van het publiek: uitbrei ding van de nieuwe lerarenop leidingen. voor het eerst ook ?en experimentele dagopleiding voor lts-leraren. voortgang met „streekcentra" voor de werken de jeugd (daar is 2 miljoen voor, ..voldoende om geen stag natie te doen ontstaan") en experimenten in de veranderde houding tussen de landelijke pedagogische centra en de re gionale en plaatselijke diensten voor schoolbegeleiding. De bewindslieden van onder wijs zeggen enerzijds uit te gaan van democratisering van het onderwijs, anderzijds door de sterke uitgavenstijging te zijn genoopt tot „sterke ratio nalisatie en bewaking der kos- DEN HAAG De „overgangsbegroting" voor 1972 van het kabinet-Biesheuvel laat een totaal aan uitgaven zien van bijna 38 miljard gulden. Dat is drie miljard meer dan het kabinet verwacht dat de wérkelijke uitgaven van 1971 zullen zijn. De begroting 1972 draagt enerzijds de sporen van het bijna anderhalf miljard gulden grote „gat" dat het kabinet-De Jong heeft achtergelaten en anderzijds van de filosofie van het nieuwe kabinet dat de tijd is aangebroken voor een algehele herwaardering van overheidsuitgaven en het op ruimere schaal toepassen van de profijtgedachte. Als enkele ombuigingen van het beleid zijn geëffectueerd denkt het kabinet een uitgangspositie te hebben voor een eigen beleid, dat ruwwweg kan worden om schreven als: enerzijds taken af stoten en anderzijds nieuwe ta ken aanpakken. Een sterke loon- en prijs stijging zal echter de ruimte voor nieuwe taken doen weg smelten" waarschuivt minister mr. R. J. Nelissen (Financiën) in de mil joenennota. In de nota staat dat het kabinet de groei van de uitgaven in 1972 „on der drang van de omstandigheden" niet binnen de gestelde grenzen kan houden. BOVEN 6% j In het regeerakkoord-Steenkamp was vastgelegd, dat de uitgavengroei tot 6 procent zou blijven. Dat het 1 kabinet zich aan deze afspraak niet heeft kunnen houden komt volgens minister Nelissen ook. doordat een aantal „beleidsombuigingen" (be doeld is bezuinigingen - red.) hun volledig effect pas in de begroting voor 1973 hebben. Het overgangskarakter van de eer ste begroting van het kabinet-Bies heuvel komt tevens tot uitdrukking in enkele tijdelijke maatregelen. De WAAP KOMT HET GïLD VANDAAN? DIV.BELASTINGOPBRENGSTEN IN19720N MILJ. GLD.) EN ANDERE INKOMSTEN ■gi gantische vergroting van het begro tingstekort in het nu lopende jaar. Het tekort over 1971, begin dit jaar door de toenmalige minister van fi nanciën dr. H. J. Witteveen op 2.2 miljard gulden geraamd, wordt nu door diens opvolger Nelissen op 3,9 miljard becijferd. ontwikkeling dit jaar heeft uiter aard gevolgen voor de begroting van 1972. Niettemin meldt Nelissen een „vrij omvangrijke groei van de uitgaven voor nieuwe taken en uit breidingen". De ombuiging van het beleid van het vorige kabinet door het kabi net-Biesheuvel komen tot uitdruk king in: matiging van de investeringen afremming van de groei van de uitgaven: soberheid bij de uitvoering van projecten doorberekening van de kosten ruimere toepassing van de pro fijtgedachte. In 1972 voorziet minister Nelissen een tekort van 3,2 miljard gulden. Hij wil door versnelde inning van inkomsten- en vermogensbelasting het tekort terugbrengen tot 2,9 mil jard gulden. Van dit tekort wil hij 2.1 miljard gulden financieren uit de zgn. voorinschrijfrekening. RESTANT Het resterende tekort van 800 mil joen wil hij niet in zijn geheel op de open kapitaalmarkt lenen, omdat daar dan onvoldoende ruimte over- overschrijding van de zes procents- j Nelissen somt de volgende factoren blijft voor de gemeenten, de provin- op die hiertoe hebben bijgedragen: I c*es en de particuliere woningbouw. stijging bij onderwijs en weten- j Nelissen wil niet meer dan een halt schappen «o.a als gevolg van on- I miljard lenen De resterende drie voorziene kostenstijgingen en grote- I honderdmiljoen wil hij financieren re deelname aan verschillende vor- met een deel van de opbrengst van men van onderwijs): 216 miljoen de verh°°gde wiebeltax. gulden; Ongeveer 650 miljoen gulden van de stijging bij Verkeer en Waterstaat I opbrengst van de wiebeltax wil de (o.a. doordat bij de verzelfstandi- minister volgens het „Witteveen- ging van de PTT vertraging is op- principe" apart houden. Uitdrukke- getreden)102 miljoen gulden: j lijk wijst hij erop. dat de w-iebel- stijging uitkering aan gemeente- I taxmaatregel. die voor geheel 1972 groeinorm wordt als tijdelijk gepre- teerd. De dekking van deze over schrijding (begroot op 315 miljoen gulden» zal daarom ook tijdelijk zijn. Het kabinet stelt er enkele tij delijke belastingmaatregelen tegen over. De overschrijding is voor een deel het gevolg van de overneming van het tekort van de Nederlandse Spoorwegen en voor een ander deel van een stijging van onderwijskos ten. die nog door verhoging van schoolgelden moeten worden gecom penseerd. OMSTANDIGHEDEN Tot „de omstandigheden" die tot een ongewild sterke groei van de uitgaven hebben geleid moet In het bijzonder worden gerekend de ge deeltelijke doorwerking van de gi- Dwangbevelen duurder Dwangbevelen worden duurder. Tenminste, wanneer zij worden ge geven voor belastingschulden van 50 of meer. Het bedrag van 5, dat bij het betekenen van zo'n dwangbevel nu wordt geheven, vindt de regering te laag. Dat moet naar haar oordeel 7.50 worden. Welke tariefverhoging de staat naar ver wachting ongeveer ƒ3,5 miljoen meer in de schatkist zal brengen. Dat betekent dus, dat er per jaar zo'n 1,4 miljoen dwangbevelen voor bedragen boven 50 de belasting deur uit gaan. In totaal hebben de deurwaarders vair 's Rijks belastin gen er in 1970 zelfs 2.121.000 moeten uitschrijven. fonds: 55 miljoen gulden hogere uitgaven voor in vorige begrotingsjaren aangegane verplich tingen: 497 miljoen gulden; stijging als gevolg van salaris- en pensioenmaatregelen in het ka der van het „trend-beleid" 962 mil joen gulden; instelling bezitvormingsfonds: 150 miljoen gulden. Tegenover de stij ging van uitgaven in 1971 staat een stijging van de belastingontvangsten met 497 miljoen gulden Deze „uiterst ongunstige ontwikke ling" van het begrotingsbeeld over 1971 brengt het kabinet er toe in de resterende maanden van dit jaar de „uiterste terughoudendheid" te be trachten. Minister Nelissen constateerde even wel, dat het reeds ver voortgeschre den jaar de mogelijkheden tot com pensatie van de begrotingsover schrijding beperkt. geldt, kan worden gewijzigd als de conjucturele ontwikkeling daartoe aanleiding geeft. Minister R. J. Nelissen (Financiën) Minister Drees komt belofte na: DEN HAAG Het werk aan de van dit Jaar te regeien in een apar- rijkswegen wordt sterk ingekrom pen. Dat geldt zowel voor aanleg van nieuwe wegen, als verbete ring en onderhoud van bestaande COMPENSATIE ^gen. Minister Drees van'Ver keer en Waterstaat komt daar mee zijn belofte na. om het parti culier vervoer de auto» af te remmen, en meer aandacht te be steden aan het openbaar vervoer. Enkele feiten uit zijn begroting voor 1972: 9 de wegenbelasting gaat flink omhoog Hoe groot de verhoging uitvalt staat nog niet vast. Minister Een van de compenserende maatre gelen is het aanwenden van de op brengst van wiebeltax dit jaar als dekking te gebruiken. Het „Witte- veen-principe" dat de wiebeltax als conjuncturele maatregel uitsluitend zou mogen dienen om geld aan de circulatie te onttrekken, wordt hier mee losgelaten. te wet. die het onderhoud van de rijkswegen voortaan ten laste laat komen van het Rijkswegenfonds. De totale verhoging van de motorrijtui genbelasting moet ongeveer hon- derdtachtigmiljoen gulden opb'ren- De uit de hand gelopen begrotings- Drees is van plan dit voor het eind DEN HAAG De nationale economie blijft het komende jaar in de gevarenzone. Alleen een werkelijke matiging van lonen en prijzen op vrijwillige basis door werkgevers en vakbonden kan voor een keer ten goede zorgen. Het Centraal Planbureau verwacht voor het komende Jaar opnieuw een hardnekkige loon- en prjsinflatie. De contractlonen zullen met tien procent ohhoog gaan, maar het le ven zal ook weer zo'n zeven procent duurder worden. De groei van de produktie zal vragen cn de werk loosheid loopt komend Jaar op tot ongeveer 80 000 (een werkloosheids percentage van twee wu is dat 1,4) Er blijft in 1972 ook een tekort op de lopende rekening van de be talingsbalans. al zal dat verminde ren van twee tot één en een kwart miljard gulden. Met andere woor den de overbesteding duurt voort. Minister Langman (economische za ken) waarschuwt in zijn begrotings- stoelichting ernstig voor de gevolgen van het uitblijven van een mati gingsplan. In dat geval zullen lonen en prijzen elkaar blijven opjagen, ook in 1972. Daarvan zullen vooral de economische zwakkeren de dupe worden. Bovendien dreigt dan de normale dynamiek van het econo misch leven ernstig verstoord te ra ken. Tegen deze achtergrond is het topo- verleg tussen werkgevers, vakbewe ging en regering, dat deze week be gint, vam uitzonderlijk gewicht. De economen van het Planbureau hebben reeds berekend dat een ma tiging in de sfeer van lonen en prijzen van circa één procent zeer gunstige resultaten voor de beta lingsbalans zou hebben, terwijl de werkgelegenheid er nauwelijks door zou worden beïnvloed. LONEN Hoewel de opwaartse loonbewegin- gen even zün afgeremd door Rool- vink's loonmaatregel stijgt de loonsom per werknemer in de bedrijven (met inbegrip van sociale lasten en loons verhogingen buiten de c.a.o. om) dit jaar met veertien procent. In het komende jaar zal dat maar weinig minder zijn: 13,5 procent. Dat komt neer op een contractloonstijging met tien procent. Het vrij besteed baar loon stijgt volgend jaar met bijna vier procent. Wanneer men de geraamde loon som-stijging voor 1972 (13,5 pro cent) vermindert met de verwachte verbetering van de arbeidsprodukti- viteit (drie procent, tegen dit Jaar vijf) resulteert een toeneming van de loonkosten per eenheid produkt met rond tien procent. Dat is een (bedenkelijk) naoorlogs record. Mi nister Langman: „De sterke stijging van de arbeidskosten is buitenge woon verontrustend". PRIJZEN De sterke arbeidskostenstijging is uiteraard ook van invloed op het prijspeil. De prijzen gaan het ko mende Jaar met zo'n zeven procent omhoog. Andere factoren, 'tiie de prijzen omhoog Jagen: de nog sterk oplopende invoerprijs (5 procent stijging), en huurverhoging. De werkloosheid zal nog dit Jaar stijgen tot 65.000. Het Planbureau denkt dat de stijging volgend Jaar kan worden beperkt tot 15.000: een Jaargemiddelde dus van 80.000. Een werkelijk omvangrijke toeneming van de werkloosheid komt er niet. Op 1 augustus is namelijk de leer- plichtvelenging ingegaan. Daardoor zal het binnenlands arbeidsaanbod in 1972 vrijwel niet groter worden. INVESTERINGEN Minister Langman signaleert een aanzienlijke toeneming van de in vesteringen van bedrijven in vaste activa «exclusief woningen) in de afgelopen tien jaar. Daardoor is de produktie belangrijk gegroeid, maar gelijktijdig is de overbesteding be vorderd en de sterk inflatoire ont wikkeling gestimuleerd. De bewindsman meent dat een on aanvaardbaar laag investeringsni veau en daardoor stagnatie van de economische groei moet worden voorkomen. De investeringsinspan ningen zullen zich echter meer moeten richten op kapitaal- en ar beidsbesparende toepassingen. Hij hoopt dat de Sociaal-Economi sche Raad, bezig met de studie van een nieuw samenstel van maatrege len om de conjunctuur te beïnvloe den, ook in deze richting zal gaan. Een vergunningenstelsel komt pas aan bod wanneer een bepaald ge- bned contant spanningsverschijn- selen vertoont. GEEN RUIMTE Zoals de zaken er nu voorstaan zal I van de eerder beoogde matiging (het achterblijven van de reële loonstijging bij de produktiviteits- stijging) niets terecht komen. De stijging van het reële loon (bijna vier procent in 1972) overtreft ruimschoots de geraamde produkti- viteitsstijging (drie procent). Na tuurlijk is er dan ook geen ruimte voor aanvullende collectieve voorzie ningen. Het Planbureau heeft deze keer bij zijn prognoses nadrukkelijk voorop gesteld dat het onzekerheids element rogter is dan anders, voor al doordat weinig kan worden ge zegd over het vermoedelijke verloop van de internationale valutaverhou dingen. Dr. W. Drees jr. Het Rijkswegenfonds kwam vo rig jaar veertig miljoen gulden te kort. Dat bedrag drukt op de nieu we begroting. Ook zal in het kader van de bezuinigingen volgend jaar vijfenzeventig miljoen gulden min der beschikbaar komen voor het Rijkswegenfonds. Gevoegd bij de loon- en prijsstijgingen betekent dit dat de in uitvoering zijnde werken aan rijkswegen volgend Jaar onge veer tien procent minder zullen zijn dan dit Jaar. De begroting van verkeer en waterstaat groeit in 1972 met 368 miljoen gulden. Daarvan is 170 mil joen bestemd voor extra dekking van de financiële tekorten van de Spoorwegen, en 44 miljoen voor ex tra dekking van de tekorten van het openbaar vervoer. Minister Drees schrijft in de toe lichting op zijn begroting dat „met spoed zal thans worden gewerkt aan de uiteindelijke keuze van een tweede nationale luchthaven". De waterverontreiniging kan onder Drees op speciale maatregelen reke nen. Wie afvalwater loost op rijks wateren krijgt te maken met hef fingen. Die worden gestort in een fonds, waaruit zuiveringstechniscla maatregelen worden gefinancierd De minister meent dat in drie jaar tijd een kleine honderd miljoen voor dat fonds nodig is. De PTT kan als gevolg van haa: eigen rentabiliteit een kleine mil jard gulden aan nieuwe investerin gen doen. Daarmee wordt de tele foonwachtlijst niet kleiner, maar kan worden voorkomen dat die lijs' verder groeit. Utrechtse Baan 1 jaar later DEN HAAG De aanleg van ij de Utrechtse Baan is met een; jaar vertraagd. Deze snelle ver-' binding van Den Haag met het 1 verkeersplein Leidschendam 1 komt nu op zijn vroegst in 1976 i klaar. schendam en Zoetermeer zal nu niet eerder dan in 1976 ge reed kunnen komen. Het is één van de maatregelen j1 1 van minister Drees (Verkeer en I Waterstaat) om te bezuinigen. F De minister schrijft deze ver traging niet alleen toe aan de bezuinigingen, maar ook aan Ij de moeilijkheden die de aanleg van deze verbinding ondervindt in Voorburg. In het kader van de bezuinl-1 gingen heeft minister Drees een hele »-eeks wegen aangewe zen waar de werkzaamheden f vertraagd zullen worden uitge-1 voerd. L Rotterdam komt betrekkelijk goed weg, want de aanleg van de Noordelijke en Zuidelijke j Randweg ondervindt niet meer 'I dan enkele maanden vertra- 'j ging. Verbeteringen aan het wegvak Rotterdam-Dordrecht zullen wel een Jaar later hunl beslag krijgen. De tunnel onder I de Oude Maas bij Dordrecht 1 komt nu ook een jaar achterop en kan op zijn vroegst in 1976 g klaar komen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6