fehuis gastarbeiders laat ipen Vormingscentrum Leiden wil betere voorlichting Slecht t.v.-programma over woningnood )mgebouwd pension aan Doezastraat Maan-trein komt van 1-3 okt. in Leiden >-■ idenaar in jpwetering igehouden Ds. R.F. Snow beroepen In Poelmeer zaterdag zwemprestatietochten Fietser bezoekt uit Calcutta burgemeester Wilt u deze Estée Lauder set voor de verzorging van uw ogen cadeau? Expositie over wandelgebied WpAG 20 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD mV 1 ter vilji J)EN Turkse en Marok- gastarbeiders gaan zater- ;r met een eigen feest hun iarki trefcentrum in Leiden fe Doezastraat (recht tegen- r es -et studentencafé Pardoeza) ruik nemen. Drie en respec- jk vier weken later, op 16 oktober, houden zij een open De overheid, het bedrijfsle- Ween andere belangstellenden gaap ai dan komen kijken hoe dit ekeli ialige pension is omgebouwd }n ontmoetingsruimte voor ibeiders. i e« het terbouwing is nu achter de 'm week wordt nog de laat- od gelegd aan de inrichting, desondanks hebben verschei den en Marokkanen de weg it trefcentrum al gevonden, wor gastarbeiders werkende Rijn en Lek heeft groepen ïdse werknemers tijdens de rjngswerkzaamheden enke- item rnatiNa een wilde achter- lidd vrijdagmiddag in Rypwete- heti m 24-jarige Leidse ijzervlech- d, 'terzake van oplichting werd 1UI aangehouden. oplettende agent van politie t, gezochte Leddenaar in zijn te oor zich uit naar het bureau oori nadat hij hem op de Bree- estjg had gesignaleerd en tot stop- dwongen. Al na enkele meters terdachte echter vol gas om er t drukke stadscentrum en de de Zwijgerlaan van door te de richting Oud-Ade, waarbij de Korenbrugsteeg nog yjjbng met een andere personen- bljej eroorzaakte. Nadat de vluch- an izervlechter zich op een dood ad weg in Rijp we tering had hul 5(1611 kon bij met assistentie gho t inmiddels gewaarschuwde s jjjj iitie worden aangehouden. Hij loor de Leidse recherche ge- ierdacht van het uitgeven van voo. ite girocheques, ïdje j" ËN/NOORDWIJK In RiJ- .jen) 'nebben leden van de kaats- gingen Ridderkerk, Rotterdam, en Noordwijk zaterdag wea- gehouden. Klasse A: 1. S. Haarsma s tan Sinderen (beiden Ridder- ia J. Liszt (Den Haag)2. J (Leiden en T. Douma en D a (beiden Rotterdam) e B: 1. J. Berkenpas (Den tn K, Peenstra en Y. Bij lam a af(j i Rotterdam)2. S. van der LEIDEN De „Moonrock Express" zal van 1 t/m 3 oktober in Leiden te bezichtigen zijn op spoor 10 op het stationsemplacement. De Stichting Wetenschappelijke en Educatieve Tentoonstellingen, die deze tentoon stelling heeft georganiseerd, legt zich o.m. speciaal toe op tentoon stellingen ten behoeve van het on derwijs. Het bestuur van de stichting W.E.T. heeft naar mogelijkheden ge zocht om deze belangrijke tentoon stelling dusdanig verplaatsbaar te maken, dat zowel de grote als de kleinere plaatsen hiervan kennis zouden kunnen nemen. Zij meent de oplossing gevonden te hebben in een treinstel van drie wagens, waarin de tentoonstelling op aantrekkelijke wijze is ondergebracht. Op haar toernee door Europa en Azië, waarbij o.a. de steden Wenen, Lyon, Stuttgart, Rome, Berlijn, Lon den en Teheran werden aangedaan, trok deze tentoonstelling „Man on the Moon" alleen al in Parijs 1,3 miljoen bezoekers. De trein dankt zijn naam aan het feit dat er een originele maansteen te zien is. Deze steen werd door de astronauten Aldrin en Armstrong tijdens de eerste wandeling op de maan in juli 1969 van dit hemel lichaam opgeraapt en naar de aarde gebracht. Verder zal er onder meer te zien zijn: De Gemini X-capsule, waarmee Young en Collins in de zo mer van 1966 ruim 70 uur in de ruimte verbleven en waarin 44 om wentelingen om de aarde werden ge- Het hoekpand, aan de Doe zastraat, dat zaterdag ivordt inge wijd als trefcentrum voor gastar beiders. (Foto Holvast) le malen uitgenodigd langs te ko men, teneinde opmerkingen over de verdere inrichting te vernemen. Ook is het spreekuur van de stichting sinds enige tijd verplaatst van het Volkshuis aan de Apothekersdijk, naar het nieuwe trefcentrum. Er is nu ook een beheerder van het gebouw aangesteld. Het is de heer J. M. Pronk, die al geruime tijd in Gouda als vrijwilliger actief was op het gebied van de zorg voor buiten landse werknemers. erkende jongeren ongrijpbaar LEIDEN Het bestuur en de staf van het vormingscentrum aan de Hogewoerd en de 3de Haverstraat vinden het een angstig idee dat niet valt na te gaan of alle onder de par tiële leerplicht vallende werkende jongeren, ook werkelijk een dag in de week deelnemen aan een vor- mings- of onderwijscursus. In Leiden zijn er momenteel 229 jongeren voor wie de zogenaamde partiële leerplicht van kracht is. Van hen zijn er 22 jongens en 12 meis als cursist ingeschreven bij het LEIDEN Ds. R. F. Snow te 's Hertogenbosch is beroepen tot her vormd studentenpredikant in Leiden. Indien ds. Snow dit beroep aan neemt, hetgeen valt te verwachten, komt hij met dr K. Bouhuijs tewer- i Leidse vormingscentrum, ken in de Leidse studentengemeen- i £>e overige 195 jongeren, zo wordt schap. A Leiden), H. Velstra (Noord- D. Kootstra sr. (Ridder - OEGSTGEEST Als afsluiting j van het zwemseizoen organiseert "Poelmeer" ook dit jaar zaterdag zwemprestatietochten over 400 en 760 meter in het verwarmde bad in Oegstgeest. Deze tochten, welke ook vorig jaar een zeer groot succes werden, worden speciaal georganiseerd om een zo groot mogelijke groep zwemmers en zwemsters in de gelegenheid te stel len de tochten te volbrengen. Iedere deelnemer ontvangt na een volbrachte prestatietocht over 400 of 750 meter een prestatiemedaille, voor groepen van 25 en meer deelnemers geconstateerd in een brief die het vormingswerk willen komen tot een maakt. Het uitgebreide instrumen tarium en het hitteschild waaraan duidelijk de sporen te zien zijn van de grote hitte die ontstond bij de te rugkeer in de dampkring, zijn alleen al een bezoek waard. De echte ruimtecostuums die Wal ter Schirra en Michael Collins tij dens hun ruimtevluchten gedragen hebben, het zuurstofmasker van Al drin, één van de camera's die de be manning van de Apollo XI op de maan gebruikte en veel andere inte ressante zaken voor deze tentoon stelling zijn in bruikleen gegeven door het „National Air- and Space Museum" te Washington D.C. Spoor 10, waarop de rijdende expediteur geparkeerd wordt, bevindt zich tus sen de sporen 2 en 3, dus aan het eerste perron, aan de noordzijde van het Station (aan de kant van Haar lem). ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v.d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht Lichtfabrieken Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. -Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. De beste merken de ruimste keuze. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN "Broederschap predi- meesters van alle belangrijke ste- vormingscentrum aan het gemeente bestuur heeft verzonden, volgen ken nelijk elders een opleiding in het kader van het leerlingenstelsel óf zij werken toch alle vijf dagen van de (werk.) week. "Eerlijk gezegd benauwt het ons dat er zoveel jongeren "ongrijpbaar" zijn. Dat wil zeggen, dat van velen niet bekend is of zij al dan niet par tieel leerplichtig zijn en zo ja, bij welke onderwijsinstelling of vor mingscursus ze staan ingeschreven", aldus het vormingscentrum zijn brief. Het bestuur en de staf van het betere voorlichting over de partiële leerplicht aan de werkende jongeren zelf, hun ouders en het bedrijfsleven Het vormingscentrum heeft aan B en W. van Leiden op zo kort moge lijke termijn een gesprek over deze materie aangevraagd. ken". Dit is het ideaal waarvoor de 21-jarige Hindoe Rajendra Prasad Shukla op de fiets de hele wereld wel rondtrekken. Vanmorgen werd hij op zyn tocht ontvangen door burge meester dr. A. J. Vis. De burgemeester toonde zich zeer geïnteresseerd in de filosofie van Mahatma Gandhi die Shukla verkon digt. Shukla vertrok op 15 augustus 1970 vanuit Calcutta. Hij legt per dag ongeveer 120 kilometer af, en heeft nu ruim een kwart van de aardomtrek achter de rug. Tot nu toe bezocht hij Iran, Irak, Syrië. Turkije, Griekenland, Joego slavië, Oostenrijk, Duitsland en Bel gië. Als vertegenwoordiger van de „Ontdekkingsreizigersclub van In dia" klopt hij in elk land aan bij de Indiase ambassade, waar men hem grif voorziet van aanbevelingsbrie ven. In zijn logboek heeft de vredes- fietser dan ook al een respectabel aantal handtekeningen van illuste re personen onder Wie de burge den. Rajendra Prasad Shukla, die in zijn land wiskunde en filosofie stu deerde, en zich bekwaamde in yoga. is met name zeer geïnteresseerd in de politieke situatie van de landen die hij aandoet. Hij wil precies we ten wat er aan de hand is, en houdt van alle landen de ontwikkeling bij, via kranten. Een opvallend verschil tussen In dia en de westerse wereld vindt hij dat men in het Westen zijn nieuwe ideëen probeert nuttig te maken, wat in India niet het geval is. Voorts merkte hij op dat de gemeen schapsgedachte in Europa verder ont wikkeld is dan in India (overigens ia het de bedoeling dat binnen enke le Jaren het Hindi de voertaal zal worden in heel India). Shukla, die onderweg in zijn bestaan voorziet met het houden van lezingen, wil na zijn bezoek aan Europa verder trek ken naar Afrika en Amerika. (Foto Holvast) De deelname is vrij, tegen een gel- dig toegangsbewijs tot de zwemin- richting. Voor ouderen is er speciaal gele genheid in de morgenuren van 10.30 i 12.30 uur deze proeven af te leggen i 's Middags van 1.303.30 uur komt j lagere schooljeugd aan de beurt, terwijl vex-enigingen, individuelen en j middelbare scholieren tussen 3.30 en j 5.30 uur deze proeven kunnen afleg- m. Muzikale medewerking verlenen ae Kapel en drumband van de M.L.D uit Valkenburg. ADVERTENTIE &ée Lauder aaakt niet alleen - nooimakers voor uw V- aal "gen, maar ook verzor gers voor de huid rond uw Hen. 'Eye for Beauty' heet H'twordt deze week gede monstreerd in de Bijenkorf. En u krijgt (zo lang de voor raad strekt) een com plete set 'Eye for Beauty' cadeau als u voor tenminste 20.- Estée Lauder cosmetica koopt. En dat is best een bezoek aan de Bijenkorf waard. In Den Haag op de parterre van 20/9 t/m 25/9. kade zal van maandag 4 oktober tot en met vrijdag 22 oktober een ten toonstelling worden gehouden onder de titel "Breestraat-Haarlemmer- straat, wandelgebied vroeger en nu". Er zal een verzameling prenten, aquarellen, en plattegronden van Leidens belangrijkste winkelstraten te bezichtigen zijn die een periode van 100 Jaar beslaan. Bovendien zijn er van de laatste 100 jaar foto's. De tentoonstelling is gratis voor iedereen toegankelijk en is geopend op werkdagen van 1012 uur en van 25 uur; op zaterdagen van 10—12. Bovendien zal de tentoonstelling op de donderdagen en op dinsdag 12 ok tober 's-avonds van 7.30 uur tot 11 uur geopend zijn. Wanneer er een prijs zou worden uitgereikt voor het slechtste tv-pro- gramma van het jaar, dan maakt VARA's "Ombudsman", Marcel van Dam naar mijn mening een goede kans voor de eerste plaats. Wat wij vrijdagavond j.l. op de tv hebben gezien was op z'n zachtst uitgedi-ukt behoorlijk misleidend voor de tienduizenden woningzoekenden die Nederland nog altijd telt; een aantal dat volgens de statistieken zelfs nog groter wordt. Maar laat ik het eei-st hebben over het plan van Marcel van Dam om jaarlijks een half procent van de loonstijging te reserveren' voor een fonds, waaruit dan 5000 extra wonin gen voor de krepeergevallen zouden moeten worden gefinancierd. 1. Die half procent hoe weinig het ook lijkt kurmen' de laagstbe taalden moeilijk missen. De z.g. jaar lijkse "loonronden" zijn op dit mo ment nauwelijks voldoende om de enorme prijsstijgingen te compense ren. Het is een sprookje, dat de prijs stijgingen het gevolg zijn van de loonronden. Dat is maar zeer ten dele het geval; de z.g. inflatie (dat betekent: alle Nederlanders geven gezamenlijk meer uit dan zij hebben) wordt in hoofdzaak door andere fac toren bepaald. Dus nogmaals zonder die loonronden zouden met name de laagstbetaalden steeds meer achterop komen. 2. Nu kan je zeggen: goed mis schien is dat wel waar, maar we moeten toch solidair zyn met die groep die het meest heeft te lijden van de woningnood. Zoals de Rotterdamse mevrouw Barendrecht het tijdens het pro gramma terecht stelde, zouden deze woningen onbetaalbaar zijn voor de bedoelde groep woningzoekenden. Immers, de "krepeergevallen" vindt men hoofdzakelijk onder de laagst betaalden. In het plan van Marcel van Dam gaat ieder huis f 60.000,- kosten, dat zijn dus "Merenwij^'wo ningen. Nou ja, waar praten we nog over? 3. In het programma werd al toe gegeven. dat realisering van het plan niet meer betekent dan een druppel op een gloeiende plaat. Het is inder daad niet veel meer dan dat. Want natuurlijk moeten die extra wonin gen verdeeld worden. Per jaar ver deelt de regering 1200 miljoen gulden onder de gemeente. Leiden krijgt hiervan welgeteld 6 miljoen. Wan neer volgens dezelfde maatstaven de Marcel van Dam-huizen worden ver deeld, dan kan Leiden rekenen op 25 woningen extra. Zelfs wanneer de re gering zou zeggen: „goed, Leiden kampt met ernstige woningnood, we geven deze stad 100 woningen", dan betekent dat nog niet veel op het totaal van ingeschreven woningzoe kenden dat in' Leiden de laatste maanden met ruim 300 is gestegen. (Thans ca. 4200!). Nu kan ik mij voorstellen, dat er mensen zijn die zeggen dat alles wat er extra wordt gebouwd is meegeno men. Marcel van Dam beweert ook zo iets. Dat is misschien wel waar, maar daarvoor had hij dan toch beter een ander plan kunnen verzinnen. In- plaats om het geld direct uit de zak ken van de arbeiders te kloppen, had Lezers schrijven hij ook kunnen voorstellen om de post Defensie te besnoeien met 300 miljoen gulden. Dan komt het geld ook wel uit de zakken van de wer kende mensen, maar dan worden er tenminste geen tanks voor gekocht. Op zijn beurt heeft Marcel van Dam weer gelijk wanneer hij stelt dat zulke dingen al bij voorbaat "politiek onhaalbaar" zijn. Daarover kan je twee dingen zeggen. Ten eerste, dat een loonsverlaging van een half pro cent in het denkpatroontje van Van Dam kennelijk wél een haalbare zaak is. Ten tweede is Van Dam een voor aanstaand lid van de Paitij van de Ai-beid. een partij die blijkens haar praktijken van vroeger en nu ook de woningnood liet en laat verrotten. Of heeft zyn PvdA ooit tegen de gigan tische Defensie-budgetten gestemd? Of was dat niet haalbaar? Nog ernstiger was de wijze waarop in het programma de hele woning- noodproblemat: ?k wei-d benaderd. De "progressieve" ex-minister Bogaers begon weer op de bekende wijze te zeuren dat "het" Nederlandse volk teveel wilde. Hij noemde een heel rijtje van zaken op. waaruit volgens hem bleek dat "wij" (wie zijn dat eigenlijk?) ons teveel permitteerden. In dat rijtje ontbrak natuurlijk weer één ding, namelijk de gigantische miljardenwinsten die de grote con cerns (ook over de ruggen van die arme woningzoekenden) jaarlijks bij een graaien. Toen de Rotterdamse heer Stei-kman dit in een goed en vurig betoog naar voren bracht werd daar niet op ingegaan. Want natuur lijk, achter die vele miljarden winsten staan mensen die in aantal oneindig veel kleiner zijn dan de groep van woningzoekenden. Had de heer Mer- tens het niet over de 200 families? Iedereen in dit land en in deze stad zou kunnen weten en velen weten het dat het juist deze groep is die de lakens uitdeelt. En dat hun macht zich niet slechts beperkt tot binnen de muren van hun enorme bedrijven, maar dat zij zich uitstrekt over vrij wel alle terreinen' van het openbax-e leven. Een voorbeeld? Op dit mo ment worden de grote concerns ge dwongen om grote investeringen te doen. Dit is in belangrijke mate het gevolg van de concurrentie en het verlangen om meer. nog meer geld te verdienen. Daardoor stijgt de rente voet van het geld. óók het geld dat nodig is om betaalbare arbeiderswo ningen te bouwen. Mede daardoor ontstaat de situatie, dat de "goed kope" woningwetbouw ontzettend duur wordt. Bovendien en dat is bekend bouwt een aannemer liever in de vrije sector. Daai- valt immers veel meer aan te verdienen dan aan de woningwetbouw, die weliswaar ijse- lijk duur begint te worden, maar waaiwan de prijzen toch nog zijn ge bonden aan strenge normen die geen grote winstmarges toelaten. Al deze oorzaken hebben er toe ge leid. dat wij thans verder dan ooit zijn verwijderd van de oplossing van het woningnoodprobleem. Vandaar dat de regering op dit moment de zaak tracht te verhelen met wetten als de doorstroming en huurharmo- nisatie. Wanneer de gereed gekomen wo ningen zelfs niet meer betrokken kunnen worden vanwege de hoge huurprijs, dan moeten de mensen die meer verdienen maar duur en mooier gaan wonen en de huizen die ze achterlaten «goedkoper maar meestal ook veel slechter) zijn dan uitstekend geschikt voor Jan de Ar beider. Huurharmonisatie: de goedkope vooroorlogse woningen worden in een zo kort mogelijke tijd enorm in huur prijs verhoogd «lees verdubbeld). Dat heeft weer tot gevolg dat de hoger# inkomens sneller geneigd zijn ora voor wat meer geld iets veel betert te zoeken. En verder wordt het voor de slimme jongens, de beleggers en de bouwers, eindelijk écht aantrek kelijk om him centjes in de woning bouw te steken. Naar mijn gevoel had Marcel van Dam er beter aan gedaan om deze dingen naar voren te brengen. En verder hadden zijn progressieve vriendjes De Galan en Bogaers beter thuis kunnen blijven. De televisiecamera's waren dan mis schien niet op hen gericht gewees^, maar op andere mensen, die metter daad trachten om de strijd tegen de huurverhogingen en de woningnood te organiseren. Want als 26 jaar pra te niet meer helpt, dan kunnen alleen goed georganiseerde acties nog iets uitrichten. KEES WALLE, Vyfde Binnenvestgracht 1 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3