Laat ons de zorg over uw verzekeringen. Brezjnew mogelijk naar Bonn ÏIL VRIJ SNEL DEVALUATIE APANSE JEN? Affaire Lady Fleming .TERDAG 18 SEPTEMBER 101H REIDSCH DAGBLAD EZOEK BRANDT MET STRIKTE VEILIGHEIDSMAATREGELEN OMGEVEN r ÏEGbuigt zich over VS taatregelen )KIO De president van de i Japan, Tadasji Sasaki, I 21! I gezinspeeld op de mogelijkheid revaluatie van de jen. Hij zei het niet juist te achten de revalueren vóór algemene itning der valutapariteiten. Ja- ral bij die herziening een lei- 't rol moeten spelen, waarbij de tHJkheid bestaat dat de jen It gerevalueerd wanneer de Ver- ie Staten instemmen met een Juatie van de dollar, zo merkte wisselmarkt van Tokio heb- rrote verkopen van Amerikaanse 'lis geleid tot een stijging van Jen-koers tot het record van 6,33 ent boven de officiële pariteit jen per dollar. Valutaban- ood vonnissen in proces Üarokkaanse ppositieleiders ABAT (DPA, AFP, Reuter) «n massaproces tegen 193 per die beschuldigd werden van wering tot omverwerping van I Hassan de tweede van Ma- zijn gisteren in Marrakesj vijf ®en ter dood veroordeeld en zes levenslange gevangenisstraf. Drie 1(!e ter dood veroordeelden zijn verstek veroordeeld. groot aantal beschuldigden gevangenisstraffen van ander- ot 30 Jaar. De openbare aan- 5 had in 49 gevallen de dóód- geëist en in 121 levenslang. mammoet-proces waarin lelijk leden en sympathi eën van de linkse oppositie de UNFP (Unie van Nationale dachten) tereoht stonden, be- °P 14 Juni. beklaagden waaronder de stu pider Ahmed Ben Belloen en Witicus Mohamed Ajar werden an pogingen tot ver ben van Koning Hassan en eting van een socialistische re- ïek. od veroordeelden zijn Mo- Ajar, Bourras Mohamed, dMohamed, Houcine Manouzi en ;1attah Sebatta, de laatste drie in 1964 al bij verstek ter veroordeeld, werd vorig Jaar vdrid gearresteerd en uitgele- ••h Marokko. ken probeeraen de risico's van reva luatie van de jen zoveel mogelijk te ontlopen nu de ministers van de .groep van tien" rijke landen er niet in zijn geslaagd enige vooruitgang te boeken by het oplossen van de monetaire crisis. Naar schatting werd vrijdag 86 miljoen dollar ver handeld. Er deden hardnekkige ge ruchten de ronde volgens welke de jen op korte termijn zal worden ge revalueerd omdat de Japanse in dustrie en dan vooral kleinere be drijven daarop aandringen. Voorzit ter Sjigeo Nagano van de Japanse kamer van kooïAiandel, waar veel van de kleinere bedrijven in zyn ver tegenwoordigd, vroeg gisteren om een zo spoedig mogelijke revaluatie van het Japanse betaalmiddel. Het gaat er dus om in hoeverre en hoe lang dé Japanse regering de druk uit het eigen land kan weerstaan. Inmiddels heeft de regering beslo ten dat de betrokken departementen maatregelen moeten treffen om kleinere industrieën te helpen om over de gevolgen van het nieuwe economische beleid van president Nixon heen te komen. Gesprek De ministers van Buitenlandse Za ken van de zes EEG-landen zullen maandag en dinsdag in Brussel de Amerikaanse maatregelen bespreken Voorts zullen de begroting van de Gemeenschap, de Engelse toetreding, de toekomstige betrekkingen tussen de EEG en de vier neutrale EFTA- landen, het visserij probleem en rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement aan de orde komen. De Amerikaanse maatregelen zul len worden besproken mede aan de hand van een rapport van de Euro pese Commissie, die tot de conclu sie is gekomen dat het effect van de tien procent invoerheffing, de in vesteringsaftrek en de feitelyke her- wardering van de dollar over enige tijd zeer ernstige gevolgen zullen hebben voor sommige Europese in dustrieën. Het probleem is dat de Ameri kaanse regering nooit geheel duide lijk heeft gemaakt, wat zy precies van de overige regeringen verwacht om de maatregelen in te trekken en dat zelfs geen forum voor gesprek ken met de Amerikanen bestaat. In het algemeen heeft Washington te verstaan gegeven dat het con- sessies op monetair en handelspoli tiek gebied verwacht en dat een be paalde „burden sharing" tot stand dient te komen. Maar in het kader van de GATT (Algemene Overeen komst over Tarieven en Handel) kunnen uitsluitend handelskwesties en in de groep van tien (rijke lan den) sleohts monetaire problemen worden besproken. De ministers zullen zioh er ver moedelijk over beraden of het ver standig is Amerika nu tegenvoor stellen te doen. Het lijkt niet waar schijnlijk dat zy tot conclusies zul len komen. Een foto, die het Chinese persbureau Hsinhua gisteren ver spreidde. Het bijschrift van het persbiüreau luidt „Bevelvoerders en soldaten van het Chinese be vrijdingsleger houden de wacht, ze staan ieder moment klaar om vijandelijke indringers te vernie tigen. Op de foto kanonneerboten van het volksbevrijdingsleger op patrouille. OREANDA/MOSKOU/BONN (DPA) Bondskanselier Brandt van West-Duitsland en de Russische partijleider Brezjnew hebben gisteren in Oreanda op de Krim „4 actuele kwesties van de Duits-Russische betrekkingen" en internatio nale vraagstukken van gemeenschappelijk belang besproken, waarbij vooral de Europese veiligheid een grote plaats innam. Behalve deze mededeling van Duitse en Russische zijde hier over werden geen nadere inlichtingen gegeven over het lange onderhoud van beide politici, dat gistermiddag tijdens een boottocht op een staatsjacht op de Zwarte Zee werd voortgezet. Voor het gesprek begon, had Brezjnew aan Duitse journalisten te kermen gegeven, dat hy mogelyk een bezoek aan Bonn zou brengen. „Ik wil deze mogelykheid niet uitslui tend"- zei hy. In ieder geval moeten de voorwaarden daarvoor geschapen worden. Voor alles moet ik een uit nodiging krijgen". Brezjnew sprak met vertrouwen over het overleg met de bondskan selier. De verdere ontwikkeling van de Duits-Russische betrekkingen hangen vopr een groot deel van beide partyen af, meende hy, en voegde hieraan toe: „Ik ben ervan over- Geïnterneerden in Belfast wilden vluchten BELFAST (Reuter) Een mas sale vluchtpoging van dertig Noord- Ieren, die gevangen zitten onder de bepalingen op internering zonder proces, is gisteren mislukt. Nadat de vluchtelingen via aan el kaar geknoopte lakens de muren van de Crumlin Road-gevnagenis in Bel fast hadden beklommen, gaven zij zich over toen zij rechtstreeks in de armen van een groep bewakers te recht kwamen. Gisteren is in Belfast een Britse militair doodgeschoten en zijn twee militairen gewond. De militairen beschermden een ploeg technici, die ontboden was in verband met de vondst van een bom op de hoek van een straat. Sinds het uitbreken van de onlus ten in Ulster twee jaar geleden —zijn er thans 24 militairen gedood. AFP In de afgelopen twee jaar zijn daarnaast nog achtenveertig burgers omgekomen en twee politie agenten. tuigd, dat dit hier nu tot uitdruk king komt. Het eerste politieke gesprek werd in kleine kring gehouden in een kunstmatige grot op gebied van de vroegere zomer-residentie van de tsaren in Oreanda. In het begin was van Russische zyde behalve de par ty leider een tolk aanwezig. Brandt had staatssecretaris Bahr en even eens een tolk by zich. Daarop lunch ten beide partyen apart. By het tweede onderhoud aan boord van het met vlaggen van beide landen ver sierde witte motorjacht waren ook de adviseurs van Brandt en Brez jnew aanwezig. De Westduitse regeringswoord voerder Ahlers heeft in Bonn mee gedeeld, dat de Bondskanselier van middag direct na zyn terugkeer op het vliegveld van Keulen-Bonn de minister van Buitenlandse Zaken Scheel op de hoogte zal brengen van zyn ontmoeting met Brezjnew. Het resultaat van de conferentie zal dan volgens Ahlers „in een groot aantal inlichtingen" zowel in Bonn als aan de bondgenoten wor den meegedeeld. De Bondskanselier zal het kabinet inlichten en zal maandag aan een byeenkomst van het landelyke be stuur en de Bondsfractie van de socialistische party deelnemen. Ver- moedelyk op dinsdag zal hy de oppo sitie op de hoogte stellen. Opgewekt Bondskanselier Brandt heeit later tegenover journalisten in Oreanda zyn besprekingen met Brezjnew „za- keiyk, maar opgewekt" genoemd. Hy legde de nadruk op het onder scheid tussen het huidige overleg en zijn eerste ontmoeting in het afge lopen jaar met de Russische party- leider by de ondertekening van het Duits-Russische verdrag in Moskou, toen er nog een zekere reserve te bespeuren was. Brandt noemde de door de Russen gewenste Europese veiligheidsconfe rentie een hoofdthema van zijn ge sprekken. Hy had Brezjnew o.a. mee- Volkstribunaal voor Libische ex-koning Idriss CAIRO (AFP) Ex-koning Idriss el Senoussi van Libië zal door een volkstribunaal worden berecht, zo meldt het Libische persbureau. Hij wordt beschuldigd van politieke en administratieve corruptie. Koning Idriss is uit Libië gevlucht nadat hij bij een staatsgreep twee Jaar ge leden werd afgezet. Op de foto de ko ning toen hij nog aan de macht was. gedeeld, dat hy voor-conferenties zin vol achtte. Brezjnew had daarvoor belangstelling getoond. Voorts zei de Bondskanselier nog niet te kunnen voorspellen of zyn besprekingen in Oreanda van invloed zullen zyn in de in ter-Duitse ontmoetingen van de staatssecretarissen Bahr en Kohl. De moeilykheden op de bijeenkom sten zyn zo speciaal, dat daarby van Moskou nauwelyks invloed kan uit gaan. ADVERTENTIE ISTANBOEL Als radio-Athe ne telegrammen van veront waardigde burgers gaat voorlezen, is er meestal iets waar het regime mee „zit". Het is dan uit de Raad van Europa gedreven, of de Ver enigde Staten dreigen hun militai re steun stop te zetten. Ook bij gro te processen ontbreekt het niet aan personen en organisaties, die de on bedwingbare drang voelen om het regime telegrafisch hun sympatie, en solidariteit te betuigen, dan wel aan te dringen op een voorbeel dige bestraffing van de schuldigen. De nieuwsberichten zijn vaak vijf tot tien minuten met al deze tele grammen bezig. Ook rondom de zaak Lady Fleming de weduwe van de uitvinder van de penicilline die samen met drie an deren is gearresteerd op beschul diging. de ontsnapping van Pa- nagoelis te hebben voorbereid, is nu een dergelijke actie op gang ge komen. Zo werd onlangs een boodschap voorgelezen van hefc vrouwenverbond „de Griekse", waarin afkeuring wordt uitgespro ken over „de vrouw die het ge waagd heeft de naam van het ver bond te schande te maken door het willen laten ontsnappen van de misdadiger die de redder van het vaderland had willen vermoorden* Door Frans van Hasselt Het stuitendste bij deze galmend voorgelezen teksten is misschien nog, dat ze er doodleuk van uit gaan dat de „schuld" reeds vast staat, terwyi het proces nog moet beginnen. De ,schuld"-kwestie vertoont, voor wie zich daarin ver diept, nog minstens twee duistert punten. Ten eerstel Lady Fle ming is nog enkele dagen voor haar arrestatie gedurende twaalf uur verhoord door dezelfde majoor Theophllojannakos die haar nu onder zyn beruchte handen heeft. Het ging toen om een affaire van twee vervalste paspoorten. Haar huis werd constant bewaakt, zy was dus bepaald de laatste figuur om in aanmerking te komen voor zo'n delicate missie als het trans port van de bevrijde Panagoelis. Ten tweede beweert het regime dat de broer van Panagoelis Sta- this, in juli tweemaal in Grieken land is geweest met een vervalst Italiaans paspoort, een kopie waar van in de kranten is gepubliceerd. Maar dan komt de vraag op: waar om is Stathis niet ook gearresteerd en hoe is hij zonder paspoort Grie kenland weer uitgekomen? Hy heeft zelf uit Rome laten weten sinds 1967 niet meer in Griekenland te zijn geweest en Lady Fleming niet te kennen. 27 September zal er een krygsraad tegen Lady Fleming komen. Juridisch had haar advocaat Man- hakis daar het volgende argument tegen: myn cliënte is volgens de autoriteiten be trapt bij het volvoeren van haar, daad. Dan moet zij niet worden be schuldigd volgens art. 187 van het wetboek van strafrecht (voornemen de justie in haar functie te belem meren) maar volgens art. 42 van dit wetboek: hulp aan feitelyke ont snapping. Het regime heeft enkels maanden geleden aangekondigd, dat feitelijke overtredingen voort aan onder burgerlijke rechtbanken vallen. Lady Fleming zou dus voor een burgelijke rechtbank moeten verschijnen. Politieke redenen om het in het ge heel niet tot een proces te laten komen waren er genoeg. De naam Fleming is in Griekenland heilig, en grofheden op radio-Athene, die sug- geren dat Sir Alexander „in zijn laatste ogenblikken" in de fuik van zijn tweede vrouw (in de Junta-ge zinde „Estia" een „dikke kwebbel" genoemd) is gevallen kunnen daar niets aan veranderen. Lady Fleming een Griekse micro biologe die in 1954, twee Jaar voo* zyn dood, trouwde met de Nobel prijswinnaar die ze een Jaar tevo ren had leren kennen heeft trou wens van zichzelf reeds een grote reputatie uit de tweede Wereldoor log toen zij vele Britse parachutis ten uit Griekenland hielp ontsnap pen en daarvoor in Duitse gevan genschap raakte. Een proces tegen Lady Fleming zal enorme binnenlandse en bui tenlandse aandacht trekken. Niek voor niets pleit het dagblad dat ge woonlijk de inzichten van Papado- poelo6 weergeeft. „Eleftheros Kos mos", er voor dat zij gewoon het land wordt uitgezet nadat haar de Griekse nationalitet is ontzegd (zij is ook Britse). Maar misschien is dit één van die weinige zaken waarin dictator Pa- padopoelos niet almachtig is. La dy Fleming is in de handen van de militaire politie, die, zoals ook blijk uit de trieste zaak-Sartzetakls (de rechter van instructie uit de film ,fL". die al negen maanden zonder aanklacht wordt vastgehouden) een nogal zelfstandige rol speelt. Leider van de militaire poli tie is kolonel Joannidls, nog altijd genoemd als een „rivaal" van P»- padopoelos, al was het alleen mma omdat hij, naast alle brute en domme eigenschappen die hem wor den toegeschreven, de reputatie, heeft, één van de weinige „kolo nels" te zijn die nog niet in cor ruptie en Jacht-op-luxe zyn ver vallen en sober „bij zijn manschappen" leeft.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9