)e Chinezen in Nederland Polaks kritiek op oude kabinet liegen in de lucht, die weggaan met elke wind" Attica en de hel JAG 18 SEPTEMBER 1971 teerst rust binnen de onzichtbare muren, die het I- rlandse depot van „Het grote rijk van het midden' )gen. Zelden dringen geluiden door uit de samenle- van ongeveer 5700 Chinezen binnen onze dijken. •ontakt tussen geel en oranje-blanje-bleu verloopt in teste gevallen via oppervlakkige ontmoetingen in de 650 Chinese (Chinees-Indische) restaurants. Meer procent van de hier wonende Chinezen is werk- jn de horeca. h« Stilter die wordt bewaard, heeft sedert de komst van f rste Chinezen in 1911 aanleiding gegeven tot met 1 ie besmeerde verhalen. De waarheid over de zeelie- Fukien en Kwantung, die zich in het tweede decen an deze eeuw in logementen in Katendrecht (Rot- êrht a) en de Binnen Bantammerstraat (Amsterdam) orJen, viel tussen wal en schip. enlijk kan men stellen, dat er in de zestig jaar van «trs -erblijf weinig is veranderd. Sporadische meldingen politie-dagrapporten en daarop volgende krantenbe j houden het vlammetje onder fantastische vertellin I ovj n ra 'age> opiumkitten, gokhuizen, ko'ngsi's, smokkel en Het n Recht zijn nog altijd trefwoorden in verhalen over de m in Nederland. Het zijn slechts randverschijnselen; ;o va ergro^e ^eel van ^700 Chinezen slijt een leven, dat red; is gedompeld. Ze bewaren hun identiteit, hebben genoeg di [hzelf en hun kleurgenoten en beperken zich tot geld n v°: ien, een streven, dat iedereen de Chinees automatisch i- rs :e H|' Jotei :n«l LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH M DAGBLAD opzienbarende handdruk Nixon en Mao-Tse-toeng oceaan vol tegenstellingen Chinezen hier geen drukke nee? aren ontstolen, over de Chinese samenle' Nederland blijft het aftas- een hoog opgetrokken om- een enkele uitzondering jYt^'.lmöet de geïnteresseerde Ltsno Veel wiJzer van 1 wordt hij niet. In de irekken zijn de Chinezen •ubber, ze geven onder andrang een eindje mee en ip bevindt de vrager zich lezelfde positie, it dat het grote blok rustig ütiek interesseert hen niet Lauw Oen-soen, admini- van de in '66 opgerichte Bond van Chinese Res- ouders, constateert met een „Veel Chinezen in Ne zijn als vliegen in de lucht; met elke wind mee. Het zin de ongeveer zesdui- Nederland rdelen in volgelingen van -toeng en aanhangers van K Kai-sjek. Bijna iedereen wil vo ienen. verder niets." Is zegsman recht van de Bond zijn meer dan et di ïd restaurants aangesloten nee is de grootste groep gemoeid. Vooral na de ontai Wereldoorlog heeft de Ne- het genot van een foe- of een bami rames met ea je leren waarderen. Chinezen, die nu nog een derDf onder de Hollandse zon ko- ien, verdwijnen in de hore- Da, t onderwerpt kan enkele 0 vinden. Zeelieden Chris- 1911 hebben we genoemd, lez-fase scheepvaartmaatschap dnese zeelui op de betaal- itten. De zeelieden, veelal i'OO' 6 uit Europese vooral - havens, stelden zich met ilarlssen tevreden dan hun llega' vervulden zij zonder posities, die als ongezond Op de stookplaat «ld. Ook voor de scheeps- vroeg men graag Chine- ffuik van Chinezen aan 'sn schepen onder Neder- lig is altijd gebleven. 1 drie jaar geleden stelde »tie van Werknemersorga- h de Scheepvaart, dat de eenduizend Aziaten op de handelsvloot een ge- de veiligheid betekenden. e zevenduizend waren Chinezen, veelal afkomstig en doorgaans toege- ..Gf8 oisten. k jaren twintig werkten '-«duizend Chinezen aan to onze schepen. Tussen de wor verbleven zij in loge- "He waren gevestigd in Am Rotterdam. de oudste Chinezencentra bnd; de Binnen-Bantam- n Katendrecht. Met ses. eethuizen (het eer- ng Hing, dat in '26 ,fj. - de Amsterdamse Bin- l«nmer en opiumkits. hu- Oogluikend vbdt men in de Binnen opiumschuivende Chi- 1)6 Amsterdamse politie Ijjljj Sebrihk alt.Md oogluikend !a- De heer Torenaar van de hoofdstedelijke recherche: „Het aantal opiumschuivende Chinezen is sterk verminderd in de loop der ja ren. Het gebruik gaat niet over van generatie op generatie. Zij vormen op geen enkele manier een pro bleem." Ook de politie van Rotterdam merkt weinig van de Chinezen, die er leven op Katendrecht. Terug in de geschiedenis: aan het einde van de jaren twintig kregen de veelal in armzalige omstandighe den levende Chinezen in hun wijk jes versterking van landgenoten, die hier het beroep van kleine hande laar kwamen uitoefenen, marskra mers, van wie de meesten uit de provincie Tsjekiang kwamen. Overigens komen ook veel Chinezen uit de horeca daar vandaan en het dialect van Tsjekiang is naast het Kantonnees, dat wereldverbreid als de sleutel wordt gehanteerd door de onderling verschillende Chinezen het meest gebruikt. Weer enkele jaren later kwamen de bekende „pinda-Chinezen". In sui- Ker gebakken pinda's gingen" er pondsgewijs in en de pinda-manne- tJ'.'S waren in de Jaien dertig een symbool Er werd over gezongen: „Pinda-pinda-lekka-lekka!" Smaak is aan verandering onderhe vig en ook deze comsumptie-rage stierf af Nog voor de oorlog gingen veel Chinezen terug naar hun moederland. Restaurants Na de bevrijding openden militai ren, repatrianten en zeelieden de markt voor de Chineze restaurants Hun gewenning aan de oosterse keuken met een pittige Indische in slag waarbij de aardappel bleek en flauw contrasteerde stak heel Ne derland aan. Er volgde een ware explosie in het restaurant-wezen. Op een luttele uitzondering na ver dwenen de hier woonachtige Chine zen in de eethuizen, als eigenaar of als kok. De gewoonte om „een Chi neesje te pikken" raakte zo diep ge worteld in de vaderlandse eetge woontes dat het ene restaurant na het andere werd geopend en een te kort aan Chinees personeel bleef bestaan. In '65 waren er ruim 350 Chinees- Indische eetgelegenheden, nu al ruim 650! Nooit ging er openlijk één feilliet. Er waren mislukkingen, maar die bleven binnenskamers. Chinezen ko men nooit om steun. Zelfs tijdens ds crisisjaren, toen ook duizenden Chinezen werkloos armoede leden, bleven zij ver van de bedeling. Zij helpen elkaar. Sparen Nogmaals de heer Lauw Oen-soen: „De normale gang van zaken is dat een kok in een restaurant spaart. Werkt en spaart. Hij heeft weinig nodig Als hij een bedrag bijeen heeft begint hij een eigen zaak." „Veelal met behulp van de bier brouwerijen. Zij zijn op de hoogte met leegstaande panden en weten bovendien, dat Chinezen altijd te rug betalen. Ook de banken kennen de betrouwbaarheid van de Chinees en verstrekken aanvullende lenin gen. Niets staat hen in de weg. Gaat het mis dan wordt er bijge sprongen, onderling. Als ik zonder werk zou zitten, zou ik niet naar de steun behoeven te gaan Voeding en onderdak kan ik altijd bij mijn soortgenoten krijgen. De enige moeilijkheid ls het perso neel." In 1963 werd de immigratie van Chinezen, meestentijds uit Hongkong stopgezet." „Er worden maar een beperkt aan tal toegelaten. De meeste Chinezen vragen hun familieleden of zij naar Nederland willen komen." De Binnen Bantammer, tref- punt van Chinezen in Amsterdam. „Zelden wordt een beroep gedaan op vreemden. Een bemiddelingsbu reau in Hong Kong bestaat niet. Wij hebben namens de bond van Chinese restauranthouders kontakt opgenomen met het ministerie, om dat er personeel nodig is. Een Chi nese keuken behoeft nu eenmaal een Chinese kok!" Aangenomen mag worden dat in de loop der Jaren een groot aantal Chinezen illegaal ons land is bin nengekomen. Tot verdriet van de regering en de Bihnenlandse Veilig heidsdienst, die graag overzicht wil houden op het komen en gaan. De dienst kent een aparte man voor „Chinese zaken". „De Chinezen, die nu binnenkomen worden niet ge screend, onderzocht op antecedenen. Het is een onmogelijkheid in ver band met de taal. Wie kan wat controleren?" Uiteraard houdt de BVD enkele be kende „rode" punten in de gaten, de legatie van de Volksrepubliek China aan de Goekooplaan in Den Haag en overige voorposten van Mao. De volksrepubliek heeft greep op de Chinezen in ons land, die vrijwel allen familie onder de zon van Pe king hebben. De heer H. P. J. van Ketwich Ver schuur van de stichting Neder land-Vrij China, bestaande uit Ne derlandse .en Chinese sympathisan ten van Tsjang-kai-Sjek's regering op Taiwan („Wij hielden tot voor korte tijd onze bijeenkomsten in een "Chineze zaak. Totdat de eige naar een waarschuwing kreeg. Als hij de contacten niet verbrak, was zijn familie in de volksrepubliek niet veilig." Het ls nauwelijks na te gaan hoe stevig die invloed van de roden is en waar hun contacten in ons land liggen verankerd. De mensen van de legatie bewegen zich in kleine kring en komen zel den in het nieuws. Zoals al eerder gezegd, stilte ken merkt de Chinese gemeenschap in Nederland. De politie van de drie grote steden zegt unaniem: „Wij merken zelden of nooit iets van hen. Ze komen nooit voor in de dagrapporten." „Chinezen slechten hun moeilijkheden binnen eigen muren. Als Chinezen een ge schil hebben, roepen zij een derde oudere Chinees, die arbitreert. Zijn uitspraak is bindend. De leer van Confucius, waarin onder meer de eerbied voor de ouderdom tot uit drukking komt. geldt nog steeds voor bijna alle Chinezen hier." Ook de zelfkant van de kleine Chi nese staat in Nederland levert wei nig nieuws. Een enkele keer. zoals op 13 mei '69 wordt duidelijk wat er gaande is achter het bamboe- gordijn. Toen stierf Sik Yin „Boss" wong met kogels in zijn lichaam, afge vuurd door landgenoten die vonden dat zijn macht te groot werd. Wong was koning in de Amster damse gokhuizen van de Binnen Bantammerstraat en de Gelderseka de. Aangenomen wordt, dat Amster dam drie grote gokhuizen kent en Rotterdam twee. al trekt een poli tiewoordvoerder in Rotterdam dat laatste in twijfel. Goklustig Chinezen zijn goklustig. In huiselij- Ke kring wordt overal mah-jong en pei-koh gespeeld, meestal om fikse bedragen. In de grote steden zijn de restaurant^ makkelijk aan te wijzen, waar 's middags en avonds het getik van de mah- Jong-stenen heerst. In de grote speelholen van Katen drecht en de Binnen Bantammer gaan kapitalen over de tafel en re gelmatig krijgen de aandeelhouders van deze gokhuizen ruzie. De broeiende buurt met gokhuizen, prostitutie en verdovende middelen wordt gecontroleerd door Chinezen uit Singapore, een stad waar gam- bnngrackets en andere kongsi's een ware terreur uitoefenen. Vrijwel al tijd zijn de Chinezen, die hier in aanraking komen met de politie af komstig uit dié stad, waarmee ze nauwe relaties onderhouden. In de Binnen Bantammer, een aan eenschakeling van eethuizen, keltjes en panden, die zijn gesloten voor niet-Chinezen. is overigens nog een overlevering uit de eerste jaren van het Chinese verblijf in ons land te vinden. De Chinese loterij. Op een drietal plaatsen kan men de goedkope loten kopen en er zijn meerdere trekkingen per dag. Het zijn de verhalen over dit deel van Amsterdam, die het geloof on der de Nederlanders hoog houdt, dat Chinezen stille waters zijn met peilloos diepe gronden. Mensen, die niet zo erg zijn te vertrouwen. Een even antieke als absurde wij ze van denken. China in Nederland ls het China, dat bijna alle Neder landers kennen. Het China van de smaxelijke maaltijd. Epn zeer eigen gesloten samenle ving, die maar moeilijk assimileert met de onze. Omdat de taal een schier onneembare barrière is. En, de Engelse dichter Rudyard Kipling schreef het al: „Oost is oost en west is west. Zolang de wereld be staat zullen die twee elkander nooit ontmoeten I" Het neerslaan van de opstand in de gevangenis van het Amerikaanse Attica is al geboekstaafd als een nieuw facet van de Amerikaanse tragedie. Vorig jaar ging het om in koe len bloede neerschieten van studenten op de universiteitster reinen van Kent. Nu uit het geweld in de Amerikaanse sa menleving zich weer op een andere manier. Het Amerikaanse gevangeniswezen is velen in de Verenigde Staten al lang een doorn in het oog. Het probleem is ruw gesteld, griezelig een voudig. Een twintigvoudige toeneming van de criminaliteit in de afgelopen tien jaar, heeft de bestaande gevangenissen overvol gemaakt. Time-magazine, een allerminst als links bekend staand, zeer invloedrijk weekblad, wijdde er in het begin van dit jaar een groot verhaal aan. onder de titel De schande van de gevangenissen. Sindsdien zijn de schrijnende verhalen over de Amerikaanse gevangenissen bevestigd door opstootjes en door een boek over de ervaringen van enkele negerleiders in de gevangenis van San Quentin. Bij d opstand in Attica is al opgemerkt dat er een sterk racistisch element in de gevangenismaatschappij is geslopen. Zwarte Moslims moesten de blanke gijzelaars (bewakers) beschermen tegen zwarte panters. Time heeft vermeld hoe vele rechters in eigen persoon schokkende inspectietochten hebben gemaakt. Een van hen: Ik voelde me als een beest in een kooi. Tien jaar daar bin nen moeten wel 100 of 200 jaar lijken". Time gelooft niet dat het makkelijk zal zijn om het roer om te gooien. Het systeem is onbeweeglijk, omdat het leven achter *de muren voor de mensen nog een mysterie is. Het blad somt op: tweederde van alle Amerikaanse veroor deelden verkeert buiten de muren in een voorwaardelijke straf-oplegging met toezicht. Maar het ergste „correctionele" kwaad vormen de districtsgevangenissen. Dit soort opberg- plaasen herbergen bestraften met minder dan een jaar en ruim de helft van de verdachten in voorlopige hechtenis. Om dat rechtbanken in Amerika overbelast zijn, kunnen nog niet veroordeelde verdachten soms maanden in overvolle cellen blijven hangen. Time noemt de „Parish prison" in New Orleans, in de jaren twintig gebouwd voor 400 gevangenen. Nu zitten er 750. „Er is zo weinig geld en er zijn zo weinig bewakers dat geweld dadige gevangenen de zwakkeren tot hun prooi kiezen". In de staatsgevangenissen zitten gevangenen die tot lan gere vrijheidsstraffen zijn veroordeeld. Zij arriveren vaak geketend en kaal geschoren. In veel staten loopt de gevangene de kans in zijn celgenoten vertegenwoordigers van iedere vorm van menselijk wangedrag te treffen. Hij is praktisch rechteloos. En als hij uit dat perverse klimaat komt is hij ongeschikt voor de normale samenleving. Welhaast voorbe stemd om weer terug te keren naar de gevangenis. Voorbeelden: Op Cummins prison farm in Arkansas werken 200 veroordeelden gebukt in de uitgestrekte katoenplantages, 12 uur per dag. zomer en winter. Vijf en een halve dag per week, zonder betaling. Time noemt dit een slavenplantage uit de 20ste eeuw. Als bewakers fungeren de ruwste veroor deelden steeds bereid een medegevangene neer te schieten met een automatisch pistool. In 1968 werden hier drie ge raamtes opgegraven van op de vlucht neergeschoten gevan genen. Vorig jaar verzuchtte een rechter dat gevangenisstraf in Arkansas gelijk staat met „verbanning in de beschaafde samenleving naar de duistere en de duivelse wereld". Time somt meer op. De leeftijds- en rassentegenstellingen tussen bewakers en veroordeelden. Slechts een kwart van de bewakers is jonger dan 35 jaar, het aantal veroordeelde ne gers is vele malen groter dan het aantal blanke gedetineer den. Dan is er de verveling en het geestdodende werk dat gedaan moet worden. Neem Soledad in Californië. Er is kans op sport en arbeid. Maar voor 180 rebellen is dat niet moge lijk. Omdat zij de regels hebben overtreden, zijn ze straffer dan leeuwen opgesloten. De raciale spanningen zijn zo groot dat sommige gevangenen dikke tijdschriften op hun rug dragen om zich tegen messteken te beschermen. Veel verder dan een soort greep valt hier niet te gaan Er zijn natuurlijk mensen die vinden dat gevangenisstraf ook werkelijk straf moet betekenen. Een stukje oog om oog. tand om tand. Maar die dat stelt moet wel bedeken wat het re sultaat kan zijn. Zonder dat we zo met het probleem worste len als in Amerika, moeten we wel beseffen, dat gestraften veelal terug moeten in de maatschappij. De gevangenis kan daarop een voorbereiding vormen. In Amerika zijn de geesten nu wel wakker geschud. Er zal wel iets aan het gevangenissysteem gebeuren. Maar de pro blemen zijn immens, zoals de reacties op Attica wel bewhzen JRS De liberale senator Polak heeft op I het Binnenhof kritische woorden gesproken. Toen de Eerste Kamer deze week het wetsontwerp behan delde, dat op voorstel van de minis ter van Binnenlandse Zaken' moest voorzien in splitsing van de huidige gemeente Ermelo in twee nieuwe gemeenten Ermelo en Nunspeet, deelde de kleine grijze woordvoerder van de VVD-fractie mee, eigenlijk over te weinig informatie te be schikken om een goed oordeel te kunnen vellen. Een gebrek, dat hij al bij het le- j zen van de memorie van toelichting bij dit wetsontwerp zei te hebben gesignaleerd. Waardoor echter, tot zijn grote verdriet, noch de toen malige ministerraad noch de Twee de Kamer bleken te zijn afge schrikt: het ontwerp was in snel treinvaart behandeld. Daarvan was vooral Harderwijk de dupe gewor den: de argumenten van deze be langhebbende, maar niet op luide toon geprotesteerd hebbende derde, leken terzijde geschoven alsof de gemeente niet bestond. Als bewindsman hoefde Polaks par tijgenoot Geertsema. die als minis ter van Binnenlandse Zaken achter de regeringstafel zat, zich de kritiek niet aan te trekken. De gewraakte memorie van toelichting was im mers niet door hem maar door zijn ambtsvoorganger Beernink onderte kend. Hoogstens zou hij zich zelf hebben kunnen verwijten als lid van die volgens Polak ln gebreke gebleven Tweede Kamer niet feller te hebben geprotesteerd Veel meer echter moet de kritiek zijn neergekomen op de hoofden van de voormalige ministers, die nu lid van de Eerste Kamer zijn. Op dat van de voormalige minister van justitie bij voorbeeld. Inderdaad, mr. Polak, dezelfde die nu deze kri tiek met zijn gebruikelijke milde humor, dat moet gezegd vanach ter het spreekgestoelte ln de Senaat spuide. Er zijn drie mogelijkheden. De eer ste is, dat mr. Polak, pas toen hij minister-af was, zich werkelijk in de Ermelose, Nunspeetse en Harder- wijkse problematiek heeft verdiept. De tweede, dat hij destijds in de ministerraad ook al bezwaar heeft gemaakt, maar toen door Bernink onder tafel is gepraat. In welk ge val wellicht van een wat late wraakneming zou moeten worden gesproken. Maar de derde, tevens meest waarschijnlijke oplossing, dat Je in de politiek sommige dingen als minister gewoon heel anders moet zien dan als Eerste-Kamerlid. Bij de dezer dagen aan de Tweede Kamer toegezonden stukken was ook het in een brief van minister president Biesheuevel vervatte eind rapport van de formatie werkzaam heden. Daarin «Laat het schriftelilk advies te lezen, dat de heer A. w. te Pas namens de Nederlandse Mid denstands Partij op 15 mei aan de Koningin heeft uitgebracht. Letter lijk: „Majesteit, Geeft met de meest verschuldigde eerbied te kennen, ondergetekende A. W. te Pas. Baarsstraat 37. Amsterdam. Met be trekking tot de kabinetsformateur, alsdat wij van mening zijn op grond van het feit, dat wij in ons land tot onze vreugde nog te maken hebben met de parlementaire demo cratie, dhr. Den Uyl welke in ons land de meeste stemmen heeft be haald de meest aangewezen persoon is om kabinetsformateur te worden. Van onze zijde beschouwen wij dit voor hem als een morele plicht aan te nemen. Daar dhr. Den Uyl te kennen heeft gegeven dit niet te willen aanvaarden, is onze mening alsdat dhr. Blesheuvel de meest aangewezen persoon is om te wor den benoemd tot kabinetsformateur. Verder wil ik U Majesteit tenover- vloede herinneren als dat 95.725 kiezers hun vertrouwen gaven aan de Nederlandse Middenstand Partij. Reden waarom wij de plicht hebben op te komen voor de noden en pro blemen, waarmede de Middenstan ders in ons land worstelen. En zou den mede namens onze kiezers U bij voorbaat erkentelijk willen zijn hiermede rekening te houden, t Welk doende A. W. *e Pas". En nu maar hopen als da; Majes- teid er rekening mee heeft gehou den. Al zullen er bij die 95 725 kie zers van toen wel zijn, lk wU teno- vervloede herinneren aan dhr. jac. de Jong uit Vorden en de zijnen, die er achteraf niet meer zo erken telijk voor willen zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7