„We komen er hier in Nederland nog genadig van af" Het mysterie van de zes lijken Triest huwelijksdrama eindigt met steekpartij Geen voorhaven bij IJmuiden Trekvliet helemaal gaat dicht Directeur Grobben van Fokker-VFW over de ontslagen: is: I EEN JAAR EN VIER MAANDEN GEEIST Van Agt betreurt uitlating Waren het ongelukken of moorden? LEIDSCB DAGBLAD ZATERDAG 18 8EPTEMBER W,\ SCHIPHOL (ANP) De inkrimping van het personeel bij de Nederlandse vestiging van de Fokker-VWF fabrieken zal van hoog tot laag worden uitgevoerd en zowel onder het ge schoolde als het ongeschoolde personeel. Dit heeft directeur H. J. Grobben van de Neder landse werkmaatschappij van Fokker/VFW gisteren meegedeeld op een persconferentie. Er zullen 300 medewerkers in het productiebedrijf moeten verdwijnen, en 400 indirecte werknemers van de algemene staf en van de hulpdien sten. Van de 550 tekenaars op het constructiebureau zullen er tenslot te een 50-tal moeten afvloeien. „Wij moeten ons personeelsbestand van 7200 man in Nederland met ruim 10 procent inkrimpen teneinde onze uurprijs en onze concurrentiepositie op de wereldmarkt te handhaven", aldus de heer Grobben. Zoals don derdag reeds gemeld zullen zich on der de 750 werknemers die moeten worden afgestoten 250 tot 300 zgn. ingeleende krachten bevinden (van, wie de helft bestaat uit buitenlan ders) Er resteren dan 450 tot 500 vaste employé's, van wie ook weer 'n groot deel als gevolg van het natuurlijk verloop het bedrijf zal verla ten. „Maar na diepgaande studie is ons gebleken, dat wij aan dit pro ces toch ook leiding zullen moeten geven en aldus in zeer beperkte ma te toch tot ontslag zullen moeten overgaan". Nader op dat punt on dervraagd sprak de directeur over 'n mogelijk gedwongen ontslag aan 200 employé's. Terwijl Fokker enerzijds personeel moet afstoten zal de naam Fokker anderzijds tooh in advertenties van de dagbladen blijven verschijnen roepen voor werknemers sectoren die moeilijk zijn te vinden. Daaronder behoren bijvoorbeeld fre- Niet pessimistisch Directeur Grobben wilde ondanks de recessie in het bedrijf niet pessimis tisch denken. Gedurende de eerste 6 maanden van dit Jaar „een geringe teruggang ne cijfers" opgetreden, het licht gehele wereld in de luchtvaart acht te hij dit verschijnsel niet zonder meer onrustbarend. Door de komst van de grote Jumbotoestellen zijn er zowel bij de luchtvaartmaatschappij en als de vliegtuigfabrieken pro blemen ontstaan, die de werkgele genheid in de industrie hebben ver minderd. Bij de Boeing fabrieken in Seattle, de grootste ter wereld, is het aantal employé's in 2 jaar tyds vanlOO.OOO teruggelopen tot 37.000 In Canada verminderde het soneelsbestand in de vliegtuigin dustrie in dezelfde priode van 60 000 van 10 pet. van ons personeel niet I bagatelliseren", aldus de heer Grob ben, „maar wij komen er nog gena dig van af vergeleken bij het buiten- land". Cijfers Enkele cijfers verstrekkende over j de teruglopende produktie zei hij. dat in 1969 nog 40 Friendships waren ge bouwd, een jaar daarna 24 en dit jaar vermoedelijk ook 24. Het ziet er naar uit, dat de produktie van de F 27 het volgend jaar beperkt zal moeten blijven tot 18 toestellen. Dit komt omdat er enkele landen zijn. die jarenlang grote afnmers van de F 27 zijn geweest en die. zoals b.v. Japan, thans eigen machines bou wen, zodat de oude Friendships op de tweede hands markt te koop wor den aangeboden en voor Fokker de Japanse grenzen zijn gesloten Van de" F 23 Fellowship worden slechts arbeidskrachten de teruglopende pro duktie van de Friendship te ver vangen. „Wij hebben vroeger gehoopt dat wij 24 tot 30 Fellowships per Jaar zouden kunnen gaan fabriceren, maar onder de huidige omstandig heden is dat niet verantwoord". Toch zijn Fokkers verwachtingen voor de F 28 „bijzonder positief". In voorzichtige bewoordingen liet de directie blijken binnenkort orders te verwachten voor circa 10 van deze straaltoes tellen. Een reactorvat van 365 ton gebouwd bij de RDM en bestemd voor een Argentijnse kerncentra le, werd gisteren op een speciale combinatie vervoerd naar h schip „Eolo" in de Waalhaven. UTRECHT ANP „Deze ver- eerst wakker hoeven te maken maa: dachte is zeer gevaarlijk. Hij moet had hy meteen kunnen toesteken- geweten hebben dat een dergelij- i Hij wees er verder op dat Theo cu ke hoeveelheid messteken het ri- volgende dag zelf naar de politii sico van de dood van zijn vrouw was gelopen en telkens belangstel inhield. Dat zei gisteren de offi ver- „primitieve gedachtengang" vf dachte. die. aldus het rapport, zwaar verminderd toerekeningsvatbaar zou moeten worden geacht De psychia- ters sloten poging tot doodslag of lend had geïnformeerd hoe het met tot mishandeling uit. Met het - 1 cundair ten laste gelegde, ernstige Eerstejaars geschiedenis verontwaardigd Nijmegen In de Nijmeegse bin nenstad hebben gistermiddag onge veer vierhonderd studenten gede monstreerd tegen de ingevoerde wachtlijsten voor studenten. In Nij megen zijn ongeveer twintig stu denten op een wachtlijst geplaatst. In de demonstratieve optocht in Minister Van Agt (Justitie) het; sti gistermiddag aan de Tweede Kan» meegedeeld, dat hij het gebruik v« rst het woord „Ariër" in hoge mate 1* treurt. Hij doet dat in antwoord q schriftelijke vragen, hem over de ij uitlating gesteld. De heer Van A? had het woord ariër gebruikt ln eg verklaring over de drie Duitse gevas genen in Breda. „Het woord ariërhj j) r f, lei ik gebruikt zonder mij op dat m ment te realiseren dat dit geladen betekenis heeft. gebruik van dat woord en de indrt 5n die ik ongewild heb gewekt betttg erl ik dan ook in hoge mate", aldus nister Van Agt. In zijn antwoord zegt minister Vi Agt, dat hij in een gesprek met tegenwoordigers van de publiciteitj media inderdaad te kennen heeft j geven, dat hij het gezien de gaq bare opvatting in Neerland vrijheidsstraffen moeilijk vo: T' gronden te vinden om de tenuitvoz legging van de levenslange gevang nisstraffen van de drie Duitse oo: logsmisdadigers in Breda voort te zetten. ,2 m cier van justitie bij de Utrechtse zÜn vrouw ging. „Deze n c„0>1r, rechtbank, mr J. C. van den Bere af ziJn 9de Jaar van gesticht tot ge- mishandeling, kon de raadsman zich den de studenten spandoeken in zijn requisitoir tegen de 35- sticht ging en alles heeft moeten dan ook evenmin verenigen, doch waarop de leuze stond: „Bouwstop jarige Utrechtse bouwvakker Theo ontberen, een levensloop is een te dat Üet hy „verder over aan de is broodnood voor bouwvakarbeider" wegens poging tot woord voor deze stakker, was rechtbank" wat de strafmaat betrof en ..Volksgezondheid nakomertje het ogenblik 20 machines per jaar j doodslag op zijn inmiddels" ex- radeloos omdat hij zijn gezin, zijn stelde hij voor ofwel een voorwaar- van Biesheuvel", vervaardigd, doch dat aantal is niet echtgenote Frederika Kroon een kinderen - het eerste wat hij ooit delijke tbr ofwel een gevangenisstraf j zij protesteren verder Gemeente Velsen in rapport: jaar en vier maanden gevangenis straf met aftrek en een onvoor waardelijke tbr tegen zich hoorde eisen. Aan de steekpartij op 9 mei jl. was J een triest huwelijksleven vooraf ge- Na negen jaar huwelijksleven tegen de had bezeten was kwijtgeraakt Het gelijk aan de vijf maanden die Theo wachtlijsten, de bouwstop voor uni- was een crime passionel die te ver- in voorarrest heeft gezeten. versiteiten en eisen een snelle bouw wachten was. een wanhoopspoging". rechtbank zal 1 oktober uit- van de achtste medische faculteit spraak doen. i iu Maastricht. eet wat bij het debat ln Tweede Kamer in oktober 1969 aangevoerd. Ik besef ten volle, datj herinnering aan de misdaden die te gaan zijn in het Nederlandse vt nog diepe emoties oproept, een n liteit waarmee rekening moet va Re den gehouden", aldus de minister. In de loop van het gesprek, zo ve olgt hij, heb ik een paar rete is genoemd, waarom ik meende t jh2 mij moeilijk zou zijn vo en doende begrip te verwerven voor hi standpunt, dat ook voor deze veroa deelden tenslotte een beëindiging vi de straf toch wel mogelijk moet zij „Met het oog daarop heb ik ee merking gemaakt over et feit, i de oorlog niet bewust heb mee?; maakt. Ik ben er ten volle van ove tuigd, dat persoonlijke omstandigte bewindsman geen e kele rol mogen spelen bij de besla singen die hij neemt of voorbereid 1 Voor mijn ambtsvoorganger isdit o? getwijfeld ook een vast richtsno geweest", aldus minister Van A? Lukraak boterde het niet sen Theo Een andere i AMSTERDAM (ANP De - overleg tussen de gemeenten Haar- voorhaven bij IJmuiden is uit economisch oogpunt niet ver antwoord en uit een oogpunt van planologie en milieuhygiëne onaan vaardbaar. Tot deze overtuiging zijn burgemeester en wethouders van Velsen gekomen, die over de aanleg van een voorhaven, die geprojec teerd is op het gebied van Velsen, een rapport heeft laten samenstel len. De aanleg van een voorhaven is volgens de adviseurs van de gemeen te Amsterdam en het bedrijfsleven aldaar een economisch noodzakelijke voorwaarde voor de toekomstige ont wikkeling van de Amsterdamse ha- B. en W. van Velsen zijn van me ning, dat een voorhaven geen oplos sing biedt voor de Amsterdamse ha ven problematiekde nationale econo- komenlijke bezwaren oplevert voor de kwaliteit van het bestaan in IJmui den. Het plan moet worden be schouwd als: onzakelijk, irreeel en als door de feiten achterhaald. „Het is een plan van gisteren", aldus B. en W. van Velsen. De woordvoerder van de Amster damse wethouder voor de haven en handelsinrichtingen, mr. J. Bootsma, gaf gisteravond het volgende com mentaar op het Velsense rapport. „De gemeente Velsen heeft in het lem, Velsen, Amsterdam wikkelingsschap Zaanstreek, ondanks aandrang daartoe van de drie an dere gesprekspartners geweigerd het voorhavenproject in alle aspecten dat zyn negen jaar jonge' vrouw en na hooglopende ruzies waar zelfs de politie aan te pas moest komen gin? Theo vorig jaar het huis uit. Op 9 mei ging hij om een uur 's nachts gewapend met een dolk mes en een broodmes naar het huis van zijn vrouw en klom via een lad der het huls in. Voordat hij de ka mer binnenging waar zijn vrouw en haar moeder lagen te slapen, sneed hy eerst de telefoonkabel door „om te voorkomen dat zijn vrouw weer de politie zou gaan bellen als ik om de kinderen vroeg", verklaarde Theo. maar mr. Van den Pcrg geloofde goed tus- sprake wa wuste steekpartij, was volgens mr Simon dat de vrouw „lukraak' over haar hele lichaam was gestoken „Een indicatie dat mijn cliënt in een vlaag van waanzin moet hebben ge handeld" Hij wees er verder op dat volgens het psvohiatrisoh rapport tie intimidatietheorie wel paste in de Werk zal maanden duren Rijles straks met EHBO-cursus? daarvan als gespreksonderwerp aanvaarden. Velsen meende dat dit onderwerp uitsluitend op nationaal niveau, met name in het zeehaven- overleg moest worden behandeld. Thans zijn alle stukken, die betrek king hebben op de voorhaven daar in studie en de mogelijkheid voor Velsen om zowel door deelneming aan de technische voorbereiding van het ontwerp advies als tijdens het beraad daarover in het nationaal zeehavenoverleg zijn standpunt tot uiting te brengen acht het gemeen tebestuur het niet opportuun op deze en dergelijke publicaties te reageren tegenover de pers". erg. In de slaapkamei OOSTERBEEK LEIDEN In de komende week i Dit zandrijden gebeurt over de nood- gaat de Amsterdamse Aanneming bestrating op het eerst gedempte ge- Maatschappij uit Den Haag beginnen deelte. met het dempen van het tweede ge- In en na die periode volgt het in- ANP' Mis- deelte Trekvliet. Deze week is de heien van 4 tot 5 nieter lange hou- de loop van volgend jaar telefonische goedkeuring uit Den ten damplanken, waarmee 24 tijde- aantal aankomende auto-} Haag daarvoor binnengekomen. Ujke rioolputten worden gemaakt ten mobilisten en motorrijders bij wijze 1 behoeve van een gelijk aantal tijde- van proef een cursus moeten volgen Het werk wordt op nagenoeg de- lijke huisaansluitingen op het voor waar hun de voornaamste vuistregels zelfde wyze uitgevoerd als by het lopige riool. Het aanbrengen van een voor eerste hulp by ongelukken wordt eerste gedeelte van de Trekvliet. Er tioodbestrating zal het werk afron- bijgebracht. De opzet van deze in- wordt allereerst gedurende ongeveer den. structie zal zodanig zijn, dat wanneer; zes weken gebaggerd door een bag-} In totaal staan er 120 werkbare de proef slaagt, deze landelijk op min germolen. Er is berekend dat er zo'n werkdagen voor in het bestek, wat of meer dezelfde wyze kan worden 7.500 kubieke meter bagger per schip: met de komende winter wel zal uit gegeven. naar een baggerput in de Merenwyk i lopen tot zo'n 30 weken. Na voltooi- Het Oranje Kruis, de Koninklijke; zal moeten worden afgevoerd. ing van dit werk. dat demping over Wanhoop nationale bond voor reddingwezen en; Wanneer een gedeelte „schoon" is, een lengte ca. 660 meter tot voorbtf EHBO, die de vuistregels EHBO voor gaat het zandrijden beginnen. De fa de Telderskade omvat, kan wan- Theo's raadsman, mr. Simon, toekomstige rijbewijshouders hoog op) Compeer zal gedurende ongeveer 15'neer daarvoor geld aanwezig is achtte poging tot doodslag niet be- haar verlanglijstje heeft staan, zal weken met een kleine 400 achtton- worden begonnen met de bouw van wezen „Als zyn cliënt had willen minister Stuyt (Volksgezondheid) nog ners per week ca. 45.000 m3 zand ha- een definitieve riolering, het maken doden had hij dat meteen kunnen dit jaar een afgerond voorstel voor len uit de Voorhofpolder langs de van een definitief wegdek en alle bij doen. Dan had hij de vrouw niet een proefinstructie doen toekomen. Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest. komende werken. maakte hy zijn vrouw wakker door schien met de punt van het dolkmes tegen al zal haar keel te kriebelen Twintig keer stak hij de vrouw overal in haar lichaam en gezicht" Door het luide gegil van de vrouwen kwam Theo weer wat tot zichzelf en in paniex vluchtte hij naar zijn stiefmoeder. Met zijn kleren nog on der het bloed zou hij tegen haar heb ben gezegd: „Het is voor elkaar" Christelijke Per; in contact met Perscombinatie AMSTERDAM (ANP) Christelijke Pers gaat de mogelijkhi" den onderzoeken om te komen t een nauwere samenwerking met i J perscombinatie (Volkskrant, Para HW. NDU). In een gisteren uitgegi f ven communiqué van De Christelijke Pers wordt het vufto gende meegedeeld: „Tegen de ad tergrond van de recente ontwikkei BI gen in de dagbladpers heeft het di gelijks bestuur van de stichting D Christelijke Pers besloten het alge meen bestuur voor te stellen contsi op te nemen met het bestuur Perscombinatie, teneinde de mog: Hjkheden de onderzoeken van a nauwere samenwerking. Over dit bf sluit zijn de bonden, de ondern M mingsraden, de redactie-commissi v de zetterij-commissie ingelicht". De ondernemingsraad en de redd tiecommissie van het kwartet (IM terdammer. Nieuwe Haagse CouraE Nieuwe Leidse Courant, Dordts DM 1 blad) hebben met verontrusting ken 11 nis genomen van het voorstel t het dagelijks bestuur aan het alge meen bestuur van de stichting Chré telijke Pers, de mogelijkheden te o: derzoeken van een nauwere same* werking met de perscombinatie. De ondernemingsraad en de red» it tiecommissie betwijfelen of dit voc? g stel, gezien de beschikbare altera» - tieven, de juiste Vaten (200) met onbekende inhoud begraven KATWOUDE (ANP) Een con- tainerbedrijf uit Volendam heeft in een stuk buitendijksland ln Kat- woude tot op negen meter diepte 200 vaten begraven, waarvan volgens het bedriji de inhoud niet bekend is. Burgemeester De Groot van Kat- woude heeft het TNO. de Inspectie voor de volksgezondheid en het hoog heemraadschap van de ultwaterende sluizen ingeschakeld om te onder zoeken wat de inhoud van de vaten Zonodig, heeft hij laten weten, zal de gemeente de vaten uit de grond laten verwijderen omdat zij niet het risico wil lopen dat over een paar jaar de inhoud door roestplek- ken naar buiten loopt en in de Gouwzee komt. Volgens de burge meester gaat het om in totaal 40.000 liter. SMOG ALARM OPGEHEVEN ROTTERDAM (ANP) De cen trale meld- en regelkamer van Rijn mond heeft gisteren in de middag waarschuwingsfase 3 ingetrokken, omdat na het middaguur geen klach ten meer binnenkwamen over prik kelende lucht. Bovendien leek het gevaar voor verdere smog-vorming verdwenen. Gisterochtend vroeg de meldkamer aan zeven chemische en petrochemische industrieën in Rijn mond activiteiten te staken, die tot verergering van de smog-situatie zou kunnen leiden. Tot dan toe wa ren enkele honderden klachten over prikkelende lucht bij de meldkamer binnengekomen, vooral uit Vlaardin- gen. MAASTRICHT In een tijdsbestek van ruim zes maanden zijn er in Nederlands- en Belgisch Limburg zes lijken gevon den. Allen mannen, door verdrinking om het leven gekomen. Vijf van de zes in de leeftijd tussen de 16 en 21 jaar. Deze feiten zijn des te opvallender omdat de mannen behou dens één uitzondering werden aangetroffen in een gebied van beperkte omvang. Twee lijken zijn tot op heden nog niet geïdentificeerd. DEN HAAG Staatssecretaris Vonhoff is niet van plan de subsi die aan het instituut Kerk en We reld te Driebergen in te trekken. Het Kamerlid Koekoek had daarom Volgens Koekkoek was de - afgelaste manifestatie Kosmokomplot 71 een bijeenkomst die ten doel had „de orde en veiligheid van ons land en van de met ons verbonden mogend heden in gevaar te brengen. Vonhoff geeft geen oordeel over Kosmokomplot want dat zou na de afgelasting alleen gebaseerd zyn op de aankondiging, het programma De recherche-afdelingen in de ver schillende plaatsen willen nog geen enkele conclusie over de zes doden geven. Een eventuele samenhang achtten zij voorhands niet aanne melijk. De lijken werden gevonden in de volgende wateren: De Zuid- Willemsvaart. het Julianakanaal. het Albert kanaal en de Maas. Voorlopig houden de politiemannen, die ook in internationaal contact staan twee doden waren in het bezit van de Belgische nationaliteit, één van de Duitse het op geval len van verdrinking en/of zelf moord. De gedachte aan een of meerdere midsdrijven gaat echter steeds sterker leven. Gebonden Het mysterie rondom Thijs Probst 18» heeft de gemoederen het sterkst in beroering gebracht. Op 8 Juli vond een schipper het lijk van een jongeman in het kanaal, dat van het Limburgse Wessem naar Nederweert loopt. De handen van de Jongeman, de identificatie wees uit. dat het om de 18-jarige Thijs Probst uit Tegelen ging waren gebonden. Bovendien was het lijk verzwaard met stenen. Deson danks koos de politie aanvankelijk voor een zelf-moord-theorie. Merkwaardig, omdat op 19 april een lijk uit het Juliana kanaal werd opgevist, waarvan de handen even eens waren geboeid De Jongen bleek de zestienjarige Billy Bennet uit het Duitse Birgelen te zijn. Nu is het zelfboeien en daarna te water springen een bekende, zij het zeldzame manier om zich van het leven te beroven. Dat vrij kort ach ter elkaar twee jongens op deze wijze zelfmoord zouden hebben ge pleegd, is uiterst onwaarschijnlijk. Desondanks bleef de politie spreken over zelfmoord. Een tweede opvallend feit in de zaak van de Limburgse lijken is de plaats, waar zij werden aangetrof fen. Er kwam namelijk vast te staan, dat zowel Billy Bennet als Thijs Probst nooit eerder op de plaats waren geweest, waar zij wer den gevonden. Lugubere lijst Een chronologisch overzicht van de reeks lugubere vondsten in het Limburgse geeft het volgende beeld: d op 2 februari wordt het lijk van een Jongeman tussen de acht tien en twintig Jaar opgehaald uit het Juliana kanaal. Plaats: Elsloo. Het ernstig door schepen verminkte lichaam is tot heden niet geïdenti- ceerd, op 19 april vindt men Biliy 'Winfriedi Bennet. Eveneens in het Julianakanaal. Nu is de plek des onheils Echt. dan wordt op 8 juli het stoffe lijk overschot van Thijs Probst ge vonden bij Keipen. een plaatsje na bij Nederweert. Richard Atiecionek, een Belg van Poolse origine, is de volgende dode. die uit heen kanaal in deze streken wordt gehaald. Op 19 augustus ziet men het lijk van de achttienjarige jongen nabij Diepenbeek in het AJ- bertkanaal aryven, twee september brengt een ver volg in de afschuwelijke reeks: bij Lottum vindt men Leo Voesten, 21 jaar en electriciën van beroep. afgelopen maandag, dertien sep tember wordt voorlopig het laatste lijk gevonden. In de Zuid Willems vaart bij het Belgische plaatsje Ro- tem wordt het overschot van een onbekende aangetroffen. Met zijn plm. 33 Jaar is hij de oudste van zes „verdronken" mannen, die ver van elkaar in de Limburgse teren zijn gevonden. De recherche in Maastricht: „G*® van de zes gevallen is opgelost. onderhouden nauw contact Belgische en Duitse collega's, tuurlijk is het aantal van zes drinkingsgeallen. waarvan ei onder merkwaardige omstandig^ den. groot. Aan de andere kil moet men oppassen met het verband tussen deze i ken. lif Misdrijven zijn niet ultgeslot* maar voorlopig beschikken geen enkele aanwijzing. Er verdrfc" ken elk Jaar honderden mensen". Ondanks die nuchtere constateren zit de politie duidelijk in hiij maag met de reeks doden In Limburg wacht men angstig 41 Waren het ongelukken, werden vermoord? Ondanks n; speurwerk van verschillende politic korpsen bleef deze vraag tot op den onbeantwoord.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6