Ziekenhuisinfectie wordt nog verder teruggedrongen WANDELNOTA Zondag begint de vredesweek Pop in t Volkshuis Gratis reizen lATEKDAG 18 SEPTEMBER 1071 LEIDS AZ LEERSCHOOL VOOR ANDERE ZIEKENHUIZEN LEIDEN Ziekenhuizen vormen een bron van infec- ies, wordt wel eens beweerd. De mensen die dit beweren erkondigen een schijnwaarheid. Het is dwaas te veronder- tellen dat ziekenhuizen de patiënten met nog meer ziekten ,pknappen dan ze al hebben. Er wordt juist alles aan ge- aan de patiënten zo snel mogelijk beter te maken en irbij worden tal van maatregelen in acht genomen om patiënten tegen het oplopen van infecties te bescher- ien. Helemaal onwaar is de bewering ook weer niet: van jd tot tijd komen er wel zogenaamde ziekenhuisinfecties d.w.z. infecties die de mensen in het ziekenhuis op- ipen. en laat LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE (Volgens dr. R. van Furth, Leids voor de microbiele ziek- d, voorzitter van de Infectie-com- van het Academisch Zieken- iiis, is dat niet zo verwonderlijk, q deel van de mensen die in ziekenhuis liggen is verzwakt. Ze siben minder weerstand tegen in dies door de ziekte waaraan ze lij- Ook circuleren er in een zieken- lis meer ziekteverwekkende bacte- >n dan thuis. Met de bacteriën uit huiselijke omgeving kunnen we menleven; daar hebben we een erstand tegen opgebouwd. Tegen ziekteverwekkende bacteriën, armee patiënten in een ziekenhuis contact kunnen komen, is de af- er soms nog niet gemobiliseerd, zijn echter niet alleen de bac- iën uit het ziekenhuis, maar ook bacteriën die de patiënt altijd al zich heeft (op zijn huid en slijm den b.v.) en waartegen hij nor- iliter een goede afweer heeft, die a het ziekenhuis opeens agres- kunnen gaan gedragen". [Discipline t is de taak van de Infectie-com- I ssie deze gevaren tijdig te onder men en te bestrijden. Met de hulp deskundigen heeft de commissie laatste jaar nieuwe instructies [esteld, die deze maand lewerkers van het AZ zullen wor- uitgedeeld. Deze instructies be- ;n voorschriften over verband je sselen, het handen wassen voor een aratie, verwijderen van hechtin het toedienen van een bloed- nsfusie en ook voor een groot aan- verpleegkundige handelingen zo de behandeling van patiënten met artfazucht of een infectieuze darm In een rondschrijven aan alle dewerkers stelt dr. Van Furth: aal echts door een nauwgezette disci- ne van alle medewerkers zullen in staat zijn het aantal zieken isinfectie, welke veel ongemak en li (1 leed veroorzaken te verminde- ei i >vin Welke kans heeft een •patiënt ii infectie in een ziekenhuis op lopen? )r. Van Furth: „Vroeger kwamen II ?r besmettelijke ziekten voor zo- i difterie, tyfus en roodvonk. Het ernst van deze echte ssmettelijke ziekten zijn echter sterk nunderd door de inenting en de 'ibiotica. Het gevaar komt nu J oral uit een andere hoek. We he ndelen en verplegen in onze zie- Éuizen tegenwoordig patiën- i met ernstigere aandoeningen dan ceger, omdat we nu veel meer kun- i doen. De verbeterde narcose en fratietechniek en de vooruitgang, het gebruik van kankerremmende •Pi' Ben hebben ertoe geleid, dat veel msen met ernstige ziekten behan- i id kunnen worden, maar eeri groot deel daarbij is dat hun weerstand lelijk wordt verzwakt en ze min- t verweer hebben tegen infecties. -Jzelf, de artsen, kunnen Ljctles ook bevorderen door een on- t gebruik van de anti-biotica. klinkt misschien wat raar om- 1de antibiotica juist bacteriën do- in de groei remmen. Wanneer echter voor elk wissewasje, zoals i lichte koorts, een oppervlakkige of gewoon omdat we bang a dat er een infectie zou kunnen Waan antibiotica gaan geven, [5ü 3 we precies aan het verkeerde 1 bezig. Met het onoordeelkundig m rat van antibiotica roei Je wel e gevoelige bacteriën uit, maar Je idt de ongevoelige over. Het even- ht tussen de gevoelige en de on- j [oelige wordt dan verstoord en de g« gevoelige kunnen zich dan verme- jy ITUldigen en een infectie veroor- ^n. Daarom pleit ik steeds voor weloverwogen en beheerst ge it van antibiotica' Enorme kosten - de literatuur blijkt dat onge- tien procent van alle operatie- ai üénten een wondinfectie krijgen J Vdoor het aantal verpleegdagen, zienlijk (tot tien dagen) wordt 'eogd. Dit betekent dat bij een Weegprijs van ongeveer 150 gul- D per dag een extra behandeling w de infectie tot een enorme ver- van de ziektekosten kan ri 8rfopt me in ziekenhuizen waar infectiecommissie werkzaam eerder i lopen? k- Van Futh: „Dat geloof ik be- 5 hlet. In andere ziekenhuizen 10 er zich tegenwoordig veel meer Walleten, chirurgen, internisten of Door Hans Ludo van Mierlo bacteriologen zich voor de preventie van infecties interesseren. Meerdere ziekenhuizen hebben een verpleeg kundige belast met de speciale taak van de preventie van de ziekenhuis infectie. Hoewel dat in veel zieken huizen nog geen volledige dagtaak is bewijst het wel, dat men erg waak zaam is geworden. Ik dacht dat wij misschien een bijdrage zouden kun nen leveren door de practische voor schriften, die wij nu hebben samen gesteld. Vele ziekenhuizen hebben ons er al om gevraagd en men heeft ons ook verzocht een boekje hierover te schrijven voor verpleegkundigen. Daarnaast zou ik mij kunnen voor stellen, dat een ziekenhuiscommissie, zoals wij die hebben ook een zekere taak zou kunnen krijgen in andere ziekenhuizen. Er zou een zekere re gionalisatie kunnen optreden. Ik stel mij voor dat onderwijs aan zieken- verzorgsters, verpleegdeskundigen, laboranten en diëtisten en lezingen voor de medische staf ook voor me dewerkers van andere ziekenhuizen opengesteld kunnen worden. Tevens zouden wij als er zich in andere zie kenhuizen problemen voordoen daad werkelijk steun kunnen bieden. ADVERTENTIE 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart m Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. jaarkaart p.p. f 50. voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig v w uit met NS Een gemeenschappelijke bespreking, met de staven van deze ziekenhui zen over bepaalde problemen rond de ziekenhuisinfecties zou voor beide groepen binnen en buiten het AZ zeer stimulerend kunnen zijn". Met computer De infectie-commissie van het AZ werd omstreeks 1960 in het leven ge roepen toen zich in bijna alle zieken huizen op de wereld veel infecties, voordeden. De commissie werkte aan vankelijk onder leiding van prof. dr. W. R. O. Goslings, de huidige-rec tormagnificus. In 1964 nam dr. Van Furth de leiding over. De com missie, die bestaat uit een internist die is gespecialiseerd in infectieziek ten. een bacterioloog, een apotheker, een bedrijfsarts, een chirurg en eni ge hoofdverpleegkundigen heeft in 1968 het zogenaamde Oranjeboekje uitgegeven met voorschriften voor sterilisatie en desinfectie. Om meer gegevens te verkrijgen over het voorkomen van infecties wordt sinds een jaar zeer gericht onderzoek gedaan op verschillende chirurgische afdelingen. Alle infecties die in een bepaalde periode optreden, worden ge registreerd en er wordt speciaal bac teriologisch onderzoek verricht. Door een Juister inzicht te krijgen in de frequenties van wondinfecties en hun oorzaken, kunnen meer adequate Dr. R. van FurthWijzelf de artsen, kunnen ook infecties bevorderen. (Foto Holvast) maatregelen, ter bescherming van de patiënt genomen worden. „Een andere mogelijkheid waar door we een beter inzicht zullen kunnen krijgen in het optreden van ziekenhuisinfecties is door het in schakelen van de computer. Op ini tiatief van dr. Van Furth is een klei ne werkgroep bezig met program ma hiervoor te schrijven. Hoogswaar- schijnlijk is dit programma eind van het jaar zover gereed, dat we kun nen beginnen met proefdraaien". Festival in kader J redesweek LEIDEN Ook het Leidse Volk-,- verblijf in Spanje), White Rabbit huis doet mee aan de Vredesweek die dit weekeinde begint. Morgen is er in samenwerking met een aantal clubhuizen, Troef i en het Kreatief Sentrum een de hele middag en avond durend popfestival. De netto opbrengst komt ten goede aan het medisch comité Vietnam. De lijst met optredende artiesten ziet er veelbelovend uit. Al was het al leen al vanwege vier plaatselijk be kende underground en hard rock groe pen: Spirit of St. Louis (het betekent hun eerste optreden hier na hun (in nieuwe samenstelling) en de nog niet zo lang optredende formatie Electric Blues. Ook Boys Wonder heeft zijn medewerking beloofd. Uit Amsterdam komt Pearl Asche, uit Leidschendam de groep Broters- hood Limited. Voorts vermeldt het programma optredens van een akoes tische gitaargroep uit Voorschoten, groep The System uit Oegstgeest. folksinger Jan van Rhenen en het Leidse duo Wim Gert Aldershoff er Bob Zimmerman, wier eerste plaat over ongeveer een maand op de Gemeente Leiden VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voornemens zijn de hierna genoemde ver keersmaatregelen vast te stellen 1. een definitieve geslotenverklaring voor alle verkeer, behalve voetgangers voor: a. het gedeelte van de 2e Gortestraat tussen de percelen 42 en 52: b. het gedeelte van de 3e Gortestraat vanaf perceel nr. 90 tot aan de kruising 3e Gortestraat-Pakhuisstraat; c. het gedeelte van de 2e Haverstraat tussen perceel 63 en een punt gelegen op een afstand van 25 meter van de kruising 2e HaverstraatRijnstraat; d. het gedeelte van de 3e Haverstraat vanaf perceel 66 tot aan de kruising 3e Haverstraat-Pakhuisstraat e. het gedeelte van de 4e Binnenvestgracht vanaf perceel 11 tot aan de kruising 4e Binnenvestgracht-Pakhuisstraat. Met. de hier genoemde geslotenverklaringen wordt thans een proef genomen. 2. de aanwijziging tot voorrangskruising van de kruising Hoge Morsweg-Kristalstraat, met dien verdiende, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de Hoge Morsweg; 3. een parkeerverbod voor de noordzijde van de Plantage voor zover gelegen tussen perceel nr. 10 en perceel nr. 16 aan te geven oor middel van een gele streep terzijde van de rybaan. De op deze maatregelen betrekking hebbende tekeningen liggen, voorzien van een bijbehorende toelichting met ingang van heden gedurende 14 dagen ter inzage op de afd. Stadsontwikkeling van de gemeente-secretarie in het gebouw Breestraat 92. Gedurende die periode bestaat gelegenheid tot het indienen van schriftelijke bezwaren tegen het vaststellen van genoemde maatregelen. Belanghebbenden worden voorts in de gelegenheid gesteld te wor den gehoord in de vergadering van de Verkeerscommissie, welke zal worden gehouden op maandag 4 oktober as. te 16.00 uur in de koffie kamer van het Stadhuis. Leiden. 18 september 1971. markt verschijnt. Tenslotte heeft ook de volksdansgroep Achalai een show in het vooruitzicht gesteld. Het festival begint om drie uur. ^ste'ekplMtsen de zaal zal reeds om half drie open zijn. In alle zalen van het Volkshuis aan de Apothekersdijk is dan wat te doen, zoals disco-dansen, filmverto ningen en informatiekraampjes van onder meer de wereldwinkel, Am nesty International en de Bond van Dienstweigeraars. Vermeld moet nog worden, dat alle optredende arties ten geheel belangeloos hun bijdrage verlenen. Na de gehouden hearing van woensdag. 8 september in de Stads gehoorzaal en het verslag van de openbare zitting van de Verkeers commissie over deze zaak, komt het mij wenselijk voor het volgende op te merken. Uw verslaggever, H. Mel- kert geeft alleen weer, hetgeen de voorzitter van het Leids City Centrum heeft gezegd en merkt dan op, dat niet iedereen er was, dan wel iets gezegd heeft. Naar mijn mening is er genoeg gezegd en met argumen tatie. waar de wethouder niet op is ingegaan en H. Melkert. ook niet. In Uw krant heb ik gelezen, dat de Pieterskerk en de Universiteit be reikbaar moeten blijven. De wethou der ontkent dat. Iedereen is voor openbaar vervoer, schrijft hij. Wie zou daar tegen zijn? Alleen, in wel ke mate. hoe en waar. De gedachte, dat het artikel in uw krant van S. Platteel weer wat goed moest maken (en is ook goed) lijkt mij wel juist. Nu het verslag van de Verkeers commissie. Het is onbegrijpelijk, dat de heer Jongejan voor het afsluiten van de Steenstraat kan zijn. Im mers. eerst probeert men op de BoommarktKort Rapenburg een bocht weg te halen, om er vervolgens voor de Steenstraat 3 bochten bij te creëren. Bovendien 2 voetgangers- Blauwpoortsbrug en Binnenvestgracht). Een paar jaar Jaar geleden was er in diezelfde Steenstraat op vrijdag nog 2 rich- tingverkeer en nu is het te smal voor één richting. Waar moeten de wan delaars eigenlijk vandaan ko men. Het argument (de Horeca) is niet aanwezig. Velen moeten het van de avond hebben De grote zaken, wel aanwezig, hielden hun mond. In Leiden en omgeving tal van activiteiten LEIDEN „Zoveel mogelijk mensen confronteren met be paalde vormen van niet-vrede". Met deze gedachte voor ogen wordt ook dit jaar weer de traditionele vredesweek georgani seerd van 19 tot 26 september. Het interkerkelijk vredesberaad of niet-geweld in het zoeken naar een centraal orgaan waarin verschil lende kerken zijn vertegenwoordigd heeft in september vorig Jaar het thema bekend gemaakt: "Vrede! Met alle geweld?" Daarop voortbordurend heeft het Leids Vredeskontakt samen met K en O in januari en februari een cur sus georganiseerd: "geweld-geweld loosheid". Het geweld op zich, het probleem van de Zuidmolukke'rs en het negerprobleem in Amerika wa ren verschillende aspecten die toen werden behandeld. Met name belang rijk was de lezing die Bram de Zwaan politicoloog en schrijver van het boek "Amerika in termijnen" tn het kader van deze cursus heeft gehou den. Hij behandelde de Black Pan- ther-beweging en de verschillen tus sen him ideeën en die van ds. Mar in Luther King. Hierop aansluitend wil het LVK in de komende vredesweek gaan pro beren om "de mensen zich te laten inleven in dc problematiek van ge weld en vrede". Wanneer gaat een groep mensen naar geweld grijpen en is dit geoorloofd; dat zijn vragen, die indringend moeten worden ge steld. De mensen moeten gaan na denken over de functie van geweld vrede. Om dit te bereiken zijn in april de medewerkers aan de vredes week van vorig jaar en degenen die aan de cursus van deze winter had den deelgenomen, bijeengekomen. Er zijn project- en wijkgroepen ge vormd. De projectgroepen zijn bezig geweest met bepaalde onderwerpen, zoals het clubhuiswerk, het middel baar onderwijs en het lager onder wijs waarvoor verschillende pro gramma's werden samengesteld. Voor Leiden is door de wijkgroe pen een fors programma opgesteld, dat in zijn geheel zal worden gepu bliceerd. Een paar belangrijke on derdelen: filmvoorstellingen, lezingen o.a. over het pacifisme en over het thema "met alle geweld". Door di verse clubhuizen (Volkshuis, Konvooi Vroolijcke Arke, Troef, Sperwers en Spreeuwpot) zal op zondag een grote manifestatie worden gehouden. Deze "happening" omvat o.a. toneel songs, wagenspel/films, informa tie over de wereldwinkel, dienstwei- geren en Amnesty International, geld inzamelingen voor Vietnam etc. Er zullen 8 popgroepen, een volksdans groep. een folksinger en een duo be langeloos meewerken. Het gebeuren vindt plaats in het Leidse Volkshuis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ge noemde centra en aan de ingang van het Leidse Volkshuis a f 3.- per stuk. In Oegstgeest In Oegstgeest wordt tijdens deze vre desweek een huis aan huis-actie ge houden ten bate van X-Y. De X-Y actie wil druk uitoefenen op de Ne derlandse regering om zo snel moge lijk 2% van het nationaal inkomen voor ontwikkelingshulp beschikbaar te stellen (.op dit moment is het 1%). Als voorbeeld stellen de medewer kers 1% van hun persoonlijk inko men voor dit doel beschikbaar. Van het beschikbare geld gaat- een der de deel naar een ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties een derde naar groepen in de arme landen die zich inzetten voor het verbeteren van de levensomstandigheden o.a, een vakcentrale in Latijns-Amerika. Het geld wo'rdt rechtstreeks aan deze groepen overgemaakt. De rest van het geld wordt in eigen land be steed aan projecten die op een struc tuur- en mentaliteitsverandering in de rijke wereld zelf gericht zijn. Wassenaar De Wassenaarse Raad van Kerken heeft in het kader van de vredes week twee evenementen gepland: op vrijdag 24 september een teach-in in de Zijllaankerk waar enkele personen uit het bedrijfsleven en uit de sfeer van de ontwikkelingssamenwerking zullen spreken over een op te rich ten Derde Wereldwinkel. Onder lei ding van ds. J. T. Wiersma is een fo rum gevormd bestaande uit de heren drs. H. Coppens. dr. H. M. de Lange, P. Reckman. nr. A. D. Vas Nunes en E. van Veelen, die in een korte uiteenzetting hun visie zullen geven op het probleem. Voorts zal ook in Wassenaar de dekenactie plaatsvin den. De actievorm die is gekozen is de volgende: eerst zal men d.m.v. pers, circulaires etc. aandacht voor de actie vragen. Op zaterdag 25 sep tember kunnen de bewoners van Wassenaar hun dekens, slaapzakken etc. deponeren in de Wassenaarse kerken. Indien nodig kunnen de de kens ook worden opgehaald, na tele fonische afspraak. Van 1 tot 3 uur zullen Wassenaarse jongeren huis aan huis dekens gaan ophalen. Wie op deze tijden niet in de gelegenheid is zijn dekens in te leveren kan dit voor en na de actie doen b(j de brandweerkazerne. Ook kan men „Nfjevelt" beellen (5876) waarna de dekens worden opgehaald. Een financiële bijdrage kan men storten op giro 2.40.57.04 t.n.v. Raad van Kerken te Wassenaar met ver melding: dekenactie. Zoeterwoude De werkgroep "Vrede" in Zoeter woude. bestaande uit ds L. Schoch, pater M. van Eijck, S. Schuur, L. van Hoeven, S. Blijleven, J. van de Hoeven en A. van de Krogt heeft het volgende programma opogesteld. Zondagmorgen om 11.30 uur is er Jongerenmis in de Christus Die- naarkerk. Daarna wordt de kerk in gericht als permanent informatiecen trum. Er komen stands van de Der de Wereldwinkel. Pax Christi, Clasq, IKV, de X-Y-aktie, missie en zen ding. Woensdag om 2 uur kunnen kinderen straattekeningen maken op het plein voor de kerk. Donderdag avond 23 september om 8.15 uur vindt er een forumavond plaats in de Chr. Dienaarkerk. In het forum hebben zitting de Tweede Kamerleden mevr. M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen (KVP) en mej. N. G. Barendregt PvdA), de heer J. P. Vucht, die in een ontwikkelingsland heeft gewerkt, en E. Prudel, polemoloog. Het fo rum wordt geleid door de heer R. Reniers. Vrijdag 24 september wordt in de Chr. Dienaarkerk de film "Mars naar Washington" vertoond, met de bekende toespraak van ds. Martin Luther King. Zaterdagavond is er, ook in de Chr. Dienaarkerk een slotbijeenkomst waar kinderen zullen improviseren op het thema: vrede en verdraagzaamheid. De be doeling van de werkgroep is te komen tot een permanente werkgroep die zich intensief bezighoudt met de problemen van oorlog en vrede en die de vredesweek van 1972 orga niseert. Lezers schrijven Daar zal wel een reden voor zijn. Indien de Steenstraat wordt afgeslo ten, dan voor alles, ook voor trouw partijen, taxi enz. Gelijke monniken, gelijke kappen. Wat is er nu eigenlijk aan de hand. Een spelletje dominee, zoals de Leid se Post schrijft, dan wel flauwe kul, zoals het raadslid Zunderman heeft opgemerkt. De bewoners (eigenaren) van de stad hebben weer een verrassing te wachten. Verhoging var belasting en minder woongenot. De gemeente kan het best gebruiken staat er bij. Het is gewoon diefstal om alleen de eige naren te treffen. Of moeten we alle maal naar de Merenwijk, met toe slag. Dan verwacht ik, dat wethouder Kret voorop gaat om te wennen aan de hoge huur. L. van Wijk. Apothekersdijk 6, Leiden. Wij proberen in onze krant zoveel mogelijk mensen met verschillende meningen aan het woord te laten. Redacteur Platteel was het niet eens met redacteur Melkert en dat schrijft hij dan. Met iets goed maken heeft dat niets van doen. Redactie. De lange haren van an Mierlo Sinds kort zijn de invalide werk plaatsen verstoken van particulier busvervoer. Deze mensen moeten zich nu met lijnbussen naar hun werk plaatsen begeven. Hiervoor krijgen ze wel vergoeding. Met de verhoging van de tarieven is de gemeente afge stapt van het particulier vervoer. Het subsidie-beleid van Rijk en Gemeen te is er wel op gericht met verschil lende maten te meten. Aan de ene kant krijgen minder begaafde arbei ders. die hun gevoel voor richting gauw kwijt zijn, nu de winter weer voor de deur staat nog heel wat meer moeilijkheden te verwerken, aan de andere kant worden duizenden gul dens weggeschonken aan mensen die nog kunnen werken voor hun brood. Nog een andere kant van een me daille. Vele Nederlanders die de laat ste tijd zijn ontslagen hebben geen werk; veel buitenlanders die leven op sociale kosten en gaan huizen kopen ten koste van woningzoekende Ne derlanders. Ontslagen directeuren, moeten een broodjeszaak gaan openen; woonwa genbewoners accepteren geen werk. Vele miljoenen voor ontwikkelings hulp; de oceanen vergiftigd, zodat er over een aantal Jaren geen ontwik kelingshulp meer nodig is. Al die mensen die bij de verkiezin gen op de nieuwe partij D'66 hebben gestemd om tot een totaal ander be leid te komen, zijn nu langzamer hand wel tot de conclusie gekomen, dat dit met het knippen van de lan ge haren van de heer Van Mierlo wel vervlogen hoop is geworden. Wat wij allen nodig hebben, zijn mensen, die niet alleen het hoge sa laris en de groene zetel zien, maar die zonder lange redevoeringen pre cies dat zeggen wat wij nodig heb ben. B. J. Boonstra, Agaatlaan 233, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3