De drempelvrees is nog steeds geweldig groot" Pastor Schlatmann over de pastorale hulp aan homofielen: U bent voor Vrede. WOORD VAN BEZINNING aerkdiensten Leiden en omgeving BATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD LEIDEN In de herfst van 1969 gaf de interkerkelijke vergadering van predikanten en i mesters in Leiden aan drie pastores een officiële opdracht voor de pastorale hulp aan lomofielen. Daarmee werd plaatselijk aangesloten op een initiatief dat door een landelijke ENO rerkgroep (ds. Klamer, ds. Brussaard en pater dr. Gottschalk) was genomen. Een opvallende afwikkeling, want nog scherp in het geheugen stonden immers de tijden dat kerkelijke figu- p, met de Bijbel als slagzwaard in de hand, de homofielen bestreden. Twee jaar bestaat de pastorale hulp voor homofielen in Leiden en J. M. Schlatmann, r.k. «nu jstor van de St. Antoniusparochie in Lei den-zuidwest, die er zich van begin af aan mee heeft eziggehouden, zegt erover: „Het is een initiatief gewe est, waarmee we midden in de roos ii jbben geschoten". iDe opzet van de hulp was (en Is o ii g steeds) ruimte scheppen voor een ver- ouwelijk gesprek, in de eerste fiats met de homofielen zelf en dj daarom vragen ook met ouders en andere direct-betrok- n. de vorming van gesprekskringen een bijdrage te leveren tot de JLntaliteitsvorming van de buiten af anders. Het heeft wel een tijd geduurd, voordat de kerk tot dat inzicht is gekomen. Schlatmann: „Ja, vroeger liet de kerk (en zij niet alleen) de homo fiel weten: het is sneu dat je zo bent ipaar je hebt je maar te assimileren, ons gedragspatroon te volgen en an ders: uit de weg. We hebben geen idee wat we met dit soort gebulldo- zer de mensen hebben j oor J uiid Paauw Pastor Schlatmann: „Toen we er- begonnen in 1969 wilden we be- il geen poging doen alle homo- q van Leiden hier naar toe te oiulleh. Waar het ons om ging, dat jjj ren de mensen d'ie er in hun aste omgeving niet over konden 'tal durfden te praten, mensen die een nkbord, een uitlaapklep zochten". Hekken Herd dat initiatief in het begin met enige argwaan bekeken? fj^S:hlatmann: „Ja. Er waren ho- vo flelen die dachten: o, jé, de kerk it er zich mee bemoeien, wat staat i nu te wachten? Gaan ze weer vSikken" om ons heen zetten, wil- ze ons op een heel voorzichtige drukken in het keurslijf ir de hele meute ons in wil heb- i'ni ni t alleen de homofielen ed eken de pastorale hulp met ach- 3S docht. Ook sommige, laten we zen nogal traditioneel denkende I gangers waren er niet bijster te spreken. Al dat zogenaamde gedoe, daar zagen ze wei- lln. Jullie weten zeker met de ge- zaken geen raad meer, werd er eens gezegd. Maar voor ons lag heel principieel. Het ging hier groep mensen, groter dan oige vereniging waar we ons druk maken, van wie we wisten dat ins een groot deel ervan moei- heden had. Als je je benen uit Je ec hterste loopt voor een gezin dat hu oeert op een zolderkamertje, nou ii ben je een goede pastoor, hoor. Lateiverdween die argwaan? Schlatmann„Ja. Eerst kregen we homofielen uit de omgeving, daarna kwamen ze ook uit Leiden zelf. Dat „pastorale" van de hulp werd al spoedig beschouwd als een garantie voor discretie, met name door homofielen die helemaal niet christelijk waren. En om diezelfde reden kregen we ook het vertrouwen van de kerkmensen. Dat merkte je. Dan stond je met een paar mensen te praten en die zeiden: je hebt nog een bijbaan, hè? En dan dacht ik: o. nou krijg ik weer wat te hóren over de homofielenhulp. Maar dan wonnen ze alleen maar informaties in. En helemaal aan het eind ge beurde het wel dat ze zeiden: we hebben een neefje, kan die eens bij je komen praten?" Het godsdienstige element speel de dus geen overwegende rol bij de hulp? „Nee. Dat pastorale hebben we al tijd zeer ruim geïnterpreteerd. Kijk, als de moeilijkheden van een homo fiel gebed zijn in godsdienstige over wegingen dan is het natuurlijk wat anders" Heeft u ook te maken gehad met wat zware probleemgevallen worden genoemd? „In het begin was het, eerlijk ge zegd, een beetje onze angst, dat wij, amateurs meteen voor de zwaar ste probleemgevallen zouden ko men te staan. We vreesden dan te kort te zullen schieten. Vandaar dat we ons voorzien hadden van een deskundige achterban. Daar hebben we maar zelden gebruik van hoeven maken. Zware probleemgevallen zijn er wel, maar niet meer dan in een „gewone" parochie. De meeste homofielen willen er alleen maar rustig over praten. Ik sta nog altyd verbaasd dat een siga ret, een kop koffie en een gesprek iemand zo kunnen opluchten". Seksueel Wat zijn tot dusver de ervarin gen geweest met de ouders van homofielen? „Er zijn ouders die voorbeeldig meewerken en wier uitgangspunt is: leder heeft recht op ruimte, recht vaardigheid en een gelukkig leven. Ik heb ook ouders hier gehad die het emotioneel absoluut niet aankon den. Die vielen bijv. steeds op het seksuele, terwijl dat natuurlijk een onderdeel is van een veel bredere er varing. Ze waren niet in staat zich in te leven. Dat bleek wel uit opmer kingen als: „We begrijpen het niet, hij heeft helemaal geen hekel aan meisjes, hij heeft genoeg vriendin netjes" of „hij is dol op kinderen". En dan kon je wel zeggen: waarom zou hij een hekel aan meisjes moe ten hebben en waarom zou hy niet dol op kinderen kunnen zijn, maar om dergelijke vragen liepen ze heen. Hun afkeer wordt niet zozeer be paald uit angst dat de buurt het te weten komt, maar meer uit diepe be zorgdheid wat moet er van hem worden?" De moeilijkheid voor veel homo fielen lijkt mij dat de maatschap pij haar oordeel over hen hoofd zakelijk bepaalt op basis van het gedrag van een aantal randfigu ren. „De heupwiegende jongens met de getoupeerde haren, ja. Dat is inder daad een van de moeilijkste punten. Vele homofielen herkennen zich daar in niet en worden pijnlijk getroffen door het feit dat de buitenwacht de ze mensen als proto-typen van de homofielen beschouwt. En er zijn nu eenmaal net zoveel stromingen bij homofielen als bij heterofielen". Ghetto U heeft gesprekskringen ge vormd van homofielen. Maar loop je daarmee op den duur niet het „Dat is iets wat ik ook altijd be pleit: geen ghetto-vorming, je niet binnen het eigen kringetje opsluiten, blijf komen bij je getrouwde vrien den. En ikzelf moet er voor waken er geen tweede parochie van te ma ken. Ach, die hele pastorale hulp voor homofielen heeft iets aparts, iets vakjesachtigs. Dit werk moet zichzelf overbodig maken. We heb ben geen aparte minister voor homofielen nodig, geen aparte wet houder en dus ook geen aparte pas toor of dominee. De hulp voor de ho mofiele medemens moet in het pak ket van iedere zielzorger zitten". Nog even terug naar de ge sprekskringen. „Er is er één gemengd en één voor jongens. Ze zijn bedoeld als alterna tief voor marktaohtige toestanden zoals bij het COC en zo. Let wel: ik heb geen kritiek op het COC. Ze willen af van dat betuttelende en hun integratie-streven is juist. Maar het stoot nu eenmaal een he leboel mensen af en die belanden tussen de wal en het schip. De ge spreksgroepen zijn voor mensen, die met zichzelf in het reine willen ko men en geen behoefte hebben aan bars, dancings". Pastor Schlatmann klankbord (Foto Holvast) gen homofielen het sterkst is bij jonge arbeiders. Ik krijg de in druk dat voor de homofielen, die in die groep zitten de huidige hulp niet toereikend is. „Ja, dat is het tragische. Want waar de weerstand het heftigst is, daar zijn de moeilijkheden voor de homofiel het grootst. Maar het gaat niet alleen om jonge arbeiders als we het over weerstand hebben. De meeste intellectuelen hebben de ho mofilie rationeel aanvaard, maar daarmee schiet je nog niet veel op. Een voorbeeld: ik heb destijds een poging gedaan om het adres voor de pastorale hulp te laten opnemen in de adressenklapper van de arts. Dan kon hij in voorkomende gevallen naar ons verwijzen. Daarvoor schreef ik een brief naar de Maatschappij voor Geneeskunst. De voorzitter was toen een paar maanden weg, dus ik moest nog maar eens schrijven. Dat heb ik gedaan. Er is nooit antwoord op gekomen. Een arts die ik erover sprak zei: „Homofilie? We komen het zo weinig tegen". Nou, 5',i> van de bevolking is homofiel, het gaat in Nederland dus om vele honderd duizenden mensen. En dan denk ik: dat de artsen er zo weinig van mer ken. zou wel eens kunnen liggen U bent vóór vrede, dat weet ik zeker. Als ik tijd (en zin) had om met een grote lijst bij alle abonnees langs te komen en u te vragen uw handtekening te zetten in de kolom „Vóór Vre de", dan had ik ze, allemaal! bent er ook best voor. dat er be toogd wordt voor die vrede, mis schien doet u wel mee, als het gevraagd werd. Ik kan me ook niet voorstellen, dat iemand be zwaar zou hebben tegen een „Vredesweek", die de kerken or ganiseren. We zijn allemaal heel ontzettend - verschrikkenj k erg vóór vrede. Denk u eens in: wat zou u doen als u „ze" in uw vingers kreeg, die tégen de vrede zijn??? Niet zo best voor „ze", dacht ik, niet zo best....! U bent vóór vrede. Wyst u wel eens naar uw voorhoofd, on derweg, naar 'n medeautomobi list? Nee, eerlijk blijven! O, na tuurlijk haalde die ander de meest onverwóórdbare stommi teit uit, en bedreigde uw eigen vlekkeloze super-veilige rijstijl, daar twijfel ik geen moment aan maar.wéés u?? Dat zenuwen- krakend gebaar, waardoor de agressiviteit van de ander op laait en hem/haar (dames doen het ook) tot onvoor spelbare reaktie prikkelt? Was u nou voor vrédeof hoe zit dat? bent voor VredeNiet een van uw collega's, uw vrien den. uw buren, uw kennissen of ze u „mogen" of niet, of ze duizend en één bezwaren tegen uw doen en laten, uw gezicht, uw inkomen-en-de-besteding- daar-van, uw omgangsvormen of uw after shave hebben, doet niet terzakeNiet één zal willen of kunnen beweren, dat u niet voor vréde bent En uw vrouw???! (Die éne duivelse opmerking van u, net voor het slapen gaan toen Die dodelijke opmerking, die u verr..t om terug te nemen!!!? Was u nou voor vrédeof hoe zit dat? U bent voor Vrede Iedereen zegt het: Wat een lief gezicht je heeft ze. Nog net zo stra lend als toen ze trouwdeen, je bent altijd welkom bij haar. Je valt maar binnen en de koffie dampt al en zóóóóó ge zellig én gastvrij én vlot én la chenlachen dat Je met d'r kunt. (ze weet altijd van ieder een iets geks. Nou, géks? Nee, rotdingen, snert eigenschappen om heel langgerekt achter je hand „Ohoh" te gapen: „had je dat gedacht??".) U roddelt hé? Zo losjes-weg in het por tiek. bU de gorenteman', op het kaartavondje, bij de koffie U roddelt altijd en óveral onder het motto: „Ik wil der niks van zeggen, maarEn u bent zo enorm voor vréde?? „Tuüürlijk vréde!!" Wanne es- dan? ...hoe zit dat nou?? Je bent voor VREDE. Al zul len je haren er voor groeien tot Je tenen en zal Je Je broek nóóit wassen en al zal Je ervoor op blote voeten lopen en zal Je vol hangen met fietskettingen, wa xinelichtjes en muizetanden. Al zou Je die dure middelbare op leiding dan mislopen (was trouwens tóch te autoritair), al zou Je er een stickie voor moe ten missenJe bent hardstik- ke vóór alle vrede en Je praat er uren over, je betoogt Je er rot voor, Je verspreidt x-honderd folders, slaapt er voor onder de bosjes en..nou ik weet niet mee verder alles alles, alles voor vre de!!! O Ja?? Waarom huilt Je moeder? Stie kum (je hoeft je niet voor d'r te generen, want de mede-vrede- stichters zullen het niet zien) W&arom huilt je moeder om Jou???? Je bent toch zo óverlo- pend van vrede?? Heb Je d'r hart niet gezien, waar Je zo vre destichtend over heen liep????? W&&rom huilt Je moeder?????? bent voor vrede en staat er in een van de bovenste regels u zou nog niet weten wat u zou doen als u er eens ééntje in uw vingers kreeg die tégen de vrede wasNiet zo best voor, zó eentje (U knikte heel erg in stemmend toen u het daarnet las). Kijk eens naar uw vingers .Ja, uw eigen vingers Ik zeg maar niks meerO, Ja de kerken houden telkens een vredes-week, voor uh „wie u tussen de vingers hebt"! Mis schien leren we het nog eens: Het begin, het fundament, zon der welke die hele grote gepro pageerde vrede, waar u en ik en alleman zo klakkeloos vóór zijn, flut is; onmogelijk. droom, onzin! Misschien leert u het nog, achter uw stuur of thuis of met uw mondje, of jij alleen maar voor je moederVre de? (Tot volgende week). Gissen Wat is na twee jaar voor u de bovendrijvende ervaring bij de hulp voor homofielen? „Waar ik het meest door getrof fen ben, dat is de geweldige drem pelvrees die er nog altijd bestaat. Ik zit soms tegenover mensen, die pas na lang aarzelen en dubben de weg hier naar toe hebben Ingeslagen En dan kun je alleen maar gissen naar het aantal mensen, dat het ook wel zou willen, maar er niet toe kan komen". Pastor Schlatmann woont niet, zo als gebruikelijk is, in zijn parochie, maar in een flat op het Stations plein (134). Dat is met name voor dit „bijwerk" een gunstige omstan digheid. De pastorie zou daar niet de meest geschikte plaats voor zijn. „Ik was bang da/t de drempelvrees er nog aanzienlijk groter zou zijn dan hier in de anonimiteit van een groot flatgebouw". rep )EN Hervormde Gemeente jlandse Kerk 10.00 uur ds. J. .t, 11.45 uur Oecumenische stu- taldienst. R Vare Kerk 10.60 uur ds. E. M. Parn 8 »ek. 5 uur ds. L. Kievit, Gouda. üiranatha Kerk (Lage Morsweg) 10 1 ds. N. T. Bakker. Oegstgeest, 6.30 :ds. H. J. van Achterberg. J- lings Kerk (Koningsstraat) 10 uur 11' 0. C. Post. hhtlehem Kerk (Driftstraat) 10 uur ni H. W. Hemmes. g. fcrakerk 5 uur ds. H. Hortensius en ^p.. M. Pannekoek (Herv. Gereform it). rmjdlngskerk (Montgomerystraa/t) Buur ds. Joh. Poort, ïredes Kerk (Burggravenlaan) 10.00 Kds. H. J. van Achterberg, lderkerk 7 uur dr. W. van der in (Herv.-Geref. dienst), r. Vrljz. Hervormden (aula) Aster- i*. 10.30 u ds. M. J. Wagenvoorde. Use Wallone (Breestraat) 10.30 uur tur J. Eisseeuw. iemisch Zi< Brederveld. Ü&conessenhuis (Houtlaan 55) 10.30 mevr. ds. A. Geense-Ravesteijn, M lerdorp. Werkplaats Janvossensteeg 17) aur samenkomst, Ifligdkapel Vredeskerk 10.00 IA. Lagerwerf. lugdkapel „De Goede Herder" (Ou- Vest 13) 10.30 uur: de heer A. Prno it toef. Kerk: U lderkerk10. uur dr. v. d. Zwaan ai ds. Kronemeijer. I Kr&kerk 10 uur ds. T. L. H. Pleterse im. 5 uur ds. Hortensius (Ge- ich. dienst met Nede. Herv.) Ie Vestkerk: 10 uur ds. De Heer dr. v. d. Zwaan. w fcoftekerk: 10 uur dr. Dronkert, 5 ids. De Heer. li! torljdingskerk: 9 uur ds. Krone- ca jer, 5 uur dr. Dronkert. elj|j;roenhoven: 10.15 uur ds. Krone- wlnsdlensten „Jeugdhaven": 10 iMlrt": de heer Kromhout, ril ..He Mierennest": de heer De Ko- lot v.ljk: 10 uur ds Hortensius. fumenische dienst). «ef. Kerk (Vrijgem.) 10 Jds. j. v. d. Haar. «er. Gem. 10 en 4.30 Hl -aarci- -*PUst en gemeente (Oude Rijn '0 uur ds. R. Reiling. Geref. Kerk 10 en 5 ^gezinde Remonstr. Gem. 10 uur da/ 8. van Bllderbeek (m.m.v. koor) "^ng. Luth. Gem. 10.15 uur ds. frppi ^er des Heils 10 uur Heiligings- 7.30 uur verlossingssamenkomst Bclence (Steenschuur 6) 10. ^Holland- Dienst. M ^ng. Chr. Gemeenschap Mlddel- T*cht 3) 10 uur ds. Dlkkes. Oud Kath. Kerk (Cronesteinkade) 9.45 Vrije Kath. Kerk (Vreeswijkstraat), 10.30 uur gezonden HM. RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 uur) 9.30, 11.00 en 12.15 uur. Hartebrug (zat. av. 7 ur) 8, 9 10, 4 en 11.30 uur. Bijkerk Timorstraat 9.30 en 11 uur St. Jozefkerk (zat. av. 7 ur) 8. 9.30 11, 12.15 en G uur. Petruskerk (zat. av. 7 uur), 9, 10.30 12 en 6 uur. Studentenparochie (zat. 7 uur in Lo- dewijkskerk) 11.45 uur in Hooglandse kerk 8.30, 9.45 11 en 6 uur. Nieuwe Apostolische Gemeenschap (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 uur dienst (Donderdag 7.45 uur). Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u ds. Kamma te Oegstgeest, 7 uur ds. M. Hanemaaijer te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk 10 uur kandidaat J. Cri- zia te Mijdrecht, 7 uur ds. mevr. Geen- se te Leiderdorp Jeugddienst, Chr. Ge- reform. Kerk 9.30 u Dienst des Woords 2.30 uur ds. H. C. van der Ent te Kat wijk aan Zee, R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30 uur en 10.30 uur Ter Aar Dorpshuis Aardam 9 en 12 uur. Alphen a/d Ryn Herv. Gem. Adv.- kerk Julianastr. 9.30 uur ds. M. Ha nemaaijer. 6.30 uur ds. J. H. Bogers, Kruiskerk Gouwsluis 9.30 uur ds. P. A. Lefeber, Opstandingskerk Pr. Ma- rijkestraat 9.30 uur ds. J. H. Bogers, 6.lb uur Zangdienst, 6.30 uur Open Deurdienst, ds. W. Verweij uit Krim- £en a.d. IJssel Gebouw Nabij Van énnepstraat 9.30 uur Jeugdkapel de heer C. Otto, Zaal Opstandingskerk Pr. Marijkestraat 9.30 uur Jeugdkapel de heer Zaalberg, Martha-Stichting Rijn stroom 10.30 u. ds. I. J. Walpot, Kerk gebouw, Oudshoornseweg, 10 uur; ds. A. de Leeuw te Boskoop. Hervorm de Sionskerk Hoofdstraat 9.30 uur ds. S. W. Verploeg H. avondmaal, 6.30 uur ds. S. W. Verploeg H. A. en dankzeg, Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 9 uur ds. N. J. M. Hoogendljk, 7 uur Gesprek met belangstellenden over the ma en prediking van de Vredesweek. Rldderveld Het Kasteel Veldbloemweg 10.30 uur ds. N. J. M. Hoogendljk, Aula Morgensterschool, Parelstraat 5 u ds. S. W. Verploeg, Geref. Kerk Ma- ranathakerk Raadhulsstr. 10 uur ds. M. van Harmeien, 6.30 uur ds. A. Bor- man, Salvatorlkerk Willem de Zwij gerlaan 10 uur ds. A. Borman, 6.60 uur as. M. van Harmeleai, De Goede Her derkerk 10.30 uur ds. J. Vos en 5 uur ds. F de Vrie6 te Vleuten-De Meern. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grlj- pensteinstraat 9.30 uur en 5 uur Dienst des woords. Oud Geref. Gem. Kerk- febouw Hooftstraat 240. 9.30 uur en uur Leesdiensten. Rem Geref. Gem. geen opgaaf ontvangen. RK St. Bo- nlfaciuskerk (zat. 7 uur) 8.30 uur 10 uur Ned. Gezangen en 11.30 uur Pred. F. J. Wüst, R.K. Pius X kerk (zat. 7 uur) 7.30 9. 10.30 11.45 en 6.30 uur. R K Parochie Ridderveld (zat. 6.30 uur) 8.45, 11.15, en 5.30 uur Leger des Heils Gebouw Corn, de Vlamlngstr 10 uur en 7.30 uur. Baptistengemeente 10 en 6.30 uur, ds. J. Malgo. Benthuizen Herv. gemeente 9.30 en 6 uur ds. J. den Dikken, Gereform. Gemeente 9.30 en 6 uur leesdienst (dinsdag; 7.30 uur student Drlessen). Bodegraven Herv. gemeente 't An ker 9 en 10.30 uur ds. G. J. van Emb- den, 6.30 uur ds. J. H. Cirkel, Salva- torkerk 10.00 uur ds. Balke, 6.60 uur ds. J. A. Peters (Den Haag) Bethle- hemkerk 9.30 uur ds. J. H. Cirkel 6.30 uur ds. A. v. d. Bleek (Lexmond). Ge reform. kerk 10.00 uur ds. Buitenhuis 6.30 uur ds. Treurniet (Woerden), Nieu werbrug 9.30 uur ds. Treurniet (Woer den), 6.30 uur ds. Buitenhuis, Gerefor Kerk (vrijgemaakt)9 en 4.15 uur ds. G. Hagend (Bussum) Geref. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, 7.30 uur ds. D Hakkenberg (Dordrecht), Evangeli sche Luth. Kerk 10.30 uur ds. D. Pobu- da. Evangelisatiekring. 10 uur eredienst 3.45 1 J. Kits sr. Boskoop Ned. Herv. Gem. 9.30 u ds. L. de Ru uit Amsterdam: 6.30 uur ds. T. H. Oostenbrug; Geref. Kerk 930 en 5 uur ds. H. Dijkstra, Maratha- mavo 11 uur ds. H. Dijkstra; Chr. Ge- reofrm. Kerk 9.30 en 6.30 uur lees diensten, Geref. Gemeente 9.30 uur, leesdienst 3.30 uur ds. A. F. Honkoop; Vrljz. Prot. 7 u de heer P. v. d. Laar- se Evangelie centrum 9.30 uur in Concordia, de heer Th. Verwoerd; Verg van gelovigen, 9.60 en 5 uur samen komsten ln lokaal Nieuwstraat 27; vol le evangelie Bethel 9.30 uur de heer J. Modderkolk. RK Kerk (Dorp) zater dagavond 7 uur) 8.45 10 en 11.30 uur Ontmoetingscentrum Snljdelwijk (za terdagmiddag 5.30 uur) 9.30 uur. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 uur ds. Jac. Vermaas te Hulzen, 6.30 uur ds L. Boer (Jeugddienst), Geref. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Brink, RK Kerk St. Bernardus (zat. 7 uur) 9.30 uur en 11 uur. RK St. Michael kerk Rijndijk (zat. 7 uur) 9 en 11.30 uur, RK Kerk dorp (zat. 7 uur) 8, 10 en 11.30 uur. Hillegom Herv. Gem. 10 uur ds. F. C. van der Zee, van Bergen 7 uur ds. J. Streefland, van Noordw. hout: Parkwijk, 7.30 uur de heer J. Valken- nep, Geref. Kerk 10 en 5 utir ds. A. Bikker van Zeist, Aktie Kruistochten Nederland maandagavond 8 uur ds. J. Gravendeel in „Welkom", Lisse, Volle Evangelie Gemeente 10 uur samen komst Nutsgebouw Van den Endelaan, 8 uur bijbelstudiekring Klein VVrees- wi]k 3. Lisse, RK KerTc Par. St. Jozef 8.30 uur; 10.00 uur 11.30 en 5 uur. Par. St. Martlnus (zat. av. 7 uur) 7.00 8.30 10.00 11.30 12.45 en 5.30 uur. Hoogniatle Herv. Gem. 10 uiir Gezinsdienst ds. P. Schoonenboom RK Kerk (zat. 7 uur) 9 en 11 uur. Katwijk aan den Rijn Herv Gem. Dorpskerk 9.60 ds. Makkenze, 6 uur ds Heijmans, Ontmoetingskerk 10 uur ds Heijmans, 6.30 uur ds. Makkenze; - School Narcisstraat 10.30 uur ds. El- derman (lnterk. dienst). Ger. Kerk 9. uur ds. Pijlman Katwijk aan Zee, 5 uur ds. Elderman, R.K 'Kerk (zat. av. 7 uur) 8, 9.30 en 11.15 uur. Katwijk aan Zee Herv. Gemeen te. Nieuwe Kerk 10 uur ds. J. W. Sep- meyer, Oud-Vlootpredikant te Den- Haag, 6 uur ds. W. Vroegindewey Ou de Kerk 10 uur ds. C. van den Bergh 6 uur ds. A. Vink, Ichthuskerk 10 uur ds. W. Vroegindewey 5 uur ds. Jac. de Vos, Pnièikerk 9.30 uur ds. W. Kool 6 uur ds. C. van den Bergh, Groen van Prinstererschool 10 uur ds. J P. van Roon. Zeehospitium: 8.30 Vredeskerk 9.30 ds. R. de Vries 5 ds. F. Pijlman, Triumfatorkerk 9.30 u ds. H. D. Elderman, 5 uur ds. R. de Vries, Chr. Geref Kerk 10 en 5 uur ds. H. C. van der Ent Geref. Kerk Vrijgemaakt 9 en 7 uur ds. G. Rouke- ma, 10 uur ds. J. M. Goedhart, beves tiging van ds. T. Hoff 4.30 uur ds. T. Hoff, intrede, Geref. Gemeente Re misestraat 10 en 5 uur ds. Van der Bijl R.K. Kerk (in vredeskerk) 7 uur Volle Evangeliegemeente Rijnland (Voorsst 100) 10 uur dhr. Bulthuis. Koudekerk Herv. Gem. 10 uur. (Jeugddienst) ds. J. Th. W. Quak, 7 u ds. F. A. L. Franken, van Woubnag- ge, Geref. Kerk 9 uur en 10.30 uur ds. H. J. Swierts (HA) 7 uur ds. H. J. Swieits (HA) RK Kerk (Verenigings gebouw) 10.15 uur. Leiderdorp Herv. Gem. Dorpskerk 10 uur ds. J. P. Honnef (H.A) Geref. Kerk Hoofdstraatkerk 10 uur 6.30 uur ds. J. A. van Netten (H.A.), Schep- plngskerk 9 uur en 10.30 uur ds. A. Geense, 5 uur ds. J. A. van Netten. Leimuiden Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. H. de Vree Gezinsdienst m.m.v. Zondagschoolkinderen, Geref. Kerk 9.30 uur ds. Jos G. Los, 7 uur ds. A. C. Langedijk RK Kerk (zat. 7 uur 7.30. 9.30 en 11.15 uur. dienst, Helvetla-kapel 10 uur ds. H. G. Oostinga, Gereform. Kerk 10 uur dr. L. Schuurman (Vreds-zondag)4 uur drs. A. E. v. d. Woude. afscheid, Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. P. H. Seg- gelink, emer. pred. Nieuw-Vennep, 7 u ds. K. Boersma, van Haarlem, Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 en 4 uur Leesdien sten, Geref. Kerk (Vrijgem,) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 uur Leesdiensten (donderdag 7.30 uur: de heer J Schlnkelshoek, van Kampen). Ned. Prot. Bond (Groene Kruisgebouw)10.15 uur ds. A. J. Snaaijer, Heemstede, RK Kerk St. Aga tha (zat. av. 7 uur) 8.30 10.15 11.45 en 7 uur Dependance Poelpolder - Ontmoetingscentrum (zat. av. 7 uur) 9 en 11.30 uur Mariaparochle (zat. av. 8.30 uur) 10.30 12 en 5.30 uur Enge lenbewaarders 'zat. av. 7 uur) 7.30 8.45 10.45 en 5.45 uur. I Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kooy te Leiden 6.30 uur ds G van Doorn, Geref Kerk 9.30 uur en 6.30 uur ds. Rinse J. A. Hanenburg, Rem. Geref. Gem. geen opgaaf ontvan gen, Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des Woords en 6.30 uur, RK Kerk (zat 7 uur) 7.30 9 10.45 en 7 uur. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 uur ds J. Gebraad, 6.30 uur Geref. gastpredl- kant W. J. van Otterloo te A'dam Ge reform. Kerk 9.30 uur ds. L. Oost 6.30 uur ds. W. J. van Otterloo te Amster dam gezamelijke (dienst in hervormde kerk). RK Kerk (zat. 7 uur) 9. 10.45 en 5 uur. Noordwijk-Binnen Herv. Gemeen te (ln Ger. Kerk, Vinkenlaan) 10.30 u dr. J. G. B. Jansen, 7 uur (Geen dienst l.v.m. oecumenische vredesdlenst in rk kerk, voorgangers kapelaan G. J. War merdam en dr. J. G. B. Jansen). Geref. Kerk, Vinkenlaan 9 uur de heer J. D. Brouwer (Katwijk), 5 uur de heer S. van der Land (Wassenaar), Van den Berghstichting 11 uur ds. H. Lljesen. Ned. Prot. Bond, Lindenpleln 10.30 u dr. J. van Goudoever (Hilversum) RK Kerk (zag. av. 7 uur) 8. 9.30 11 12 en 7 uur (oecumenische dienst). Noord wijk aan Zee; Herv. Gemeen te Hoofdstraat 10 uur ds. A. L. Lapré (H.A.) Hervormde Kapel, Hoofdstraat, 7 uur ds. A. L. Lapré (H.A.) De Rank Golfbaan 10 uur ds. J. de Vos (Kat wijk), Sole Mlo 9.30 uur ds. A. Vink (Katwijk), Herv. Ger. Evangelisatie, (Voormalige Mulo, Schoolstr. 2) 10 uur reform. Kerk Hoofdstr 10 uur ds. H. Lljesen, 5 uur ds. C. Warner, RK Kerk (zat. av. 7 uur) 7.30, 9, 10.30, 12 en 7 uur. Xoordwljkerhout Herv. Gem. 10.00 uur ds. J STreefland, RK Kerk St. Jozef (zat. av. 7 ur) 8.00, 10.00 11.30 en 7 uur, St. Viktor (zat. av. 7 uur) 8.00 9.30 11.00 en 6 uur. H. Hart van Jezus ln de Zilk (zat. av. 7 uur) 8.30 10.00 en 11.30 uur. Oegstgeest Herv. Gem, (Groene Kerk) 10.30 uur ds. J Irik (Pauluskerk 10 uur ds. W. E. Verdonk (Gemeen- tecntrum) 7 uur ds. K. Vegter Vrljz. Herv. (Gemeentecentrum) 10.30 uur ds T. Bruisma, Geref. Kerk 10 uur ds. av. 7 uur) 10.30 12 en 6 uur Bonaven turakapel (zat. 7.30 uur) 8 en 10 uur. Oudeweterlng Herv. Gem. 9.30 u ds. Lalleman 7 uur zie geref. kerk Gere Kerk 9.30 uur ds. H. Leljsen te Noord- wijk, 7 uur ds. H. A. Visser herv. pred. Gezamelijke Jeugddienst, Rem Geref Gem. 7 uur mejuf. ds. A. de Jonge te Gouda, RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 uur) 8.15 9.45 en 11.30 uur. Rilnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u ds. T. H. Oostenbrug 7 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop Chr. Geref Kerk 9.30 uur Dienst des Woords 2.15 uur ds G. Bouw te Schevenlngen RK Kerk (zat. 7 uur) 7.30 9.30 en 11.15 uur RUnsburg Herv. Gemeen te (Grote Kerk) 9.30 uur ds, I. Wisse, 5 uur, ds. Van Gosllga (afscheid), (Bethelkerk) 9.30 uur ds. Van Gosll ga. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds Bijleveld, 5 uur ds. C. v. d. Tas te Boskoop. Immanuëlkerk 9.30 uur ds. J. Snoey, Katwijk, 5 uur ds. Baayen, Ma- ranathakerk 9.30 uur ds. Baaven, 5 u ds. Bijleveld, Geref. Kerk (Vrijgem) 10 en 5.15 uur ds. K. Deddens (HA) Chr Geref. Kerk 9.30 en 5 uur dienst, RK Kerk tuinbouwschool (zat. 7 uur) 10.30 Sassen hei m Herv. Gem. 9 uur ln (geref. Kerk): ds A. Westra 6.30 uur ln „Ontmoeting": ds. Posthumus Me- ijes. Geref. Kerk 10.30 uur ds. H. van der Berg 5 uur ds. J D. te Winkel, Jeugddienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds, L. S. den Boer, Ned. Prot Bond (Julianalaan 10.30 uur ds. N. R. Hefting, Nijmegen, RK Kerk 8.00 9.30 11.00 en 5.30 uur. Valkenburg Herv. Gem. 10.00 uur en 6.30 uur ds. G. Zonneveld, Geref. Kerk 9.30 (Jeugddienst) en 7.30 uur ds. Roosen Geref. Kerk (Vrijgem) 8.30 uur ds. J. M. Goedhart, 7 uur ds. Th. Hoff (Intrede) Voorhout Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Hoogenkamp 7 uur Community ds. Meljerlng, Hulp en Heil 10 Verheule, Rijndijk 10 uur ds. Mete ring, Geref. Kerk 9 en 10.30 uur ds. P. Reedijk, 5 uur ds. J. van Drie stu dentenpredikant te Delft. Aula Noord- Hofland 9.45 uur ds. de Zeeuw. Geref. Kerk (Vrijgem) 8.30 uur ds. K. Ded dens, 5 uur Leesdienst. RK Kerk Lau- rentlus (zat. av. 7 uur) 7.30 10.30, 12 en 5 aur Moeder Gods (zat. av. 7 uur) 8. 10. 11.30 en 6 uur. Creatief Centrum 10.45 uur Oecumenische werk groep Thema „Gezond zijn". Waddinxveen Herv. Gem. Brugkerk 9.30 uur ds. D. van Vliet 6.30 uur ds J. v. d. Heuvel, wijkgebouw 9.30 ds. J. v. d. Heuvel. 6.30 uur ds T van 't Veld, Herv Bethel 9.30 u ds. T. van 't Veld. 5 uur ds. D. van Vliet. Immanuel 9.30 uur ds. N. J. Flink 5 ds. G. J. Bregman (Jeugddienst). Geref. Vere nigingsgebouw 9.30 ds. D. J. Modderaar 5.00 ds. B. Koekkoek. Geref. Ontmoe tingskerk 10.00 ds. B. Koekkoek m.m.v. het kinderkoor 5.00 uur ds. D. J Mod deraar Rem. Ger. Gem.: 10.00 uur ds. M. A. Bosman-Hulzlnga. Oud ger. ln Ned Zuidkade 158 10.00 en 6.30 uur leesdienst Chr afgesch. Gem. 9.30 en 5.00 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. gemeente 10 uur oecumenische dienst. 7 uur ds, J. M. Snijders (H.A.) R.K. Kerk (zat. av. 7 uur) 8, 10 en 11.30 uur. Woubrugge Herv. Gem. 9.30 uur ds. Franken. 6.30 uur ds. Luldenburg, Eén van de glas-in-loodra- men van de R.K. Hartebrugkerk in Leiden. (Foto Holvast) 7 uur k&ndidAat B. M. J. schelhaas te Amstelveen RK Kerk (zat 7 uur), 7.45, 9 en 10.45 uur. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 uur ds. Schock RK Kerk St. Jan Zuldbuurt seweg (zat. 7.30 uur) 7.30 10 en 11 uur. RK Christus Dlenaarkerk (zat. 7 uur) 8.30 10 11.30 en 6 uur. RK Kerk, Meerburg (zat. 7 uur) 8.45 10.30 12 en 6 uur. Zwammerdam Herv. Gem. 10.30 u ds. D. Goudzwaard, 6.30 uur ds. SJ. Tie mersma (Gez. dienst) Geref Kerk 9 u ds. Fr. de Jong. 6.30 u ds. SJ. Tlemers- ma, Rem. Geref. Gem. geen opgaaf ontvangen RK Kerk (zat. 7 uur) 8, 10 11.30 530 uur.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13