j Schorsing voor Neeskens, keizer en Hovenkamp a: Sijbrands verovert Europese damtitel Je krijgt geen centimeter ruimte meer. lèn bindende wedstrijdplus 250 gulden boete Revival van Bona Na winst op Tsjech Kaderabek U.V.S.-DE MU5SCHEN ROODENBURG - R.V.C. Wereldtitel Willy Staehle SRfERDAG 18 SEPTEMBER 1971 PAGINA It LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD EIST De tuchtcommissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, onder 4 ing van mr. J. W. Jansen, heeft de spelers Johan Neeskens en Piet Keizer van Ajax, Hugo Hovenkamp (FC Groningen) voor hun gedragingen in de wedstrijd FC Gro- istf renAjax op zaterdag 11 september j.l. voor één bindende wedstrijd geschorst. wen' LEIDEN Bona Stars, eens „alarmschijf" getipt voor de ketbaltop-van-morgen, staat avond voor het moeilijkste B-optreden uit zijn bliksem- ÏJiTière. In de Zandvoortse hal De Pelikaan zullen de e (amateur) Sterren tegen „geplugde" Lions moeten kati irmaken nog altijd tot de Zes in het Nederlandse ketbalwereldje te behoren. Die „Revival" zullen de Bona irs niet in hun top-bezetting nnen uitvoeren. Niet alleen (breken vedetten als Pieter d Tuyll en Paul Ruysenaars, ar ook zal de Leidse groep zonder technisch-leider Ti- Toth moeten stellen. De 33- ge Hongaar heeft het „exo- i" van de twee door de Leid- basketbalfans op handen ge- gen internationals aangegre- voorlopig óók uit te tre- Onvlee lakelijk leider André de Jong: 'Qjfct Is allemaal een gevolg van Toen het Ne- j^pands team er niet in slaagde te kwalificeren voor de Ironden van het wereldkam- UjgH enschap, besloot de bond om competitie twee weken te M vroegen. Daardoor moesten ook eerder beginnen met de rfling: zonder Toth (vakan- en Pieter en Paul die over riding hadden aangevraagd ir Punch en Lions. Van het kwam het ander: Toth tht dat hij niet goed genoeg er was en stopte alle activi- met basketbal. Hij heeft geprobeerd om Pieter en om te praten. Maar toen niet lukte, is hij er mee ge- Voorlopig heb ik de trai- 5|ï maar waargenomen". aardoor „alarmschijf" Bona irs hard op weg lijkt om een luwe ouwe" te worden. Voor- te De Jong (28) weer: „Wij i teruggekeerd naar de tijd i tien jaar geleden. Toen was »k een voorzitter, die tege- trainer en coach was (Kal- iberg). Ik ben er nu ook nog )e{fer bij. Een onhoudbare si- Htte". Poch heeft André de Jong de op een nieuwe „topper" Bona Stars nog niet opge- n. „Wij hebben nu alles wat topploeg nodig heeft: wij )en niet meer in een kleine zaal, maar in een grote hal Iversitaire sporthal en Vijl llial)wij hebben ook een toch team (arts Har Meijer, Llo-therapeut Hasselbag en rurg dr. Lagaay)Alleen geen |...M |e Leidse Stars doen overi- k alles om een sponsor te Óen en de oude topgroep te lenigen. Daarvoor is er op- uw contact opgenomen met Uitgetreden Paul Ruysenaars Pieter van Tuyl, die voorlo- I twee Jaar niet in de com- I ütle zu en mogen uitkomen. NBB heeft de omstreden 'ijving wel verleend, per 1 Juli 1973... Stars' (helaas alleen niet de nodige financiën be kend) zakelijk leider An- de Jong weer: „Met Paul is uitsluitend een kwestie van Met Pieter zijn de contac- ook nog steeds goed. Afge- *n zondag had hij graag mee ft&n naar België om tegen Mechelen te spelen, 'w hij heeft op het ogenblik k van een pols- en enkel- ^sure. Hij kan de eerste we- D helemaal niet spelen", lichtpuntjes aan de sombere Cd voor de Leidse sterren het feit dat aanvoerder Ben Cleef en de talentvolle Wallaart (operatie voetbal- Joetje) binnenkort weer zijn. Van Cleef is 'dagavond weer met de toing begonnen (en zal van- «tond reeds wisselspeler zijn). Alle drie de spelers kregen voorts een boete van f 250. Keizer en Ho venkamp kregen bovendien een voor waardelijke schorsing van één bin dende wedstrijd met een proeftijd van een jaar. De kosten van de openbare behan deling, gisteravond in het KNVB- sportcentrum in Zeist, zyn voor re kening van de drie gestraften. Voor zitter Jaap van Praag van Ajax ver klaarde na afloop dat het niet uitge sloten is dat hij in beroep zal gaan. Hugo Hovenkamp was ten laste gelegd, dat hij na het plegen van ob structie tegen Keizer deze op ruwe wijze van zich af had geduwd, ter wijl de bal niet binnen speelbereik Keizer werd ervan beschuldigd „geheel onnodig op de rug van Ho venkamp te zijn gesprongen, toen deze obstructie tegen hem pleegde, vervolgens opzettelijk de hals of keel van zijn tegenstander omklemd te hebben en tenslotte een dreigende houding te hebben aangenomen". Scheidsrechter A. P. Hoppen brouwer uit Leidschendam zond belde spelers van het veld. Johan Neeskens liep in de wedstrijd FC Groningen- Ajax een waarschuwing op. Hem werd ten laste gelegd „het op ruwe wijze ten val brengen van een tegen stander. na voor hetzelfde feit al eerder te zijn vermaand". De opgelegde straffen gelden ilechts voor de nationale competitie en het toernooi om de KNVB-beker. Niet voor Europacup-wedstrijden. Ook nu bagatelliseerden de be schuldigde spelers de ten laste geleg de overtredingen eensgezind. Hoven kamp sprak van een „normaal duel". Hij betoogde: „Keizer viel over mijn rug op de grond en ik maakte me alleen maar los". Keizer be schreef het incident als een poging om „steun te zoeken bij een val". Van opzettelijk vasthouden en los rukken was volgens de aanvoerder van Ajax in het geheel geen sprake geweest. Eendrachtig De drie uur vergende zitting leek een eendrachtige strijd van de drie spelers en hun verdedigers tegen de tuchtcommissie en het arbitrale trio. In alle gemoedelijkheid wees Keizer de assistentie van een KNVB-em- ployé af, om te demonstreren hoe één en ander was gebeurd. „Mag het niet met hem." zei hij, wijzend op Hugo Hovenkamp Even later rook ten beide rivalen broederlijk uit een pakje sigaretten. Voorzitter Jansen stond zelfs toe dat de spelers na hun eerste verhoor met elkaar praatten. De Amsterdamse strafpleiter mr. dr. E. C. Catz vond het onjuist dat op het ruilformulier van de wedstrijd in het geheel niet was gesproken van een dreigende houding die Keizer zou hebben aangenomen. Hij trachtte de commissieleden te doen geloven dat de spelers geen vuisten hadden ge- ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur L.F.C. - V.U.C. TERREIN BOSHUIZERKADE bald, doch elkaar slechts de hand hadden willen geven. Ook mr. Catz vocht de bevoegd heid van de tuchtcommissie aan, om dat naar zijn mening het nieuwe tuchtreglement pas wetskracht krijgt als op 13 november ook de bonds vergadering van de KNVB dit regle ment heeft aanvaard. Een mening, die mr. Jansen bestreed, omdat hier sprake is van een reeds genomen beslissing van de algemene vergade ring betaald voetbal over een zaak die alleen het profvoetbal aangaat. „Het gaat om de rechtsdeugdelijk- heid en de rechtszekerheid", betoog de mr. Catz, daarna wijzend op de dreiging nu de minister van justitie, mr. A. M. van Agt gezegd heeft veel te voelen voor een wettelijk tucht recht voor het beroepsvoetbal. Johan Neeskens ontkende dat scheidsrechter Hoppenbrouwer hem voor rust na een felle charge al ver maand zou hebben. Tegenover die verklaring stonden echter de uit spraken van de arbiter en de grens rechters De Graaf en Kooistra, Ook de motivering dat alleen maar spra ke was geweest van een sliding toen hij trachtte- de bal te spelen, redde Neeskens niet, hoezeer zijn opposant Jaap Bos van FC Groningen ook be-1 pie^ Keizer („Ik probeerde steun te zoeken bij een val") over- toogde: Hij wilde een sliding ma- -peinst zijn schorsing daarvoor, terwijl Ajax-raadsman Catz (de spe ken, ik hield iets in en toen raakte iers wilden elkaar alleen een hand geven") en arbiter Hoppenbrou- hij mijn knie". I wesr elkaar de hand schudden. SOEKOEMI Ton Sijbrands heeft gisteren in de Russische plaats Soekoemi de Europese damtitel behaald. In de laatste ronde versloeg hij de Tsjech Kaderabek. Sijbrands verzamelde 17 punten uit tien partijen. Doorslaggevend voor het kam pioenschap is ongetwijfeld de over winning van Sijbrands op de sterke Rus Tsjegolev geweest. Voorts ver sloeg hij o.rn. zijn beide landgenoten Van der Sluis en Bergsma. Als twee de eindigde de Rus Andris Andreiko die tot 16 punten kwam. Uitslagen van de laatste ronde: Sijbrands (Ned)-Kaderabek (Tsj) 2-0, Andreiko (Ru-s)-Zorn (It) 2-0, Bergsma (Ned)-Van der Sluis (Ned) 2-0, Gantwarg (Rus)-Korchov (Rus) 1-1, Tsjegolev Rus)-Deguee (Bel) 1-1. ADVErti'ENTE TON SIJBRANDS Zondag a.s. 2.30 uur EINDSTAND 1. En Europees kamp Sijbrands 17 punten uit 10 partijen, 2, Andreiko 16, 3. Gantwarg 14, 4. Bergsma en Korchov 13, 6. Tsjegolev 12 7. Van der Sluis en Rabatel (Fra) 8, 9. Zorn 4, 10. Kaderabek 3,11. Deguee 2. ADVERTENTIE Zondag 2.30 u. n.m. DE COMPETITIEWEDSTRIJD SPORTPARK NOORD. Volleybal Het Nederlandse he ren-volleybalteam heeft gisteravond in de Prins Willem-Alexander sport hal van Epe een verzwakte Belgi sche ploeg verslagen met 3-0. De setstanden waren 15-10, 15-6 15-10. Wim van der Linden (LFC) T LEIDEN Hoe langer Wim van der Linden erover na denkt, des te dommer vindt hij het van zichzelf dat hij ooit het betaalde voetbal ontvluchtte. Het is nu al weer zo'n vier jaar geleden dat LFC's 24-jarige midden velder na één seizoen in de betaalde voetbaljeugd van Haags ADO en de onder breking in verband met het vervullen van zijn dienst plicht 'nee' zei tegen een hem geboden nieuwe verbin tenis. „Dom", zegt hij nu, „ontzet tend stom". Niet dat Wim van der Linden 't bij LFC niet naar zijn zin zou hebben („Het is er erg fijn voetballen"), maar „ik had gewoon nog een jaartje door moeten bijten. Ik speelde destijds met o.a. Schoenmaker, Advocaat en ooit eens tegen Cruijff bijvoorbeeld. Het werd me echter te zwaar: ik moest, driemaal per week trainen waarvoor ik naar Den Haag moest „treinen" en ik stond op het punt van trouwen en er wachtte 'n typografen-examen. Daarom ben ik ermee gestopt. Die tijd zal ik echter nooit meer vergeten, want toen heb ik ont zettend fijne wedstrijden ge speeld". Die speelt Wim van der Linden volgens eigen zeggen ook nu nog wel „al is het nu moei lijker voetballen. Hoe lager je komt. hoe moeilijker het spelen wordt. LFC mag dan misschien de naam hebben dat het er ste vig tegenaan gaat, maar dat is zo ongeveer 'n noodzaak. De te genstanders in die afdeling gaan er namelijk nog harder tegen aan. Ga naar ONA, ga naar Blauw Zwart en ga daar écht lopen voetballen. Dan krijg je het ontzettend moeilijk. Je moet gewoon wel hard voetballen in de goede zin van het woord dan. Of dat voor jezelf bevredi gend is, natuurlijk 'n andere zaak. Het uitgangspunt van een ploeg moet, vind ik, in ieder geval zijn: voetballen. Hardheid komt tegenwoordig zeker op de twee de plaats. Dat houdt echter ook in dat je niet altijd je eigen spel kunt ontplooien". (Van der Lin den werd bij UVS met voetbal vertrouwd gemaakt: een speler uit wat je de UVS-school zou kunnen noemen). „Iedere pass, die je geeft, komt met een noodgang terug. Niet van de LFC-spelers, maar van de te genstanders. Je krijgt gewoon geen ruimte. Blauw Zwart bij voorbeeld gaf ons géén centime ter. Maar goed, adt is altijd een moeilijke tegenstander voor ons geweest". i'en bewijze waarvan de Wasse- naarders afgelopen zondag met 3—1 zegevierden. Een kwestie van mentaliteit? „We gingen er wel heen met het idee dat het 'n zware wedstrijd zou worden maar de mentaliteit was en is goed. De sfeer trouwens ook; het is na een wedstrijd altijd erg ge zellig. Anders was ik natuurlijk nooit zo lang (hij is aan zijn derde seizoen bezig) geble ven". „LFC heeft ook een aantal zeer behoorlijke spelers. Er zijn wat Jongeren bijgekomen (Hols- wilder en Hoek) en er staan nog wat goede Jeugdspelers te wach ten". Als die doorstroming een maal begint, valt er voor LFC heel wat te bereiken. Als Je het mij vraagt hoeven we nu trou wens al geen wedstrijd te verlie zen in die afdeling (2a). Het streven is in het bovenste ge deelte te eindigen; het verlies in die le wedstrijd houdt dan ook in dat we morgen beslist van VUC moeten winnen". En Wim van der Linden is ervan over tuigd dat dat zal gebeuren, te kent voor de prognose rap een vette één en zegt; „Als Je ergens aan begint, moet Je het ook goed doen. Twee wedstrijden achter elkaar veliezen kun Je je dan ook niet veroorloven.." Prognose De voorspelling van Wim van der Linden voor morgen: Roo- denburg-RVC 3, Papendrecht- Lugdunum 3, UVS-De Musschen 1, LFC-VUC 1, RKDEO-DOCOS 2, Sportclub Lisse-Quick Steps 1, Velo-Teylingen 2, Alphen- VEP 1, Bodegraven-de Postdui ven 3, Concordia H.-GDA 1, HVV-WSB 1, Hillegom-SJC 3 Rijswijk-Van Nispen 1, Altior- Concordia D 1, Westerkwartier- Warmunda 3, VTL-ASC 1, Ri/p- wetering-SJZ 2, RKSVM-Alphia 2, Waddinxveen-RKSNV 1. PAUL DE TOMBE WIM VAN DER LINDEN BANOLAS (ANP) De Neder- dames te doorbreken. De 17-ja- landse Willy Staehle heeft in Bano- las zeer verrassend beslag gelegd op de wereldtitel figuren bij het water skiën. Nog nimmer was een Euro pese er op dit onderdeel in geslaagd de rige Willy Staehle is de eerste Ne derlandse die bij het waterskiën een wereldtitel verovert. In de combina tie werd de Jonge Bergense vijfde. Het wereldkampioenschap ging hier successenreeks van de Amerikaanse1 naar de Amerikaanse Christie Lyn Binnenkort somt bij de boekerij in Baarn het boek „De Ajacieden" uit van Maarten de Vos, die niet alleen door hemzelf, en door mij, maar ook door de meeste beroeps voetballers (zoals bleek uit een vra genlijst in Televizier) als de beste voetbaljournalist van het ogenblik wordt beschouwd. „De Ajacieden" bevat portretten, profiles zoals dat heet, van achtereenvolgens Blanken burg, Cruijff, Dick Van Dijk, Arie Haan, Hulshoff, Keizer, Krol, Ger- rie en Arnold Mühren, Neeskens, Stuy, Suurbier, Suurendonk, Swart, Vasovic (zaliger nagedachtenis) en Sies Wever. Dat zijn ze zo'n beetje allemaal, zoals u ziet, rekening hou dend tenminste met het feit dat Schilcher, Rep, Kleton en andere contractspelers nog onbeschreven bladen zijn. Het boek had completer kunnen zijn met portretten van bij voorbeeld Michels, Kovacs, Jaap van Praag, dokter Rolink, Salo Muller, dr. Zeven en dokter Kriek, want dat zijn ook Ajacieden tenslotte, maar een mens moet tevreden leren zijn met wat hij krijgt, zeg ik altijd maar. Ik zal, na lezing van de drukproe ven, niet zeggen dat „De Ajacieden" op hetzelfde peil staat, of laat ik lie ver zeggen: van hetzelfde belang is, of eenzelfde Invloed zal hebben als „Temidden der kampioenen" en .Mysterieuze krachten in de sport" van wijlen Joris van den Bergh, maar ik acht het wel voetbaljour- nallstiek van hoog niveau, mede dankzij de inside information die Maarten de Vos erin verwerkt heeft, die hij weer heeft weten te verwer ven dankzij de vertrouwenspositie die hij bij de meeste spelers inneemt. Beroepsvoetballers hebben over hei algemeen geen hoge dunk van de sportjournalisten („tegenover de sportpers was er geen mogelijkheid tot communicatie", zegt Piet Keizer bijvoorbeeld)maar Maarten de Vos zijn zij bereid als een der hun nen te beschouwen, niet alleen om dat hij zelf als ADO-jeugdspeler nog tegen jongens als Jimmy Greaves en Bobby Tambling (en Piet Keizer heeft gevoetbald zoals hij niet ver zuimt even terloops te vermelden maar ook omdat hij in dat wereldje rondzwemt als een vis in het water Laat ik als voorproefje het een en ander citeren uit het portret van Piet Keizer, momenteel de meestbespro- ken speler van Ajax. Zo maar wat losse citaten. Zichzelf analyserend weet Keizer. „Ik was een Jongen die wel kon voetballen, maar die moeilijk te han teren was. Ik dacht namelijk: omdat ik goed kan voetballen mag ik niet door anderen geschopt worden. Dat maakte me natuurlijk erg kwets baar. Want als ik geschopt werd en ik vond dat de tegenstander de bal nooit meer kon raken, dan reageer de ik door terug te schoppen. Ik vond dat onrechtvaardig". Maarten de Vos zegt dan dat Kei zer stilaan neer zelfdiscipline leer de ontwikkelen, maar: „Voor het overige heeft Keizer zich aangepast aan de kwalijke trend, zoals die het voornamelijk via de mandekking ge reguleerde voetbal- van-nu ontstaan overal op het veld tweemans-oorlog jes, waarbij de bal vrijwel nooit in de buurt is. Keizer weert zich in die oorlogjes naar „behoren". Hij spreekt van een „wat gecontroleerder vorm van overtredingen". Nu even iets over Keizers spelkwa- liteiten, zijn ..overzicht", en zijn uit gangspunt: „simpel is 't moeilijkst". Ik citeer: „Dat oog voor de situatie maakt hem ook in de directe duels zo ra zend gevaarlijk. Geen ander dan Keizer kan een tegenstander op een huidige topvoetbal beheerst. In het zo simpel-lijkende manier passeren. Keizer neemt in die persoonlijke duels ook vaak risico's. Als hij pas seert, dan doet hij dat door mes scherp langs een tegenstander te gaan om zo weinig mogelijk tijd te verliezen en zo gunstig mogelijk uit te komen, wat niet zelden mislukt. Keizer calculeert dat risico in Juist omdat hij niet bang is voor mislukkingen maakt hij soms de prachtigste openingen. Risico's neemt hij bijvoorbeeld ook met vrije trappen. Het heeft er veel van weg dat een vrije trap van Kei zer ofwel het stadion uitvliegt of in de bovenhoek terecht komt. Over die traptechniek zegt Keizer: „Het is niet zo moeilijk een vrije trap op doel te mikken, ook al staat er een muurtje. Maar ik ben er door de jaren heen van uitgegaan dat een ioelman weinig moeite heeft met zo'n bal. Dan heeft het dus weinig zin een vrije trap op die manier te ne men. De kunst is de bal daar te krijgen, waar de keeper er net niet bij kan. Dat is verschrikkelijk moei lijk. Daarvoor moet Je de bal pre cies zó raken, dat-ie langs of over het muurtje in de onbeschermde hoek ;:omt". Ook de (misverstandhouding tus sen Keizer en Michels komt ter spra ke. Maarten de Vos schrijft: „Het weer: Keijzer en Michels haatten el kaar". Hij gaat dan verder: „AlsKei zer het afstandelijk formuleert zegt hij: „Michels had het idee dat je in profvoetbal keihard moet zijn en dat Je alle menselijke factoren moet uit schakelen. Omdat ik in wezen niet ongevoelig ben had ik daar vaak een andere mening over. Volgens mij heb Je die menselijke gevoelens Juist hard nodig, omdat je met een team werkt. Je kunt het wel enigszins scheiden, maar Je kunt het niet helemaal weg cijferen, zoals Michels het deed. Tenminste in een heleboel dingen niet, nee". Michels ergerde zich vaak aan Keizer, omdat Keizer weigerde zijl? persoonlijkheid weg te moffelen. Kei zer had vaak kritiek en aarzelde niet daarmee voor de dag te komen. Mi chels zag in Keizer een doorlopend en ondermijnend gevaar voor zijn ge zag, vooral omdat hij de invloed van Keizer op de rest vap de spelers ken de. Keizer is veel te trots om zich als een onpersoonlijk nummer te laten behandelen. Keizer is een vedette en nog een verstandige ook. Michels wenste geen onderscheid te maken. Hij kankerde eerder op Cruijff en Keizer dan op de rest. Bo vendien ergerde hij zich eraan dat Keizer niet altijd deed wat er van hem verwacht wordt. Michels kan er niet tegen als de onzekerheidsfac tor te groot wordt. Keizer ergerde zich het meest aan wat hij de „oneerlijkheid" Ml- ohels noemde: „Als een trainer zegt: we gaan het zo en zo doen, dan heb ben we de meeste kans op succes, waardoor ikzelf zoveel mogelijk geld verdien en waardoor ook Jullie geld verdienen, dan vind ik dat eerlijk. Maar Michels deed het voorkomen alsof hij alles voor ons deed in plaats van voor zichzelf. Daar kon ik niet tegen". Er waren tijden dat Michels en Keizer geen woord met elkaar wis selden: Keizer speelde voor wat hij waard was en Michels liet hem in ruil daarvoor met rust. Er waren ook tijden dat de communicatie weer langzaam op gang kwam, maar dat duurde nooit erg lang, omdat de vre de er een van kunstmatige aard was. In elk geval bleek na Arsenal, toen Keizer zich ten opzichte van de spelers duidelijk uitsprak en alle be staande misverstanden wegwerkte, dat de spelers de kant van Keizer kozen toen' Michels hun voorstelde Keizer uit de selectie te stoten".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11