Enthousiast welkom voor ;eskampploeg van Alphen „Floriade '72" wordt zware concurrent voor Keukenhof Vier tv-camera's geheel vernield DAG 17 SEPTEMBER 1971 JLPHEN AAN DEN RIJN Al- en heeft de zeskamp-ploeg gis- ju een zeer hartelijk welkom bereid. Vooral captain Van men zei daaraan nog wel eens hebben getwijfeld, de laatste pden. Na zoveel keren aan bonale en internationale wed- jjden te hebben meegedaan ihlj eigenlijk min of meer ver- »tit dat de belangstelling bij supporters wel wat zou zijn ge el, maar de enorme belang- Ulng van gisteravond bewees het tegendeel. Ie deelnemers waren aan de ach- ant het raadhuis binnengeko- n en verschenen enkele ogenblik - i later op het bordes. Dat was sein voor een langdurige ovatie, irbij vooral Rla Rietveld in de be stelling stond: „Kijk, daar staat dat is ze Daarbij wist ze nog anwezigen te vertederen door, ge- [ld, van een paar peuters boeket- tn ontvangst te nemen. Midden en de jongens en meisjes was de kbrengende joker opgesteld. Heksenketel Igemeester Gallas sprak de ploeg een welkomst-, dank- en felici- •woord. „Wat hebt u ons in die senketel, in de slag van Essen, panning laten zitten. Na de eers- aummers hadden we het niet meer hoopten, steeds weer, dat het r beter zou gaan en eindelijk n dat ogenblikeen prachtige ede plaats". Voor die prestatie ebt de burgemeester de ploeg een aluut; „Het is bij deze spelen wel duidelijk geworden: als er jloeg is, dan is het die uit Al- aan den Rijn". zijn dankwoord noemde mr is o.a. het comité Zeskamp, de tV-televisieploeg, Barend Ba- mevrouw Van Ommen, maar lurlijk ook de spelers, speelsters captain. „Zij zijn het die Alphen |de reeks van elf spelen zulke htige successen hebben be- jd". Volgens de berichten die de S( de deden zou Ad van'Ommen er- I willen stoppen, maar de burge ster was er van overtuigd, dat als voor een volgend treffen op- een beroep zou doen op cap- Van Ommen, dat hij de gemeen- niet in de steek zou laten uitspraak van mr. Gallas werd ry fe een klaterend applaus door hst Tllek onderstreept. Gedoodverfd van Ommen dankte de burge- tster en iedereen die aan de ont- gst had meegewerkt hartelijk, 'sa erg moeilijk, omdat ieder- al had gedoodverfd als de favoriet. We hebben het geluk- hmnen waarmaken en dat zon- trainingskamp van twee we als de Duitsers. De inzet is jeweldig geweest en de trouw ploeg is erg groot", die finale betreft noemde Van vooral de prestaties van Van der Born, die de het juiste moment een „in- eaf, het werk van Jan RiJ- bij het limbo-spel en de prach- èn landingen van Ria Velzen. „Dick van van de NCRV heeft het er een wereldzeskamp te orga- maar dat kan nog wel een Jaar duren. „Over de meer na- toekomst liet hij zich niet uit. toespraakjes, muzikaal om- door Crescendo, bleef de ploeg enige tijd gezellig bijeen in het en kregen de belangstellen de gelegenheid hun felicitaties Limbo-speler Jan Rijvers (5 vond gisteren een rustig voor een drankje, sa- met Kees Veenswijk voor de beker, gevuld met een bloemstuk. Duinwandelen in Katwijk KATWIJK In de omgeving van Katwijk wordt zaterdagmiddag om twee uur de laatste wandeltocht ge houden van dit seizoen. De duinwan deltocht wordt georganiseerd door de Lyonsclub. Er wordt gewandeld door diverse clubs. Bollenexport naar de V.S. iets minder - getroffen HAARLEM —In de calamiteits toestand van de Nederlandse bloem bollenexport naar de V.S., die pre cies ten tijde van de verscheping door de extra-invoerheffing van tien procent werd overvallen, is in zover re verlichting gekonjen dat zendin gen van schepen die voor 15 augustus J.l. de havens hadden verlaten met bestemming V.S., buiten de nieuwe regeling vallen. Daardoor wordt on geveer 20 pet. van de najaarsex port van bloembollen naar de V.S. niet getroffen. Dit wordt meegedeeld in „Bloem bollenexport", het mededelingenblad van de Bond van Bloembollenhan delaren. Nog eens ongeveer 20 pet. van deze najaarsexport, namelijk de zg. „ex- warehouse" zendingen en de ge schenkzendingen, levert geen acute problemen op. De schade op korte termijn is dus terug te brengen tot ongeveer 60 pet. van de najaarsex port, die in moeilijkheden is geko men door de extra-heffing, te'rwijl de waardevermindering van de dollar ook nog haar schadelijke werking ten tijde van de levering uitoefent. Daarenboven, aldus „Bloembollen export", blijft de toestand zeer zorge lijk wanneer we naar de toekomst kijken. De exportprodukten bestemd voor Amerika zijn 10 pet. duurder geworden, hetgeen bijvoorbeeld bij bloembollen in de komende voor- jaarshandel gevoelig aankomt. (Foto Dijkman. ALPHEN AAN DEN RIJN De meestgeplaagde vrouw in Essen tijdens de finale van het 'Spel zonder grenzen' was on getwijfeld de Duitse producer Marita Theilc. Mevrouw Gallas, echtgenote van Alphen's burgemeester vertelde hoe de Duitse tv-vrouw huilend over het veld liep. terwijl vandalen zulke ernstige beschadigingen aan een aantal camera's toebrachten dat er waarschijnlijk vier moeten worden afgeschrevenkos ten honderdduizend mark! De deelneemsters hadden het vooral zuur1 gehad met Dele beschonken mannen, die weigerden op de tribunes plaats te nemen en tussen de ploegen doorliepen. Daarbij veroorloofden ze zich handtastelijkheden, waartegen de politie maar erg weinig deed. Het was in ieder geval heel wat anders dan bij de internationale wedstrijd in Rotterdam, vertelden de ploeg leden. Daar was een scherpe controle op wie er binnenkwam in Essen waren er zoveel mogelijkheden om het veld op te komen dat er geen oog op te houden was. John Kristel stopt ermee NOORDWIJK John Kristel, die drie en twintig Jaar lang het naar hem genoemde huisorkest van het "Huis ter Duin" heeft geleid, heeft de dirigeerstok neergelegd en zich, kort na zijn veertigjarig jubileum, teruggetrokken uit het muziekleven. Het huisorkest, dat de naam "Or kest John Kristel" blijft behouden, staat thans onder directie van A. Verhoeff. Het muziekleven heeft aan Kristel veel te danken gehad en in feite is hij het geweest, die door zijn Jacht op talenten vooraanstaande persoonlijk heden uit de muziek- en amuse mentswereld naar voren heeft ge schoven. Eén van hen is Toon Her mans, verder de trompettist Willy Schobben en Ben Cramer, Kristel is ook de ontdekker van de zangeres sen Corry Brokken, Conny Vink en Conny van Berge. Reeds in 1929 begon Kristel aan dacht te besteden aan de prestaties van amateurs in hetgeen toen nog heette "Cabaret der Onbekenden". Mensen waarin hij iets zag, gaf hij voorlopig een plaats in zijn orkest en hielp hen zoveel mogelijk verder. Grote populariteit verwierf Kris tel zich ook als organisator van kin derbals in het 'Huis ter Duin". De ploeg neemt op het bordes j ovaties in ontvangst van het en- van het Alphense raadhuis de thousiaste 'thuisfront' bolbloemenlusthof „Keukenhof" in Lisse krijgt in het seizoen 1972 „zware" concurrentie. Van de in ternationale sierteeltshow „Flo- riade '72" in en rond de Amster damse nieuwe RAI. Beide exposi ties gaan ongeveer tegelijkertijd open. Het seizoen 1971 sloot zeer gunstig af voor „Keukenhof". Er werden ruim 50.000 bezoekers meer verwelkomd door de char mante „hofdames van Jacoba van Beieren" dan het jaar daarvoor toen er rond de 760.000 de toe gangspoort passeerden. Een re sultaat waarover het bestuur van de Stichting Nationale Bloemen tentoonstelling „Keukenhof" dik tevreden is. (Foto Dijkman. Door Cees Combee Keukenhof-directeur Wim van der Lee (64)"We hebben een uiterma te goed seizoen achter de rug. De bloei van de gewassen verliep gun stig, en het weer werkte in alle op zichten mee, zodat de bezoekers vol op hebben kunnen profiteren van al het moois dat hier in Lisse te zien was. Dat we 50.000 bezoekers meer hebben gehad dan in 1970 was een verrassing voor me. Daar had ik niet op gerekend. Onze kundige boekhou der Frits van Aken heeft alles nauw keurig bijgehouden en toen het niet verkochte deel van de in consig natie aan reisbureaus en V.V.V.'s gegeven kaartjes terug was ontvan gen kwam hij werkelijk tot een aan tal van dik over de 800.000. We zijn daar natuurlijk erg blij mee. Er blijkt uit, dat "Keukenhof" inder daad één van de belangrijkste recrea tieve attracties van ons land in het voorseizoen is". Nieuwe borders In de "hof van Jacoba van Beieren' wordt momenteel hard gewerkt om de tuin gereed te maken voor het seizoen 1972. Niet minder dan 36 zeer vakbekwame tuinlieden zijn er dag in, dag uit bezig de nieuwe bor- ders te maken, het gras te onder- houden, de bomen en planten bij te werken en wat niet meer. Er is in het najaar heel wat te doen, want dan moeten ook de bollen worden ge- plant. Met de narcissen is men al begonnen en op 4 oktober gaan de vele miljoenen tulpen, hyacinten- en andere bollen de grond in. Een zeer secuur werkje, want die borders moe ten een rijke kleurenschakering te zien geven en ook moet soort bij soort worden geplant, zodat er geen variëteiten door elkaar komen te staan. Voordat dit in de grond stoppen en afdekken van de bollen kon gschie- den is er in de tfekenkamer van 'Keu kenhof" heel wat getekend. Direc teur Van der Lee en z'n Jeugdige medewerker tuinarchitect H. Koster, die hem straks zal gaan opvolgen, hebben er vele tientallen uren aan besteed om de tuin voor 1972 op pa pier op te zetten. Met variëteiten en kleuren en groenpartijen erbij. Daar begint men eigenlijk al mee als het seizoen nauwelijks begonnen is. Men moet namelijk klaar zijn als de "oude" bollen de grond uit worden gehaald en de tuinlieden gaan begin nen met het opnieuw vorm geven van de bolbloementuin. Dat maken van die nieuwe borders temidden van het groene grastapijt met als entourage de forse beuken en de groene struiken, waarvan er in het seizoen ook heel wat kleur te zien geven, is een omvangrijk werk. Ge steld kan worden, dat de Keukenhof- medewerkers zo'n veertig weken be zig zijn om een week of acht, negen kleurenpracht te zien te kunnen ge ven. Activiteit Wie nu langs Keukenhof loopt kan getuige zijn van 'n enorme activi teit. Huizenhoge bergen van zakken met tuinaarde en turfmolm staan her- en derwaarts verspreid in de hof en overal ziet men mensen be zig. Hier met een graafmachine en daar met schep en hark. Allemaal be zleld door één gedachte: de tuin zo mooi en boeiend mogelijk te ma ken aan de hand van de door de Keu kenhof-tuin architecten op papier ge zette indeling. Alles is er hen aan gelegen in het komende Floriade '72- jaar Neerlands bolbloementuin zo mooi en boeiend mogelijn te ma ken voor het publiek, dat gevormd wordt door vele nationaliteiten, waar bij onder de buitenlanders natuur lijk de Duitsers en Engelsen er uit springen. Frits van Aken is in het kantoor druk doende de folders en affiches klaar te maken voor het Keukenhof- seizoen 1972. Voor het ontwerpen heeft hij natuurlijk zijn medewer kers. maar aan hem is de taak de teksten op papier te zetten. Als die folders en affiches eenmaal gereed zijn moeten ze zo snel mogelijk naar de binnen- en buitenlandse reisbu reaus en naar de V.V.V.'s worden verzonden. Ook al een tijdrovend en belangrijk werkje. Voor het eind van het Jaar komen de vakantiereispro gramma's al uit. Daarin moet Keu kenhof ook een belangrijke plaats krijgen. Verandering Er zal in 1972 dus wel het een en ander veranderen in Neerlands bloe mentuin. De grootste verandering, is het uitbreiden van het kassencom plex van 2500 vierkante meter naar zo'n 5500 vierkante meter. De oude showkas is gesloopt en daarvoor in de plaats komt een nieuwe kas met vijf kappen, die elk een lengte krij gen van 54 meter en een breedte van 12 Vi meter. De bestaande warme en koude kas, die blijft staan en ook vijf kappen telt, is per overkapping 54 meter lang en 8,40 meter breed. Die nieuwe showkas belooft een droom te worden. Met ruime paden aan weerszoden waarvan men allerlei planten, waterpartijen en zitjes kan aantreffen. Het is altijd de grote wens van directeur Wim van der Lee geweest nog eens over zo'n kas te kunnen beschikken. Een troetelkind - Je dus min of meer. Het stichtings bestuur heeft hem bij de realisering daarvan niet in de steek gelaten. Het beton is reeds gestort en eind van de maand begint men met de bouw van het stalengeraamte. Daar voor denken de bouwers ongeveer twee weken nodig te hebben. Daarna komt het glas er in en als dat een maal is gebeurd, kunnen de tuinders aan het werk gaan. Het ontwerp voor de overdekte showtuin ligt al ge reed! Wim van der Lee tenslotte over de concurrentie van „Floriade '72" j "Och we wisten dat deze expositie er zou komen en ook dat er tijdens de eerste binnenshow veel bolbloemen te zien zullen zijn. Daarom houden we volgend Jaar gewoon rekening met een teruglopend aantal bezoe kers. Of dat inderdaad het geval zal zijn moeten we afwachten. Wan neer er echter bijvoorbeeld 150.000 mensen minder naar "Keukenhof" komen dan dit jaar, weten we dat het komt door de manifestatie in en rond de R.A.I. Heel wat anders dan dat het bezoekersaantal zou teruglo pen zonder zo'n evenement. Dan ga Je Je afvragen wat de oorzaak is en of het eventueel gelegen heeft aan de indeling en opzet van de tuin. We gaan echter welgemoed verder en ho pen. dat 1972, ondanks de concurren tie van "Floriade '72", toch weer een goed Keukenhofseizoen zal bren gen. Eerst wacht ons echter nog I de lange winter

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13