Commissie Rotterdam moet PvdA in uit put halen Straffe eisen voor verboden wapenbezit Zuidmolukkers Anderhalf uur voor 15 cent Regering geeft 16 miljoen voor hulp Oostpaldstanen Advies van partijbestuur Ook in Utrecht abortus- kliniek Na razzia in IJsseloord DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ROTTERDAM Het beleid van het gewestelijk be stuur van de Partij van de Arbeid zal pas op 1 7 december aan het oordeel van de leden worden onderworpen. In die tussentijd zal een begeleidingscommissie trachten de ern stig aangetaste verhoudingen binnen de socialistische raadsfractie te herstellen. In de commissie hebben drie leden van het partijbestuur, drie van gewestelijk bestuur, drie wethouders en dri andere leden van de PvdA- raadsfractie zitting. Zonodig zal burgemeester Tho massen worden verzocht zich in de besprekingen te mengen. Hem worden gevraagd als buitengewoon lid tot de commissie toe te treden. De gewestelijke vergadering, spe ciaal voor de vertrouwenscrisis in de Party van de Arbeid bijeengekomen, Jetty van der Meer terug in Nederland DEN HAAG De 19-jarige Jetty in der Meer, dochter van de plaats vervangend bevelhebber van de Ne derlandse landstrijdkrachten, is gis teren in Nederland teruggekeerd. De terugkeer naar Nederland liep a het Parijse vliegveld Orly waar Jetty's vader haar opwachtte. Per auto vertrok hij vervolgens naa'r Ne derland. Jetty van der Meer werd in Tel Aviv gearresteerd toen zij in het bezit bleek van een koffer met springstoffen. Zij vervoerde de kof fer op verzoek van een Arabische kennis en wist niets van de inhoud. Vijf jaar geëist tegen leider van dynamietbende ARNHEM Vijf jaar gevangenis straf met aftrek heeft de procureur- generaal bij het Arnhemse gerechts hof gisteren geëist tegen de vijftig jarige Rotterdammer W. V. De man wordt ervan verdacht de leider te zijn geweest van een in- brekersbende, die in 1969 met dyna miet een eindeloze reeks inbraken pleegde. De plofkrakers richtten bij voorbeeld bij een inbraak in Dieren een schade van anderhalve ton aan, de buit bedroeg 25 gulden. De Zutphense rechtbank veroor deelde de Rotterdammer in oktober vorig jaar tot zes jaar gevangenis- Straf, nadat acht jaar tegen hem was geëist. Het Arnhemse hof zal op 29 sep tember uitspraak doen. In Madrid Weduwe van doodgeschoten bouwvakker eist onderzoek maandag tijdens een incident met de Guardia Civil in een buitenwijk van Madrid neergeschoten werd. heeft tot ielle arbeidersprotesten en harde be schuldigingen tegen het regime geleid Gisteren zijn minstens 20.000 vakar beiders in de Spaanse hoofdstad in staking, terwijl de regering een schrijven heeft ontvangen waarin 'n officieel onderzoek wordt geëist. De advocaat van Patino's weduwe heeft een officiële aanklacht wegens dood slag tegen de Guardia Civil inge diend. Er heerste in de bouwvaksector van Madrid reeds enige tijd onrust we gens de onderhandelingen over de vernieuwing van de cao en wegens de algemene bouwcrisi die tot veel ontslagen heeft geleid. Zoals gewoon lijk kwam de clandestiene opposi tie in actie met pogingen om sta kingen of betogingen te organise ren, en begon men vlugschriften on der de bouwvakarbeiders van Madrid te verspreiden. Een dertigtal leden van het Ma- drileense advocatencollege heeft nu oen officieel schrijven aan de re- Bering gericht om een onderzoek te eisen naar de toedracht van de zaak. Bij soortgelijke, voorafgaande affai res, .waarbij de politie de dood van betogers had veroorzaakt, hebben er ofwel geen officiële onderzoeken Plaatsgehad, ofwel het resultaat daarvan werd niet bekendgemaakt, ofwel de politie werd vrijgesproken. De meest bekende gevallen zijn die van Granada in Juli 1970, toen de Politie drie bouwvakarbeiders tijdens een protestbetoging doodschoot, en nabij Bilbao in november 1969, toen de politie een deelnemer aan een be toging tegen de luchtvervuiling in die industriestad eveneens dodelijk ver wondde. besloot hiertoe gisteravond. De over grote meerderheid gaf aan deze op lossing de voorkeur boven een on middellijke bespreking van het be leid dat het gewestelijk bestuur heeft Belangrijkste onderdeel daarvan is de verklaring van het bestuur, be gin september, waarin drie van de vier PvdA-wethouders (Reehorst, Van der Ploeg en Jettinghoff) is verwe ten, dat zij de communicatie met de rest van de raadsfractie volstrekt onvoldoende tot stand hebben ge bracht en de uitvoering van het ver kiezingsprogramma op een aantal essentiële punten bemoeilijken. Tegelijkertijd is in deze verklaring vastgelegd dat wethouder Jettinghoff niet meer politiek kan functioneren binnen de fractie en zijn zetel be schikbaar moet stellen. Dat laatste is nog niet gebeurd. Partijbestuur De commissie is samengesteld op advies van het partijbestuur. Voor zitter André van der Louw, gister avond ook aanwezig, is voorzitter van de commissie. Het gewestelijk bestuur gaf aanvankelijk de voor- kern* aan een kleinere commissie, samengesteld uit leden van partij en gewestelijk bestuur. De gewestelijke vergadering steun de het voorstel van Van der Louw, die het verstandig achtte alle bij de zaak betrokken mensen van het be gin af te laten werken aan het her stel van de normale verhoudingen de raadsfractie. VRAGEN OVER UITLATINGEN MIN. V. AGT AMSTERDAM (ANP) De Jood- organisaties Chaim en Vera Weiz- an hebben in een telegram aan minister Van Agt van Justitie ver klaard het "onzindelijk gebruik" het woord „ariër" ten zeerste te betreuren. Een dergelijk woordge bruik past een minister, hoe jong ook, niet, aldus genoemde Joodse in stellingen die aangesloten zijn bij de overkoepelende Joodse organisatie Bnai Brith. Chaim en Vera Weizman geven de minister in overweging ernstiger re kening te houden met de grote psy chische moeilijkheden, die Joodse en niet-Joodse oorlogsslachtoffers nog steeds te verwerken zullen krijgen vrijlating van de oorlogsmisda digers in Breda. De tweede-kamerle den H. J. Roethof en J. J. Voogd (beide PvdA) hebben de minister Justitie gevraagd of deze zich wil oriënteren omtrent de gevoelens, die het gebruik van het begrip triër" oproept. In de schriftelijke vragen die beide kamerleden aan de bewindsman hebben voorgelegd, wordt nader in gegaan op uitlatingen die de minis ter heeft gedaan in een met persvertegenwoordigers. NIJMEGEN De technisch vertegenwoordiger K. uit Velp heeft anderhalf uur getracht om 15 cent van de gemeente Nij megen terug te krijgen. Hij had succes. De man had zijn auto geparkeerd bij een parkeerme- ter. Toen hij bij zijn wagen te rugkwam bleek de meter defect te zijn, maar zat er een bon on der zijn ruitewisser. Hij belde hierop de politie met de mededeling dat de meter de fect was. Een agent, die daarop langs kwam. constateerde dat de man gelijk had en stelde voor de bekeuring weer terug te ne- De Velpenaar ging hiermee ak koord, maar eiste 15 cent voor gemaakte telefoonkosten. De po litieman verwees hem naar het bureau. Hier stelde men dat de par- keermeters een zaak van open bare werken was. De Velpe- naar verklaarde toen dan wel naar openbare werken te gaan, maar eiste een schriftelijke ver klaring van de politie van de gang van zaken. Deze kreeg hij mee en hiermee op zak toog hij naar openbare werken. Nadat men hier de zaak uitvoerig bestudeerd had, kwam men tot de conclusie dat geld teruggegeven moest wor den door de belasting. De man verklaarde hiermee ak koord te gaan, maar eiste we derom een schriftelijke verkla ring. Een van de aanwezige ambtenaren werd dit te gortig, en betaalde de man toen maar 15 cent uit eigen zak. De Velpenaar gaf als com mentaar: "Ik had natuurlijk tot het einde toe door kunnen gaan. Maar ik wilde koste wat kost dat bedragje terug. Bij de overheid is het namelijk ook zo dat men kosten noch moeite spaart om een dubbeltje binnen te krijgen. Ze hebben nu gewoon een koekje van eigen deeg gege ten". UTRECHT (ANP) In Utrecht is naar eerst nu bekend is geworden, op 9 september een abortuskliniek ge opend, waar voorlopig gemiddeld per dag vijf zwangerschappen worden onderbroken. Het centrum wordt be stuurd door een stichting voor hulp verlening bij zwangerschapsonder breking „Utrecht en omgeving". Volgens het bestuur van de stich ting is het de bedoeling tijdelijk werkzaam te zijn om het nu bestaan de verschil tussen de beperkte hulp verleningsmogelijkheden in de plaat selijke ziekenhuizen en het aantal aanvragen dat geregeld wordt gere gistreerd door diverse Utrechtse in stanties, gedeeltelijk op te heffen. Het bestuur denkt het centrum ge durende ongeveer twee jaar in stand te houden. De activiteiten zullen worden gestaakt wanneer de be staande Utrechtse ziekenhuizen de taak die de stichting zich stelt, in voldoende mate zullen overnemen. De behandeling in de kliniek kost inclusief voor - en nazorg f 400, volgens het bestuur een laag tarief. Dit is, zo zegt het bestuur, mede ge daan om de sociale discriminatie tus sen vrouwen met en vrouwen zonder geld, die een abortus wensen, op te heffen. Miss Holland Laura Mulder- Smid (18 jaar) is al in Tunis, waar over enige dagen de Miss Europa 1971 verkiezing plaats vindt, evenals vele andere missen. Voor de strijd profiteren zij nog even van hun verblijf om wat van Tunesië te zien of om gewoon in het noordafrikaanse zonnetje te liggen. Foto: Miss Holland in lamé hotpants en cape onthult haar charmes in de Tunesische zon. ■k In het Rijksmuseum in. Amster dam is gisteren de miljoenste bezoe ker van dit jaar geregistreerd. Vorig jaar was dat op 1 november. Op 16 september was het aantal bezoekers al ongeveer 150.000 meer dan op de zelfde datum vorig jaar. DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft f 16 miljoen beschikbaar gesteld voor humani taire hulp aan de bevolking van Oost-Pakistan en voor Oostpaki- staanse vluchtelingen in India. Paki stan en India krijgen ieder f 8 mil joen uit de fondsen voor ontwikke lingssamenwerking. In overleg met de hoge commissa ris voor de vluchtelingen in Genève (coördinatiecentrum voor humanitai re hulp in het kader van de Ver. Naties) zal de f 8 miljoen voor de Oostpakistaanse vluchtelingen in In dia als volgt worden besteed: vier miljoen voor de aankoop van granen, zuivel en andere eiwithoudende pro- dukten en vier miljoen in contanten. De hulp voor de bevolking van Oostpakistan loopt via de secretaris generaal van de Verenigde Naties: 5,6 miljoen voor voedsel Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren het besluit van de Nederlandse regering tot deze hulp is gegrond op humanitaire over wegingen en op de wenselijkheid de bedreiging die de huidige situatie inhoudt voor de verdere ontwikkeling in beide landen zoveel mogelijk het hoofd te bieden. DEN HAAG Elfhonderd ge wapende politiemannen, pantser wagens, hefschroefvliegtuigen en een politievaartuig namen deel aan de grote razzia op het Zuid molukse woonoord „IJsseloord" te Capelle aan de IJssel. De overval gebeurde op 15 oktober vorig jaar, gedurende de spannende dagen na de Zuidmolukse bezetting van de Indonesische ambassadeurswo ning te Wassenaar en de dood van hoofdagent Moolenaar. De Nederlandse autoriteiten dach- :n in IJsseloord een compleet Zuid- moluks wapenarsenaal te zullen vin den. Maar de opbrengst vaoi de jus titiële krachtsinspanning viel tegen. Men vond: een ontmantelde hand granaat die dienst deed als asbakje, nog een handgranaat waarvan de ontsteking was verwijderd, een re volver, twee geweren en een pistool. Men vond ook KPK-leider Paul T., die als organisator van de overval te Hoger beroep De vijf wapeneigenaars werden door de Rotterdamse politierechter rm\ Jolles niet zachtzinnig behan deld; het gemiddelde vonnis was twee en een halve maand gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk. Het vijftal tekende prompt hoger beroep redr-generaal bij het Haagse Hof, Het tumult rond de Zuidmolukkers is inmiddels een beetje gestild. Maar gisteren bleek mr. Boekraad, procu reur-generaal bij het Haagse Hof. onverminderd straflustig te zijn, zo dat het kon gebeuren dat zijn eis tegen de vijf uit IJsseloord in een geval nog hoger uitviel dan het von nis waartegen werd geappelleerd. Handgranaten In de zaak tegen de zwaarst ver oordeelde vroeg de procureur-gene raal een lichte strafvermindering. Het betrof de oudste verdachte, voor malig KNIL-militair David S. (47), eigenaar van de handgranaten, die hij als souvenirs van zijn diensttijd had meegebracht uit Indonesië. Een handgranaat was in Indië al ge transformeerd tot asbakje; de an dere had hij onklaar gemaakt door de slagpin en het ontstekingsbuisje te verwijderen. De procureur-generaal wees er op dat de tweede handgranaat even tueel weer in elkaar gezet had kun nen worden. Het bezit van een der gelijk gevaarlijk wapen is nog straf waardiger dan het bezit van een gewoon vuurwapen, vond mr. Boek raad, die juist van een ex-militair meer zorgvuldigheid meende te mo gen verwachten. Zijn eis luidde vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De politie rechter had 5 maanden opgelegd, waarvan eveneens 2 maanden voor waardelijk. Souvenirs Advocaat mr. R. W. Dijk zei het bewaren van souvenirs vanzelfspre kend te vinden. Als de autoriteiten bij het afdanken van het KNIL zelf wat zorgvuldiger te werk waren ge gaan, had men gezorgd dat alle wa pens waren ingeleverd, aldus mr. Dijk, die geen enkele opzet tot het plegen van misdrijf aanwezig achtte. Mi-. Boekraad repliceerde dat af wezigheid van opzet niet ter zake doet. Verdachte wist dat hij een wapen in huis had. Ook alle Neder landers die nog wapens bewaren uit de tweede wereldoorlog worden ver volgd. Lijfwacht De timmerman Domingus L. (21) was betrapt op het bezit van een pis tool. Hij verklaarde het wapen te hebben ontvangen van KPK-leider Paul T. toen hij naar aanleiding van geruchten over een op handen zijn de ontvoering van Zuidmolukkenlei- der ir. Manusama naar Rotterdam moest om tijdelijk te fungeren als Manusama's lijfwacht. Tegen Domin gus eiste mr. Boekraad bevestiging van het vonnis van de politierechter: drie maanden waarvan twee maan den voorwaardelijk. Elias N. (44) had twee geweren in zijn bezit gehad. Een medekamp genoot had de wapens aan hem af gegeven omdat Elias lid was van de KPK (de Zuidmolukse ordedienst). Elias vertelde gisteren dat hij de wapens niet direct naar de politie had durven brengen omdat hij dan door zijn landgenoten zou zijn ge brandmerkt als verrader. Het on derzoek naar het drama te Was senaar was toen namelijk nog in volle gang. Ook in deze zaak eiste de proc.- generaal bevestiging van het vonnis van de politierechter: vier maan den gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Advocaat mr. Dijk bepleitte een geheel voorwaar delijke straf omdat al sinds de op richting van de woonoorden aan KPK-leden het wapenbezit ooglui kend was toegestaan. Pas sinds „Wassenaar" is daarin verandering gekomen. Uitspraak 29 september. Bedrijf wordt vervolgd door geluidshinder MIDDELBURG De officier van Justitie bij de Middelburgse recht bank zal een strafvervolging instel len tegen het luchtscheidingsbedrijf Air Produkt Londen in Terneuzen. Het bedrijrf draaide van begin dit jaar af zonder hinderwetvergunning en veroorzaakte daarbij een enorme geluidshinder voor de omwonenden. In april dienden twee inwoners van Temeuzen een klacht in. De klacht werd echter door de officier van justitie geseponeerd. Daarop wenden de twee klagers zich tot het Haagse gerechtshof, dat be sliste dat het bedrijf wel degelijk ver volgd moest worden. Het Haagse hof was van mening dat de compressoren van het bedrijf onaanvaardbare geluidshinder ver oorzaakten, terwijl bovendien geen hinderwetvergunning was afgegeven. Inmiddels heeft de gemeente Ter- neuzen wel een vergunning afgege ven, maar desondanks zal de vervol ging door worden gezet. Toenemend verval in samenleving ROTTERDAM «ANP) De Chi\ Geref. Kerken blijven, ondanks be zwaren, lid van de ICCC (Internatio nal Council of Christian Churches). Hiertoe heeft de synode van Rotter dam gisteren besloten. De ICCC is een internationale organisatie van bijbelgetrouwe kleinere kerken. De meeste synodeleden vonden da erg op Amerika afgestemde stelling- name van de ICCC onjuist. De synode heeft verder besloten een concept-getuigenis over het toe nemend verval in onze samenleving te laten opstellen. Prof. W. H. Velema zei, dat de tijd voor getuigen is gekomen, als verschijnselen die in de bijbel zon den worden genoemd, in het volksle ven geen zonden meer zijn. Hij noemde in dit verband speciaal de sex als consumptie-artikel, sexuali- teit rond het huwelijk, homofilie en de beëindiging van het ongeboren leven. Jongen bekent honderd vijftig autodiefstallen AMSTERDAM De negentien jarige gisteren gearresteerde bank werker M. M. uit Amsterdam heeft bekend dat hij sinds 1969 tenminste honderdvijftig auto's heeft gestolen in verscheidene Europese landen. Het ging hem uitsluitend om het pleziertje van het rijden, niet om de auto's. Die liet hij als de benzine tank leeg was gewoon staan. Volgens de Amsterdamse recherche waren er weekeinden dat hij dertien maar van auto verwisselde. De bank werker wordt ook verdacht van twee inbraken in Frankrijk en Duitsland. AFPERSER WIL 50.000 GULDEN NIJMEGEN - Een onbekende man heeft een Nijmegenaar telefonisch meegedeeld dat hij 50.000 gulden van hem wil ontvangen. Dezelfde man heeft al tot tweemaal toe gepro beerd de op straat staande *uto van de Nijmegenaar met petroleum ln brand te steken.* De eerste keer ontstond er geen schade, de tweede maal werd de lak beschadigd en ging de voorruit kapot. De man vertelde de eigenaar dat hü nu wel voldoende waarschuwin gen had gegeven en dat hij 50.000 gulden moest betalen. De Nijmege naar weet zich van de prins geen kwaad en zegt geen vijanden te heb- oen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7