Üeuw' Ajax reikt nderwets niveau n helft naar Feijenoord „mist" record... Ui isterdammers laten tegen Dynamo Dresden vele kansen liggen: 2-0 PAGINA 15 EIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD M2,v TERDAM Misschien was het bedoeld als een sje voor een gevorderd voetbaltrainer, misschien elf voetballer van Ajax de handelingen van de (se oefenmeester Walter Fritsch óók opgemerkt, reservebank" van Dynamo Dresden Oostduits d en bekerwinnaar zat Fritsch voortdurend te •ren met een dicteerapparaat. Voor de 55.000 toe- in t Olympisch Stadion was hij bezig zijn erva- ian de eerste Europa Cupvergelijking AjaxDy- resden ,,in te praten", terwijl een andere official Vopoploeg het duel op film vastlegde. Om straks, return in Dresden, de acties van de eigen ploeg en ijk die van Ajax tot in details te kunnen bestude- x heeft Fritsch zeer veel stof tot (in) praten en en gegevenhet moet daar op die reservebank phoudelijke monoloog geweest zijn. Zeer zeker in ijfenveertig opwindende minuten toen de Am- ners met soms onthutsend knap voetbal de basis foor de te klein uitgevallen triomf 20. kon Fritsch later, toen kansen om de marge ien had laten liggen op toch zo opgelucht mel- •nul zal voor Ajax niet In Dresden worden ae edraaid, daar krijgen wij die Ajax nu heeft gehad dt het 3—0". Fritsch dan maar ge- voorbij wandelde aan de één helft lang uit de itronen sprak en de de iakte die zijn eigen ploeg daarvan nauwelijks kon rechterspits Rau. De wurggreep werd snel weer aangeschroefd. Meer kansen volgden in razend tem po. Keizer hoefde maar "ja" te knikken, na een voorzet-op-maat van Johan Cruijff: het werd "nee". En Johnny Rep had het helemaal kun nen maken toen hij na een half uur geblesseerde Sjaak Swart (trap te gen achterkant van dijbeen, waar door zich een oude verwonding open baarde) kwam vervangen, vanaf de zijlijn met Cruijff meeliep en ineens een "dot" van een kans kreeg. Hij miste het doel op centimeters Van Dijk schoot nog eens keihard in KaÜenbaoh redde knap en Cruijff tilde de bal in moeilijke po sitie over de lat. Het was voor Ajax om moedeloos van te worden. Minder Hetgeen ook bleek want allengs werd de druk minder; Dynamo ont worstelde zich aan de omknelling en kon zelfs aan tegenaanvallen den ken. Meer dan één kans, voor mid denvelder Kreische, leverden die ac- i ties weliswaar niet op, maar de Oostduitsers verzamelden zoveel moed dat de afweer in de tweede helft veel beter georganiseerd zou worden. Met Peter Meyer op de plaats van doelman Kallenbach i Fritsch "Hij had bij het eerste doelpunt een blessure aan zijn rech teroog opgelopen, maar had me dat niet eerder verteld") verweerde Dy namo zich in de tweede helft aan zienlijk koelbloediger En aangezien Ajax, na weer twee gemiste kansen (Keizer) en een brok pech (Huls- hoff) vergat dat in het centrum van de Oostduitse verdediging de beste spelers liepen, stokte het ritme plot seling. Kovacs: "In de eerste helft hebben ze gespeeld zoals ik het voor af had verteldover de vleugels. Daarna vielen ze weer terug op de oude speelwijze: door het centrum. De opdracht werd gewoon verge ten". Hulshoff: "Omdat er op het middenveld een strakke mandekking was, was het d'e bedoeling dat we via de vleugels zouden spelen. In de tweede helft werd dat inderdaad vergeten en niemand heeft er toen ook aangedacht de speelwijze te ver anderen. Daar denk je gewoon niet aan. Bovendien zijn er een paar nieuwe spelers, dat is even wen nen". En Cruijff: "Een kwestie van pressievoetbal. Kijken hoe ver je komt. Een kwartier na de rust gingen we twijfelen.Twijfel die weggenomen had kunnen worden, als onopvallend leidende Joegosla vische scheidsrechter Gugulovic niet een derde Ajax-doelpunt van Van Dijk had geschrapt wegens het aan vallen van de doelman een actie die overigens weer was opgezet door Cruijff die de bal achteloos achter waarts over zijn directe tegenstander van de tweede helft, Geyer, heentilde en als Arie Haan later wat meer Het eerste doelpunt van Ajax in de maak. De inzet van Dick van Dijk rechtszal onbereikbaar voor doelman Kallenbach op de paal stuiten. Smart flinks) komt al aanlopen, om weer eens als af maker te fungeren. geluk had gehad. Want vlak voor tijd, toen Rep was vervangen door Suu- rendonk, zag hij zijn schot afketsen op de verbindingslat tussen de pa- Dat geluid moet ongetwijfeld óók natrillen in het dicteerapparaat van Walter Fr 'sch. Tombe ;"Maar er waren dan eerden", vluchtte Fritsch aanvaardbaar excuus, - een B-international, aanvaller "zal er in eer bij zijn. En Hafner"). 3e" woorden die zijn nodig had, want in het ide overwicht dat Ajax erste minuut opbouwde, lamo Dresden gisteravond' eval in de eerste helft, egeven instructie. "Er daad paniek uit", moest i wél bekennen. Vroeg succes letachtigheid werd trou- hand gewerkt door het punt dat Sjaak Swart in i" samenwerking met dediger Dörner tot stand krachtmeting was nau- lerhalve minuut oud' of de !h na een hoekschop van Keizer via 'n aantal ver- weg gevonden naar wei- ude Dick van Dijk. De in- Ajax-spits (één van de Kovacs had gehoor ge le wens van de spelers Ier spitsen te mogen uit- uiterde van de paal het voor Dresden-doelman Kallenbach weer in. En de man die de laatste we lp de goede plaats staat weer eens als afmaker 1—0. Mentaal gesterkt vroege succes, snelde Ajax Goalgetter Lex Schoenmaker drie van de acht): „uvs en RVC winnen ook van Olympiakos Walter Fritsch veel stof tot (in)praten voortdurend in de richting van Kal lenbach en legde in die langdurige offensieve tippel zoveel klasse en zo veel improvisatietalent dat het leek alsof het nieuwe Ajax op de oude manier zou gaan "uitpakken". Ajax meed volgens opdracht conse quent het spelen door het centrum, en week uit naar de vleugels: al dus in de leemte daartussen ruimte creëerend voor solo-acties van Cruijff die met "aanklever" Hau- stein en andere verdedigers voorlopig deed wat hij wilde. Paniek De tempoversnellingen en de gaaf uitgevoerde combinaties, hielden de defensie van Dynama in 'n voortdu rende staat van paniek. De alarm bel rinkelde keihard tien (in een tijdsbestek van pakweg een kwar tier) Cruijff grandioos soleerde, zijn schot stuitte af op het lichaam van Kallenbach. Johan Neeskens optredend als rechterverdediger Dick van Dijk lanceerde, die echter juist langs de linkerpaal mikte. Swart langs de kruising van paal en lat richtte, na leep aangeven van Johan (Cruijff) de Weergaloze. Hulshoff de bal op het lichaam van Kallenbach beukte en Van Dijk centimeters tekort kwam. Gerrie Miihren een door Keizer toegekopte bal de voorzet was van Cruijff natuurlijk op de ene voet opving en met de andere over "dreunde". Een beloning zou Ajax toch krijgen En weer verzorgde Johan Cruijff d'e voorbereiding. Hij slalomde langs twee, drie Oostduitse verdedigers, werd bij toeval afgestopt, maar slaagde er toch in Keizer te bereiken die vervolgens gaaf 20 liet regi streren. (22e minuut). Ajax pauzeerde slechts even. In die korte tijd mocht Dynamo bemer ken hoe opvallend koelbloedig Horst Blankenburg als ausputzer de Am sterdamse defensie organiseerde toen ook mocht lang vergeten man Stuy in actie komen bij verre scho ten van rechterverdediger Geyer en ROTTERDAM ,,Fïet wachten was op het eerste doelpunt erkende Feijenoords goalgetter Lex Schoen maker na het schuttersfeest tegen Olympiakos Nicosia (80). „Was die goal er eenmaal, dan zou de rest van zelf gaan In de uitverkochte!!) Rotterdamse Kuip ging ,,de rest" voor Feijenoord gisteravond eigenlijk vanzelf. Na de snelle openings treffer van Matthias Maiwald in de derde minuut konden de Rotterdammers bevrijd van de druk-te-moeten-scoren onbe zorgd hun power-play ontplooien. Een partijtje goaltje-kicken. dat uiteindelijk met de genoegzeggende cijfers 80 werd afge sloten. Maar dat met hetzelfde gemak een nieuw Europa Cup record had kunnen opleveren. „We hadden zeker het dubbele aantal doelpunten kunnen maken", schokschouderde een niet- ontevreden rondkijkende trainer Happel na afloop. Waardoor in dat geval het record van Sporting Lissabon (16—1 tegen de andere „topclub" van Cyprus, Apoel Nicosia) gebroken zou zijn Gigant Feijenoord, nog altijd of- fieus wereldkampioen, heeft voetbal- dwerg Olympiakos Nicosia volgens, j verwachting weggetikt. Op een ge- I zien het enorme klasse-verschil pas- sende wijze doelman Eddy Trey- tel kreeg zelfs geen hoekschop te I Door Cees Onvlee verwerken, laat staan een schot. die altijd kritische Ernst Hap pel .honderd procent tevreden" stemde. Happel, het probleem-van- de-openingstreffer analyserend: „Hoe langer die goal was uitgeble ven, hoe moeilijker de jongens het hadden gekregen. Niet omdat zij daardoor hun zelfvertrouwen kwijtraken. Iedereen wist van tevoren dat we zouden gaan win- De vraag was alleen: met hoe- Matthias Maiwald scoort Feijenoords ("beslissende"ope ningsdoelpunt tegen Olympiakos. veel: met hoeveel? Maar hoe langer die eerste goal uitblijft, des te beter gaat zo'n tegenstander spelen. Dat hebben we vorig jaar gemerkt". Geen kans Feijenoord gaf, met de herinnering aan UT Ar ad, Olympiakos geen kans om te „groeien". De Rotterdam mers, zonder vaste linksachter (Theo van Duivenbode), maar met Mat thias Maiwald met rugnummer 5 als extra aanvaller in de spits wezen de Cypriotische amateurs onmiddellijk op hun plaats: met de rug tegen de muur. Aanvoerder Willem van Ha- negem opende in de tweede minuut het schuttersfeest met een kromme afstandskogel, die doelman Costas Vassiliou met de vuist tot de eerste hoekschop promoveerde. Maar nau welijks zestig seconden later was het dan toch zover: Lex Schoenmaker, gretig profiterend van alle ruimte achter de voorhoede, kopte de bal Listig door naar de wegsprintende Maiwald. die met een daverende uit haal de zaken voor de Cyprioten even duidelijk stelde <10). Van dat ogenblik af „ontaardde" de Cup-strijd in een speels partijtje lummelen. Waarin de Rotterdam mers zich onbekommerd konden uit leven in de meest attractieve com binaties. Maar waarin het dollen tenslotte zo ver werd doorgevoerd, dat zelfs het Kuip-record, twee jaar geleden tegen het even zwakke RK Reykjavik (122) niet werd bena derd. Besefte manager Brox, toen de laatste wat teleurgesteld joelende, toeschouwers waren vertrokken. „Eigenlijk is 80 toch te weinig. De mensen hebben hun geld betaald om veel goals te zien. Dat is er toch niet helemaal uitgekomen". Olympiakos Britse oefenmeester Ron Bradley (32, eens een seizoen hulptrainer bij Wolverhampton Wanderers was met die 80 na af loop gelukkig: „Na dat eerste doelpunt vreesde ik even het ergste. Ik dacht dat de ploeg er toen vre selijk onderdoor zou gaan. Maar ik heb de jongens na afloop stuk voor-stuk gecomplimenteerd: zij hebben negentig minuten lang kei hard gewerkt. Driemaal zo hard als Feijenoord. Maar dat moest ook wel. Want Feijenoord is minstens zesmaal zo goed". Dat Feijenoord de score niet naar recordhoogte kon opvoeren, kwam I overigens niet (alleen) door de lo venswaardige inzet van Olympiakos, en de vaak-reddende keeper Vassiliou maar meer nog door het missen van de vele kansen. De Rotterdammers wilden het te mooi (Van Hanegem, Hasil. Moulijn en in het laaste kwar tier diens vervanger Van Leeuwen) doen of te hard (Wery) en zagen tenslotte door de bomen-van-kansen het bos-van-record niet meer. Grapte een bepaald niet over zich zelf tevreden Willem van Hanegem, later in stijl: „Wij hebben in het trainingskamp bij Breda gisteren 'n balletje naar elkaar staan te tikken tussen de bomen door. Vanavond was het eigenlijk precies eender Voor de rust kwam Feijenoord, tot vier treffers: na het openings doelpunt van Maiwald (3de minuut) scoorden Van Hanegem (8e mi nuut: kopbal bij de tweede paal na voorzet van Moulijn), Schoenmaker (24e minuut: combinatie van de uitblinkende Wery en de meegeko men Laseroms) en opnieuw Maiwald (31e minuut: kopbal na trekkertje, van Wery, die nog wel door doelman Vassiliou werd weggeslagen, maar op advies van de grensrechter toch werd toegekend). In de tweede acte van het Cup lachertje verdubbelde Feijenoord die score. Dank zij vooral Lex Schoen maker. die in de 46ste en 48ste mi nuut na inleidende acties van Coen Moulijn zijfn goalgetterskwaliteiten bewees. Rinus Israël (in de 81ste minuut een half omhaaltje) en i Voetballes voor Olympiakos Dick Schneider (in de 86ste minuut van Feijenoords aanvoerder Wil- een vlammende uithaal vanaf de j lem van Hanegemhoogopsprin- zijkant) zorgden voor de „beschei- gend ..knikt" De Kromme bij de tweede paal een voorzet van Coen Moulijn achter de kansloze doel man Vassiliou (20). den" 80 eindstand. Hele eer Maakte Ron Bradley na afloop in de Cypriotische kleedkamer toch trots en tevreden de balans op; „deze uit slag vind ik nog een hele eer voor ons. Wij zijn pure amateurs en Feijenoord is per slot van rekening de wereldkampioen. Vorige week heeft het nationale elftal van Cyprus in Moskou tegen Rusland gevoetbald. Maar Rusland dat met 6—1 won, is minder sterk dan dit Feijenoord". Het gezelschap van Olympiakos Nicosia gaat deze week gewoon ver der met vakantie houden. Voor de „return", volgende week in dezelfde Feijnoord-Kuip. koestert Bradley geen enkele hoop. „Het gaat voor ons niet zozeer om de uitslag. Natuurlijk proberen wij het onder de tien te houden. Maar deze twee weken in Nederland beschouwen wij als een ideale voorbereiding op de Griekse competitie, die volgende maand van start gaat. Wij doen in Zeist en in deze wedstrijden meer ervaring op, dan in een heel seizoen". Ook uvs Wat Feijenoords puur-professio- nele oefenmeestér Ernst Happel op zijn beurt wel wilde geloven. Glim lachte hij: „Voor die Jongens zijn dit mooie voetballessen. Hardlopen kunnen zij wel, maar daar houdt het mee op". En op de vraag hoe de Rotterdam mers zich gaan voorbereiden op het tweede treffen: „Er is honderd pro cent geconcentreerd gespeeld. Dat la de enige eis, die ik heb gesteld. Na tuurlijk hebben wij geprobeerd om zoveel mogelijk doelpunten te maken. Er zijn kansen gemist. Te veel misschien. Maar hoeveel doel punten moet Je tegen zo'n ploegje maken: tien? Twintig? Wij gaan volgende week in ieder geval niet in trainingskamp". Lex Schoenmaker tenslotte: „Ik heb zondag RVC—UVS gezien. Die winnen ook allebei van Olym piakos". Priem blijft nog even „amateur" DEN HAAG (ANP) Cees Priem, de Zeeuwse amateur wielrenner, zal in elk geval niet voor 1973 overgaan naar de rijen van de professionals. Priem blijft tot na de Olympische Spelen van Mlinchen rijden als ama teur voor het extra-sportieve merk Frisol. De firma heeft een optie op de Zeeuw genomen om hem in 1973 als kopman van een eventueel te vormen profploeg in dienst te nemen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15