ALPHEN TOCH OG TWEEDE IV FINALE IS DAT NOU ECHT ALLES? id van Ommen: „Voor mij hoeft het nooit meer Alphense jaarmarkt dit jaar weer zonder paarden... eehospitium'' breidt liit met 2 paviljoens Stichting Yoga in idsgehoorzaal Slecht begin PERDAG 16 SEPTEMBER 1971 LEIDSCB DAGBLAD SEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Dolle vreugde gisteravond in de zeskampploeg Alp een aan den Rijn. In het Essener Gruga-Stadion zag zij kans, ondanks een vrij tke start, een tweede plaats in het „Spel zonder Grenzen", achter het Engelse Black- |te veroveren. Dit succes kan voor een groot deel worden toegeschreven aan Ria (veld, die in het laatste spel (over het zwaard springen) voor het maximaal aantal de punten (de joker was ingezet) zorgde. Door deze triomf won de ploeg veer- luizend gulden, die voor sport en recreatiedoeleinden in de gemeente moeten wor- aangewend. Van dit bedrag hebben de Alphenaren tweeduizend beschikbaar gesteld Ide actie „Geef gezondheid" van Memisa. Ijsjl TWIJK AAN ZEE Een groot aantal genodigden was gen rond elf uur bijeen op het terrein van het Rotter- Zeehospitium aan de zijde van de Sportlaan in Katwijk ^Zee, Zij waren getuige van het begin van de werkzaam- ivoor de bouw van het vijfde en zesde paviljoen voor nelijk gehandicapten. Er staan al vier van die internaten de blijvende huisvesting van deze jongere en oudere ge- icapten op het terrein van het Zeehos. Groot was de vreug- at er nu over niet al te lange tijd weer twee van die pa ins bij zullen komen, want de wachtlijst om in zo'n tehuis nnen verblijven is inmiddels al weer tot veertig velerlei zijden ontving men In het bijzonder van de Dr. Phelpstichting in Am- ii, die leningen verstrekte voor |fde en zesde paviljoen. Die Is f 1.100.000 groot. Wanneer vee gebouwen klaar zijn, is ternatenafdeling van 70 bewo- aliteit. Dankbaar H. J. Warns, de geneesheer- van het "Rotterdamsch pitium", is begrijpelijk erg lar, dat al deze plannen kun- orden gerealiseerd. Hij is ook [lijk voor de medewerking, die an vele zijden ondervindt. Hij Doordat wij voor deze pavil- gebruik kunnen maken van 2Zj|e keuken, de technische dienst administratie van het hoofd- fencomplex, kunnen wij ons en tot het stichten van de 0ste leefruimte, waardoor Krelatief lage investering heb- ch zijn de kosten beduidend n in een tijdsverloop van zes Het tweede paviljoen kostte sen f20.000 per bed, het der- vierde kwam op ongeveer en het vijfde en zesde wordt op rond de f40.000 per bed. erdubbeling dus in zes Jaar", doel van deze internaten is, et samenlevingscentra zijn, sn aangepaste huisvesting en ging en bovendien, voor zover liandicapte daartoe in staat is, In ook gelegenheid wordt gege- t arbeid, scholing en bezigheid !s sluitstuk religieuze zorg en He, Het zijn gezinsvervangen- wizen, dus een op een gezin lij- Bemeenschap met zowel man als vrouwelijke bewoners, de leeftijden over onge- een generatiebreedte uiteenlo- Ver te zoeken begrip "inrichting" is geluk- tt te zoeken. De verzorgsters igeen uniform. De oudere be- bepalen met hen de gang aken. Zoveel mogelijk bezoek hmilie in dit internaat maar smgekeerd aan het ouderlijk lordt gestimuleerd. Een inter staat uit vier eenpersoons- tweepersoonskamers, waar- DEN in verband met de belangstelling die er voor de komst van de Stichting Yoga k Indiase Swami Ranganatha- als wordt de vergadering niet 'den in de gymnastiekzaal van rtylschool, doch in de Stadsge- W. In tegenstelling tot ons be- gisteren zal de avond niet bur aanvangen, maar om over 8, dit om degenen die de Mytylschool gaan in de ^eld te stellen op tijd aanwe- van de eersten bedoeld zijn voor de ouderen, die tot meer zelfstandig heid in staat zijn. Dr. Warns: "Evenals het derde en vierde paviljoen worden ook deze twee nieuwe aan elkaar gebouwd, zodat oefen- en hobbyzaal gemeen schappelijk kunnen worden ge bruikt. Wel heeft elke groep van twaalf bewoners een eigen huiska mer. Enige reeds langer in het Zee hospitium verblijvende patiënten, gaan zelfstandig het dorp in, doen zelf hun inkopen en hebben voorts vaste adressen gevonden, waar zij op bezoek kunnen gaan. Sommige gehandicapten worden door Katwijk- se burgers geregeld meegenomen naar de zondagse diensten in de Katwijkse kerken. Pijn die contac ten. We hopen, dat ze nog zullen toe nemen, zodat voor de bewoners van de internaten het normale le ven zoveel mogelijk kan worden be naderd". Reeds lang voordat de wedstrija begon was het „rommelig" in het stadion. Op het middenveld liepen beschonken Duitsers, die er niet ove." dachten een plaatsje op de tribune te zoeken. En wat deed de politie Niets! Ook ploegleider Ad van Om men was over deze gang van zaken maar slecht te spreken. "Het zal je maar gebeuren, dat er cons tan i dronken Duitsers over het terrein lopen, die zich in de directe omge ving van de proeven ophouden". Onze man ter plaatse, Will Dijk man, was getuige van een aframme ling die Riet Akerboom-Heemskerk een dronken Duitser gaf. Hij werd handtastelijk, nadat zij met Diny de Heij en Willem van der Born de eierproef hadden beëindigd. Hei, voorval gebeurde midden op het ter rein. Een politieagent werd gewaar schuwd, die op enkele tientallen meters stond toe te kijken. Na diverse verzoeken kwam de man in actie en verwijderde de handtastelijke Duit ser met zijn kornuiten. Het publiek ging zelfs zo ver, dat het al met trossen druiven wegliep voordat de zeskampers nog aan de proef waren begonnen. Het was een toestano waarover ook de Duitse televisie- mensen niet al te best te spraken waren. Door Will Dijkman "Voor mij hoeft het nooit meer", zei Ad van Ommen na afloop van de strijd. "Het spel wordt, als het zo uit de hand loopt, een levensge vaarlijke zaak. Zowel voor de deel nemers als voor het publiek" En scheidsrechter Ton van Maaren: "Neen, zo'n troep heb ik nog nooit meegemaakt. Overal op het veld lig gen lege bierblikjes en scherven van kapot gegooide flesjes". "Nooit meer krijgen ze mij voor dit soort wedstrijden waar de partij digheid van de scheidsrechters zo af druipt. Ik he ber schoon genoeg van". Deze woorden sprak coach Verkerk Overigens denken de coaches Boer en Boonstra er precies hetzelfde over. kwam voor Alphen op een tijd van Piet Hooy (producer) ,die ook de tjjd had opgenomen bij de eierproef, 27 seconden. "Maar er wordt rustig dertig seconden op het bord geno teerd. Gelukkig kwam er niemand onder deze tijd, anders hadden ze ons in deze proef mooi de eerste plaats door de neus geboord". En over de strijd in Ostende: "Dat de Belgen laatste zijn geworden in Duitsland, verbaast mij niets" (Het LD schreef reeds over de wantoe standen enkele weken geleden). „Als ik naga hoe zij in hun woonplaats eerste zijn geworden, stond de af gang voor mij al vast". Eén van de Nederlanders, die erg blij was met de tweede plaats van Alphen, was Dick van 't Sant. „Na tuurlijk had ik op een goede klas sering gerekend. Maar in deze wed strijd is toch wel duidelijk gebleken dat Blackpool een sterke ploeg heeft De laatste plaats van de Belgen0 Ach, die spreekt voor zichzelf, dacht ik zo".. Arbitrage „De arbitrage blijft een groot pro- bleem", vervolgde Van 't Sant. „Daar vangen. Vreugdesprongen bij de Al phense deelnemers Ria Rietveld- Van Vélsen behaalde de maximum punten bij het „zwaardspringen" (Foto Dijkman. moet beslist wat aan worden gedaan Trouwens de heel gang van zaken van vanavond is beslist niet voor herhaling vatbaar". Dat Ria Rietveld-Van Velzen In deze chaotische toestand toch nog kans heeft gezien als eerste te ein digen in het laatste onderdeel, be wijst wel hoe geconcentreerd zij tij dens de proef was. Duidelijk was he: dat de Duitse en Italiaanse meisje? niet tegen deze toestand opkonden. De hele ploeg heeft trouwens ge toond dat zij mentaal wel een "tik" kan hebben. De teleurstellende start was voor haar beslist geen aanlei ding om het hoofd te laten hangen Men vooht voor wat men waard was En dat is er ook uitgekomen. Een fijne tweede plaats Met wat meer geluk maar ach, dat is na kaarten. De zeskampers lopen hun feestje in Nabij mis. Dat hadden zij alleen gehad als zij op de eerste plaats waren geëindigd. Vanavond om zeven uur worden zij door burgemeester en wethouders in het gemeentehuis ont- ESSEN/ALPHEN AAN DEN RIJN In de jinale om de gouden Eurovisie-trofee te Essen heeft Alphen, na een zwakke start, een toch wel zeer eervolle tweede plaats behaald. De enthousiast spelende equipe veroverde 38 punten. Alleen het Engelse team uit Blackpool bleek nog sterker. Blackpool en Alphen lieten de teams uit Offenburg (Duitsland)Oostende (Bel gië), Willisau (Zwitserland), Riccicione (Italië) en Le Mans (Frankrijk) achter zich. Blackpool won door zijn eerste plaats f37.000,-; Al phen won een geldprijs van f 14.000,-. f2000,- stelt het Al- hens team beschikbaar voor de aktie van Memisa. Er wa ren 100.000.000 toeschouwers uit zeven landen die het spel via de televisie bekeken. Bij het eerste spelletje moest een 'grenzeloze' volks wagen worden volgestouwd met ballons. Alphen startte slecht en veroverde slechts 1 Het tweede spel bestond uit het stuktrappen van bal lonnen in kooi. Alphen be reikte met 4 punten de derde plaats. Bij het volgende spelletje wist Alphen door middel van een trampoline 10 ballen in een hoge koker te werken. Dit leverde wederom een der de plaats op met 5 punten. De deelnemers moesten bij het vierde spel gekleed in berehuid trossen druiven op halen via een smalle plank overlopen en ophangen. De druiven smaakten wel heel zuur, want ze kregen slechts 2 punten. Het vijfde spel was het botenspél. Alphen werd met 1 punt duidelijk in de boot genomen. Bij het derde spelletje werd Alphen vrijgeloot. De spelers moesten via water op een draaischijf springen en ballen in een slangebek gooi- Voor het volgende spel had Alphen een echte kraanma chinist, die uitstekend werk leverde door met zijn graaf machine een ei van een paal te grijpen en in een gootje te roerpen zonder het te bre ken, en dat in de snelste tijd. Bij het Limbo-spel (land van oorsprong Trinidad) ver overde Alphen 5 punten en kreeg een tweede plaats. Alphen vroeg bij het laat ste spel de joker (foto Dijk man), waardoor de behaalde punten verdubbeld werden. Dit was een goede zet van de Nederlandse coach. Ria Rietveld bleek zo goed over het steeds hoger opgeschroef de zwaard te springen, dat ze met 14 punten de eerste plaats veroverde en daarmee de ploeg uit Alphen voor een lage eindklassering behoedde. ALPHEN AAN DEN RIJN „Is dat nou echt alles?", vroeg een bezoekster van de Alphense „jaarmarkt" zich gistermiddag af. Vermoedelijk zou zij niet de enige zijn geweest die het voorhoofd fronste, bij het aanschouwen van de markt. Met „dat alles" bedoelde zij het aantal kraampjes (wel geteld 23, waarvan er nog diverse leeg stonden). Vorig jaar waren er 38. Nu dus weer vijftien minder. Paarden waren er helemaal niet. Daar had men trouwens al op gerekend. De spullen, die men nodig heeft om de dieren aan vast te binden, waren niet eens tevoor schijn gehaald Wat is de mening van de stand houders over deze „jaarmarkt". We vroegen aan enkelen van hen hoe zij hierover denken: Nooit meer Poffertjesbakker Van Wijk uit Pa- pendrecht kan zich niet voorstellen, dat Alphen dit een jaarmarkt durft te noemen, ,,'t Is gewoon een lacher tje. Zelfs in het kleinste dorp waar ik ben geweest, was dé markt groter. Ik vind het een aanfluiting voor zo'n groeiende gemeente als Alphen. Het is de eerste keer dat ik hier ben geweest, maar het is tevens ook de laatste. Al gaven ze me geld toe, dan kwam ik niet meer. Bij een Jaar markt hoort attractie en die is hier helemaal niet. Nee, dat Bodegraven (dinsdag), dat was nog eens wat an ders. Voor dit spulletje heb ik de markt in Venlo laten schieten. Ik heb er spijt van als haar op mijn hoofd. Als ik voor vijftig gulden heb verkocht, mag ik mijn handen dicht knijpen. Voor dit geld had ik liever in mijn tuintje blijven zitten..." Er wordt gestolen „Wat ik nou zo jammer vind, Is dat er veel wordt gestolen. We ver kopen aardig, maar de winst wordt hierdoor wel wat minder". Dit zegt speelgoedhandelaar Den Hertog uit Apeldoorn, die maar liefst vijf stands heeft ingericht. „Ik ben hier voor het derdejaar en bom beslist vol gend jaar weer terug. Vermoedelijk met nog meer kramen. Voor ons is het echt wel een goede markt. Zon der meer. Dat er geen attractie is, ach daaraan til ik niet zo zwaar. Een draaiorgel hoort op een kermis thuis en niet op een jaarmarkt". Mooi weer Alphenaar Van Elk (byouterieën) staat nu voor het zesde jaar op de Jaarmarkt. „En ik moet zeggen, dat het ook nu weer niet slecht loopt. Er wordt echt wel wat verdiend. Dit is ook wel te danken aan het mooie weer. Ik ben wel van mening dat, wanneer er wat meer leven in de brouwerij zou komen, het echt wel leuker zou zijn. Toen ik hier voor de eerste keer kwam was het veel druk ker. Gisteren waren er echter nog meer Jaarmarkten en daaraan zou het wel eens hebben kunnen lig gen, dat de belangstelling voor Al phen zo gering was. Ik verdien wat en daar gaat het tenslotte maar om". Niet doorgaan „Voor mij hoeven ze er op deze manier niet mee door te gaan", zegt grammofoonplatenhandelaar Verling uit 's Graveland. „Dit kun Je toch geen Jaarmarkt meer noemen? Het bezoek aan mijn stand is wel goed maar bij de anderen is het volgens mij bedroevend slecht. Ik weet niet of ik volgend jaar terug kom. Dat zal er helemaal vanaf hangen of het druk is. Zijn er weer zo weinig stands als dit jaar, dan kap ik er absoluut mee. Die lege kraampjes, die er nu tussen staan, bevorderen de verkoop beslist niet. Misschien bete kent dit zesde Jaar wel het laatste voor mij Een groenteman uit Mijdrecht „lie ver geen naam") vertelde, dat deze dag puur verlies was. „Als ik vijf endertig gulden bij elkaar schraap, dan houdt het op. Daarvan kan ik mijn gezin niet onderhouden. Het be tekent zeker 'n verlies van zo'n hon derd gulden. Deze markt is voor mij beslist de laatste. Volgens mij wordt deze markt alleen nog maar in stand gehouden door enkele Alphense win keliers, die eens wat prulletjes op straat aan de man willen brengen. Wat ik me afvraag is, waarom or ganiseert men zo'n Jaarmarkt nou niet op het terrein waar wekelijks markt wordt gehouden? Als er dan wat kermis tentjes zullen staan, dat De jeugd maakte van de vele lege kramen een „zitje" om haar lekkernijen naar binnen te wer ken. (Foto Wim Dijkman) betekent dat voor de kopers een trek pleister en voor de marktlieden geld in het laa<ije. Zo hoeft men er be slist niet mee door te gaan".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11