ingervlugge man ^erdringt vrouw an eerste plaats PÜWISE©T .BURGSE STUDENTE DOET ONDERZOEK NAAR WINKELDIEFSTALLEN £)e warme bakkers Acties tegen verkiezingen ^djecho-Slowakije binden strijd aan met tandbederf WINKELPAND HERENKAPSALON SHELL WIL MAGNESIUM PRODUCEREN PENSDAG 15 september 1971 LEIDSCR DAGBLAD PAGINA 13 (TILBURG Winkeldiefstallen zijn niet langer een min neer incidenteel voorkomende vorm van misdaad. Het |bleem van de winkeldieven begint grote vormen aan te inen die door de warenhuizen als een kwaal wordt om- ven. tar niet alleen de warenhuizen zo over. Liesbeth van 1, de Tilburgse studente die zich t verdiept in t probleem van de rvluggen, noemt de diefstallen grootwinkelbedrijven een die met het stijgen van de lart erger vormen aanneemt. Tegenstrijdig lijkt tegenstrijdig, aan de ene stijgt de welvaart (alhoewel welvaart m'et de huidige econo- ■che problemen ook een vraagte- I verdient) en aan de andere I komen diefstallen uit winkels 1 de haverklap voor. In Amerika Het CBS noteerde de volgen- cijfers over winkeldiefstallen, betreft uitsluitend zaken die kennis van de politie werden ebracht. D19552235 1960 4297 1965 7996 1966 8373 1967 8348 1968 10319 1969 10938 1970 11562. In 1970 waren er 10347 he md geworden verdachten die erden onderverdeeld in de vol- jnde leeftijdsgroepn: lannen ouder dan 18 jaar ïgens jonger dan 18 jaar es Jonger dan 18 jaar voc|rouwen ouder dan 18 jaar ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN Uag De aanstaande parle- W3 ltsverkiezingen in Tsjecho Slo- iREI dreigen in een krachtmeting tón partijleider Hoesak en de be- i „fff0® te ontaarden. Door het hele circuleren pamfletten, waar de verzetsbeweging de mensen «pt om de verkiezingen te sabo- ripn. Ze worden aangeraden om of Is te blijven of alle kandidaten op stembriefje te schrappen. Theo- J&h bestaat er in Tsjecho Slo- loia [jje geen stemplicht, maar wie nie 1 s-^doet moet op represailles reke- Men heeft wel het recht om de Hen van niet welgevallige kandi- fff!l ïn te schrappen, maar dat recht 1 tot nu toe al even theoretisch. parlementsverkiezingen had- al in 1968 moeten worden gehou- Jumaar zi-)n teen in verband met Russische invasie uitgesteld. Pas niim drie Jaar later, gelooft Hoe de Interne situatie voldoende on- controle te hebben. De verkiezin- ztjn bedoeld als sluitstuk van de lenaamde „normalisering" in Tsje- ierapSlowakiJe. In Juni van dit Jaar iden de beide kamers van het par- tónt een nieuwe kieswet aangeno- 171* n, die noodzakelijk was geworden de federalisering van Tsjechië lowakije in oktober 1968. 'tijleider Hoesak heeft het weekeinde een plenai- vergadering van het Centrale ïlté aangekondigd. Men verwacht die vrijdag plaats heeft en dat die gelegenheid de preciese da- voor de verkiezingen bekend 't gemaakt. De houding van ttf 'bevolking ;s er een van ijzige af- iits ijzing. De ondergrondse actie om, ilntf jf kandidaten te laten doorstrepen, «een voor de betrokkenen een, Iwel risicoloze vorm van protest 'tónt, zou daarom volgens waar iers wel eens een eclatant suc- kunnen worden. 0 hei „Dat is", zegtf Liesbeth van Thiel, „niet zo verwonderlijk. De mensen stellen hogere eisen. Wat vroeger als luxe werd omschreven zijn van daag zaken geworden die niemand meer kan missen. Dat stelt hoge ei sen aan de portemonnee, want men wil mee doen. Men wil naar Spanje op vakantie, een auto is geen ding meer voor de happy few. een boot, dure hobby's, een tweede huis en auto zijn zaken die meer en meer voorkomen. Mentaliteit Men kan stellen dat met het klim men van de welvaart de behoeften groter worden. Daar komt bij dat er een normverschuiving in de mentaliteit waarneembaar is. Vroe ger was diefstal een zaak waar een fatsoenlijk mens zich niet mee op hield. Maar vandaag denkt men daar heel anders over. Het gaat be ter van de stad als van het dorp zegt men. anders gezegd, het is niet zo verschrikkelijk als je iets weg neemt bij een grote zaak. Die kun nen het best lijden". En dat, vindt Liesbeth van Thiel werkt de grote stijging van diefstal len natuurlijk in de hand. Bij een gesprek over winkeldieven wil het woord kleptomanie nog al eens vallen. Maar kleptomanen, al hoewel ze er natuurlijk zijn, vor men een te verwaarlozen factor. De Belg Moyson beeft kort geleden in vier Brusselse warenhuizen een on derzoek ingesteld en kwam tót de ontdekking dat van de 800 winkel dieven slechts vijf kleptomanie kon worden verweten. Mannen Liesbeth van Thiel deed een opval lende ontdekking tijdens haar on- oek. Tot voor kort, zeg twee jaar geleden, was de vrouw boven de achttien de grote boosdoener. Steevast voerde zij de lijst aan en bleven de mannen duidelijk achter waar het winkeldiefstal betrof. Dat lijkt in tegenspraak met de CBS- cijfers. Het CBS bezit uitstekende cij fers van bij 1e politie aangebrachte winkeldiefstallen. Het werkelijke aantal delicten ligt veel en veel ho ger, maar lang niet iedere diefstal Liesbeth van Thiel-van Boven, de 26-jarige dochter van mr. P. van Boven, voorzitter van de christe lijke werkgeversorganisatie, stu deert rechten aan de Economi sche Hogeschool van Tilburg. Als vrije studierichting heeft zij strafrecht, criminilogie, psycho logie en forensische pschiatrie gekozen. Ze heeft een schriptie over winkeldiefstallen gemaakt. Het vele materiaal dat zij over dit onderwerp verzamelde komt ten dele uit de vele literatuur dat over dit onderwerp is ver schenen. Anderzijds heeft zij veel gegevens in de praktijk verzamelt bij grootwinkelbedrij ven enzovoort. Samen met haar man en haar negen maanden oude dochtertje vertrekt zij na het beëindigen van haar studie op 31 augustus naar de Philipijnen, waar haar man in het kader van de ont wikkelingshulp drie jaar voor de UNO gaat werken. AMSTERDAM De tandartsen, de zwaar overwerkte kiezen trekkers, krijgen hulp in hun strijd tegen het tandbederf; de rotte kies van onze welvaarsstaat zou je kunnen zeggen. Dat de warme bakkers, want zij zijn het die „de wolf" een halt willen toeroepen, niet alleen gedreven worden door idealistische mo tieven moet duidelijk zijn. Wij eten, naar de smaak van e broodbakkers, te weinig van hun in de nachtelijke uren gefa- j briekte produkten. Door deze hulp aan de tandartsen, hopen zij, krij gen we weer trek in het geef ons heden ons dagelijks brood. Want daar is het maar slecht mee ge steld, vindt de voorzitter van de Federatie van Bakkerspatroons Ver enigingen de heer Theodorus Koop man. Minder trek „Het Is een feit", zegt warme bakker Koopman, „dat de Nederlander van jaar tot jaar minder trek krijgt in het brood. Ieder jaar daalt de ver koop. Dat we door deze actie meer hopen te verkopen pikken we graag mee, maar het is niet het hoofd doel." wordt aangegeven. Verschillende bedrijven bekijken iedere diefstal apart. Ernstige gevallen, recidivisten gaan onverwijld door naar de poli tie. In bepaalde gevallen regelt de betreffende zaak de diefstal zelf. Volgens Liesbeth van Thiel is er maar één bedrijf dat iedere diefstal naar de politie verwijst. Uitzonde ringen maakt men niet. Liesbeth van Thiel: „Dat het aantal veel hoger is dan de CBS-cijfers voorgeven is een duidelijke zaak. Daar komt nog bij dat niet iedere winkeldief gegrepen wordt. Peyster (de huidige hoofdcommissaris van Den Haag) zegt dat 50% van het aantal gegrepen wordt. Maar daar zetten de meeste deskundigen zich tegen af. Waarschijnlijker lijkt het dat één op de tien winkeldieven ge grepen wordt. Die verschuiving (vrouwen zijn in de minderheid geraakt) is een ver klaarbare zaak. In 1969 is het begon nen. In Amsterdam waren b.v. in dat jaar 381 mannen tegenover 262 Vrouwen betrokken bij diefstal uit winkels. Liesbeth van Thiel: „De mannen zijn sinds 1969 erg geëmancipeerd dat wil zeggen dat veel meer man nen kopen in winkels. Vroeger was de man een Jan Hen als hij de prijs van een pond gehakt wist. Te> baan hebben. De man wil dan za terdags nog wel eens prijsbewust door de winkels scharrelen. Schuld De Tilburgse studente vindt wel dat de warenhuizen een hoop schuld hebben aan deze diefstallen, zij zijn de bevorderderende factor. „Ik ben het eens met met de psy choloog' mr. dr. Havermans die zegt dat de verleider (het warenhuis) schuld heeft, zij zijn de uitloksels. Dat die warenhuizen, lees directies, ook gestraft zouden moeten worden, vind ik een beetje ver gaan. Onze hele maatschappij is nu eenmaal inge steld op die vrije vorm van verkoop Liesbeth van Thiel-Van Boven nauwelijks verdacht op diefstal. Dat zou gewoon in het opleidingspakket dienen te worden opgenomen. Bij de Hema heeft men een tijdlang premies gegeven aan de verkoopster die een winkeldief betrapte. Toen de premies werden afgeschaft nam het aantal diefstallen weer met sprongen toe. Prijzen lager Wat gaat er gebeuren? Amsterdam zal ove(r een maand een geheel nieuwe broodsoort kunnen kopen. Brood gemaakt van hele tarwe- en roggekorrels, brood waar „alles" nog in zit. Neurotischer Een jaar of acht geleden Duitse tandarts in Beieren met een proef begonnen, waarvan hij dacht dat het een gunstige uitwerking zou hebben op de gebitten van zijn „proefdieren" een aantal kinderen. Nu, na acht jaar stevig doorbijten in volkorenbrood, is gebleken dat het tandbederf bij deze kinderen nagenoeg nihil is. De Amsterdamse tandarts G. J. Baerents hoorde van de proef ging naar Beieren en, te rug in Amsterdam, nam hij contact op met de warme bakkers. .Ongeveer twintig procent van ons Het vervelende met dit soort mis drijf is dat het in iedere laag van de bevolking voorkomt. Op iedere I volk bestaat uit kinderen. Voor hen leeftijd, alhoewel er wel duidelijke i hebben we speciaal dit brood ge- pieken zijn aan te wijzen. Je hebt I maakt. We mikken, op die twintig Het is onzin om die mensen te j in feite om de tien laar een „moei- i procent, voor de rest heeft het geen pakken voor iets waar wij om vra- I Ujke leeftijd". Het begint bij de zin. Die lopen toch al met een gen. Aan de andere kant geloof ik kinderen, een kwestie van graag kunstgebit. We willen de ouders wel dat de warenhuizen maatrege- willen hebben. Op zich is dat niet doen beseffen hoe belangrijk goede len zouden moeten worden opgelegd. alarmerend. Dan krijg je de tiener- j voeding is. niet alleen voor de tan- Ik denk aan preventieve zaken als j leeftijd. Meisjes stelen in 95 van de den. Hoe was het vroeger? Toen waarschuwingsborden, tv-circuits. i honderd gevallen cosmetica. Vrou- Het aantal diefstallen bij C A wen rond de vijfendertig komen, is sinds de invoering van de camera- j zegt men, in de moeilijke huwe- detective met de helft vermindert, lijksjaren, hetgeen een aanleiding vroeger werd twee procent van d j schijnt te zijn om te gaan stelen, te verkopen goederen gestolen, nu is Dan krijg je de menopauze, waarin dat nog „maar" één procent. Er j de vrouw zich verlaten voelt en wordt volgens mij veel te weinig overbodig en ter compensatie gaat gedaan aan voorlichting. Het pu- stelen, bliek weet amper wat een winkel- j genwoordig doen erg veel mannen I dief staat te wachten als hij zijn „Het vervelende tenslotte is dat de de inkopen die vroeger typisch handen niet thuis kan houden. Als prijzen een stuk lager plm. 15 pet. vrouwenwerk waren. Ook de recla- I iedereen op de hoogte zou zijn van I zouden kunnen zijn als er helemaal me is daarop afgestemd. Deze gang de ellendige nasleep zou het aantal niets gestolen werd. En dat is voor van zaken wordt natuurlijk ook be- diefstallen wel snel verminderen, j degene die niet stoelt een weinig vordert doordat veel Vrouwen een I Ook het verkooppersoneel is niet of I opbeurende gedachte. zag je 's morgens de mannen met een grote trommel achterop de flets naar hun werk gaan. In die trom mel zaten tien, twaalf of veertien boterhammen, al naar gelang de zwaarte van het werk. Tandbederf kwam, door de sobere voeding, niet zo massaal voor als vandaag. En hoe is het nu? vader heeft 's mor gens geen tijd om te eten. Met de kinderen is het al net zo. Vlug, vlug een bord pap. misschien, maar meer ook niet. Op het werk komit hij wel wat tegen, of onder weg. En wat nemen ze dan? Een vette zak patat of een piepklein MET SPOED GEVRAAGD KANTINEBEHEERDER op bouwwerken. Overname inventaris vereist. Zonder contanten onnodig te reflecteren. Inlichtingen: Jacques Urlusplantsoen 434, 6e etage., Leiden. Na 8 uur 's avonds. Wij zoeken op korte termijn een MEDEWERKER ROEKHOUDING 1825 jaar. Een ervaren kracht die in het bezit is van Prak tijkdiploma Boekhouden of hier nog voor stu deert wacht een fijne, zelfstandige taak waarbij nauwgezetheid een eerste vereiste is. BELANGSTELLING? Een goed salaris, een maand extra als va kantietoeslag en een maand extra als tan tième plus reiskos tenvergoeding liggen binnen bereik wan neer u nu belt (toe stel 22) of even schrijft aan Notaris A. D. H. HEENK TE HAZERSWOUDE deelt mede, dat zijn kantoor vanaf 20 dezer is gevestigd aan de Rijndijk 276 (nabij de Koudekerkse brug). De telefoonnummers blijven 0171422012476. I.v.m. de verhuizing vrijdag 17 sept. a.s. gesloten. Te huur aangeboden centrum stad. Plm. 35 m2. met opslag ruimte. TELEFOON 25225 In pacht aangeboden Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 32261 Voor al uw drukwerk TABELLEN FORMULIEREN FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK PERIODIEKEN STATEN VRAAG VRIJBLIJVEND OFFERTE Handelsdrukkerij Lugdunum van de Leidsch Dagblad n.v. Witte 9ingel 1 - Leiden - Telefoon 25041, toestel 33 PEUGEOT 204 break (diesel) 1969. Kleur wit. Een uitstekende wagen met veel bagageruimte. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. VIJF MEILAAN 7 Wij hebben een plaats vakant voor een administratief medewerkster (17—22 jaar). Afwisselend werk waarbij een mulo-diploma en kennis van typen wel gewenst is. Schriftelijke of mondelinge (van 1718 uur) sollicitaties worden tegemoet gezien door: AUTOBEDRIJF DEVILEE-REIZEVOORT N.V. Levendaal 71-79 - Tel. 01710—40441* FORD 17M 1700S 1970. 4-deurs. Kleur donkerblauw. Een héél mooie auto, voor een leuke prijs. AUTOMOBIELBEDRIJF VIJF MEILAAN 7 Rijnland N.V. LEIDEN - broodje met een ons ham. Daar komt bij dat er weinig zwaar werk is overgebleven. Men werkt korter en minder hard. Volkoren Maar het werk is wel veel neuroti scher geworden. We werken met zijn allen ook korter en hebben minder tijd, hoe* vreemd dat ook klinkt. De welvaart werkt ook ande re eetgewoonten in de hand. En al die zaken samen is een ideale basis voor het tandbederf dat graag en razendsnel om zich heen grijpt." „We hebben al een proef op kleine schaal genomen in een paar win kels. Sinds een maand of drie ver kopen wij daar het volkorenbrood. De klanten die het kopen zyn voor namelijk de hippe vogels, die Jon gens van de macrobiologische voe ding. Die hebben door wat het brood betekent. Maar ik verwacht dat straks, na de officiële start en de reclamecampagne, de klanten kring veel groter zal worden. Eigenlijk is het niets nieuws. Vroe ger maakten de bakkers dit brood ook al. Maar toen kreeg Je de broodfabrieken. Het produkt moest langer vers blijven, het meel kwam van grote fabrieken. De kiemen en zemelen verdwenen uit het brood. Vet werd toegevoegd om het brood langer vers te laten blijven. Het volkoren brood is veel smakelij ker, alleen blijft het niet zo'n tijd vers. Maar wat geeft dat? Alle bak kers bakken zes dagen per week. Je kunt iedere dag vers halen. Het brood dat over een maand in heel Amsterdam te koop zal zijn, wordt iets duurder. Het gaat ongeveer ƒ1.30 per brood van 800 gram kos ten. Hetzelfde produkt in reform huizen kost dertig tot veertig cent meer. Wanneer het in Amsterdam aanslaat, willen wij proberen het Verder in Nederland te verbreiden. Koopman: „Hét is niet zo dat al léén het nieuwe brood het tandbe derf tegenhoudt, denkt u dat niet. U zult ons ook niet horen zeggen „Eet ons brood en zeg de tandarts vaarwel". Zeker niet. Het is een combinatie die het succes kan be werkstelligen. Fruit inplaats van snoep, noten in plaats van een ijsje en ons brood inplaats van een zak patat. Film Op 1 september zal de Amsterdamse tandarts G. J. Baerents voor de 200 hoofdstedelijke warme bakkers een film laten zien. waarin wordt aan getoond hoe het eten van echt vol korenbrood het tandbederf bij Jonge kinderen kan tegengaan c.q. ver minderen. Al Jaren terug is de tand arts met het onderzoek begonnen. Volgens hem, en daarin staat hij niet alleen, is het voor de mens on gezond om het voedsel te denature ren. Wij eten, door de vele mecha nische behandelingen die het meel ondergaat, brood waar weinig in zit. Het is met de tarwe en roggekorrel net als met de aardappel. Vlak on der en in de schil zitten de meest waardevolle stoffen. Behalve dat volkorenbrood goed voor het kiezenwerk heeft het ook voor de rest van het lichaam zijn nut. Het brood, waarvan de naam nog angstvallig geheim wordt gehouden, zal vlugger oud zijn dan de conventionele soorten. Daar staat tegenover dat het smakelijker en gezonder is. DEN HAAG (ANP) De winning en produktie van magnesium van de Koninklijke Shell in noord-Neder land kan leiden tot doorbreking van de monopolie-positie, die DOW in de Verenigde Staten inneemt, zo con cludeert de Chemische Courant, mede op basis van een gesprek met lr. G. J. A. Wessels. directeur van Shell delfstoffen Nederland N.V. Magnesium wordt in de Westerse wereld in hoofdzaak geproduceerd door DOW en Norsk Hydro. Door zijn marktpositie in de Verenigde Staten heeft DOW de prUs in de rest van de wereld kunnen bepalen, zo zegt de Chemische Courant. Magne sium is tot dusver niet op grote schaal gebruikt door de relatief hoge prijs en het beperkte aantal produ centen. Een prijsverlaging, die Shell zeker zal bevorderen, kan lelden tot een aanmerkelijk groter gebruik van dit metaal, zo luidt de analyse van de Chemische Courant. Het nu nog kostbare metaal wordt thans gebruikt voor auto's (de motor van een Volkswagen bevat 22kh mag nesium), schrijfmachines, grasmaai- machines en als toevoeging in alumi nium en gietijzer. De grootste groei is volgens Shell-directeur Wessels te verwachten in de auto-industrie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15