N.S. zet miljoenenproject op dood spoor controleur ziektewet Contactman in plaats van Modern Zutphen'geruild voor verouderd Eist „Eist verdient de voorkeur LEIDSCH DAGBLAD huizen zien bouwen en even zien afbreken". Onbegrijpelijk vindt de FSV het, dat de NS nu zijn oog op Eist heeft laten vallen. Zutphen is een rangeerterrein, dat aan alle moder. eisen voldoet Eist daarente. gen is verouderd; er zijn geen bo. venleidingen, zodat de goederentrel. met diesellocs moeten worden getrokken. De seinen worden nog met handkracht bediend. De NS-directie heeft de onderne mingsraad voorgehouden dat hetkng werken in Eist efficiënter is. „Maar daar geloof ik niets van", aldus de heer Kruse. „Het is niet de bedoe ling. nieuwe investeringen in Eist te doen. Hoe kun Je dan op eer rangeerterrein efficiënter aan het werk?". Gelouterd door soorggelijke er vain- gen zegt de FSV: „Het niet te ho- pen dat we nu opnieuw op de oude voet verdergaan. Laten we alsje- én blieft niet terugkeren naar de tijd, dat de ingenieurs bij de Spoorwe gen hobbyisten waren, die letterlijk met treintjes speelden. Er zijn veel gekke dingen gebeurd. De heeft om maar één noemen diessellocs gekocht van er vier nodig zijn trein te trekken en dat terwijl een elektrische loc het in zijn doet. De FSV vindt, dat de NS zijn plan met „Eist" moet inslikken, gaat niet aan een pas nieuw ject, dat veel geld heeft gekost zijde te schuiven terwille van rieën waarover het laatste beslist nog niet is gesproken". UTRECHT Het beleid van de Nederlandse Spoor wegen rijdt over grillig gelegde rails! Waar met een verlies van meer dan honderdveertig miljoen gulden extra zuinig heid bittere noodzaak is, overweegt de NS-directie het ran geerstation Zutphen zeer onlangs beveiligd en gemo derniseerd te sluiten en de werkzaamheden over te bren gen naar het uit 1900 daterende, sterk verouderde emplace ment Eist. Een investering van vele miljoenen guldens is dan voor niets geweest. ALMELO ,,Ik voel me eigenlijk een soort vertegen woordiger: als ik bij de mensen binnenkom, praat ik eerst- met hen over hun eigen interessen. Pas als zij op hun ge mak zijn gesteld komen de moeilijkheden ter sprake Aan het woord is mogelijk wel de enige „contactman" voor ziektever zuim in ons land. de heer G. M Koop (56) uit Almelo. Sinds april van dit Jaar heeft de Twentse Stoomspinnerij in Almelo een con tactman in plaats van de controleur of dokter van de ziektewet. „Het doel van mijn werk is. na te gaan of de oorzaken van de ziekte van de thuis gebleven werknemer binnen of buiten het bedrijf liggen. Vaak is de ziekte van iemand niet alleen lichamelijk, ook psychische omstandigheden kunnen een voor name rol spelen. Daarom is het be- G. M. KOOP je wordt een soort vriend Belangstelling Dat dit veel mensenkennis en be- langstelling voor de menselijke pro- j blemen vereist, spreekt van zelf „Zonder vertrouwen van de werkne- j mers bereik je niets", zegt de heer I Koop „Juist doordat ik al 25 jaar bij dit bedrijf in dienst ben ken ik alle1 mensen die hier werken, maar ik heb ook hun vertrouwen. Dat maakt het voor mij mogelijk dat ik er achter kom wat de werkelijke problemen van mijn collega's zijn, zodat ik hen direct naar de juiste instantie kan verwijzen". „Als je ziek bent en de dokter komt op bezoek dan heeft hij meestal al- leen maar tijd om vlug een diagno se te stellen. Tot een goed gesprek komt het niet. Op deze wijze kan hij ook slechts constateren of je li chamelijk ziek bent. De meeste ziektegevallen hebben een geestelijk ..onwelbevinden" als achtergrond. Er kunnen bijvoorbeeld thuis moeilijk heden zijn. of de collega's in het bedrijf begrijpen een bepaald optre den van een hunner niet. Dat kan allemaal tot spanningen leiden. Wat zijn de ervaringen tot nu toe?" Experiment S I „We hebben het idee dat het expe riment want dat is het goed verloopt, maar het is eigenlijk nog te vroeg om te juichen, aldus perso neelschef Ter Brugge „Na ongeveer één jaar zou je voorzichtig kunner zeggen op grond van de behaalde resultaten, die nauwkeurig worden bijgehouden of het experimfent al dan niet is geslaagd." Hoe zijn uw ondervindingen met de buitenlandse werknemers? .Ik heb niets dan gunstige ervarin Door Jos de Mulder de taal vaak een barrière, maar met de hulp van een tolk boeken we wel resultaten." De heer Koop ziet zich geen ver lengstuk van de sociaal werkster van de Textielfabriek. Ook is hij natuurlijk niet medisch bezig. Wel heeft hij de bevoegdheid mensen op te leiden voor het EHBO-diploma. Als contactman tussen zijn collega's en het bedrijf werkt de heer Koop volgens zijn eigen inzichten: ..Ik heb een geheel eigen stijl, ik werk gewoon zoals ik ben. Wat Je abso luut voor mijn functie nodig hebt is een oor om te luisteren, dan win je ook het vertrouwen van Je collega's. Ik ken hun gezinnen dan ook door en door." „Daarom kan ik me heel goed ver plaatsen in de gedachten van de mensen die ziek thuis liggen. Ik word als ik bij hun op bezoek kom, ontvangen met een lach en een traan. Je wordt een soort vriend van al die mensen." Vertrouwen winnen „Misschien ligt het slagen van dit experiment met de 350 werknemers van het moederbedrijf van de Stoomspinnerij Twenthe wel in de omstandigheid dat de Twent in het algemeen wat gesloten is". „Maar als je eenmaal zijn vertrou wen hebt gewonnen, zijn het goede vrienden en vertellen ze hun pro blemen aan Je. Het is best mogelijk dat een dergelijk experiment in het Westen door een andere geaardheid van de bevolking zou mislukken", filosofeert de heer Koop. De ondernemingsraad van de Stoomspinnerij drong in 1969 nog aan op een verscherpte controle van het ziekteverzuim, omdat de toen geldende regeling niet bevredigend „Waarom nu deze ommezwaai?" „Het ziekteverzuim kan je op twee manieren aanpakkenzegt de heer Ter Brugge, „door harde maatrege len te nemen, maar ook door uit te vinden waar werkelijk de schoen wringt, dus door het probleem pro beren op te lossen. Met dit experi ment hebben wij duidelijk voor dit laatste gekozen," aldus de perso neelschef. „Begrijp me goed," vervolt de heer Ter Brugge, „het is nu geen vrij heid, blijheid geworden bij ons. Als er misbruik wordt gemaakt van de nieuwe regeling wijzen wij de werk nemers op hun verantwoordelijk heid. Dit hele experiment rust op de goodwill die er moet zijn tussen het bedrijf en de personeelsleden. De mensen krijgen een groot stuk vertrouwen. Gelukkig blijkt dat 95 procent dat ook waard is." Commentaar van N.S.-leiding: De NS ontkent de beschuldiging van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV). „Van modernisering van het em placement in Zutphen is nooit sprake ge weest. Het is alleen beveiligd, en dat nog als onderdeel van de beveiliging van het baanvak Arnhem-Zwolle". Het overbrengen van de werkzaamheden van Zutphen naar Eist houdt, aldus het NS-commentaar, verband met de uitdruk kelijke opdracht het goederenvervoer „ten minste kostendekkend" te maken. Eist ver dient de voorkeur boven Zutphen, omdat de ligging gustiger is en de aanvoer van wagens veel groter. Daarbij komt, zeggen de woordvoerders van de NS, dat de capaciteit van Eist bijna twee keer zo groot is als die van Zutphen. Het emplacement in Eist beschikt voorts over langere sporen en grotere verdeel- mogelijkheden. Het ontbreken van boven leiding is geen handicap. Het rangeerwerk geschiedt toch met diesellocomotieven. In het kader van de bezuiniging wordt een aantal laad- en losplaatsen in de buurt van Zutphen gesloten. Gevolg daarvan is, dat Zutphen zonder onderstations „droog" komt te staan. Ook deze factor verminderl de betekenis van het Zutphense rangeer terrein, aldus de NS. hand aan een totaal nieuw plan: Zutphen moet worden gesloten Eist moet het werk overnemen. De Federatieve Spoorweg Vakver eniging (FSV), al jarenlang fulmi nerend tegen het bedrijfsbeleid van de NS, heeft de zaak in de onder nemingsraad op tafel gelegd. Waar om moet „Zutphen" met ingang van de zomerdienst van 1972 dicht, wijl er eerst miljoenen in zijn gestoken? Door Wim de Regt Het commentaar van de directie op de vraag van FSV-hoofdbestuuder J. G. Kruse was op zijn minst aan de summiere kant: „Het is een mis stap uit het verleden hopelijk de laatste". „Er zijn in het verleden ontzettend veel van die misstappen begaan", zegt de heer Kruse. „Toen er nog geen concernleiding bestond bij de NS opereerden de diensten als spoortjes in het spoor. Wij hebben toch al zo dikwijls kostbare sein- Hoopgevend experiment bij Twentse textielfabriek Foto boven: Het van boven leidingen voorziene emplace ment van Zutphen, een van de modernste in ons land. Foto beneden Het rangeer terrein van Eist dateert van begin 1900. Het is onbereik baar voor elektrische locs. Wie de feiten in chronologische volgorde op een rij zet. ontdekt dat de „zaak-Zutphen" het negatieve resultaat is van de oude organisatie van de NS waarbij de diensten vol komen langs elkaar heen werkten. De plannen werden in het midden van de jaren '60 op papier gezet: de beveiliging van de lijn Arnhem-De venter en modernisering van het rangeerterrein Zutphen. dat in het afwikkeling van het goederenverkeer een belangrijke rol moest gaan spe len. Drie Jaar geleden begonnen de werkzaamheden. Totale kosten: der tig miljoen. In Zutphen werd een nieuw seinhuis opgetrokken voor de bediening van de centrale verkeers leiding waarin ook het emplacement werd opgenomen. Alle negen sporen van het emplacement werden van bovenleiding voorzien. Vorig jaar mei werd het gemoderni seerde rangeerstation in gebruik ge nomen, een kapitale aanwinst van het NS-apparaat Maar de technici van de dienst van het vervoer dachten daar anders over. Terwijl in Zutphen de modernisering nog in volle gang was, legden zij de laatste

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8