Levensverzekering: eerste bedrijfstak met ombudsman hup, c Mode op de voet gevolgd Burgemeester wil spoedig rapport over Vondelpark de postgiro aan, t.v. uit Nieuwe herzieningen van de gemeentewet GOED DAT ER POLITIE IS..? NAAM: Mr. R. J. Erdbrink. FUNCTIE: Ombudsman voor kwesties met levensverzekeringen. ADRES: Postbus 1592, Den Haag. TELEFOON: 070—608261. BEREIK BAAR: Vanaf morgen, 15 september 1971. Het levensverzekeringsbedrijf heeft als eerste bedrijfstak in Nederland «n ombudsman aangesteld. Een vol- romen onafhankelijke „klaagbak". )us óók onafhankelijk van de Neder - andse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen, die hem heeft aangetrokken. Hij raad pleegt zo nodig deskundigen, legt za ten voor aan de betrokken verzeke- ingmaatschappijen, doch hij alleen ipreekt zijn .gelijk" of „ongelijk" uit. Én hij alleen adviseert wat er dan ge daan moet worden. Openbaar verslag per half jaar doet de Om- ludsman Levensverzekering in het aar verslag van zijn werk- aamheden en ervaringen. Eén ding g hij daarbij echter niet doen, dat is namen noemen. Hij kan ach kwaad maken over de gang zaken, en dan met een maand ipzegging weglopen bij de levens verzekeraars, doch ook in dat geval blijft de plicht tot geheimhouding tip hem rusten. 5r is slechts één mogelijkheid, dat le ontstemming van de ombudsman iver een bepaalde maatschappij ïaar buiten zou uitlekken: de om- judsman laat aan klagers weten 10e hij over de afhandeling denkt. Sen klager zou zo'n zaak dan wël net naam en toenaam in het open- laar kunnen brengen. )e levensverzekeraars hebben het toutmoedige en tegelijkertijd -schragende besluit geno- nen een ombudsman aan te stellen. Openheid lij kozen liever voor deze figuur lan voor een arbitrage-commissie [zoals de schadeverzekeraars, bij voorbeeld. hebben), omdat men de imbudsfiguur wat meer informeel indt en beter passend in de ont- vikkeling naar meer openheid. Vaarom. dan, die geheimhouding [zelfs van de zijde van de ombuds- tegenover door hem geraad- ileegde deskundigen) voor wat be reft de namen van de maatschap pen waar het in bepaalde gevallen ;al gaan? levensverzekeraars vrezen, dat le onderlinge concurrentie tussen e maatschappijen er toe zou lei- len, dat „in de buitendienst" een ipenbaar gemaakt te zeer als anti- reclame-wapen zou worden gehan- eerd. Ombudsman Levensverzekering mr. J. Erdbrink (57), is een man riens werkzaamheden hem veelal >p het scheidsrechterspad hebben [evoerd. Men kent hem als de voor- itter van het voormalige want lij de vrijwording van de loonvor- opgeheven College van tijksbemiddelaars. .Scheidsrechter" is voorts, onder meer, voorzitter van het College van Beroep voor iet Nijverheidsonderwijs, voorzitter fan de Arbitragecommissie (van de Sociale Verzekeringsraad) voor de faststelling van WAO-daglonen, en foorzitter van de Commissie Ver- [unningsbeleid Uitzendbedryven 5 S.E.R. Hij is dikwijls aange- ïocht als voorzitter van arbitrage commissies. zoals in geschillen rond de CAO voor het taxibedrijf. Mr. Erdbrink begint zijn werk als ombudsman Levensverzekering on- Hij heeft geen connecties met de bedrijfstak. Hij zal veel ge bruik maken van de kennis van deskundigen «zegt: „Ik weet, eerlijk heel weinig van levensverze keringen"). Hij stelt zich open op, ook voor wat betreft de hoeveelheid klachten die hij mogelijk over zich uitgestort zal krijgen. Bet is iets, voor Nederland, totaal nieuws, waaraan hij begint. Mr. Erdbrink: „Je zult eerst wat geval- niet langer wachten: neem postgiro... alles gratis en 21% rente toe! dak makkelijk! len moeten hebben doorgewerkt. Dan kun je na verloop van tijd tot bepaalde gedragsregels komen. Ik stel me ook voor om. bij eventueel veelvuldig terugkerende klachten, contact op te nemen met de be trokken maatschappijen of organi saties van tussenpersonen, om daar voor de toekomst it*ts aan te doen". Tot dus ver kreeg het Bureau Voor lichting Levensverzekering de klach ten te behandelen. Dat waren er ineens veel wanneer de VARA-om- Afgebrand deel Simon de Wit naar Utrecht Zaandam Na de brand van vori ge week woensdag, die het distribu tiecentrum van Simon de Wit NV in Zaandam verwoestte, is het vrij wel zeker dat het kruidenierswaren- bedrijf naar distributie van Utrecht uit zal gaan verzorgen. De directie van Simon de Wit is in een vergevorderd stadium aan het onderhandelen met de Coöp, dat in Utrecht vijfduizend vierkante meter „over" heeft. Op een vergadering, waarbij zestig procent van het personeel van het distributiecentrum aanwezig was, bleek vrijwel iedereen bereid naar Utrecht te gaan budsman Marcel van Dam eens een geval had aangesneden, of wanneer er alleen maar gewoon eens publici teit was geweest voor het voorlich- tingswerk van de levensverzeke raars, bijvoorbeeld in een dames blad. Men schat dat er via de tele visie en dergelijke bladen vierhon derd tot vijfhonderd klachten per jaar binnen kwamen. Gezond Soms kregen klagers gelijk. Dat kon zijn in een geval waarin iemand net terug van een ernstige operatie in een ziekenhuis bij een al te gemakkelijke tussenpersoon („Te kent u maar hier, en alles is in orde") had verklaard prima gezond te zijn, doch achteraf geen uitke ring kreeg wegens die „valse" ver klaring. Dat kon zelfs óók zijn, In een geval waarin een maatschappij zich almaar administratief was blij ven vergissen en per abuis een uit keringsbedrag vijfduizend gulden te hoog had gesteld en daar achteraf nog eens op wilde terugkomen. Mr. Erdbrink vindt dergelijke ingre pen door de voorlichters zeer be wonderenswaardige beslissingen ten gunste van het publiek. Hij is het er ook mee eens, dat er in bepaalde gevallen klachten zyn afgewezen. Zoals die van de man (teer punt, want een politieke vluchteling), die aan een hypo- theek-annex-levensverzekering wa begonnen, de hyoptheek na ander half jaar niet meer kon betalen, zijn huis kwijt raakte, en toen de levensverzekeringspremie van ander half jaar terug vroeg. Premie, waarvoor de verzekeraar uiteindelijk al die tijd risico had gedragen. Philips batterijen zien er zó goed uit, dat laatst iemand kwam vragen om statiegeld... Show van C. A. Van onze moderedactrice Amsterdam Het hoeft geen for tuin te kosten om met de aller nieuwste mode mee te doen, want de couturiers in Rome en Parijs kunnen geen show meer geven of de inkopers van C A zitten op de eerste rij. De bekende Italiaanse kleermaker Angelo Litrico en modekoning Fa- biani zijn al vast aan het concern verbonden en het is geen geheim Tweed en ruiten verwerkt in C en A's mode. dat het bedrijf onder meer voor de exclusieve „Your Sixth Sense" col lectie voortdurend naar nieuwe sterren zoekt. Voor het komende najaar houdt C A het op een vrije vertaling van de allernieuwste modelijnen. Kleuri- ken gecombineerde truitjes met bij passende debardeurs weer reuze voordelig. De Italiaanse politie mag dan zo veel bezwaar tegen militaire mode hebben dat de legerkleding in Mila nese boetieks in beslag wordt geno men, het confectieconcern trekt er wollen-deken-mantels geïnspi- zich niets van aan. In reerd op de Canadese houthakkers- j kindercollectie is de „Navy Look" jassen van Dior zullen van honderd tot tweehonderd gulden in de rekken hangen. De C A-klan ten zijn iets meer aan de couture- j assen met afknoopbare pellerines la Yves Saint Laurent kwijt maar daarentegen zijn de met plooirok- zelfs overheersend. Veel kleutercrea ties zijn op de meest modieuze mo dellen voor man en vrouw afge stemd. Voor de heren haalde het concern pakken met opvallend lan ge jasjes in huis. FELLE BRAND IN CENTRUM HOENSBROEK HOENSBROEK (ANP) Een enor me vuurzee heeft gisteravond in het centrum van Hoensbroek (L) voor enkele tonnen schade aangericht in een voormalige houtopslagplaats, die in gebruik was als stallingsruim te voor een tweetal transportbedrij ven en een aantal particuliere auto's. Korte tijd na de brandmelding omstreeks kwart over acht stond het grote complex in lichter laaie. De brandweer van Heerlen, die me' groot materieel aanwezig was, be perkte zich aanvankelijk de omlig gende winkels en woonhuizen voor 't vuur te bewaren. In de vuurzee zijn zeker een drietal trekkers met oplegger en een perso nenauto verloren gegaan. Bij de stalling van particuliere auto's kon men niet komen omdat het grote dak was ingestort. Over de oorzaak van de brand was gisteravond laat nog niets bekend. Een Heerlense brandweerman werd bij de blus- singswerkzaamheden bedwelmd en moest naar het ziekenhuis in Heer len worden overgebracht. Hij kon later weer naar huis terugkeren. Van Agt is niet tegen vrijlating 'drie van Breda' DEN HAAG (ANP) „Ik heb tot nu toe geen argumenten gehoord waarom de drie Duitse oorlogsmisda digers in de Bredase strafgevange nis niet zouden moeten worden vrijgelaten". Dat heeft minister Van Agt (Justitie) gisteren in Den Haag gezegd. Er is sinds zijn benoeming tot minister geen gratieverzoek van de drie op het departement binnen gekomen. De bewindsman kan echter ook ambtshalve gratie verlenen. Minister Van Agt zei overigens, dat hij het met een voorstel tot vrijlating „nog moeilijker" zou krijgen dan zijn voorganger mr. Polak. Er zijn vol gens de minister twee argumenten in te brengen tegen hem als indie ner van zo'n voorstel: „Ten eerste ben ik een ariër, wat mijn voorgan ger niet was; en ten tweede 'n heel jonge, die de oorlog weinig bewust heeft meegemaakt", zo zei hij. Er is over deze kwestie geen af spraak binnen de ministerraad ge maakt, aldus mr. Van Agt. Gisterenwerdikopstraotingehaold L dooreen speelgoed-konijn. Het liep op Philips botten jen- j Politie: meten met twee maten AMSTERDAM (ANP) Burge- de hij dat hij zich als politieman bij meester Sam kalden van Amsterdam heeft bij de politie aangedrongen op bespoediging van haar rapportage over het Vondelparkproject. Dit heeft de woordvoerder van de bur gemeester meegedeeld. De heer Samkalden deed dit verzoek naar aanleiding van uitlatingen die de chef van het politie-bureau Leidse- plein, hoofdinspecteur J. Vrijburch maandagavond in de televisieru briek Hier en Nu heeft gedaan. Hoofdinspecteur Vrijburch zei daar onder meer dat een groot deel van het politiecorps niet gelukkig is met het beleid van de Gemeente Amster dam ten aanzien van het Vondel- parkprojekt. "Het heeft vanaf het begin van het projekt steeds in de bedoeling gelegen op basis van dit rapport een oordeel te vormen over het voorbije seizoen, en uit de ervaringen een uitgangspunt te vinden voor het be leid voor het komende Jaar", aldus de woordvoerder van de burgemees ter. Hoofdinspecteur Vrijburch had in de uitzending gezegd dat de toleran tie tegenover jeugdige toeristen in de hoofdstad veel groter is dan te genover de burgerij. Hij zei deze si tuatie persoonlijk onjuist te vinden. In antwoord op een vraag bevestig- Studenten protest liep op niets uit NIJMEGEN (ANP) De protest vergadering die 150 Nijmeegse stu denten gisteravond hebben gehouden om zich te bezinnen op acties tegen de invoering van wachtlijsten voor medische studenten, is op niets uit gelopen. De debatten werden een vruchteloos heen en weer praten waarbij slechts enkele vrijwilligers zich bereid verklaarden om deel te nemen aan een eventuele langduri ge bezetting van het faculteitsbureau of een collegestaking. Besloten werd om de protestverga dering af te breken en vandaag meer studenten te overreden tot deelneming aan de debatten en even tuele kortere acties. De 150 studenten hadden gistermid dag al tevergeefs getracht de facul teitsvoorzitter, prof. H. J. Lammers, tot een gesprek te dwingen. De pro fessor liet via zijn secretaresse we ten, dat hij alleen zou reageren op uitnodigingen die hem via de offi ciële weg (het studentenparlement) zouden bereiken. de uitoefening van zijn taak gefrus treerd voelt. "En een groot deel van het poli tiecorps denkt er precies zo over", aldus de hoofdinspecteur. "Dat houdt overigens niet in dat wij niet loyaal meewerken aan de maatrege len die ons zijn opgedragen". De heer Vrljbruch pleitte ervoor de buitenlanders onder deze Jeugdi ge toeristen door een strenger kli maat er toe te brengen ons land te verlaten. „We moeten tegenover hen de wet handhaven op dezelfde manier als tegenover de rechtge aarde burger". HIJ zei tenslotte het wenselijk te vinden dat de gemeen telijke overheid op tijd maatregelen neemt om het volgend Jaar "althans de excessen tegen te gaan". MIDDELAAR De bewo ners van de Dorpsstraat in Middelaar, even ten zuiden van Nijmegen, bunnen 's avonds na het invallen van de duisternis niet naar Nederland I op de te levisie kijken. Als de straatlantaarns gaan branden valt namelijk het beeld weg of in het gunstigste geval treedt er zware storing op. Het tweede net en de Duitse zen ders worden echter storingvrlj ontvangen. Het blijft een mysterie. De Provinciale Electriciteits Maat schappij en Philips hebben zich al over de zaak gebogen, maar ook zij konden de oplossing niet vinden. De Dorpsstraters hopen nu maar dat zodra het Europacup voetbal de buis weer gaat vul len de straatlantaarns uitblij ven of dat de strijd wordt uit gezonden op het tweede net. DEN HAAG (ANP) De ver plichte uitgifte van een publikatie- blad door iedere gemeente is één van de vele voorstellen, neergelegd in het vandaag verschenen tweede deel van een voorlopig ontwerp tot herziening van de gemeentewet. Nieuw in het ontwerp is de voor geschreven openbaarmaking van alle besluiten van het gemeentebestuur. Het werd niet juist geacht om, voor uitlopend op de resultaten van de discussie over het rapport van de Commissie heroriëntatie overheids voorlichting, thans in het ontwerp een regeling op te nemen voor de openbaarmaking van overige ge meentelijke stukken. De opgenomen verplichting tot openbaarmaking van alle besluiten geldt vanaf de vaststel ling van het besluit en los van de vraag, of het besluit is afgekondigd, aldus een toelichting. Het ontwerp bevat voorts om. de duidelijke bepaling, dat de gemeen te-begroting in evenwicht dient te zijn. Wel is een mogelijkheid van afwijking ingebouwd, namelijk voor het geval aannemelijk is dat het evenwicht in de eerstvolgende jaren tot stand zal worden gebracht. Een volgend artikel bevat de bepaling, dat mededeling aan de minister van Binnenlandse Zaken moet worden gedaan, indien een niet-even wich tige begroting door gedeputeerde staten wordt goedgekeurd. ^ommendraagster' blijkt dochter van generaal DEN HAAG (ANP) Het 19-Ja- rige Nederlandse meisje „Jettie", dat samen met een Peruaans meisje sinds enige tijd in Israël wordt vast gehouden nadat de Israëlische vei ligheidsdienst in hun vliegtuigbagage explosieven had gevonden, blijkt de dochter te zijn uit het eerste huwe lijk van de Nederlandse generaal- majoor H. J. van der Meer uit Den Haag, plaatsvervangend bevelhebber van de Koninklijke Landmacht. Een woordvoerder van de Legervoorlich- Ungsdienst bevestigde gisteravond de ze geruchten. De generaal hult zich over het ge hele gebeuren in stilzwijgen. Ook al le familieleden en de meeste ken nissen van Jettie die aanvanke lijk als Henrlette Wijndermeijer stond geboekstaafd willen niets loslaten over de hele affaire. Gene raal Van der Meer heeft gisteren ver geefse pogingen in het werk gesteld zijn dochter in Israël aan de tele foon te krijgen, maar alle pogingen liepen op niets uit. De beide meisjes wordt thans uit veiligheidsoverwegingen nog in Is raël vastgehouden, omdat de Israë lische autoriteiten vrezen dat Ara bische terroristen er op uit zijn het tweetal onschadelijk te maken. Of ik maar die zijweg in wou gaan: controle op stuur en rem men. Omdat mijn auto, nou ja: niet zó nieuw isl Daar gaét mijn kostbare tijd, dacht ik. Maar ik dacht een dag of wat later toch ènciers, toen ik in de krant las van die man, die met een kapot stuur het trottoir was opgereden en een vrouw had doodgedrukt. PINSDAG 14 SEKIEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7