mWWmtm i sluit de deur voor uropa Premier Lynch wil toch wel opnieuw praten CDU nerveus op zoek naar oppositie-rol KAPING JORDAANS VLIEGTUIG DOOR LID EL FATACH tegen EEG en nee tegen premier Heath [O 9 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE ARSBEURS (beatrixgebouw)+INTER DECOR (bernhard-en irenehal) OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, zondag 5 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar (Van onze correspondent) N De Britse vakbeweging, het machtige blok van merendeels zeer zelfbewuste werknemers, heeft zich jarcongres in Blackpool met een massieve meerder- Engelands toetreden tot de EEG verklaard onder de or de conservatieven bedongen voorwaarden. De uit- voorzien, maar dat de drie hiermee samenhangende n met hand opsteken en binnen de minuut waren had toch niemand verwacht. Isteren voor het eerst dat fls de officiële afgekorte ae Britse vakbeweging jtiek van afwachten los- ronduit tegen de verge- |age met de zes uitsprak. ri raad van de TUC, het iiurscollege, had al in een lort gezegd, dat de con ceding ongewenst maak- die TUC-top was de ifvan 15 tegen 11, toen l vraagstuk aan de orde Bter imponerend voor de Lnen geweest, de „pro-marketeers" Itici, zoals Labour partij p Mikardo ze noemde in het operagebouw van leens niet veel meer te waren de zwijgende en alleen Roy Grantham >orbediendenbond en een ite boord-vakbondsman hartstocht enargumen- 1EEG te pleiten. De ergelijkende cijfers tus- en de zes over natio- tn en levensstandaard, m gaf om zijn betoog te tn, vielen echter als ver- p het zilverstrand van djn resolutie pro-Europa Btemd en weggehoond, fervente anti-pleiter was de secretaris-generaal iportarbeidersbond, met jeden de grootste van het bninkrijk. Zijn resolutie jar gramschap tussen de conservatieve machtheb- [estminster. Jones ver- jechts de EEG, maar bo- ttwe algemene verkiezin- felijk het kiezersvolk de te geven om zich uit te 'kiezers zijn niet geïnfor- r in tegendeel misbruikt, De propaganda-campag- overheid had gemeen- 1 gebruikt om de eigen Hangen te behartigen, ïten waren niet aan de «even. Oude argumenten en zijn geestverwanten ekgestoelte op hun beurt utig waren met hun fei- ptbaar. Het waren de ou- fcen van hogere voedsel- jekorten op de betalings een hoofdschotel vormen, jekruid met een snuifje" t of vreemdelingenvrees, log wel niet zo ver gaan rvakbonden in de landen gemanipuleerde domoren maar veel scheelde dat zei dat de vakbonden in liswaar hunkerden naar oetreden, maar dat die er vooral was gebaseerd an de eigen positie in de len. „Ze kunnen die tien ons best gebruiken," zo end naar achteren, waar landoek met het ledental hele podiumrand vul- legenwoordiger van een kwam het gehoor waar- it de vrijheid van, arbeid jemeenschap weldra En- nke krijtrotsen een prooi enten in moeder rik AGEN (AFP) In een |in Kopenhagen heeft zich op woens- ihanasiedrama afgespi 5 van 26 en 21 Jaar, die I van hun al enkele jaren verlamde moeder niet lan- >nden zien, gaven haar e injectie. studenten, hadden gekregen de nacht aan 1 van hun 56-jarige moe- brengen. De vrouw kon I maar een paar vingers Verscheidene malen al had k naar de dood te verlan- zal maken van gastarbeiders uit Zuid-Italië, Frankrijk en België, een argument dat zwaar gaat wegen nu hoe langer hoe meer toeristen de lig stoelen aan de Serpetine in Hyde Park bezet beginnen te houden. Bij alle geweld aan woorden kon secretaris-generaal Vic Feather van de TUC de stoom gerust op matige snelheid afblazen. Hij was van me ning dat de Conservatieven onvol doende hard hadden onderhandeld in Brussel en zich door de Fransen en hun verafgode landbouwpolitiek in de luren hadden laten leggen: „Geen wonder dat president Pompi dou lachte. Geen wonder dat hij ie dere dag meer op de Mona Lisa begint te lijken". De uitslag van de EEG-stemming sluit elk misverstand uit: de Britse vakbeweging zegt nee tegen Europa en in de vergrotende trap neen tegen de regering-Heath. Of zoals Jones ze formuleerde: „met schrik barende arrogantie durft deze rege ring te zeggen dat de beslissing die Groot-Brittannië voor eeuwig zal be ïnvloeden, zal worden genomen door volksvertegenwoordigers gekozen bij algemene verkiezingen. Bij ver kiezingen, waarbij de EEG nauwe lijks genoemd is en waarvoor der halve geen mandaat bestaat". Einder De dilemma's voor de LabourpartiJ doemen reeds op aan de einder. De vakbonden blijken onverzoenlijk Je gens de EEG. Een stem in de Labour partij is bij de jaarlijkse politieke conferenties beslissend. En zowel fi nancieel als electoraal kan Labour het knellende harnas van de vakbe weging niet missen. De radicalen zullen op het Labour-congres, volgen de maand in Brighton, proberen om de parlementaire fractie in het La gerhuis vast te binden op een her roeping van het EEG-verdrag, zo gauw zij weer aan de macht zijn. Of schoon de Labour-vertegenwoordi- gers in het Lagerhuis formeel geen orders behoeven af te wachten van een conferentie kan men er ook weer niet ongestraft tegen in gaan. Het massale fiat in Blackpool voor een insulaire politiek, heeft opposi tieleider Harold Wilson opnieuw een stuk manoeuvreerruimte ontnomen. Dat is temeer pijnlijk voor hem nu elk nieuw opinie-onderzoek uitwijst dat de wind aan het ruimen is in Engeland en nu elk ogenblik de voorstanders van toetreding tot de EEG de tegenstanders in getal kun- gaan overvleugelen. Volksfront ontkent bomsmokkel AMMAN (AFP, Reuter) Een ltfntoestel van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij Alia is gisteravond veilig in Amman teruggekeerd na een gedwongen vlucht naar Bengha zi in Libië. Passagiers vertelden dat de Caravelle was gekaapt door een Palestijnse commandostrijder. De kaping speelde zich af toen het vliegtuig van de Libanese hoofdstad Beiroet was naar Amman. De Jor daanse toestellen op deze lijn moe ten een grote omweg over Egypte maken omdat Syrië zijn luchtruim voor Jordanië heeft besloten. De Ca ravelle bleef twee uur op het vlieg veld van Benghazi en kon daarna naar Amman vertrekken. De kaper was gewapend met een handgranaat. Toen het vliegtuig Alexandrië naderde was hij over eind gesprongen en had hij geroe pen: "Laat niemand zich bewegen. De Aboe Ali Ajad-groep heeft het vliegtuig overgenomen en we gaan nu naar Benghazi". Aboe Ali AJad was een comman doleider die bij de gevechten van vo rige maand tussen Palestijnen en re geringstroepen in Jordanië is ge sneuveld. Op het vliegveld van Beng hazi werd de kaper door de politie weggeleid, waarna het vliegtuig werd doorzocht. Bij de terugkeer van de Caravelle in Amman was Koning Hoessein op het vliegveld aanwezig ter begroe ting van de inzittenden. Er waren 46 passagiers en 10 be manningsleden aan boord. De kaper had gezegd dat hij opdracht had, het vliegtuig na de landing leeg op te blazen. De Libische politie wist hem daarvan te weerhoudeji. Volgens de Jordaanse premier Wasi Teil was de kaper een luite nant van de commando-organisatie El Fatach, mohammed Djaber. "Als de leiders van de Palestijnse com mandogroepen denken voordeel te kunnen trekken uit dergelijke acties. De Hallenin de zienswijze van Emil Zola de buik van Parijs, waar eertijds vlees en groenten dagelijks werd aangevoerd voor de Patrijse miljoenenbevolking liggen, bijna definitief tegen de vlakte. Het zal niet lang meer duren of de kerk van Saint Eustache zal onbelemmerd kun nen worden gadegeslagen. dan vergissen zij zich zwaar", aldus de eerste minister. Kort voordat het Jordaanse lijn- toestel na twee uur wachten toe stemming kreeg van de Libische autoriteiten, naar Amman terug te keren, haalde een Libische functio- nares een portret van Koning Hoes sein uit de cabine. Na enige minuten bracht hij het terug, met rode verf besmeurd en met aan de achterkant enige beledigingen aan het adres van de Jordaanse vorst gekrabbeld. Bommen Een lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina <FPLP>, Tayssir Kobaa, heeft op een pers conferentie in Beiroet met klem te gengesproken dat zijn organisatie misbruik van het vertrouwen van passagiers zou hebben gemaakt om bommen aan boord van vliegtuigen van "El Al" te krijgen. "Onze beweging is voorstander van het kapen van vliegtuigen om de aandacht van de wereld op het lot van de Palestijnen te vestigen, maar wij zijn gekant tegen het plaatsen van bommen aan boord van v iegtui- Vredesplan Wilson voor Ulster DUBLIN (AFP. AP) De pre mier van de Ierse republiek. Jack Lynch, wil toch wel een gesprek met de Britse premier Edward Heath en de Noordierse premier Brian Faulkner. Heath had begin deze week tijdens zijn onderhoud met Lynch een dergelijk gesprek voorgesteld. Volgens de Britse le zing had premier Lynch het voorstel afgewezen. Gisteren verklaarde Lynch dat hij het aanbod in ernsti ge overweging wil nemen, maar dat er naar zijn mening ook vertegen woordigers van de parlementaire op positie in Belfast aan een dergelijk gesprek zouden moeten deelnemen. De Britse oppositieleider Harold Wilson heeft gisteravond voorge steld een deel van de bevoegdheden van de Noordierse regering over te dragen aan een speciale parlementai re commissie. In de commissie zou Overstromingen in dichtbevolkte Indiase staat NIEUW DELHI (DPA) De gro te overstromingen in de dichtstbe volkte Indische staat Oettar Pradesj hebben in de hoofdstad Lucknow chaos gebracht. Gisteravond stond de ongeveer 1,5 miljoen inwoners tellende stad voor de helft onder water. Het water van de rivier de Gomti, die door hevige moessonregens buiten haar oevers is getreden, dreigt de gehele stad on der water te zetten. Duizenden mili tairen en vrijwilligers pogen koorts achtig de mensen te evacueren, die het meest gevaar lopen. Honderddui zenden hebben inmiddels hun hui zen verlaten. Volgens officiële opgaven zijn in de afgelopen dagen in Oettar Pra desj meer dan 300 mensen om het le ven gekomen. Maar niet-officiële ramingen van het aantal slacht offers zijn veel hoger. Een vijfde van de oogst in de staat, waarin bijna 90 miljoen mensen le ven is vernietigd. SCHADE AAN MINIATUUR WALCHEREN MIDDELBURG Vandalen heb ben gisteren voor tweeduizend gul den schade aangericht op Miniatuur Walcheren in Middelburg, het Zeeuwse evenbeeld van Maduro- Gebouwtjes, havenwerken, visser scheepjes en vele andere mini-ob jecten werden vernield. Miniatuur Walcheren is een van de grootste toeristische trekpleisters in Zeeland. een gelijk aantal parlementariërs uit Londen en uit Belfast zitting moeten hebben. De commissie zou met na me de bevoegdheid moeten krijgen nieuwe webten voor te stellen om de gelijke rechten van de katholieke en protestantse gemeenschappen in Noord-Ierland te garanderen. Als het Noordierse parlement deze wets voorstellen zou afwijzen zouden ze door het parlement in Londen op gelegd kunnen worden. Wilson veroordeelde krachtig het partijdige aspect van de vorige maand genomen interneringsmaat regelen en eiste onmiddellijk daden om te verhinderen dat de paramili taire protestantse organisaties wa pens bezitten. Hij citeerde het blad "Daily Telegraph" dat heeft gemeld dat de .B-specials", ex-leden van het speciale protestantse politie corps, over meer dan 100.000 wapens zouden beschikken. Wilson stelde ook de vorming van een raadgevende vergadering voor heel Ierland voor, die de parlemen ten van Dublin en Belfast zou moe ten vertegenwoordigen. Wilsons LabourpartiJ heeft opnieuw terugroeping van reces van het par lement gevraagd om de crisis in Ul ster te bespreken. Stenen Tijdens een protestbijeenkomst in Londonderry tegen de internerings maatregelen is net gisteren tot on geregeldheden gekomen. Een menig te van rond 1000 betogers bekogelde soldaten met stenen. De militairen gebruikten traangas en rubberko gels om demonstranten te versprei den. Tijdens de bijeenkomst riep het parlementslid Bernadette Devlin de inwoners van Bogside op tot solida riteit en burgerlijke ongehoorzaam heid. Ze vroeg hen geen geweld te gebruiken. Niet de protestantse ar beiders zijn de vijanden van de ka tholieke arbeiders, zo zei ze, maar alleen de regering en de Oranje-orde zijn verantwoordelijk voor de bur geroorlog. Onder de andere sprekers was me vrouw Farrow, de vrouw van een van de geïnterneerde leiders van de be weging voor de burgerrechten. Ze verklaarde dat ze tijdens een bezoek aan haar man in de gevangenis van Crumlin Road in Belfast had ge hoord dat de gevangenen door het Britse leger en de politie worden ge folterd om inlichtingen uit hen te krijgen. Ultimatum Na een betrekkelijk kalme dag groeide gisteren tegen de avond de spanning in Londonderry, omdat om middernacht het ultimatum van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) af liep. De IRA heeft ontbinding van het Noordierse parlement en vrijla ting van alle geïnterneerden geëist. Als deze eisen niet worden ingewil ligd zullen de acties tegen de Britse troepen op nog grotere schaal wor den hervat, zo dreigt het ultimatum van de IRA. De katholieken in Lon donderry hielden een proteststaking tegen de interneringen en het me rendeel van de winkels en café'» bleef gesloten. BONN In het parlementaire spel is de zwaarste en meest ty perende rol die van de oppositie. Daarom mislukt export van het spel naar Jonge landen. Dictators en communistische partij-regimes houden het buiten de grens. De weelde van de. in het systeem in gebouwde kritiek menen alleen Wes terse democratiën zich te kunnen veroorloven. Door Wim Timmers De rol is zwaar, omdat de opposi tie de activiteiten van de hoofdrol speler, de regering, zo geloofwaar dig moet kritiseren dat ze op een grote groep kiezers de in druk maakt ln feite een betere re geringspartij te zijn. In twee West- europese landen blijkt hoe moeilijk het is het evenwicht te vinden als het partij-politieke doel (de val van de regering) moet worden af gewogen tegen mede verantwoorde lijkheid voor een politiek die „van nationaal belang" is. In Engeland en in de Bondsre publiek werden regeringspartijen bij verkiezingen tot hun eigen gro te verrassing verslagen. In Lon den nam een conservatieve partij, het program van de vroegere so ciaal-democratische regeringspartij voor toetreding tot de EEG in gro te trekken over. Niettemin opende de nieuwe oppositie partij frontaal de aanval op het EEG-beleid van de Conservatieve regering. In de Bondsrepubliek versloegen sociaal-democraten de conservatie ven, die geregeerd hadden sinds de stichting van de staat en hun ne derlaag daarom als een vergissing beschouwden. Evenals in Londen stond in Bonn de oppositie een al lesoverheersend doel voor ogen: het zo spoedig mogelijk ten val bren gen van de regering. Omdat het spel van Britse origi ne is en aan de kwaliteit van de Duitse versie nogal eens is getwij feld. toont vooral het optreden van de oppositie in Bonn hoe zwaar en ook gevaarlijk de rol is. Van bete kenis is'daarbij dat het parlemen taire spel werd ingestudeerd onder leiding van de ietwat autoritaire Conrad Adenauer, wiens schaduw nog altijd over de conservatieve partij (de CDU) hangt. Dat socialisten Adenauers rol zouden overnemen, leek veel con servatieven oprecht onmogelijk. En dat sloot goed aan bij de radicale oppositie, waarin de partijpolitiek alle voorrang zou moeten hebben. Sinds de sociaal-democraten in Bonn regeren is op alle fronten on verzoenlijk gestreden. Zo'n optreden kan mogelijk suc ces hebben onder leiding van een sterk dominerende aanvoerder. De deel van Adenauers erfenis heeft echter de CDU nog altijd niet verdeeld. Het zou bovendien succes kunnen hebben, wanneer de rege ring had getobt met bijvoorbeeld onoplosbare economische problemen. De sociaal-democraten slaagden er echter in succes te boeken op één door vroegere conservatieve re geringen verwaarloosd gebied, na melijk de toenadering tot Oost-Eu ropa. Een eerste overeenkomst ln Moskou, waarbij de sociaal-demo craten het opbrachten de huidige machtsverhoudingen in Europa verregaand te erkennen, kan nog met kans op enig succes verdacht worden gemaakt. Voor een te zwa re opgave kwam de oppositie te staan, toen de sociaal-democraten erin slaagde in de kwestie Berlijn ook de Sowjet-Unie de status auo verregaand te laten aanvaar den. Tegen beter weten in had de DU de regering aangewreven door de "Ostpolitik" de Westelijke bondgenoten van zich te verwijde ren. In werkelijkheid isoleerde zij zichzelf. In Nederland publiceerde bijvoorbeeld de KVP, in zekere zin een zusterpartij van de CDU, een rapport over "de Duitse kwes tie" dat best door de regering in Bonn geschreven had kunnen zijn. Voorts was de sociaal-democra ten tegen beter weten in alweer, aangewreven dat zij een brok na tionale politiek bedreven zonder medewerking van de oppositie. Adenauer had het zelden nodig gevonden zijn eigen parlements- fractie over grote besluiten in te lichten, laat staan de oppositie. In het parlementaire spel verwachtte de CDU niettemin dat de regels correct zouden worden toegepast. Dat heeft de regering gedaan. De parlementaire oppositieleider, Rai nier Barzel, is steeds geïnformeerd. In werkelijkheid is de huidige op positie de best geïnformeerde uit de geschiedenis van de Bondsre publiek. De kern van de zaak was dat de conservatieven de capaciteiten der huidige regering op geen enkel punt erkenden en van te voren wensten, te worden geraadpleegd. De argumentatie dat daarmee veel onheil had kunnen worden af gewend, past in het spel van een oppositie-door-dik-en-dun. De al bestaande twijfel aan de Juistheid van die oppositie bereik te het hoogtepunt toen de nogal verrassende overeenkomst over Berlijn bekend werd. Uit persoon lijke ambitie (want Adenauers er fenis ligt er immers nog) en uit twijfel aan de huidige partijpoli tiek besloot een aantal vooraan staande CDU-politici nog snel op de. rijdende trein naar het oosten te springen. De man. die in de praktijk de onverzoenlijke oppositie had moe ten leiden. Barzel, zat plotseling met de brokken en haastte zich de schade nog te vergroten met de verklaring dat door de Westelijke geallieerden rekening was gehou den met voorstellen die de CDU vertrouwelijk had ingediend, zo dat ondanks het beleid van de so ciaal-democraten een Berlijn-ak- koord uit de bus was gekomen, waarover weliswaar niet te Jui chen viel. maar dat tenminste en kele bemoedigende facetten ver toonde. Juist in dezelfde tijd bleek in de monetaire problematiek, dat de in ternationale politiek van de sociaal democraten ook niet zo verwerpe lijk was geweest als de oppositie het steeds had doen voorkomen. Onder druk van ontwikkelingen in het buitenland en alweer om de trein niet te missen, erkenden vooraanstaande CDU-politici ver rassend dat minister van Econo mische Zaken en Financiën Schil ler een goede politiek bedreef. Eenmaal zover, explodeerde in het diepe zuiden van de Bondsrepubliek de man. die consequent de onver zoenlijke oppositie had willen voort zetten en in feite ook de aangewe zen krachtpatser was geweest, om zo'n oppositie te leiden. Franz- Josef Strauss. Voor hem kon het Berlijn-akkoord niet goed zijn, een voudig omdat het niet goed mocht zijn. Hetzelfde gold voor de mo netaire politiek van de regering. Het spel is nu zover gevorderd, dat de oppositie, die de zware rol verkeerd heeft beoordeeld, uit haar rol valt en nerveus zoekt naar een minder radicale, genuanceerde politiek om de eigen geloofwaardig heid te vergroten. De kans is ver keken dat zij de kern van haar rol nog overtuigend laat overkomen, namelijk de kritische en remmen de begeleiding van een nieuwe rege ring. die in de roes van een ver rassend snel succes de ln het sys teem ingebouwde kritiek wellicht hard nodig heeft gehad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9