doorstroming mavo naar havo Mellema (CHU)trekpaard van de christelijke samenwerking Minister waarschuwt tegen studentenstop Man (33) wurgt zn ex-vrouw met nylonkous ^ntwikkeling verrast ministerie en scholen Zelfmoordproblemen worden onderschat ONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD r is een opzienbarende doorstroming op gang gekomen leerlingen die het einddiploma MAVO-IV of HAVO >en behaald naar respectievelijk de HAVO en het athe- n. Over deze ontwikkeling, die op de voorpagina is ge- aleerd, zegt dr. P. J. Gathier, directeur algemeen vor- d onderwijs van het ministerie van onderwijs: selectie aan het eind van de :hool is toch wat minder defi- JlOl dte splitsing kan blijkbaar igeerd worden." Hij maakt >t voorbehoud dat de nu ge- doorstroming nog wel voornamelijk leerlingen be- le van basisschool naar ULO en die dus het nieuwe brug- telsel hebben gemist. „Als ai raks echt MAVO is geworden MULO-examens werden dit voor het laatst gehouden et met die doorstroming ove- nog beter gaan. Het zal dan het brugjaar beginnen". ÜBl •cijfers over de situatie in rige leerjaar gaven al een in de toen op gang gekomen roming, die nu nog veel gro- formen aanneemt. Van de be- i alle 4e en 5e klassen was toen 37 procent der jon- ifkomstig van MAVO-IV en 16 der meisjes. Even groot ssé even het onomstotelijke feit neisjes toch al in geringere deelnemen aan het voortgezet wijs, betekent die verhouding uwweg 2 op 1 dan niet dat de ie van de Nederlandse meisjes if nog aan het verslechteren heer Gathier meent dat men iet zo kras mag zeggen; vol- hem is er een evengrote door van meisjes, maar in de van (middelbaar en hoger) «onderwijs. juist de grote scholengemeen - >en het sterkst de fikse troming te zien geven, vindt athier eenvoudig verklaarbaar: voelt er zich verplicht om het te te doen voor de eigen leer- het is veel aantrekkelijker en 4e klas HAVO te vormen MAVO'ers van binnen de dan outsiders die de school noeten leren kennen; en in de ingemeenschappen is men be- wat meer risico te nemen met leerlingen". ekent het echter ook niet dat scholengemeenschappen aan legln, in de brugklas, wat meer hadden kunnen nemen? Door u doorstromenden rechtstreeks aatsen in de „hogere" onder arm, die ze thans bereiken? De Gathier betwijfelt dit: „Aan- tid dat de scholengemeenschap functioneert is er een deugde- selectie aan het eind van het aar. Maar het is heel goed lijk dat een leerling in de loop [gjaren vervolgens grotere moge- iden blijkt te hebben. Zoiets ater blijken". Gedeeltelijk ar wie doorstroomt van MAVO HAVO en van HAVO naar leum verliest toch een Jaar 'leken bij degenen die recht- ks zo'n onderwijsvorm volgen? dat voor de samenleving geen 'are zaak? De heer Gathier kt dit tegen: „Het economische geldt maar gedeeltelijk. Het immers om een denkbeeldige Of rechtstreeks de „hogere" maar dan misschien moei en met een Jaar zitten-blij- Of via de omweg en met dat „verlies", maar dan wel in een Due ontwikkeling die stimule- is en psychologisch goed A sgevraagd schat de heer Ga- W zeer globaal de jaarkosten aan 'itatie en salarissen van een W op ongeveer 50.000 gulden. Hij dat door de onverwacht hoge ftromingspercentages inderdaad totaalkosten even onverwacht verschil van miljoenen kunnen „Maar leerlingen-aantal- ramen is verschrikkelijk moei- Dit effect geeft een afwijking j minder dan 1%. Zo hebben we hier op het departement lang ge dacht dat het MAVO niet meer in aantal zou groeien. Maar er zit nog steeds groei in. Overigens te herlei den tot de veranderde keus der ou ders tussen lager beroepsonderwijs en MAVO". Dr. Gathier beaamt dat maat schappelijke invloeden (milieu, huisvesting) een rol kunnen spelen bij de toegankelijkheid van het on derwijs en de doorstroming van de ene vorm naar de andere. „Sociolo gisch onderzoek om welke leerlingen het gaat, laat ik echter liever aan anderen over. Daarop moet maar eens iemand promoveren. En gesteld dan nog dat je echt ontdekt dat het juist het kind uit de sociaal- zwakkere gezinnen is, dat de lange weg via de doorstroming aflegt. wat doe Je dan nog met zo'n gege ven in de school zelf?" Mr. C. M. M. van Hooff, chef van de afdeling MAVO op het departe ment, meent in gelijke mate het doorstromingseffect te bespeuren bij jongelui die MAVO-III hebben ge haald: „MAVO-III werd wat teveel gezien als redmiddel voor de zwak- sten, nu komt ook daar het accent meer te liggen op: een snelle me thode om vlug te kunnen doorstro men". Op de opmerking dat daar mee MAVO-m eindelijk gaat beantwoorden aan de oorspronkelij ke bedoeling glimlacht men fijntjes. Dr. Gathier: „We vragen ons na tuurlijk wel af of de doorstroming een tijdelijk of een permanent ver schijnsel zal blijken te zijn. Bij onze prognoses houden we altijd een marge aan, van bijv. enkele lo kalen per school. Maar die marge wordt nu grotendeels opgesoupeerd door dit verschijnsel". Hij zegt ook: „Inderdaad, als u me wijst op scho len die plotseling van één 4e klas HAVO moeten overstappen op drie of vier 4e klassen naast elkaar, dan is dat een verschijnsel dat wij mo menteel landelijk aantreffen via de indrukken die de inspectie heeft". Maar pas in de loop van het jaar j komen de harde feiten. DEN HAAG (ANP) De lo- tingen, wachtlijsten en andere j maatregelen die verscheidene sub-faculteiten de laatste tijd hebben afgekondigd om de ge- vreesde overvloed van eerstejaars studenten te keren, zijn onver enigbaar met de huidige wette lijke bepalingen en bovendien door het gebrek aan landelijke coördinatie onbillijk ten opzichte van de individuele student. Dit heeft minister De Brauw (Weten schapsbeleid) woensdag in een brief aan de universiteiten en ho gescholen geschreven. In deze brief verzoekt hij deze in stellingen met klem "er niet aan te willen medewerken, dat binnen uw instelling op een landelijk ongecoör dineerde en niet op de wet geba seerde wfjze wordt vooruitgelopen op aangekondigde wettelijke voorzie ningen". Hij wijst daarbij op de regerings verklaring en het daarover gevoer de debat. De regering heeft zich bij de gelegenheid op het standpunt ge steld, dat een beperking van de toe loop tot het wetenschappelijk onder wijs waarschijnlijk onvermijdelijk is, maar dat een dergelijke beperking een wettelijke basis nodig heeft. "Alleen dan zal de individuele vraag naar wetenschappelijk onder wijs op aanvaardbare wijze in even wicht kunnen worden gebracht met de vereisten, die voortvloeien uit de verantwoordelijkheid van de facul teiten voor het onderwijs- en onder- zoekniveau", aldus de minister. In antwoord op schriftelijke vra gen van het PvdA-kamerlid Masman heeft de minister gezegd dat de oor zaak van de capaciteitsmoeilijkheden dieper zit dan in het optreden van in cidentele knelpunten. De koers van het beleid zal daarom niet op inci dentele maatregelen worden gericht. maar op structurele veranderingen, i Gezocht zal worden naar mogelijk- heden om de verschillende proces- sen in de faculteiten beter op elkaar af te stemmen. Bij voorrang zal een instrumentarium worden ontworpen j om het geheel van die processen te i kunnen beheersen. Daarbij moet ook j rekening worden gehouden met het feit, dat het voor het onderwijs be- j nodigde personeel niet beschikhaar is, ook al zouden de middelen daar- toe aanwezig zijn. Minister De Brauw wijst er met nadruk op, dat een extra steun in de vorm van toe- Postorderbedrijven opgelicht door invalide echtpaar AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft een gescheiden levend invalide echtpaar aangehouden, dat ervan wordt verdacht enkele postor derbedrijven voor ongeveer tiendui zend gulden te hebben opgelicht Het postorderbedrijf Keurkoop in Rotterdam werd voor 7400 gulden benadeeld. Het echtpaar ontkent. De 56-jarige H. K. en zijn 42-jari- ge ex-vrouw E. M. B. leven beiden van een invaliditeitsuitkering. Voor het krijgen van de goederen, die niet werden betaald, zouden ze in het totaal 25 valse namen hebben gebruikt. wijzing van personeelsplaatsen boven het normaal accres slechts een zeer tijdelijke verlichting kan brengen. Een dergelijke stap kan niet, zo zegt hij, als ^en oplossing voor de problematiek worden beschouwd. Bij de Rijksuniversiteit van Leiden bestaan wachtlijsten bij de subfacul teiten Psychologie, Pedagogie en Andragogie. Een zegsman verwacht te studentenstoppen voor Spaans Ge schiedenis en Biologie, dit laatste on danks het feit dat er een landelijke plaatsingscommissie voor biologie bestaat. Prinses Margriet heeft gis termiddag in Heemstede het te huis voor gehandicapte kinderen 'De Hartekamp' officieel geopend. Bij aankomst kreeg de Prinses bloemen aangeboden van het patiëntje Tonnij Rietbroek en Ineke de Groot, tweedejaars leer lingverpleegster. In de ochtend uren opende de Prinses het nieu we Juliana-ziekenhuis in Ede. Blussen met helikopter ARNHEM De Veluwse bos- brandweer en het leger zullen gaan experimenteren met een blushelikopter. De daarvoor be nodigde apparatuur is gisteren uit Californië op Schiphol aan gekomen. In Amerika maakt de brand weer bij het bestrijden van bos- ;n heidebranden al jaren gebruik van blushelikopters. De appara tuur bestaat ondermeer uit een watertank met een capaciteit van 1700 liter die onder een zeer grote helikopter wordt ge hangen. De tank kan tijdens het vliegen worden bijgevuld. Eigenaar van het uit Amerika overgevlogen blusmateriaal is d e KLM Noordzee-helikopterdlenst. STADSKANAAL Tijdens een nevige ruzie heeft gister avond om zeven uur in Stads kanaal de 33-jarige chauffeur Elzo S. zijn 37-Jarige ex-vrouw Gerda gedood. De dader is daarna naar een telefooncel in de buurt gereden en heeft zelf de politie gebeid. Huilend -'ertelde hij dat zijn vrouw waarschijnlijk dood was, waarna hij de hoorn op de haak legde. Even na tien uur kwam S. tenslotte zelf in zijn auto naar het politiebureau toe om zich aan te geven. Met een nylonkous heeft S. zijn ex-vrouw, waarmee hij sinds vorig Jaar wee'r samen woonde, gewurgd. Het echtpaar heeft drie kinderen, van vijf, zeven en twee Jaar, die al geruime tijd bij familie waren onderge bracht. Geregeld had het echtpaar hooglopende ruzie, waar de po litie van Stadskanaal vaak aan te pas moest komen. Gister avond vond er weer een woorden wisseling plaats, nadat Gerda en Elzo S. beiden thuis waren ge komen. Na plusminus arie kwartier za gen buren S. in zijn auto weg gaan, daarna weer thuiskomen, en kort daarna opnieuw vertrek ken. Toen de politie bij de flat aankwam, vond zij het levenloze lichaam van de vrouw in een leunstoel. Naderhand bleek dat S. na zijn daad naar het plaatselijk Refaja ziekenhuis is gereden en enkele uren voor de deur heeft staan wachten. S. hoopte, volgens de politie, dat hij daar zou horen of zijn vrouw misschien nog leefde. S. bekende zijn daad onmiddel lijk tegenover de politie en zei dat het niet de bedoeling was geweest om zijn vrouw te do den. Buurvrouw De Groot, die on der de familie S. woont, vertelt dat ze vaak op haar benen heeft staan trillen als er boven weer ruzie was. "Ik was bang voor hem", verteld "Als hij de trap afkwam, durfde ik de deur niet uit". De verdachte staat bekend als een zwaarmoedig man. Hij werkte als chauffeur op de werkplaats voor minder-validen. NIJMEGEN (ANP) In Neder land wordt de zelfmoordproblema- tiek niet op de juiste wijze aange pakt. Wanneer men zelfmoord en zelfmoordpogingen wil voorkomen, is wetenschappelijk onderzoek naar de factoren die hiermee in verband staan noodzakelijk. Ondanks enke- Dit is voor de vakgroep klinische psychologie van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen het uitgangs punt geweest om op 30 september en 1 oktober een symposium te houden met als onderwerp het probleem van de preventie van zelfmoord en zelfmoordpogingen. Prof. dr. K. J. M. van de Loo, hoofd van de vakgroep, hoopt dat hierdoor het wetenschappelijk onder zoek naar de dieper liggende oorzaak van zelfmoord wordt gestimuleerd en een aantal vooroordelen wordt weggenomen, j Het jaarlijks aantal doden ten ge- J volge van zelfmoord komt overeen I met het aantal sterfgevallen als ge volg van auto-ongevallen, ruim 2000. Het aantal zelfmoordpogingen zon- der dodelijke afloop met min of j meer ernstig letsel als resultaat is I naar schatting zeven tot acht keer zo groot. In feite beschikt men niet, aldus drs. R. P. W. Diekstra, een van de organisatoren van het sym posium, over de Juiste aantallen. Daar komt bij, dat de zelfmoord statistiek van het CBS pas begint te tellen bij 15-jarigen. Het is bekend, dat ook bij nog Jongeren zelfmoord voorkomt. Dat preventie mogelijk is, bewijst het resultaat van Engelse en Ameri kaanse zelfsmoordpreventiecentra, die reeds vele Jaren actief zijn. Uit een onderzoek van dr. C. Bagley, die op het congres zal spreken, is geble ken, dat in Engelse steden, waar de "Samaritans" werkzaam zijn, het aantal zelfmoorden en pogingen daartoe is gedaald, de Samaritans werken in ongeveer 100 Engelse ste den met ongeveer 11.000 speciaal op geleide vrijwilligers. Het is gebleken, dat in speciale leeftijdscategorieën meer zelfmoor den of pogingen daartoe voorkomen dan in overige, zoals mannen tegen hun pensionering en jongens van 16 en meisjes van 18 jaar. Vooral voor adolescenten geldt, aldus prof. Van de Loo, dat zowel een zeer strikt ouderlijk gezag als het volledig ont breken daarvan een funeste uitwer king kan hebben op de ontwikkeling van het karakter. In crisis-situaties kan dat tot zelfmoordpogingen lei den. Van de drie politieke leiders die drie jaar geleden voor het eerst uitspraken, dat de drie grootste christelijke partijen, KVP, ARP en CHU, naar elkaar moeten toe groeien, zitten er nu twee in het kabinet: Biesheuvel (ARP), de premier, en Schmelzer (KVP) de minister van Buitenlandse Zaken. De in ere herstelde landbouwer uit Nieuw-Scheemda (na het vertrek van de als politieke leider mislukte ADVERTENTIE vanavond praatavond van 18.00 tot 22.00 uur Vanavond staat het LOI-ge- bouw open voor alle vragen over schriftelijk èn mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen Leiderdorp, Leidsedreef vlakbij de Zijlbrug in het ver lengde van de Willem de Zwij gerlaan Telefoon (01710) 44451* drs. B. J. Udink kreeg hij de voor zittershamer van de Tweede-Ka merfractie der CHU weer in han den) heeft zich de laatste weken ontpopt als trekpaard van de chris tendemocratische samenwerking. Mellema heeft zonder veel omhaal geconcludeerd, dat het zijn taak als fractieleider, na de gevoelige verkie zingsnederlaag, die de CHU terug wierp van dertien op tien zetels, niet zozeer meer was om het chris- telijk-historische geluid in het par lement naar voren te brengen. Met alle energie die in hem is. heeft hij zich geworpen op wat hij wel als zijn belangrijkste politieke taak ziet: het doen uitmonden van de samenwerking van KVP, ARP en CHU in één christelijke volkspartij. Klare taal Mellema schroomt niet de twee christelijke partners in klare taal dit doel voor ogen te houden. Hij weet. dat hij niet in staat is deze gevoelige zaak met omzichtig gefor muleerde redevoeringen te begelei den. Zijn kracht ligt in de directe benadering. Zo riep hij in het afge lopen weekeinde voor het forum van de jonge achterban van de CHU: „Laat de ARP niet het lef hebben om in de huidige constella tie niet mee te doen aan een sa menwerking van de drie confessio nele partijen. Anders zullen KVP en CHU wel het juiste moment we ten te vinden verkiezingen uit te lokken en een voorsprong te nemen op de antirevolutionairen". Zo'n uitspraak klinkt dreigender dan Mellema bedoelt. Hij wil alleen maar zeggen: de politieke realiteit gebiedt KVP, ARP en CHU samen te werken. Als zij dat niet doen verliezen zij de politieke macht. Enkele weken na de verkiezingen heeft hij over dit thema een rede gehouden voor de Unieraad. Hij vroeg zich toen af wat de CHU wil terugvallen tot een geestelijke stro ming met een politiek accent, of een werkelijke politieke partij zijn? De politicus Mellema koos voor het laatste. Hij zette zich af tegen een man als drs. J. G. van Leijenhorst die getuigde, dat het hem meer ging om het beginsel dan om dc politiek. In tegenstelling tot Van Leijenhorst was Mellema niet bereid een mini-CHU te accepteren. „Voor mij is politieke invloed belangrijker zonder dat ik al mijn beginselen overboord wil zetten", verduidelijkte hij later in een verweerschrift tegen Van Leijenhorst. Geheel in deze lijn past het streven van Mellema om nu zo snel moge lijk de samenwerking uit te bouwen. Daarbij staat hem voor ogen een geïntegreerd optreden van de Twee de-Kamerfracties van KVP, ARP en CHU. Vermoedelijk nog deze maand worden de besprekingen over het zoveel mogelijk in elkaar passen van de werkzaamheden van de drie fracties geopend. Mellema ziet als volgende fase het bij de verkiezingen uitkomen met één lijst en één programma. Een volledige fusie van de drie partijen is de laatste fase. Wat Mellema be treft mogen de laatste en voorlaat ste fase samenvallen. Het risico dat een fusie leidt tot afsplitsingen van groepen leden die het getuigen vooropzetten, neemt Mellema op de koop toe. „Ik hecht meer aan eigen inbreng, dan aan eigen identiteit", schreef hij aan Van Leijenhorst.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7