i tieens dicht: olksteek in g Breestraat GEZONDE BABY VOOR 65-PLUSSERS KWIK WIE BEN IK JAF-DAG 3ALLY )etgangersgebied in fasen LEIDSCH DAGBLA» ?monstratie ;n aanleg Baan .wise Baan NEE' ujinstratieve wandeltocht hou- het gebied dat door de aan- ^eI de Provinciale Weg 16-bis ireigd. Deelnemers zullen by 'jnct-in-aanbouw aan de Pa- Voorschoten een protest- ;->t houden. -oncizullen aan minster Drees ërkeer en Waterstaat en ge le Eijsink handtekeningen an geboden tegen het Leidse 7f n. !0 ul testtocht is een laatste po- 1 1 -dat Provinciale Staten van land op 21 oktober een be nemen. De tocht vertrekt i om twee uur vanaf hec Wijngaardenlaan en Kon. lan in Voorschoten. 59) ME ZATERDAG bij ons centrum Leiden Runstraat 6, telefoon 23041 - Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 !UWE CHEF IS VESTING :idse N Burgemeester en wet- hebben de heer K. H. Dek- ema tot chef van het bureau De benoeming is inge- r 1 september. is in de vakature voorzien, februari ontstond door het van de heex K. Woudstra. 1930 geboren. Hy kwam op '70 bij het bureau Huisves- ienst. In het St. Elizabeth zijn geslaagd voor het 1 Ziekenverpleging A de Zus- |W. H. de Bruyn, C. H. M. p. M C. A. M. Hoogeveen, jvann Hoorn, J. C. M. Kraan, Leenen, A. M. A. A. Paar- B. Planken Korving FSchuiling, M. J. C. Smit ■Veefkind v. Rooden, J C. Jl, M E. Zuidwijk van Beek, f Zwart. Conolusie na deze avond: de Bree- straat is tegen de afsluiting, zoals het gemeentebestuur het wil. Zo'n hoorzitting zegt natuurlijk niet alles, omdat niet iedereen er is of aan het woord komt en men in het algemeen wel ageert als men tegen is, maar niet als men ergens voor is. Er was in deze vergadering evenwel een dui delijke stemming tegen de plannen. Kreten werden steeds onderstreept met applaus. Patiënt Het Leids City Centrum, waarin de meeste zaken uiit het centrum zijn verenigd, staat positief tegen over plannen tot verbetering van de city, zeker met de dreiging van gro te winkelcentra in de omgeving van Leiden. Maar, zo zei de heer Brum- mer, wij hebben bezwaar tegen de methodiek en zijn blij, dat de Kamer van Koophandel dezelfde mening heeft geuit. Je moet een patiënt niet zoveel penicilline geven, dat hij er aan bezwijkt". Mr. Van Willigen, voorzatter van de LCC-verkeerscommissie. voegde er een plan aan toe. zoals in fasen de Breestraat zou moeten worden". Met de meeste gedachten uit de no ta kan het LCC meegaan, maar wij maken een uitzondering t.a.v. de voorgenomen abrupte afsluiting van de Breestraat voor particulier ver voer per 4 oktober a.s. gedurende een aantal uren per dag. Wij ver zetten ons met klem tegen deze af sluiting op zeer korte termijn, om dat de gevolgen hiervan te weinig doordacht en onderzocht zijn. Het risico verbonden aan een nog dit Jaar te creëren semi-promenade Breestraat teen te weids woord voor een straat, die voorlopig nog zijn smalle trottoirs behoudt) is te groot. Het gevaar van mislukking wordt afgewenteld op de schouders van de Breestraat-winkeliers, die in grote meerderheid geporteerd zijn voor de weg van geleidelijkheid en middels een fasering van de plannen een met minder risico's beladen toegroeien naar een semi-promenade zien. Ook j het verbod tot linksaf slaan van Boommarkt naar Kort Rapenburg zien wij als een maatregel, die bij draagt aan de onbereikbaarheid van een groot deel van de binnenstad. Fasering De fasering zou dan als volgt kunnen verlopen: 6 Uitbreiding kort-parkeergelegen- heid rond de Breestraat met inten sieve controle; enige bewaakte par keerterreinen voor semi-langpar- keerders (.2-4 uur); duidelijke i wijsborden naar de parkeerplaatsen; afsluiting Hoogstraat-Nieuwe Rijn; het duidelfj bewegwijzeren van doorgaande routes, hetgeen reeds kan beginnen bij de afslagen van de rijkswegen. Hierdoor kan een indica tie verkregen worden hoe het parti culier verkeer hierop reageert. Rijrichting Papegracht - Lange- brug omdraaien (knelpunt is o.a. kruispunt Langebrug-Steenschuur) parkeerverbod Breestraat verbre ding trottoirs Breestraat. Afsluiting Breestraat tussen Pa pegracht-Gangetje; verbetering en verfraaiing van Breestraat door overheids- en particulier initiatief (verlichting, luifels, bloembakken, vitrines); bouw van parkeergarages. Bij een integrale invoering van de plannen rond de Breestraat vrezen wij een grote verkeerschaos (denk aan Rapenburg en Langebrug), on bereikbaarheid van de city, een doodse Breestraat, die uit zijn aard 'koenen t kenmerk, «m. van Dalen Tussenweg voor Breestraat Als de plannen doorgaan, wordt de Breestraat een tussenweg van wat hierbij is uitgebeeld. De kleine foto laat Leidens belangrijkste straat zien met verkeer, waarvan het grootste deel doorgaand ver keer is, zo hebben tellingen uitgewezen. De tekening brengt in beeld een Br'eestraat-promenade, waar de voetganger koning is. Er is geen verkeer te zien. Het gemeentebestuur wil een tussenwegde Bree- straat gaat dicht voor auto's, maar tussen de te verbreden trottoirs blijft een baan voor het openbaar vervoer en voor (brom'fietsers. Deze nieuive situatie in de Breestraat kwam gisteravond ter sprake op de laatste hoorzitting over de nota voetgangersgebied. LEIDEN .Afsluiting ineens van de Breestraat voor autoverkeer betekent het afwentelen van het risico op het grootwinkelbedrijf en de detailhandel in deze straat In dergelijke rustige termen sprak op de derde en laatste hoor zitting over de nota voetgangersgebied, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, in het begin de voorzitter van het Leids City Centrum. Maar de heer Brummer wond zich ook op. Later zei hij: Afsluiting ineens is een dolksteek in de rug van de Breestraat". DIENSTENCENTRUM WERKT GELEIDELIJK LEIDEN Een gezonde baby in het gezin van het maatschappelijk en opbouwwerk werkt in Leiden voor de 65-plussers. Die éénjarige heet Dienstencentrum en heeft een voor spoedig eerste levensjaar gehad. De eerste stapjes zijn gezet in een stad, die op dit gebied vrijwel niets had, en volgende stappen worden over wogen. Het gaat langs de weg van de geleidelijkheid, die bestuur en staf van de stichting Dienstencen trum uitstekend bevalt. Het gaat om een geheel van so ciaal getinte werkzaamheden, ener- s liggend op het vlak van indi viduele en groepsbenadering. ander zijds op het terrein van maatschap pelijke opbouw binnen en rond het instituut zelf en de sociale omge ving. Belangrijk is het facet concre te dienstverlening". In deze geest spreekt mej. G. Timmers. de directrice van het Dienstencentrum, dat zijn kleine hoofdkantoor heeft in een pand op het Noordeindaplein. "We wil len dit centrum van het werk klein houden. Het gaat om het werk in de wijken", zegt mej. Timmers. Contact Het is begonnen in de Zeehelden buurt. een wijkje, dat te klein is voor een centrum, maar dat veel 65- plussers telt. Er is een beroep ge daan op de bewoners van de wijk en met succes. Er zijn contactadressen gekomen belangrijk, omdat be jaarden contact willen hebben en een flinke groep vrijwilligers staat klaar om de helpende hand te bie den waar dat nodig is. Het grotere Morskwartier volgde. Daar is een centrum geopend, dat elke ochtend openstaat voor de 65- plussers, die er kunnen doen wat ze willen. Daarvan wordt veel gebruik gemaakt. Het onderlinge contact wordt erdoor versterkt. Mensen worden niet eenzaam op deze ma nier. In de binnenstad met zeer veel bejaarden is sinds kort de gehele dag een dienstencentrum open op Gerecht 10. Daar kan men tussen de middag ook de maaltijd gebruiken en dat loopt aardig. Moeilijker is het ln het drukke middenstandsmi lieu genoeg vrijwilligers te vinden Over maaltijden gesproken, de door de Unie voor vrouwelijke vrij willigers opgezette actie "Tafeltje Dekje" valt ook onder het werk van het Dienstencentrum. Er wordt nu gebruik gemaakt van diepvries maaltijden, die in een speciale oven worden verwarmd voordat ze tweemaal per week worden rond gebracht naar bejaarden. Ook hier wordt vrijwillige arbeid verricht om het met de week groeiende aantal maaltijden meer dan honderd rond te brengen. Er is contact tussen het Diensten centrum en de hulpverleningsdienst Zuidwest Daar is iets. Niets is er ln de andere wijken van de stad en het Kiemt het sterkst in Noord, de Kooi en Tuinstadswijk. waar veel be jaarden wonen. Plannen daarvoor worden besproken. Tienduizend Het dienstencentrum is voor de ruim tienduizend Leidse bejaarden, die zelfstandig wonen. Dat is ruim elf procent van de bevolking, wat meer is dan het landelijk gemiddel de. De bevolking van Leiden ver grijst. Dat geeft problemen. Het is hartverwarmend, dat een beroep op hulp niet tevergeefs word» gedaan. Er blijken altijd nog voldoende men sen bereid pro deo iets te doen voor een medemens. Nu het werk groeit, gaat de stichting meer naar buiten treden. Het Dienstencentrum gaat zich in al zijn facetten presenteren op een voorlichtingsavond, die 22 oktober ln de Maranathakrk ln het Mors kwartier wordt gehouden. Het tekent de sfeer op deze hearing voor belanghebbenden uit Breestraat, Pieterskerkwijk en om geving. Er was veel belangstelling, meer dan op de andere avonden. De sfeer was goed, maar opgewonden. De discus9ise tussen de mensen ach ter de microfoon en wethouder Kret achter de tafel hadden soms een vaart als het Zuidamerikaanse feest, waarvan klanken doordrongen uit de grote zaal.... Door Hans Melkert 'nog) niet geschikt is om promena de te worden, liquidatie, achteruit gang en investeringsstoppen van be staande bedrijven. Samenvattend zei mr. Van Willi gen. dat de toekomst van oude bin nensteden zoals Leiden o.a. veilig ge steld kan worden door aantrekkelij ke (S3mi-) promenades, mits de be reikbaarheid voor het doelverkeer gehandhaafd blijft en op korte af stand van die promenades gemak kelijk te vinden kort-parkeerplaat- sen en semi-langparkeerterreinen ge situeerd zijn. Lang-parkeerders en doorgaand verkeer verstikken de ci ty en moeten o.i. geweerd worden door daarop van overheidswege ge richte maatregelen. Laten wij in 's hemelsnaam het paard niet achter de wagen spannen door als een kip zonder kop ons onverwijld in allerlei avonturen te storten. Breder trottoir met een groot verzorgingsgebied heeft het nodig, dat de interlokale lijnen door het centrum gaan. ook al omdat het station excentrisch ligt". Tot zover het LCC. Aangedrongen werd op verbreding van de trottoirs. „Als men er twee of drie tegels aan toevoegt, kan de wandelaar uit de voeten en kan het verkeer blijven doorgaan". Bezwaren werden geuit, dat men het autoverkeer de woestijn in stuurt en het openbaar vervoer wel door de Breestraat laat gaan. Wethouder Kret: „Wilt u de bus sen dan uit de Breestraat. Er komen er tussen de 30 en 35 per uur en ze voeren passagiers uit de streek aan. Juist een vrij kleine stad als Leiden Mr. A. W. Kist, oud-directeur van het vormingscentrum „Oud Poelgeest" in Oegstgeest, is gister middag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de theologie op zijn proefschrift „Antwoord aan de machten". Als paranimfen traden zijn beide zoons op. V.l.n.rmr. F. Kist, pro movendus mr. A. W. Kist en mr. W. F. Kist. (Foto Holvast) Aarzelend kwamen de antwoorden. De meesten zeiden, dat de bus moet blijven. Eén merkte op: „Ik word be roerd van al dat openbaar vervoer. Hebben wij wel zoveel aan die bussen?". Een collega-middenstan der uit de Haarlemmerstraat stelde duidelijk, dat de bus moet blijven. Hij zou ook graag openbaar vervoer in de Haarlemmerstraat zien. Overigens is deze middenstander tegen de instelling van een prome nade. Na zijn opmerking kwam er 'n gesprek over ontheffingen, waar aan wordt gesleuteld. Dat blijkt voor sommige bedrijven noodzakelijk. Wethouder Kret zei tydens z'n va kantie in Duitsland te hebben gezien, dat het hier ook gebeurt. „Maar de Duitse automobilist is gedisciplineer- der dan de Nederlandse. In kort tijdbestek zal de weerslag van de hooravonden naar de raad gaan, die maandag over een week de nota op de agenda krijgt. Verschei dene raadsleden hebben alle avon den bijgewoond, enkele ook één of twee. Het heeft mij. getroffen, dat de heer Winkel er eens rustig is voor gaan zitten om uitgebreid in te gaan op door mij gestelde vragen aan het college van B. en W. Ik moet de heer Winkel nageven dat hy de moeite heeft willen nemen zelfs B. en W. vóór te zijn door mijn vragen inzake de Unitas-accommodatie te beantwoorden! Dat bespaart onze stad weer duizenden guldens. Het is alleen erg Jammer, dat de heer Win kel de strekking van mijn vragen niet heeft begrepen, zodat ik toch maar liever d eantwoorden van B en W. zelf afwacht. Beste meneer Winkel: B. en W., de raad en ook ondergetekende wisten best hoe de situatie was en nog is bij Unitas. Niet voor niets is er een goedkeuring geweest in 1970 in de Leidse raad betreffende nieuwbouw- accommodatie Unitas. Maar gelukkig Lezers schrijven weten vele Leidse ingezetenen dat Gedeputeerde Staten uitmaken of ze aan een bepaald raadsbesluit hun goedkeuring willen hechten. Bij G.S. wordt uitgemaakt of zij een bepaald besluit van Leiden wel dan niet ur gent achten! Welnu, wie ben ik dat ik de macht zou hebben by G.S. aan de deur te kloppen om het „schan daal" van Unitas aldaar op de stoep uit te schreeuwen. Want dat zou ik graag willen! Nou rekent u er maar op dat indien ik die macht zou hebben ik het graag zou doen! Ik heb de vragen by B. en W. aan hangig gemaakt, omdat het college wel kan doordringen bij Gedeputeer de Staten, al moet ik er direct aan toevoegen met alle respect voor het college dat ook dit niet zo maar gaat in de geest van „hallo jongens, kom maar binnen". Omdat Unitas op korte termijn (volgend jaar) weer in de narigheid komt te zitten waren al m(jn vragen direct verbonden aan de achter grond-gedachte van „B. en W., laten we in Godsnaam proberen Gedepu teerde Staten indringend te laten weten dat Unitas een urgente zaak is". Er is geen andere mogelijkheid dan B. en W. hiertoe te bewegen, in belang van Unitas dat anders vol komen in de puree komt te zitten! Nog graag wat kanttekeningen: Reeds voor het bewuste artikel in het L.D. van 2 september heb ik contact gehad met een bestuurslid van Uni tas. U heeft Lugdunum ook genoemd, althans u bracht door my gestelde vragen m.b.t. Lugdunum enige tijd geleden, in direct verband met „in het nieuws" komen. U die zelf in de volleybalwereld goed bekend is, zou toch zoetjes-aan wel kunnen weten dat ik met betrekking tot het Lug- dunum-complex maanden lang di rect betrokken ben geweest bij „hete" vergaderingen, driftige nota's enz., enz. Nou, en ter geruststelling van de heer Winkel: die 95.000 gld. garantie betreffende de Europese Indooratle- tiek is „niet weggesmeten", het hele bedrag ligt no gstevig in de trommel. Als u ook in uw betoog zegt dat ik „een voorvechter voor de sport ben" vind ik dat net een tikkeltje té over dreven, maar als u in dezelfde zin snede zegt dat ik mij voordoe een voorvechter te zijn voor de sport, dan laat ik dit graag voor uw eigen rekening, maar wel zou ik u eens uit willen nodigen een weekje met mij op te trekken, misschien zijn uw ge dachten dan wat minder negatief. H. C. Kwik. PvdA-raadslid. Positief tekort, helaas Naar aanleiding van de Unitas- Kwik-affaire het navolgende Geen kwaad woord over meneer B. H van Winkel. Hij heeft de Grote Uitkomst uit Leidens financiële ellende uitge vonden: de gemeenteraad neemt tot een bedrag van f 100 miljoen loze kredieten aan. en bestemt die ach teraf voor de enorme financiële ach terstand. Immers, zo denkt hij dat het gaat. De f 150.000 garantiestelling voor d® organisatie van de Europese kam pioenschappen Indooratletiek 1973. Die gaan (in Leiden) niet door. dus hebben we de f. 150.00.- over. Helaas, helaas Die anderhalve ton die de gemeenteraad bijzonder gret'? beschikbaar zou willen stellen als garantie, is alleen een politiek be sluit. Men zou toch moeten weten dat alle gemeentelijke uitgaven eoed- keuring van hogerhand behoeven De garantie zou eventueel de financiële tekorten in de toekomst hebben ver hoogd. Verder niet. Wanneer de ga rantie niet wordt gebruikt, dan kan dat van onze tekorten worden afge trokken. Een soort positief tekort dus, nu die anderhalve ton niet nodig is gebleken. En een positief tekort is in Leiden een negatief be zit. En daarvan kan niemand sport accommodaties bouwen Nogmaals, helaas. Bureau Voorlichting Stadhuis Mr. J. C. LELIEVELDT

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3