rHUISCLUBS KUNNEN NIET ERLIEZEN Ontslag Mechelse niet aanvaard ïnregelmatigheden bij „Spel zonder Grenzen Bomen blijven staan Bloembollen erg duur „Mensen laten zich niet bedonderen,, ARBEIDSBUREAU HANDHAAFT HOOFDLEIDER BEJAARDENZORG NOORDWUKERHOUT rratRPAG 9 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA U HILVERSUM Achter de schermen van het internationale televisiespel Spel zonder jnzen spelen zich dingen af die niet door de beugel kunnen. Dat onthulde ons aan Hjrooravond van de finale, volgende week woensdag in Essen in een interview de |lV-producer Piet Hooy (35) ian de hand van een reeks voorbeelden poneerde hij tegenover onze krant de stelling ihuisploegen worden bevoordeeld. en ingewijde bevestigde de onthullingen van de producer en voegde eraan toe: het vooral Jammer voor de lis en meisjes die er aan mee ZIJ hebben een tipje opgelicht 1 van de sluier waarachter die jelinatigheden" zioh voordoen '111 blijft ze bij". Spel zonder Grenzen werd tot e van uit zeven Europese lan- Uitgezonden. Zes keer won de iclub", terwijl datzelfde team relatief beduidend minder ierde. Opzet of toeval; zo t Piet Hooy zich af. Hij heeft Ijzingen voor het eerste. Ij dient wel te worden opge- 6, dat het veel uitmaakt of Ivoor eigen publiek speelt en niet hoeft te acclimatiseren. In >ne (Italië) was de 32 graden een handicap voor veel bezoe- teams. Voor de thuisclubs er geen problemen op taalge- lij de spelinstrukties. idien bedenkt het organiseren- ld spelletjes die zijn aangepast de specifieke eigenschappen iet land. Zo stond er in Italië olschaatsspel op het program- héï in Zwitserland een spel met chieten. Hooy: „Was het vorig Jaar al de-bandwerk met het bevoor- sey van de thuisclub, in Oostende iet gewoon te gek. Het begon ',rte it de zwemvestenkwestie. Door le waternummers was bepaald :r zware zwemvesten moesten >n gedragen, hetgeen een han- was. Alle ploegen, ook de Bel- droegen die vesten tijdens letities". Zware vesten lag van de tv-uitzending i de ploegen opnieuw de zware uitgereikt. Alleen de Belgen d andere, lichtere vesten die handicap waren. De zes ploeg- s protesteerden gezamenlijk antwoord van de Belgische rijdleiding was: „Sorry, de vesten waren op. We moesten het trampolinespringen, waar opspringend ballonnen ten worden gepakt, had Duits- jISSE De bomen in Narcissenstraat zullen niet rden gerooid. Dit is het re- taat van een actie die de be- aers van deze straat hebben coerd tegen de plannen van rgemeester en wethouders die bomen wilden verwijderen en de vrijgekomen plaatsen par- rgelegenheden wilden cre- ïn. een brief schreven de be- ners van de Narcissenstraat, ze de parkeerhavens niet nsen in ruil voor de bomen, zien liever groen in «1 straat, dan alle kleuren blik" Jisteravond tijdens de raads- I rgadering kwam dit probleem 1 sprake. Besloten werd de uatie te handhaven zoals die eis. De bewoners zullen hier- schriftelijk op de hoogte •rden gesteld. land zijn wereldkampioene ingezet en Nederland het tweede meisje van ons land. België kwam met twee meisjes die tijdens de repeti ties schijnbaar voor het eerst op een trampoline stonden. Tijdens de uitzending waren het Duitse en het Nederlandse meisje nergens, terwijl de Belgische meisjes sprongen dat het een lieve lust was en wonnen". „Ik keek toen voor de aardigheid onder de trampoline; er stonden er twee naast elkaar. Ik zag dat er veren loshingen. Ik weet natuurlijk niet of het expres was gebeurd, maar wat Ik van die Belgische to neelmeesters heb gehoord en gezien, ga ik toch aan gekke dingen gelo ven." Plet Hooy, die al twee Jaar is be trokken bij Spel zonder Grenzen en nog meer onregelmatigheden heeft ontdekt, is na het trampolinesprin gen nog scherper gaan opletten. „Er werden tijdens de repetities ploegen gediskwalificeerd die geen zwemves ten droegen om het écht te maken. Tijdens de uitzending droeg de Bel gische ploeg regelmatig géén vesten. Er volgde géén diskwalificatie." Om drenkelingen-in-nood bij te staan waren er constant twee kik vorsmannen in het water bij het waternummer, waarbij de deelne mers over wiebelende tonnetjes moesten lopen met een wc-ontstop- per in de hand. De meeste ploegen vielen door de wiebelhandicap in het water. Nadat de Belgische ploeg aan de beurt was geweest niemand kwam in het water terecht zag Piet Hooy tot zijn verbazing ineens dat er vier kikvorsmannen waren. Twee waren er tijdens het Belgi sche optreden onder water gebleven. Hadden die soms de tonnetjes vast- 00k dat b« een ander programma- nummer, waarbij een waterstraal werd gericht op deelnemende meis- AUe deelnemers oefenden ijverig op de moeilijkste hindernis: een trapje, de ene kant op de andere af, waar bij het noodzakelijk was af te stap pen en met de fiets onder de arm de hindernis te nemen om daarna het parcours normaal af te leggen. Op de dag van de uitzending was die hindernis vervangen door een holletje-op-holletje-af toestand waarbij het niet noodzakelijk was af te stappen, een handeling die se conden duurt. Alle deelnemers had den het oorspronkelijke parcours echter in hun hoofd gegrift. Bij het „trapje" zagen ze echter dat het niet nodig was, maar waren toen al afgestapt. De gebroeders De Vla- minck kwamen, zagen en overwon nen. Hooy en de andere ploegleiders vroegen de wedstrijdleiding naar de plotselinge verandering. Het ant woord was: „We dachten dat we het tijdens de uitzending makkelij ker moesten maken." Hooy: „Waar om stellen jullie ons dan niet op de hoogte?" Wedstrijdleiding: „Dat zijn we vergeten." „Met zulke antwoorden ben je gauw uitgepraat." merkte Piet Hooy tijdens ons gesprek op. Een ingewijde weet daar nog aan toe te voegen, dat de gebroeders De Vlaminck eigenlijk hadden moeten worden gediskwalificeerd omdat ze er een soort estafette van hadden gemaakt. De wedstrijdleiding deed het af met: „Je kan wereldkam pioenen toch niet diskwalificeren voor miljoenen tv-kijkers." Dat nooit." Hij is ervan overtuigd dat andere deelnemers wél zouden zijn Opvallend was volgens deze insider gehouden? „Achteraf vonden we vier veiliger," luidde de verklaring. Piet Hooy vroeg zich toch af waarom die twee extra duikers wél het bassin verlie ten na het optreden van de Belgi sche ploeg. Hindernis Voor het wielrennummer een race met handicaps hadden de Belgen de profs Roger en Eric de Vlaminck gecharterd. Zij mankeer den bij de repetitie en de generale. jes de druk wegviel toen op Belgi sche meisjes werd gespoten, zodat die weinig last hadden van de min der krachtige straal. Duitsland en Nederland waren in Ostende de grote kanshebbers. Dat was duidelijk tot uiting gekomen bij de twee repetities en de gene rale. Er werd zelfs aangenomen dat het uiteindelijk zou gaan tussen Duitsland en Nederland, dat werd vertegenwoordigd door Alphen aan den Rijn. Toch won België met rui- De damesleden van de Alphense zeskampploeg hebben zich in nieuwe kledij gestoken voor de Europese finale van woensdag in het Duitse Essen. Gerry Verkade- Verkerk maakte voor de meisjes fraaie jump-suits van een zachte lila tint en gisteravond was het in Boskoop passen geblazen. Za terdag vertrekt de gehele ploeg uit Alphen vanaf het Raadhuis plein per bus naar Essen. Ook de NCRV zal hier acte de presence geven, terwijl tevens het college van B. en W. afscheid zal ne men van spelers en speelsters. (Foto Dijkman) me voorsprong. Vandaar dat Piet Hooy zegt: „In België was het ge woon te gek." Piet Hooy: „Je moet Je geloof ik wel afvragen: wat is belangrijk? Of het Spel als tv-programma is ge slaagd en dat is het dacht ik wel of dat het helemaal eerlijk gaat? Wat is helemaal eerlijk?" „Ik herinner me vorig jaar in Lei den dat de ploeg uit Den Bosch veel sneller tegen een muur opliep die was ingesmeerd met groene zeep dan de andere ploegen. Wat bleek? De Bossche heren hadden hun voe ten ingesmeerd met bisonktt met daarop een laag grit. Mag dat? Is het taktiek of het overschrijden van de eerlijkheid?" LISSE Nog steeds blijft de aan voer bij Hobaho Lisse achter bij ver leden jaar. Tegenwoordig geeft de computer nauwkeurig aan, hoeveel manden nieuw zijn en hoeveel even tueel uit een vorige veiling opnieuw in bod worden gebracht. De wan trouwige zou kunnen denken, dat er meer aanvoer is, maar minder „op gehouden goed". Alles echter is nieuw gebracht, alles gaat weg en er is beslist minder dan verleden jaar. Daardoor is er een zeer leven dige handel. In de veilingzaal blij ven de stoelen goed bezet. In de ko perskantine brengen de exporteurs onderling of door bemiddeling van de vertegenwoordigers veel transactie tot stand. Overal worden de vroege tulpen duurder. Speciaal het broeisortiment waarin kenmer kende eigenschappen onvervang baar zijn heeft flinke uitschieters. De hoeveelheid narcissen loopt ook terug. Ze gaan voor flinke prijzen de deur uit. Vooral voor de gele trom pet-narcissen worden enorme prij zen betaald. De Dn I van Golden Harvest reikte deze week tot f38.50 per honderd. Rembrandt kwam tot f33.65. Bij de witte trompetten en bicolors had Goblet de top met f 33.35. Bij de hyacinten blijft de vraag naar de kleine maten zeer groot. De prijzen er van lopen daardoor op. waardoor het verschil tussen de dikke en de kleinste bollen ongekend klein is geworden Vijftien cent voor een 14/15 is gewoon. „Sinds mensen heugenis" niet voorgekomen, kan. men ouderen horen zeggen. Zelfs van de minder snel lopende rose is deze maat graag. De apollo-achtige stijging van Pink Pearl van enkele weken geleden is gevolgd door het terugnemen van het gas, zodat het kooptempo zakt. Men heeft waar schijnlijk een koerscorrectie ge pleegd. Hetzelfde kan worden gezegd van de crocussen. Ze zijn nog duur, want acht cent voor goede kwaliteit en, goede maat is zo hier en daar nog te maken. Het wordt wel minder. De irissen zijn dit Jaar weer eens duur. Ideal passeerde met f 12.10 Proffes- sor Blaauw, die toch nog f8,60 op bracht. De rest gaat rustig door de molen die in deze handel beslist niet langzaam draait. Dick van Bommel chef afd. amusement NCRV televisie: "Niemand zal willen ontkennen dat er in Ostende onduidelijke dingen zijn gebeurd. De gebroe ders De Vlaeminck bijvoor beeld, die hebben bij de wissel elkaar niet aangeraakt. Na de uitzending hebben wij daar uit voerig over gesproken. Nor maal hadden de Belgen gedis kwalificeerd moeten worden, maar er was een excuus. De twee broërs hadden haast en moesten zo snel mogelijk na de uitzending naar Varese voor de wereldkampioenschappen en hadden van tevoren geen tijd gehad om te repeteren. Boven dien verklaarde een van de scheidsrechters Roger de Vlae minck een paar seconden te lang te hebben vastgehouden, waardoor deze toch al een han dicap had. Er zijn nog meer dingen ver keerd beoordeeld in België. Dat heeft de kijker ook opgemerkt. Vandaar dat we honderden brieven hebben gekregen van mensen die boos waren. We hebben na de uitzending in Os tende ook meteen met de ande re tv-organisatles afgesproken dat dat zo niet langer ging, wil len we het spel zelf niet ver moorden. Een goede Jurering moet er zijn. Van duidelijke malversaties ten voordele van de Belgen durf ik niet te spre ken en ook niet dat die zouden zijn gepleegd in andere landen. We hebben heel gave uitzendin gen gehad. Het is vooral voor de tv-o'rganisaties vervelend dat de thuisclub zo vaak wint. Dat komt de animo bij de kijkers niet ten goede. De thuisclub is altijd in het voordeel natuurlijk, omdat men ter plaatse bekend is. Maar de spelletjes zijn geheim tot een bepaalde tijd. De Fransen pu bliceerden wel de plannen uit gebreid in de kranten, dan komt zo'n ploeg uiteraard nog meer in het voordeel. Proteste ren is niet toegestaan anders valt het hele programma in het honderd. Maar de kijker laat zich niet bedonderen, die heeft zijn ogen ook niet in zijn zak. Er zullen wel eens fouten wor den gemaakt, maar daarom is het ook spel. Volgend jaar wil len we voorkomen dat de thuis clubs zo vaak winnen". Van 't Sant, regisseur: "Zul ke beschuldigingen worden ge uit in een bepaalde emotionali teit. Hooy is direct bij de ploe gen betrokken, staat dus aan him kant. Maar het voert te ver collega's of tv-organisaties van malversaties te beschuldigen en dat doe Je in feite als Je zegt dat de thuisclub altijd wordt be voordeeld. Dan zouden we onze eigen serie vermoorden. Het is in de eerste plaats een spelle tje, waar het er niet om gaat* mensen belachelijk te maken, maar het geheel moet wel lach wekkend zijn. Het zal de tv-or ganisaties werkelijk een zorg zijn wie er wint als de spelle tjes technisch maar goed zijn »n het geheel een goed tv-pro- iukt is, want het gaat om die zestig tot tachtig miljoen kij kers, die Je geen bedrog kunt voortzetten". WJJFT OPEN 1TWIJK AAN ZEE In een over het matige seizoen dat 'ijk deze zomer beleefde, maak- wij iv melding van dat •andexploitanten hun zaken, opbergen voor de winter. Me- Lange "an strandexploitatie aan de Zuid-Boule- maakte _>ns er op attent, dat 'ar gasten nog tot en met zon- september zal ontvangen. NOORDWUKERHOUT Wat nerveus door al de spannin gen van de laatste maanden, druk gebarend en met een stapel papieren en kranteknipsels voor zich zit Arie Mechelse (35) achter zijn bureau. Hij is dolgelukkig, dat het Gewestelijk Ar beidsbureau in Lisse beslist heeft, dat formele en materiële bezwaren het aan hem door het bestuur van de Algemene In stelling Maatschappelijke Diensten (A.I.M.D.) gegeven ontslag niet wettigen. Wel beseft Mechelse terdege, dat daarmee de problemen niet zijn opgelost. Dat zal eerst geschieden als uit voering wordt gegeven aan het raadsbesluit van 25 mei tot op heffing van de A.I.M.D. en het in het leven roepen van aparte stichtingen huisvesting bejaarden, dienstverlening bejaarden, maatschappelijk dienstwerk en gezinsverzorging. Mechelse trad 1 februari van dit jaar als hoofdleider in dienst van de sectie bejaardenzorg van het AIMD. Hij was daarvoor werkzaam bij de gemeente Heiloo en heeft sinds juni 1970 belangeloos alle werkvergade- Door Cees Combee Foto Holvast ringen van de sectie bijgewoond om goed "ingespeeld" te raken. Hij zegt: "Het werk boeide me. Iets te mogen en kunnen doen voor de bejaarden. Er zijn er hier zo'n kleine 800 en het werd hoog tijd, dat er voor hen iets van de grond kwam. De samenwerking met het sectiebe- stuur onder diens verantwoording en begeleiding zou ik mijn werk doen staat in het contract is al tijd uitstekend geweest. Met sectie voorzitter dokter H. G. de Groof, een man die heel veel voor de be jaarden doet, had ik bijna dagelijks contact, evenals met andere be stuursleden. We hebben heel wat plannen gemaakt: woningen met dienstencentrum, maaltijden, gym nastiek sociëteit en noem maar op Dat ontslag heeft me wel wat ge daan. Het mooiste was, dat het be stuur van de AIMD me niet kon ont slaan, want ik was aangenomen door de sectie bejaardenzorg". Mechelse bladert in een plakboek. Daarin is alles terug te vinden wat er rond de AIMD en de sectie be jaardenzorg is gebeurd en ook wat er in de raad over is gezegd. De moei lijkheden ontstonden al drie dagen na de indiensttreding van Mechelse. Het zinnetje in het arbeidscontract over .het werken onder verantwoor ding en begeleiding van het sectie- bestuur was er de oorzaak van. AIMD-voorzitter mr. J. P. v.d. Bosch wilde door middel van de chef de bureau, de heer J. N. Bouter, na mens het bestuur zelf opdrachten geven aan de hoofdleider. Sectie voorzitter De Groof, die verantwoor delijk was voor het bejaardenwerk. Zijn bestuur van de sectie bejaar denzorg "namen" het optreden van het AIMD-bestuur niet en zagen daarin een aantasting van hun posi tie. Die moeilijkheden kostten uiteinde lijk het hoofd van Mechelse, die met zijn echtgenote was aangenomen om het bejaardenwerk in Noordwijker- hout op poten te zetten. "Hij deed dat", vertelden enige bejaarden, "voortreffelijk en hij doet dat. nog, want ondanks het ontslag is hij met zijn werk door blijven gaan. Zijn kantoor in het klooster van De Voor zienigheid moest hij verlaten. Dat deerde hem niet, want in zijn huis richtte hij één van de kamers in, waar wij in alle rust onze proble men aan hem konden voorleggen. Ook de verzorging van de maaltij den, de gymnastiek en de sociëteit bleven gelukkig doorgaan. Zo'n lei der. We staan helemaal achter hem. Ook achter dokter De Groof". Ontslagbrief Op 7 mei kreeg hoofdleider Me chelse zijn ontslagbrief thuis. Daar in stond onder meer: "De vrees be staat, dat de bouw van een complex bejaardenwoningen zoals de AIMD voorstaat, geen oplossing biedt voor de zorg van een groot deel van de Noordwijkerhoutse bejaarden. Daar om kunnen we geen verantwoorde lijkheid dragen voor zowel de voor genomen bouw van deze bejaarden woningen als het daarbij behorende dienstencentrum. Daardoor komt de functie van hoofdleider van de sectie te vervallen. Wij hebben het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lisse verzocht u eervol ontslag te verle nen". Dat ontslag accepteerde Mechelse niet. Hij legde de zaak in handen van mr. A. Smal uit Heilo. Deze stel de een uitvoering verweerschrift op voor het Gewestelijk Arbeidsbureau, waarin bezwaar gemaakt werd te gen de handelwijze van het bestuur van de AIMD. Mr. Smal betoogde dat statutair geen ontslag kon volgen, omdat daarvoor overleg moest worden ge pleegd met de sectie bejaardenzorg. Verder stelde hij dat er geen enkele poging tot minnelijke schikking was gedaan via de rechtspositierege ling. Mechelse is door de sectie aan genomen voor de begeleiding van de bouw van de woningen en het be jaardenwerk en mocht daarom op de aangevoerde gronden niet verdwij nen. Bovendien wekt het grote be vreemding, dat iemand die eerst op 1 februari is aangesteld reeds op 7 mei verneemt, dat hij wordt ontsla gen. Mr. Smal wees ook op de gevol gen, als het Gewestelijk Arbeidsbu reau na toetsing van alle in aanmer king komende belangen tot toestem ming van de ontslagaanvraag voor zijn cliënt zou overgaan. Ongetwijfeld zouden de financiële (wie betaalt cilënt), de beleidsorga- nisatorische (het ministerie van CRM staat volledig achter hem), de politieke (vragen in de Kamer) en de journalistieke (publikaties) ge volgen van dit ontslag verder rei ken. Mechelse zegt nu: "Ik zou heel wat over deze zeer onaangename zaak kunnen opsommen. Dat doe ik niet. We vechten voor een eerlijke zaak. Ik ben gebleven omdat er iets voor de bejaarden in Noordwijker- hout moet worden gedaan. De oude ren hebben mij en mijn vrouw hun vertrouwen geschonken en ze reke nen er vast op, dat de Stichting Be jaardenzorg van de grond komt, zo dat er voor hen werkelijk wat wordt gedaan. Ook zit ik nog hier, omdat ik me solidair voel met het sectiebe- stuur en omdat ik weet, dat burge meester Bosma achter ons'staat. Op gelost is er door die beslissing van het Gewestelijk Arbeidsbureau nog ring van het raadsbesluit moeten brengen. Het is toch verdrietig, dat bejaarden tegen me zeggen: Moeten ze maar met ons blijven sollen. Heb ben we dan niets meer te vertellen? Het is te hopen dat spoedig alle niets. Die aflossing zal de uitvoe- conflicten worden bijgelegd en dat Mechelse' plakboeken vol over problemen bij hei AIMD. (Foto Holvast) we hard aan het werk kunnen gaan. In het belang van de Noordwijker houtse bejaarden".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11