EIDSCH >m DAGBLAD Situatie in India is onhoudbaar' .vandaa9. Moskou wil wereld- vredesconferen tie i rRENG RREST 30R ÏSTUUR fog iedere dag 40.000 Oostpakistani over de grens [p] ÏDEN - [V.D.M.- 1 Koninklijk paar naar Frankrijk en Engeland ONDER AUSPICIËN VAN DE VN Vakbonden verbezen geding in Suriname RUSSEN OVER VIJFTIEN JAAR OP MARS? teuws Meer druk uitoefenen Ontmoeting Griekse bannelingen ÜSTENDIG lericht I maart I860 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 No- 33498 !ur: a. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel L Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Nahezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat. 18 uurX i [ijk Twee bestuursleden I afdeling Harderwijk van de Ing van Dienstplichtige Mili- iVVDM) en een dienstplich- iat hebben straffen opgelegd h, variërend van acht tot I dagen streng arrest. De hun opgelegd door luite- lonel D. Meijer, comman- In een verbindingsbatallon, pdag ingegaan. Overigens zit [tal al sinds vorige week za- t arrest, het hoofdbestuur van de had het afdelingsbestuur vo- ek besloten het afgelopen Be een betoging te organise- in het parate weekend, dat pt aantal militairen zater- i zondags aan de kazerne L 'werd van het plan tot deze ratie afgezien, nadat door poncommandant in een toe pas gezegd, dat een dergelil- Ionstratie niet zou worden in. speurwerk heeft de com- vijf militairen laten vast- an wie hij vermoedde, dat etoging ondanks de verma- 'an hogerhand wilden door- Na verhoor bleek zondag, i van hen niet bij de plan- okken waren. De drie ande- ;en streng arrest door over- ;r opgelegd. ag zullen zij gebruik maken mogelijkheid om „in beklag Krachtens de rechtsgang, de strijdkrachten nog ge- t is. zullen zij dan wel in- un celstraf grotendeels heb- ezeten. Iels heeft de VVDM ook ge- op de richtlijnen, die briga- ■aal P. van Eisen aan zijn danten heeft gegeven over kop indrukken van acties (DM of „linkse elementen", vertrouwelijke brief noemt de-generaal onder meer als i van onrust: het niet ver as* in gunsten, waarop de troe- K den gerekend, het verande- dienstrooster zonder aankon- het herhaaldelijk serveren nder goede maaltijden, het dragen van onaangename mheden, en het onvoldoende teden een de troepen tijdens angdurige inspanningen. De noemt de richtlijnen „het I met een kanon op een De Griekse actrice Melina Mercouri heeft duidelijk veel plezier in de ontmoeting met haar landgenoot, de filmre gisseur Michael Cacoyannis. De twee Griekse bannelingen zagen elkaar gisteravond in Parijs, waar Cacoyannis' film "De Trojaanse vrouw" in we reldpremière ging. DEN HAAG De eerste helft van het volgend jaar zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard officiële staatsbezoeken brengen aan Groot Brittannië en Frankrijk. De laatste hand thans gelegd aan het program - van het staatsbezoek dat het ko ninklijk paar van 26 tot 29 oktober a.s. aan West-Duitsland brengt. MOSKOU (AP, Reuter) Moskou wil een wereldconferentie over ont wapening. In een brief van de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken Gromiko aan secretaris-generaal wordt gevraagd om tijdens de ope ningszitting van de Algemene Ver gadering over een dergelijke bijeen komst te praten. De zitting wordt 21 september gehouden. Het initiatief hebben de Russische leiders al aangekondigd bij een aan tal niet-communistische landen. Het plan zou niet ongunstig zijn ontvan gen. Hoewel de huidige voorstellen overeenkomen met die van partij lei- PARAMARIBO De vakbonden in Suriname hebbenhet kort geding, dat Billiton, Bruynzeel en de Sural- co tegen hen hadden aangespannen, verloren. De ••echter bepaalde gis teravond, dat de arbeiders bij deze bedrijving niet in staking mogen gaan en gelaste intrekking van het stakingsparool een uur na de uit spraak. Kort daarna riepen de radiosta tions van de vakbonden voor de ar beiders van ie drie bedrijven om het werk te gaan of te biyven De uitspraak gaf aanleiding tot on rust: enige oersonen trokken naar de palmentuin achter het gouver neurspaleis en stichten er een (snel gebluste) brand. De c£rie bedrijven vonden steun bij de rechter voor hun opvatting, dat deze politieke, tegen de regering ge richte staking, in strijd was met de CAO. Een vierde onderneming, de Stichting Machinale Landbouw heeft eveneens een kort geding aangespannen. De uitspraak wordt woensdagochtend Surinaamse tijd verwacht. Gisteren vonden er ongeregeldheden bij het gerechtsgebouw plaats toen demonstrerende stakers met politie in botsing kwamen. Een aantal Ne derlandse organisaties had zich soli dair -verklaard met de staking der Surinaamse vakbonden. Daartoe be hoorden de Algemene Studentenver eniging Amsterdam (ASVA), de Fe deratie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, het Suriname Comité en de groep SJaloom. der Brezjnew op het 24ste partijcon gres in maart j.l. menen welingelich te kringen in Moskou dat ze aan- zienlijk gedetailleerder zijn. De Wes-1 terse regeringen bestempelden des tijds Brezjnews gedachten als te vaag. Men neemt aan dat de Sowjet- Unie wil. dat een wereldconferentie over ontwapening onder auspiciën zal staan van de Verenigde Naties. Dat betekent echter niet dat China, Japan en de beide Duitslanden die geen lid zijn van deze organisa tie de bijeenkomst niet mogen bijwo nen. De conferentie moet openstaan voor alle landen van de wereld. Kosigin en president Podgorni bezoe ken tussen nu en eind december maar liefst zeven landen. Wind De Russen zouden met him initia tief vooral de Amerikanen en de Chi nezen de wind uit de zeilen willen nemen, bij hun jongste diplomatie ke activiteit. Peking heeft een an der voorstel van Brezjnew voor een conferentie van de vijf kernmogend- heden vorige maand afgewezen. De Chinese regering meende dat de vre de in de wereld niet alleen een aan gelegenheid was van de kernmogend- heden maar voor alle staten. Sinds de eerste Chinese kernproef van 1964 heeft Peking steeds geageerd tegen de „supermogendheden" Amerika en Rusland die op grond van hun kern wapenarsenaal de wereld zouden wil len overheersen. De onderha vige voorstellen zouden aan de Chi nese bezwaren tegemoet komen. Het Russische streven om door de Amerikaans-Chinese toenadering, niet geïsoleerd te worden laat 'ich ook afleiden uit een ambitieus reis programma dat de belangrijkst lei ders de komende maand staat tf wachten- De drie belangrykste lei ders, partijleider Brezjnew, premier HOUSTON (Reuter) Een Ame rikaanse expert op het gebied van het Russische ruimtevaartprogram ma. dr. Charles Sheldon, meent dat er al in 1980 Russen op de planeet Mars kunnen landen. Een tijdstip omstreeks 1986 acht hij echter waarschijnlijker. Er bestaan op het ogenblik nog geen Amerikaanse plannen voor een landing op de ro de planeet, waarheen thans een Amerikaanse en twee Russische on bemande ruimtevaartuigen onderweg zijn. Uit recente Russische Kosmos-lan- ceringen zou men kunnen opmaken dat de Russen zich voorbereiden op hun eerste bemande vlucht naar de maan. Misschien duurt het echter nog wel tot na de voorlopig laatste Amerikaanse maanlanding in de cember volgend Jaar voor de Sow- Jet-Unie daartoe overgaat, zo ver klaarde dr. Sheldon in een telefo nisch interview. Hij gelooft dat de Russen zich zullen beperken tot om cirkeling van de maan, en er niet zullen landen. Dat mag een anti climax schijnen maar vormt ver- moedehjk een onderdeel vian een ambitieus plan op lange termijn om kosmonauten op Mars te brengen, aldus dr. Sheldon. Mr. Rcimbonnet vraagt ontslag DEN HAAG (ANP) De 62-Jari- ge Haarlemse rechter mr. H. G Rambonnet heeft bij de Kroon zijn ontslag als rechter aangevraagd. Hij is rechter bij de arrondissements rechtbank in Haarlem. Er is nog niet op zijn verzoek beslist. Mr. Rambonnet diende het ver zoek in terwyl by de Hoge Raad een vordering van de procureur-gene raal liep om hem uit de rechterlijke macht te ontzetten. De vordering, begin april ingesteld, werd op 10 mei in raadkamer door de Hoge Raad behandeld. Als datum van de uit spraak is inmiddels 4 oktober be paald. maar als de Kroon voor die tijd het ontslag verleend heeft, hoeft de Hoge Raad uiteraard geen uit spraak te doen, aldus procureur-ge neraal mr. G. E. Langemeijer. Mr. Rambonnet botste op 21 fe bruari 1968 in Haarlem met zijn slippende auto, tegen de 18-Jarige bromfietser Henk Lammers, waarbij de Jongen om het leven kwam. Chipo Katsingwe, het zesja rig dochtertje van de pas be noemde ambassadeur van Malawi in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria is het eerste zwarte kind je dat toegelaten werd tot de Lo- reto Convent school. De particu liere katholieke school is de eer ste en waarschijnlijk ook de enige die neger- en blanke kinderen ge zamenlijk kunnen bezoeken. (§ud 6%, Uit het Leidsch Dagblad van 8 September 1871: Londen. 7 september. In de kolenmijn van Wigan hebben twee ontploffingen plaats gehad. De mijn staat in brand en moest gesloten wor den. Er zijn 69 slachtoffers Adv. Zwem- en Badinrich ting Rhijnzigt. Zwem-wed- strijd op Woensdag 13 Sep tember a.s. te houden door de leden van bovenstaande Zwem- en Badinrigting. Lijst voor de H.H Mededingen.' alsmede reglement zijn in de koffijkamer voorhanden. De ondernemer G. J. C. Kramer SCHIPHOL (ANP) Nog iedere dag komen naar schatting 40.000 Oostpakistani uit Oost-Bengalen de grens van India over, waar de Indiase regering hen met bewon derenswaardige energie en met grote opofferingen in leven probeert te houden. Die dagelijkse stroom van ontredderde en berooide stakkers loopt per maand op tot 1 miljoen. Er zijn er nu circa 8 miljoen. In oktober zal dus de 10 miljoen worden overschreden en aan het eind van het jaar zullen zich in West-Bengalen in de vluch telingenkampen 12 a 13 miljoen Oost-Pakistani ophouden, dus ongeveer evenveel als de hele bevolking van Nederland. De beide kamerleden P. A. M. Cor- nelissen van de KVP en A. L. ter Beek van de PvdA, die met deze me dedelingen vanochtend terugkeerden van een kort bezoek aan deze tfluch- telingenstreek, geloven dat de situa tie onhoudbaar wordt. Hun confu sie is, dat de hele wereldgemeenscnap in moet grijpen om met alle. kracht naar een spoedige politieke op lossing te zoeken, intussen op grote schaal humanitaire hulp verlenend. Er zal meer druk op de Pakistaan se regering moeten worden uitge oefend om wreedheden, executies, verkrachtingen e.d. in Oost-Benga len te voorkomen. Ook de Neder landse regering kan daarbij een in vloedrijke rol spelen. Volgens beide kamerleden zou van de kant van het westen het volgende moeten gebeu ren: 9 aandringen op vrijlating van Sjeik Boedjiboer Rahman, die voor zover zij menen te weten nog in le ven is; aandringen op terugtrekking van het Westpakistaanse leger; 9 hernieuwde druk via het consor tium van de tien rijke landen o West-Pakistan om tot onderhande lingen te komen met de voorlopige regering van Bangla Desj een behandeling in de VN var het probleem: 9 een aanzienlijke opvoering var de hulp aan de vluchtelingen in In dia: G in geen geval economische hulp verlenen aan West-Pakistan. Als in oktober het consortium weer bijeenkomt, dient de Nederlandse re gering er zich tegen te verzetten voor het geval dit consortium zou willen besluiten de economische hulp aan West-Pakistan te hervatten. Ellendig By hun bezoek aan West-Bengalen hebben zy vele van de 1200 vluchte lingenkampen bezocht. Volgens hen is de situatie de laatste weken aan zienlek achteruit gegaan als gevolg van de ernstige overstromingen. Daardoor moesten vele kampen wor den ontruimd en zyn vele verbin dingen verbroken, hetgeen de aan voer van hulpgoederen ten zeerste heeft bemoeiiykt. Er wordt nu ge tracht deze uit de lucht te droppen. Door ondervoeding (vooral door ge brek aan eiwitten) gaat de conditie van de vluchtelingen snel achteruit. Het aantal zieken en doden neemt snel toe. Geschat wordt dat 1 tot 2 miljoen kinderen in levensgevaar verkeren, Ook in Oost-Pakistan zelf wordt de situatie steeeds ellendiger. Niet alleen leeft de bevolking van 60 miljoen mensen daar onder de terreur van het Westpakistaanse leger, doch bo vendien wordt gevreesd voor hon gersnood. In Oost-Bengalen, waar vroeger 60 procent van het hele na tionale inkomen van Pakistan werd geproduceerd (vooral jute en ryst), is alles lam gelegd. Ég ■ti Politiemannen onderzoeken de de tunnel, waardoor maandag meer dan honderd leden van de Urugayse stadsguerrilla-beweging Tupamaros naar de vrijheid wis ten te ontsnappen. Achtergronden over deze strijders, die opereren als moderne Robin Hoods op PAGINA 9 De NOS in Indonesië: „Van ge west tot gewest" in de oost PAGINA 5 G Schmelzer ziet nieuwe kansen voor de Zuidmolukkers PAGINA 7 G En dan een extra bijlage, die vrü- wel geheel is gewijd aan de rela tie tussen stad en universiteit. Er klinken nogal wat kritische ge luiden. Dit ter gelegenheid van de eerstejaarsdagen en het begin van academisch jaar. verwacht van vanavond iavond: en vrij zonnig weer maar fele wolkenvelden. Overwe- itige oostelyke wind. Min. i 13 tot 8, maxima rond 20 (Opgemaakt om 12.40 uur) 8 september I 06.03 uur, onder: 19.11 uur. 5 uur, onder: '2.20 uur. ter te Katwyk te 5.01 en 17.26 L water te 1.08 en 4.22 uur. 37 vlotte heren -gd om steengoed en tellig dansen te leren, [gaan beginnen. Welkom! evert castelein I Hooglandse Kerkgrapht 48 I Leiden - Tol. 01710-23583-32710

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1