Ontsnapping Tupamaros Paisley wint aan steim Peron lijkt terug te moeten gaan M VLIEGRAMP OP iUTOBAHN BIJ 1AMBURG: 101 OVERLEVENDEN ^lle resultaten van strijd tegen guerrillabeweging teniet gedaan Spaanse artsen willen nieuws over cholera jek endmaken Kordon van stilzwijgen rond gesprek Lynch-Heath _^SDAG 7 SEPTEMBER 1971 LEIBSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE ED. JAARBEURS UTRECHT JAARSBEURS (beatrixgebouw)+INTER DECOR (bernhard-en irenehal) OPFNNH (I l')FN AU F BF.URZEN: I weikdaqpiiv.in.R'tSuui. zondag 5 septenibei van 10 10 uur vooidelige trein-toeqanqsbiljettfii opca I/O-stations VPiktijgbaar MONTEVIDEO (Reuter, EFE) Honderdenelf Tupamaros stadsguerrillastrijders in Uruguay zijn er gisteren in ge slaagd uit een gevangenis in Montevideo te ontsnappen via een nauwe tunnel van 40 meter die onder de gevangenismuur door naar een huis aan de overkant van de straat liep. Onder hen zijn drie van de voornaamste leiders van de guerrilla-beweging, namelijk Raul Sendic, een voormalig student in de rechten die in 1963 de starsguerrillastrijders organiseerde om de arbeiders massa te kunnen mobiliseren, en diens naaste medewerkers Jorge Manera Lluveras en Julio Saenz die hoogleraar is ge weest. WBURG Honderdendrie ta pen hebben het vliegtuigonge- an gisteravond bij Hamburg efd, zij het deels met zware adingen. Pas vele uren na de had men enige zekerheid over wtal slachtoffers: 20 doden en 'onden. De verwarring over het I slachtoffers was aanvankelijk Een aantal vermisten werd sartWiliere auto's naar Ham- ebracht. verongelukte vliegtuig, een otorig straalvliegtuig van het BAC-111 van de in München chartermaatschappij Pan lational. was na een mislukte [ding op een pas gereedgeko- ;uk van de autoweg Hamburg- de balustrade van een :t gevlogen en vlak naast de trgestort. Het toestel, met 121 aan boord (115 passagiers en imanntagsleden)vloog na het >rten in brand en het duurde 'oordat de brandweer het vuur was. In de chaos die er was het lange tijd onmoge- ist te stellen hoeveel slacht- f er waren. Er gingen geruch- |ver wel 85 doden. De wrakstuk gen over honderden meters werhandelingen Iver Berlijn in en nieuwe fase NN (DPA, Reuter) In Bonn rest-BerliJn is gisteren de twee- waarschijnlijk definitieve fa- an de onderhandelingen over Jn begonnen. Drie dagen na de tekening van de door de VS, Sowet-Unie, Frankrijk en land gesloten raamovereen- t zijn in Bomi staatssecretaris Bahr en zijn Oostduitse colle- Jchael Kohl en in West-Berlijn itsvoorzitter Ulrich Müller en de Üuitse staatssecretaris Günter t bijeengekomen om over de lische bijzonderheden van het takkoord te spreken. Müller en '3" t zullen hun gesprek donderdag tost-Berlijn voortzetten. Bijzon- eden over hun gedachtenwisse- van gisteren zijn niet bekend- iakt. Een woordvoerder van de berlijnse Senaat zei dat beide den alleen gesproken hebben een regeling voor de bezoeken Westberlijners aan het oostelij- Bel van de stad Berlijn, hr en Kohl zouden in Bonn Jcussieerd hebben over het weg- ■^r- en spoorverkeer tussen West- sland en West-Berlijn over Oost- s grondgebied. Ook over dit ge- k zijn geen officiële mededel in gedaan. Vertrek Het vliegtuig verongelukte kort na het vertrek van het vliegveld Ham- burg-Fuhsbüttel voor de tweede vlucht naar het Spaanse Malaga op één dag, met aan boord toeristen (vermoedelijk allen Duitsers), onder wie veel bejaarden. Een minuut na het vertrek zond de piloot een nood signaal uit wegens een storing in een der straalmotoren. Direct daarop viel de radioverbinding uit. De piloot heeft nog getracht op de autoweg te landen, zoals lange remsporen aan gaven, maar hettoestel weer opge trokken toen hij voor zich het viaduct zag opdoemen. Het ongeluk gebeur de bij Hasloh, circa 10 kilometer ten noorden van Hamburg, ta een vrij wel onbewoonde streek. De piloten behoren tot de overlevenden. De cockpit, die van de romp brak, is vrijwel onbeschadigd gebleven. Twee ooggetuigen hebben verteld, twee lich te explosies te hebben gehoord toen het vliegtuig nog ta de lucht was. BARÓELONA Tweeënze ventig artsen in Barcelona hebben een schrijven aan het medische college van de Cata laanse hoofdstad gericht over de huidige cholera-uitbraak, met de eis dat de autoriteiten een einde maken aan hun pogingen om de berichtgeving hierom trent te onderdrukken. Met het oog op het belang dat dit kan hebben voor de volksgezondheid eisen zij: „Ten eerste inlichtingen over de huidige staat van de cholera- epidemie in Spanje, gericht aan alle leden van dit college. Zoals bekend heeft het Spaanse ministerie van Voor lichting en Toerisme vanaf het eerste moment dat men begon te spreken van mogelijke geval len van cholera in Barcelona, dit uitdrukkelijk tegengespro ken en de bekende overlijdens- gevallen aan hartaanvallen toe geschreven. Men vreesde im mers dat het bekend worden van deze oholera-uitbraak even slechte gevolgen zou hebben voor Spanje's nationale indus trie, het toerisme, als de voor gaande gevallen in halverwege de maand Juli. Alle resultaten van de Jarenlange strijd tegen de beweging zijn met één klap teniet gedaan, zo zeggen militaire kringen in Montevideo. Van de gevangenen die president Jorge Pacheco steeds hardnekkig weiger- de uit te wisselen tegen ontvoerde di- plomaten is er bijna niet één meer over. De politie deelde gisteravond j laat mee dat zij 27 verdachten had i gearresteerd, maar er waren geen aanwijzingen dat daar leden van de groep ontsnapten bij waren. Presi dent Pacheco beraadslaagde langdu rig met zijn ministers van Defensie en Binnenlandse, Zaken, en de bevel hebbers van land-, zee- en lucht macht. Toen gistermorgen vroeg de laat ste barrière ta de timnel bij het huis aan de overkant van de gevangenis was opgeruimd, werden de inwoners onder schot gehouden. Nadat een groep gevangenen via de tunnel het huis had bereikt, maakten de guer rillastrijders een gat in een muur tussen dit huis en een huis daar naast dat geen uitzicht biedt op de gevangenis. De hele groep verdween daarna door de voordeur van dit laatste huis. De politie heeft in de tunnel krik ken, scheppen en ander graafmaite- riaal gevonden. De uitbraak werd gistermorgen om vier uur pl.tdjd door gevangenbewaarders ontdekt. Honderden politiemannen en militai ren grendelden het gebied om de ge vangenis af. Geïrriteerd De conservatieve regering van pre sident Jorge Pacheco Areco is bij zonder geïrriteerd door deze ge slaagde ontsnappingspoging, vooral omdat zij twee dagen geleden nog nieuwe, strenge maatregelen tegen linkse stadguerrillastrijders heeft toegezegd. In de afgelopen drie jaar hebben de Tupamaros een reeks ver metele ontvoeringen, moorden en bankovervallen gepleegd. Zij houden de Britse ambassadeur in Uruguay, Geoffrey Jackson, al negen maan den gevangen. Op 30 juli wisten 31 vrouwelijke leden van de guerrilla beweging ook via een tunnel uit een andere gevangenis in Montevideo te ontsnappen. Tot nu toe is er nog maar een gegrepen. De regering van Uruguay liet zater dag weten dat zij zeer tot haar spijt gedwongen is geweld met geweld te beantwoorden. Deze verklaring kwam na een uitbarsting van ge weld in de loop van de vorige week. j De aanleiding voor deze uitbarsting was de dood van een 19-jarige linkse student die door de politie werd neer geschoten na een studentenbetoging. De dag daarop werden twee politie mannen bij wijze van vergeldings maatregel voor een ziekenhuis door guerrillastrijders met machinege weren doodgesohoten. De rege ring waarschuwde toen dat zij stren ge maatregelen zou nemen. Navolging Het voorbeeld van de Tupamaros vindt steeds meer navolging. Guer rillastrijders hebben gisteren bij een overval op de gevangenis van de Ar gentijnse stad San Miguel de Tucu- man zes bewakers gedood en eï vijf zwaar verwond. Ze bevrijdden ten minste vier politieke gevangenen. Het overvalcommando van het "Revolutionaire Volksleger" bestond uit vier man, gewapend met pistool mitrailleurs. Ze waren met een be stelwagen de binnenplaats van de ge vangenis opgereden. En overrompel den de bewakers volledig. De guerril lastrijders en de bevrijde gedetl- neeerden gingen er ongedeerd van door in een wagen van een slacht huis en twee personenauto's. Volgens mededelingen van plaatse lijke zegslieden zijn zeker acht ge vangenen bevrijd: vijf leden van het Trotskistische volksbevrijdingsleger een lid van een Peronistische groe pering en twee "gewone misdadi gers". Gasflessen De bestelwagen waarmee het over valcommando afriveerde, wordt nor maal gebruikt voor het afleveren van gasflessen. Vandaar dat de wacht bij de poort de wagen doorliet, waarna de inzittenden 't vuur open den. Een uitgestrekt gebied rond de de gevangenis werd later afgezet door troepen ta volledige gevechtsuit rusting, Plaatselijke radiostations riepen bloeddonors op, vermoedelijk voor de gewonde bewakers. De Argentijnse regering heeft be kendgemaakt dat bij de overval vijf bewakers zijn gedood en drie ge wond. Zij sprak van "een misdadige barbaarsheid" en deed een beroep op de bevolking van San Miguel, de autoriteiten behulpzaam te zijn bij de onderdrukking van het "terroris me". De directeur van de gevangenis in het Argentijnse San Miguel de Tucu- man is van zijn functie ontheven en vervangen door een legerofficier. Uit officieuze bron is vernomen dat niet acht maar achttien gevangenen zijn bevrijd. De hele operatie nam slechts een paar minuten in beslag. (Van onze correspondent) LONDEN Een kordon van stilzwijgen heeft voortdurend rond de eerste dag van besprekingen tussen de premiers van Groot- Brittanië en de Ierse republiek ge legen. Alleen de kort getrimde sprietjes van het grasveld achter Chequers, het buitenverblijf van de Engelse eerste ministers, hebben kunnen horen wat 'beide heren ta bijna acht uur praten te berde hebben gebracht. De warme nazo- merzon heeft ongetwijfeld een bij drage geleverd om Edward Heath en zijn Ierse collega Jack Lynch wat nader bij elkaar te brengen De sobere officiële verklaring dat de besprekingen "ontspannen, vriendelijk en zakelijk'/ zijn ge weest. geeft een vleugje hoop. In elk geval is niet wat zeker nogelijk zou zijn geweest al na de eerste dag een punt achter de beraadslagingen gezet. Vanmorgen waren de twee bewindslieden op nieuw bijeen en vrijwel zeker werd door Lynch tevoren druk over leg gepleegd met zijn in Dublin achtergebleven kabinetscollega's. Ruwweg Ruwweg gezegd heeft Heath de veiligheid van Noord-Ierland en de strijd tegen het geweld in de discussie gebracht en Lynch op zijn beurt zou de wankele en deels achtergestelde positie van de katho lieke minderheid in Ulster cen traal hebben gesteld. Of de vonk van begrip inderdaad is overgesla gen, staat te bezien en niemand verwacht van dit eerste treffen concrete resultaten. Zowel de extremisten van kat holiek Republikeinse als van pro testantse zijde bezien de ontmoe ting met argusogen en zijn er voor het merendeel volstrekt tegen ge kant. De leider van de protestantse ex tremisten. dominee Ian Paisley, sprak gistermiddag 20.000 protes tantse scheepswerf arbeiders ta Belfast toe en bereikte tijdens zijn rede een bijkans hysterische cli max. „Wij zullen onze grondwet tot onze laatste druppel bloed ver dedigen", zo schalde zijn stem over een menigte, die langzamer hand uitzinnig van enthousiasme raakte. Paisley streelde weer het aloude troetelkind van de "derde strijdmacht", waarmee bedoeld is het opzetten van een burgermilitie zoals de B-specials waren, de bij de katholieken gehate protestant se schutterij, die wegens haar tal rijke extremistische leden twee Jaar terug van hogerhand werden afgedankt. Paisley brulde: „Over één ding zijn de heren Heath en Wilson het eens. er mag geen derde strijd macht komen. Maar hij moet er komen en hij zal er komen". Paisley, wiens politieke aspira ties niet zullen halt houden alvo rens hij Noordiers premier is, wint zienderogen steun bij het Noordierse protestantse proletari aat. Deze tendens, zo vreest men. zal de regerende Unionistische Partij en haar premier Brian Faulkner stellig niet tot al te pro gressieve concessies inspireren om het sociale klimaat tussen beide bevolkingsgroepen te verbeteren. Gistermiddag werd met de dood van een 14-jarig meisje het trieste honderdtal volgemaakt van slacht offers die sinds het begin van de nieuwe golf geweld in Ulster twee Jaar terug zijn omgeko men. Het meisje werd dodelijk ge raakt tijdens een vuurgevecht ta de katholieke wijk Bogside in Lon donderry. De begrafenis van de 17 maan den oude baby Angela Callaghan, die vrijdag werd gedood door een afketsende, extremistische kogel, werd een nieuwe illustratie van de zinloze slachtpartij ta Ulster. Lan ge rijen schoolkinderen met bloe men volgden de stoet naar het Ds. Ian Paisley tijdens zijn toespraak tot de werfarbeiders. kerkhof. Het was de eerste keer dat een peuterleven aan het ge weld was geofferd. De vader van het meisje droeg zelf het blankhou ten kistje naar de groeve. Met Evita, maar zonder haar steun MADRID Een korte en intieme plechtigheid, waarbij de Argen tijnse ambassadeur ta Madrid, Ro- jas Silveyra. officieel, het gebal semde lijk van Eva Duarte Pe ron overhandigde aan Juan Do mingo Peron, ex-dictator van Ar gentinië, die al 16 jaren ta Spanje ta ballingschap leeft, maakte vrij dagnacht een einde aan een mys terie van de historie, maar open de gelijktijdig een nieuw raadsel in de politiek. Waarnemers vra gen zich af of men hier niet met melodramatische en enigszins twijfelachtige methoden probeert de oude ex-dictator tot een wan hoopspoging te verlokken, die voor goed een einde zal maken aan zijn politieke prestige ta Argentinië. Door Robbert Bosschardt Het ziet er inderdaad naar uit, dat Peron zal kunnen besluiten met het lijk van zijn vroegere vrouw naar Argentinië te gaan. De doods kist is opgesteld in' zijn luxeuze vil la op de rand van Madrid en er is geen enkele maatregel genomen die erop wijst dat de begrafenis ta de Spaanse hoofdstad zal plaats vinden. Zowel Peron als de Argen tijnse ambassadeur en de andere zes personen, die de plechtigheid bijwoonden, hebben zich ta een hermetisch stilzwijgen terugge trokken. Toen na de (Voorlopig) laatste staatsgreep van Argentinië de nieuwe machthebber generaal La- nusse voor het eerst het probleem van het Peronisme openlijk onder ogen zag en aankondigde dat de vergrijsde ex-dictator terug mocht komen naar Argentinië, verzeker den velen dat het hoogst onwaar schijnlijk was dat Peron zou terug keren. Immers niet hijzelf, maar zijn vrouw Eva, die ta 1952 over leed, was de ware steunpilaar van het Peronisme. Wat zal Peron zonder "Evita", zo als zij vertederd door de Argen tijnse massa's genoemd werd, kunnen doen ta Buenos Aires? Als ver weg wonende mythe kon hij ten minste nog een zekere in vloed handhaven over een als los zand aaneenhangende Peronisti sche oppositie ta Argentinië, die haar eenheid eerder dankte aan de gemeenschappelijke klandestinitedt dan aan een algemeen aanvaard politiek programma. Generaal Lanusse, die jaren geleden zelf met Peron's gevangenis ken nis maakte, weet het beter dan wie ook. Eveneens weet hij dat de mythe Peron een gevaarlijk te genstander is ta de Argentijnse politiek, zoals meerdere van zijn voorgangers tot hun schade en schande hebben geleerd. Maar hij schijnt bereid te zijn om het op te nemen tegen de ware Peron van 1971, de Peron van vlees en bloed, wiens terugkeer weieens een ont stellende teleurstelling zou kunnen zijn voor de miljoenen Argentijnen die zijn naam nu volgen. Het feit dat de oude ex-dictator tot nu toe weigerde, ondanks alle smeekbeden van de Peronisten- leiders die uit Buenos Aires kwa men om zijn deur ta Madrid plat te lopen, om de grote sprong te wagen, bevestigt de vermoedens van Lanusse. Vandaar dat het zeer goed mogelijk is dat hij heeft besloten om één van de oud ste eisen van de Peronisten-bewe ging, de teruggave van het verdwe nen stoffelijk overschot van Evi ta, ta te willigen ta de hoop dat Peron daarmee zijn eigen politie ke graf zal graven. De oude balling komt nu immers on der enorme druk van zijn eigen aanhangers te staan om uiteinde lijk met Evita naar Argentinië te rug te keien met Evita, maar zonder Evita's steun. Peronisten- leiders ta Argentinië verzekerden gedurende het weekeinde: „Met deze teruggave heeft men ten slot te recht gedaan. De resten van Evita behoren toe aan generaal a Peron en aan het Argentijnse volk". Met andere woorden: Pe ron is het aan het Argentijnse volk verschuldigd om met het li- lichaam van zijn vrooegere vrouw naar-Buenos Aires terug te keren. Enkelen van de intelligentste per persoonlijkheden van het vroegere regime zien de gevaren ta van het hoge spel dat Lanusse nu heeft ge opend. Zo verklaarde de vroegere biechtvader van Evita die een gro te rol heeft gespeeld in die al zo lang vervlogen jaren, dat hij hoopt dat men Peron "werkelijk de ech te resten van Evita" heeft over handigd. Maar deze poging om Peron een mogelijkheid te bieden aan het spel te ontkomen, werd verijdeld' ta Madrid. Daar ver klaarde de Spaanse dr. Pedro Ara, die indertijd het lichaam van Evi ta had gebalsemd, dat men inder daad ten slotte het stoffelijk over schot van Eva Duarte Peron aan zijn mysterieuze verdwijning had ontrukt. Peron ondertekende het document waarbij hij erkende de resten van zijn vroegere vrouw te hebben ont vangen. De operatie werd een suc ces dankzij de goede diensten van een zekere kolonel Cabanillas van de "speciale diensten" van Bue nos Aires, die even snel weer met de noorderzon uit Madrid ver dween als hij vla Italië aangeko men was. Met de geheimzinnige gesloten lijk wagen, die «onder speciale be scherming van kolonel Cabanillas, Italiaanse Carabinieri, gedurende enkele uren Franse gendarmes en ten slotte Spaanse guardias civi- lles) van Rome naar Madrid reed, kwam de oplossing van eep histo risch mysterie dat 16 Jaren lang alle navorsingen had getrotseerd: de verblijfplaats van het lijk van Evita Peron. Alleen het feit al dat oflt zo lang ge heim kon blijven spreekt voor de theorie dat het een vertrouwelijke operatie tussen de Argentijnse re gering en het Vaticaan betrof. Volgens deze theorie (die natuur lijk eens te meer door het Vati caan werd ontkend) durfde de on langs vermoorde generaal Aram- buru, die Peron had onttroond en de resten van Evita ta beslag had laten nemen, het niet aan om dit lichaam te vernietigen maar even min om het in Argentinië te bewa ren. Daarom vroeg hij de pauselijke nuntius in Buenos Aires, mgr. Ma rio Zanta, het gebalsemde lijk als diplomatieke bagage naar Rome te verzenden en het daar op een geheime plaats te laten begraven. Naar men zegt gaf Paus Pius XII (Öie Evita in 1947 als officiële gast in audiëntie ontvangen had» persoonlijk zijn toestemming voor deze operatie en lichtte hij slechts enkele van de hoogste leiders van de Italiaanse regering ta. De doodskist werd onder een valse naam in een klein kerkhofje bui ten Rome ter aarde besteld. Alle provinciale instanties in Rome. die maar iets met volksgezondheid en begrafenissen te doen hebben, ont kenden gisteren dan ook eaige toe stemming te hebben verleend voor het vervoer van een lijk onder de naam van Eva Duarte Peron. De begraafplaats werd ta recente we ken onderzocht door afgezanten van generaal lanusse, die dan nu besloten zou hebben om zijn oude rivaal deze macabere herinnering van zijn verbleekte politieke glorie op te sturen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9