Induideliik stakingsbeeld in listig tiriname c luid-Afrika is op goede weg" WBS pleit voor wet op sociale dienstverlening nikbond spreekt van onverdeeld succes S J "aantal diensten mag tt weg uit Den Haag Modieuze tapijtshow bij Margie Keijzer Negentig ontslagen in haven Amsterdam Laatste vlucht vliegende oma A. Geurtsen (VVD) - na bezoek van vier weken o 7 SEPTEMBER lOTt LEID8CB DAGBLAD 501 w eenfiARIBO (ANP) Aan iran de eerste stakings- rinarne was het in Para- Cfler rustig. Het verkrijgen juüst sfcakingsbeeld is zonder moeilijk. De Su- televisie zond gister- leenr uit en de radiosta- missP1 door de minister van Werken en Verkeer ir. gewaarschuwd tegen len van berichten, in- RaJi communiqués, die de rmejorde, de politieke rust [gheid van het wettig >n aantasten, rmefc dag was het op de cen- n ét noch in de binnenstad ?edetaribo te merken dat er I aan de gang was. Er' de- incidenten voor. De op de stakingscentra l(jten inschrijven, gingen len van deze formaliteit itoren hadden als voor- '1 besloten het perso- te geven. Vele werkne- iten Paramaribo wonen, het uitvallen van vele busverbindingen, en 'an een deel van het per- de Surinaamse lucht- >ppij niet op het werk Zo verviel ook de SLM- Cayenne (Frans Guya- iM-vlucht naar de An til - rmaal doorgang, nd bleek dat bij de over- m procent had gestaakt, tage bij het bedrijfsleven geven. De grootste be- Billiton, Kersten en klC t p4 Bruynzeel ondervonden geen hinder van de staking. Een Juiste schatting ls moeilijk aan te geven omdat niet alle personen van een bedrijf bij een bond zijn aangesloten. Zijn er van de honderd werknemers tien lid en gaan deze tien in staking, dan spreekt het stakingscentrum van een suc ces, want de staking bij de leden is dan honderd procent. Vanochtend dienden voor de rech ter in Paramaribo vier korte gedingen die aanhangig gemaakt zijn door resp. de Surinam Aluminium Com pany, de Billiton Maatschappij Suri name, de Bruynzee Houtmaatschap pij en de Stichting Machinale Land bouw te Wageningen tegen de be stuursleden van de bedrijfsbonden en de vakcentrales waarbij deze bon den zijn aangesloten. Volgens de maatschappijen heb ben de bonden een staking afgekon digd die in strijd is met de bestaan de cao's. De maatschappijen hebben ook de vakcentrales gedaagd, omdat zij de bonden tot staken zouden heb ben aangezet. De maatschappijen zeggen grote schade te zullen lijden door een staking en zij verzoeken de rechter deze staking af te gelasten. Wanneer de bonden en vakcentra les hieraan geen gehoor geven vor deren zij een bedrag van honderddui zend Surinaamse gulden per stakings dag. De gedagvaarde bonden zijn: de Par an am Werknemersbond, de Bil liton Mijnwerkersbond, de Bruyn zeel Werknemers-organisatie, de Wa geningen Werknemersbond en ook de Moederbond en C47. Eerder op de avond verklaarden de vier Surinaamse vakcentrales dat de eerste stakingsdag een onverdeeld succes was. Zij verklaarden dat de staking onverminderd doorgang zou vinden. derde visie BenJVDen Haag LG Het zou voor de ge- [n stad en iit zijn als de werd verminderd, als woorden een aantal naar andere regio's in worden verplaatst. Mits ide Instellingen dan niet Ijn voor het regeringsap- jrioor Den Haag met zijn het centrum moet blij- rendienmits een derge- ting" van de werkgele- niet geforceerd en be te snel voltrekt, jongste standpunt van en wethouders van ;n visie die iets is gaan het uitgangspunt van vorige colleges dat in feite niet van het vertrek van welke overheidsin stantie of semie-overheidsdienst ook wilde weten. De wethouder van Stadsontwikke ling W. H. A. Nuij hield deze geëvo lueerde opvatting aan de gemeente raad voor in een nadere toelichting op het daa'r gisteravond besproken memorandum „Den Haag als rege ringscentrum". De gemeenteraad reageerde op deze koerscorrectie niet afkeurend. Een door zes fracties onderschre ven en door het college overgeno men motie-Dettmeijer onderstreepte de noodzaak van degelijk overleg 'rijk-gemeente over spreiding van rijksdiensten. „Wonen in mode. mode in wonen"het tableau de la trou pe bij Margie Keijzers show. ADVERTENTIE (Philips batterijen die in een zaklantaarn kruipen, veroorzaken een zee van licht. DEIN HAAG Een wet voor de sociale dienstverlening. Dat wordt bepleit in een vandaag gepubliceerd rapport van de Wiardi Beekman Stichting het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid. Het tweede-kamerlid C. Egas, de vroegere tweede-kamerleden mr. F. H. J. M. Daams en mevrouw D. He roma-Meilink en de Zuidhollandse gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag hebben aan het geschrift mee gewerkt. Om aan te duiden hoe groot de behoefte aan sociale dienstverlening is, worden in de inleiding enkele voorbeelden gegeven. Het Jongeren Advies Centrum in Amsterdam krijgt maandlijks bijna vijfhon derd aanmeldingen, waarbij zich vraagstukken voordoen als drugs, abortus, geldgebrek, kamernood, ge neratieconflicten er zelfmoord. De inrichtingen voor de kinderbe scherming krijgen jaarlijks een klei ne dertigduizend gevallen te ver werken, waarbij de gemiddelde ver blijfsduur anderhalve maand is. Zeer groot is, volgens het WBS-ge- schrift. de behoefte aan sociale dienstverlening voor bejaarden. Per 31 december 1969 verbleven 108.000 bejaarden in verzorgingstehuizen. In dat jaar werd aan alle bejaarden in de huizen een totaal aan bijstand van 240 miljoen gulden uitgekeerd. Zelfstandig wonende bejaarden kre- geen in 92.000 gevallen bijstand voor een totaal bedrag van 82 miljoen gulden. In een slotbeschouwing wordt ver wezen naar de "eerste alternatieve vormen van sociale dienstverle ning": de stichting Release, het Jongeren Advies Centrum, het Ka bouterdepartement voor bejaarden zorg, de Sosjale Joenit, anti-autori taire creches. "Zo moet wellicht iedere subcultuur haar eigen sociale dienstverlening kunnen krijgen", al dus het WBS-geschrift. Door onze moderedactrice AMSTERDAM Er zijn men sen die denken dat mode bij een beel dig jurkje ophoudt. Ex-mannequin Margie Keijzer, de echtgenote van een bekende tapijtenfabrikant, heeft daar andere ideeën over en liet dat gisteren tijdens een modieuze tapij tenshow in het Amsterdamse Hilton Hotel zien. Het hele hippe modewe reldje kwam kijken hoe de dans groep van Helen le Clercq en de Mil ton Irons creaties van de nieuwste soorten vloerbedekking showden. En dat allemaal omdat Margie er van overtuigd is dat vrouwen zo kleurge- voelig zijn dat ze het liefst stoffe ring kiezen in dezelfde tint als hun favoriete najaarsjurkje Vandaar dus dat er de komende herfst vrij naar Yves Saint Lau rent gifgroene, rode, paarse en zonne- bloemgele vloerbedekking te koop zal zijn. En om de klanten net als in de haute-couture zo veel mogelijk BONN <GPD> De Nederlandse journalist Bert Stoop is zonder op gaaf van redenen uitgewezen door de regering van de DDR. De heer Stoop, correspondent van Het Vrije Volk in Bonn, was zaterdag ter ge legenheid van de najaarsbeurs naar Leipzig gereisd. Aan de DDR-grens was hem het ge bruikelijke "Messe-visum" ver strekt. Bij de aanmelding in Leipzig werd hem echter meegedeeld dat hij het land voor zondagmiddag 12 uur weer moest hebben verlaten. Een re den kon men hem in Leipzig niet ge ven. die zou hij "zelf wel het beste kennen". exclusiviteit te bieden maakte het Keijzer Bonaparte concern gebruik van een speciale computer die in staat is om driekleurige tapijten in elk gewenst patroon te vervaardigen. Boze prinses Show-organdsator Bum Verbiesen had traditiegetrouw weer voor de nodige „Vips" gezorgd. Actrice Wil- leke van Ammelrooy, top-mannequin Tanya Trijbels, mode- ontwerper Edgar Vos, tabaksmagnate mevrouw Orlow en vele andere bekende per soonlijkheden konden weer even bij praten aan het begin van de Neder landse modemarathon. De manne quins zullen het dit seizoen met nog een showt je minder moeten doen want prinses Beatrix, die vaste klant is bij de Amsterdamse modezaak Theresia Couture, heeft de directie laten weten dat ze geen prijs meer stelt op een speciale show, die ieder half jaar in het kasteeltje Draken- stein wordt gehouden. De prinses is boos dat de zaak in de publiciteit is gekomen, maar het Amsterdamse modewereldje vindt dat de textiel branche best een steuntje in de rug verdient temeer omdat ook het En gelse Koningshuis als „sponsor" van de Britse mode-industrie optreedt. AMSTERDAM De Stichting Sa menwerkende Havenbedrijven <SHB) in Amsterdam gaat negentig haven arbeiders ontslaan. Geprobeerd zal worden elders werk voor hun te vinden. De jaarcontracten van de vijftig Spanjaarden die bij de SHB werken zullen niet worden verlengd. De re den voor de ontslagen is een onvoor ziene terugloop van het werk, waar van volgens de SHB ook de andere Westeuropese havens last hebben. Bij de SHB werkt ongeveer veertig procent van alle Amsterdamse haven arbeiders, vijftienhonderd mensen. De laatste maanden was er voor ge middeld 450 mensen per dag geen werk. De oorzaak daarvan is volgens de SHB van conjuncturele aard. SCHIPHOL Het stoffelijk over schot van de 74-jarige mevr. Kras- noff uit Amerika, die vorige week na maandenlang tussen New York en Schiphol te hebben heen en weer gevlogen in het Frommer-hotel over leed, is gistermiddag naar New York gevlogen. De schoonzoon van de vrouw, de 44-jarige Leonard Gelfand, heeft te lefonisch alle maatregelen voor haar begrafenis genomen. Hij zou zich samen met zijn 14-jarige zoon Mitchel op een geheim adres schuil houden en de begrafenis niet bijwo nen. Vluchteling uit jeugdhuis weer gepakt DEN HAAG Rechercheurs van de Haagse politie hebben gisteren in de Katerstraat een 19-jarige Hage naar zonder beroep aangehouden die samen met nog vier andere gedeti neerden op 28 augustus uit het jeugdhuis van bewaring De Sprang in Scheveningen ontsnapte. De 19-Jarige die een straf moet uitzitten wegens enkele inbraken had samen met de anderen een bewaker overmeesterd en deze in een cel op gesloten. Na het wegnemen van een houten schot waren zij op een dak terecht gekomen. Een van hen werd op een binnenplaats door inmiddels gealar meerde bewakers aangehouden. Een dag na de ontsnapping werden nog twee gedetineerden in de PieterLan- gendijkstraat gearresteerd. De vijf gevangenen uit het huis van bewaring die dit weekeinde de vlucht namen zijn nog niet gevon den. ADVERTENTIE Gehoord van een vakman: elke Philips batterij komt geladen de fabriek uit... Bijna vier weken 1 Geurtsen, lid van de ner voor de VVD, op j van het departement [tingen op bezoek ge- jiid-Afrika. Als een van nentariërs die dezer t verblijven: CHU-voor- j Hulst was er vrijwel nu is kamerlid Van LJ) er en binnenkort Van Riel. 5 het een vrij verwar- die ik heb opgedaan, 'f heen met de vooropge- dat al die apartheids- uit den boze is. Het is ijverwarrend als je met a, de minister van j de Transkei, praat over iet terrorisme en de wet ïrarrest van 180 dagen ■kt en Je krijgt dan te heb je eigenlijk be- (jdie zich gedraagt zoals ïeft daar toch geen last i die zich onbehoor- hebben het aan zich- „Je verwacht dat vaar zal hebben te- die gemengde huwelij ken verbiedt, maar hij stelt die wet alleen op prijs; het beschermt de zwarte vrouw, zegt Mantanzima. En ook de Indiërs willen geen gemeng de huwelijken. Zij zeggen: als de blanken daarvoor een wet nodig hebben, dan doen ze dat maar." Bij de blanke oppositie is er toch „In hoofdzaak is de meerderheid in Zuid-Afrika en ook de meerderheid van de blanken van mening dat de zogenaamde kleine apartheid zo snel mogelijk moet verdwijnen. De meest hatelijke bordjes zijn die van „slechts voor blonken." Maar als Je dan in de praktijk ziet dat de blan ken er geen bezwaar tegen hebben als de gekleurden op „blanke" ban ken zitten en gebruik maken van „blanke" liften, dan valt dat toch nog wel mee." Maar waarom dan niet die bepalin gen afgeschaft? „Dat heb ik ook gevraagd. Het ant woord was eigenlijk meer een ge grinnik, zo iets van Je moet niet zo kijken naar de theorie maar naar de praktijk." Gelooft u dat Zuid-Afrika op de goede weg is? „Zeer duidelijk ja. En ik geloof veel sneller dan wij ons hier realiseren en dat vele Zuidafrikanen zich rea liseren. Als Je ziet hoe de funoties worden opengebroken bij de poste rijen, de spoorwegen en het open baar vervoer in Johannesburg, als Je ziet dat de mijnen de lonen met veertig tot zeventig procent willen verhogen al zijn de lanen dan nog niet even hoog als voor de blanken dan is het duidelijk dat Zuid-Afrika op de goede weg is." Is dat niet noodgedwongen, omdat er anders onvoldoende werkkrachten zijn? „In de mijnen zeker niet. E)r stro men uit alle omringende landen mensen toe. Maar bij de doorbre king van de voor blanken gereser veerde posten wel. Het middenkader begint te ontbreken en dat kan geer. enkele economie zich permitte- Ik geloof dan ook dat de economie een van de belangrijkste breekijzers zal zijn in de relaties tussen blan ken en gekleurden. De economische wetten laten zich niet dwingen en hebben ook een politieke uitwerking." Leden van de zwarte oppositie heeft mr. Geursen niet ontmoet („nou is dat eerlijk gezegd ook niet zo vre selijk,'want het standpunt van die Jongens ken Je toch wel"). Een van de grieven tegen de regering van die oppositie is de pasjesregeling, die bepaalt dat gekleurden een pas- Je moeten hebben voor gebieden buiiten de thuislanden. Hoe is uw oordeel over die pasjes? „De pasjesregeling is een hoogst ongelukkige affaire, waarvan geluk kig de scherpste kantjes zijn afge haald. In de eerste plaats worden de regio's waar je met een pasje mag verbijven vergroot en in de tweede plaats komen er hulpbu reaus. Overtreders van de pasjesre- gels komen dan niet meer voor de rechter, maar worden verwezen naar zo'n bureau. Dat overlegt met de leiders van het volk waartoe de overtreder behoort wat er met de man zal gebeuren." Hoe vindt u de gedwongen hergroe pering van de bevolking? „Op zich is dat geen verwerpelijke zaak, zeker niet als de bevolking zelf dat aanvaardt. Overigens is het mijn ervaring dat de bantoes de hergroepering aanvaarden als op één na beste oplossing. Mantanzima zei me, dat volledige politieke integratie de beste oplos sing zou zijn. Maar niemand kan het de blanken kwalijk nemen, dat zij huiverig zijn voor zwarte over heersing. In Afrika zijn vele voor beelden waar het niet goed is ge gaan." Komt het er uiteindelijk niet toch van? zijn. Als Je daar bent, blijk je toch andere maatstaven te moeten aan leggen dan wij in Europa gewend zijn." Hebt u niets gezien dat op een na derend verzet duidt van de zwarte bevolking? „Nee. Maar ik geloof wel, dat als er ergens een potentiële bron van on rust ligt, dat dat op het economi sche terrein is: de gelijke beloning en de mogelijkheden om een baan te krijgen. Maar ik heb een ontwik-' keling gezien waarvan ik hoop dat het in een redelijk tempo zal luk ken." In de thuislanden zijn de economi sche mogelijkheden toch nog niet zo florissant? „Inderdaad, maai- er wordt een in drukwekkende poging ondernomen om de industrie daarheen te krij gen. Ik kan niet beoordelen of de regering voldoende doet, maar wel kan ik zeggen dat ze verrekt veel doet. Als Je bijvoorbeeld tien Jaar belastingvrijdom kan krijgen en subsidie op alles wat Je daar doet, dan zeg Je: de overheid doet wel verrekte veel. Met Groningen heb ben we dat zelf kunnen merken dat het niet makkelijk is de industrie te dwingen." Is het op gang houden van de dia loog van belang? „Op gang houden van de dialoog acht ik essentieel. Als we enige in vloed willen hebben op het tempo waarin de hervormingen worden voltrokken, moeten we de dialoog op zo hoog mogelijk niveau voeren. Ik geloof dat het uitgesloten is dat het vorstenhuis op bezoek gaat, maar ik heb de indruk dat het veel effect zou hebben. Maar politiek is dat in Nederland een onhaalbare zaak". „Uiteraard. Ik ben van mening dat alle mensen principieel gelijk zijn. Dat standpunt zal ik nooit verande ren. Maar dat je in overleg met alle groeperingen tot oplossingen komt die de suggestie van apartheid wekken, maar door iedereen worden aanvaard als een praktische opde ling van de beschikbare mogelijkhe den, dat hoeft op zichzelf geen ver werpelijke zaak te zijn. Maar dan moet je niet zeggen wat Varster nu nog zegt als een bantoeleider pleit voor een gespreksgroep van alle rassen. Varster antwoordt daarop: met hem heb ik niets te maken. Je kunt als blanke niet bezig blijven te zeggen wat goed is voor anderen. De bantoes blijken in leder geval mondige leiders te hebben. Met de verschillen in opvattingen, opvoeding en dergelijke moeten wij wel degelijk rekening houden. We moeten niet de verwatenheid heb ben te zeggen hoe alles moet. Dat is een hele goede les die ik daar heb geleerd." Hoe lang zal het duren voor er sprake is van enige gelijkschake ling? „Ik heb eens intern voorspeld dat het vijf tot tien Jaar zou duren voor de economie aelijkscb-vkeling kan verdragen. De blanken fhoeten dan bereid zijn hun reële wel vaartsverbetering de eerstkomende Jaren op te zouten en de salarissen van de gekleurde bevolking moeten dan versneld omhoog. Maar dan moet er wel binnenkort een con creet programma komen, met uit zicht op politieke en economische gelijkschakeling Anders zou die zaak op geforceerde manier tot stand worden gebracht en ik vraag me af of Zuid-Afrika dat kan red den."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7