EIDSCH DAGBLAD anslag Nordsee lis: jaar oor bom- Mislukte aanslag op de Amerikaanse ambassadeur [LUD vandaag fACHTELIJKE VVD-DONDERSLAG BIJ HELDERE HEMEL [ogelijk uitstel van wandelgebied in Leids centrum ndanks verrassende verzoening tussen piratenzenders v PNNIG EN DROOG Bijna gedood door hagel uit balpen Bok springt door voor- en achterruit Nieuwe piraat voor de kust van België? IN CAMBODJA ,Huis ter Duin' weer verkocht Groningen wil opheffing bouw- stop universiteit KRAMERS ÉW &lte richt 1 maart 1860 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 No. 33497 jur: G. Koopman redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel L Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur li van onze raadsverslaggever) DEN Als een bldere hemel kwam vannacht (Leidse raad een voorstel van op het hoofd van wethou se Kret neerbehandel eerst de ïstadsnota en dan de deelno- het voetgangersgebied. De fractieleider Portheine I steun, maar locoburgemees- [enken liet zich niet verleiden besluit. Vandaag komt de het college, waarin de B. meester Vis) overigens door Itie ontbreekt. (houder Kret van verkeersza- jdie een vermoeiende avond r de rug had met het verdedi gen vooral tegen het PAK van voorstellen op het gebied van stads ontwikkeling (het saneringsgebied Herengracht-Zijlsingel), rekende de raad voor, dat een dergelijke be slissing uitstel van een flink wan delgebied in het centrum van Lei den van minstens een half jaar tot gevolg zal hebben. De z.g. wandelnota is gepland voor de raadsvergadering van 20 september en gaat er vanuit, dat de maatregelen om de Haarlem merstraat definitief promenade te maken en de Hoogstraat en Nieu we Rijn, alsmede de Steenstraat en de Breestraat semi-voetgangersge- bied, op proef begin oktober zullen ingaan. Enig uitstel van de beslis sing maakt noodzakelijke bestra- tingswerken door de winter onmo gelijk. En behandeling van de bin nenstadsnota met voldoende in spraak van de burgerij zal aanlei ding geven tot meer dan enig uit stel. Portheine kreeg steun van D '66-er Oosterman, wethouder Kret van KVP-er Driessen. De rest van de raad sprak zich niet uit, maar uit de woorden van PAK-fractieleider In 't Veld viel op te maken, dat de progressieve concentratie in dit geval niet on gevoelig is voor het liberale initia tief. In 't Veld had de zaak aange spannen om duidelijkheid te krij gen in de agenda's van de komen de raadsvergaderingen. De raad gaat volgende week maandag nog met de ook gisteren niet afge maakte agenda door en krijgt de week daarop een nieuwe agenda, waarvan locoburgemeester Menken nu al zei te rillen. Daartoe behoort de nota voetgangersgebied. Wan neer behandelen we die exact? vroeg In 't Veld. Het bleef een vraag. In een ge sprak na de raadsvergadering liet wethouder Kret er geen twijfel over bestaan, dat hij ervoor zal vechten de planning aan te houden. De wethouder bleek volkomen ver rast door de liberale manoeuvre, waarvan hij zei niets te weten, on danks de aanwezigheid in het col lege van twee VVD-wethouders en een vertegenwoordiger van de libe rale fractie in de verkeerscommis- sie. Volgens de wethouder is de in stelling van het voetgangersgebied geprojecteerd op 4 oktober, welke datum van Ingang hoogstens kan worden uitgesteld tot half oktober Net rondgekomen is afgezien van goedkeuring van de rijksver keersinspectie een nieuwe dienstregeling van het openbaar vervoer, die op 4 oktober ingaat en die erop gericht is de verbindingen tussen buitenwijken en centrum te verbeteren en te Intensiveren. De hoorzittingen over de wandel nota vanavond voor Steenstraat HAAG Een jaar gevangenisstraf met aftrek: is vanochtend voor een stampvolle rechtszaal de eis 5 Haagse officier van justitie tegen drie van de vijf n die worden verdacht van de aanslag met vuur en liet op de piratenzender Radio Nordsee. Het drietal oepsduikers bekende in de nacht van I 5 mei naar ndschip te zijn gevaren om brand te stichten en met liet een ontploffing te veroorzaken op een olieleiding. telefonisch vanuit Zürich: „Nie mand is gebaat met een veroorde ling. De zaak is onderling opgelost. Er is een volslagen vriendschappe lijke sfeer ontstaan tussen de beide directies en ook de mensen die de aanslag hebben gepleegd staan niet vijandig tegenover Nordsee." De brief kreeg in de rechtzaal geen enkele aandacht, omdat de Zwitsers niets kunnen veranderen aan de strafbaarheid van de verdachten. Bollier verklaarde ons tevens dat de schuld van de Zwitsers aan Veroni ca waarover alle moeilijkheden zijn ontstaan nog slechts een technische zaak is. „Wij blijven concurrenten, maar we zullen el kaar in dé toekomst nog hard nodig hebben. Als Nederland piratenzen ders gaat verbieden, gaan wij toch door. Misschien samen". rechtbank stonden 2^e drie beroepsduikers te- in de nacht van 15 mei rubberboot naar het zend- ïeren om brand te stichten dynamiet een ontploffing te ken op een olieleiding, dag moesten Hendrik „Bul" (62). directeur van Nord- ncurrent Veronica, en zijn :ker Norbert J. (49) zich 'den wegens uitlokking misdrijf. slag zelf werd de duikers last gelegd. De dagvaarding de alleen dat zij in Scheve- '™een rubberboot hadden uit boor het plegen van geweld- op zee. Dat gaven de ver- ook toe. Zij verklaarden jn dat zij hadden gehandeld N3 acht van Norbert J. en dat ftlwey hun geld had verschaft uitrusting. Verzoening de rechtszaal niet meespeel de verrassende verzoening Radio Nordsee en Radio a, die gisteren bleek uit een an de Zwitserse eigenaren Bollier en Meister, Haagse officier van Justitie van 't Veer. raf-sers verzoeken de officier in ef om de verdachten „niet ordelen of in ieder geval zijn in het vonnis". Volgens eft de nieuwe directie van a de broers Dirk en Jaap rdachte V. aangeboden iade die bij de aanslag is oht te vergoeden. Bollier zei ons vanochtend pilt verwacht van vanavond genavond: zonnig en droog let een zwakke tot matige lelijke wind. In de nacht en l hier en daar mist en min. 'an li tot 6 graden. Maxima I graden, gemaakt om 12.40 uur). BUITENPOST Een centimeter be tekende voor de 34-jarige metselaar Freerik de Bruin uit het Friese plaatsje Augustina het verschil tus sen leven en dood. De Bruin werd in een danszaal in Buitenpost ge troffen door een kogel uit een soort balpen. De kogel ketste af op een rib. „Een centimeter hoger of lager en de man was in zijn hart getrof fen en om het leven gekomen", zel den artsen. De politie zoekt nu naar de eige naar van het vreemdsoortige wapen, dat door een van de danslustigen op een tafel was gevonden. Niets vermoedend drukte de vinder op een knop aan de zijkant van de balpen waarop het wapen afging en de kogel de tegenover hem zittende De Bruin trof. Het bloedende slachtoffer werd di rect naar het ziekenhuis gebracht. De wond viel mee: de metselaar is vandaag weer aan het werk gegaan. Het op een balpen lijkende wapen is al meer in Nederland aangetrof fen. Het wapen is afkomstig uit West-Duitsland. In ons land is het verboden. De drie beroepsduikers, die aanslag op Radio Nordsee uitvoer den en daarvoor vanochtend één jaar gevangenisstraf tegen zich hoorden eisen, worden hrfer de rechtszaal binnengeleid. en omgeving, morgenavond voor Breestraat en omgeving gaan gewoon door. In de vergadering deed de wet houder een beroep op de raad om het belang van het instellen van een promenadegebied in te zien, ook uit het oogpunt van de streek- functie op winkelgebied van Lei den. Hij wees erop, dat Leiden klaar moet zijn om de concurren tie met winkelcentra aan te kun nen. Duidelijk doelde de wethou der op het winkelcentrum Leidsen- hage, waarvan men ook in het Leidse gebied zuigkracht op de consument verwacht. Voor raadsverslag zie verder de stadspagina. LEIDEN De bewoners van sen huis aan de Lijsterstraat seken gisteren wel erg vreemd jp, toen daar plotseling een vol komen over zijn toeren geraak te bok dwars door de voorruit de zitkamer binnensprong om vervolgens na een even ferme duik door het achterraam zijn heil in de tuin te zoeken. Tever geefs, want de inmiddels ter assistentie geroepen politie deed driftige pogingen om 't nerveu ze dier onder meer met behulp van touwen te overmeesteren. De bok wenste zich echter niet te laten vangen en drong na een enorme sprong over het tuinhek de achterkamer van de buren binnen, waar het dier eveneens danig huis hield. De dienaren van Hermandad dach ten er al over om het dier dat als gevolg van alle tumult steeds wilder werd neer te schieten toen een van de buurt bewoners kans zag de bok te vangen. Hij deed dat door mid del van een hem toebehorende geit, waarvan tot ieders opluch ting een kalmerende invloed op de bok uitging. De bok bleek uit het slachthuis te zijn ontvlucht na aldaar door een in Leiden wonende Marokkaan ter bewa ring te zijn afgeleverd. Ontevredenheid over vergoeding kleuteronderwijs DEN HAAG (ANP) Bij de ge meentebesturen heerst grote onte vredenheid over de vergoeding voor het kleuteronderwijs. Dit zegt de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in een brief aan de staats secretaris van Onderwijs en Weten schappen. De vereniging dringt er bij de bewindsman op aan om de vergoedingsbij dragen meer met de werkelijke kosten in overeenstem ming te brengen. Zo langzamerhand, aldus de VNG, is er een onmogelijke situatie ont staan. De normen voor exploitatie voor 1970 en 1971 zijn nu, 19 respec tievelijk 7 maanden na het verstrij ken van de wettelijke termijn, nog niet vastgesteld. Zowel voor het kleuteronderwijs als voor het finan cieel beleid der gemeenten is het fnuikend, dat men niet weet waar aan men toe is. De vereniging verzoekt de staats secretaris haast te maken met de vaststelling van de normbedragen. BRUSSEL (ANP) De kustvaar der „Horizon", die eind vorige week door het Nederlandse bedrijf Leen- dert-Polman in Hansweert voor onge veer 13.000 gulden werd verkocht aan de Belgische reder Caron in Boom, wordt wellicht de nieuwe piratenzen der voor de Belgische kust. De „Ho rizon" (of hoe het schip in de toe komst ook mag gaan heten) moet de opvolger worden van de „Uilenspie gel" die in december 1962 bij Bres kens aan de grond liep en waarvan enige tyd geleden de resten zijn verwij derd. PHNOM PENH (Reuter, AP) Op de Amerikaanse ambas sadeur in Cambodja, Emory Swank, is een mislukte aanslag gepleegd. Een fiets zonder berijder, beladen met explosieven, werd voor de auto van de ambassadeur gegooid toen deze van zijn huis naar de ambassade reed. Op de fiets die vanochtend om half acht uit een zijstraatje werd ge gooid, bleek 50 kg. aan kneedbommen te zijn bevestigd, die echter niet tot ontploffing kwamen. De fiets schampte de auto. De ambassadeur heeft van het incident niets gemerkt. Maar een wacht in de auto die het wel zag, waarschuwde de militaire politie. De 49-jarige Emory Swank werd een jaar geleden benoemd tot am bassadeur in Pnomh Penh. Daarvoor was hij plv. onder-minister van- Bui tenlandse Zaken voor Europese Za ken. Swank is de eerste Amerikaanse ambassadeur in Cambodja sedert het voormalige staatshoofd Prins Noro- KOM NAAK HET 1 \DOLFIROPAMvoor fiv\ 'NPOLFUNe --x In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. dom Sihanoek in 1964 de diploma tieke betrekkingen met de V.S. ver brak. Deze betrekkingen werden in' juli 1969 hersteld. NOORD WIJK De N.V. Pakhoed in Rotterdam heeft, zo vernemen wij, Grandhotel „Huis ter Duin" verkocht aan de Haagse hotelexploitatiemaat- schappij „Hotex". Twee jaar geleden kocht Pakhoed dit door Tappen beek groot gemaakte familiehotel van de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen. Er hebben lange tyd geruchten ge- oirculeerd, dat „Huis ter Duin" zou worden afgebroken en dat daarvoor in de plaats een appartementenhotel zou komen. Inmiddels is men er vorig jaar toe overgegaan deze bekende Noordwykse horecavestiging, die al- tyd geopend was van omstreeks 15 mei tot 15 september, een Jaar exploi tatie te geven. Directeur Cleypool heeft daarmee zeer goede resultaten geboekt. Wat er nu met „Huis ter Duin" gaat gebeuren kon men ons nog niet mededelen. Het meest waarschyniyke is, dat het voorlopig in stand zal biy- ven en dat de huidige exp^ttatievorm zal worden gehandhaafd. Wandelen of stilstaan? Van beslissingen van B. en W. en de raad op korte termijn hangt het af of het in het centrum van Leiden wandelen of stilstaan wordt. Wandelen in het voetgangersgebied, dat wethouder Kret volgende maand op proef wil instellen, of stilstaan door uitstel van de behandeling van de be treffende nota tot na de veel meer omvattende problematiek van de pas verschenen binnenstadsnota. Tot een pas-op-de-plaats, die ook inhoudt, dat Leiden de proef neming met de Haarlemmer straat-promenade opnieuw gaat verlengen, leidt een voorstel in de raad van de WD, dat direct enige steun kreeg. Voor wethouder Kret was het een beetje venijn in de staart van het voor hem toch al niet gemakkelijke raadsvervolg van gisteravond. Men moet zich met de wethou der afvragen of het verstandig is deze zaak uit te stellen. Andere steden zijn Leiden vóór met een promenadegebied in de binnen stad, deels met succes, deels met minder succes. Maar er zal iets moeten gebeuren om het stads centrum aantrekkelijk te maken en zijn functie als streekcentrum te laten behouden in concurren tie met kille winkelcentra in de omgeving, kolossen van beton en glas, die gemakkelijk te bereiken zijn. Per auto is de Leidse binnen stad dat niet en zal dat ook nooit worden, maar een stuk sfeer kan ertoe bijdragen het centrum aan trekkelijk te maken voor de con sument. Daarbij moet men zich dan nog twee dingen bedenken. In de eer ste plaats, dat de automobilist maar een betrekkelijk klein per centage vormt van de bezoekers van de binnenstad. En in de twee de plaats, dat de NZH de eerste plannen klaar heeft om het cen trum beter en frequenter bereik baar te maken. 18 PAGINA'S Het liberale tweede-kamerlid mr, A, Geurtsen heeft vier weken doorgebracht in Zuid-Afrika. Op uitnodiging van het departement van inlichtingen. Zijn indrukken zijn nogal ver ward, maar toch concludeert hij: „Zuid-Afrika is op de goede weg". PAGINA 7 Peron, ex-dictator van Argentinj?, schfjnt te moeten teruggaan. PAGINA 9 Twee Oegstgeester scholieren zaten een week in Spaanse cel. De Leidse raad sprak veel, maar besloot weinig. STADSPAGINA De KNVB wil er by de wereld kampioenschappen in 1974 by zyn. PAGINA 13 EMORY SWANK GRONINGEN (ANP) De ge meenteraad van Groningen wil dat de regering zo spoedig mogeUjk een einde maakt aan de bouwstop voor de ryksuniversiteit in deze stad. In een gisteravond aangenomen motie zegt de raad dat de werkloos heid stygend is en dat deze volgens de verwachtingen van de regering in de komende maanden in de provincie Groningen tot een onaanvaardbaar peil dreigt op te lopen. De motie, ingediend door de PvdA, kreeg slechts een zeer kleine meer derheid van stemmen. Schoenreparatie sinds 1929 KLAAR TERWIJL D WACHT DAMESHAKKEN 2,50 p.p. HERENHAKKEN 2,95 p.p. KOREVAARSTRAAT 17 teutvs Uit het Leidsch Dagblad van 7 September 1871: De politie alhier heeft aan houding gedaan van circa 1.000 kilogrammen lood, die op onderscheidene buiten verblijven in den laatsten tijd waren ontvreemd. Naar men verneemt, zou de heer J. van Dam Jz. se dert 1848 burgemeester der ge meente Bodegraven, als zoo danig zijn ontslag aanvragen Brussel. 5 September. Vol gens de Etoile staken de werktuigmakers den arbeid in verscheidene werkplaatsen en zullen die der overige werkplaatsen spoedig hun voorbeeld volgen. Zij eischen vooral vermindering van werkuren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1