Nederlandse had bom in koffer IERSE STRIJ WOED VOOR Militaire balans hulpeloze voor steuntje politici SM Cfievrtf^ Doodstraf tegen Ali gee i si Sabri'; klik ket* EEG zoekt compromis voor geld LEIDSCH DAGBLAD A olksfront wil El Al-toestellen opblazen (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Pogingen van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina om twee El Al-vliegtuigen in de lucht op te blazen zijn mislukt. Een Peruaans en een Neder lands meisje hadden onafhankelijk van elkaar van hun Ver loofdes die tot het Volksfront bleken te behoren een koffer meegekregen naar Israël, die explosieven bleken te bevatten. Deze hadden in de lucht automatisch moeten ontploffen. Zij waren beide krachtig genoeg om de vliegtuigen te doen neer storten. (Van c correspondent) PARIJS Bij het beraad plaatsvervangers van de ministers van Financiën van de tien rijkste landen van het westen waaronder Nederland schijnen in de „familie" van de zes EEG-landen. lichte vor deringen te zijn gemaakt in de rich ting van een compromis. Als uitgangspunt voor die toenade ring hebben de tien vastgesteld, dat de verantwoordelijkheid voor de huidige monetaire crisis eerlijk on der elkaar moet worden verdeeld: een conclusie, waarmee de V.S als rijkste lid van de rijkaards-club dus als hoofdschuldige worden vrijge sproken. Maar die clementie heeft de Ameri kaanse afgevaardigde toch niet ver leid de stappen te doen. die alle an dere landen graag hadden gezien, te weten een belofte tot herziening van het goudgewicht van de dollar oftewel een devaluatie. Zelfs tot enige toezegging inzake een ophef fing of vermindering van de 10 ex tra procenten die Washington op alle import is begonnen te heffen, heeft de Amerikaanse voordvoerder niet willen gaan Wanner de Amerikanen blijven weigeren de helft van de weg af te leggen, waartoe ze vorige week ook door de directeur van het interna tionale monetaire fonds, de Frans man Schweitzer, werden uitgenodigd, schijnt er enige beweging te komen in het andere kamn Rinaldo Ossola die als ondergoeverneur van de Ita liaanse staatsbank dp experts van de tien presideert, heeft een voorstel ge daan tot een collectieve revaluatie van de valuta binnen de EEG. die daarna weer als vroeger alle gefi xeerd zouden kunnen worden. Bij die revaluatie zou dan reke ning kunnen worden gehouden met het koersverloop, dat zich tijdens de periode van zwevende mark, gulden en Belgische frank heeft afgetekend. Volgens berekeningen van de OESO zal de mark dan nogmaals met acht, de gulden met vijf, de lire en de Lu xemburgse frank met drie en de Franse frank met één procent in waarde moeten stijgen Tot dusver heeft de weigering van Parijs aan de vasfp koerswaarde van de frank iets te veranderen. Frankrijk in ieder geval geen wind eieren gelegd. De minister van Fi nanciën. Giscard d'Eriaing, die zijn gedragslijn in overleg met president Pompidou bepaalt, heeft bovendien nog tien dagen de tijd om zijn hou ding vast te stellen, want. op 15 De twee meisjes kennen elkaar niet en reisden in versohillende toestel len. Aangenomen wordt dat zij te goeder trouw zyn, want als de opzei; geslaagd was, dan waren ook zij om gekomen Er is niet officieel bekend gemaakt wie de meisjes zyn, van waar en wanneer de bewuste vlieg tuigen zijn vertrokken en waar de explosieven ontdekt zijn. De politie is zeer spaarzaam met mededelingen en wilde niet bevestigen of het Ne derlandse meisje Henriette Winde- meyer heet. Niet duidelijk is, of de explosieven bij de veiligheidscontrole voor ver trek zijn ontdekt of eerst bij aan komst in Tel Aviv. Het laatste is hec meest waarschijnlijk. Koffers van passagiers worden niet onderzocht, omdat men er vanuit gaat dat nie mand er op uit is zelfmoord te ple gen. Iedere passagier moet zijn eigen bagage identificeren en pas daarna wordt dit in het vliegtuig geladen. Puur geluk rige gevangenisstraffen zijn veroor deeld. waren op missie voor het front en tenslotte liet het fror.t vorig jaar februari ook een Swissair - vliegtuig op weg naar Tel Aviv in de lucht exploderen door een tijd bom. MAANDAG 6 SEPTEMBER Terry Weller en zijn vrouw maand geleden werd de baby uit i afkomstig was uit Harlow in Pat zoenen hun zes maanden oude de kinderwagen gestolen. Maar de j havenplaats Huil op te sporen, dochtertje Denise. Ruim een politie slaagde er in het kind dat Uit de „militaire balans" van het waar is gestegen, maar op het De „militaire balans" heeft volgens ontwapening niet louter een schim- Internationale Instituut voor Stra- thans bereikte niveau schijnt te de heer Neuman een relatief be- menspel zijn. bedoeld om het gewe- tegische Studies in Londen die worden gehandhaafd. De Russen langrijke betekenis. Het in Londen i ten te sussen. Het Volksfront heeft gebruik wil- j onlangs werd gepubliceerd kunnen beschikken nu over 1500 a 1600 van j gevestigde instituut verzamelt het j Het socialistische Tweede-Kamerlid len maken van de praktijk dat alleen j volgens de heer H. J. Neuman, di- deze raketten. j hele Jaar door alle militaire gege- mr. M. van der Stoel, lid van de het Nederlands Insti- vens dje men pakken kan krij- Kamercommissie voor defensie. Vredesvraagstukken in V erleggen gen Deels worden die gedestilleerd geeft bijvoorbeeld onomwonden toe paar opmerkelijke B^e partijen zijn echter bezig hun j uit de papierbrei die alle ministeries dat er in de feitenkennis van de afschrikkingskracht van land naar ter wereld uitbraken en uit de vele politici grote leemten zitten, zee te verleggen. Amerika vervangt militaire en semi-militaire vakbla- Wel gaat er in de staatscommissie de onderzeeboten die met Polaris- den. Maar ook enige tientallen ei- voor defensie wat meer over tafel raketten waren uitgerust door de gen correspondenten dragen er toe dan in de Kamercommissie, maar krachtigere en nog dodelijkere Po- bij dat het instituut als vrij gezag- het blijft behelpen. Want alleen seidon die tien koppen telt. Bij de l hebbend wordt beschouwd. Russen neemt het aantal onderzee-1 Desondanks zijn er ongetwijfeld dat j boten snel toe. De heer Neuman ..blinde vlekken" in de opsomming ziet dit niet als een direkt ongun- van wapens en soldaten die de „mi stige ontwikkeling omdat de kans litaire balans" elk jaar biedt. Dat komt gewoon, zegt de heer Neuman. omdat geen enkele regering vertrou welijke gegevens verstrekt wordt onderzocht. Hec j recteur van Nederlandse meisje vertelde in her j tuut voor vliegtuig aan een Israëlische mede- Den Haag, passagier dat zij van haar vriend, conclusies worden getrokken. Het die oorspronkelijk van plan was met meest is hem opgevallen dat de te gaan maar de reis on Sowjet-Unie zijn militaire macht in Azië aanzienlijk heeft kunnen ver sterken. zonder dat dit ten koste is BELFAST (Reuter/AFP/DPj De golf van terreur met boma gen en schietpartijen duurde hJ| hele weekeinde in Noord-ij voort. Zondagavond werden da ntien mensen bij explosi branden gewond. Zaterdag moest een jongetji tien jaar met een ernstige hl wond die hij bij een bomexploj Belfast had opgelopen naar een kenhuis worden gebracht, ontploffing werden voorts een tair en twee burgers gewond. Een Britse soldaat overleed dagochtend nadat zijn landrovel bij de grens met de Ierse repi door een mijn was opgeblazen. I van zijn metgezellen werden jj gewond. Elders kwam een burgi de vlammen om na een bomontj fing ii De winkel. Nflt had uitgesteld. haar het laatste een koffer had meegekregen. De Is raëlische vond het een vreemd ver haal en rapporteerde de zaak aan de veiligheidsofficier. Dit verhaal wijst erop dat op dat moment de bom in het vliegtuig was. Het zou dan puur geluk zijn dat het vliegtuig niet is ontploft. Aangenomen wordt, dat beide vlieg tuigen uit West-Europa kwamen. Als tijdstip komt donderda; gegaan van de sterkte in Europa. Ten oosten van de Oeral hebben de Russen nu eenenveertig divisies, is drie meer dan vorig jaar achttien meer dan drie jaar gele den. In Europa liggen nu eenender tig divisies. toevallige oorlog d door de eigen opstellin- Opvallend is ook dat de strategische gen minder kwetsbaar te maken. 10 i Lon- Koreanen uit Vietnam Zuid- Korea zal begin volgend Jaar onge veer een vijfde van zijn 50.000 mili tairen uit Zuid-Vietnam terugtrek ken. zo is vrijdag in Seoel bekend gemaakt. Twee Zuidkoreaanse bri gades gaan naar huis. Sinds de Zuidkoreaanse troepen in 1965 aan de strijd gingen deelnemen, verloren zij 3.000 man aan doden. Daartegen over zouden zij meer dan 33.000 le den van de Vietcong en Noordviet- namezen hebben gedood en ruim 4.000 krijgsgevangen hebben ge maakt. BEKROONDE VOCALISTEN 'S-HERTOGENBOSCH (ANP) De jury van het 18de internationale vocalistenconcours, waarvan zaterdag in Den Bosch de finale werd gehou den, heeft de pryzen als volgt toe gekend: De eerste prijs by de sopranen was voor Horiana Branisteanu (Roemenië). Hier werd geen tweede prijs toegekend. Van de alten-mezzo-sopraan won Yuko Tsji (Japan de eerste prijs. De prijs van de ambassade van de Duitse Bondsrepubliek ging naar Margit Neubauer (Oostenrijk) De tweede prijs bij de tenoren (er is geen eerste prijs) ging naar Wyr.- ford Evans (Engeland). Bij de bas sen-baritons gingen de twee eerste prijzen naar Thomas Thomaschke (Duitsland) en Robert Holl uit Rot terdam. Ook hier werd geen tweede prijs toegekend. De studiebeurs voor de interna tionale zomercursus voor vocalisten in Vught is gegaan naar Nan Chris tie (Schotland). De prys voor de stad Den Bosch voor bijzondere pres taties over het heie conocurs en ae prijs van de Kon. Ned. Vereniging tot bevordering der Toonkunst vooi Nederlandse deelnemers werden niet uitgereikt, omdat het daartoe ver eiste talent niet aanwezig werd ge acht. raketten vrolijk ordt voortgezet ondanks de zoge naamde SALT-besprekingen over ontwapening. aanmerking. Die avond heeft de havenpolitie van het vliegveld bij Tel Aviv alle bagage van een aan komend El Al-vliegtuig onderzocht. De douane is in staking, waardoor iedereen zonder onderzoek door kan lopen, en de politie deelt daarom mede dat er niet naar smokkelaars werd gezocht, maar dat het om een veiligheidscontrole ging. Vorige week is nog een poging ge daan om wapens in een El Al-vlieg tuig te smokkelen. De wapens waren verstopt in een taart en bleken bij bij hebben gekregen, de controle speelgoed te zijn. Aan Oppervlakkig gezien zou men uit de „militaire Balans" kunnen opmaken dat de Russen een grote voorsprong hebben in de bouw van raketten. Dat is ook zo. als men alleen op de aantallen let, maar daar staat te genover dat de Amerikanen er we liswaar nauwelijks meer raketten dat zij kreeg (Van onze correspondent STOCKHOLM (GPD) De Rus sische schrijver Alexander Solsje- uij «cunu s—s-". "J nitsin heeft ondanks alle tegenwer de intercontinentale Minuteman I Nobelstichting: Solsjenitsin Prijs mand met veel internationale tacten kan enigzins achter de cij fers die verstrekt worden kijken. Betrouwbaarheid Een zelfde mening is dr. J. Niezing. lector aan de Koninklijke Militaire extremistische "provisid van het ondergrondse Ierse Rep keinse Leger (IRA) hebben g] avond een plan van vijf punter kendgemaakt dat een einde maken aan wat zij noem doodstrijd van ons volk" in 1 der Brits bestuur staande Ierland. Ln De "provisionals" verlangen jllf middellijke stopzetting van de Jjj. pagne van geweld van de IT troepen tegen het Ierse volk",j[g] heffing van het provinciale pj, ment in Belfast, vrije verkiezif (met de garantie van niet-in» 1 ging) voor een regionaal pist ment voor Noord-Ierland "als ej stap naar een nieuwe regerl' structuur voor heel Ierland", a te vrijlating van alle "Ierse poj°I ke gevangenen" in Engeland en'zl( les, en een garantie betreffl schadevergoeding "voor allen ere direct of indirect te lijden hel I gehad van Britse gewelddaden", loei Academie in de sociologie Naast het Internationale Instituut log en vrede, toegedaan Hij vindt voor Vredesonderzoek in Stockholm, daarom de „militaire balans" een dat het jaarboek ..Bewapening Ontwapening" uitgeeft, geeft het on afhankelijke Londense instituut toch enigszins houvasf aan hen die proberen een inzicht in de mili- t?ire krachtsverhoudingen in de we reld te krijgen. genomen wordt dat dit een proef voor een grotere actie. Het Volks front was ook verantwoordelijk voov de vliegtuigkapingen, nu precies een jaar geleden. Drie Frangaises. die vorige maand in Israël tot langdu- UITGEWEZEN TSJECH WEER IN ONS LAND DE BILT (ANP) De 22-jarige Jiri Broz die vorige week uit Neder land werd gezet is zondagmiddag met toestemming van staatssecreta ris Grosheide (Justitie) naar ons land teruggekeerd om herziening van zijn zaak te bepleiten. Hij had in Parijs van de Nederlandse ambas sade een geleidebriefje voor de reis naar ons land gekregen. Vandaag zou hij bij de politie op nieuw om een verblijfsvergunning vragen, zo deelde hij na aankomst mee. Zijn eerste verzoek om een ver blijfsvergunning op grond, van poli tiek vluchtelingschap was door hei ministerie van Justitie afgewezen De Tsjech kwam enkele maanden geleden Nederland binnen nadat hij in Athene uit een Tsjechoslowaaks reisgezelschap was weggelopen. Hem werd in ons land politiek asiel geweigerd, onder meer omdat hij al enige tijd in Frankrijk had verbleven voordat hij in Nederland aankwam. Jiri Broz zei zondag dat hij altijd van plan was geweest naar Nederland te vluchten. Hij had van uit Athene al naar de Stichting bij stand buitenlandse studerenden in Utrecht geschreven met het verzoek hem uit te nodigen naar Nederland te komen. king en Nobel oorkond eontvangen. Dit be vestigde een woordvoerder van De heer Neuman signaleert ook dat Nobelstichting in Stockholm. Het aan het Londense Instituut tot de con- deze Priis verbonden bedrag van clusie is gekomen dat het aantal 280000 ?ulden is °P een bankreke- „land"-raketten in Rusland welis- ninS °P naam van Solsjenitsin in Zwitserland gestort. De medaille en de Nobelprijsoor konde zijn door vrienden van de schrijver vanuit Zweden naar de Sowjet-Unie gesmokkeld. Tijdens het weekeinde onthulde een ex-Moskou- correspondent, de Noor Per Egil Hegge dat het gedeeltelijk de schuld is van de Zweedse ambassade in Moskou dat Solsjenitsin zijn prijs niet in ontvangst kon nemen op de ambassade daar. De schrijver ver klaarde vorig jaar dat hij bang was naar Stockholm te reizen om de prijs in ontvangst te nemen. Hij vreesde niet meer in de Sowjet-Unie te wor den toegelaten bij terugkeer. Zijn verzoek de prijs via de am bassade in Moskou te mogen onit- mvangen werd door ambassadeur Gu ar Jarring afgeslagen volgens Hegge, die in februari Rusland moest verlaten. Hij was de verbin dingsman tussen de Zweedse am bassade en de schrijver. op zichzelf goed ding met een vrij hoge mate van betrouwbaarheid. Je kunt, zegt dir. Niezing, ook mis bruik maken van de „militaire ba lans"; het wordt vaak gebruikt om er extrapolaties mee te bereiken. Bijvoorbeeld door te zeggen: de Belang Russen ziJn bard bezig hun achter- I stand in onderzeeboten in te halen. Vooral de politici hebben daar groot i dus jongens, wij ook meer boten belang bij. Een op verdediging inge- bouwen Een punt van overweging stelde krygsmacht kan zich permit- I is ook- ^at met een bepaalde bedoe- dat de/^n ff? lets on-iltag losSelaten mUitaire gegevens der die van de mogelijke tegen: 'dé I der ligt' Het binnendringen n- het echte beeld kunnen r vormen. Vliegtuigongeluk eist 109 levens JUNEAU. ALASKA Een straal- passagiersvliegtuig met 109 mensen aan boord 102 passagiers en 7 be manningsleden is zaterdag vlak voor de landing in Juneau, tegen 'n berg gevlogen. Alle inzittenden zijn omgekomen, zo is van officiële zijde De Boeing 727 van de Alasa Air lines vloog tegen de 762 meter hoge top van de Chilkooit bergen in het Tongass woud. acht minuten voor het had moeten landen in Juneau, 32 kilometer oostelijker. Wellington deelde mee dat het toestel in stuk ken is gebroken maar niet is uit gebrand Op het tijdstip waarop het ongeluk gebeurde regende het hevig bij het vliegveld' van Juneau maar volgens de verkeersleiding was 't weer op die plaats van het ongeluk „vrij goed". In dit ruige berggebied kan het weer sterk verschillen op kleine af standen tussen de bergwanden. Werkloosheid in VS In de Ver enigde Staten is de werkloosheid in augustus gestegen van 5.8 tot 6.1 procent van de beroepsbevolking. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor I arbeidsstatistieken bekendgemaakt. Dierenvriend zaait paniek (Van i correspondent) KOPENHAGEN (GPD Frede- rik Larssen in het Deense stadje Aarhus beweerde dat hij een panter was tegengekomen in een trappenhuis, maar zyn vrouw was van mening dat hij teveel had gedron ken. De panter zelf hield ze voor een variatie van de bekende rose olifan ten. totdat ze het beest zag liggen. De politie was gedwongen de panter af te maken en onderzocht de ont snapping van het dier uit de stede lijke dierentuin. Tijdens het onderzoek moest nog 'n wolf worden neergeschoten die het centrum van de stad onveilig maak te en men begon al snel aan opzet te denken. Gebleken is nu dat één van de dierenverzorgers zijn liefde voor de aan hem toevertrouwde bees ten zover dreef dat hij het niet kon verdragen ze achter tralies te zien. Af en toe liet hij er een paar de vrijheid kiezen eh hij bevestigde dat hij 80 pet van alle hem beschik bare sleutels van de dierentuin heeft uitgedeeld aan schoolkinderen tussen de 10 en 15 jaar. Dan kunnen ze tenminste die beesten vrijlaten die zij leuk vinden, verklaarde hij te genover de politie. De stad was in paniek en de man werd ontslagen. Bormann, agent van de Russen? NEW YORK (DPA) Het voormalige hoofd van de West- duitse geheime dienst generaal Reinhard Gehlen schrijft in zijn memoires, dat Martin Bormann agent van de Sowjet-Unie ge weest is. De New York Times, die dit meldt, bericht voorts, dat Geh len in zijn memoires van opvat ting is, dat Bormann na de oor log in de Sowjet-Unie als advi seur voor kwesties inzake Duits land heeft gefungeerd en daar nauwelijks drie Jaar geleden is gestorven In de memoires van Gehlen, die binnenkort worden gepubliceerd, spreekt Gehlen al dus de New York Times, de wijdverbreide veronderstelling, tegen dat Bormann hetzij bij 'n vluchtpoging uit de Führerbun- ker in mei 1945 om het leven gekomen is, hetzij in Zuid-Ame- rika een schuilplaats gevonden heeft. Gehlen is van oordeel, dat Bormann. nadat de bunker van Hitier door Russische troepen omsingeld was, overgelopen is en in de Sowjet-Unie asiel kreeg ming van de Kamerleden onttrekt. Het beleid wordt door de NAVO be paald en de Kamerleden komen pas in actie als alles al geregeld is. Je ziet volgens hem dan ook dat erdedigingssysteem vergt namelijk een steeds groter deel van het de- een extra aan slagkracht. Nu beto- fensie-budget zich gen de militaire NAVO-leiders dat het krachtsverschil me de landen van het Oostblok de laatste jaren groter is geworden dan de strategi sche speling toelaat. Een direkt gevolg hiervan is dat druk op de politici wordt uitgeoe fend om meer geld voor het militai re apparaat ter beschikking te stel len. Deze politici moeten dit op hun beurt weer „verkopen" aan hun kie zers, want die zullen in de beurs moeten tasten. En tegelijkertijd moeten ze aannemelijk maken dat de besprekingen over wederzijdse ADVERTENTIE Waarnemers in Belfast bestel],' len het plan als een o regelreU oorlogsverklaring. Zij vre besluit om de "terroristische pagne" te verhevigen, al gevallf/ en dat het plan van de "provj nals" slechts als voorwendsel om deze week nog de geweld) op te voeren. ADVERTENTIE jj De nieuwste rage: Voor maar één piek bij de pomp* (tanken hoeft niet) 'Alleen bij Chevron stations met Klikker-affiesje CAIRO (AFP, ANP) Tegen ne- gen beklaagden in het proces in Caï- ro. onder wie de 51-jarige voormali- j ge vice-president Ali Sabri, is zater dag de doodstraf geëist. De openba re aanklager eiste voorts levenslan ge gevangenisstraffer tegen drie be klaagden. De twaalf Egyptenaren, die een belangrijke rol in het openbare le ven hebben gespeeld, staan voor een drie leden tellend revolutionair tribu naal terecht op beschuldiging van hoogverraad of medeplichtigheid aan hoogverraad. Zii zouden in mei J.l. hebben getracht dr regering van president Anwar Sadat met hulp van het leger omver te werpen. De ver dachten hebben verklaard onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. De rechtbank verwierp de stel ling van de verdediging dat het tri bunaal ongrondwettig is en daarom niet bevoegd de beklaagden te be- j rechten. De verdedig'ng had dit op j de openingszitting van 25 augustus j jl aangevoerd. I De openbare aanklager, d!r. Aboe Zeid, verklaarde zaterdag dat het verzet van de beklaagden tegen de regeringspolitiek niet alleen maar 1 een kwestie van meningsverschil was. zoals de verdediging zei. Er is een duidelijk onderscheid tussen verschil van mening en samenzwering. Ali Sabri dacht dat er niemand intelli genter is dan hij en wilde de macht j grijpen en de gehele natie aan zich onderwerpen, aldus de openbare I aanklager die de voormalige vice-pre- I sident de gevaarlijkste beklaagde en de voornaamste aanstichter tot het komplot noemde. Ali Sabri, zo vervolgde dr. Zeid, I was gekant tegen de vredesinitiatie ven van president Sadat en had ook I bezwaar tegen de vorming van een federatie met Libië en Syrië, slaagde er in de anderen tot plannen over te halen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6