'Einde van een mooie reis [/MS\ prögwmM] koningin vermoeid terug op Schiphol: rffV)vandaag OVERVALLERS WASSENAAR ...e/7 gisteren l Groep van 235 stuurt WEER THUIS brief over abortus TVmorgén\ ..,ANDAG 6 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 jsCHIPHOL/DJAKARTA In een DC-8 van de KLM et koninklijk paar gisteravond om tien uur teruggekeerd het officieel bezoek aan Indonesië. Op het platform ren ter begroeting onder meer Prinses Margriet en mr. n Vollenhoven, alsmede minister-president Biesheuvel vice-premier Geertsema aanwezig. (Kleur) Pip en Zip (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) De Flaxton Boys. TV-serie voor de jeugd (NCRV) De brandstichter. TV-film (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Arsène Lupin. Politieserie (NCRV) De slag: om Moskou. Filmdocumentaire (NCRV) Hier en nu (NCRV) Ander Nieuws (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) Het einde van een mooie reis", we koningin vermoeid aan 't ein- van de lange dag. waarin zij met jon mee in 18 uur naar Nederland Op het donkere platform, be- door tientallen politiemannen, Ite ze met Prins Bernhard na kort oponthoud in het ontvangst- hum in een hof auto, waarin ze 3 reed naar Soestdijk. Indonesië nog niet meeklinken. En ook minister Schmelzer kon niet de politieke munt uit het bezoek slaan die hij geambieerd had. Malik bleef beleefd glimlachen en ook hier werd de waarnemers in de afgelopen weken niet duidelijk dat Nederland vooruitgang had geboekt in de re latie met Indonesië. Vriendschap h het vertrek van het koninklijk F van het vliegveld in Djakarta ••If de vraag of het bezoek ook zijn telijke diensten heeft bewezen de vaderlandse commercie op luchthaven hangen. Al degenen, met de koningin hebben meege- 1 op de culturele ronde door de jrie en schatmakers van Indone- jnoeten ons maar niet te hard (n wanneer we het konmklijke ptje op de belangen van het va- md drukken. Zelfs een hoogge- jste autoriteit uit het gevolg koningin deelde ons op de I ochtend in Djokjakarta mee: i staatsbezoek heeft natuurlijk t maar zin wanneer het econo- vervolg voor beide landen I hebben het al eerder vanuit jtkyktoren bij het koninklijk be- bericht: het handelsverkeer dat jrland met het voormalige rijks- en pindt vertoont al jaren de dalen- jirve, die men gemakkelijk kan Ijpen wanneer men de geogra- 13.9e positie van Indonesië op de idmarkit bekijkt t verkeer met landen als Austra- h Nieuw-Zeeland is aanzienlijk ioper, men doet er verder goed te bedenken met welk een ver- l en succesrijke kracht Japan economische en politieke positie ^fe*e ontwikkelingslanden van P| en Afrika aan het versterken Rijkdom lonesia met zijn bodemschatten •••(i rijkdom op de vijfde plaats in lereld staan, klampt zich vooral Jartstochtelijke wijze vast aan 'U^japanse kapitaal. Minister Ma lei ons niet te geloven in een v bestel van economische kolo- 5atie, maar gaf aan de andere te kennen dat voorzichtigheid geboden is om Indonesië niet bootmachten uit te leveren. |ar met die schatrijke kaasiers dollars bedrijven al evenzeer overrompelende spel wil het ne| ,jwel degelijk zijn toekomst ver ren. We spreken ruim twee we- lang met vele Indonesiërs: er niemand die de versterking van ponomische belangen met Ne- ,jnd propageerde. Indonesië heett eini^Amerika en Japan gekozen: het jt van het staatsbezoek, waarop j itoriteit uit het gevolg doelde, men in de toekomstmuziek van Maar goed, het staatsbezoek heeft in elk geval bewezen dat de Indone sische regering er veel aan gelegen was om duidelijk te maken hoeveel hoogachting en vriendschap het ten opzichte van het Nederlandse ko ningshuis koestert, de geschiedenis tussen beide landen kreeg er een lief hoofdstukje bij vol van het respect van de autoriteiten in de hoofdstad en de gelukzalige gevoe lens van de vorsten. En mindere hoofden in het binnen land. Hier was de vreugde om het bezoek van de koningin het grootst. Men merkte inmiddels wel op dat het slechts een deel van de oudere generatie was die bij het aanschou wen van de vorstin in blijdschap ont stak. De laatste dansvoorstelling bij voorbeeld, die vrijdagavond op Bali geheel in het duister plaatsvond, werd door honderden Jongeren bijge- oond. Toen de lichten na afloop aangin- gen en een eenvoudig ceremonieel be gon verdween iedereen weer: men was voor het dansen gekomen. In Djakarta stonden zaterdagmiddag I slechts meisjes en jongens onder de 16 jaar langs de route, duizenden weliswaar maar toch, zoals onze j vrouwelijke gids in de bus ons toe vertrouwde, op hoger bevel naar buiten gestuurd. 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 Kunstsignalering (NOS) 7.30 (Kleur) Coronation Street (VARA) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.20 (Kleur) Met de muziek mee (VARA) 9.20 De sombere rivier. Russisch tv-feuilleton. Deel De Gromows. (VARA) 10.25 (Kleur) Journaal (NOS) 10.30 EHBO: inleidende les. Herhaling (TELEAC) Verklaring Zaterdagmiddag las de koningin een verklaring voor aan de interna tionale pers. Men zag het haar op nieuw aan hoe diep ze onder de in druk was geraakt van het bezoek aan het fascinerende land met zijn vriendelijke bevolking. "Ik ben er dankbaar voor", zei ze, "dat we zo veel mooie dingen hebben mogen zien. Als ik terugdenk aan dit ver blijf zal ik voor me zien mensen, veel mensen, ongelooflijk veel men sen. met hartelijke, vriendelijke ge zichten. Dat heeft een diepe indruk op me gemaakt". Ze zei ook: "Ik heb enkele perso nen ontmoet met wie ik heb gespro ken. Ik heb daar veel aan gehad. De studenten zeiden tegen medag oma Dat beschouw ik als een eer". De koningin noemde het s..i.Gooe- zoek de "bezegeling van een nieuwe vriendschap". Ze besloot: „In de hui dige wereld met zijn tegenstellingen en conflicten beschouw ik dat als een waardevol aspect". En Prins Bern hard voegde daar o.m. aan toe: "Een ervaring als deze hebben wij nog nooit gehad. We willen graag nog eens terug naar dit volk". Zichtbaar vermoeid keerde Schiphol werden koningin Ju- het koninklijk paar gisteravond liana en prins Bernhard verwél- in Nederland terug van het offi- komd door minister-president dele bezoek aan Indonesië. Op Biesheuvel. Geen feestvreugde in IJsselourd jute I Liza Minelli, de dochter van Judy Garland, is binnen- te zien in een nieuwe film. het verhaal zich afspeelt dertig. De film heeft 'Cabaret' en wordt in opgenomen. Liza Minel- in deze film de rol van Sally Bow- van het in de beginperiode van het DEN HAAG (ANPi In een open brief aan de Tweede Kamer hebben 235 artsen, psyohologen en juristen kritiek geleverd op de paragraaf over abortus in het regeerakkoord. Zij vinden dat ae voorwaarden die de regering aan abortus provocatus wil stellen een ernstige beperking in houdt van de handelingsvrijheid van de vrouw die abortus wil en van de medicus. De indruk wordt bedoeld of on bedoeld gewekt, dat de regering het aantal abortussen wil verminde ren, aldus de ondertekenaars Zij vinden dat bij de hulpverlening cen traal moet staan dat de vrouw, die abortus wil ondergaan, al tot een besluit is gekomen dat haar zwan gerschap niet gewenst is. De eerste voorwaarde die de rege ring stelt behandeling in een er kende ziekenhuisinriching is vol gens de 235 strijdig met de ontwik keling zoals op vele plaatsen in ons land op gang gekomen. Er moet vol gens hen voldoende ruimte worden gelaten voor poliklinische behande ling. Ook zijn de ondertekenaars hei niet eens met de twee andere voor waarden, voorafgaand advies van een wettelijk erkend team, samengesteld uit vertegenwoordigers van verschil lende beroepen, en meldingsplicht by de regionale inspecteur van de volks gezondheid. Deze voorwaarden dra gen er volgens de 235 weinig toe bij de abortus uit de taboesfeer te halen Zy twijfelen er aan of leden van zo'n team de wettelijke bevoegdheid moeten hebben te oordelen over een abortus-ingreep. Ook voor de mel dingsplicht zien zij geen reden, omdat die voorwaarde volgens hen niet in 't belang is van de vrouw en van de behandelende arts. ROTTERDAM Selama Pemu- da (welkom jongens) stond op een groot spandoek in de met slingers versierde kantine van het Ambonezenkamp JJsseloord in Capelle aan de IJssel. waar zater dagmorgen zeven uit Vught ont slagen Zuidmolukkers. die in dit kamp wonen, aanschoven voor een uitgebreide rijsttafel met honderd vijf tig genodigden. Het zevental kreeg de ereplaats, werd toegesperken door ir. Manusa- ma en een aantal leden van de kamp- raad en lieit zich door allen uitvoerig de hand schudden. Mena Muria klonk het een paar maal door de zaal, maar tot een spontane vreugde-uitbarsting kwam het niet. Even tevoren waren de zeven met hun verwanten in een bus het kamp binengereden. Het werd doodstil toen zy uitstapten. Niemand reageerde of riep hen iets toe. Zwijgzaam vormden de paar honderd bewoners een ere haag. Sommigen bogen hun hoofd, anderen lieten hun tranen de vrije loop. In het eenvoudige houten kerkje bij de ingang van het woonoord was slechts een handjevol mensen aan wezig voor de dankdienst. Dominee Matulessy las temidden van zijn ker- keraad een bijbeltekst, men zong een psalm en bad en daarmee was het eigenlijk bekeken. Jonge Ambonezen keken grimmig toe toen even later de stoet zich ver plaatste van de kerk naar de kantine. "Wij zijn blij dat jullie weer terug zijn", zegt hun "president" ir. Ma- nusama. "maar onze gedachten zijn bij de elf die nog vastzitten. Zolang zij niet in ons midden zijn, past een feest niet". Gespannen De wat gespannen sfeer in het kamp wordt veroorzaakt door de diepe twijfel van de meeste Ambone zen, dat zij het verre Ambon ooit nog zullen "terugzien". Dat maakt hen verdeeld en brengt voorstanders var de harde lijn om Ambon te "bevry den" bijna tot radeloosheid. "Laat deze zeven jongens, die in de gevan genis getoond hebben een echte een heid te zijn, jullie tot voorbeeld strek ken", roept een opgewonden kamp raadslid. En wanhopig voegt hij er aan toe: "Waarom de jongeren wèl en niet de grote massa?" Ir. Manusama zegt dat de zeven "helden" iets hebben gedaan dat diepe indruk op de buitenwereld heeft gemaakt. "Alle ogen zijn nu op jullie gericht" zegt hy "en daarmee is jullie taak zwaarder geworden dan voorheen. Jullie zult straks wel mer ken hoe moeilijk de situatie is ge worden." Het laatste woord is aan één van de vrijgekomen ambassade-bezetters: "De Nederlandse regering heeft met ons een loopje genomen door niet te reageren op het gratieverzoek. Dat zal nieuwe acties tot gevolg hebben", zegt hy. "We zijn er trots op dat de actie van vorig jaar vanuit IJsseloord is begonnen en dat wij onze straf heb ben uitgezeten voor Ambon. We gaan door". Het is middag als een ieder weer naar zijn barak terugkeert. Een stadsbus laadt wat meiven in die nog gauw in het centrum wat inkopen willen doen. De rust keert weer, maar de sfeer blijft gespannen. Kapitein ging als een wilde tekeer in haven BRESKENS (ANP) De kapitein van een sleepboot uit Wemeldinge heeft in de nacht van vrydag op za terdag voor enorme paniek gezorgd in de haven van Breskens. Kapitein W. moest 's nachts bij hoogwater een reparatieschip van de werf naar de haven van Breskens verhalen. Daar aangekomen begon hij als een dolle man rondjes in de haven van Bres kens te draaien, links en rechts vis sersschepen rammend Men was zelfs bang. dat de sleep boot de jachthaven van Breskens zou binnenvaren. De reddingsboot „Java-| zee" uit Breskens wist echter voordien langszij de sleper te komen. Schipper! W. werd door de rijkspolitie te water van Terneuzen in hechtenis genomen en voor verhoor en ter ontnuchtering in het politiebureau te Breskens op gesloten. De rijkspolitie te water van Wemel dinge stelt een onderzoek in naar de schade. Meisje gedood door beschonken automobilist TEN BOER <ANP> Zaterdag avond heeft de politie de 30-jarige G. W. E. uit Woltersum aangehou den. omdat de man ervan verdacht wordt in beschonken toestand in het naburige Ten Boer een 6-jarig meis je te hebben doodgereden en daarna te zijn doorgereden De man, die in een café in Ten Boer negen glazen bier had gedron ken en vervolgens in zijn auto was gestapt om naar huis te rijden, ont kent iets met het ongeluk uit te staan te hebben. Volgens de politie is hij echter de gene, die even voor zeven uur 's avonds slingerend op de Bouwer schapsweg in Ten Boer reed en daarbij het meisje dat daar me* twee kinderen aan het fietsen was schepte. Het kind. Elisabeth A. M Bijman uit Ten Boer, was op slae* dood. De twee andere kinderen kon den zich redden door bijtijds een in rit in te vluchten. „Onder een dak" vermocht een kleine vier jaar geleden een groot deel van de kijkers te ontroeren of minstens te tref fen. zoals in hetzelfde genre bijvoorbeeld ook de serie „Een glazen stad" zijn eigen grote en trouwe publiek trok. Willy van Hemert, de man die alle registers van het grote orgel ..sentiment" zo doeltreffend weet te bespelen, was regisseur van zowel „De glazen stad" als van „Onder een dak". Ook ik was in november 1967 heel te vreden over het stuk en ik knoopte daar toen deze be schouwing aan vast: „Toneel is niet alleen afhankelijk van nuances, geschakeerdheid, to neel kan ook een sterke wer king hebben als het direct is. overzichtelijk, onmiddellijk ver staanbaar. Het was. dit soort toneel dat we gisteren te zien kregen. Men onderschatte het niet. het is weliswaar eenzijdig toneel, het mist de subtiliteiten van het ware grote toneel, maar ook dit grote toneel schuwt de grove effecten en de directe verstaanbaarheid niet. waarmee Fabricius ons gisteren confron teerde". Ik was benieuwd of ik het. ten aanzien van „Onder een dak", nog steeds met deze tirade eens zou zijn. Voor alle zeker heid heb ik me tot het eerste kwartier en het laatste halfuur beperkt iwant ook roggebrood moet je niet tegeneten). maar wat waar is is waar: het was schonkig toneel. Lena en Jacob waren een en al slechtigheid en Wolter en Dora een en al goeiigheid, terwijl Jan Lemaire (zo'n neus kan je niet verzin nen. die kan je alleen krijgen) een en al „hoofdigheid" was. Maar dat neemt allemaal niet weg dat het krachtig toneel was, gericht op directe emoties en in dat opzicht uiterst effec tief. Geen toneel met karakters maar met prototypes en als zo danig door Kitty Janssen, Jan Hundling en Jan Lemaire met verpletterende duidelijkheid tot leven gebracht. Na „Onder een dak" kwamen er twee programma's op Neder land 1 en -2 die de titel van het stuk in de praktijk huldig den, in zoverre dat ik ze alle- twee graag wilde zien. maai- ze elkaar door hun gelijktijdig heid voor de voeten liepen Toch pasten ze nu en dan plotseling in elkaar, bijvoor beeld met de „zwaluwstaart" Veenwouden. Want nog maar nauwelijks was in „Wijen de wereld" opgesomd welke dorpen Bonifacius bekeerd had (Hardegarijp. Veenwouden en Giekerk) of op de andere zen der vertelde Theun de Vries over zijn geboortedorp Veen wouden. Zoiets kan toeval zijn, maar ik verwed er toch wat onder dat Veenwouden de eer ste drie jaar niet meer op de televisie genoemd zal worden. Met alle restricties vanwege het dubbelkijken. moet ik zeg gen dat mijn eerste indruk van „Wij.en de wereld" slechts gematigd optimistisch is ten aanzien van het vervolg. Er zaten enkele aardige onderwer pen in, maar ik kreeg soms het idee dat men halverwege de uitkering van een hoofdstukje al was opgehouden. Het werd daardoor vaak meer een aanstippen van bepaalde realiteiten op school, dan het „omturnen" van die realisten in amusementsnummers. Ik lees dat men de gulden mid denweg tussen informatie en verstrooiing hoopt te volgen, maar informatie zat er niet in voor zover ik kon nagaan (misschien weet ik teveel) en het amusement bleef nogal bleekjes. Ik had meer plezier met Theun de Vries, al bracht hij geen amusement. Dit „onvergetelij- ken"-portret was geloof ik het eerste dat echt goed uit de verf kwam. NICO SCHEEPMAKER 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Klassieke en amusements muziek. (gr). 7.25 Horen en zien. 7.30 Nws. 7.32 Hier en nu. 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus (gr.): gewij de muziek 8-30 Nws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 De Bijbel in de kinderbijbel. 10.15 Geestelijke liederen. 10.20 (S) Ope rafragmenten igr.) 11.00 Nws. 11.03 (S) Opera-aria's (gr.) 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (Si Gevarieerd programma (12.22 Wij van. het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar....) 11.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal: muzikaal middagmagazi ne. (16.00 Nws.) 17.00 Overheidsvoor lichting: Folkloristische muziek van Bonaire, eeh klankbeeld van Ray- mundo Debrot. 18.30 Nws. 18.41 Ac tualiteiten. 19.00 (S) Eigen fabrikaat: lichte muziek. 19.30 Oud en vergeten nieuw geheim, practlsche informatie voor mensen die creatief bezig ziln met de liturgie. 20.00 (S) Klassieke muziek (gr.) 21.30 (S) Klassieke frammofoonmuziek. 21.55 Documen- air programma over Sir Walter Scott. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.38 Parlementsoverzlcht. 22.50 Rels- oogst: toeristische magazine. 23.15 (S) Lichte muziek (opn.) 23.55 Nws. HILV. li -*:»« m. en FM-karialen 7.00 AVRO. 9.00 NOS. 10.00 AVRO. 13.30 NOS. 13.10 AVRO. 22.55 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met eon plaatje (gr.). 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal 8.20 (S) Pag met een plaatje igr (8.308.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nws.) 11.30 Rondom 12: pro gramma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.80 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de laifcl- bouw. 12.40 Knipperlicht, wekelijks verkeersmagazine. 13 00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Spiegel van Bel gië: muziek en nieuws van onze zui derburen. 14.00 Jazz uit het histo risch archief. 14.30 (S) Licht orkest. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: een rubriek over het leven ln de taal. 15.10 Muziekmlddag waarin om: 15.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten; 16.00 Nws.; 16.03 (S) Vrouw en partituur (II)serie uitzendingen over vrouwe lijke componisten; 16 40 (s) Kerkor gelconcert; 17.10 (S) Koorzang. 17.30 (S) Koninklijke Militaire Kapel 17 55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Radlo- lournaal. 18.25 (S) Licht orkest 18.55 (S) Amateurs musiceren. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nws. 19.35 Van avond. gevarieerd programma 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Radio- Journaal. 22.55 Agit - prop op de vice spot 20.21 (K) Eén schilderij per dag. documentair portret van de kunstverzamelaarster en museumdi rectrice Peggy Guggenheim. 21 20 Jan de Hartog en de film: De Inspecteur, speelfilm naar de gelijknamige ro man. 23.15—23.20 (K) Journ. Nederland II NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. NOS: 18.55 (K) Journ. NOS: 19.05 Den Haag vandaag 19.10 (K) VrlJ-ult: program ma over het wel en wee van ae recrea tie AVRO: 19.30 (K) Operatie minus 5. TV-serle. NOS: 20 00 (K) Journ NOS 20.20 Service spot. AVRO: 20.21 Peyton Place 21.10 (K) Ra I Pyra- miden en Papyrus, de eerste RA-expe- ditie yan Thor Heyerdahl. 22.10 AV- RO's Televizler Magazine. NOS: 23.00 23.05 (K) Journ. DEN HAAG (ANP) Op de hoek van de Laan van Nieuw Oost-Indlë en de Bezuldenhoulseweg. twee ver keersaders ln Den Haag, zijn zon dagmorgen om kwari over drie ze ven mensen bij een autobotsing ge wond. Zes van hen waren sport vissers. die er gezamenlijk met een busje op 'iit waren getrokken. Van de zes konden er twee na behande ling in het ziekenhuis naar huis te rugkeren, de andere vlei werden op genomen. Ook de bestuurder van de andere wagen, een personenau to, moest ln een ziekenhuis worden opgenomen Volgen^ de politie was het ongeluk gebeurd, doordat de au to met de vissers had verzuimd voorrartg te geven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5