kerk-, nog geen busdienst in Leidse Merenwijk olgende Leidato ordt mogelijk in en tent gehouden Universiteit verkeert in een crisissituatie Leids station beurt krijgt goede bijeenkomsten voor nieuwe bewoners FAG 6 SEPTEMBER 1871 LEIDSCH DAGBLAD Wel een kerkdienst, maar nog geen busdienst in de Merenwilk. Het NZH- maandblad, dat met bijgaande foto een beetje de suggestie wekt, dat er al een bus rijdt het is evenwel een reiswagen en geen lijndienst "DEN De tiende Leidato, door het Leidatobestuur om- s'en als een zakelijk succes, is afgesloten met een totaal bezoekers van 60.000. Dat is ongeveer lO.OOOf meer dan rig jaar. Reden voor alle deelnemers dus voor grote vol- ng. Bij het scheiden van de markt signaleerde het Leidato- |r gisteren toch een „zekere verontrusting en zekere ver- onder de standhouders, nadat in het door het 11 ti Dagblad uitgegeven Leidato Dagblad van zondag een 4l had gestaan, waarin het onzeker werd genoemd, dat de p volgend jaar weer in de Groenoordhal wordt gehouden. LEIDEN Gisteren is in de ruim een maand bewoonde Leid se Merenwijk de eerste oecumenische kerkdienst gehouden, geleid door de gereformeerde predikant ds. H. Hortensius en de rooms-katholieke pastoor J. van Well. Enkele tientallen be woners waren er voor naar de kantine in de directiekeet geko men. De twee voorgangers hebben in opdracht van de verschil lende kerken het werk opgezet. Om en om zullen voortaan een katholieke en een protestantse dienst worden gehouden. meldt, dat men op het ogenblik ge bogen zit over kaarten om een op lossing te vinden. Gezien de situering aan de noordelijke rand van de stad, is een busverbinding die aan alle te stellen eisen voldoet niet zo eenvou dig in het geheel in te passen. Ge dacht wordt aan een verbinding: Me renwijk—De Kooi—CentrumStation. Het is de opvatting van het gemeen tebestuur en van de NZH dat, wan neer er bewoners zijn in de wijk er openbaar vervoer behoort te zijn. De moeilijkheid is dat vooral in het begin het gebruik minimaal zal zijn. De partijen zullen om de tafel moe ten gaan zitten om tot een oplossing van dit probleem te geraken. Hoe men het ook wendt of keert een verbinding met Merenwijk kost geld. De gemeente Leiden zal dit moeten voteren. De NZH zal zor gen op de meest economische wijze vervoer te leveren, aldus de NZH. Voor de bewoners van de wijk zul len bijeenkomsten worden gehouden, de eerste donderdag a s. om 8 uur in de kantine van de NV Elementum. Die avonden worden georganiseerd door een werkgroep, waarin samen gaan vertegenwoordigers van de ge meente, van de woningstichting, het Maatschappelijk Contactorgaan, de kerken en de Leidse Jeugdactie. De werkgroep wil de bewoners helpen en adviseren bij het opbouwen van allerlei voorzieningen in de nieuwe woonomgeving. Onderin de flats aan de Arends horst zijn lege ruimten, die bestemd zijn voor „blokvoorzieningen". Er zal een soort aanloopcentrum in worden apoet niet uitgesloten worden dat de Groenoordhal in de dat de elfde Leidato gehou- moeten worden bezet zal zijn Wiener Eisrevue. to-secreetaris Jan van Zyp onverwachte problemen: „Wij met de Groenoordhal nog ipraak gemaakt over de huur t volgend jaar. De directeur hal, de heer T. Daey Ouwens j ewoon aangenomen, dat we I laatste zaterdag van augus- le komende negen dagen hier zijn. Dat bleek ons toen we (ie beurs met hem gingen pra- de huur voor volgend jaar. jaar vallen de Olympische echter samen met die periode dan een beurs houdt, dan is lij voorbaat gehandicapt. De Leidato moet dus vóór of Hympische Spelen worden ge- Er voor kan niet, want dan iet vakantieseizoen afgelopen moeten alle standhouders ;er zien dat hun zaak normaal komt, voordat ze zich met bereiding van de beurs gaan [uden. Het moest dus erna. an weer vóór 20 september, wordt de VEBO (veemarkt- ATTENTIE ^ergelegenheid heeft U op inuut afstand, v.d. Werf- Oude Rijn, Kaasmarkt, minuten Hooigracht (Ir. enstraat) Oude Vest en ?racht (Lichtfabrieken) [loont de moeite om deze collectie en de beste mer- te zien. traditie is „altijd voor- geen valse leuze „van voor zoveel" maar het jaar „voor zoveel". En vak-standing als echte iers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit echte vakservice te bie- er uw voordeel mee. sieraden, verlovings horloges, klokken, cas- verzilverde geschenk- kien, briljant. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. tentoonstelling) hier gehouden en dat is altijd op een vaste datum. Door de Nederlandse Vereniging van Expo santen zijn we op de beurskalender ingedeeld tussen eind augustus en 17 september. Dat ook met het oog op de Haagse beurs d'ie op 22 septem ber gehouden wordt en waar de standhouders dan ook weer moeten kunnen zijn. Nu bleek ons in het ge sprek met Daey Ouwen6, dat voor de periode die wij dan wilden de Wiener Eisrevue een optie op de hal heeft." De vraag of de Wiener Eisrevue nu te verplaatsen is naar 'n andere da tum is nog niet beantwoord. De di recteur van de hal nu voor vijf dagen met vakantie heeft nog ge probeerd contact te maken met de vertegenwoordiger van de Wiener Eis revue in ons land om uitsluitsel te krijgen, maar deze is met vakantie. Omtrent het beschikbaar zijn van de hal voor de Leidato is nu dus niets bekend. Toch is het Leidato bestuur al volop bezig met het in schrijven van nieuwe standhouders voor het volgend jaar. En dat loopt goed. Of, zoals Leidato-voorzitter Jan Wolfslag het zegt: „Het laat zich niet stoppen. Vrijdagmiddag om twaalf uur waren er nog nul. Aan het eind van de avond was dertig procent van de ruimte al verhuurd en zaterdag middag zaten we al aan de zeventig procent." Dat wijst er duidelijk op, dat de Leidato volgend jaar doorgaat. „In ieder geval", beweert Jan Wolfslag. "Met of zonder hal". Van Zijp: „Desnoods in de open lucht of in Leiderdorp." Men schat de kans echter groot ,dat men toch nog tot een vergelijk zal kunnen komen over de huur van de hal in de gewenste periode. In ieder geval wordt aan de standhouders ruimte in de hal verhuurd. De op lossing moet echter wel snel komen. Wolfslag: „Als binnen twee of drie dagen geen bevredigende oplossing wordt gevonden, dan Hij maakt zijn zin niet af. Men mag echter ver- j onderstellen dat in dat geval weer I gebruik zal worden gemaakt van een i tent op het Schuttersveld. Hoe het probleem is kunnen ont- I staan? Wolfslag: „De sfeer met Daey Ouwens is altijd erg vertrouwelijk ge- I weest. Daardoor werd de zakelijkheid j wel eens uit het oog verloren." ondergebracht, waar allerlei ge meenschappelijke activiteiten geor ganiseerd kunnen worden. Jehova Getuigen LEIDEN Een reizend evangelist van het Wachttorengenootschap (J> hova's Getuigen), de heer J. San ders, zal deze week een bezoek bren gen aan Leiden-zuid, Valkenburg, Voorschoten en Zoeterwoude/Rijn- dijk. In een prediking van huis tot huis zien de Jehova Getuigen een belangrijk middel om de profetie van de profeet Zacharia „dat in de toekomst mensen uit alle naties Je hova God zullen aanbidden" in ver vulling te doen gaan Woensdag avond spreekt de heer Sanders in de Koninkrijkszaal (Hogewoerd 175) over het thema „Streef vrede na als Gods mensen van goede wil" en zon dagavond over „Wie is uw God". Leidens burgemeester Vis alswaar ter gelegenheid van 't tien- i schapenscheren, klompenmaken, schaapscheerder. Het was zater- jarig bestaan een folkloristische- wevenspinnen e.d. dag te zien in het winkelcentrum en oude ambachtenmarkt werd "De Luifelbaan" in Zuidwest,gehouden met demonstraties van I (Foto Holvast) Leidse rector ziet veel goeds in plannen van Veringa en Posthumus LEIDEN Prof. dr. C. Soeteman heeft vanmorgen in de Pieterskerk het rectoraat van de Leidse univer siteit overgedragen aan prof. dr. W. R. O. Goslings. In ztfn overdrachts rede stelde prof. Soeteman dat een universiteit van 18.000 studenten pla nologisch wel ongeveer het maximum is dat de stad Leiden kan bevatten. "Maar ook afgezien van de stijging, die veel sneller deze grens nadert dan ooit in enige prognose is voorzien, werpt het studentenaantal problemen op die zeer ernstig van aard en om vang zyn." De Leidse rector ziet wel mogelijk heden tot bezuiniging, maar volgens hem zau de universiteit toch steeds LEIDEN De leiding van de Haagse hotelschool had voor de eerstejaars van deze school zater dag een goede ontgroeningsstunt bedacht. In het kader van een hulpvaardigheidsactie trok het toekomstig hotelpersoneel er met stoffer en blikspons en zeem, water en emmer op uit. Doelwit van deze actie waren de stations in het rayon Den Haag, waaron der ook Leiden viel. Zaterdagmid dag heeft een ploeg van tien man het Leidse station een goede beurt gegeven. Het knapte wel op. en nu maar schoon houden. Op de foto (Holvast) de ploeg in actie Over Posthumus en Veringa zei de scheidende rector: "Ik ben niet zeker, dat het nageslacht de beide heren niet in dankbaarheid zal gedenken, en er is waarlijk niet weinig, waar van ik reeds nu vrij zeker ben, dat ze het ermee by het rechte eind zul len blyken gehad te hebben." Over de studieverkorting sprekend stelde Prof. ir. H. R. van Nauta Lemke, rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, hoopte dat de bezuiniging niet te abrupt zal worden doorgevoerd, opdat gemaakte plan nen kunnen worden aangepast. Daar naast wenste hij dat er een nieuw langjarig financieel minimumschema wordt opgesteld. De toekomstige ont wikkelingen kunnen dan hierop wor den gebaseerd. Hy zou ook graag een prof. Soeteman, dat by al het leren beperking zien van steeds nieuwe ta- de student twee dingen niet onthou- ^en, wetten, enz. De resultaten van den mogen worden: studeren en stu- mammoetwet zijn nog niet zicht- dent zyn. "En als de studie vier jaar I baar, de bestuursstructuur-Veringa wordt zal de toegang tot het hoger noe tot uitvoering gebracht Leider Volksfront gearresteerd Israëlische veiligheidstroepen heb ben de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina gearresteerd in het Muazzi vluchte lingenkamp in de strook van Gaza zo is vandaag bekend gemaakt. Vol gens een militaire woordvoerder werd Ali Dawish El Ktawi donder dag gearresteerd door een legerpa trouille. Hij was bewapend met een pistool en vier handgranaten, aldus de woordvoerder. toegang beroepsonderwijs aanzienlijk moeten worden verruimd in vergelijking met die naar de universiteit. De overheid is er dan ook aangebonden alle con sequenties van postacademisch on derwijs te aanvaarden." Uit de overdrachtsredes, die vandaag in de andere universiteitssteden zyn gehouden, blykt, dat de Nederlandse universiteiten en hogescholen nu in een crisissituatie verkeren. Tijdens deze traditionele bijeen komsten (uitgezonderd de universi teit van Amsterdam) is aandacht be steed aan de recente maatregelen van het kabinet-Biesheuvel, het wets ontwerp herstructurering wetenschap pelijk onderwijs en de samenwerking tussen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. De universiteiten zijn aangeland in het stadium van loting, wachtlijsten en bewuste vermindering van het on- derwijspeil, zo karakteriseerde de nieuwe rector-magnificus van de Utrechtse universiteit, prof. dr. Sj. Groenman, de huidige situatie. Men improviseert van dag tot dag, tot het eenvoudig niet meer gaat. Prof, dr. A. G. M. van Melsen, de voorzitter van het Nijmeegse univer siteitsbestuur, meende dat de conse quenties van bouwstop, beperking van personeelsplaatsen en korting op overige uitgaven in veel opzichten zo absurd zyn, dat het moeilijk is in te zien, welke beleidsmaatregelen ge nomen moeten worden. De universiteiten zien zich gecon fronteerd, aldus de rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, prof. dr. ir. A. A. Th. M of er dreigen weer nieuwe - wetten hun intrede te doen", aldus de Delftse hoogleraar. Over het algmeeen stond men niet afwijzend tegenover beperking van het aantal studenten. Ofschoon het aantal studenten, aldus prof. dr. P. van der Blij (de scheidende rector van de Utrechtse universiteit) een zaak is voor de centrale overheid, is het aantal studenten in Utrecht ge bonden aan beschikbare gebouwen, terreinen en onderwijsvoorzieningen. Prof. dr. Sj. Groenman (Utrecht) merkt eop dat de capaciteit van een universiteit bepaald wordt door de bottle-necks, die enige tijd na het begin van een studie optreden. Dit is het aantal studenten dat in de latere studiejaren, als het onderwijs van zelfsprekend veel meer stafintensief is en meer begeleiding vraagt, kan worden verwerkt. Daarom moet men terugrekenen en op basis van deze gegevens het aantal eerste Jaars vast stellen. LEIDEN Onder auspiciën van de Wandelkring Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding wordt zaterdag 9 oktober de dertiende Hutspotwan deltocht gehouden. De start over afstanden van 5. 10, 15 en 20 km— vindt plaats bij de Romanuszaal aan de Lange Mare. De starttijd voor de twintig km ligt tusj>*n 1 en 2 uur, voor de overige afstanden tussen 1 en 3 uur Deelnemers, die de tocht uitlopen, ontvangen ditmaal een ar tistiek vaasje voorzien van een van Trier, met een groot aantal ont- afbeelding van de Lammenschans, wikkelingen die talryke paradoxen i Bovendien ontvangen groepen een en tegenstrijdigheden vertonen. HU groepsprijs. Voor het eerst zal dit drong aan op een plan, waarin de Jaar tegen een geringe vergoeding overheid zich duidelyk uitspreekt over hutspot verkrUgbaar zyn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3