EIDSCH DAGBLAD Twee meisjes, die bommen droegen, vandaag weer vrij Loorts staatsgreep beheerst on ILG=D Electriciteit uit kernfusie vandaag onna OF- Schiphol verscherpt bewaking van El Al HERVAL JAARD lAR Explosie voorkomen Van Aken wil MOB- zaak in de raad (SudtyÜe richt 1 maart 1860 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 No. 33496 G. Koopman acteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) L Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Naoezorging tot 20 uur. tel 30500 tzat,. 18 uur). westeinde (ANP) In de i nacht is 't bejaarde echt- ij Postma aan de Tolweg te jesteinde in hun woning door igens overvallen en ernstig leid. De 86-jarige man werd i fles of klomp tot bloedens tgen, terwijl ook zijn 84-Ja- luw uit bed werd gehaald en (ar te verduren kreeg. ,len van laden en kasten t werden de buren van jaar gewekt. Zij gingen op ai af, waarop de jongens flucht gingen. Eén overbuur, der jongens had herkend, achtervolging in, kreeg hem afetaria te pakken en bracht ug naar de woning van de Postma, waai- zich intussen publiek had verzameld. istanders legden de jongen, rige P. van der W., het vuur ie schenen, totdat een kwar- de politie kwam opdagen. W. bekende en werd opgeslo- de loop van de nacht werd le-dader, de 18-jarige A. van Zwagerbosch aangehouden. ïjaarde echtpaar, dat volko- rstuur was, werd door een ke arts behandeld. De won de man moesten worden ge- TEL AVIV (AFP/GPD) De twee meisjes, een Ne derlandse en een Peruaanse, die zonder het te weten door Arabische terroristen zijn gebruikt om explosieven aan boord van Israëlische passagiersvliegtuigen te smokkelen, worden vandaag vrijgelaten. Zij waren door de Israëlische politie voor ondervraging aangehouden, maar hun on- j schuld schijnt nu wel te zijn vastgesteld. ON (AP. AFP) Nog steeds is de toestand in de Zuid- lese hoofdstad zeer gespannen. Waarnemers vergelijken in Saigon met die in 1963, vlak voor de bloedige staats ie een eind maakte aan het bewind van president Diem. nt Ngoejen van Thioe laat »rp bewaken na de, officieel ikende, bedreiging van vice- Ky, dat deze geweld zou om de president te als niet binnen twee we- presidentsverkiezingen wor- last. Thioe die, begeleid door tot de tanden gewapen- icht, zaterdag een zieken- nde, verweet de vice-presi- [tensporig taalgebruik, maar i te staan voor overleg met leertijd zoekt Thioe steun bij r. Vorige week werden acht i bevorderd tot generaals- weekeinde viel aan gene- Ngo Dzoe de onderschei- bevordering tot luitenant- te beurt. Dzoe is comman- de Zuidvietnamese troepen van het land. Door parlementsleden is hü ischuldigd een sleutelfiguur n de handel in verdovende i in het land. Een beschul- le hy met klem heeft tegen- Q. het aantal pogingen tot toe. Zaterdag wist de poging van een oorlogs te verijdelen. Vice-president dat hij dit weekeinde wist te overreden zich brand te steken. Het gaat ri] zonnig verwacht van vanavond tot rond: droog en vry zonnig tot matige wind uit richtingen. Vannacht hier en minimumtemperatu- 11 tot 5 graden. Maxima 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). 6.00 uur; onder: 19.15 uur r 19.41 uur; onder: 9.17 uur t te Katwijk te 4.19 en laagwater te 0.25 en 12.42 hier om protesten tegen de presi dentsverkiezingen, waarbij Thioe de enige kandidaat is. Wegenbouwers ageren tegen bezuiniging DEN HAAG (ANP) Het vertra gen van noodzakelijke investeringen is geen bezuinigen doch slechts uitstel van deze investeringen. De weg van de minste weerstand: de kraan een paar slagen dichtdraaien is onverant woord. Dat zei vanmiddag ir. H. D Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Wegenbouwers op de alge mene vergadering over de bezuini gingsplannen van de regering. Volgens ir. Prins schept de bezui niging geen personeelsproblemen bij de overheid maar moeten de onder nemers in de grond-, water- en we genbouw de klappen opvangen. „Vol gens de plannen van deze regering zullen wel de lasten op het autover keer verzwaard worden, maar de uit gaven voor de wegenbouw zullen wor den verminderd. Dit is toch niet met elkaar te rijmen". Behalve het natio naal vervoer, zal ook het internatio nale verkeer, zowel als het goederen en toeristenverkeer een geschikt we gennet behoren te vinden, omdat an ders een belangrijke inkomstenbron verloren gaat". De Vereniging van Wegenbouwers vreest dat volgend jaar vijfduizend man personeel zonder werk komen als de regering de plannen om de wegen bouw met een bedrag van 100 miljoen gulden te besnoeien doorzet. Ingaande op het openbaar vervoer merkte ir. Prins onder meer op: „Ge durende de groei van het verkeer en het vervoer, een groei die spectaculair is, kan geen overheid de wegenbouw afremmen zonder de verkeersopstop pingen en daarmee de verkeersonvei ligheid te bevorderen. Tien mensen zijn vanmor gen vroeg op deze afgelegen boerderij bij de Australische stad Adelaide doodgeschoten. Het waren een moeder en haar zeven kinderen in de leeftijd van vier tot negentien jaar, en nog een verwante met haar kind van twee jaar. De politie heeft de man van de moeder aange houden voor een verhoor. Men vermoedt dat de moorden uit een soort familieruzie zijn voortgevloeid. Een soortgelijk bloedbad speelde zich zaterdagochtend af in Phoenix, in de Amerikaanse staat Arizona. Daar werd een gezin van zeven personen ver moord. Ook daar is iemand aan gehouden. j. Door een geheim veiligheidssy- steem is een explosie in de twee Èl Al vliegtuigen verijdeld. Volgens een bekendmaking van de politie j zorgden de geheime veiligheids maatregelen ervoor dat explosieve ladingen in een vliegtuig worden ge neutraliseerd. In Israëlische lucht vaartkringen vreest men dat meer pogingen zullen volgen om vliegtuigen in de lucht op te blazen, ook bij andere luchtvaartmaatschap pijen omdat daar de veiligheids maatregelen minder stringent zijn. Alle machines van El-Al, die reeds anderhalf jaar onder extra bescher ming staan van de rijkspolitie op Schiphol, worden na de berichten over de aan boord gesmokkelde ex- i plosieven nog aan een extra contro le onderworpen. i Het lijntoestel dat zaterdagmiddag om 13.00 uur van Schiphol had moe- ten vertrekken, liep door het inten- I sieve onderzoek meer dan 4 uur ver- traging op. Het vertrok pas om half i zes 's-avonds. Ook op Schiphol werd de identi teit van het betrokken Nederlandse meisje niet vrijgegeven. Dit is ge heel in overeenstemming met de VICE-PRESIDENT KY genoemd in verband met staatsgreep in Saigon Hoofdbestuur van N.M.P. wil aftreden DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van de Nederlandse Midden- 1 stands Partij overweegt en bloc af te treden. Tijdens het afgelopen weekeinde besloten alle hoofdbestuursleden in principe af te treden, aangezien zij „alsgevolg van de ondermijnende activiteit van de initiatiefnemers tot de oprichting van de NMP een i goede uitoefening van hun functie i niet langer mogelijk achten". Tijdens het overleg in het weekeinde kwa- men o.m. de gebeurtenissen bij de bezetting van de beide kamerzetels en de beschuldigingen aan het adres van het kamerlid Jac. de Jong aan de orde. Naar de woordvoerder van de NMP meedeelde zou het hoofdbestuur van middag in Utrecht bijeenkomen om het besluit tot aftreden te bekrach tigen. LEIDEN Direct na de LD-publi- katie over de ontwikkelingen bij het Medisch Opvoedkundig Bureau in Leiden heeft PvdA-fractieleider Van Aken aan de raad voorgesteld het MOB op te nemen op de agenda van de raadsvergadering van 20 septem ber. Ter voorbereiding van de discussie vraagt het raadslid het college schriftelijke informatie omtrent de ontwikkelingen in en rond het MOB sedert juni 1969. Hierin moet ook tot uitdrukking komen op welke wijze het vorige en het huidige college zich met de zaak heeft bezig gehou den. Van Aken heeft zelf het voorne men zich op korte termijn monde ling te laten informeren door par tijen als directie, staf en ouders van patiënten. Hij vraagt andere raads leden, die belangstelling hebben, zich hierbij aan te sluiten. gedragslijn, die in deze zaak in Is rael wordt gevolgd. Majoor E. E. G. Gerritsen van de rijkspolitie, commandant van de dienst luchtvaart op Schiphol, be perkte zich gisteravond tot de vol gende waarschuwing: "Uit dit voor val mag de lering worden getrokken, dat iedere vliegtuigpassagier thans voldoende is gewaarschuwd. Laat niemand van onbekende derden ba gage meenemen in een vliegtuig. Het kan levensgevaarlijk zijn". (Zie verder pagina 6) Nederlandse in recordtijd over Kanaal i Eddie MercKx had de wereldtitel nodig. Na zyn met een (te) kri tisch oog bekeken zege in de Tour de France. Veel Vlamingen waren naar Mendrisio getogen om Brus selse Eddie, die in het Vlaamse deel van Belgenland niet meer zo „in" is, eens lekker uit te joelen. Maar toen Merckx, met verdacht vochtige ogen, in de regenboogtrui werd gehesen, juichten ook zij. Sa men met de Walen, want, ten slotte, je bent Belg, nietwaar... Het is vandaag maandag, dus nog een brok meer sport. Zes pagina's. Verhalen over Feyenoord, dat het tegen DWS niet zo moeilijk had, over Ajax, dat de „spionnen" van Dynamo Dresden niets liet zien. Zelfs Crujjff niet. Die lag met buikgriep in bedEn dan de Leidse thriller RoodenburgUVS, waarmee de amateurcompetitie werd geopend en die na veel spanning en nog meer gemiste kansen met 00 eindigde. Einde van een mooie Indonesische reis van de Koningin. PAGINA 5 GENEVE (DPA/AFP) Tussen 1975 en 1980 zal het waarschijnlijk voor de eerste maal mogelijk zijn, elektrische energie op te wekken door kernfusie. Dat heeft de Amerikaanse Nobelprijswinnaar chemie. Glenn T. Seaborg vandaag gezegd by de ope ning van de vierde internationale conferentie voor atoomenergie in Ge- nève. Maar Seaborg zei verder dat het wel'tot het eind van deze eeuw zal duren voordat deze methode ge rijpt zal zijn voor industriële en eco nomische toepassing. Tot dusver vindt kernfusie alleen plaats by het ontploffen van water stofbommen. Vooral in de VS en de Sowjet-Unie wordt hard gewerkt aan het beheersen van dit proces, zoals by kernsplitsing. Seaborg, die vooratter van de con ferentie is, zei in zyn toespraak dat de kerneregie in de toekomst op tal rijke gebieden tot revolutionaire om wentelingen zal voeren. Radio-isoto pen hebben al een belangrijke rol ge speeld als stimulators voor het men selijke hart en als leveranciers van energie voor experimenten op de maan. Het ziet er naar uit dat bin nen de komende vyf jaren kunsthar ten met radio-isotopen als aandrijf- bron zullen worden ontwikkeld. Het aandeel van de atoomcentrales aan het opwekken van elektrische energie, dat nu by de twee procent ligt, zal volgens schatting van Sea borg geleidelijk stijgen. In 1980 zul len er in de wereld elektrische atoom- centrales met een totale capaciteit van 150 miljoen kilowatt in bedrijf zijn. Dat betekent volgens de „in ternationale commissie voor atoom energie" (IAEA) een aandeel van 13 procent. Tegen het eind van deze eeuw zal blijkens onderzoek van de IAEA ongeveer de helft van de elek trische energie in atoomreactors wor den opgewekt. DOVER (AP) Corrie Ebbelaar, een 22-jarige zwem-instructrice uit Bussum, heeft het wereldrecord Kanaalzwemmen van de Amerikaan se Greta Anderson gebroken. Volgens officials in Dover heeft Corrie Ebbelaar de oversteek van Engeland naar Frankrijk afgelegd in 10 uur en 40 minuten. Greta Anderson maakte in 1964 een tijd van 13 uur en 40 minuten. Corrie Ebbelaar is slechts 20 minuten bo ven het heren record gebleven. Zij vertrok zondag om 13.00 uur uit Do ver en bereikte de Franse kust kort voor middernacht. Slechts twee dagen geleden maak te zij deel uit van een estafette met zes zwemmers die het Kanaal in bel de richtingen overstaken. 279 charmante... meisjes wachten nog op 279 vlotte en sportieve jongeman nen om (samen) steengoed dansen te leren. Heren dit is Uw kans! fs evert castelein Hooglandse Kerkgracht 48 Leider» - Tel. 01710-23563-32710 *1 De NIEUWE 127 HEDENAVOND vanaf 18.30 uur in onze showroom: KOREVAARSTRAAT 19, open tot 21.00 uur. KOREVAARGARAGE nv Leiden - Tel. 0171042146' teatvs Uit het Leidsch Dagblad van 6 September 1871 In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Lei den geboren: 118 kinderen als 62 zoons en 56 dochters waaronder is begrepen, 1 tweeling geboorte. Overleden 76 personen, als 10 mannen 9 vrouwen, 28 zoons en 29 dochters, daarenboven als le venloos aangegeven 2. Ge huwd 55 paren Londen, 5 September. Een typhoon te Hongkong was Zaterdag oorzaak van hei vergaan van een twaalf tal schepen. \-en verzekert echter, dat niemand verdron ken is. Adv. Letterzetters. Vlugge jongmaatjes kunnen ge plaatst worden ter Boek drukkerij van L. van Nifterik Hz.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1