HAALT BAKZEIL c Plan voor een consumenteninstituut Nasleep van mislukken programcollege OP BALI ZAG KONINGIN STUK LEVEND INDONESIË BULTHUIS „KOSMOKOMPLOT AFGELAST c WAKBEWEGING .JEGEN PRIJS VERHOGINGEN -MN MELK KIJK.... BIJ IEMCO M =1 I I I H I Organisators trekken zich terug Beroepingswerk Regering overweegt samensmelting voor besparingen IJDAG 3 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Conflict in Rotterdamse raad niet van vandaag of gisteren - ROTTERDAM De gespierde r—kal. die de PvdA nu tegen enkele i ongenade gevallen wethouders en in feite tegen het hele colle- f~' je van B. en W. bezigt, kan wor- en beschouwd als een hervatting a,n het vorig jaar gestokte gekra- eed over de vorming van een door vdA en D'66 gewenst program- - uilege. De PvdA verloor die slag, iede door toedoen van z'n eigen -ethouders Jettinghoff, Reehorst n Van der Ploeg. Binnen hun par- g. j wisten de drie wethouders te ntkomen aan een coup van voor- itstrevende PvdA'ers die hen naar nopvallende plaatsen od de ve'r- I JTftiezingslijst hadden verdrongen, bakzeil moesten halen onder ruk van de „oude garde". In augustus vorig Jaar, nadat de PvdA bij de verkiezingen 10 zetels had binnengehaald er smoorden interne ruzies binnen de partij de vorming van een programcollege. Onder druk van opnieuw de drie wethouders viel het besluit verde re onderhandelingen te staken en mee te werken aan de vorming van Door Nico de Bruijn dat de naam zegt het een weerslag geeft van de politieke inventaris van de raad. KVP, PCG en VVD kregen him zetel en waren tevre den. Gesold Tussen de radicale nieuwelingen in de PvdA en het college heeft het sindsdien niet geboterd. Fractie voorzitter Lems had zich met gro te politieke lenigheid losgewrikt uit de oude garde en presenteerde zich als een leider met wie niet moest worden gespot. Dat gebeurde naar zijn mening wis en waarachtig toen op 16 april van dit Jaar met zijn anti-Hoogovenmotie zo werd gesold, dat jan en alleman er in de raad welwillend mee akkoord kon gaan. Lems en zijn fractie voelden zich door B en W en door hun eigen wethouders in hun hemd gezet. Sindsdien was er nauwelijks vol doende olie aan te dragen om de golven van verontwaardiging bij de PvdA tot bedaren te brengen. Het plan voo'r de aanleg van de Willemstunnel ging weer voor na der beraad de kast in, omdat de PvdA (dit keer niet alleen) de in spraakprocedure nog verder wilde voortzetten. Lems en zijn intussen witheet geworden vernieuwers kregen een tweede koude douche toen burg meester Thomassen na hun afwij- zin van de meerjarenbegroting laconiek reageerde met de mede deling, dat B. en W. er zich bij hun verdere beleid toch wel op wilden baseren. Resultaat: een brief op poten naar Thomassen, die zich volgens de PvdA te buiten ging De nota over openheid en open baarheid, waarin B. en W. slechts mondjesmaat aan de vraag tege moet willen komen deed de emmer bijna overlopen. De opgekropte ge voelens braken tenslotte pas goed naar buiten toen B. en W. ook op het gebied van de milieubeheer - sing him eigen koers wilden vol gen. Die ene handtekening onder een voor de commissaris der ko ningin bestemde brief, waarin Rot terdam „ja" zei tegen een milieu overeenkomst, zette tegelijk een le vensgrote kras door wat er aan goede verstandhouding was over gebleven. llUI DHTTCDHAM „„„««.„Af aa.-m"" i« n Thomassen 15) winnaar in gevecht met y^fractie kilon De PvdA-actie tegen beide wet- luders was in werkelijkheid gericht gen burgemeester Thomassen, die fractie aan banden wilde leggen, idat vorige week één van de socialis- iche raadsleden door hem onheus ROTTERDAM Volkomen onverwacht heeft de v.d.A.-fractie in de Rotterdamse raad bakzeil gehaald en larmee een bestuurscrisis in de Maasstad voorkomen, urgemeester Thomassen en zijn omstreden wethouders ittinghoff en De Vos zitten nog steeds op hun stoel. een raadsvergadering gisteravond, die werd omschreven r een operettevertoning, trok de PvdA-fractie een aantal mo- in waarmee ze eerst had gedreigd. Als de fractie zijn in de van dinsdag op woensdag na overleg met PvdA-voorzitter ndré van der Louw genomen beslissing ten uitvoer had ge acht hadden beide laatsten waarschijnlijk moeten vertrekken. was bejegend. Hoewel in de gisteren gehouden vergadering harde noten werden gekraakt rechtvaardigt 't be handelde nauwelijks de ommekeer in de PvdA-houding. Wethouder De Vos en burgemeester Thomassen die bei den hun beleid verdedigden, kunnen de fractie nauwelijks genoegdoening hebben gegeven. In Rotterdam spe culeert men druk over de motieven waarop de fractie-actie is gestrand. In de wandelgangen gelooft mendat een dreigement van Thomassen van partij te veranderen en zich in de rijen van DS'70 te scharen mogelijk de doorslag heeft gegeven. Afkeuring Voor het begin van de gemeente raad gaf de PvdA-fractie een verkla ring uit, waarin zij haar afkeuring uitspreekt over het beleid van de vier PvdA-wethouders. Zij zouden de com municatie met de fractie volstrekt onvoldoende tot stand hebben ge bracht en de uitvoering van het ver kiezingsprogramma op een aantal es sentiële punten bemoeilijken. In zijn eerste betoog zei fractie voorzitter drs. A. J. Lems dat B, en W. in het afgelopen jaar steeds ver der weg was gedreven van de raad. Er had zich een escalatie voorgedaan van wrijvingen tussen het college en de PvdA-fractie. Het college verweet hij te weinig informatie te hebben verschaft en onbevredigende ant woorden te hebben gegeven op vra gen van de raadsleden. Naar aanleiding van de onderteke ning door het college van B. en W. van het ontwerp-convenant betref fende de samenwerking in het Ryn- mond-gebied voor wat het milieube heer betreft, was het vorige week donderdag tot een uitbarsting geko men. Op een beschuldiging van bur gemeester Thomassen aan het adres van de PvdA-fractie, die de feiten volgens hem had verdraaid, waren de raadsleden kwaad uit de raadzaal ge lopen. De PvdA verweet wethouder Vos, dat hij zich niet aan een toe zegging in de gemeenteraad van 5 augustus gedaan, had gehouden. XJiit een uitvoerig verslag van de wethou der over de precieze gang van zaken bleek later, dat deze toezegging nir>- mer was gedaan. De heer Lems meen de, dat het college inzake de hele procedure over het ontewrp-conve- nant niet juist had gehandeld en de raadsleden te weinig op de hoogte had gehouden. Hij zegde zyn ver trouwen in B. en W. op. Na het verslag van wethouder De Vos constateerde de burgemeester, dat de heer Lems zyn beschuldiging niet waar heeft kunnen maken. De heer Lems diende toen zyn motie, waarmee hy gedreigd had, niet meer in. Burgemeester Thomassen trok zyn woorden, die zoals hy zei uit emotio naliteit vorige week donderdag had geuit, in. "Boosheden kunnen geen bijdrage leveren aan de oplossing van de problemen." Mr. J. Menitink van D'66 schaarde zich achter de PvdA-fractie. „Als de wethouders in hun stoel blijven zit- LEI uur van het produktschap voor zui- sl te kennen gegeven, dat hij het op rijs stelt binnen afzienbare tijd te illen spreken over de prijsstelling in consumptiemelk. ^3üit is medegedeeld door de voor- J£3tter van het produktschap ir. B. in Dam, tijdens de gisteren in kjswijk gehouden extra openbare Deze extra be was op verzoek tn drie werknemersvertegenwoor- 11 vgers bijeengeroepen, om te spre- W J?n over de prijsverhoging van «ïsumptiemelk met 3 cent per liter Spr 6 september. Werknemersvertegenwoordi- fer. S. van der Ploeg uitte vrij felle Setitiek op de ondernemers, die zon- __sr de vakbeweging er in te kennen It een prijsverhoging van drink- 15 ielk waren overgegaan. De heer £an der Ploeg meende, dat de prijS' - .ïtting van consumptiemelk van zo anig groot belang is voor een goed 16)ciaal-economisch beleid, dat deze iet onder de vakbeweging kan orden vastgesteld. Hij betwijfelde f de sociale gevolgen van de prijs- erhoging wel voldoende zijn beseft oor de ondernemers. ,en Minister P. J. Lardinois van Land ouw heeft er bij het landbouw schap op aangedrongen een voor- ^Hchtig beleid te voeren ten aanzien an de prijzen voor consumptiemelk. In het kader van het vrije prijsbe- ïid heeft het bedrijfsleven besloten [>t prijsverhoging voor consumptie- jielk met drie cent per liter. Minis- 6r Lardinois zal ook op korte ter- aijn overleg plegen over het con- Umptiemelkbeleid met het produkt- chap voor zuivel. ADVERTENTIE [IN WASAUTOMAAT BAUKNECHT WA 610 5 kg. inhoud. Goed centrifugeren 1274, Tijdens de Leidato 899,— -}- cadeaucheque 50, NIEUWE RIJN 32, TEL. 24244 ten, dan heeft dit college een regen tenmentaliteit", zei hij. De politieke lucht zou volgens hem opklaren, als het college opstapte. „Blijft het zitten, dan betekent het drie jaar oorlog. We hebben het gevoel stelselmatig tekort te worden gedaan. We nemen het nu niet meer. Rotterdam dreigt onbe stuurbaar te worden. De oorzaak van deze chaos ligt niet aan de raad. Het ontwerp-convenant is de druppel die de emmer doet overlopen", zei het raadslid in een felle aanval op het college en bloc. Burgemeester Thomassen vond, dat bij het nader bekijken van de feiten de zaak ineenschrompelt tot een zeer gering incident. De achtergrond van het conflict was volgens hem de fi nanciële noodsituatie van de stad, het gèneratieverschil, het politieke me ningsverschil en de verhouding tot de Rijnmond, die met een ondeugdelijke wet werkt. De integriteit van wet houder De Vos stond volgens hem buiten iedere twijfel. Hij hoopte, dat het misverstand spoedig uit de weg zou worden geruimd. De CPN en de VVD wezen op het partyverschil binnen de fractie van de PvdA, dat op deze wijze naar bui ten is getreden en tweespalt had ge zaaid tussen de raadsleden en de eigen wethouders. De WD achtte het optreden van de heer Lems onver antwoord en kon zich met de voor gestelde "politieke moord" op één wethouder niet verenigen. ADVERTENTIE Philips batterijen zien er zó goed uit, dat laatst iemand kwam vragen om statiegeld- BALI Haar verblijf op het ei land Bali bezorgt koningin Juliana dagen van grote vreugde. Dat is de conclusie die men na de tweede dag vol dansvoorstellingen en tempelbe zichtigingen gemakkelijk kon trek ken. De Koningin had, na de geest driftige verhalen waarmee prins Bernhard vorig Jaar van Bali te rugkeerde, zelf met klem verzocht Bali in het programma van het staatsiebezoek op te nemen. Er stonden bijna nergens men senmassa's langs de route van het vliegveld Ngoerahrai naar het paleis Tampaksiring opgesteld. Het leven op Bali ging, zoals al eeuwen lang. zijn eigen vriendelijke gang en zo zag ook de Koningin de beelden van dit wonderbaarlijke eiland aan zich voorbijtrekken. De mannen die met de korf op de rug naar de ha nengevechten trokken, de vrouwen die wegen aanlegden, het landschap dat hier altijd zijn mooLte exoti sche gewaad draagt en overal de grillig ogende tempeltjes met de bi zarre stenen gedrochtjes. Op Bali regeren de geesten. Wie gaat eten draagt eerst enkele hap jes naar het tempeltje in de tuin: de geesten gaan voor. Bali lijkt een groene satelliet tus sen de wereld en het godenrijk. „Toen ik hier kwam lachte ik erom, maar alles is hier zo anders, nu ge loof ik ook in geesten", vertrouwde ons een uit Djakarta afkomstige Journalist, die op Bali als politie-fo- tograaf werkzaam was. vol ernst toe. Hij praatte verder over de hippie- kolonie en de talrijke genoegens die men hier tot de zijne kan maken: zo mag elke man, die daartoe de lust kan opbrengen, vier vrouwen in zijn huis installeren. Op dit eiland dat dit jaar de rijk ste rijstoogst van Indonesië kende, wordt de Koningin niet alleen met het uiterlijk vertoon van de gees tenwereld geconfronteerd die Bali in een onwezenlijke en fascinerende atmosfeer dompelt. Vanmorgen vroeg vond zij een leeg blad van een bananenboom voor PvdA-fractieleider dis. Lems in gesprek, met burgemeester Tho massen tijdens de bewogen raads vergadering van gisteren. ADVERTENTIE Een unieke collectie EIKEN MEUBELEN, welke de moed heeft te proberen de oude tyd te behouden. Wij tonen U op de LEIDATO zeer veel exclusieve modellen INTERIEURS Botermarkt 23 ADVERTENTIE Gisteren werd ik op straat ingehaald A dooreen speelgoed-konijn. Het liep op Philips batterijen... j DRIEBERGEN De manifesta tie „Kosmokomplot" die dit weekein de zou worden gehouden op het terrein van „Kerk en Wereld" in Driebergen gaat niet door. Dit heeft .Kerk en Wereld" gisteren meege deeld. Nadat Sjaloom zich woensdag had teruggetrokken uit de orga nisatie van c „Kosmokomplot"-bij- eenkomst heeft „Kerk en Wereld", zich beraden over de mogelijkheid o manifestatie alsnog te laten door gaan. Als voorwaarde stelt „Kerk en We reld" dat de oorspronkelijke bedoe ling namelyk „aandacht" te vragen voor knepunten in de nationale en de wereldsamenleving", naar vorm en omvang voldoende tot zyn recht kan komen. Gistermorgen heeft Kerk en Wereld contact gezocht met perso nen en instellingen die hun mede werking aan Kosmokomplot had den toegezegd in de loop van de mor gen is duidelyk geworden', dat de oor spronkelijke bedoeling niet kon wor den verwerkelijkt, zegt Kerk en We reld. „Een aantal organisaties en per sonen die door Kerk en Wereld on misbaar worden geacht voor het wel slagen van de bijeenkomst hebben Discussies De opzet van de manifestatie is de afgelopen week onderwerp geweest, van vele discussies. Er is ojn. kri tiek geleverd op het feit dat de or ganisatie voor een forum alleen poli tici van de oppositie uitnodigde en niet die van b.v. de christelijke par tijen. Het was de bedoeling, zo zei „Kerk en Wereld", parlementair en buitenparlementaire oppositie met el kaar in contact te laten komen. Het moderamen van de Hervormde Synode en het curatorium van „Kerk en Wereld" verklaarden dins dag in een gezamenlijk communiqué dat Kerk en Wereld in de toekomst ook andere partijen zal uitnodigen voor discussies over het vredesvraag stuk. De uitnodiging aan het adres, van de CPN noemde het com muniqué ten onrechte. De groep Sja loom heeft zich uit de organisatie te ruggetrokken mede naar aanleiding van deze verklaring. „De doelstelling is geworden voor iedereen, voor alle richtingen', alle partijen. Nederland is vol van ruim ten voor dat soort kleurloze meetings' aldus Sjaloom. haar slaapkamerdeur. Een straat hond had de rijstkorrels die op het blad hadden gelegen opgegeten. Ba linese vrouwen vertelden ons dat het gebaar was gemaakt: de gees ten zouden die dag over de Konin gin waken. Misschien was die bewaking al eer der begonnen. De Koningin genoot woensdagavond voor het eerst tij dens de reis door Indonesië op voor iedereen duidelijk zichtbare wijze zeer enthousiast van de inderdaad meeslepende Balinese dansen. Toen de Koningin gistermiddag het museum-plaatsje Oeboed verliet zag zij naast de weg een kleurige en zorgeloze menigte rond een groot vuur zitten. Er was een lijkverbran ding gaande: het leven op Bali laat zich door een koninklijk bezoek niet afleiden. „De geesten zijn veel belangrijker dan een Koningin", merkte de poli- tie-fotograaf op. Het was Juist dat element waardoor de Koningin ein delijk een stukje levend Indonesië kon zien, ook al had de met ijzeren vuist regerende dans op Bali veel andere zaken reeds verdrongen. Medische faculteiten achter plan regering DEN HAAG In een "Medisch Contact" gepubliceerd artikel, geti teld "Land in zicht" spreekt het In terfacultair Overleg van de Neder landse faculteiten der Geneeskunde (IOGi zich uit voor het regerings voornemen om voor universitair en hoger beroepsonderwijs een nieuwe procedure voor planning en begro ting in te stellen. Dit voornemen, aangekondigd in de regeringsver klaring van 3 augustus Jl, gaat uit van de voorstellen van het advies bureau McKinsey. McKinsey adviseerde om een con tinu proces van planning, begroting en evaluatie op gang te brengen, waarbij elk jaar de plannen voor de volgende jaren moeten worden bij gestuurd op geleide van de resulta ten en ervaringen van de afgelopen periode. De medische faculteiten zierï als het grote voordeel van deze procedu res, dat het daardoor mogelijk wordt om de taken van medisch onderwijs en onderzoek op nationaal niveau vast te stellen en ook in verband te brengen met het totale gezondheids beleid. De huidige universitaire structuur belemmert een nationale visie en een vlote samenwerking tussen de verschillende faculteiten, zo wordt in het artikel gesteld. Tot dusverre maakt elke universiteit zijn eigen begroting van het Academisch zie kenhuis. Hierdoor is het onmogelijk een beleid te voeren voor het geheel van tekel dat de medische facultei ten en de academische ziekenhuizen vervullen voor de nationale gezond heidszorg. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dronrijp J. W. Schaap te Franeker, naar Haarlem- Schalkwijk, A. W. Lenderink te Rot terdam (predikant buitengewone werkzaamheden, gevangenispredi kant). Bedankt voor Meerkerk, R. E. Kunst, te Voorthuizen, voor Hooge- veen, R. Holwerda te Renkum. DEN HAAG Het kabinet Bies heuvel overweegt om alle huishou delijke en voorlichtingsorganisaties die overheidssubsidie ontvangen, sa men te laten gaan in één nationaal consumenteninstituut. De gesub sidieerde verenigingen zouden hun eigen identiteit kunnen behouden maar het nieuwe overheidsinstituut zou zo veel mogelijk werkzaamheden moeten coördineren en daarnaast de nodige onderzoekingen doen. Het Amsterdamse organisatie- en effi- ciencybureau Bakkenist Spits en Co heeft de regering voorgerekend dat een dergeijke opzet miljoenen gul dens aan subsidie zou besparen. Het Amsterdamse bureau kreeg al van het vorige kabinet opdracht om de werkzaamheden van diverse huis houdelijke- en voorlichtingsorganisa ties door te lichten en bracht een paar maanden geleden een strikt ge heim rapport uit. Het rapport werd door de regering de Jong terzijde gelegd maar kwam onlangs tijdens een vergadering van de ministerraad weer aan de orde. Besloten werd toen om het advies van het bureau Bak kenist door zes ministeries, die aan de betrokken organisaties subsidie geven, te laten bestuderen. Volgens ingewijden heeft staatsse cretaris mevrouw van Veenen- daal, mede op grond van dit rapport, tot intrekking van de subsidie aan de Nationale Federatie voor Huishou delijke en Gezinsvoorliohting besloten De staatssecretaris heeft gisteren haar besluit tijdens een gesprek met het federatiebestuur toegelicht en de zeer gunstige afvloeiingsregeling, voor de 238 personeelsleden bespro ken. Het was aan beide zijden geen eerste kennismaking omdat mevrouw van Veenendaal ironisch genoeg zelf tien jaar geleden bestuurslid van de Federatie in Eindhoven was. De be windsvrouwe deelde het bestuur mee dat intrekking van de subsidie onder de huidige financiële omstandighe den onvermijdelijk was omdat reor- ganistie van de Federatie ondermeer door een fusie met de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande de schatkist gedu rende de aanlooptijd maar liefst vijftig miljoen gulden zou gaan kos- teen. Een bedrag dat het kabinet in verband met andere prioriteiten niet kan missen. De Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande kan voorlopig nog wel zeker van over heidssubsidie zyn. In antwoord op vragen van het Federatiebestuur om dat zij o.a. naailessen en bloemschik cursussen in plaatsen geeft waar door de afwezigheid van huishoud- cursussen in plaatsen geeft waar door de afwezigheid van huishoudsch scholen en particuliere cursussen geen alternatief is. Afvloeiing Op de vraag of andere particulie re instellingen nu nog wel op over heidssteun kunnen rekenen ant woordde de staatssecretaris dat voortdurend bij alle organisaties zal worden bekeken of hun werkzaamhe den wel opwegen tegen een bijdrage uit de belastinggelden. De directeur van de Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting de heer Th. J. Booy, hoopt dat er voor de 38 leraressen die in dienst van de plaatselijke stichtingen zijn, en die niet onder de rijkswachtgeld regeling vallen toch nog een gunsti- gee financiële oplossing wordt gevon den. Wanneer de overheid hen niet tegemoet komt staan ze 1 Januari zonder een cent op straat. De ruim zevenhonderd losse medewer kers die per maand zo'n tweehonderd tot vijfhonderd gulden verdienen zul len het echter zonder ee. financiële tegemoetkoming moeten doen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7