Israël zet uitdunning van kampen in Gaza strook stop Jgm Oudste bejaardencentrum ter wereld 450 jaar oud Drum Aanleg van patrouillewegen voltooid Nathan Leopold (van Leopold en Loeb") in orto Rico overleden DublinBelfast en Londen beraden zich over grensincidenten IK MNKTÖcH PAÏIK HEELWATMEER PW. 4o oir EEN PAKJE/. Ned. katholicisme niet gewenst in Porto Rico De „Fuggerei" in het Zuidduitse Augsburg Onderscheiding Australische Nederlander dr. C. Wouters DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE ïlde in één jessen in Amerika, ad in San Juan op Porto Rico de gevolgen van een hartaanval •leden. Hij was 66 jaar. Destijds den de 19-jarige Leopold en de arige Richard Loeb in Chicago ïldig bevonden aan moord op de arige Bobby Franks. jolgens de tenlastelegging hadden twee verdachten, afkomstig uit bestelde gezinnen, de Jongen uit iatie in koelen bloede vermoord een „perfecte misdaad" te ple- Hun verdediger Clarence Darrow laarde destijds, dat Leopold en l> ten tijde van het misdrijf gees- ■k waren, ook al waren zij vol de wet niet krankzinnig. Alge- werd aangenomen, dat door pleidooi de twee moordenaars ter dood werden veroordeeld, tot levenslang, met daarnaast vonnis van 99 laar voor het ont- en van Bobby Franks, oewel de rechter aanbevolen had niet op erewoord vrij te laten, Leopold in 1958 uit de gevan- ontslagen, waar hij toen 34 jr. doorgebracht. Loeb had al in het leven gelaten bij een steek- ij in de gevangenis, i zijn vrijlating ging Leopold, in de gevangenis talen had ge leerd, als laborant werken in San op Porto Rico. Hij klom op tot [dambtenaar op het ministerie van Volksgezondheid. Al enige jaren had hij hartklachten. Zijn stoffelijk overschot heeft hij nagelaten aan de medische faculteit van de universi teit van Porto Rico. In de Tweede Wereldoorlog had hij al als gevan gene zich opgegeven als vrijwilliger voor proeven met een middel tegen malaria. Leopold was sinds 1961 ge huwd. ELFAST (Reuter) In Belfast, ilin en Londen is vandaag door de iriteiten gepraat over spoedmaat- len om verdere moeilijkheden aan ens tussen Noord-Ierland en de republiek te voorkomen. Dublin, de hoofdstad van de republiek, vergaderde premier ch met zyn ministers naar aan- l van het incident van zondag. Britse pantservoertuigen raak- toen per ongeluk op het grond- ed van de republiekc maar wer- door verbolgen Ieren verjaagd, terugkeer in Noord-Ierland werd .trouille door leden van het ver - Ierse Republikeinse Leger 4) onder vuur genomen. Hierbij n een Britse militair om het le en werd een tweede gewond. Bin- het kabinet in Dublin zou on- heid heersen over de houding die regering tegenover het incident nnemen. Gematigde leden en dat de regering haar spijt over lood van de Britse militair uit drukt, doch minder gematigde mi nisters zouden juist een protest wil len laten horen tegen de grensschen- ding door de patrouille. In Belfast, de hoofdstad van Noord- Ierland, zullen zeer waarschijnlijk maatregelen worden getroffen om de bewaking aan de grens met Ene te verscherpen. Een Noordierse minister drong er gisteren op aan de meeste greswegen te sluiten en op de ove rige controleposten in te stellen. De Britse regering is doende het rapport over het incident van zondag te bestuderen. Men verwachtte dat zij vanavond haar conclusies zou trek ken. Intussen duren de bomaanslagen in Belfast voort. In de nacht van gisteren op vandaag zijn aanslagen gepleegd op een brouwerij, een trans formatorhuisje en een ijzerwinkel, die eilgendom is van de Noordierse mi nister van Gezondheid. By deze aan slagen zijn geen slachtoffers gevallen. De 24-jarige Belgische stu dent Michel Vangeluwe heeft deelgenomen aan de rallye voor kleine Citroëns van Parijs naar Perse-polis in Perzië, en terug. Bij zijn terugkeer in de Parijse voor stad Rungis bleek de Belg een on gewoon souvenir te hébben mee gebracht: een ezeltje, dat hij tij dens een kort oponthoud in Tur kije had aangeschatf LEIDEN In verband met de grote belangstelling, die bestaat voor de tentoonstelling "Honderd jaar openbaar vervoer in en om Leiden", die momenteel in de Lakenhal wordt gehouden, wordt de expositie met veertien dagen verlengd (t.e.m. 19 september). Met ingang van maan dag komen de dia- en filmvoorstel lingen echter te vervallen. (Van onze correspondent) GAZA (GPD) De Israëlische regering heeft besloten de uitdunning van de vluchtelingenkampen in Gaza stop te zetten. Volgens de bekendmaking is de eerste fase, te weten het aan leggen van wegen in de kampen om patrouillering te vergemak kelijken, voltooid. Van begin af aan hebben de mili taire autoriteiten er de nadruk op gelegd, dat het doel van de acties is de veiligheid in de kampen te ver groten, en niet om het vluchtelingen probleem op te lossen. Desalniette min is door velen de evacuatie van vluchtelingen uit een aantal kam pen als een verkapte poging be schouwd een bijdrage te leveren tot de oplossing van het vluchtelingen probleem. Het oorspronkelijke plan was om 80.000 vluchtelingen een an dere woonplaats te geven, bij voor keur buiten de Gazastrook. De militaire autoriteiten hebben gunstige arbeids- en leefvoorwaar- den aangeboden op de westoever van de Jordaan, maar van de 15.000 vluchtelingen die tot nu toe de kam pen hebben moeten verlaten waren er maar 250 bereid op de westoever te gaan wonen. Als er dus een plan heeft bestaan om iets aan het vluch telingenprobleem te doen. dan moet dat als mislukt worden beschouwd. Wellicht een andere reden waarom de regering de activiteiten in de Ga zastrook althans voorlopig heeft stopgezet, is een nota van secretaris generaal van de Verenigde Naties Thant aan de Israëlische regering, waarin hij eist de gedwongen ver huizing van de vluchtelingen onge daan te maken. Deze nota is niet ge publiceerd, en het ministerie van Buitenlandse Zaken deed daar nogal mysterieus over. Men wilde alleen zeggen dat beide partijen dat waren overeengekomen. Het is niet onmogelijk dat de Isra ëlische regering Thant heeft beloofd de werkzaamheden te zullen staken onder voorwaarde dat de nota niet gepubliceerd wordt. In de Veilig heidsraad en in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties komt de toestand in Gaza zeker ter sprake, en een nota is dan alleen maar lastig voor de Israëliërs. Tot z correspondent. "Er zijn nog twee staten die front maken tegen Israël: Egypte en Sy rië. Dit heeft president Anwar Sa- dat gisteravond gezegd in een televi sietoespraak waarin hij de Egypti sche bevolking vroeg zich woensdag tijdens het referendum uit te spre ken voor de voorgenomen nieuwe federatie met Libië en Syrië. Volgens de Egyptische president vormt Libië de achterhoede in het westen en Soedan in het zuiden. „Jordanië neemt niet meer deel aan het conflict. Zijn strijdkrachten zijn samengetrokken aan de Syrische grens in plaats van aan het Israëli sche front. Irak heeft zijn troepen helemaal teruggetrokken. Daarom kan men de federatie van Arabische republieken openlijk zien als de hoeksteen van de strijd tegen de vij and". Sadat wees erop dat het drievoudig bondgeootschap meer dan de helft van de bevolking van de Ara bische wereld verenigt en een vaste keern zou vormen voor verdere stap pen naar Arabische eenheid. Hij waarschuwde dat gebrek aan onder linge saamhorigheid het Arabische front nog verzwakt. „De verklaringen van de Egypti sche president Sadat, getuigen van een algemene miskenning van de nobele rol van het Jordaanse leger in dienst van de heilige Arabische zaak". De Jordaanse premier Wasfi Tall verklaarde dit in antwoord op de op merkingen, die Sadat zondag in een rede tot het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie had gemaakt. Deze zei toen, dat de V.S. Jordanië onlangs grote aantallen wapens hadden geleverd voor even tuele strijd tegen Syrië. „Jordanië speelt in de Arabische wereld inder daad eeii rol die aanleiding geeft tot twijfel," zo meende hij. Premier Tall verklaarde, dat het Jordaanse leger zich van 1948 af aan de zijde van het Egyptische le ger geschaard had. „De verklarin gen van president Sadat zijn van die aard, dat zij op een beslissend tijdstip de pogingen om de Arabische gelederen te mobiliseren en te ver enigen, kunnen aantasten. Ik be vestig, dat de Jordaanse strijdkrach ten slechts bestaan om de vijanden van het Arabische volk te bestrijden. Dit leger werkt om ons bezette ge bied: de westelijke oever van de Jor daan, de Sinai en Golan, te bevrij den". „Ongegronde bewering" China heeft de verklaring van de president van Oeganda, dat bij de recente grens gevechten met Tanzania een Chinese kolonel was gedood, „een on gegronde bewering" en een .volsla gen leugen" genoemd. héle beste halve zware. SCHIPTHOL (ANP> Te leurgesteld over hun mislukte poging om vrede te sluiten tussen twee Por- toricaanse bisschoppen en een aantal Nederlandse paters Dominicanen, die zich daar na Jaren werken het ongenoegen van deze bisschoppen op de hals hebben gehaald, zijn giste ren twee provinciaals der Dominca- nen in Nederland, de paters Van Waesberge en Vijverberg, bestuursle den van hun orde, op Schiphol te ruggekeerd. Ondanks langdurige gesprekken met de bisschoppen Grovas van Caguas en Torres van Ponce blijft het ontslag van 7 Nederlandse do minicanen en 2 Portoricaanse pa ters. die geheel aan de zijde van de Nederlanders stonden gehandhaafd. Ook de aartsbisschop van Portorico wil daaraan niets veranderen. Op grond van welke redenen de 9 Dominicanen zijn ontslagen, kon den op beide provinciaals niet pre cies zeggen. Wat hen wellicht het meest irriteert is, dat de bisschoppen gebruik hebben gemaakt van canon 454 paragraaf 5 van het kerkelijke wetboek, waarbij paters door bis schoppen mogen worden ontslagen, zonder opgaaf van redenen. De bis- (Van onze correspondent W. P. Timmers) BONN (GPD) 's Werelds oud ste bejaardencentrum is bovendien 's werelds origineelste. De huur be draagt er al een eeuw lang 1.72 mark per jaar! Het huurcon tract verplicht de bewoners dagelijks te bidden voor het zieleheil van de familie Fugger. die het centrum 450 Jaar geleden stichtte. In deze maand augustus vierde de „Fuggerei" haar Jubileum. De Fuggers waren eeuwen geleden de schatrijke bankiers van het Zuid duitse Augsburg. Het waren bur gers, die keizers en kunstenaars fi nancieel op de been hielden. Dat Augsburg nu nog een van Duits- lands fraaiste steden is, komt voor een goed deel voor rekening van de Fuggers. Eén van hen. Jacob de Rijke, heeft het lumineuze idee gehad een so ciaal centrum te bouwen voor „schuldloze, in nood geraakte ka tholieke burgers van de stad Augs burg". Fugger-kenners verdenken de rijkaard ervan dat hij bij die nobele daad zeer bijzondere verwachtingen heeft gekoesterd: Jacob de Rijke, die zijn broers Ulrich en Georg voor het plan wist te winnen, was in staat al het aardse te kopen, tot en met de hoogste adellijke en wetenschap pelijke titels; hij zou vastbesloten zijn geweest zich óók bijtijds te ver zekeren van een royale plaats in het hemelrijk Als een stadje in de stad bouwde hij een ommuurd centrum van 55 drie-kamer-huisjes, alleen voor rooms-katholieken. Die werden '-er- plicht dagelijks voor hun wp' ~s te bidden. Om het gewieht va.i .o'n gezamenlijke actie ten bate van Fuggers ziel zo groot mogelijk te maken, bouwde Jacob als enige ge legenheid voor bijeenkomsten der bewoners een eigen kerkje. De huur prijs van de woningen bedroeg één Rijnlandse gulden per Jaar. Omdat een Augsburger niet mor relt aan het machtige woord van een Fugger, worden de poorten van de Fuggerei 's avonds nog altijd trouw gesloten, zijn de bewoners nog altijd allemaal rooms-katholiek en wordt in de geelgekalkte huisjes nog altijd gebeden voor Jacob de Rijke en diens familieleden. De Rijnlandse gulden raakte in onbruik. In 1873 heeft men zich daarom verstout de tegenwaarde in goudmark in reke ning te brengen. Het werden 1.72 mark, die ook nu nog per Jaar wor den betaald. Na oorlogen zijn beschadigingen aan de Fuggerei steeds in stijl her steld. De inmiddels wat al te sim pele maar pittoreske huisjes hebben dan ook in de afgelopen 450 Jaar nauwelijks veranderingen onder gaan. Bij restauraties zijn er enkele bijgekomen. Ter gelegenheid van het Jubileum is onlangs het 68-ste door de pastoor ingewijd. De ongeveer 250 bewoners, in leef tijd variërend van 60 tot 94, genie ten 's zomers niet meer de rust die de Fuggers hun hadden toegedacht. De Fuggerei is een van Augsburgs toeristische attracties geworden. Bij een rondwandeling van een groep bezoekers kom al gauw een van de bejaarden, met een standaardwerk over de stichters onder de arm, een bijdrage leveren aan de voorlichting. In de woning Middensteeg 14 her innert een opschrift aan een ge denkwaardige bewonerniemand minder dan de overgrootvader van Mozart. Deze Franz Mozart was in 1681 in moeilijkheden geraakt omdat hij het lijk van een beulsknecht op het plaatselijke kerkhof had laten begraven. Zonder beul was het leven in die dagen niet goed denkbaar, maar op de christelijke begraaf plaats behoorde zo'n individu nu eenmaal niet. Wel. Franz Mozart had zijn daad met verlies van baan en aanzien moeten bekopen. Toen zijn het Jacobs machtige kleinkin- De Herensteeg in de Fugge rei in Augsburg, rechts achteraan het kerkje. deren geweest, die de openbare me ning aan de laars lapten en Mozart in de Fuggerei onderbrachten. Het geen de bewondering voor de Fug gers nog moet vergroten, want zo'n aanwinst zal in de gedachtengang van die tijd als „voorbidder" op zijn minst riskant zijn geweest. schoppen weigerden ook tegenover de twee provinciaals de werkelijke rede nen uit de doeken te doen. De in druk is echter gevestigd, dat de kerk leiding van Porto Rioo in dit negental Jeugdige vertegenwoordigers ziet van de nieuwe stroming in het Nederlandse rooms-katholicisme, waarvan de Portoricaanse bisschop pen niet gediend zijn. De ontslagen paters worden door sommigen beschouwd als zielzorgers „die politiek links zijn georiënteerd", maar volgens pater Van Waesberge wordt die uitdrukking al te snel ge hanteerd. „Het zijn Jonge paters, die een nieuwe pastorale aanpak heb ben en die gedreven worden door een grote sociale bewogenheid. Dit heeft wellicht bij traditioneel wer kende confraters weerstanden opge wekt. Waarschyniyk zien de bisschoppen in hen vertegenwoor digers van het Nederlands rooms- katholicisme en vinden zij deze pro gressieve mentaliteit voor hun land niet geschikt. Hoe men het ook be kijkt, naar onze mening staat de maatregel van ontslag in geen en kele verhouding tot de fouten die de 9 confraters hebben gemaakt. Zij hebben zich met him werk enorm verdienstelijk gemaakt voor Por to Rico". Wat de ontslagen paters nu zullen gaan doen, weten ze nog niet. SYDNEY (ANP) De taalkundi ge dr. Cornells Wouters, die in Australië vele Jaren een leidende rol heeft gespeeld in het verenigingsle ven en het integratieproces van de immigranten, is op zijn 75-ste ver- Jaardag benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De bij de ze onderscheiding behorende versier selen werden hem door de consul- generaal van Nederland drs. J. H. Delgorge uitgereikt tijdens een intie me viering, welke hem werd aange boden door de Nederlandse Volks dansgroep waarvan hij destijds de oprichter was en waarvoor hij uit eigen zak fraaie Nederlandse natio nale klederdrachten kocht. Dr. Wouters, die vele Europese ta len spreekt en als tolk werkzaam is, ontving al eerder hoge onderschei dingen van andere landen. Als Neer landicus ontving hij destijds ook de Visser-Neerlandia prijs. Duizend Russische Joden per maand naar Israël PARIJS (Reuter) Volgens een Franse deskundige voor het Mid den-Oosten zijn in de afge lopen twaalf maanden ongeveer 15.000 Joden uit de Sowjet-Unie in Israël aangekomen. In een tweede artikel over Israël van de hand van de Journalist Yves Cuau meldt het Franse blad „Le Figaro", dat thans gemiddeld duizend Joden per maand uit de Sowjet-Unie in Israël arri- veren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9