Djokja laat schatten zien Roxy Dual Filter zo zuiver. Thomassen bereid tot verzoening Roxy Dual Filter Zuster Therèse won de „slag van Bogor" in Pracht en praal paleis sultan Surinamers hekelen opmerkingen van parlementariërs over autonomie Brood cent duurder Voelt echter geen schuld Kunst dat ze lachen. uit het gouden pakje rookt 2x zo zuiver. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Koninklijk bezoek schrijft eigen draaiboek van smart en vreugde BOGOR Zuster Therèse, een ten gere grijze vrouw met een vriende lijk gezicht die 25 Jaar geleden uit Amersfoort naar een missiepost in West-Java was vertrokken, vertelde zondag dat ze 's nachts slecht had geslapen. „En toen zijn we vanmorgen al om zeven uur met een busje naar Bo- gor gereden", giechelde ze als een opgewonden schoolmeisje, „uren te vroeg, maar we hadden al zoveel maanden naar deze dag uitgekeken en we waren allemaal zo zenuwach tig dat we niet langer konden wach ten". Door Ary Jassies Voor ons strekte het reusachtige gazon van Bogor, met de eeuwenou de waringinbomen en de lotusvij- zich onder de zon uit. Bij het paleis van de voormalige gouver neurs-generaal ontstond enige be weging: er ging voor de zoveelste maal een schok door het gezelschap zusters. Op het mbment waarop een heer in een sneeuwwit admiraalskostuum even als een eekhoorn om een pi laar gluurde maakte zuster Therèse de zoveelste foto die het album wel niet zou halen. Elk koninklijk bezoek bereidt zijn warmste gelovigen zijn smartelijke ervaringen. Op de Djakarta Fair werden vrouwtjes, die in klederdrachten de folkloristische erewacht vormden en van hun diepe verlangen om de ko ningin aan zich te zien voorbij gaan geen geheim maakten, com pleet onder de voet gelopen toen de Een ander verhaal Twee vrouwtjes vielen languit op de grond, toen ze weer waren overeind gekrabbeld was koningin Juliana uit het gezicht verdwenen en hoorde men nog slechts het getier van de razen de camera-menigte. De vrouwen vertelden dat ze hele maal uit Soerabaja waren gekomen o min de erewacht-rij de koningin te mogen zien. Er viel nu thuis een ander verhaal te vertellen. In Bogor beleefden ook zuster The rèse en de andere Nederlanders moeilijke uren. Als gevangenen ach ter de tralies, zo zag men hen in een groep van vijftig mensen bij eengedreven achter een van de toe gangspoorten. Protocol Het hek van het protocol sloot weer nauw: de avond tevoren was de top van het Nederlandse diplo matieke- en bedrijfsleven voor de receptie in de tuin van de ambassa deur uitgenodigd. Maar de vijftig wat minder bekende Nederlanders van Bogor stonden achter de omheining ver van het paleis vandaan en tientallen solda ten, de bajonet op-het geweer, hiel den de ijzeren wacht bij de lege tuin. Zuster Therèse zag de koningin ook al niet theedrinken op het ter ras. Het fotografenleger, de levende muur rond dit koninklijke bezoek, vernietigde ook deze kleine vreugde. De kleine, tot steeds somberder zwijgen vervallende groep beleefde echter toch nog een kortstondig ge luk. De stoet verplaatste zich op de terugweg door deze poort, toen ook nog de koningin hier enkele meters te voet wilde afleggen was er een volle minuut om het koninklijk paar te begroeten. Zuster Therèse won deze korte maar hevige slag van Bogor. Zij ge bruikte de handen ineens als stoot- blokken, zij werkte zich in razende vaart door de duwende menigte heen en toen stond ze pal voor de koningin en men zag haar met een stralend gezicht honderduit babbelen. „Ik heb haar ook nog beloofd dat ik haar de foto's zal opsturen", zo ving men later op toen iedereen die minder gelukkig en doortastend was geweest aan haar lippen hing. Zo schrijft ook het koninklijk be zoek langs de route zijn eigen, klei ne draaiboek van sma'rt en vreugde. (Van onze correspondent) DJOKJAKARTA Het lijkt erop dat de ene Indonesische stad niet voor de ander wil onderdoen bij het ontvangen van "Ratoe" (koningin) Juliana. Was de ontvangst in Bandoeng, zondag, al overweldigend, wat zich afspeelde in de kraton van Djokjakarta was helemaal "ongelooflijk", om een van de vele uitroepen van verbazing van de Koningin te mogen gebruiken. die nieuwe en geweldige indrukken. Wie dacht dat het nu afgelopen was, vergiste zich schromelijk. De och tend van deze 31-ste augustus, in het vroegere Nederlands-Indië was dat koninginnedag met ontvangsten en parades, marcheerden de acht korpsen in een traag tempo en be geleid door muziek langs de hoge gas ten. Historisch Een dergelijke voorstelling is in ge entientallen jaren gegeven en zal misschien nooit meer gegeven wor den, omdat deze sultan Hamengkoe Boewono IX zich beschouwt als de laatste sultan van Djokja. Het moet vele tienduizenden guldens hebben gekost om dit kleurrijke en histori sche schouwspel aan de koningin en de prins te tonen. De meeste korpsen van de „vor stenlanden" waren al vele jaren ont bonden. De afgelopen maanden heeft men uit de wijde omgeving vrijwil ligers geworven om ze voor deze bij zondere gelegenheid nog een keer te laten „optreden". De aanmelding was overweldigend en er moest een scherpe selectie worden gemaakt. On der de „soldaten" zijn eenvoudige des sa-lieden en ook een paar zonen van de sultan zelf. Het voorbijtrekken van de stoet duurde ongeveer een uur en de prins heeft praktisch alles gefilmd, zodat kinderen en kleinkinderen ook kun nen mee genieten tijdens de komen de lange winteravonden. In dezelfde „pendopo" waar de hoge gasten de „Djokjase taptoe" (daar leek het inderdaad wat op) aan zich voorbij lieten trekken staat ook nog een gouden koets die in vroeger tijden op koninginnedag uit reed. Het voertuig, dat nu niet meer Langs de toegang tot de kraton (het paleis van de sultan van Djok ja) stonden de in uiterst kleurrijke uniformen gestoken legerkorpsen van de verschillende sultanaten op gesteld. De kleuren wit, rood en zwart overheersten en ieder corps had weer een geheel andere ceremo nieel uniform. Door Peter Schumacher Vervolgens ging het hoge gezel schap, wederom omzwermd door foto grafen en cameralieden en voor gegaan door de sultan de kraton bin nen. Overal lagen kunstvoorwerpen uitgestald waarvan de koningin zich de traditionele en ceremoniële bete kenis liet uitleggen. Op een tafel la gen gouden krissen, die vorig Jaar voor het eerst in veertig jaar aan een buitenstaander, te weten Prins Bernhard, waren getoond. De koningin werd gewoon overwel digd door al dit moois en ook de prins, voor wie de kraton niet nieuw was. was zo opgetogen dat hij naar de Journalisten kwam en spontaan be gon te vertellen over zijn vorige be zoek. Vorig Jaar was de prins al diep onder de indruk geraakt van alle pracht rond en in het Jokjase sul tanaat, maar nu waren voor de ko ningin echt alle registers open ge trokken. Minister Schmelzer maakte nog een politieke grap door aan ie dereen te vertellen dat hij net ge hoord had dat bij het wajangspel de man die de poppen „speelt" links de slechterikken neer zet en rechts de goeden. „Dat zal ik in Nederland te gen de oppositie zeggen", zei hij en Prins Bernhard en onze nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken amu seerden zich wel bij deze gedachte. De rondgang door de kraton ein digde in een soort 'heilige' zaal waar de pers niet werd toegelaten. Hier konden koningin en prins en hun gevolg ev enop adem komen van al Journalist zegt dat z'n vrouw hem in bad wilde vermoorden AMSTERDAM Volgens de 60- Jarige Journalist P. de R. hebben zijn 29-jarige vrouw J. de R-H. en haar 34-jarige zuster M.H. getracht hem in zijn woning in Amsterdam- West in de badkuip te verdrinken. Dit zou zijn gebeurd toen mevrouw De R. zondagochtend bezig was zijn haar te wassen terwijl bij in bad zat Zij zou zijn hoofd onder water heb ben geduwu terwijl haar zuster aan zijn benen trok. Hij was er echter in geslaagd zich te bevrijden waarna hij telefonisch de politie waarschuw de. Om de aandacht te trekken had hij ook nog een ruit ingeslagen. De voordeur zou op slot zijn geweest. De vrouwen, die zondagavond wer den gearresteerd toen zij op het po liebureau om raad kwamen vragen, ontkennen en geven een tegengestel de lezing van het gebeurde. Volgens mevr. De R. had haar man getracht haar onder water te trekken. De ruit zou zijn gebroken doordat de Jour nalist hen er door had gedrukt. PARAMARIBO De Surinaam se statenvoorzitter J. Lachmon heeft gisteren scherp gereageerd op een toespraak van mr. Th. van Lier. voorzitter van een delegatie Neder landse parlementariërs, die een be zoek aan Suriname afsloot. Mr. van Lier zei dat naar de mening van de Nederlandse parlementariërs bin nen redelijk korte termijn naar de zelfstandigheid van Suriname moet worden gestreefd. De Surinaamse statenvoorzitter Lachmon (VHP): zei „Waar haalt Nederland de bevoegdheid vandaan om de Surinamers een nationaliteit te geven, die zij misschien niet eens wensen?" Zijn partij was overigens wel be reid mee te werken aan de konink rijkscommissie om tot een welover wogen zelfstandigheid van Suriname te komen. De zelfstandigheid moet nauwkeurig worden voorbereid, want wat te doen als het overgrote deel van de Surinaamse bevolking de Ne derlandse nationaliteit niet prijs wil len geven? Koningin Juliana en prins Bernhard bij hun bezoek giste ren aan de krater van de vulkaan Tangkoeban Prahoe waar de Prins enthousiast opnamen maakte. i 1956 in Gronin- Tempel Vanmiddag bezocht het vorsten paar de Boroboedoer. Deze unieke verzameling van tempels is de laat ste jaren op een nogal onprettige manier in het nieuws gekomen: dit robuuste stenen monument is zwaar in verval geraakt en zal slechts met dc grootste inspanningen voor onder gang kunnen worden gered. Neder land heeft voor de restauratie van de Boroboedoer geld geschonken en ook de Unesco doet het uiterste om dit zeer bijzondere historische mo nument te redden. Morgen vertrekt de koningin naar Bali en de prins naar Medan. Za terdag, de voorlaatste dag van het bezoek, zijn beiden weer terug in Dja karta. DEN HAAG Een heel brood zal met ingang van aanstaande maan dag een cent meer kosten. De Ne derlandse Bakkerij Stichting heeft hiervoor toestemming gekregen van het ministerie van Economische Za ken. Nederland is bereid Suriname te blyven helpen, maar Suriname moet niet blijven steunen op Nederland, aldus het Leiderdorp se tweede kamerlid A. de Goede (D'66). „Men zal in Suriname de handen uit de mouwen moeten steken. Er is in Ne derland een grote bereidheid om ontwikkelingshulp te blijven geven. Maar wij zijn wel goed maar niet gek, zo vervolgde de heer De Goede. Wanneer wij Suriname in de komen de vijf Jaar vierhonderd miljoen gul den gaan geven, terwijl de stad Am sterdam met veel meer inwoners dan Suriname in grote financiële nood verkeert, zal Suriname zich ook moe ten inspannen. VERGISSING: MAN IN DE GRACHT GEGOOID AMSTERDAM Een glazenwas ser en zijn collega kregen forse klap pen en een van hen werd in de gracht langs de Oude Zijds Voor burgwal gegooid, toen een 24-jarige monteur dacht dat zij z'n gepar keerde auto wilden starten. Direct daarna kwam de monteur tot de ontdekking dat hij zich had vergist. Zijn wagen stond even ver der geparkeerd. De auto die 't twee tal op gang probeerde te krijgen was het eigendom van een van hen. ROTTERDAM Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam is be reid al het mogelijke te doen om het conflict tussen de PvdA-fractie in de raad en het college van B. en W. weg te nemen. Nadat gistermiddag het college antwoord had gegeven op vragen van het PvdA-raadslid Lamberts over het conflict gaf de burgemeester een schriftelijke verklaring uit. Hierin schrijft hij dat van de zijde van het college niets is of wordt verhei melijkt. Iedere beschuldiging in de- richting dient volgens hem van de hand te worden gewezen. In zijn antwoord op schriftelijke vragen van gemeenteraadslid dr. H. Lambert (PvdA) zegt het college van B. en W. van Rotterdam, dat het niet buiten zijn bevoegdheid is ge treden door op 24 augustus het ont- werp-convenant betreffende de sa- meenwerking op het gebied van het milieubeheer te ondertekenen. Het raadslid had het college er van beschuldigd gehandeld te hebben buiten de gemeenteraad om. De wij ze van vragenstellen was afgelopen donderdag voor burgemeester Tho massen aanleiding om tijdens een extra vergadering van de commissie Stadsontwikkeling en Volkshuisves ting betreffende de hinderwet het woord „onbehoorlijk" in de mond te neem en. Toen de burgemeester de heer Lamberts ook nog beschuldigde van het „wegritsen" van niet open bare gemeentestukken verliet de ge hele PvdA-fractie woedend de zaal. Wethouders De PvdA-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad wil dat de vier PvdA- wethouders in het college van B. en W. haar koers volgt en niet die van PvdA-burgemester W. Thmomassen. Fractieleider drs. A. J. Lems: „Na de botsing van vorige week tussen de burgemeester en enkele raadsle den van PvdA en D'66 over het mi lieubeheer in Rijnmond is de situa tie onhoudbaar geworden". De PvdA-fractie wil dat de wethouders het programma van de PvdA stellen boven de collegialiteit in het college. Gistermiddag verga derde de PvdA-fractie, waartoe de wethouders behoren; het Rotter damse partijbestuur van de PvdA en een delegatie van het landelijk bestuur van de PvdA over deze zaak. Lems: „De fractie wil de garantie van de wethouders Reehorst, Jet- tinghoff. Van der Ploeg en Van der Pols dat zij haar beleid niet meer zullen doorkruisen. Als zij die ga rantie niet geven is aftreden het enige alternatief". ADVERTENTIE Waarom kiest u voor een filter? Juist om zuiver te roken. Daarom heeft Roxy een dubbel filter, dat 2x zoveel absorbeert en toch de natuurlijke smaak van de rijpe tabakken behouden laat. Lach dus gerust als u een Roxy opsteekt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7