IW"erkoplossing in de maak VLAG UIT, JOKER EN TIPS VOOR FIJN WEG ZIJN.. DE LEiD' SE Roberti: circus met meer dan franje Leiden en de energievoorziening van de regio Drie ton voor school Fietsen en politie in de Leidse Hout NSDAG 31 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD B am Gezien zijn reactie na het raads besluit van gisteravond geloof ik niet. dat de directeur van de SLF vandaag de vlag uitsteekt, zoals het (archief) plaatje, dat deze be schouwing illustreert, suggereert. De „SLF-baas" was duidelijk niet ingenomen, met de beslissing van de raad. Hij moppende in de wan delgangen al tegen wethouder Harmsen en zette buiten het stad huis zijn litanie voort tegen hoofd ambtenaren. Het klinkt misschien niet erg vrien delijk, maar het is gewoon een ple zier om een dergelijk naspel van de raad mee te maken. Het publiek is tegen het middernachtelijk uui gering, maar de discussie od straat is uitermate boeiend. Ambte naren, die in de raadsvergadering hun mond hebben moeten houden, luchten dan hun hart. De SLF-di- recteur had gisteravond iets van een gekooide leeuw en zo zal hij zich met de investeringsstop als het zwaard van Damocles boven zijn hoofd ook wel voelen. Ja. u hebt het goed gelezen: de dinsdag was nog niet aangebroken toen de Leidse raad de laatste ha- merklop al achter de rug had. Dat kwam door het optreden van bur gemeester Vis. die de raad hield aan de regel, dat vergaderingen niet la ter dan elf uur zijn afgelopen. Goed. voor de belangrijke energie- zaak werd "overwerk" gedaan, maar 't bleef binnen de perken en 1 teressant. Overigens is pas vt kwart van het aantal agenda- :-n afgewerkt, zodat we vol- week maandag op de- e voet doorgaan. .n zal burgemeester Vis ont breken. die het reglement van or de strak aanhoudt. Wil iemand nog iets zeggen na er tweemaal gele genheid voor te hebben gehad, dan doet hij een voorstel voor een der de instantie. Een collega-raadsver- slaggever vergeleek het heel aardig met het gebruik van de jo ker bij Zeskamp en Spel zonder grenzen op televisie. Dan zijn we bij het kijk- en luisterspel en vraag Je Je als raads- verslaggever af om welke redenen een volle publieke tribune het vol houdt tot het einde. Er zat een stuk discussie in de vergadering, dat de niet-ingewijden totaal ont ging en daarom gewoon vergeten had kunnen worden in de openbare vergadering. Er schijnt een briefwisseling te zijn geweest tussen het college en de PAK-fractie over de benoeming van een nieuwe chef van de af- Door Hans Melkert deling onderwijs. In een knap opge zet maar mede door het gebruik van veel moeilijke woorden volko men onbegrijpelijk betoog voor buitenstaanders dan reageerde wethouder Duyverman van Onder wijs af op het PAK. Wethouder Harmsen deed er nog een schep je op door in bokstermen te gaan spreken. Olie op het vuur, maar ik kan u niet vertellen waar precies de vuurhaard zit, want ook de pers bleef onkundig van de gevoerde briefwisseling. Er was toch weer het gebruike lijke gehakketak tussen PAK EN college. In 't Veld (PAK) verweet wethouder Harmsen, dat hij zich schuldig maakt aan polarisatie in de raad. Harmsen op zijn beurt maakte zich druk over een z.i. uit zijn verband gerukt citaat van In 't Veld. Op die manier, zo zei de wethouder, kan ik aantonen, dat in de bijbel staat, dat er geen God is. „Ik neem dan een gedeelte van de zinsnede: „De trotse dwaas zegt in zijn hart: Er is geen God", aldus de wethouder. De bijbel was toch in het geding. In 't Veld verweet KVP-er Ham een „hoed-uw-broeder-mentaliteit", waaruit hij de conclusie trok, dat dithet nadeel is van confessionele partijen. PSP-er Walle deed de be kentenis, dat hij in zijn Jeugd heeft moeten luisteren naar de lange, vermoeiende preken in de chr. geref. kerk. Hij wil deze kerk aan de Steenschuur waarvoor de gemeente een fors bedrag restau ratie-subsidie vertrekt, ook gebrui ken als bezienswaardigheid voor Leidenaars en toeristen. Wethouder Kret (ook al een dominee) verze kerde, dat de kerkelijke gemeerte het gebouw wil openstellen voor niet-kerkelijke activiteiten. Nog wat „prikwerk". In 't Veld vroeg naar de coördinatie tussen de woningbouwverenigingen en zette als stok achter de deur het drei gement moeilijk langer voorstellen van deze wethouder te kun nen aanvaarden. Deze wethouder (Menken) zegde een pre-advies toe en verdween naar een ander poli tiek college. Stond dat in de „tips voor fijn weg zyn", die de raadsle den op hun tafel vonden? Ik kan me moeilijk voorstellen, dat het bezoek aan de Leidse raad in deze tips is opgenomen Vervolg van pagina 1 hj LEIDEN Het allernoodzakelijkste kan gebeuren en n werkoplossing is in de maak. Dat is de conclusie, die alt te trekken uit de beraadslagingen in de Leidse raad n gisteravond over de investeringsstop bij de Stedelijke cht Fabrieken. Letterlijk werd besloten het raadsbesluit in 28 juni te handhaven in die zin, dat geen nieuwe in- isteringen voor de SLF worden gedaan voor zover tot de uitvoering hiervan niet reeds namens de gemeente con- actuele verplichtingen waren aangegaan. Besloten werd torts pas nadere maatregelen te overwegen nadat het ant- o'Joord van de ministers van Financiën, Binnenlandse Za- n en Economische Zaken op de brief van B. en W. zal jn binnengekomen. K-fractieleider In 't Veld amen- A,irde het voorstel van het college zoverre, dat geen ontkrachtings- gelijkheid van het raadsbesluit gelijk is. B en W namen de meer cieze omschrijving over. 't Veld (PvdA) merkte op, dat een ■koplossing noodzakelijk is, maar het beslisrecht en voortvloei- I Leiden-Oxf ord op atletiekveld iEIDEN Het eerste treffen tus- de atletiekteams van Oxford en den gisteravond op de sintel- m in de Leidse Hout heeft een LSC>rlopige stand van 55-49 in het irdeel van de Leidenaars opgele gd. P^p de sprint- en technische num- €rs kwamen de Engelse gasten er d€ iwelijks aan te pas maar op de 0 meter waren zij oppermachtig, ij) vel, Dobson en Wood namen met ir^p. 15.46.2, 15.50.2 en 17.06.2 eerste drie plaatsen op deze af- tis|nd in e leer goed was het hoogspringen lk,i de jeugdige Oxford-atlete Ann tton die met 1.55 m de Leidse frisjes Wilma Neuteboom (1.45) en Wink (1.40) duidelijk de baas Bij het speerwerpen ging ook Engelse atlete met de zege strij- I. Moore kwam als enige over 30 meter (34.1 )p de 800 m dames kwam er een ibele Oxford-zege uit de bus met n it A. Sutherland 2.31.0 en voor M. 'e niels 2.31.4. De Leidse Lia Boom JI in 2.31.9 een goede derde. •Sl Tegenover al deze Engelse wapen- iq ?n stelden de Leidenaars een vol- 0 ge suprematie by het versprin- heren (Alfred Verhoef 6.77 m er prfrt Paauw 6.36 m), bij het kogel heren (Harry Frauenfelder i en Leo Lemmen 10.51 m) bjop de 100 en 200 m heren (Al- iti i Verhoef resp. 11-2 en 23.3; Bar „j shof rep. 11.6 en 23.9 en Rob Bui- og resp. 11.6 en 24.2) ëes 'P de 100 m dames waren Mia 0 i de Harg (13.0) en Marjan Bieg- j] (iten (13.1) weliswaar het snelst, UI ar de Oxford-dames J. Smith en Hughes bleven met elk 13.3 heel bij. Ook op de 200 m dames ren de eerste twee plaatsen voor ^idse atletes: Theo van Wetten no- 27.9 en Charlotte Jaspers 28.5. bar ook op dit nummer gingen de gelsen C. Belcher (28.6) en M. b ggis <28.6) met ere ten onder. 15 De 800 m heren bracht een drie- 20 lüige Leidse triomf met voor Gert b ms 2.01.1, voor Dré de Wit 2.02.0 voor Leo Mooijman 2.02.1. dzl dij Kaatswedstrijd LEIDEN In Den Haag hebben iddfevkérk. Leiden en Den Haag een latswedstrijd gespeeld. De volgende len van kaatsclubs uit Rotterdam, 1 tultaten werden geboekt: jongste hai isse. 1. D. Kootstra Jr., Ridder de rk, K. Kamstra en T. Douma, aUtterdam. 2. R. de Jong, Den Haag, at<| Haarsma, Ridderkerk en J. Drent, len; oudste klasse. 1. E. Wiersma L. Sevenster. Den Haag en H. lui Idstra, Noordwyk. 2. H. Halbesma, 1 dderkerk, G. Procee en G. van uti Uien, Den Haag. endje daaruit 't budgetrecht van de 'raad niet in het geding mag ko men. In het licht van de financiële problematiek zei hij het op zijn minst in twijfel te trekken, dat er geen concurrentie is tussen „gewo ne" investeringen en die van de SLF. Hij vroeg de wethouder duidelijke uitspraken te bevorderen van minis ters en gedeputeerde staten. Vooral in tweede instantie legde de PAK- fractieleider de verantwoordelijkhid duidelijk bij de regering. KVP-'r Ham vond de opstelling van In 't Veld kalm en wilde de ze accentueren door de stelling, dat de Leidse raad Juist heeft gehan deld en „Den Haag" onjuist. Niet begrepen Van Aken (PvdA) ging in op de problematiek van een streekenergie- bedrijf, waarbij hij er zijn verbazing over uitsprak, dat de Leidse raad nooit de kans heeft gekregen zich over deze zaak uit te spreken. Hij vroeg zich af wat de beleidsmarge van het college nu is bij de besprekingen in de werkgroep met de regiogemeen ten. De socialistische leider hekelde het begrip, dat in de regio voor de Leidse problemen bestaat. Hij zei uit de vergadering met de concessiege meenten o.a. te hebben opgemaakt, dat: Scholen voor halve prijs op Leidato LEIDEN Scholen kunnen in klassikaal verband de Leidato voor de halve prijs bezoeken. Dat heeft het Leidatobestuur bepaald na de geweldige belangstelling, die door veel scholen getoond wordt voor de hobbyshow in de „bijhal". Niet al leen de vijfde klassers van de scho len, die zelf een werkstuk hebben mogen inzenden toonden belangstel ling, maar ook veel andere scholen, die door een bezoek aan de hobbyten toonstelling hun leerlingen willen wijzen op de mogelijkheid een goede tijdspassering in de vrije tijd te vin den. Ook de Tros-televisie heeft het be langwekkende van de tentoonstelling gezien en zal daar aanstaande don derdag twintig minuten zendtijd aan wijden. Pe burgemeester van Koudekerk de Men doet Mar cynisch en flink doet. maar er hele maal niets van heeft begrepen; De burgemeester van Benthui zen eenzelfde verwijt treft door zijn opmerking Leidera centrumpositie in te zien, omdat hij er zojuist nog enkele inkopen had gedaan; De burgemeester van Warmond probeert Leiden in 'n bepaalde hoek te drukken door zijn opmerking, dat het inwonertal beneden de 100.000 is Het raadslid vond het verder on bestaanbaar. dat het dagelijks be stuur van het gewest Leiden heeft verklaard in deze energie-zaak geen taak voor het gewest te zien. Geen antwoord In zijn antwoord zei wethouder Harmsen. dat het goed is, dat de Leidse raad iets heeft besloten, waar op „Den Haag" niet meteen een ant woord heeft. Een werkoplossing is in de maak en een voorstel komt zo spoedig mogelijk. De verdeling van hogerhand van DUIVENSPORT LEIDEN De Leiderdorpse post duivenvereniging "De Runklievers" hield zondag een wedvlucht vanuit Roosendaal, met het volgende resul taat: 1. J. Pracht, 2 en 4 gebr. Kok, 5, 6 en 9 A. v. d. Dop en zn., 3. J. C. Zevenhoven, 7 en 10 K. van Leyden en 8 mevr. Ouwerkerk. De postduivenvereniging "War mond" loste de dieren in Vilvoorde. Voor deze vereniging luidt de uitslag als volgt: H. de Koekkoek 1, 8, 9, Q. Beugelsdyk 2, 5, J. de Dunne 3, B. ter Beek 4, C. J. Siecker 6, J. v. Seg- gelen 7, A. v. Noord 10. LEIDEN In de raadsvergade ring van gisteren heeft wethou der Duyverman van Onderwijs meegedeeld, dat f 280.000,no dig is voor restauratie van de Ma- resingelschool. Vooruitlopend op een voorstel vroeg hij de raad toe stemming om de meest urgente voorzieningen te treffen. Hij kreeg het fiat van de raad. Akkoord ging de raad ook met uit voering van buitengewone onder- houds- en verbeteringswerkzaamhe den aan 114 woningen in de Tromp straat e.o. In antwoord op vragen van PSP-er Walle en mevr. v. d. Blom (CPN) deelde wethouder Men ken mee. dat de bewoners inspraak hebben gehad, dat de huurverhoging ingaat nadat per huis het werk is verricht en dat zeker één z.g. sluiswoning aanwezig is voor gezin nen, die in een te verbouwen huis in moeilijkheden komen. In grote lijnen was de raad het eens met de door B. en W. voorge stelde proefneming met de behande ling van de begrotingeerst in openbare commissies en daarna in de raad. Amendementen van PAK- zijde zullen worden ingebracht in het seniorenconvent en in het uiteinde lijke definitieve voorstel. mening van de wethouder geen afbreuk aan de normale investeringen van Leiden. De energie-investeringen in deze provincie vragen z.i. wel zó veel, dat de Randstad een achtergebleven ge bied dreigt te wórden, waar gemeen ten hun normale infra-structurele werkzaamheden niet kunnen uitvoe ren. Het raadsbesluit wil hij hand haven als wapen in strijd tegen de financieringstaktiek van de centra le overheid. De wethouder had een verklaring De Stedelijke Licht Fabrie ken zijn de laatste weken in dis cussie. Worden ze van een ge meentelijk een streek-energiébe- drijf? voor het feit, dat de Leidse raad zich nooit heeft uitgesproken over een streekenergiebedrijftoen de engros gemeenten „nee" zeiden, had dat weinig zin en provinciale en lande lijke ontwikkelingen op het gebied van de energievoorzieningen vroe gen om uitstel. In de rubriek „Lezers schrijven" van Uw blad van zaterdag las ik met veel waardering het artikel van Theo van Dam over honden in de Hout. Dat het laten loslopen van honden in de Leidse Hout verboden is, was mij niet bekend. Dat is dan ook niet bij alle ingangen duidelijk vermeld. Het lijkt mij aanbevelenswaard een dergeiyk verbod duideiyk aan te ge ven. Dan weet een ieder waar hij zich aan te houden heeft. Dat staat overigens los van de wei gering van hondenbezitters een door hun hond vernielde bal te vergoe den. Dat is zonder meer onfatsoen lijk en een grote mond demonstreert dat onfatsoen nog eens te meer. Bij elke toegang tot de Leidse Hout staat echter wel duidelijk aangege ven. dat het verboden is met fietsen, bromfietsen, zelfs aan de hand, in de Hout te komen. Deze, overigens zeer duidelijke, borden worden ech ter zo vaak genegeerd, dat ik ernstig twijfel aan de doelmatigheid van de politie-surveillance, waar Theo van Dam over schrijft. Ik wandel vrijwel dagelijks in de Hout. Nog nooit heb ik er een poli tiepatrouille gezien. Wel veel fietsers en bromfietsers. Voor een groot deel worden die bereden door Jongelui, die daar komen ballen. Die vinden het blijkbaar te vermoeiend om hun ver voermiddel bij de ingang van het park achter te laten. Ik heb verscheidene malen aan deze jongelui gevraagd waarom ze dat doen. De grote mond blijkt bepaald niet het monopolie te zijn van hon denbezitters. Het eerste antwoord is steevast een op onbeschofte toon ge stelde wedervraag: „Waar bemoei Je Je mee?" Er is ook een groepje Jongelui, dat geregeld bijeenkomt in het consumptietentje bij het dieren park. Zij vinden het blijkbaar ook normaal het verbod te negeren. Evenals de mensen, die in de vij vers komen hengelen. Kleinere kinderen fietsen door de Hout alsof nog nooit iemand ze op een daarvoor geldend verbod heeft gewezen. Het rijwielpad tussen de Houtlaan, tegenover het parkeerterrein van het Diaconessenziekenhuis. en de van Slingelandtlaan wordt algemeen door brommers en motorfietsers ge bruikt, terwijl het duidelijk staat Lezers schrijven aangegeven als verboden voor die ca tegorieën. Dit rijwielpad wordt ook rustig gebruikt als parkeerplaats van auto's. Als er in of om de Hout dan al door de politie wordt gesurveilleerd, dan sorteert dat toch wel bijzonder weinig effect. Ik geloof ook niet, dat de politie dat doet. Op een vorig Jaar ingediende klacht daarover kreeg ik op een avond be zoek van twee politiefunctionarissen. Hun verhaal kwam er op neer, dat de politie bij de heersende perso- neelsschaarste wel wat anders had te doen. Dat is dan Jammer. Het genoegen voor de legitieme gebruikers van de Hout wordt nu wel erg vergald door automobilisten, brommers, fietsers en niet te vergeten talloze trimmers, die de wandelaars haast van de paden wegdrukken en een spoor van benzi nedamp en transpiratielucht achter laten. Als de Leidse Hout u als van be lang zijnde voor velen van uw lezers enigszins ter harte gaat, moet u met mij eens een paar avonden daar gaan wandelen. Dan zullen we goed uitkijken naar een politiepatrouille. Ik wil wedden, dat er we er ook dan geen tegen zul len komen. V. C. Lemmens, Faljerilstraat 12, Leiden. Viswedstrijd Juwelenwijk LEIDEN De sportcommissie van de Juwelenwyk organiseert zaterdag 11 september in de Ringvaart naby Sassenheim een viswedstryd, waar voor een wisselbeker en tal van pry. zen beschikbaar zyn gesteld. Men moet zestien jaar zijn om aan deze wedstryd te kunnen deelnemen. De inschryving (Topaaslaan 80 en 142) sluit op 4 september. Vijf dagen aan Leidse Telderskade LEIDEN Een van de leuzen in de persmap, die circus Roberti de geïnteresseerde journalist laat toekomen luidt: ,Het zal u inte resseren, dat Circus Roberti de mythe van het stervend circus weerlegt door elk jaar mooier en beter voor het hooggeëerd publiek te verschijnen in een periode waarin de tijdgeest en het fiscaal klimaat niet bevorderlijk zijn voor de circusbranche". Afgezien van het reclame-aspect kan een circus van een dergelijke omvang als Roberti. in deze tijd geen betere reden aanvoeren voor de zin van zijn bestaan en daarmee voor de behoefte, die er aan zijn bestaan, is als deze. In 'n tyd awarin gerenommeerde circussen afsterven en andere nog nauwelijks het hoofd boven het wa ter weten te houden door eenzijdig naar varen brengen van, hetzy gla mour (veel sex en show) hetzy door 'n overdadig vertoon van enorme hoe veelheden prachtige dieren van exo tische afkomst, lijkt circus Roberti een schim uit voorbijgegane tijden. Het zou inderdaad een schim zyn ware het niet dat dit verhoudingsge wijs kleine circus met zijn primitief opgezette voorstelling een enorme charme heeft, die Juist nu 'n schrik barende actualiteit heeft. Overdadig vertoon en sex met gla mour hebben door onze beeldbuis andere waarde gekregen. Het grijs- grauwe scherm met zijn twinkelen de lichtjes bracht geen echte bewo genheid met wat het meest wezen lijke is aan dat merkwaardige gebeu ren dat circus heet: het betrokken zijn bij prestaties die in 't verleng de van het eigen menselijke kunnen liggen, in de eigen menselijke om geving. Op hun weg naar beter gevulde kassa's hebben de grote circussen al- leen maar geprobeerd nog meer te overdonderen dan de buis kan. Een I by voorbaat verloren wedstrijd, triest en indrukwekkend. De show die deze week t.e.m. vrij dag 3 september te zien is op de Tel- derskade-hoek Hoflaan begint bij 't uitgangspunt van deze giganten en dat is zijn grote kracht. Wie zag ooit gedresseerde ganzen en in welke grote tent kregen uw kinderen ooit /-A--* -afe&ifc.'SU..w Paardendressuur bij circus Roberti. (Foto Holvast) kunstig gevormde balonnen met dle- renfiguren. In het zaagsel van Ro berti waar een clown geen floorshow geeft maar z'n optreden alleen moet maken met zijn persoonlijkheid, krijgt het circus meer dan alleen z'n franje, zijn oude waarde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3