Gemeenteraad akkoord met 10 miljoen voor randweg Oma reist maanden over oceaan Raadsvergadering Wassenaar in politiebureau Aanleg tennisbanen in Zoeterwoude RIETEN DAli INBRAND „DE BLIEK" PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 31 AUGUSTUS 197] - ZOETERWOUDE De laatste ook grond gereserveerd is voor WASSENAAR Omdat er op het ogenblik restauratiewerk- zaamheden in de raadzaal van het raadhuis "De Paauw" wor- den verricht, vergaderde de gemeenteraad gisteravond voor het eerst in een zaal op de tweede verdieping van het nieuwe politiebureau. Er was veel publieke belangstelling. Aan het eind van de vergadering besteedde de burgemeester in een toespraak aandacht aan het feit. dat twee leden van de raad, wethouder mr. dr. W. F. van Gunsteren en de heer L. Q. Oos terling op 23 augustus j.l. hun zilveren jubileum herdachten. Het belangrijkste agendapunt was j te geven door het organiseren van ongetwijfeld het voorstel om f 10 miljoen beschikbaar te stellen voor de aanleg van de noordeijke rand weg, waarvan voorlopig alleen 'e ge deelte tussen Oostdorperweg en Van Duivenvoordelaan zal kunnen wor den gerealiseerd. Met dit eerste ge deelte is een bedrag gemoeid van f 2,8 miljoen. Burgemeester Staab maakte, voor dat de discussies over dit onderwerp begonnen, melding van een telegram dat was binnengekomen van bewo ners van de Van Oldenbarneveldweg en L. Kerkdam en omgeving, die de raad vroegen dit plan aan te hou den in afwachting van een alterna tieve oplossing, die een werkgroep uit deze bewoners dezer dagen zal aanbieden. Verder was er een brief van de Rector van het S. Adelbert- college, die wees op de consequen ties van de uitvoering van het plan: een toename van het verkeer via Van Duivenvoordelaan en Stadhou- dersweg langs de huidige noodgebou wen van het college. De raad was vrijwel eenstemmig in waardering voor dit voorstel, al was er ook wel begrip voor de be zwaren van hen, die langs de route wonen, die na de uitvoering van de eerste fase drukker bereden zal wor den. Dat is echter maar een tijdelij ke zaak, want op de duur zal de randweg door getrokken worden tot de Rijksstraatweg of in ieder geval tot de Deylerweg. De heer Lodder deed het voorstel, de commissie openbare werken te laten fungeren als begeleidingscommissie voor het project Randweg. I. Nieuwzwaag (VVD) vroeg de burgerij inspraak Dinsdag Sociëteit Minerva Spreker mr. J. M. A H Luns over „De Nederlandse buite landse politiek sinds de tweede wereld oorlog" 9 uur nam Groenoordhal Le: UUBreetïïaat 19 Sociëteit Twentwel <v. kamerbewoners en alleenstaanden) y- 12 uur nam. Kreatiel Sentrum (Breestraat 66) ca fé-bar 12-1 uur nam., zeefdrukken, werken met textiel, beeldendee xpres- sle 8 uur nam. Bommarkt 12 Sociëteit voor gehand- dicapten 2 uur nam. Zijlsingel 12 Evangeliecentrum Spre ker Tony Abraham 8 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreekuur chr. emigratiecentrale 7-8 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- ha'1 8.15 uur nam. Steenschuur 5 Spreekuur Stichting huisvesting werkende jongeren 8-8.20 u Woensdag Groenoordhal Leidato 1-5 en 7-10.30 UUBreestraat 10 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9p 12 uur nam. Kreatlef Sentrum (Breestraat 66) ca fé-bar 12-1 uur nam., kinderen van 6 tot 15 Jaar zijn kreatief bezig 2 nam.. Miks. sociëteit sexuelen 8 uur nam Kennedylaan 11 Oegstgeest Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. Levendaal 1 Voorlichting sociale wet geving 5-7 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raads vrouw 4-6 uur nam. Oegstgeest (Julianalaan 1) Volle Evangeliegemeente Rijnland 8 uur nam. De Lakenhal Leidse Amateurfotogra- fenvereniglng Beoordeling dia's Oxford LAPV 8 uur nam. Vijf Meiplein: RolschaatswedstriJ- den. 2.30 uur nam jonge homo- Donderdag 7— Groenoordhal Leidato 1- 10.30 uur nam. Kreatief Sentrum: café-bar 121 uur nam Titus Brandsmalaan 76: „De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid. 8- 10 uur nam. Vrijdag Groenoordhal: Leidato, 15 en 7 10.30 uur nam. Breestraat 19: Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleen staanden) 912 uur nam. Kreatief Sentrum: café-bar 122 u. Koningskerk: Ruilclub 7.3010 uur nam. Oude Vest 73: Stichting Scientolo gy Informatie-avond, 8 uur nam. Zaterdag Groenoordhal Leidato 11 uur voorm. 5 uur nam en 7-10.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk Adventkerk bij belstudie 10 uur voorm., prediking ds. W. Ellkelenboom 11 uur voorm. Breestraat 19, Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Ca fé-bar 12-2 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak- societeit Palamedes 2-5.60 uur nam. Voorschoten Cultureel Centrum Popavond 8 uur nam. Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargen. door apotheek Kok, Rapenburg 9 Leiden, apotheek Breest Smallenburg. Loevestein 6 Leiderdorp en apotheek Voorschoten Leidse- weg 66. een hearing of iets dergelijks, heer E. H. Schuyer (Open Appèl) I deed de suggestie, de betrokken in- I gezetenen schriftelijk te benaderen en hen uiteen te zetten, waarom de tijdelijke oplossing noodzakelijk is. Voortvarendheidl Wethouder Brink zegde toe, dat met voortvarendheid aan de plannen verder gewerkt zal worden. Het i grootste probleem zal wel worden het beschikbaar krijgen van de no- i dige financieringsmiddelen. Aan de ingezetenen zal de nodige informa- j tie gegeven worden en de gedachte aan het aanstellen van de commissie openbare werken als begeleidings- commissie achtte de wethouder aan- vaardbaar. De raad besteede ook uitvoerig i aandacht aan de huisvesting van een I „moeilijk onder te brengen gezin" in een woning aan de Achterweg, j Daartegen waren de omwonenden in opstand gekomen. Tijdens een week end benaderden zij leden van de raad die op hun beurt wethouder Van Dijk inlichtten. De indruk be stond bij de omwonenden, dat de zaak zou worden opgehouden, maar op de maandagmorgen na dit week-end werd de huisvestingsver gunning en de sleutel van het huis toch aan de betrokken mensen uit gereikt. De heer L. G. Oosterling stond even stil bij het tragische feit, dat het hoofd van het betrokken ge zin intussen is omgekomen bij een ruzie op het Kaageiland. Hij vroeg zich echter af hoe het mogelijk was dat de ambtenaren op het raadhuis toch sleutel en vergunning afgaven, terwijl de wethouder had verzocht de zaak even op te houden voor een na der onderzoek. In hemd gezet Ir. Theunissen (CCP) concludeer de. dat de betrokken raadsleden, die zich in dat bewuste week-end in de ze zaak verdiept hebben „in hun hemd" zijn gezet. Overigens wees hij er op. dat het betrokken gezin toch ergens gehuisvest moest wor den. Zou men het niet aan de Ach terweg hebben gehuisvest, dan zou den de omwonenden elders weer in het geweer zijn gekomen. Wethouder Van Dijk beantwoord de de verschillende vragen en op merkingen. Wat het aandeel van de ambtenaren betreft: achteraf Aan het eind van de raads vergadering van gisteravond sprak burgemeester Staab de beide zilveren raadsleden toe: Mr. Dr. W. F. van Gunsteren en de heer L. G. Oosterling. Beiden deden op 23 augustus 1946 hun intrede in de eerste gekozen gemeenteraad van na de oorlog, j De heer Van Gunsteren werd in 1961 tot wethouder benoemd, maar twee maanden later voor lange tijd uitgeschakeld door 'n zeer ernstig verkeersongeval. In 1970 werd de heer Van Gun steren opnieuw tot wethouder benoemd. De heer Oosterling maakte tot 1962 deel uit van de protestants-christelijke fractie en heeft sindsdien zitting voor een „eigen lijst". Mr. Staab dankte beide he ren voor hetgeen zij in de raad maar ook daarbuiten voor de Wassenaarse gemeenschap heb ben verricht. Aan beiden is eni ge tijd geleden de zilveren ere penning der gemeente Wasse naar toegekend. Mr. Staab be trok ook de echtgenoten van de beide jubilarissen die in de zaal aanwezig waren in z'n hulde. Namens de raad voerde daar na de heer A. Lodder het woord. Tenslotte spraken de heren Oosterling en Van Gunsteren 'n dankwoord, waarin zij beiden herinneringen ophaalden aan de afgelopen kwart eeuw. gemeentelijk voortgezet onderwijs in de Haagse Agglomeratie. Na enige discussie ging de raad akkoord met het standpunt van burgemeester en wethouders, dat geen verdere pogin gen gedaan moeten worden om te komen tot een l.o.m.-school (school voor leer- en opvoedingsmoeilijkhe den). De raad ging ook akkoord met de aanbieding van een vaste geldlening groot f 2 miljoen, voor de consoli datie van de vlottende schuld van de gemeente. 1 hindernis om te komen tot de aanleg van tennisbanen is uit de weg geruimd. De definitieve goedkeuring van G.S. is thans op het gemeentehuis binnengeko men. Bij de aanvang van de raadsver gadering van donderdagavond had burgemeester J. A. Detmers mede gedeeld, dat het provinciaal College de beslissing voor ten hoogste twee maanden had verdaagd. Zij had eerder te kennen gegeven de goed keuring op het raadsbesluit nog niet te kunnen verlenen omdat men het niet eens was met de exploitafcie- opzet. Hoewel het bestuur van de tennis vereniging i.o. de hoop wel heeft la ten varen om nog dit Jaar op Zoe- terwoudse grond te kunnen tennissen is men toch bijzonder verheugd dat de plannen nu gerealiseerd kunnen worden. Voorzitter Paul Sieverding deelde mede dat men na een aan- legtijd van enige maanden er beslist op rekent in het prille voorjaar te kunnen spelen. De twee banen zijn geprojecteerd aan de Nieuweweg na bij het sportpark „Haasbroek" waar zwembad. Aan de N.V. Projectoi wikkeling S.R.A. te Zeist, welke j bezig houdt met de ontwikkeling bouw van zwembaden, is opdrai gegeven voor het maken van ontwerp-plan met exploitatieopj De gemeenteraad voteerde daarjj in Juni een krediet van f. 8.000,- Hogere tarieven Wassenaarse discotheek gaat in november open Wassenaar Een royale toezeg ging van het Anjerfonds Zuid-Hol land van f 2.500 heeft ertoe geleid, dat de discotheekcommissie heeft besloten om de Wassenaarse disco theek. verbonden aan de openbare bibliotheek, begin november open te stellen voor het publiek. De preciese datum blijft nog geheim tot de me dewerking van diverse musici is i verkregen voor een openingsconcert j van klassieke muziek in de Messias- kerk te Wassenaar. Het concert is gepland op 5 november en zal i laatste financiële actie ten bate van j de discotheek zijn. Uit het bovenstaande mag niet j worden geconcludeerd dat alle fi- I nanciële zorgen voor de investering nu voorbij zijn. De discotheek-com missie heeft echter gemeend niet lan- I ge'r met opening te moeten wachten om de vele gevers en sympabhisan- I ten niet teleur te stellen. Tevens wil zij op deze wijze kracht zetten ach- j ter de aanvrage om rijkssubsidie I welke voor 1972 in de overheidsbe- Bij het VVV-kantoor naast het station in Leiden signaleerde j groting zal worden opgenomen. onze fotograaf Holvast gistermiddag een fleurig wit en groen ge- j De discotheek zal starten met een schilderde huifkar, die werd voortgetrokken döor een stevige "knol", gevarieerde collectie platen. Er wer- onder het toeziend oog van twee Engelse meisjes. De twee jonge den reeds meer dan 400 klassieke meisjes maken een vakantiereis door Nederland. Ze zijn nu al zes i grammofoonplaten en ruim 200 jazz- Inbraak bij juwelier LEIDEN Bij het juweliersbedi van Brinks aan de Breestraat is het afgelopen weekeinde ingebrok Behalve een geldbedrag van f 125 uit de kassa werd een aantal gou< kettingen ontvreemd. Ook verdwe een hoeveelheid koperen voorwerj uit India. De daders zijn de win binnengekomen door de ruit van i deur te verbreken. LEIDEN De Leidse brandwe moest gisterochtend uitrukken na een leegstaand huis op de hoek i de Cobetstraat en de Fruinlaa Schilders waren bezig met het knappen van de woning, toen by i dakkapel, vermoedelyk door het ac teloos weggooien van een branden sigaret, het rieten dak is gaan bra den. Er ontstond aanzieniyke scha aan de dakbedekking. Het vuur met twee waterstralen geblust. Verscheidene raadsleden hadden weken in ons land, maar het bevalt ze zo goeddat ze nog ivel even bezwaren tegen 't voorstel van bur gemeester en wethouders om de „overwinst" van de gemeentebedrij ven over 1970 te bestemmen voor extra afschrijvingen ten behoeve van de bedrijven. Mevrouw Van den Bosch-Brethouwer en de heren Duij- vestijn Theunissen, Gordijn en Lod der stemden tegen. Zij meenden, dat de extra winst ten goede dient te komen aan de algemene dienst. willen blijven. Na een kort oponthoud in Leiden zijn de beide „woon wagenbewoonsters" weer met o?ibekende bestemming vertrokken. Geen promotie voor Wassenaar Milieuhygiëne LEIDEN Nu de begroting voor het jaar 1972 op het punt van ver- schijnen staat en nog volstrekt on- wijziging van de gastarieven en een moveren. DSS werd dit weekeinde duideiyk is welk milieu-beheersbeleid verhoging van de watertarieven. Bij weliswaar via 12 l met 14 7 ver- het college van B. en W. denkt te dit laatste punt stelde de heer Gor- i slagen, maai omdat koplopei RCH in j voeren, heeft het P.v.d.A.-raadslid, dijn (Open Appel» de slechte kwali-de laatste wedstrijd eveneens tot de heer Dirks. zich tot het college winst kwam. ging het kampioenschap gewend met de vraag of B. en W. nog steeds de mening zyn toegedaan. zien hadden zij moeilijk anders kun- teit van het Haagse drinkwater aan Haarlemmer, hen handelen. Z« voerden een be-de orde. Uit het antwoord van wet- Voor Wa dit moment nog weinig valt te zeg- j maliteit. Via honkslagen van Van I gen. Waarom heeft de raad nog geen Echten en Tetteroo èn de gebruike- I voorstel bereikt om een Raad voor lyke homerun van Cor Pot nam Was- de milieuhygiëne in het leven te roe- I senaar na vier innings al een be- pen? Voorts wil de heer Dirks weten raad slissende 71 voorsprong. Slechts 1 of het college op korte termijn dit j platen besteld. Op het ogenblik is de discothecaresse d!ruk bezig om de pop-muziek te bestellen. Verder wordt er gewerkt aan de inrichting van de discotheek. Fol ders, reglementen en lidmaatschaps kaarten moeten worden gedrukt ten einde de driehonderd nu reeds inge schreven leden in november de mo gelijkheid te geven een langspeel plaat voor twee kwartjes per week te kunnen lenen. In Wassenaa'r zijn deze zomer ve le activiteiten ten bate van het An jerfonds ontplooid. Mevr. G. L. Vis ere-presidente LEIDEN De echtgenote van de burgemeester, mevrouw G. L. Vis- Hommes, zal morgenochtend om tien in de ontvangstzaal van de gemeester en wethouders zich bin nenkort met deze kwestie zullen be- De raad benoemde de heer De I zigh ouden aan de hand van pas Klerk tot vierde ambtenaar van de opgesteld rapport, burgerlijke stand. Een aantal ver- I Na enige discussie ging de zoeken van schoolbesturen om diver- akkoord met het voorstel om f 24.624 j dank zij het feit dat werper Rem- I punt in de Gewestraad aan de orde I Doopsgezinde kerk worden geinstal- se voorzieningen werd ingewilligd. te bestemmen voor het aanbrengen J merswaal in de laatste innings wat zal stellen en of er over deze materie I leerd als ere-presidente van de af- Besloten werd toe te treden tot de van een fontein met onderwaterver- met zyn arm sukkelde kon DSS de reeds overleg is geweest met het col- I deling Leiden van de Ned. Ver. van gemeenschappelijke regeling voor 't lichting in de Pauwvijver. J nederlaag tot 147 beperken. lege van G.S. I Huisvrouwen. Met kleinzoon raadselachtigste passagiers die KLM ooit had SCHIPHOL Een welgestelde 74-jarige Amerikaanse oma, die met haar 14-jarige kleinzoon schijnbaar doelloos en ver kwistend in de afgelopen 4 tot 5 maanden vrijwel dagelijks per KLM heen en weer vloog tussen New York en Schiphol, ligt thans ziek in bed in kamer 103 van hotel Frommer bij Schiphol. mocht hij, voor zover de vlucht dit Wat het mysterie nog groter maak- In de afgelopen nacht is ze getrof fen door een hartaanval. Daar mee is aan de geldverslindende reeks van 160 transatlantische pendelvluchten, waarvoor ze zon der mankeren bijna een half mil joen gulden heeft betaald, voorlo pig een eind gekomen. De naam van de mysterieuze groot moeder luidt S. Krasnoff, die van haar kleinzoon Mitchell Howard Gelfand. afkomstig uit Cleveland, in de staat Ohio. Raadsel Oma en kleinzoon vormen op Schip hol.het grootste raadsel sinds Ja ren, in haar hele geschiedenis van meer dan een halve eeuw heeft de KLM nog nimmer zulke goede klanten gehad. Het tweetal sloeg alle vliegrecords. Het bevond zich maandenlang meer uren in de lucht dan welke KLM-vlieger dan ook! Tot grote verbazing van iedereen op Schiphol bleef het tweetal bijna dagelijks in de eerste klasse van de KLM-lijnmachines heen en weer vliegen zonder ooit te ontsluieren waarom het dit deed. De passage biljetten. die per stuk en per per soon f 3000 kosten, werden steeds prompt per cheque betaald. Meest- toeliet, net zoveel als hij wilde in de cockpit zitten. Zijn speciale voorkeur ging tenslotte uit naar ge zagvoerder J. Flemer uit Wasse- Schaduwen al kwamen ze 's ochtends uit New York aan en keerden aan het ein de van de middag terug naar New Dat dit ongebruikelijke heen en weer reizen ook op de koninklijke mare- York, zonder dat ze de luchthaven hadden verlaten. Zelfs bleven ze binnen het douanegebied. Om li chamelijke uitputting te vermijden zochten ze tijdens het oponthoud dikwijls de rustkamers beneden de lounge op, waar ze op kosten van de KLM een uiltje mochten knap pen. In het massaverkeer over de oceaan is het heen en weer pendelen van 't tweetal aanvankelijk onopgemerkt gebleven. Voor zover bekend wa ren het de steeds wisselende KLM- bemanningen, die tenslotte aan De lucratieve reizigers werden bij chaussee een vreemde indruk maakte, spreekt van zelf. Zowel oma als kleinzoon werden daarom begin augustus nauwkeurig ge schaduwd tijdens hun verblijf van enkele uren in de wachtkamers. Midden-augustus verbraken ze de was. dat oma en kleinzoon lang niet altijd in het zelfde vliegtuig de transatlantische reizen maak ten. Dikwijls kwam 's ochtends met het eerste KLM-liJntoestel de kleinzoon aan, die dan meldde, dat zijn grootmoeder met de volgende vlucht zou arriveren. Bijna steeds gingen ze echter 's avonds samen terug. De reden voor dat apart reizen is evenmin aan het licht ge komen. Misschien moest oma "s ochtends in New York nog uit slapen. wat rusten en zo regelde de KIM het dat zij 's middags een dutje konden doen in hotel Frommer op Schiphol. Het verblijf hier stond de kleinzoon geweldig goed aan. Vanaf dat moment gaf hij zijn voorkeur aan het hotel, maar oma vond het eigenlijk gemakkelijker om Schiphol niet te verlaten. Ook werden ze een keer gefouil leerd, maar noch in de Schaarse handbagage, noch op hen zelf werd iets verdachts gevonden. Van smokkelen in wat voor artikel is dan ook helemaal niets gebleken. boord oma en kleinzoon begonnen te herkennen. Op hun voorzichtige vragen of het reizen hun beviel, kregen zij bevestigende antwoorden maar verdergaande vragen over 't doel werden met dooddoeners afge daan. zoals: „Oma vliegt graag" van de kleinzoon en: „Mijn klein zoon wil graag leren vliegen" van de oma. nderdaad schijnt de pas 14-Jarige Jongen zeer veel van het vliegen af te weten. Geleidelijk aan ver wierf hij zich privileges en als eerste klas passagier werd hij met egards en voorrang behandeld. Zo hun aankomst steeds opgevangen en verzorgd door employé's van de afdeling speciale diensten der KLM. Veel behoefden ze niet voor het tweetal te doen. Ze hadden weinig of geen noten op hun zang. Toen iemand enkele weken gele den aan de kleinzoon vroeg waar om hij meteen na zijn aankomst al weer de terugreis boekte, kreeg hij ten antwoord: „Wij hebben thuis een lekkende kraan la ten druppelen en niemand kan het huis binnen om het euvel te verhelpen. Daarom gaan we even terug". normale routine op Schiphol. Na hun aankomst boekten ze terstond een vlucht met de SAS naar Ko penhagen. In dit geval waren ze meedeelzaam. Tot ontzetting van het KLM-personeel gingen zt eens kijken of het vliegen met de SAS ook leuk was. Ze wilden nl de mogelijkheid bezien om in de transatlantische vluchten eni ge afwisseling te brengen, anders kregen ze immers aan boord voortdurend dezelfde film voorge schoteld (aan boord van KLM- machines wordt een film onge veer drie weken in roulatie gehou dens Hotel In het drukke zomerseizoen kwam het één keer voor, dat de rustka mers van Schiphol alle waren be zet door andere passagiers. Oma en Mitchell wilden echter toch graag Zondagmiddag j.l. kwam Oma al leen uit New York op Schiphol aan, maar ze voelde zich overver moeid en aldus werd geregeld, dat ze niet meteen weer terug zou vliegen, doch een nacht comforta bel in hotel Frommer zou door brengen. Dit geschiedde. Voor haar terugreis werd een eerste klasse stoel gereserveerd in het KLM-toestel van 1 uur op de vol gende middag, maandag. Maar maandagochtend voelde ze zich nog verre van fit. Een KLM-em- ployé zei haar. dat hij een dok ter zou sturen, maar daar wilde ze niets van horen, 's Middags ar riveerde klein zoon Mitchell. Hij spoedde zich spoorslags naar oma in het hotel. In de tweepersoons kamer bleef hij bij haar slapen. Midden in de nacht kreeg ze het benauwd. Mitchell sloeg alarm en het hotel liet een arts komen. Deze constateerde een hartaanval. Hij oordeelde de toestand echter niet ernstig. Ze behoeft niet naar een ziekenhuis, maar moet slechts eni ge rust houden. Voorlopig mag ze niet gaan reizen. Nieuwe uitgaven! m De spanning in het Midden-0< ten houdt velen bezig. Een in Lib t non levend politiek schrijver oriëntalist van wereldfaam, Sa al Munadschid (oud-hoogleraar Princeton) heeft zijn gedachten oic dit geweldige probleem neergelegd een boekje, dat onder c „Waar gaat de Arabiscl wereld naartoe?" (uitg. Bc kencentrum, Den Haag) een zeer k tisch geluid laat horen over de Ar1 bische houding. Enkele hoofdstuk- tels zeggen genoeg: „Wij kenn^ noch de tegenstander noch onszeiE „Onze wetenschappelijke ac! terstand", „Onze arrogante pron. zucht", „Demagogie en het syst matisch domhouden van het voll' „Het verval van de Arabische dipl matie". Toch is de schrijver n zonder hoop. In een slothoofdst schrijft hij over „De nieuwe tak van de Arabische wereld", waarin 1 omschrijft in welk opzicht de Ar bische landen tot betere organisa dienen te komen om opgewassen zijn voor de taak in het Midde Oosten een betere wereld te sche pen. Onder Arabische intellectuel1 heeft dit zeer kritische werkje v 1 bijval gevonden, maar de ArabiscJ pers heeft het doodgezwegen. Bij Elsevier Nederland (Amst«'( dam) verscheen in de serie ,,Pap<) backs voor de Jaren zeventig" et „pleidooi voor vrede in het Midde j Oosten" onder de titel „I s r a zonder Zionisten". Schrijn, is een van Israëls bekendste Journi listen. Uri Avnery, die een „pax i mitica" bepleit. De term Semitis i gebruikt hij als aanduiding van e I historische erfenis, die alle volki1 die een Semitische taal spreken zoals het Arabisch, Hebreeuws, Abe' sijns e.d. hebben meegeki gen. Avnery noemt zich een „H breeuws nationalist", die als zodan wil praten met Arabische national!1 ten. „De afgelopen vijftig Jaar", schrijft hij o.m., „hebben aangetoói dat noch jullie, noch wij onze n tionalistische aspiraties kunnen ve wezenlijken zolang we elkaar strijden". Zijn conclusie is, dat „S mitische zelfmoord het enige altej natief is van Semitische vrede", 1 zeer interessant boek, dat een ve rassend-persoonlijke kijk op de problemen van het Midden-Oo ten geeft. (Prijs f 9.50). Van geheel andere aard dan b< venstaande boeken met een politii karakter is het kostelijke „J richo! Jericho1 J ericho van Ephraim Kishon, Lsraëls mees gelezen cursiefjesschrijver, dus soort Israëlische Simon Carmi geit. Kishon verstaat de moeilijl kunst de zwakheden van het nie we Israël op een verrukkelijk-satir sche wijze onder schot te nemen. D j ze bundel van veertig stukjes va, drie, vier bladzijden elk leest men één adem uit en het is héél moe j lijk er enige aan te wijzen, die bi zondere belangstelling verdienen. D belangstelling verdienen ze zoi| der uitzondering, of liever: die bii langstelling nemen ze ongeneerd beslag zodra men de eerste bladzi de gelezen heeft. Een voortreffelijl staal van moderne Joodse hum» (Uitgave De Arbeiderspers, Amste! dam). LEIDEN In de Ringvaart t RÜsenhout had „De Bliek" voor hK leden een viswedstrijd uitgeschreve In totaal werd slechts 8.985 vis i de haak geslagen. De beste result»! werden bereikt door 1 C. v.d. Mal 2 K. v.d. Maat. 3 S. Pynakker, 4 Zandvliet <gr. bliek), 5 G. Hani 6 H. v.d. Leek (gr. voorn), 7 Smit. 8 W. de Vink, 9 Chr. Schouti en 10 H. Bink.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2