LEIDSCH DAGBLAD Veerboot: tweemaal 'p_, fp) zoveel opvarenden als toegestaan... In regio geen Degrip Leidse broblematiek,, vandaag Snelheidslimiet op alle wegen helpt niet MAAS IS NIET TE DRINKEN Nixon bemoeide zich persoonlijk met de Berlijn-gesprekken @ud Jpgericht I maart 1860 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 No. 33491 lirecteur: G Koopman loofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat. 18 uur) Wethouder vindt het niet *:rg, raadslid wel... (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond een stapje te- g gedaan in die zin, dat de reeds aangegane contractuele ver achtingen tussen Stedelijke Licht Fabrieken en gemeenten de regio worden nagekomen. Dit gebeurde om o.a. woning- luw- en schoolprojecten in Alkemade en Koudekerk niet te :en stagneren. lis gebalde vuist tegen de rege- die dergelijke investeringen in streek ten koste laat gaan van het ippe budget van Leiden, werd de esteringsstop gehandhaafd en investeringen pas worden irwogen na het antwoord van de reffende ministers op een brief burgemeester en wethouders. Het besluit werd met algeme- stemmen genomen, omdat de idse raad inzag, dat een werkop- king noodzakelijk is. Er werd uit- Tig over gesproken en het punt frd afgehandeld na het officiële J uitingsuur" om in uitvoering ide werken niet langer te laten ineren dan nodig is. De raad id de zaak te belangrijk om te schuiven naar de volgende week andag voort te zetten verga ing. i'an de zijde van het PAK was kritiek op de houding van de ge- mtebesturen in de regio. Van (n (PvdA)„Op enkele uitzonde gen na is er in de omgeving geen rip voor de problematiek van trumgemeente Leiden. Uit uitla- ;en van gemeentebestuurders In vrijdag gehouden vergadering heb opgemaakt, dat sommigen er he- laai niets van begrijpen". Namens de PAK-fractie eiste de A ialistische leider, dat Leiden in "ji nieuwe structuur van de SLF als streekenergiebedrijf dus IIJ uimaal vijftig procent zeggen- lap zal hebben. Op deze eis zei wethouder Harm- geen ja en geen nee. Hij wil wat betreft met een blanco papier besprekingen in de werkgroep be- inen. Hij zei het de b"!tenge- enten niet zo kwalijk te nemen, geen begrip hebben voor de idse problematiek. „Als ik mezelf heb ik dan begrip voor de oblematiek van bijvoorbeeld Lei- lei <Vf en toe regen )e Bilt verwacht van vanavond morgenavond: veel bewolking af en toe regen of motregen, f tige tot krachtige, aan de kust ►gelijk harde zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen rond 14, ixima morgen ongeveer 19 graden, p Pgemaakt om 11.15 uur). 1 SEPTEMBER ton op: 05.50 uur; onder: 19.29 r. «aan op: 17.53 uur; onder: 00.22 Hoogwater te Katwijk te 11.52 uur; «w&twr te 07.11 en 19.50 uur. derdorp?", zo vroeg de wethouder zicht af. Het raadsverslag staat uitvoe rig op de stadspagina. Geen subsidie huishoudelijke voorlichting Den Haag De Nationale Fede ratie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting krijgt geen over heidssubsidie meer. Het ministerie van CRM heeft besloten om de rijks bijdrage van bijna acht miljoen gulden met ingang van het komen de begrotingsjaar in te trekken om dat men het geld voor de bejaarden zorg nodig heeft. Toen het ministerie het besluit vanmorgen bekend maakte waren de 270 personeelsleden van de Fede ratie nog niet ingelicht. De Federa tie die in meer dan vijftig Neder landse gemeenten cursussen koken, naaien en bloemschikken geeft, zal door het intrekken van de subsidie waarschijnlijk moeten worden opge heven. Te verwachten is dat ook de over heidssteun aan andere huishoudelij ke voorlichtingsinstituten zal wor den ing^-okken. Minister P. J. Engels van Cutuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de besturen van alle instellin gen die via zijn ministerie subsidie krijgen dringend verzocht „zich zo veel mogelijk te beperken bij de vervulling van vakatures" „Slechts de medewerking van alle instellingen zal het mogelijk maken verdergaande maatregelen te voor komen". aldus minister Engels. Door dit gat, een o-pening in een glazen kogelvrij scherm in een politiebureau in de Ameri kaanse stad San Franciscostak een moordenaar zoncbag j.l. de loop van een geweer en vuurde- de 45-jarige politieman Young werd gedood, een kantoorbedien de van 31 jaar werd gewond. De foto toont de situatie zoals die was op het ogenblik, dat de dader het bureau binnenkwam. Alle ne gen politiebureaus in San Fran cisco worden thans extra bewaakt door agenten met geweren. Volgens de politie is de moord op de politieman onderdeel van een revolutionaire beweging In brieven aan kranten en ra diostations heeft een radicale groep de verantwoordelijkheid voor de aanslagen op zich geno men. Gezegd werd dat de aanslagen als wraak zijn bedoeld „voor de moord op George Jackson", Jack son, een van de drie „Soledad- broederswerd op 21 augustus in de San Quentin-gevangenis ge dood bij een poging tot uitbraak. BRINDISI (Reuter, AFP) Het Griekse rampschip „Heleanna" mocht maar de helft van het aantal opvarenden vervoeren dat zich aan boord bevond toen zaterdag brand uitbrak, aldus de havenmeester van de Italiaanse stad Brindisi kolonel Onorio Carlesino. Dit is gebleken uit het veiligheidscertificaat van de veerboot, dat op 27 mei van dit jaar in Piraeus (Griekenland) is afgegeven en volgens hetwelk zich maar 620 personen aan boord mochten bevinden, de bemanning inbegrepen. Tot nu toe is zeker, dat er 1150 op varenden zijn gered en dat er 24 zijn o ge':~-~°n. ongeacht de vermis ten. Het aantal vermisten is nog onbekend. Volgens onofficiële schat tingen zouden er nog zestien perso nen worden vermist, zodat het aan tal slachtoffers in totaal veertig zou bedragen. Het veiligheidscertificaat kwam uit een tas die gezagvoerder Dimi- trios Antipas aan zijn vrouw had overhandigd, die hem op haar beurt weer aan een Griekse matroos had gegeven. De havenautoriteiten wa- Skeletten van rendieren in Franse grot BORDEAUX AP» Een groep grotonderzoekers heeft in een laby rint van grotten bij Angouleme (ten noorder van Bordeaux) de skeletten ontdekt van twee rendieren en een wild zwijn, die zeker 80.000 jaar oud zijn. De rendieren zijn uit midden- en West-Europa aan het einde van het laatste ijstijdperk verdwenen, ongeveer 25.000 jaar geleden. ren achter het bestaan van de tas gekomen en de zeeman had de tas daarop desgevraagd afgegeven. In de tas zaten onder meer papieren. „Hiertoe behoorde het veiligheids certificaat van het schip, genum merd 552, gedtaeerd 27/5/72 en af gegeven in Piraeus en hieruit Week dat de boot totaal 620 mensen mocht vervoeren, bemanning inbegrepen. Dit document moet als juist worden aanvaard tot bewezen is dat het vals is". De kapitein zou een uitzonde ringsverklaring in zijn bezit kunnen hebben waarbij hem toestemming wordt verleend meer mensen aan boord te hebben, maar als dat zo is dan is die niet in de tas gevonden, aldus de Italiaanse havenmeester. Gisteren trokken drie sleepboten de geblakerde romp van het ramp schip ten aanschouwe van honderden woedende overlevenden de haven van Brindisi binnen. Een blusboot spoot nog tonnen water in de achter steven van de Heleanna die, 55 uur na het uitbreken van de brand op de Adriatische Zee, nog steeds zwarte rookkolommen uitbraakte. Gezagvoerder Antipas was niet aanwezig om zijn gehavende schip te ontvangen. Hij bevindt zich se dert maandagochtend vroeg in de gevangenis op beschuldiging van meervoudige dood door schuld, een beschuldiging waarop in Italië een maximale straf van twaalf jaar ge vangenis staat. De tenlastelegging omvat voorts het niet verlenen van hulp aan in noodverkerende passa giers, het niet aan boord hebben van afdoende reddings- en nooduitrusting en te zware belading van het schip. Volgens de Griekse justitie valt de zaak onder haar competentie, maar de officier van justitie in Brindisi De wervelstorm „Trix" heeft in Japan zeker aan 17 personen het leven gekost. Tien anderen worden nog vermist. Deze foto werd genomen in Okazaki, waar een rivier door het watergeweld ver bui ten zijn oevers was gedrukt. DEN HAAG Een spoedige sa nering van de Maas is dringend ge wenst. Het verdient aanbeveling zui veringsinstallaties met een hoog rei nigingseffect te bouwen voor ge meenten en industrieën die thans rechtstreeks op de Maas lozen. Er zal een bedrag van f 313 miljoen gul den mee zijn gemoeid. Dit staat in het rapport „De ver- ontreining van de Maas en aanbeve ling tot sanering", dat door een op 13 februari 1969 ingestelde werk groep sanering Maas is samenge steld. Het Maaswater zal in de toekomst worden 'gebruikt voor drinkwater voorziening en de Deltameren mo gen niet worden belast met een over maat aan afvalstoffen uit het Maaswater. Verder is sanering ge wenst omdat als Nederland in zijn eigen stroomgebied vaD de Maas zuiveringsmaatregelen gaat nemen, deze maatregelen ook aan het bui tenland kunnen worden gevraagd gaf het arrestatiebevel uit in ver band met de mogelijkheid dat som migen van de slachtoffers hun leven verloren in Italiaanse territoriale wateren. Het Griekse ministerie van Koop vaardij en Vervoer heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waarin het zegt dat „in tegenstelling tot het geen in een deel van de pers is ge publiceerd. de bemanning zich over eenkomstig naar morele en beroeps verplichtingen heeft gedragen, dat wil zeggen dat zij zich koelbloedig heeft getoond". Ook heeft zij de pas sagiers geholpen. „Volgens dezelfde inlichtingen heerste er orde en geen paniek tijdens het verlaten van het schip" en is het daaraan te danken dat het aantal slachtoffers beperkt is gebleven. Volgens het Griekse mi nisterie voldeed de veerboot aan de internationale veiligheidsvoorschrif- Verzoek van Waver weer afgewezen DEN HAAG Ook in tweede In stantie is het verzoek van de Ame rikaanse deserteur Ralph Waver om als vluchteling in Nederland te wor den toegelaten afgewezen. Staatssecretaris Grosheide van Justitie heeft dit beslist in overeen stemming met het oordeel van de commissie voor vreehdelingen zaken. Waver kan nu nog bij de kroon in beroep gaan. 20 PAGINA'S 9 Koningin juiiaiia aanai een van de Indonesische vrouwen, die haar en haar man vergezelden naar de Tangkoeban Prahoe kra ter. De vorstin doet de Indonesi sche verslaggevers, die haar vol gen, versteld staan over haar energie in het tropische klimaat. De kranten besteden zeer veel aandacht aan haar bezoek en de overweldigende belangstelling, vooral in Bandoeng. Slechts één kritische noot: de stoet reed te snel, waardoor de honderdduizen den langs de route te weinig te zien kregen PAGINA 7 Het noodlot van een ideologische omroep PAGINA 5 De kampen in de Gazastrook blüven zoals ze waren PAGINA 9 Van Gelder hoopt in '73 uit de rode cüfers te komen PAGINA 15 BONN/BERLIJN (DPA, AP) Door persoonlijke initiatieven van president Nixon zijn tijdens de ze ventien maanden van onderhande lingen over Berlijn tussen de vier ambassadeurs verscheidene moei lijkheden in Bonn. Nixon zou volgens hen het vesti gen van een Sowjetrussisch consu laat- generaal in West-Berlijn toe gezegd hebben. Midden Juni zouden bondskanselier Brandt en Nixon in Washington deze kwestie diep gaand hebben besproken. Brandt zou gezegd hebben een Sowjetrussi- sche handelsvertegenwoordiginq niet wenselijk te achten omdat deze niet zo gemakkelijk beperkt kan worden in bevoegdheden als een consulaat- generaal. LEIDENAAR MEE MKT VN- Voorts Ni*°n ingegrepen heb- x 1 ben toen de Sowjetrussische ambas sadeur in oktober in 1970 weigerde over de toegangswezen tot West- Berlijn te praten. Nixon zou met de Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko over de ze kwestie gesproken hebben toen Gromiko in de VS was. Enige da gen daarna zou Abrassimov toege stemd hebben in onderhandelingen over de wegen naar West-Berliln. DELEGATIE LEIDEN Minister Schmelzer (van Buitenlandse Zaken) heeft op voordracht van de Nederlandse politieke Jongeren contact raad de Leidernaar mr. J. K. Wiebenga (24) benoemd tot lid van de Neder landse delegatie naar de Algempne Vergadering van de Verenigde Na ties. De bedoeling van deze beslissing is de Jongeren in Nederland meer bij het werk van de Verenigde Na ties te betrekken. Voor zijn vertrek naar New York zal mr. Wiebenga spreken met lon geren uit allerlei groeperingen. Den Haag De kans dat in Ne derland in navolging van omliggen de landen een maximum snelheid voor alle wegen wordt ingesteld is klein. De Stichting wetenschapDeliJk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) heeft op proefondervinde lijke wijze aangetoond dat een der gelijke maatregel het aantal ver keersdoden niet zal doen afnemen. Ook zou afdoende politiecontrole op naléving van de snelheidsbeperking niet mogelijk zijn. De SWOV heeft in opdracht van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat in de Jaren 1966 tot 1969 onderzocht wat het effect van een maximum snelheid is. Voor dit doel werd op 183 kilometer autoweg en 265 kilometer gewone weg de snel heid beperkt tot tachtig, hond—d of honderdtien kilometer per uur. De resultaten heeft het SWOV ver werkt in een rapport dat onlangs aan het ministerie is aangeboden. Het rapport wordt nu bestudeerd door een ambtelijke commissie, mi nister Drees heeft het nog niet ge zien. Het rapport bevat noodgedwongen een leemte omdat een onderzoek naar het effect van een minimum snelheid niet kon worden inge bouwd. Bij de Tweede Kamer ligt nog het vorig Jaar Ingediende wets ontwerp dat de minister de moge lijkheid moet bieden intussen we) minimum „richtsnelheden" aan te geven, maar zolang er geen wettelijke dwang achter staat kunnen nue geen zuivere conclusies worden ge trokken. tetiws Uit het Leidsch Dagblad van 31 Augustus 1871: Maastricht 28 Augustus. Hedenmorgen werd hier be richt ontvangen, dat de gis ternamiddag opgestegen luchtballon „Jules Favre" des avonds gelukkig is neergeko men te Malmédy, een stadje van Rijn-Pruisen, niet ver van Spa. Londen, 30 Augustus. De koning der Belgen bezocht gister de tentoonstelling. Hij vertrekt morgen naar Osten- de.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1