Buitengewone roman van Boll Uw Leidsch Dagblad Waardevolle adviezen voor a.s. reisseizoen mee op vakantie Gevelstenen spreken... CHJO WIL OOK SAMENGAAN VAN JONGERENGROEPEN Woubruggeheeft nieuwe voorzitter Kritiek op computer opleiding DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD BONN Het verschijnen van „een nieuwe Böll" is in de Westduitse boekenwereld een sensatie. De tweede oplage van 50.000 werd al voorbereid voordat de eerste op 30 juli officieel voor verkoop was vrijgegeven. „Gruppenbild mit Dame", pre cies 400 bladzijden dik, zal aleen lezers boeien, die bereid zijn met groot geduld een reeks van uitputtende recherches en per soonlijke beschouwingen van de schrijver te volgen. Daarom zou een bescheiden lezers kring voor de hand liggen. Alle dag- en weekbladen kondigen ech ter de nieuwe roman in grote ad vertenties aan, in de grote steden kijkt de auteur van 5.000 aanplak zuilen op het voetvolk neer en 200 boekwinkels hebben een speciale Heinrich Böll-etalage ingericht. Zo wordt in de Bondsrepubliek een nieuwe bestseller „gemaakt". Voor de hand ligt bovendien de eer. die de in West-Duitsland vrijwel boven kritiek verheven auteur wordt bewezen in de culturele rubrieken van dag- en weekbladen. Zijn meest omvangrijke roman, waar Böll bijna anderhalf Jaar intensief aan heeft gewerkt (nadat hij over de hoofd persoon, de „heldin", naar eigen zeggen al een Jaar of 15 had nage dacht) is naar aller mening ook de belangrijkste. Heinrich Böll zou, na bijna zes Jaar zwijgen, nadrukkelij ker dan ooit tevoren zijn kandida tuur voor de Nobelprijs voor littera tuur hebben gesteld. Niveau Zonder twijfel is „Gruppenbild mit Dame" een buitengewoon boek. De plaats van de ik-figuur uit vorige boeken is hier ingenomen door de „Verf" (der Verfasser is de schrij ver). De schrijver betrekt als het ware de lezer bij zijn onderzoekin gen, die nodig zijn geweest om zich een volledig beeld te vormen van een hem boeiende vrouw ip een grote Duitse stad (nabijheid van Nederlandstalige plaatsen onder streept de voor de hand liggende veronderstelling, dat het om zijn woonplaats Keulen gaat). De vrouw. Leni Pfeiffer .zou ook al een zekere rol hebben gespeeld in vorige romans van Heinrich Böll. De uitgever kondigt zijn werk trou wens aan als „een som van zijn voorafgegane scheppingen". Hetzelf de doet de recensent van de „Frankfurter Allgemeine Zeitung", naar wiens oordeel de roman „het totale voorafgaande werk weer op neemt en op een hoger niveau tilt". Wie niet tot dat niveau van West duitse fijnproevers behoort, zal echter in „Gruppenbild mit Dame" de Böll van „De Clown" en „Het Biljart" minder gemakkelijk her kennen. En wat de oorlogsherinne ringen betreft, die bij Böll in vroe gere boeken zo'n grote rol speelden, stelde de criticus van de Süddeut- sche Zeitung terecht vast, dat Böll's herinneringsvermogen, vooral als het om details gaat blijkbaar groter wordt naarmate de afstand tot de oorlogsjaren toeneemt. Details Het gaat in dit boek voor een be langrijk deel om de details. De „Verf" vormt, door gesprekken met tal van contact-personen, wier per soonlijke leven daarbij ook dikwijls tot in details wordt beschreven, het beeld van zijn „dame", Leni. Een geheel realistische persoon is ze niet, omdat Leni Pfeiffer ongeveer alles heeft beleefd, wat een Duitse vrouw van omstreeks de vijftig kan hebben beleefd: eens het „meest Duitse meisje van school" (door een rassenkundige commissie met zorg gekozen), nauwelijks 20 jaar oud al oorlogsweduwe, moeder van een kind, dat door een Russische krijgs gevangene is verwekt, na de oorlog symphatiserend met de communis ten en nu, levend van het te kleine pensioen als oorlogsweduwe, voor haar naaste omgeving de „commu- nistenhoer" op wie onlustgevoelens kunnen worden afgereageerd en die men eigenlijk het liefst zou willen vergassen. Om Leni Pfeiffer te kunnen be grijpen ze zal voor de lezer ten slotte veel op een madonna gaan lijken voert de schrijver in bin nen- en buitenland recherches uit. Er zijn gesprekken in het klooster, met Leni's vrienden en vriendinnen, met contactpersonen, die haar ou ders kenden en met de onderoffi cier, met wie ze ooit eens een paar dagen getrouwd is geweest en wiens naam ze dus draagt. Die gesprekken zijn stuk voor stuk onmisbaar in de schijndocumentatie, die Böll ver gaart. In zekere zin is „Gruppenbild- mit Dame" een, in de huidige tijd uit de mode geraakte hier en daar mystieke liefdesroman, waarin de 54-jTige schrijver zelf een „ver liefd" zijn op de heldin niet kan verbergen. Het is een door en door droevig liefdesverhaal. Dat ligt aan Leni's lot in de Hitlertijd en nu in 1971 (Böll pretendeert een zo grote actualiteit, dat hij zelfs meldt enige vertraging te hebben opgelo pen vanwege de wedstrijd Clay- Frazier) aan de nog altijd aan trekkelijke, maar ongenaakbaar ge worden Leni zelf. Vooral echter ligt het aan haar omgeving. In die omgeving (van 1971 of van vroeger) maakt de schrijver en in diens kielzog de praktisch bij zijn journalistieke werk betrokken lezer kennis met nonnen, arbeiders, kerk hofverzorgers, bouwondernemers, makelaars, industrieëlen en zelfs Turkse gastarbeiders. Hun verkla ringen en de schildering van hun levens leveren de entourage bij de geschiedenis van Leni Pfeiffer, gebo ren Gruyten, de „groepsfoto met dame". Ze leveren bovendien een boeiend beeld van een tijdperk in de Duitse geschiedenis dat vermoe delijk niet eerder zo namelijk uitgaande van het lot van een vrouw is geschetst. (Heinrich Böll „Gruppenbild mit Dame" uitgegeven bij Kiepen- heuer und Witsch, Keulen). WIM TIMMERS Nieuwe Uitgaven Steeds vroeger valt de datum waarop men zich bij reisbureau of vereniging opgeeft voor het volgende vakantieseizoen. Het kan dus zeker, geen kwaad bijtijds de aandacht te vestigen op enkele nieuwe gidsen, die kunnen helpen bij het maken van een keuze of bij de noodzakelijke voorbereiding. Bij de Utrechtse uit geverij Ons Huis verschenen een aar dig boekje (115 bladzijden, veel fo to's prijs f 10,- over Finland. Auteur F. den Houter begint te recht met tegen te spreken, dat Finland een kille uithoek van de we reld zou zijn, want in de zomer is het „levenselixer voor de toerist hoe verwend ook", een land be woond door vriendelijke gastvrije mensen, die zich, ondanks Sowjet- russische druk, vrij hebben kunnen houden van overheersing door het Kremlin. Finland is dus géén satel liet van Moskou en ligt niet achter het ijzeren gordijn. Eigenlijk is de titel niet helemaal in overeenstem ming met de inhoud van het boek je, want de schrijver besteedt bijzon der veel aandacht aan het noordelijk deel van Finland: Lapland, waarover veel informatie wordt gegeven. Wat meer inlichting over de grotere be volkingscentra had bepaald geen ADVERTENTIE UW Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vafcantle als O wilt helpen, door gebruik te maken van net hieronder afgedrukte vakantlelormuller, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ona In te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES te: WfJ hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: doorhalen «rat niet van toepassing te. S.v.p. ln olokletters. (By tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tijdelijk tn te houden kranten wordt btj restitutie van net te veel betaalde abonnementsgeld 10,50 ln mindering gebracht voor administratie kosten. kwaad gekimd, al wordt de „witte stad" Helsinki wel wat uitvoeriger behandeld. Als „introductie" is Den Houters boekje interessant, maar wie gedetailleerde reisinformatie wenst zal zich daarnaast toch tot andere bronnen moeten wenden. Overzichtelijk zijn de uitsteken de reisgidsjes van Kosmos (Kos mos. Amsterdam-Antwerpen)W. D. Laarhuis geeft in twee afzonderlijke boekjes van resp. 80 en 65 bladzij den (prijs slechts f 3,75) een goede indruk van Normandië en Bretagne en van de Kastelen aan de Loire, waardoor men over deze interessan te toeristische gebieden inééns is in gelicht. Kaartjes en tal van foto's helpende lezer nog verder op weg. Wie zo'n gidsje heeft doorgewerkt heeft daarmee een „blauwdruk" van wat hij in die gebieden kan bewon deren. Hetzelfde geldt voor J. G Stolte's Kosmos-gidsje over Dordogne en Auvergne (ongeveer honderd bladzij den. zelfde prijs). Van de hand van T. H. Oostenbrug verscheen een voortzetting van het deeltje Harz en Sauerland; Harz en Weserbergland. Het is verbluffend wat hier in kort bestek aan informatie wordt geboden. Else Madeion Hooykaas behandelde, ln dezelfde geest New York: zonder omhaal veel voorlichting in kort be stek. Een nieuwe serie van Kosmos isRaadopreis, waarin drie deel tjes verschenen: Veilig de weg op (samengesteld door Veilig Verkeer - Nederland), Koken onderweg, door C. P. Veenhof, en Spelletjes op reis, door Thea Wamelink. Drie prachti ge boekjes (per stuk f4,75), waaraan vooral de rondreizende automobilist, die van het ene kampeerterrein naar het andere trekt, enorm veel plezier kan beleven. Wie voor het komende seizoen buitenlandse kampeerplannen heeft en zijn kinderen meeneemt, dient deze boekjes beslist aan te schaffen. De vreugde van deze vorm van reizen zal, na lezing van dit drietal boekjes met de vele voortref felijke adviezen een veelvoud zijn van vroeger! In dezelfde serie (Raad op reis) verschenen voorts twee boekjes on der de verzameltitel „Routesnaar de zon :DeeltJe 1 behandelt Frank rijk en Spanje, deeltje 2 Zwitserland en Italië. Het zijn typische autogids jes, waarin naast de directe toe gangswegen naar de aangeduide va- kan tiegebl eden één of meer paral routes beschreven worden, die minder druk zijn. Een uitstekende gedachte van de uitgever, want men kan, mits men zich van tevoren met name door deze boekjes ter dege op de hoogte stelt, véél veiliger door véél mooiere landschappen en langs véél interessanter plaatsen het gestelde doel bereiken. Ook van deze boekjes geldt, dat ze in beknopte vorm waardevolle vingerwijzingen, geven. exemplaren in meetelt, benadert het aantal ge velstenen in Nederland de tweedui zend. Mr. Jacob van Lennep en Jan ter Gouw hebben zo'n honderd Jaar geleden in een driedelig werk al de aandacht gevestigd op deze cultuur schat. H. W. Alings schreef in het bijzonder over de gevelstenen in Amsterdam en zo zijn er nog wel eens plaatselijke publikaties ver schenen. Thans heeft J. R. Schilt- Meijer bij Uitgeverij Minerva in Amsterdam-West een forse paper back doen verschijnen onder de aar dige titel: De gevelstenen spreken (voor de ouderen) een duidelijke toespeling op het vooroorlogse boek over de Egypti sche pyramiden: De stenen spre ken!). De auteur heeft er niet naar gestreefd een strikt-wetenschappe lijke benadering te geven: zijn doel met dit werk (prijs f 14.50) is vooral geweest de belangstelling te wekken voor het verschijnsel van de gevel steen op zichzelf en op de verschei denheid van onderwerpen op die ste nen. Hij beperkt zich dan ook tot een uitgebreide inleiding, waarin behal ve aan Van Lennep en Ter Gouw ook aandacht wordt besteed aan de Nijmegenaar H. D. J. van Schevi- chaven, die, onder het pseudoniem Jacob Larwood, in de vorige eeuw een over de gehele wereld bekend boek schreef: "The history of sign boards", dat geheel ten onrechte door velen van Engelse oorsprong wordt geacht. Hoe dit zij, Schilt- meijer wijdt de helft van zijn boek aan deze en dergelijke historische gegevens over de belangstelling voor de gevelstenen, waarna de rest van het werk bestaat uit een zeer inte ressante serie foto's van voorbeel den uit een groot aantal Nederland se steden. Ook Leidens gevelstenen- bezit blijft daarin niet onvermeld. Er zijn drie stenen afgebeeld, die ingemetseld zijn in de buitenmuur van de Lakenhal en verder zijn er uitst xende foto's van de stenen in de gevels van Oude Singel 242, Oude Vest 239 (een serie van drie), Zonne veldstraat 16 en Oude Vest hoek Ma re (D is inde Oude Poort, 1615). Uit Leiderdorp is er dan de wapen steen "Van Lelyveld" in de geve) van de schuur van de firma Ben- nink. Niet alleen het noorden van gevelstenen, It er enige in dit boek veertien zijn afgebeeld. Ook Vlaan deren Is niet vergeten: 24 afbeeldin- A1 bij al een zeer belangwek kende uitgave, die prikkelt tot aan dacht voor die verrukkelijke oude gevelversieringen waaraan velen helaas voorbijgaan. Moge dit boek in sterke mate bijdragen tot verle vendiging van de interesse voor 's lands kostelijk bezit aan gevelste- UltgeveriJ Minerva (Overtoom 480) treft intussen voorbereidingen voor een "reprint" van het driedelig werk van Van Lennep en Ter Gouw. REEKS VAN ONTSLAGEN: 134 MAN BREDA/MEPPEL De ongeveer 175 Belgische werknemers van de haardenfabriek ETNA in Breda, die vorige week donderdag in staking gingen omdat zij het niet waren met de lonen, zijn vandaag weer aan het werk gegaan. De Belgen waren gisteren ontsla gen omdat zij niet waren ingegaai op het verzoek van de directie het werk te hervatten. De ETNA-directie had de mogelijkheid open gelaten weer in dienst te treden als zij bepaalde looneisen wilden inwilligen In de Belgische plaats Turnhout be sloten de Belgen gisteravond weer aan het werk te gaan. Minder aantrekkelijk is de positie van 64 werknemers van de confec- tie-industrie Rademaker in Meppei De fabriek gaat binnenkort sluiten omdat er niet voldoende geld is de schuldeisers af te betalen, wórdt geprobeerd om voor de werk nemers een andere baan te krijgen. Een reorganisatie bij de confectie fabriek Konersmann N.V. in Amster dam heeft tot gevolg dat er zeventig man aan de dijk worden gezet. Met de vakbonden, die in het overleg ren betrokken, is overeenstemming bereikt over de voorwaarden waar op dit ontslag kan gebeuren. Vragen over verhoging melkprijs DEN HAAG Het socialistisch kamerlid mevrouw Brautigam heeft maandag schriftelijke vragen gesteld het voornemen om de melkprijs per 6 september aanstaande te hogen met drie cent per liter en twee cent per halve liter verpakking. Zij vraagt, of deze verhoging in over stemming is met de mededeling premier Biesheuvel in de regerings verklaring, „dat het georganiseerde bedrijfsleven bereid is gebleken zijn verantwoordelijkheid in het ka der van de inflatie-bestrijding te dragen". Mevrouw Brautigam vraagt, of het produktschap zuivel bij dit besluit tot prijsverhoging is ingeschakeld en wil weten, of de regering deze „bepaald niet geringe prijsverhoging" zonder meer zal laten passeren dan wel voornemens is om maatregelen te nemen. Het kamerlid wijst er op, dat de voorgenomen verhoging zou kunnen leiden tot olievlekwer king naar andere bedrijfstak ken. alsmede tot pogingen om cao's open te breken. Tenslotte dringt zij aan op een spoedige beantwoording van deze vragen. DEN HAAG De landelijke be stuursraad (hoofdbestuur) van de CH-jongerenorganisatie (CHJO) wil komen tot de vorming van een fe deratie van Jonge christen-democra ten. Op zaterdag 4 september zal de algemene vergadering van de CHJO zich hierover moeten uitspreken. Het voorstel is neergelegd in een gisteren verschenen rapport over de CHJO en de nabije toekomst, geti teld „Profiel van een christen-demo cratische volkspartij". Het rapport, werd opgesteld door een commissie onder leiding van de vroegere Jon geren-voorzitter Jac. Huysen. Wanneer de algemene vergadering met het plan instemt en de Jonge ren-organisaties van de KVP en AR- partij ook positief reageren, zou de federatie dit najaar reeds tot stand moeten komen, meent de commissie. In het rapport staat, dat de Arjos „hier misschien nog moeite mee zal hebben, maar de KVPJG en de CHJO zeker niet". De federatie zal zich meer dan de afzonderlijke Jon gerenorganisaties tot op heden moe ten bezighouden met de specifieke belangenbehartiging van de jonge mensen, aldus het rapport. Daarin wordt gewezen op de noodzaak tot samenwerking met anderen, zoals de werkende jongeren, studenten en dienstplichtigen, even als op de participatie in allerlei ac tiegroepen. „De politieke Jongeren organisaties kunnen juist zorgen voor integratie van hun opvattingen in de politieke partijen", aldus de no ta. In het rapport wordt de federatie een overgangsfase voor maxi maal twee jaar genoemd. Daarna zou een fusie van de drie jongeren-or ganisaties moeten volgen. De commis sie hoopt, dat na die twee jaar de door de CHJO gewenste eenwording van ARP, KVP en CHU een feit is. Over de totstandkoming van één partij zegt de commissie, dat een fu sie zonder meer funest zou zijn. „Er moet iets wezenlijks nieuws ont staan", aldus het rapport, waarin ge steld wordt dat een werkelijk nieuwe Beroepingswerk HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee J- Catsburg te Sint-Maartensdijk. Aan genomen naar Wilp H. Faber te Aardenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk (Zee land) en te Veen G. Schipaanboord te Rotterdam, te Boskoop A. Vergunst te Rotterdam. VRIJ EVANG. GEMEENTEN Er is een einde gekomen aan de impasse in het bestuur van de Wou- brugse voetbalverenniging. Op de drukbezochte jaarvergadering namen voor het eerst ook damesleden deel aan de belangrijke verkiezingen. Waarnemend voorzitter G. van den Dool memoreerde ondermeer het bijzonder geslaagde jubileum, waarbij zowel de jubileum- als jeugdcommis sie bergen werk hadden verzet, spe ciaal bij alle toernooien. Ondanks alle bestuursverwikkelingen blijkt de vereniging nog heel gezond te zijn, gezien het steeds in aantal toene mende elftallen. Hierna las secretars N. de Bruin ;n brief voor van de heer J. N. Los, waarin deze aan de hand van negen punten zijn beweegredenen naar voren bracht, die hem ertoe hadden aangezet, als coördinator-voorzitter te moeten bedanken. Hierin werd ondermeer geageerd tegen het te groot aantal bestuursleden, een slechte onderlinge taakverdeling, enz. Bestuurslid A. Vrolijk gaf als commentaar, dat men vrijwel alle grieven als bestuur niet kon aan vaarden. Uit het jaaroverzicht van de se cretaris bleek, dat het ledental thans 210 bedraagt. Hoogtepunt uit het af gelopen jaar: Kampioenschap van de A-junioren, dieptepunt: degrada tie van het eerste elftal uit de 4-de klas KNVB. Hierna werd de heer G. van den Dool zonder meer als bestuurslid herkozen. Aangezien de heer Los niet van de hem geboden gelegenheid ge bruik wenste te maken, zijn inge zonden brief van verder commentaar te voorzien en hij toch door enkele leden voor de functie van voorzitter was voorgedragen, kreeg de door het bestuur voorgedragen heer L. F. Noordergraef het woord. Deze wees erop, dat hij een tegen kandidaat kon appreciëren, dan was er althans voor de leden een keus te maken. Doch hij zou het betreu ren, als met deze belangrijke en moeilijke functie zou worden gema nipuleerd. Voorts pleitte hij voor een zo groot mogelijke openheid. Nadat de leden zich in de pauze over beide kandidaten hadden kun nen laten informeren, volgde stem ming. Uitslag: Noordergraaf 33. Los 27, zodat de eerste als voorzitter di rect de hamer kon overnemen. Hier na werd nog gestemd voor drie an dere vacatures in het bestuur. Ge kozen werden: R. van Egmond, H. Haak en A. Wolvers. Defensief judo wordt verboden LUDWIGSHAFEN De interna tionale judofederatie, in congres bij- in Ludwigshafen, waar van 2 tot 4 september de wereldkampioen schappen worden gehouden, heeft besloten op te treden tegen te de fensief vechtende judoka's. Met in gang van 1 januari 1972 zal het mo gelijk zijn om een judoka die geen enkele maal in het offensief gaat te straffen met een „chui" (officieuze waarschuwing) of een „keikoku" (of ficiële waarschuwing). Wereldtitel voor Nederlandse hockey-dames? AUCKLAND Het eerste offi ciële wereldkampioenschap voor da mes lykt ten gunste van Nederland uit te vallen, na het doelpuntloze ge- lilke spel tegen West-Duitsland. Met een doelgemiddelde van 42 wordt de ranglijst nu door Nederland aan gevoerd. Nederland, dat is uitge speeld kan nu nog door Engeland worden ingehaald de Engelsen speelden met 11 gelijk tegen Australië wanneer de Engelse da mes in hun laatste wedstrijd tegen West-Duitsland tot winst zullen ko men. Maar dan ls nog een Engelse toernooizege twijfelachtig, omdat het doelgemiddelde van Nederland veel beter. Nederland had tegen West-Duits land overigens een grote veldmeer- derheid maar de Duitse doelverde- digster Christel Behr verdedigde haar doel schitterend. Stand: 1. Nederland 1. Australië 3. Engelaaid 4. Duitsland 3 12 0 4 3 1113 2 0 2 0 2 2 0 111 christen-democratische volkspartij een gezonde en geloofwaardige pijler kan zijn van een vooruitstre vend meerderheidsbeleid. UTRECHT Particuliere compu teropleidingsinstituten verzuimen wellicht met opzet de cursisten in te llohten over de toekomst van het computervak. Dit heeft prof. A. J. van 't Klooster, buitengewoon hoog leraar in de administratieve organi satie en automatische informatiever werking aan de rijksuniversiteit in Groningen, gezegd in een interview met "St. Eloy", het blad van de ge lijknamige katholieke metaalbond. Prof. Van 't Klooster is ook direo- teur van het Nederlands opleidings instituut voor Informatica ln Am sterdam, dat indertijd is opgericht op Initiatief van het ministerie van Economische Zaken en van compu ter producerende en computerge- bruikende ondernemingen. De hoogleraar zegt onder meer, dat een applicatie-programmeur en anderen die geen vergaande oplei ding hebben gevolgd, moeten beden ken dat hun huidige functie hele maal geen perspectief biedt. De re latief eenvoudige handelingen die zij uitvoeren, zullen in de toekomst door de computer zelf worden over genomen. Degenen die zich in het vak willen handhaven, zullen dus verder moeten 6tuderen. Maar. aldus prof. Van 't Klooster, de vraag blijft altijd of zij dat wel kunnen. Dat is volgens hem ook een van de redenen waarom sommige bedrijven aan de programmeur meer eisen stellen dan direct nodig is. Prof. Van 't Klooster meent ook, dat de cursisten beter niet te oud kunnen zijn. Volgens hem moeten bij mensen van onder de dertig al vraagtekens worden gezet. Hij ge looft, dat er in het computervak een soort beroepswerkloosheid zal gaan ontstaan. De opleidingen van de particulie re instituten zijn volgens prof. Van 't Klooster niet in alle gevallen slecht. "Maar", aldus de hoogleraar "het winstprincipe blijft bij deze in stituten voorop staan". Hij heeft er geen bezwaar tegen dat ze bestaan, zolang ze meehelpen aan de verbre ding van het onderwijs. Wel vindt hij dat dit soort opleidingen eigenlijk deel zouden moeten gaan uitmaken van het "reguliere" onderwijs, zoals dat ook gaat gebeuren met de infor- matica-opleidingen aan de techni sche hogescholen in Eindhoven en Enschede. Over gevangenen Kritisch Indonesisch geluid over Schmelzer DJAKARTA Het uitdrukkelijke verlangen van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken Nor- bert Schmelzer om over de kwestie van de politieke gevangenen in In donesië te spreken is zonder rellen verlopen, omdat het land Koningin Juliana en haar gemaal liever een hartelijk welkom wil bereiden". Dit schrijft de Engelstalige Jndonesian Observer" vandaag in een hoofdar tikel. Het blad constateert, dat de tafe relen in Bogor en Bandoeng tijdens de eerste korte rondreis van de vor stin het beste kunnen worden be schreven als eerste indrukwekkende en spontane welkom, dat ooit aan 'n staatsgast werd bereid. Schmelzer, aldus het blad, was natuurlijk de eerste buitenlandse vertegenwoordiger die de kwestie of ficieel en in het openbaar aan de or de stelde. „Voor zijn aankomst in Djakarta had Schmelzer in Nederland ver klaard, dat de kwestie een van de te bespreken onderwerpen met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Ma- lik) zou zijn. Afgezien daarvan had den Malik noch enige andere Indo nesische functionaris daar bezwa ren tegen geuit. Zodoende kon Schmelzer datgene doen wat hij in eigen land had be loofd. „Of de verklaringen die hij van Malik heeft ontvangen het publiek in Nederland zullen bevredigen moet nog afgewacht worden. Hierbij moet aangetekend worden, dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken zelf niet heeft willen spre ken over de verklaringen van Malik" aldus het blad. Het hoofdartikel van 't blad kwam terwijl de procureur-generaal be kend maakte, dat de regering in sep tember zou beginnen met het ver schepen van gezinsleden van ge vangenen, die op het afgelegen ei land Boeroe zitten. De gezinsleden zullen daar met hun mannen kun nen leven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11