Verkiezing Zuid-Vietnam in feite een tragicomedie Ookvooru:C.Y SPANNING IN URUGUAY NEEMT TOE Geen pottenkijkers Beroepingswerk SC Dimplex WATSON DOODDE SHARON TATE GOED DAT ER POLITIE IS..? Grensoorlog tussen Oeganda en Tanzanie j Acties van guerrillastrijders en rechtse tegenacties Zuidkoreaanse minister treedt af na uitbraak van gevangenen MOORDENAAR EMERITUS PREDIKANT REKENT WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 SAIGON (AP) Het Amerikaanse opperbevel in Zuid- Vietnam heeft al het militair personeel opdracht gegeven van de straten van Saigon te blijven, omdat in verband met de verkiezingen voor het Zuidvietnamese Lagerhuis, op 29 augustus, politieke onrust en mogelijke terreuraanslagen verwacht worden. Het Amerikaanse commando heeft ook het hoofdpostkantoor gesloten en de algemene veiligheids maatregelen verscherpt. Zuid-Vietnam is maandag in een crisistoestand geraakt door de weigering van vice-president Ky zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen van 3 oktober, waar door president Thieu als enige in de strijd is gebleven. Van verschillende zijden worden demonstraties verwacht: van verminkte veteranen, studenten en militante boeddhisten. De verscherpte veiligheidstoestand is volgens de woord voerder van het Amerikaanse commando, majoor Robert O'Brien, ingegeven door de wens niet betrokken te raken in de binnenlandse politiek. Ook bestaat er volgens hem kans op opleving van de terreur. In het verleden is het vaak voorgekomen dat demonstraties tegen de regering-Thieu ontaardden in anti-Amerikaanse betogingen, aangezien Thieu gesteund wordt door de Amerikaanse regering. De commandant van het militaire district Saigon, luite- nant-genraal Ngoejen Van-minh, heeft extra-politie in Saigon bijeengebracht om demonstraties en gewelddaden te voorkomen. Volgens O'Brien houdt de afgekondigde veilig heidsmaatregel een verhoogde staat van paraatheid in. Mili tair personeel mag alleen dienstreizen ondernemen in dienst voertuigen en dient het Vietnamees openbaar vervoer te ver mijden. Niettemin werden de verkiezingen van 1967 aanvaard als een succes A voor de Westerse democratie. De Amerikaanse regering nodigde zelfs - ivaarnemers van 'n aantal landen uit (waaronder Nederland) om op kos- A ten van Washington te getuigen, dat I de verkiezingen op volstrekt vrije, "open manier hadden plaatsgevonden In 1971 kan Washington wel iets beters gebruiken dan pottenkijkers I in Saigon. WASHINGTON (GPD) Vier jaar geleden, in 1967, werden in Zuid-Vietnam voor het eerst nationale verkiezingen gehou den. In de campagne, die er aan vooraf ging, was al duidelijk geworden dat generaal Ngoejen Van-thieu, die toen nominaal staatshoofd was, en maarschalk Ngoejen Cao-ky, die toen pre mier was, het gebruikelijke toonbeeld van eenheid waren. Ze gingen zelden samen de politieke hort op en gaven er de voor keur aan onafhankelijk van elkaar het land af te reizen. Ze wonnen de verkiezingen met een ruime meerderheid, nadat hun opponenten waren uitgeschakeld. se kringen wordt geuit op de duide lijke inmenging van Washington door middel van ambassadeur Bunker in de verkiezingen, omdat deze in menging zou aantonen dat Amerika weer eens zijn politieke handen niet thuis kan houden, gaat dan ook voor bij aan de essentie van het Zuidviet namese drama. En die essentie is dat Zuid-Vietnam een Aziatisch land is en dat het concept van een Wes terse democratie er even welig kan tieren als asperges in de Sahara. Dat Washington de democratie vaak als een ding ziet, en niet houding of een instelling, kwam ook tot uiting in een van de documenten van de aanvankelijk geheime Pen- tagon-studie. Daar staat in, dat pre sident Johnson op 9 februari 1966 zich na afloop van een bijeenkomst met Zuidvietnamese legerleiders (on der wie Thieu en Ky) op Honoloeloe, tot hen richtte voor een samenvat ting. Hij zei over het toen in zwang zijn „pacificerings-programma": „Laat me weten hoe uw democratie Is opgebouwd op het platteland, hoe veel u hebt opgebouwd, wanneer en waar. Geef ons data, tijden, getallen". Democratie in termen van cijfers, tijden, en plaatsen: het klinkt alsof men het geluk probeert te vangen door een tabel te maken van de uren en de plaatsen waar het geregistreerd werd. Het beleid van president Nixon, hoewel gericht op afwikkeling van de oorlog, wordt nog steeds geken merkt door naïviteit, waardoor men er ook nu nog de voorkeur aan geeft om democratie te spelen in Saigon met Aziatische politici, die op hun best goede acteurs zijn. En zelfs dat kan men van president Thieu en van vice-president Ky niet zeggen. Door (nr. H. L. Leffelaar Wat er nu in Saigon bekend is eworden over dc praktijken van pre- ldent Thieu om zich van de herver- lezingen te verzekeren, is minder ipzienbarend dan Amerika's hard- ekkige pogingen om, tegen alle fei- Pen en werkelijkheden in, de Zuid- itnamese politieke tragi-komedie te ïsenteren als een democratisch lijspel met een gelukkig slot. En een an de meest interessante aspecten an de bemoeienissen van de Ameri- sSjj aanse ambassadeur Ellsworth Bun- er om de hoofdrolspelers tot inkeer f i brengen, is dat vice-president Ky, llerminst bekend om zijn demo- ratische inzichten, nu de kampioen reigt te worden van openheid en irlijkheid in de Zuidvietnamese poli- lek. kritiek die nu in Amerikaan- Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling, C.H. W. Waar- nburg, kandidaat Vechtdijk 141 te- mover woonschip „Diplodocus" te trecht en G. van de Weide, kandi- lat Boilerweg 82 te Boil in Fries- ad. Geref. Kerken iroepen te Grijpskerk, P. J. Rib- :dink te Strijen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) leroepen te Drogeham, Pieterbu- en te Zevenbergen H. J. J. Feen- a kandidaat te Amsterdam. Bedankt voor Terneuzen, R. Hoog- sen te Enumatil. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten ADVERTENTIE U woont in een huurhuis en u wilt toch graag CV? Met Dimplex elektrische radiatoren bouwt u kamer voor kamer uw eigen CVop. Zonder hoge installatie- kosten. Gelijkmatige warmte. Minimaal stroomverbruik. Dokumentatie by uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Vlak 2, Dordrecht. Tel: 01860-42311 De astonauten van de Apollo- 15 hebben gisteren de bekende zegetocht door New York ge maakt. Foto: het trio in een open auto op Broadway, terwijl een re gen van confetti op hun hoofden neerdaalt. In het stadhuis ont vingen (van links naar rechts) Worden, Scott en Irwin de Gou den Medaille van de stad New York. LOS ANGELES (AP) In het proces tegen de laatste van de be klaagden van de moord op Sharon Tate, Charles „Tex" Watson, heeft een getuige voor het Openbaar Ministerie gisteren gezegd dat Wat son tegen haar bekend heeft Sharon Tate te hebben vermoord en dat het „lekker" was. Deze getuige, de 18- jarige Diane Lake, is een voormalig lid van Charles Manson's hippie familie. Watson had ook tegen haar gezegd dat Sharon Tate om haar leven had gesmeekt. Watson (25) is niet met Manson en diens drie vrouwelijke volgelingen tegelijk vervolgd omdat zij zich ver zet had tegen uitwijzing uit Texas. ADVERTENTIE Ik zat me óp te vreten: een dik half uur in een file! Er staat zeker weer zo'n klungel het verkeer te „regelen", dacht ik. Maar op ihn kantoor wist iemand me te vertellen, dat een verkeersagent een veron gelukte chauffeur mond-op- mond-beademing had gege ven, tot de GGD kwam. Dat leren die jongens blijkbaar óók. Daar had ik voor staan wachten Haarlemmersfr. 89 Leiden Tel. 01710-22421 Nieuwe Rijn 30 Leiden Telefoon 24244* PONSIOEN ZN. v. Mandersloostr. 40 - Alpen a. d. Rijn - Tel. (01720.3838 KAMPALA (Reuter) President Am in van Oeganda maakte gister avond bekend dat er gevechten zijn uitgebroken tussen Oegandese strijd krachten en Tanzaniaanse troepen onder leiding van Chinese officieren Deze gevechten woedden aan de grens tussen beide landen, 320 km ten zuidwesten van Kampala, de hoofdstad van Oeganda. In Kampala is het lijk getoond van een man, die een Chinese kolonel zou zijn en ge kleed was in het uniform van een Tanzaniaanse legerofficier. Hij zou gisteren gesneuveld zijn bij gevech ten in de buurt van de grensplaats Oetoekoela. Dit bericht is door Tan- zanië „een leugen genoemd. Volgens generaal Amin zijn de ge vechten begonnen nadat Tanza niaanse troepen Oeganda waren bin nengevallen en vier ongewapende indese militaire chauffeurs had den gevangen genomen, die naar een plaats bij de grens waren gegaan om water te halen. Oegandese troepen deden een tegenaanval en veroverden zware artillerie, machinegeweren, munitie en voertuigen. De strijd aan de grens duurde gis teravond voort. President Amin heeft een beroep gedaan op de Oegande- zen, kalm te blijven. Hij waarschuw de hen evenwel tegen het gevaar van ondoordacht gepraat. Alle militairen hebben opdracht sleOhts hun naam, rang en legeroummer op te geven 4) gevangengenomen werden. De burgers zouden dit voorbeeld moeten volgen. Als Oegandezen inlichtingen prijs zouden geven, die van nut kunnen zijn voor de vijand, zouden hun eigen ONTEVIDEO (GPD) In de amerikaanse staat Uruguay door invloeden van buitenaf interne problemen, de span- m de laatste tijd sterk toe omen. Guba's president heeft bij voorbaat een ining van het (linkse) de front" bij de verkiezingen ovember toegejuicht; voort- nd duiken geruchten op over dreigende Braziliaanse inva- voor het geval de rechtse par- het onderspit mochten del- m de hoofdstad Montevideo de activiteit van de Tupa- stadsguerrillastrij ders urend toe. hetgeen weer tot tegenacties van rechts- cale groeperingen, ngs wordt het gevoel sterker, regering onmachtig is de :evo- ire ondergrondse actie de kop drukken. De soms spectaculaire zijn daar dan ook naar. ngs zijn 38 vrouwelijke Tu- ros bevrijd uit de vrouwen ge- nis van Montevideo. Zij ont- ter via een tunnelsysteem, dat d als zeker het idee is geweest Ingenieur Juan Nieto Almiratti. ontsnapte deze kort na een atie uit het bureau van een van onderzoek. Bij die ont snapping was waarschijnlijk ook Raul Bidegain Creising betrokken, af komstig uit een miljonairsgeslacht, nu militair commandant van de „na tionale Bevrijdingsbeweging der Tupamaros". Ook hij heeft een op merkelijke ontsnapping op zijn re kening staan. In augustus '70 was hij voor de tweede of derde keer aan gehouden. maar hij liet zijn plaats in de cel innemen door een broer, die veel op hem lijkt. De massale ont vluchting was des te opmerkelijker, omdat het niet de eerste in dit gen re was. Eerder ontsnapten bijvoor beeld verscheidene vrouwen vla een aan de gevangenis grenzende kerk. De sterkte van de Tupamaros is niet precies bekend. Het aantal wordt op een 600 geraamd, van wie onge veer een derde gevangen zou zitten of in kazernes geïnterneerd zou zijn Het aantal Tupamaros op vrije voe ten is, hoe klein ook, echter groot genoeg om regering en bevolking gro te moeilijkheden te berokkenen. Dat moet vooral worden toegeschreven, aan hun organisatie naar /oor beeld van het vroegere Algerijnse be vrijdingsfront in kleine cellen. De ongeruste burgers vragen zich voortdurend af hoe de stadsguerril- leros er steeds weer in slagen ka meraden te bevrijden en vaak on gehinderd hun revolutionaire activi teit te bedrijven. Zijn de veiligheids diensten niet op hun taak berekend? Zijn die niet bestand tegen de ver leiding van steekpenningen? Wat het antwoord ook is, het groeiende gevoel van onmacht en ongerustheid is er minder om. Dit verklaart ook het eigenmachtige optreden van rechts-radicale knokploegen. Sociale activisten. Veel van wat de stadsguerileros nastreven wordt duidelik uit hun „El Correo Tupamaro," 'n gestencild bulletin. Onlangs werd daarin be richt, dat vrienden van de door de Tupamaros ontvoerde dr. Ulises Pe- reira Reverbel (president-directeur van de staats-elektriciteitsmaat- schappij) een miljoen dollar losgeld hadden aangeboden. Volgens de Tu pamaros waren de beweegredenen echter niet zo eerzaam: Pereiro Re verbel zou naar Zwitserland moeten gaan om daar twee miljoen dollar aan steekpenningen te incasseren voor de gunning van de bouw van een nieuwe waterkrachtcentrale. In een andere uitgave, opnieuw ter illustratie, toonden de guerilleros zich bereid de ontvoerde textielmag- naat Jorge Berenbaum (23) vrij te laten als er honderd miljoen peso's (400.000 dollar) op tafel zouden ko men. Dat geld zou dan moeten wor den verdeeld onder arbeiders, die door sluiting van textielfabrieken werkloos zijn geworden. Hiermee presenteren de Tupama ros zich als „sociale activisten," die met brute middelen het grootkapi taal laten bloeden ten dienste van de onmondige arbeiders. Een indruk, dat zij ook op bescheidener schaal maaken door levensmiddelen te „ont eigenen" en te verdelen in de slop penwijken aan de rand van de stad, waar armoede hoogtij viert. .en moordenaars Dit beeld van de Tupamaros is echter tamelijk onvolledig en daar mee fout. Het moet worden aange vuld met „bewapende propaganda" en terreur. Het aantal moorden, dat zij plegen is legio: de ene dag wordt een arbeider doodgeschoten, die de politie inlichtingen over de guerille ros heeft verschaft, de andere dag gaat een ex-Tupamaro, die van ver raad wordt verdacht, voor de bijl. En weer een andere keer wordt een politieman vermoord, die bezoekers van de vrouwengevangenis heeft ge controleerd. Om maar enkele voor beelden te geven, die tot een lange lijst worden uitgebreid. De meeste veiligheidsfunctionaris sen, die met de vervolging van Tu pamaros zijn belast, zijn hun leven niet zeker. Dit heeft een verlammen de uitwerking op de veiligheidsdien sten, waarmee de guerilleros alleen maar gebaat zijn, maar wat aan de andere kant de onrust vergroot. De toestand in Uruguay wordt nog gecompliceerder door manifestaties van geweld en protest op andere ni veaus. Universiteit en vooral mid delbare scholen vormen de nieuwste bron van onrust. Op dit niveau groeide de spanning door de dood van de 17-Jarige Heber Nieto, door een kogel getroffen tijdens studen tenonlusten. Op de dag van zijn be grafenis sloten de scholen en een menigte volgde de rouwstoet. Volgens de regering, die zich op 'n voorlopig onderzoek beriep, kon Nie to niet door een politiekogel zijn ge troffen. Studenten spraken van „vij andelijke elementen," die geschoten zouden hebben. Het officiële onder zoek is nog in volle gang en zolang de uitslag daarvan niets bekend is zal de onrust onder scholieren en studenten ongetwijfeld aanhouden. Scholen dicht Bijna dagelijks wordt het verkeer in de hoofdstad gestagneerd met barricades of in brand gestoken autobanden. ,3innenshuis" vechten links-radicale studenten en scholie ren met rechts-radicale, die in de minderheid zijn. Voortdurend gaan middelbare scholen voor kortere of langere tijd dicht om met mede werking van de ouders orde en rust te kunnen herstellen. DergeliJ- ke maatregelen blijken echter wei nig' uit te richten, eerder wordt de situatie erdoor toegespitst. Er is al een rechts-nationalistische Jeugdorganisatie gevormd, de Juven- tud Uruguaya de Pie, om tegen „links" te ageren. Officieel heet het dat de JUP niet van gewelddadige acties wil weten. Niettemin worden in scholen „ter waarschuwing" ver nielingen aangericht en haken kruisen geschilderd. Dat is trouwens nog maar kin derwerk vergeleken met de activi teit van rechts-radicale knokploegen, al is de voedingsbodem een en de zelfde. Het optreden van de knok ploegen verschilt weinig met die van de Tupamaros. Zo is onlangs op het tsrand van Pocitos het lijk ge vonden van de 27-Jarige Antonio Ramos, met twaalf schotwonden en gebroken armen. Ramos was we gens hulp aan de Tupamaros veroor deeld tot zeven maanden, maar vroegtijdig vrijgelaten. Bij het lijk lag een pamflet van de knokploeg „De Tupamaro-Jagers". De regering heeft gedreigd voor Montevideo de staat van beleg af te kondigen om eindelijk de toestand onder controle te krijgen. Militai ren verrichten al huiszoekingen en patrouilleren door de straten. Tot dusver zonder enig resultaat. In no vember moet Uruguay verkiezin gen houden.... hulzen kunnen lijden onder een even tueel volgend offensief. Volgens generaal Amin is de dood van de Chinese officier en „van en kele van onze broeders uit Tanza- nië" uitsluitend te wijten aan zijn op 25 Januari verdreven voorganger, Milton Obote, die asiel heeft gekre gen in Tanzanië. SEOEL (Reuter) President Tsjoeng-Hee van Zuid-Korea heeft gisteren zijn minister van Defensie Joeng Nai-kioek en de stafchef van de luchtmacht, generaal Kim Toe man, ontslagen. Zij hadden daar zelf om verzocht na de uitbraak van 24 zg. „speciale misdadigers", die ge vangen zaten op een eilandje bij de havenstad Insjon. De gevangenen doodden veertien bewakers van de luchtmacht, staken over naar Insjon en reden in een gestolen bus naar Seoel. Vlakbij de hoofdstad reed de bus tegen een boom, waarna de gevangenen zich zelf met de wagen opbliezen. Eerder hadden ze een politieman en vijf burgers doodgeschoten. In totaal vie len by de uitbraak en de daarop volgende busrit 38 doden. De leider van de Nieuwe Democratische Partij (oppositie) heeft verklaard, dat h(j de zaak ernstig genoeg acht om het aftreden van de hele regering te eisen. GRONINGEN De 21-Jarige J. van S. uit Ten Boer, die eergisteren samen met de evenoude L. E. in Hamburg werd gearresteerd, heeft bekend een aandeel te hebben ge had in de dood van de 84-Jarige oud predikant W. R. Diephuis, die za terdag met slag- en steekwonden dood op zijn bed werd aangetroffen. Na de arrestatie van de Jongens vertrok een groep van de rijkspoli tie naar Hamburg om de Jongens te verhoren. Volgens de verklaring van S. waren hij en L. vrijdagnacht de woning van de dominee binnenge drongen met de bedoeling hem te beroven. Aangenomen wordt, dat zij niet de bedoeling hebben gehad de bejaarde man te doden, maar dat ze dat in paniek hebben gedaan toen hij wak ker werd. S. verklaarde dat ze geen geld hebben gestolen. Een portefeuille met drieduizend gulden erin hadden ze wel ln de slaapkamer zien liggen, maar zij dachten dat er geen geld ln zat. E. is nog niet verhoord.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9