EIDSCH DAGBLAD 31ietrein n brand nidden op le Vein we „Mammoetscholen,, in ruimtenood Justitieel onderzoek zetel 'middenstander' VERPLICHT VRIJ IN LEIDEN vandaag 0=0 ri] warm Caravans mogen bij Alphen langs de Rijn staan KAMERLID ZOU MEINEED HEBBEN GEPLEEGD Wychen volgende maand door computer Begin 1972 wet op personenregistratie de Ontslagen bij fusie kranten Rotterdam Noordwijker burgemeester van Markelo Dollywood gaat dicht (9«d ^gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 No. 33486 jjecteur: G. Koopman (ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) l. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) LEIDEN De grote stroom van leerlingen naar scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs heeft vele scholen voor ruimtelijke moeilijkheden gesteld. De democratisering van het onder wijs middels de mammoetwet maakt de scholen te groot voor de gebou wen. die beschikbaar zijn. Vele honderden „brugklassers" hebben vorige week hun intrede gedaan en de scholen groeien mede door de vorming van scholengemeen schappen tot „mammoeten" met duizenden leerlingen. Op de foto (Holvast) het dagelijkse dringen in één van de Leidse schooltrap- penhuizen. Door het opstellen van ingenieu ze roosters en het gebruik maken van alle ruimtelijke mogelijkheden weten de meeste schoolleidingen de zaak in de hand te houden. Op een tiental scholen in deh lande heeft het nieuwe schooljaar voor onover komelijke moeilijkheden gezorgd. Het meest sprekende voorbeeld komt uit Rijswijk, waar de ruim tenood zó groot was, dat geen roos ter kon worden gemaakt. Hier is de school dus niet begonnen. In Lei den ligt een ander voorbeeld. Op het r.k. Bonaventura College is wel een rooster opgesteld en de lessen zijn ook begonnen, maar het gebrek aan lokaalruimte heeft de school leiding genoopt tot het geven van vrije uren. Niet de brug- en eind examenklassen zijn de dupe, maar de klassen tussenin. De rector van de scholengemeen schap, pater drs. A. P. Th. Over- eem. heeft een eenvoudig lijken de oplossing voor de moeilijkheden. In Lisse staan achttien houten lo kalen leeg, die eigendom zijn van de stichting en die naar Leiden moeten worden overgebracht. Hij is boos op het ministerie, dat volgens hem traag is met het verlenen van toestemming. Het gaat om een be drag van f300.000. Volgens mej. drs. H. v. d. Vliet, de coördinerend inspectrice VHMO, gaat het juist om deze aanneem- som, die volgens het ministerie te hoog is. Zij hoopt, dat de zaak spoedig zal worden opgelost. ..Nu het schoolbestuur aan de staatsse cretaris heeft geschreven, verwacht ik, dat de zaak met prioriteit zal worden behandeld", zei ze ons des gevraagd. Volgens de inspectrice is het Bo naventura College het enige ge val in Leiden en omgeving, waar de problemen zó groot zijn. Dat be treft dan het onderwijs, waarop zij het toezicht heeft. Wij vernamen, dat ook scholen in andere tak ken van het onderwijs kampen met ruimtelijke problemen. Een beeld van de tekenende si tuatie op het Bonaventura Colle ge en een gesprek met rector Over- eem op de stadspagina. 18 PAGINA'S Na ontsporing tussen Apeldoorn en Amersfoort ITRECHT Vanochtend om half twaalf is tussen lersfoort en Apeldoorn een deel van een olietrein in (id gevlogen. ewel volgens de eerste berichten iand gewond raakte, is de schade ienlijk. Het treinverkeer tussen ioorn en Amersfoort is gestremd. spoor is over honderden meters £ld en een deel van de boven- weggeslagen. brand ontstond waarschijnlijk door nog onbekende oorzaak ïagons van de trein ontspoor- bjj het buurtschap Assel, mid- ip de Veluwe. De brandweer van aliggende gemeenten rukten on- ellijk uit om de brand te be en. vuurzee ging gepaard met een ae rookontwikkeling die tot ver omtrek te zien was. De spoor- zetten onmiddellijk bussen in de reizigers die in Amersfoort Iten op de trein naar Apel- Het hoofdkantoor in Utrecht later mee dat er de hele dag treinverkeer mogelijk zou zijn. ADVERTENTIE Jong zijn? Dans E. C. leert het U graag en goed. ianvang: zondag 2-3.45-5.45 Inschr. dag. 24 uur. X Welkom evert casteleinf V Hooglandse Kerkgracht 48 zonnig en droog weer met matige zuidoostelijke wind. temperaturen omstreeks 11 gr., morgen van 21 gr. vlak aan 25 graden plaatselijk in het toland. 5.41 uur; onder: 9.42 uur. °P: 11.15 uur; onder: 20.51 uur Skater te Katwijk te 6.02 en 3ur, laagwater te 2.05 en 14.13 Het koninklijk paar ver blijft vandaag in de Thaise hoofdstad Bangkok als gas ten van Koning Phoemibol en Koningin SirikitHun werd vanochtend een lunch aangeboden waaraan ook leden van de koninklijke hof houding aanzaten De koningin winkelde vanochtend in Bangkok en bracht daarna een bezoek aan de Nederlandse ambas sade. Vanmiddag zou zij een bezoek brengen aan enkele tempels. In verband met het vertrek naar Indonesië zou den de koningin en de prins vanavond vroeg naar bed gaan. Het vertrek uit Bang kok is bepaald op twee uur vannacht (Ned. tijd). i Ameruta maakt zien ernstige zor gen over de komende verkiezingen in Zuid-Vietnam, waar president Thieu (foto) als enige kandidaat is overgebleven. De Amerikaanse troepen zijn in staat van ver hoogde paraatheid gebracht PAGINA 9 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Rond boerderijen langs de Rijn tussen Alphen-Bodegraven- Woerden. het gebied van de Lek (met uitzondering van de uiter waarden) tot aan de Gelderse grens, met de omgeving van Leer dam en Meerkerk alsmede het boomgaardenlandschap midden over de Hoeksche Waard, zal het plaatsen van caravans (maximum vijf per boerderij) straks worden toegestaan. De statencommissie voor milieube heer, recreatie en natuurbescher ming heeft gistermiddag dit voor stel aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gedaan. Het is overi gens nog maar een schets, beho rend bij een later uit te brengen "nota over de tweede woning", die ook de plekken in de provincie zal aangeven waar nog campings en grotere caravanterreinen kunnen worden gesticht. Buiten die gebieden zal ook nog wel eens een recreatieboer ontheffing op de caravanverordening worden gegeven, maar slechts in een en kel. schaars geval. Gedeputeerde mr. H. B. Engelsman liet de com missie weten, dat hij met deze ca ravanverordening in oktober in de PAGINA 15 Provinciale Staten wil komen. DEN HAAG De regering streeft er naar om nog dit par lementaire jaar dus vóór de zomer-1972 bij de Tweede Kamer een ontwerp van een wet voor een centrale personeels administratie in te dienen. Het ontwerp zal niet het karakter hebben van een „raamwet". Een zo uitvoerig mogelijke wettelijke rege ling van deze centrale registratie, met name ook wat betreft de bevei liging van de persoonsgegevens, zal aan de zeggenschap van het parle ment worden onderworpen. Dit zei ons gisteren de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, drs. A. van Stuijvenberg tijdens een Hij kondigde verder aan, dat: los van deze wet een aparte, breed samengestelde staatscommissie zich zal gaan bezig houden met de problematiek van de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer in november het bevolkingsre gister van de Gelderse gemeente Wy chen (bijna 15.000 zielen) onder toe zicht van Binnenlandse Zaken bij wijze van proef door de particuliere onderneming NV Infonet in Amster dam zal worden overgezet op een computer. Drs. Van Stuijvenberg motiveerde dit vooruitlopen op een beslissing van het parlement met de noodzaak t.z.t. de Tweede Kamer te kunnen inlich ten over de beste methode om de ge meentelijke bevolkingsbestanden op magneetband over te zetten. Hij ver zekerde, dat het experiment met de gemeente Wychen met strenge „bijna overtrokkenveiligheidmaatregelen zal zijn omgeven. Drs. Van Stuijvenberg is als staats secretaris van Binnenlandse Zaken behalve met de gemeentefinanciën ook belast met de geautomatiseerde centrale personenadministratie. De ze zal in het onlangs officiéél ge opende Rijkscomputercentrum in Apeldoorn worden ondergebracht. Met nadruk zei hij, dat de invoering van een geautomatiseerde admi nistratie, waarin alle burgers met hun persoonsgegevens zijn onderge bracht, „praktisch onontkoombaar" is met het oog op doelmatigheid, goed bestuur, besparingen en het vrijma- kei van ambtenaren voor andere te ken. "Auto-boot" dreef stuurloos rond.... DOVER (Reuter) Drie mannen en een zwangere vrouw zijn vanoch tend vroeg in het Kanaal opgepikt van een oude, drijvend gemaakt au to. De vier waren gisteravond, te gen het advies van de kustwacht in. vertrokken met het vaartuig, ver vaardigd van olievaten en aangedre ven door de motor van de auto. De wagen zelf was bevestigd aan het vaartuig en een aantal propellers. De vier werden 20 km uit de kust door het Finse schip „Eros" op gepikt van de stuurloos ronddrijven de auto-boot'. De vrouw was er slecht aan toe. De vier wilden het Kanaal oversteken naar Dieppe in Frank rijk, een afstand van 112 km. Het „schip" werd bestuurd door een 34- jarige winkelier. AMSTERDAM Het samen gaan tussen Arbeiderspers en de Perscombinatie zal tot gevolg hebben dat een aantal personeelsleden wordt ontslagen. Dit delen beide dagblad ondernemingen. die o.a. Het Vrije Volk, Het Parool en De Volkskrant, uitgeven vanochtend mee in een com muniqué. Over het aantal ontslagen zwijgt dit communiqué. Door de sa menwerking zullen Het Rotterdams Parool en Het Vrije Volk in Rot terdam worden samengevoegd. Soortgelijke plannen worden ge koesterd t.a.v. de Amsterdamse edi ties van beide bladen. Over deze re organisatie wordt op het ogenblik ge sproken. Een definitieve uit spraak moeten de raden van bestuur van de betrokken vennootschappen doen. Over de toekomstige positie van de Arnhemse editie van Het Vrije Volk, in het verleden een van de steunpilaren van het bedrijf, ver keert men nog in onduidelijkheid. Niet meegedeeld is of over verkoop van deze editie aan de Arnhemse Courant onderhandelingen worden gevoerd. Voor de meerderheid van het gra fisch personeel van het Vrije Volk wordt uitgekeken naar de mogelijk heid tot plaatsing bij de Nederlandse Dagbladunie (NDU) een andere dag bladgigant die toenadering heeft ge zocht tot de Perscombinatie. Van ochtend hebben de Arbeiders Pere de NDU en de Perscombinatie geza menlijk om een overheidsbijdrage ge vraagd om de uit de fusie voort vloeiende kosten te kunnen dekkpn Na een gesprek met de redactie commissies van de bij fusie betrok ken bladen zegt het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen dat geen duidelijke garanties zijn gegeven voor het behoud van de identiteit van deze bladen. Van onze politieke redactie DEN HAAG Naar de Kamerzetel van Jac. de Jong (Middenstands partij) wordt een justitieel onder zoek ingesteld. Minister Van Agt (justitie) heeft hiertoe opdracht ge geven. Het is de eerste keer in de parlementaire geschiedenis dat de manier waarop een kamerlid aan zijn zetel is gekomen door de re cherche wordt onderzocht. De heer De Jong uit Vorden stond bij de verkiezingen op 28 april op de derde plaats van de lijst van de Middenstandspartij. Er kwamen twee zetels uit de bus, voor lijst trekker Te Pas en voor nummer twee Dessing. Beiden aanvaardden hun benoeming, maar kort voor de beëdiging liet Dessing weten dat hij zich terugtrok ten gunste van de niet gekozen De Jong. Er staken geruchten de kop op, dat De Jong als tegenprestatie Dessing op de loonlijst van zijn bedrijf zou zetten. Dessing zat namelijk als penningmeester met de schulden van de Middenstandspartij, en in ruil voor de kamerzetel zou De Jong garant staan voor dat bedrag, de kamercommissie voor de ge loofsbrieven informeerde bij de heer De Jong wat hier van waar was. Hij sprak alle geruchten tegen. De Jong kon worden beëdigd In het Wetboek van Strafrecht staat daarop een maximum straf van zes Jaar gevangenis. Daarnaast zou de heer De Jong zijn kamerze tel kunnen verliezen. Getuigen De heer Dessing veranderde later van gedachten en schreef op 2 augustus een brief aan kamervoor zitter Van Thiel. Hij zei daarin over bewijzen te beschikken (getuigen) dat hij onder dwang van zijn Kamerzétel had afgezien. Zelfs viel het woord chantage. Het presidium van de Kamer besloot de zaak voor kennis geving aan te nemen, wat er op neer kwam, dat men niet op de brief inging. Dessing nam daar geen genoegen mee en dat heeft er nu toegeleid DEN HAAG/ NOORDWIJK Mr. P. Roscam Abbing (32) uit Noord- wijk is met inang van 1 september benoemd tot burgemeester van de Overijsselse gemeente Markelo. De heer Roscam Abbing s directiesecre taris van Fokker vfw NV. Hij is Nederlands hervormd en lid van de VVD. Jac. de Jong dat de commissie voor de geloofs brieven via voorzitter Van Thiel alsnog heeft besloten om de zaak door te spelen naaV de minister van Justitie. Als het onderzoek van de recherche aan het licht zou brengen dat De Jong op een ontoelaatbare wijze de zetel van Dessing heeft overgenomen, zou De Jong vervolgd kunnen worden wegens het plegen van meineed. SER-voorzitter: Regerings program doet onrecht aan arbeidsmarkt HEERLEN Bij het opstellen van het regeringsprogramma is on voldoende rekening gehouden met de gevolgen daarvan voor de ar beidsmarkt in de komende periode. Dat is de mening van SER-voorzit- ter drs. J. w. de Pous. Hij zei dit vanmiddag bij de installatie van de regionale raad voor de arbeidsmarkt voor Limburg. Hij omschreef ook aan welke voorwaarden moet wor den voldaan voordat er werkelijk sprake kan zijn van een arbeids marktbeleid. Bij de vaststelling van onderdelen van de sociaal-economi sche politiek, zoals het spreidingsbe- leid, het woningbouwbeleid, het mi lieubeheer en het loonbeleid. moeten de aspecten van de arbeidsmarkt volledig tot hun recht komen. AMSTERDAM De filmproducent Joop Gees ink heeft vanochtend de liquidatie aangekondigd van zijn bedrijf Dollywood in Amsterdam- Oost. De zaak gaat op 1 september dicht. Van de ongeveer 75 man per soneel kunnen er 35 in dienst tre den van de Maarten Toonderstu dio's in Nederhorst den Berg. Volgens Joop Geesink ligt de oor zaak van de opheffing vooral in het mislukken van zijn project Holland Promenade, dat voorzag in de aan leg van een reeks grote pretparken. Bij de uitvoering van de plannen zou hij veel tegenwerking hebben ondervonden. Voor het personeel, iat aan een fu sie had gedacht, kwam het bericht van de opheffing vanochtend als een volslagen verrassing. In het be drijf werden onder meer poppen- films en reclame films gemaakt. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 25 Augustus 1871: Letdschendam 23 Augustus. Heden hebben alhier de vroe ger aangekondigde harddra verijen, onder begunstiging van schoon zomerweer plaats gehad. Rome 24 Augustus. De Fransche gezant, vergezeld van de gezanten van Oosten rijk, België en Nederland heeft heden in uniform den paus geluk gewenscht. Utrecht 25 Augustus. Naar men verneemt ligt het in de bedoeling van het gemeente bestuur alhier om de riolen evenals de privaten te later ontsmetten. In de volgende week zal de stoomspuit we der eenige riolen doorspoelen aan de zijde van het Paar- denveld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1