LEIDSCH DAGBLAD SPORT Swart weer eens 'beschermengel' van Ajax: 1-0 PSV PUUR DEFENSIEF En verder in de eredivisie Lex Schoenmaker matchwinnaar voor Feijenoord FC Den Haag/ADO kapseist weer in zicht van haven LD-treffers van sportweekeinde Zwart Wit kampioen - --- V •- :;r.V-- 7''-v v AMSTERDAM Wéér voltrok zich het drama in het zicht van de haven. Twee seizoenen terug kapseisde ADO in één van de laatste tellen bij Ajax, door toedoen van Van Dijk. Gisteren ontglipte FC Den Haag andermaal in Amsterdam, het gelijke spel pal voor het einde. Matchwinnaar Swart: 'Toen Cruijff er langs kwam, voelde ik dat 't-em wel eens kon worden Trainer Jezek: "Ik had er van tevoren nog zó voor ge waarschuwd: let op Swart, want die is dan het gevaarlijkst. Maar hij stond toch onge dekt". Mi Johan Cruijff in verhit debat iet scheidsrechter Dorpmans, nadat Ajax-angel opponent Dick Advocaat naar de vlakte had ge- Kén minuut en vijftig seconden denatijd (Dorpmans telde vanwege oponthoud vijf minuten en zeven seconden bij) tartte Weimar het noodlot door de bal (indirect) aan Cruyff te verspelen. Tot dan toe had Weimar als extra-verdediger de Ajax' angel bekwaam afgeschermd, al kritiseerde Jezek nadien: „In de oersoonlijke duels moet het nog wat. harder. Maar hij is er lange tijd uit geweest." Om precies, te zijn: sinds TelstarADO in 1970. Weimars come-back leek voor hon derd procent een gelukkige vondst van Jezek. Totdat hij de afgeschre ven 10 van Ajax toch nog inleid de. Cruijff bediende prompt Swart met een scherp gesneden pass. waarna zelfs de onfeilbare Thie moest berusten Mansveld: „Bi.j het uitgooien van zonden en toeschouwers het veld Thie er twee van ons han- met zitkussentjes bekogeld had- sen- Anders had Cruijff buitenspel den gestaan." Korevaar had daarop het I gevaar moeten neerslaan, maar hij Door Lex Muller was na de worp van zijn doelman halfweg opgestoomd. Uitsmeren Zodoende ontpopte Swart zich weer eens als beschermengel van Ajax. Mogelijk was FC Den Haag de dreun bespaard gebleven, indien Neeskens niet een kwartier voor het slot de kleedkamer had opgezocht. Want toen pelde Krol zich toch uit het trainingspak. Vrijdag had de linksback erop gestaan, dat hij zijn rentree tna de beenbreuk in de Cupchaos tegen NEC) over de ge hele wedstrijd zou uitsmeren. Maar trainer Kovacs gunde hem slechts het laatste kwartier, mits Ajax dan al FC Den Haag van zich had af geworpen. Toen Neeskens zichzelf in talloze charges had afgemat, schoof Swart dankzij de komst van Krol op. Met funeste afloop voor FC Den Haag. De Haagse combinatie liet daarmee het eigen kunstwerk onvoltooid. Tussen de 29.500 toeschouwers in muntte de fusieclub, op een geïnti mideerd begin na, uit in efficiënt verdedigen. Ajax poogde direct de opponent, in het hol van de leeuw, te verscheuren. Kovacs: „Na Twen te was de ploeg té tevreden over zichzelf. Ik heb het er met moeite uitgepraat." Maar na het beloftevol le eerste kwartier, overigens zonder enig open kans voor de Amsterdam mers, luwden de driften. Ajax stond niettemin het initiatief zelden af. Toch liep de hartslag van de Hagenaars vrijwel nimmer hoog op. Mansveld: ,.In vergelijking met vroeger zijn ze veel minder gevaar lijk." Het was waarvoor rust spleet alleen Cruijff één keer het schild voor Thie. Maar hij wilde per se Roggeveen in de zegetocht Lospeuteren Hoewel de thuisclub na rust geraf fineerder combineerde, bleef de Haagse wal in tact. Temeer, omdat vooral toen was te merken, dat de omstandigheden (Suurbier en de beide Mührens nog onder dokters behandeling) het verband bij Ajax hebben losgepeuterd. FC Den Haag had de situatie moeten aangrijpen voor zeker een puntensplitsing. Je zek: „Vandaag waren we daartoe meer dan ooit in de gelegenheid. Maar dan zullen we minstens een doelpunt moeten maken heb ik nog eens in de rust opgemerkt. Daar voor bleken we echter te weinig agressief in het strafschopgebied. En te onrustig met de bal." Beide grieven sloegen onder meer j op Couperus, die in de 85e minuut. Stuy had kunnen wegcijferen. Maar I hij dook te gehaast op de afge- 1 FC Den Haag/ADO muntte uit in efficiënt verdedigen. Een staaltje daarvan wordt geleverd door Piet de Zoete en doelman Thie die Piet Keizer in eendrach tige samenwerking een scorings kans ontnemen. dwaalde vrije trap van Mansveld, waarbij hij ook nog half het gras ontvelde. FC Den Haag brak wel vaker uit in deze spectaculaire thriller, maar nooit meer tot zó dichtbij een treffer. Roggeveen: „Het overschakelen van de verdedi ging naar de aaval verloopt nog te traag bij on6. Dat is géén kwestie van conditie, maar mijns inzien® van brutaliteit." Lef ook ontbrak in de eindperiode, toen FC De Haag met balbezit Ajax aan de 0—0 had kunnen vast pinnen. Waardoor inmiddels de ge havende Amsterdammers verder zijn gevorderd dan twaalf maanden geleden. In tegenstelling tot (bij voorbeeld) FC Den Haag. FC Den Bosch Sparta 0-3. 9. Kowalik 0-1, 31. Kowalik 0-2. 90. Kristensen 0-3. Scheidsrechter: Hop- jenbrouwer. Toeschouwers: 16.000. iparta heeft in het stadion de Vliert kwaliteitsverschil met FC Den >ch afdoende uitgedrukt. FC Den llBosch stond vooral Kowalik en Kris- Kösen veel vrijheid toe en daar pro- teerden die spelers goed van. FC Utrecht—NAC 1-2. 14. Brou- ters 0-1, 21. Groenendijk 1-1, 40. Bish Scheidsrechter: Van Ravens, beschouwers: 16.000. FC Utrecht was wel voortdurend fterker. maar er werd zo .noncha- int met de kansen omgesprongen dat NAC dankzij twee grove missers 'an doelman Henriksen, tocfc nog ton. Vitesse FC Twente 0-1. 68. Not len 0-1. (strafschop). Scheidsrech- Van Gemert. Toeschouwers: 19.000. Met enorme inzet is Vitesse er lang in geslaagd oppermachtig FC Twen- bij te houden. Pas in de tweede helft brak het verweer van het door Gert Bals geschraagde Vitesse. Na handsbal van verdediger Kunst «nutte Notten de strafschop feilloos. Go Ahead EaglesDWS 0-1 45. Vrauwdeunt 0-1. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 8.000. DWS speelde tactisch zeer sterk, brak met vertragend voetbal het aan- valsritme van Go Ahead Eagles en ontglipte de Deventer ploeg vlak voor het rustsignaal. VolendamExcelsior 1-0. 70. Hoogland 1-0. Scheidsrechter: Geu- rens. Toeschouwers: 6500. Volendam verdiende de zege op Ex celsior door de betere opbouw van de aanvallen. Als Excelsior eens een kans kreeg, dan was daar altijd nog Volendam-doelman Leo van Straa- ten, die dan zulk puik werk ver richtte dat hy na afloop een staan de ovatie kreeg. 0-1. Scheidsrechter: Pijper. Toe schouwers: 8500. MVV NEC 1-0. 68. Eggenkamp de geblesseerde Körver en Herben zeer node. NEC, fel gebrand op een tweede overwinning, scoorde na een fel offensief in de tweede helft. TelstarFC Groningen 0-0. ScheidsrechterCorver. Toeschou wers: 8500. Na een ronduit vervelen de eerste helft, heeft Telstar in de tweede periode een kwartier lang ge probeerd de strijd te forceren. Dat lukte niet. De 56000 in de Kuip zagen Wim van Hanegem tegen PSV op treden als aanvoerder van Feijen oord. Rinus Israël is het 'recht' als zodanig op te treden door de straf commissie van de 3KNVB ontzegd. Van Hanegem begroet Pleun Strik met een ferme hand drukscheidsrechter Keizer ziet toe. ROTTERDAM De reactie van Wim van Hanegem na af loop was kenmerkend voor de wrevel die er bij Feijenoord heerste over de wijze waarop de Linder-formatie zich geëta leerd had: „PSV moet nou maar niets meer van een ander zeggen. Vorige week moesten ze toch zo nodig op MVV schel den, omdat die jongens tegen hen enkel verdedigden? Nou, wat doen ze zélf?" MAANDAG 23 AUGUSTUS 1971 Swart ontpopte zich als beschermengel van Ajax; Schoenmaker werd matchwinnaar voor Feijenoord OP DEZE PAGINA De KNZB distantieert zich van de trip van „Spring- bokken" PAGINA 6 Oostduitse roeiers sterker dan ooit De vraag had geen antwoord nodig. Want de 56.000 toeschouwers in de Kuip hadden het allemaal ge zien: de Eindhovense équipe, op pa pier toch een team van klasse, zocht dit keer zijn heil in puur defensief voetbal, waarbij er uiteraard ook braaf vertraagd werd via het spelen op balbezit. Hoewel PSV er inderdaad door gaans knap in slaagde om „de bal in de ploeg" te houden en de ver sterkte, zéér pittig reagerende ach terhoede weinig kansen weggaf, le verde deze voor het publiek weinig aantrekkelijke taktiek toch- geen winst op. Want de zeventien minu ten voor tijd ingezette Lex Schoen maker schoot met een formidabele uithaal de opzet van PSV aan flar den. Dus won Feijenoord weer moeizaam. Maar terecht. Al was het all?en maar om het feit dat de ne gatieve instelling van PSV géén be loning verdiende. Kurt Linder trachtte na afloop uiter aard zjjn doelstellingen te verde digen: „Onze uitgangspositie was, door die nederlaag vorige week te gen MVV, erg moeilijk. We moch ten nu in géén geval afgaan. Dus een verdedigende taktiek. Ook al Door Rob Vente omdat Feijenoord het tegenwoordig tegen sterk defensief ingestelde elf tallen ontzettend moeilijk kan ma ken. Maar overigens heb ik toch ook wel aandacht aan onze aanval besteed. Ik had met opzet drie man vóór gezet, die individueel sterk zijn. Een Devrindt en een Mulders zijn in staat tot een solodoelpunt. En Van der Kuilen bezit een goed afstandsschot. Trouwens, we hébben twee mogelijkheden gehad. Lubse en Devrindt hadden er eentje kun nen maken. En lukt dat, winnen we dus, dan praat er ineens niemand meer over een negatieve taktiek, maar vindt iedereen dat we het slim gespeeld hebben." Het weer Op de speelwijze van PSV had het constant sterkere Feijenoord moei lijk een antwoord. Wim van Hanegem: „Misschien wa ren we te nerveus, omdat het vorige week toch ook niet zo lekker gelo pen had." Ernst Happel: „Het weer had er ook mee te maken. In zo'n temperatuur kun je niet negentig minuten drukken. Daar ga je aan kapot. Dus moesten we zo nu en dan wel wat afremmen. Ja, en in die periode kon PSV dan mooi op balbezit spelen." Maar hoe men het ook zag. om één feit kon toch niemand heen: het huidige Feijenoord scoort erg moei lijk. Het zou echter onredelijk zijn om dit euvel Matthias Maiwald in de schoenen te schuiven. Maiwald doet zijn best hij is zelfs zo ac tief, dat hij vaak twee verdedigers bindt, maar moet nog harden, het killersinstinct krijgen. Dat PSV, waarin Van Stippent vaak over de schreef ging, slechts eenmaal gepasseerd werd, had ove rigens nog andere redenen Er stond bij de Eindhovenaren een machtige keeper onder de lat (wat stopte Van Be veren bij voorbeeld die kopbal van Israël magnifiek) en de dit keer matige arbiter Keizer weigerde Feijenoord hardnekkig een strafschop te geven, toen er echt wel aanleiding toe was. Van Hane gem: „Wat moet een verdediger ei genlijk flikken om er wél een tegen te krijgen.?" Ingreep Eén doelpunt dus, waar een ingreep van Happel aan voorafging. Zeven tien minuten voor tijd verving de Feijenoord-trainer Maiwald voor Schoenmaker. Happel: „Nee, niet omdat het pu bliek om Schoenmaker riep. Daarom beslist niet. Maar met deze tempe ratuur heb je voor negentig minu ten domweg dertien man nodig. En Maiwald was leeggespeeld. en afge tobd omdat hij herhaaldelijk ge vloerd was, dus verving ik hem'.' Schoenmaker werd evenals vorige week de matchwinner voor Feijen oord. Amper twee minuten stond hij in het veld of hij sloeg toe. De kwieke Moulijn was weer eens voor bij Van den Dungen gesprint; een voorzet volgde, die Wim Jansen miste; waarna Schoenmaker aan de aandacht van bewaker Strik ont snapte en met zijn linker voet kei hard uithaalde: Van Beveren was kansloos. Een grinnekende Happel: „En laat ik nou niet eens geweten hebben dat Schoenmaker ook links zo kon schieten." Uiteraard veranderde de prachtige treffer onmiddellijk het spelbeeld. Linder wierp Hoekema en Schmidt Hansen in de strijd (voor Van der Kuylen en Devrindt) en Happel liet Hasil plaats maken voor de krach tige Boskamp. Toch brachten deze wisselingen geen werkelijk aanval lend PSV. De ploeg geloofde kenne lijk nietmeer in zichzelf. De beste mogelijkheden ontstonden zelfs nog voor het door Schoenma ker geïnjecteerde Feijenoord. Maar Ja, de goals worden tegenwoordig erg duur betaald, dus bleef het 10. Het legioen gromde toen het de Kuip 'verliet En dat was niet om dat er een regenbul losgebarsten was. ROTTERDAM (ANP) De titel „algeheel amateurkampioen van Ne derland" is terug in handen van de zaterdagvoetballers. Na VVOG (1969, zaterdag) en Sneek (1970, zondag) werd zaterdag in Rotterdam Zwart Wit '28 tot sterkste amateurvereni ging van Nederland gekroond door de return tegen de Limburgse zon dagkampioen Caesar (de eerste wed strijd was in een gelijkspel van 1-1 geëindigd) op overtuigende wijze in zijn voordeel te beslissen. Gesteund door een vroeg doelpunt van uitblin ker Ton Viergever drong het uitste kend spelende Zwart Wit de tegen stander diep in de verdediging. De ploeg van de oud Rapid JC en MW-speler Glel Haenen toonde zich alleen in de laatste twintig minuten van de eerste helft de gelijke van de zaterdagvoetballers. Met een mag nifiek doelpunt van Frans Steur, hal verwege de tweede helft, werd het aantrekkelijke duel definitief beslist. De superieure équipe van trainer Wim van der Gijp zag nog drie tref fers, voor de tweede viel, afgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5