EIDSCH DAGBLAD EL SCHOOL - GEEN LICHT i Akkoord over West-Berlijn vandaag Itf iri Geldnood van Leiden maakt in Koudekerk eerste slachtoffer ILIÖ Officier in beroep Geen kandidatuur-Ky voor presidentschap onnige erioden Verboden fakkel van Gulf Wissel markten kalm open iéw ericht I maart 1860 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1971 No. 33484 tcteur: G. Koopman jjdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel l. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) 16 PAGINA'S [OUDEKERK/LEIDEN Een euwe school in Kou- trk kan niet worden geopend, omdat er geen elektrici- voorhanden is. it is een eerste gevolg van de investeringsstop bij het te energiebedrijf. Het gemeentebestuur van Leiden heeft en brief aan de regering geivaarschuivd dat de financiële Z Ivan de stad dit soort gevolgen met zich zou kunnen mee- gen. En het zal ook beslist niet bij dit ene geval blijven. in aanbouw zijnde christelijke il De Rank in Koudekerk zal f—"3ig verstoken blijven van elek- t, zo is van SLF zijde meege- Het gevolg is dat de inge- j^|neming op 1 september geen ting kan vinden. De aannemer op die dag wel de school op, uiteraard zonder elektriciteits- uiting. Bovendien heeft de aan- r in deze streek nog een reeks Ml in in aanbouw, waarbij men m hetzelfde probleem te kampen Het schoolbestuur heeft in- ils wel pogingen in het werk d bij de SLF om zo spoedig toch kabels aangelegd te i, maar tot nu toe zonder re- t. Bovendien is volgens de SLF ivraag "niet aangekomen", uitstel van de in gebruikne- Ivan de Rank heeft in Koude- ook gevolgen voor het op ren van andere scholen. Aan werkzaamheden in het huidi- hoolgebouw aan de Prinses ietstraat voor de openbare la- iooI, kan men voorlopig niet len. Verder heerst onzekerheid et lot zal zijn van enige bijna uwde huizen in Koudekerk- Dost III. woordvoerder van de gemeen- len sluit niet uit, dat er zich op termijn nog meer van derge- aoeilijkheden gaan voordoen, s niet juist te veronderstellen, rot iden nu de randgemeenten al- laten lijden onder de inves- stop", aldus de woordvoer- iok Leiden zald e gevolgen te krijgen". ,eidse raad heeft zich de afge- zomer op het standpunt ge- lat uitgaven voor het energie- moeten worden gefinancierd het gemeentelijk budget om. dse nood op financieel gebied loog en andere werkzaamhe- mnen niet blijven liggen ter- an een bedrijf, dat volgens de p lei raad op andere wijze moet worden gefinancierd. De burgemeester van Koudekerk verwacht op korte termijn een uitno diging van Leiden om over deze zaak te praten. Hij denkt, dat zijn college er wel een hartig woordje over wil zeggen. "Het gaat toch niet aan, dat Leiden op deze manier kan bepalen of een gebouw in gebruik kan worden genomen of niet". Steekpartij Kaag KATWIJK De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. E J. Lulofs, is in beroep gegaan te gen de beslissing van de rechter com missaris. mr. J. van Lelyveld, die donderdag te Katwijk J de K heeft vrijgelaten. De Katwijker wordt er van verdacht bij een campingruzie In Kaagdorp de Wassenaarse auto handelaar Harry Jansen te hebben gedood. Morgenochtend wordt deze zaak in de raadkamer behandeld. „Vier" ronden gesprek af tari JDSEWEG IELKWEG its enkele uren, nadat er in senteraad van Voorschoten nog y -er was geklaagd, dat de 'eg vooral in de spitsuren des avonds een complete in kan worden genoemd, wer- omwonenden met een harde )g eens met hun neus op de- gedrukt, beladen melkauto raakte za- chtend ter hoogte van de üuskerk het spoor volkomen De wagen scheerde vlak langs 1 parkeerde auto's de bushalte ikte weer terug de rijbaan :de met een geweldige klap keerspaal en een betonnen de NZH met de bovenbouw auto en kwam tot stilstand benzinestation bij het poli- iu. I niet bij zware schade aan en bushalte. De Leidseweg aaid met kratten en kapot- *n en was veranderd in een Behulpzame burgers waren artier bezig met het schoon- ran deze verkeersweg. De ge- behoefde slechts de brokken halen. De chauffeur v r kwamen met de schrik ïur. balts y n bs t nkelijk in het zuiden van het ïn ei 5 veel bewolking met plaatse- maar morgen overal flinke perioden en droog weer. Ma- krachtige oostelijke wind. temperaturen omstreeks 15 maar in het noordoosten flfl [raden lager. Maximum tem- n van 19 tot 23 graden. 'Opgemaakt 12.15 uur) 24 AUGUSTUS nPll537 uur; onder: 19.47 uur. r 9.33 uur; onder: 20.23 uur. te Katwijk te 5.03 en i laagwater te 1.11 en 13.21 SAIGON (Reuter. AFP) De Zuidvietnamese vice-president I heeft zich officieel teruggetrokken als kandidaat voor het president- I schap. Dit betekent dat president I Thieu bij de verkiezingen op 3 okto ber de enige kandidaat zal zijn Ky maakte zijn besluit vanochtend op een persconferentie in Saigon be kend. Zijn mededeling werd door Zuidvietnamese journalisten met ap plaus ontvangen, iets dat daar bij een dergelijke gelegenheid nog niet eerder gebeurde. Ky deed tevens een beroep op Thieu, samen met hem „een klein offer" te brengen door af te treden. De macht zou dan over eenkomstig de grondwet in handen komen van de voorzitter van de se naat, die binnen 3 maanden nieu we verkiezingen zou moeten uitschrij ven. De regering-Thieu bood geen garanties voor eerlijke verkiezingen, en de presidentsverkiezingen waren zeer belangrijk: „leven of dood van een natie", aldus Ky. Hij maakte dui delijk dat hij niet van zins was al leen af te treden. Ky trok zijn kandidatuur in hoe wel het Zuidvietnamese hoogge rechtshof deze zaterdag j.l. alsnog had geaccepteerd, na haar in eerste instantie te hebben afgewezen. Het hof besloot een aantal handtekenin gen van de lijst-Thieu naar dié van Ky over te hevelen, maar de vice- president zag er niets meer in. „Wij (Ky en zijn koppelgenoot Troeong Vinh-le) willen niet aan deze ver kiezingen deelnemen om niet betrok ken te raken in de situatie waarin president Thieu vastbesoten is de verkiezingen te gebruiken om zijn macht te consolideren", zo zei Ky op zijn persconferentie. Hij protes teerde opnieuw tegen de „bedriege- lijke manoeuvres van Thieu", die het Hooggerechtshof voor zijn doeleinden h?d gebruikt. Ky's besluit wordt als een ernstige slag beschouwd voor Amerika, dat de laatste weken wanhopig heeft ge poogd een presidentsverkiezing met één kandidaat te voorkomen. Nadat Ky's kandidatuur door het Hoogge rechtshof was verworpen trok het voormalige staatshoofd generaal Doe- ong Van-minh zich terug met de me dedeling dat hij niet aan deze „ver- kiezingszwendel" wilde meedoen. Pogingen van de Amerikaanse am bassadeurs Bunker hem tot andere gedachten te brengen mislukte Bun- pas terug van ruggespraak in Washington, heeft ook geprobeerd Ky tot handhaving van zijn kandi datuur te bewegen, doch ook ditmaal tevergeefs. Vice-president Ky In Bodegraven demonstraties tegen de Springbokken BODEGRAVEN Het optreden vaa de Springbokken. het officieuze Zuidafrikaanse watemoloteam. in Nederland, heeft heel wat emoties losgeslagen In Oegstgeest is de wed strijd tijdens een toernooi van LGB/ de Zijl zonder enige strubbeling ver lopen. vanavond in Bodegra ven schijnt er heel wat op het „de monstratie-programma" te staan Om half zeven verzamelen de me dewerkers van de derde wereldwinkel, mpt ndoeken en namfletten, zich voor het zwembad. Hun doel zal zijn de bezoekers ervan te weer houden naar het blanke team uit Zuid-Afrika te gaan kijken. Tijdens de wedstrijd zal prof. dr. J. Verkuyl van de Vrije Universiteit uit Am sterdam een kerkdienst leiden in de Lutherse kerk van Bodegraven. Een pikant detail van deze verwikkelin gen is het feit. dat de manager van het Zuidafrikaanse zevental één van de leidinggevende figuren uit de oppo sitiebeweging is, welke strijdt voor gelijke rassenrechten. Hij kan onder de negerbevolking geen speler vinden van voldoende sterkte voor zijn ploeg rimmn NOORD WIJ KERHOUl Vijf tien dode postduiven (geringd) in een dichtgebonden plastic zak. Dat is de trieste vondst die de heer H. van der Stok van morgen deed. De Noordwyker- houter ontdekte de zak toen hij de ragebol in de Leidsevaart wilde schoonmaken waarmee hij spinnewebben van zijn woonboot had verwijderd. „Ik dacht eerst dat het dode hondjes 'waren", was zijn eerste reactie. „Maar toen ik de zak uit het water viste zag ik met een dat het dode duiven waren. Direct heb ik de dierenbescher ming in Lisse gebeld die op haar beurt weer de politie in dit dorp waarschuwde. Binnen een kwar tier stond zij bij mij voor de deur". n „Samen hebben de de zak opengesneden en drie ringen van de duivenpoten gehaald. Verder zijn we niet gekomen want de stank (de duiven moe ten al geruime tijd in het water hebben gelegen) was niet om t harden. Later op de morgen heeft de reinigingsdienst de do de vogels weggehaald". De Rijkspolitie van Noord wij kerhout, die de zaak van Lisse heeft overgenomen', weet nog niet precies welke stappen zij zal ondernemen. „We zullen de ringen aan een nader onder zoek laten onderwerpen en op deze manier trachten de eige naar van de duiven op te spo ren. Bij ons is er nog geen aan gifte van diefstal binnengeko men. Het lijkt me niet. dat de vogels door een duivenliefhebber in' het water zijn geworpen", aldus de politie. (Foto Holvast) (Van onze correspondent) BONN (GPD) Vanochtend werd aangenomen dat de ambas sadeurs van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowj et-Unie van daag hun onderhandelingen over de kwestie Berlijn zouden afron den. De diplomaten houden na melijk hun 33ste vergadering niet in het sfeerloze gebouw van de geallieerde controleraad, maar in de Berlijnse residentie van Amerika's ambassadeur Kenneth Rush, waar het mogelijk zal zijn er een feestelijk tintje aan te geven. Over de inhoud van de overeen komst. die nog met afspraken tus sen beide Duitslanden zal moeten worden aangevuld, toont men in West- VLAARDINGEN Bij de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond kwamen dit week- einde klachten binnen over lucht verontreiniging, geluidshinder en spooklichteffecten. Vijfentwintig daarvan hadden betrekking op de j fakkel van de Gulf fabriek op Ro- I zenburg. De fakkel bereikte een hoogte van tientallen meters en ivas tot op twintig kilometer in de omtrek te zien. Deze foto is gis teravond gemaakt op vijf kilo meter afstand. De Gulffabriek draait zonder hinderwetvergunningOp 6 I augustus kreeg de directie van de ethyleenfabriek van het ge meentebestuur van Rozenburg een sluitingsbevel. De fabriek is daartegen in beroep gegaan en 1 mag blijven draaien zolang er I geen uitspraak is. I Het was aan het rustige weer en j een gunstigewind te danken dat het aantal klachten niet veel hoger was. Maar het aantal van j 25 is volgens een mededeling van j het Openbaar Lichaam Rijnmond \ivel rnn riek :v de laatste v:ekev duitse regeringskringen grote tevre denheid. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel is al zover gegaan op timistisch de overtuiging uit te spre ken dat ook de oppositie er mee ak koord zou kunnen gaan Westduit- se politieke correspondenten in Bonn en West-Berlijn menen de nog ge heime inhoud van het akkoord tus sen de Grote Vier als volgt te kun nen samenvatten: De sow jet-Unie en de drie wes telijke landen verklaren dat het ver keer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn vrij dient te zijn. Een plechtige garantie zouden de Wes telijken hun Russische gesprekspart ner niet hebben kunnen afdwingen Vermoedelijk zullen de details voor het grensverkeer door beide duits- landen moeten worden vastge legd. doch nu al zou vast staan dat de DDR-controle zich tot identifica tie van de reizigers moet beperken en dat het goederenverkeer inverze- gelde wagens kan plaats hebben; Westberlijners zullen voor bezoe ken aan de DDR (en Oost-Berlijn) dezelfde rechten krijgen als bewoners van de Bondsrepubliek. Zij zullen ook reizen op Westduitse passen, ech ter voorzien van een stempel waar uit blijkt dat de passen in opdracht van de grote Westelijke mogendhe den zijn verstrekt. Daarmee wordt be nadrukt dat West-Berlijn geen deel van de Bondsrepubliek is: Bonn krijgt het recht West-Ber lijn in het buitenland te vertegen woordigen. Datzelfde geldt in de in ternationale organisaties. In West duitse sportploegen kunnen dus in de toekomst ook bij tournooien in Oost- Europa Westberlijners worden opge nomen; De Sowjet-Unie krijgt het recht een consulaat-generaal in West- Berlijn te openen. Het zal vrijwel ze ker worden geaccrediteerd bij de commandant van de Britse sector, waarin namelijk het gebouw ligt dat de Russen willen gebruiken; zDe ambtelijke afdeling van de regering in Bonn, die in West-Berlijn zijn gevestigd, mogen daar blijven. Ook het bezoek van Westduitse poli tici is toegestaan en zelfs vergade ringen van parlementaire fracties, zolang die niet alle drie tegelijk ko men. Plechtigheden als het kiezen, van de bondspresident of het verga deren van bondsdag en bondsraad, zijn echter in West-Berlijn niet meer toegestaan. Dansles Is Weer In! J Bij E.C. voor jong en oud. Bollenstreek 6 klubs N.Hoot - Lisse - Hillegom - Sassenhei Nu a Leiden 25 klubs Inschrijving dag 2-9 uur Aanvang 29 aug. t/m 11 sept. I (Zie ook de kleine adv.) GEZELLIG DANSEN? LISSE en LEIDEN (elke zaterdag 8 LEIDEN: elke zondag 8 uur. Is; evert castelein» Hooglandse Kerkgracht 48 T Leiden - Tel. 01710-23583-32710 De rechtse generaal Hugo Banzer (foto) heeft in Bolivia de leiding overgenomen van generaal Torres na een revolutie, die aan zo'n zes tig personen het leven heeft ge kost PAGINA 13 Opnieuw trad de van ADO over genomen Lex Schoenmaker op als „redder" van Feyenoord. Ditmaal in de strijd tegen PSV. Ook Ajax behaalde een benauwde zege. Dit en nog veel ander sportnieuws ZES PAGINA'S Loeki Knol winnares "Nieuwe Oogst" zoekt naar een nieuwe richting in de muziek PAGINA 11 LONDEN/AMSTERDAM De wisselmarkten zijn vandaag her opend. De handel was echter kalm en voorzichtig. Over de hele linie moest de dollar in de eerste uren iets van zijn waarde prijsgeven in vergelijking met de laatste koers van 13 augustus. In Londen dat het eerste opende liep de koers ongeveer drie procent terug. Gehandeld werd tegen een notering van 2.45 tot 2.46. In Frank fort de openingsnotering ongeveer gelijk aan die van 13 augustus. Op de dubbele wisselmarkt van Parijs deed de dollar in de vrije sector 5.40 tot 5,44. Een devaluatie van ongeveer 2,15 procent t.o v. de voor malige pariteit van 5,5419. Op de of ficiële markt werd een koers van 5,5125 frank voor de dollar opgege ven. Over het algemeen was er van ochtend in de Europese wisselmarkt weinig omzet. Hetzelfde beeld ver toonde de markt in Tokio, waar de centrale bank slechts 10 miljoen dol lar behoefde aan te komen. Nergens was sprake van een chaos, hoewel de handelaren voor de eerste maal sinds 1944 hun eigen weg moesten zoeken. Er was veel informatieve vraag. In Londen bestond opvallend veel vraag naar de yen. De effecten beurs van Tokio onderging vanoch tend weer 'n scherpe koersdaling n.a.v. aanhoudende geruchten over de opwaardering van de yen. In re actie op de opening van de wissel markten en de vrij vaste stemming voor de dollar liepen de goudmark- ten vanochtend iets terug. Tegenover de koersen die afgelo pen week voor toeristendollars wer den betaald vormen de noteringen van vandaag een verbetering. En- kele banken betaalden vanochtend buitenlanders al wat meer voor hun dollars. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 23 Augustus 1871: Sedert de vorige opgave zijn alhier 1 persoon door pokken aangetast, als her steld opgegeven, overleden geene, zoodat in behandeling blijven 20. Adv. Alom verkrijgbaar Langs den Rhijn. een reis boeksken van J J. L. ten Ka- te. Rhijn- herinneringen Rhijn-legenden. Rhijn liede ren. Prijs met 7 staalgravu ren f 2.75 zonder staalgravu ren f 1,90.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1