panzer president in Bolivia Torres vlucht naar Peru MONETAIR BLOK BENELUX IRA-bommen naar een gevangenis in Belfast mechtse staatsgreep tegen links bewind Zestig doden INDIASE TELLING IN PAKISTAN NOODTOESTAND VERZORGING TANDEN IN NEDERLAND Derde slachtoffer explosie in Delft HEVIG GEVECHT IN CAMBODJA EERHERSTEL VOOR POOLSE SCHRIJVER Nog tien miljoen slaven CHINEES BEZOEK AAN ROEMENIË Frank en galden gaan gezamenlijk zweven Zes doden in VS bij ontsnapping uit gevangenis Invallen bij „Boze brigade" HEIDELBERGSE ARTS WILDE REGERING-BONN OMVER WERPEN iANDAG 23 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE PAZ (Reuter, AFP, EFE) Kolonel Hugo Banzer ez is zondagavond beëdigd als president van Bolivia, na- rechtse troepen het linksgerichte bewind van generaal res ten vak hadden gebracht. De verdreven president heeft 25 volgelingen zijn toevlucht gezocht in de Peruaanse jassade in La Paz. Verwacht wordt, dat zij een der komende en met een militair vliegtuig naar Peru zullen kunnen lekken. tonel Banzer f43) werd in het lentiële paleis tot staatshoofd loepen na zestien uur van bloe straatgevechten in de hoofd- raarbij zeker 60 doden zouden jevallen. In een toespraak van- tt balkon tot enkele duizenden ende mensen, een toespraak die de radio werd uitgezonden. Banzer van „een onuitwisbare in de geschiedenis van het „Wij waren de chaos en anar- moe, met de demagogie die ons ijlcs brood was geworden", zo zei lijn bewind zal zich „oprecht anen om het leven te verbete- Jk zal mijn volk nooit voorlie- i nimmer iets beloven waaraan niet kan houden", aldus Ban- 3ij bestempelde zichzelf als man van woorden, maar een an de daad", en voegde eraan „Wij zullen de woorden links echts uit ons woordenboek ipen en alleen van nationalisme lanzers overwinning begon een jng van leden van linkse be en. Er werden arrestaties ver inder politici, vakbondsleiders ienten. De kantoren van de stische en communistische werden geplunderd en de zond met tussenpozen anti- unistische toespraken uit. De Indres-universiteit in La Paz, zich studenten verschanst had- rerd omsingeld door het leger, akse kringen is vernomen dat ijd tegen het nieuwe bewind ;ronds zal worden voortgezet. een verzetscomité gevormd, staat uit arbeiders- en studen- lers, onderofficieren en solda- beëdiging van Banzer als pre- vormde een grote verrassing, erder de radio van de opstan- schtse troepen had bekendge- dat het land voortaan gere- *u worden door een drieman naast Banzer generaal Men en kolonel Andres Selich. Op srsconf eren tie na zijn beëdi- ïaakte Banzer duidelijk dat hij ïeerser is. De berichten over miing van een driemanschap hü louter speculatief. Zijn zou naar zijn zeggen geen maatregelen nemen tegen de ite president Torres. er h 5! om: ntbijH lag in Manilla Twee man- ebben zaterdag in Manila ipljnen) twee handgranaten in een verkiezingsvergade- m de liberale (oppositie)partij len acht doden en 90 gewon daders zijn ontkomen. sen op graf Honderden oslowaken nebben dit week- bloemen en kaarsen gezet op van de student Jan Palach 1969 uit protest tegen de- in- fan zijn land en de beknot- ran de burgerlijke vrijheden ord pleegde door zelfverbrand- Zaterdag werd de derde ver van de inval herdacht, maai van de bezoeken aan het terd niets van manifestaties LM DELHI, KARATSJI lAP IVI istaanse troepen hebben een 'stelling ontdekt, acht kilome- Pakistaans grondgebied, en 51 soldaten gedood, zo heeft ra- üstan meegedeeld. De radio, de Pakistanen. die het grens- itkamden. negen Indiase sol Kvangen hebben genomen in ing die verborgen was in een werden veel wapens buit drie zware mitrailleurs, zes 'n, 49 geweren. 2 granaten. en duizenden kogels. 'diase regering heeft zaterdag gemaakt dat er 7.962.000 Oost use vluchtelingen in India dat er dagelijks nog 40.000 dingen binnenkomen, ïustus is de stroom weer gro- K'ordpn nadat die van in juni 26.000 per '!|igen hebben hun toevlucht in de staat West-Bengalen, JRE 6.1 miljoen Oostpakistanen 1 De regering in Nieuw Del- 1710- in haar verklaring dat 5.64 vluchtelingen zijn onderge- kampen en opvangcentra. van de twee politieke partijen die de opstand steunden: de „Nationale Re volutionaire Beweging" en de „So cialistische Falanx", partijen die in het verleden nooit zo goed met el kaar konden opschieten De leider van de Flanx. Mario Gutierrez, zal de portefeuille van Buitenlandse Za- kpn beheren. Op Binnenlandse Zaken is benoemd kolonel Andres Selich. die het militaire offensief tegen het bewind van Tones leidde en ook be velhebber was van de troepen die, in 1967, de guerillastrijders van Er nesto „Che" Guevara bevochten. Tot dusver zijn elf kabinetsleden benoemd: negen burgers en twee militairen. Intussen heeft de stich ter van de Nationale Revolutionaire Beweging, oud-president Paz Es- tenssoro (die het land van 1952 tot 1964 regeerde en toen door een mi litaire junta werd afgezet)besloten uit ballingschap in Peru naar Boli via terug te keren. Hij vertrok zon dagavond per vliegtuig uit Lima. Er is ook een nieuwe opperbevel hebber van de strijdkrachten be noemd. generaal Rembarto Iriarte, die procureur was bij het tribunaal dat, destijds de Franse schrijver Regis Debray veroordeelde, die later door Tcrres werd vrijgelaten. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken kolonel Selich heeft gezegd dat zich 'hilenen, Cubanen en Tsjecho-Slo- waken bevonden onder de sluip schutters die in Santa Cruz gevangen waren genomen nadat ze verschei dene mensen hadden doodgeschoten. 1-Iij wist niet of de sluipschutters ge fusilleerd waren, zoals Torresgezinde radiostations eerder hadden gemeld. De opstand brak donderdag in Santa Cruz uit, nadat dertig perso nen. onder wie kolonel Banzer, op beschuldiging van ondermijnende ac tiviteit waren gearresteerd. Banzer was begin dit jaar als hoofd van de militaire academie in La Paz ont slagen na een mislukt complot tegen Torres, die slechts tien maanden aan de macht is geweest. Bolivia heeft in de 146 jaar van zijn oanfhankelijk- heid al meer dan 150 regeringen ge had. _3!4I DEN HAAG Het Eerste Kamer lid ir. N. F. I. Schwartz (D'66) heeft minister dr. L. B. J. Stuyt van Volks gezondheid schriftelijk gevraagd te bevorderen dat voor suikerhoudend snoepgoed geen televisie-reklame meer wordt gemaakt Deze vraag komt voort uit de be zorgdheid, welke de senator blijkens een reeks andere vragen aan de mi nister heeft wat betreft de tandheel kundige verzorging in ons land. Ir Schwartz wil weten of het de minis ter bekend is. dat, vooral in de gro te steden, vele tandartsen geen fondspatiënten meer aannemen', dat nieuw gevestigde inwoners geen tandarts kunnen krijgen en dat vele tandartsen bij vakantie zelfs voor noodgevallen geen vervanger hebben. Gevraagd wordt of minister Stuyt de mening deelt, dat deze noodtoe stand verbeterd zou kunnen worden onder andere door een betere pre ventie (voedingsgewoonten), onder houd, fluoridering. Aangedrongen wordt op een ruimere verspreiding van het vouwblad over fluoridering, uitgegeven door het departement van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Met name zal het blad ver spreid moeten worden in de plaat sen waar het drinkwater niet ge fluorideerd wordt. DELFT De explosie van donder dagavond by de NV Lym- en Ge- latinetabriek Delft heeft een derde slachtoffer geëist. In de nacht van vrijdag op zaterdag overleed in het St. Hippolytus Ziekenhuis in Delft de 24-Jarige Spanjaard Lorenzo Pe rez, die in Den Haag op hetzelfde adres woonde als de omgekomen Lauro Gonzalez Ferrera. De man hing na de explosie drie en een half uur bekneld tussen een balk en een stuk beton, terwijl het vuur om hem heen brandde. De 38-jarige Delftenaar Zimmer man moet nog onder het puin lig gen. dat men thans aan het wegrui men is. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v.d. Werf- straat, Oude Rijn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. DriessenstraatOude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door eohte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. briljant. J uwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. PHNOM PENH AP) Honderd - of meer Noord Vietnamese soldaten en Vietcongstrijders. die zich in bunkers hadden verschanst, zijn za terdag tijdens een hevig gevecht ten noorden van de Cambodjaanse plaais Taing Kauk gesneuveld, zo meldde het Cambodjaanse opperbevel zondag. Geallieerde duikbommenwerpers hebben in deze omgeving herhaal delijk aanvallen uitgevoerd en de Cambodjaanse infanterie kreeg steun van Amerikaanse gepantserde troe pencarriers. De Cambodjaanse ver liezen zouden slechts twee man aan doden en vijftien gewonden hebben bedragen. Grote hitte en langdurige droogte hebben van de Italiaanse rivier de Tiber een onbeduidend siroompje gemaakt, begrensd door gebarsten „uiterwaarden'' Deze foto werd gemaakt bij de brug van Castel San Angelo in Rome. WARSCHAU (AFP) Het Pool se communistische tijdschrift „Kul- tura" publiceert in zijn augustus nummer een artikel over Pawel Ja- cienica. wat als eerherstel van de Poolse schrijver die een jaar gele den overleed, wordt beschouwd. Ja- sienica had zich in 1968 evenals ve le intellectuelen aan de zijde van op standige studenten geschaard. De eerste -partijsecretaris Gomoelka had hem toen openlijk beschuldigd van verraad en hem verboden nog te pu bliceren. „De laatste Jaren van Jasienica zijn zeer moeilijk geweest", schrijft „Kultura". ..Maar dat telt niet. even min als de reeks dikwijls verkeerde daden. Alleen geldt wat blijft en wat een belangrijke bijdrage betekent aan de Poolse cultuur". (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Gistermiddag is de hoofdingang van de gevangenis aan de Crumlinroad in Belfast ern stig door een bomaanslag beschadigd. Een lid van het gevangenispersoneel werd hierbij zwaar gewond. Ook twee anderen liepen verwondingen op. De bommen werden uit een passerende auto naar het gebouw geworpen. Het geluid van de ontploffingen werd over de gehele stad gehoord. In deze gevangenis bevindt zich een aantal personen, die in verband met het interneringsbesluit zijn gedetineerd. De gevangenis wordt door militairen in zandzakstellingen scherp tegen overvallen bewaakt. In een van de overwegend rooms- katholieke buurten van Belfast zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven mannen door militairen in hun woningen gearresteerd. De legerauto. riteiten ontkennen dat bij deze razzia door de militairen de inboedel kort en klein zou zijn geslagen en de rui ten ingegooid. Dit is althans het beeld dat de buitenwereld wordt ge toond. Van militaire zijde beschuldigt men er de bewoners van. de ravage moedwillig te hebben aangericht. De klacht dat de soldaten door de ka potgeslagen ramen naar binnen zijn j geklommen wordt officieel ten stel- ligste ontkend. Gebleken zou name lijk zijn. dat de vensters van binnen uit zijn vernield. Dit alles is een reden te meer voor i het officiële onafhankelijke onder- zoek. dat de Britse regering heeft gelast naar de hardnekkige verhalen over brutale behandeling door het j leger van IRA-mannen bij hun ar restatie en tijdens hun detinering. Doordat, onder steeds toenemende druk van de openbare mening in Noord-Ierland, tot. dit onderzoek is I besloten, is de algemene spanning iets afgenomen. Het onderzoek zal i onder leiding staan van een nog te benoemen Britse rechter. Beweerd wordt dat men gedeti neerden met de polsen aan houten balken liet hangen, barrevoets over glas en stenen liet lopen en geblind doekt uit een helikopter heeft ge- j gooid. De Britse regering beschouwt deze aantijgingen als typische IRA- i propaganda, maar wil alles doen om de vrees van de r.k. minderheid weg te nemen. Bovendien zijn ontsporin gen door militairen nooit uitgesloten. Orde en rust kunnen pas worden hersteld indien het vertrouwen van de rooms-katholieken kan worden gewonnen zonder hetwelk geen poli tiek initiatief mogelijk zal zijn. Vandaag zou de Britse regering antwoorden op het thans officiële verzoek van de Labour-oppositie om het parlement van vakantie terug te roepen voor een tweedaags debat over Noord-Ierland. Maar er zijn aanwijzingen, dat de regering dit zal weigeren, met dien verstande, dat zij de mogelijkheid voor een terug roeping van de kamer op een later tijdstip open houdt. Premier Heath wil niet. dat oppositie-leider Wilson het initiatief in de Ierse kwestie overneemt. De regering wil boven dien eerst afwachten of het militair optreden samen' met de interneringen tot een verbetering in de toestand zou leiden. NEW YORK (AP) Kinderen van beide sexen worden nog steeds als slaven verkocht ert worden nog steeds in verschillende delen van de wereld gebruikt als lustobjecten, al dus kolonel Patrick Montgomery, secretaris van de in Londen geves tigde Vereniging tegen slavernij. In een interview zei Montgomery dat naar zijn schatting op het ogen blik nog ongeveer tien miljoen men sen op de wereld ondei-worpen zijn aan enige vorm van slavernij. Hij zei dat de conventie van Genè- ve tegen slavernij en dergelijke praktijken niet alleen het bezit van slaven verbood, maar ook slavernij wegens schuld, lijfeigenschap, de verkoop van kinderen en huwelijken waarin de vrouw als slavin behan deld wordt. Kolonel Montgomery heeft kortge leden aan de Verenigde Naties mee gedeeld dat volgens zijn vereniging een of enkele van deze categorieën „een herkenbaar element vormen in het cultuurpatroon van zeventien Afrikaanse. 15 Aziatische en 6 Zuid- amerikaanse landen. Hij zei dat zijn in 1839 opgerichte vereniging een land had bestudeerd „waar arme boeren werden gege seld, gebrandmerkt en verminkt en als laatste middel uit hun huizen werden gezet om van de honger om te komen als zij er niet in slagen om de voorgeschreven hoeveelheid opium op te leveren". BOEKAREST (.AFP) Een Chi nese militaire delegatie is op uitno diging van de Roemeense minister van Defensie, Ionize, uit Alanië in de Roemeense hoofdstad Boeka rest aangekomen. De leider van de afvaardiging. Ki Tsjin. hoofd van het politiek bureau van 't Chinese volks leger nam gisteren 'n parade ter her denking van de 27ste verjaardag van de „bevrijding van het fascistische Juk" af. In Boekarest namen 150.000 mannen, vrouwen. Jongeren, mili tairen. arbeidersbrigades e.d. deel aan de parade langs de tribune waar op de Roemeense autoriteiten had den plaatsgenomen. Aan de vooravond van de feest dag, waarop ook de 50ste verjaardag van de oprichting van de commu nistische partij en het begin van het nieuwe vijf-Jarenplan worden ge vierd, verklaarde plv. voorzitter van de staatsraad, lid van het politiebu reau en secretaris van het centrale comité van de partij. Manescoe. dat de partij en het gehele Roemeense volk Ceaoesescoe steunen. Manescoe sprak van de „scherpe blik op po litiek gebied en de sterke persoonlijk heid van de meest geliefde zoon van ons volk. Als fervent patriot en in ternationalist heeft Ceacescoe met zijn strijd tegen het imperialisme en voor de vrijheid en gelijkheid van alle volken in de eerste gelederen van de internationale politiek ge staan". DEN HAAG De drie Benelux- landen hebben zaterdag besloten de j vaste onderlinge waardeverhoudingen SAN QUENTIN (Reuter) Drie gevangenen en drie bewakers zijn zaterdag om het leven gekomen bij 'n poging tot uitbraak uit de zwaarst- bewaakte vleugel van de San Quen- tin gevangenis in San Francisco. George Jackson (29) een van de drie bekend staan als de „soledad brothers" werd door een bewaker, doodgeschoten toen hij, gewa pend met een revolver trachtte uit te breken. Bij de andere twee doden (blanken) waren de kelen doorge sneden door medegevangenen tij dens de ontsnappingspoging die twin tig minuten duurde Zeker een van dë bewakers is met een mes gedood. Onderdirecteur James Park van de San Quentin gevangenis, welke is gelegen, op een eiland in de baai van San Francisco, noemde de uitbraak- poging zorgvuldig voorbereid maar dwaas. Jackson diende een straf van elf Jaar uit wegens een gewapende roof overval waarbij de buit 70 dollar be droeg. Met de twee andere „Soledad brothers" .noest hij nog terecht staan wegens moord. tussen de frank en de gulden te her stellen en aldus gezamenlijk tegen over derde valuta's te zweven. Dit is zaterdagmiddag na afloop van het extra kabinetsberaad over de j monetaire situatie medegedeeld-door minister Nelissen van Financiën. De drie landen brengen hiermede onder elkaar de voorstellen tot uitvoering. I die zü donderdag in Brussel aan de andere landen van de EEG hadden gedaan en die niet zijn aanvaard. De i drie landen herstellen de koersver- houding zoals die was vóór begin Mei toen Nederland besloot de gulden zwevend te maken. Dit betekent, dat de lichte waarbestijging van de gul den ten opzichte van de frank, die zich na het zwevend maken van de gulden had voorgedaan, ongedaan zal worden gemaakt. De Nederlanlsche Bank en de Na tionale Bank van België zullen wan neer dat nodig is door interventie op de wisselmarkt ervoor zorgen, dat er j een vaste waardeverhouding tussen I de frank en de gulden blijft bestaan. De technische voorbereidingen hier voor z(jn reeds voltooid, zodat het monetaire Beneluxblok vandaag bij de heropening van de wisselmarkten kon gaan functioneren. De centrale banken zullen tenaan- zien van de koersvorming tegenover derde valuta pas dan tussen beide komen, wanneer er zodanige koers- verhoudingen ontstaan, dat de con currentiepositie van het bedrijfsleven ln de Benelux-landen wordt aange tast. Andere landen kunnen zich bij dit Beneluxakkoord aansluiten, maar minister Nelissen achtte het niet waarschijnlijk, dat dit op korte ter mijn zal gebeuren. Voor zo'n toetre ding is diepgaand overleg vereist en er zyn bovendien nogal wat techni- sche voorbereidingen voor nodig. Voor de Benelux-landen was het ge- 1 makkelijk en eenvoudiger te bereiken, doordat deze landen nu eenmaal met hun integratie voor zijn op de EEG- integratie. Sneller Minister Nelissen deelde verder mee dat de Benelux-landen de datum van 13 september, die is bepaald voor het voortzetten van de besprekingen tus sen de EEG-landen, te ver in de toe komst vinden liggen Gezien de zor- lyke situatie die is ontstaan moet er naar de mening van de drie regerin gen niet zo lang worden gewacht met voortzetting van het beraad en de drie regeringen hebben daarom de andere EEG-landen (Frankrijk. West- Duitsland en Italië medegedeeld, dat zij het ten zeerste wenselijk achten de beraadslagingen in de EEG-raad zo spoedig mogelijk te hervatten. LONDEN (AP) Meer dan vijf tig rechercheurs van Scotland Yard hebben zaterdag in Londen inval len gedaan in een groot aantal hui zen en kantoren en daarbij wapenen, explosieven en documenten in be slag genomen bij leden van de „Boze brigade", een ondergrondse terroris- tenbeweging. Vier mannen en twee vrouwen zijn gearresteerd. De „Boze brigade", die zegt de maatschappij door geweld te willen j veranderen, heeft zich aansprakelijk verklaard voor bomaanslagen op de woningen van drie ministers en een commissaris van politie. De politie sloeg zaterdag toe In i vier voorsteden van Londen. Bij de invallen werden honden gebruikt die explosieven kunnen opspeuren. Scotland Yard heeft niet bekend gemaakt hoeveel wapens en spring stof in beslag is genomen. 1 Consequenties De maatregelen van president Nixon blijken consequenties te heb ben gehad voor de Israëlische en In donesische valuta. De Israëlische re gering besloot gisteren het pond met 20 procent te devalueren. In plaats van 3,5 pond gaan er nu 4.2 pond ln de dollar. Minister van Financiën Pinhas Sapir verklaarde dat het be sluit voornamelijk werd genomen om op de wereldmarkt te kunnen blijven concurreren. Het tekort op de beta lingsbalans is sinds 1967 verdubbeld en bedraagt nu 1.4 miljard dollar Ook de koers van de roeplah is om laag gegaan. Vanaf vandaag gaan er 378 roepiah i.p.v. 414 in de dollar Prof. Nitisastro, voorzitter van de na tionaal planraad, zei dat de koers- herziening is bedoeld om waarborgen te scheppen voor de Indonesiscche export. Wapen Volgens de Japanse economische deskundige Kashiwagi hanteert de Amerikaanse regering de invoertoe slag van tien procent als onderdeel van deonderhandelingen voor de herziening van de wisselkoersen. Kas- jiwagi deelde dit vanuit Washington waar hij zich op het ogenblik bevindt over onderhandelingen over de mo netaire crisis. Als geen overeenkomst wordt bereikt over pariteitsverande ringen zal de VS de invoertoeslag wel wel eens voor onbepaalde tijd kunnen instellen. STUTTGART <DPA) De Heidel- bergse arts Wolfgang Huber wilde met hulp van leden van zijn „Socia listische patiënten-coöperatie" de huidige Westduitse regering omver werpen. De arts en elf anderen zit ten op het ogenblik in voorarrest. De linksradicale groep van Huber was tevens van plan een bomaan slag te plegen op bondspresident Heinemann toen deze in februari van dit Jaar een bezoek aan Heidel- berg bracht. Niet gezegd werd waar om dit plan niet is uitgevoerd. De leden van de groep, die de ideën van Mao Tse-toeng over de „volksstrijd" in praktijk wilden bren gen. worden er verder van beschul digd aanslagen met brandbommen en springstoffen te hebben gepleegd op een psychiatrische inrichting en I een belastingkantoor in Heidelberg.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13