Ik zoekfnaar een nieuwe ichting ti de ïuziek" ODENRIT )OOR DRUK ,RONINGEI\ Verhoging post- en telefoontarief vandaag ^programma] oeki Knolwinnares van „Nieuwe Oogst Gruwelijke moord op bejaarde emeritus predikant TV morgen] 'AG 23 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD lAND- bijzondere aparte stem en goéd herkenbaar. Het is de an een geroutineerde zangeres. Een nieuwe ster is ge- luidde eenstemmig het oordeel van de Nieuwe Oogst- -er kandidate Loekie Knol. jgavond zag men haar op het liedje „Wonderlijk" de „Nieuwe Oogst", een on- van het AVRO-programma winnen. en van de 23-jarige blonde [nol staan dit jaar wel bij- unstig. Enkele weken gele- zij tijdens het Loosdrechts ral in het Cabaret der On- ook al een eerste prijs te Zij zong toen een Frans een Nederlands en een htig werkje. ekie waren deze audities al- een kwestie van even gauw sje zingen. Ze vertelt: „Ik naar toe gegroeid. Met fentiende jaar begon ik met ft heb ruim twee Jaar klas siek gestudeerd, bij zangpe- Ogterop. In Montreux, mijn kostschooltijd, zat ik conservatorium. Toch heb ik achter de klassieke muziek vind namelijk dat mijn beter leent voor populaire Ik ben nu dol op Franse e$É5 en Jazz". Ier reisde vorig jaar naar Parijs. cht er verschillende muziek- ricfi en kwam met stapels terug. Via Serge Mendes F( she de richting van de jazz ze heeft nog niet helemaal gevonden. „Ik zoek naar een nieuwe :hting. Het is moeilijk om ling te vinden, die nog fris lederlandse chanson vertol- ik geweldig, maar Ja, dat i'n afgegraasd terrein •n een Lenny Kuhr. een List, noem maar op. Ik zou graag baanbrekend werk willen leveren. Tot dusver heb ik nog niet veel op Nederlands gebied gedaan. Vind maai- eens een goeie tekst schrijver. Componeren doe ik zelf wel eens. He componeer zelf wel eens melodieën, maar teksten maken lukt niet erg. Bora Lenski, de dochter van violist Lenski schreef voor mij „Wonderlijk". Ik hoop dat zij in de toekomst meer voor my gaat doen". Loekie ratelt aan een stuk door. Ze is duidelijk nog ondersteboven van haar succes. Loekie speelt ook piano: ze wil zich zelf gaan begeleiden. „Niet zoals Pia Beek. Altijd en eeuwig met die pia no. Zo niet". Zijn er plannen voor grammofoon platen? „Het zit in de pen. Ik ben al benaderd door platenmaatschap pijen. Ik kan er verder niets over zeggen". Over haar medestrijders in ..Nieuwe Oogst' 'zegt Loekie (die getrouwd noch verloofd is en bij haar ouders in Naarden woont)„Ik zag in Tony Roos met zijn zeemanslied een grote concurrent. Heerlijk dat ik heb gewonnen". „Ik durf me niet al te optimistisch uit te laten over de toekomst. Ik ga in ieder geval keihard werken. Ik ben gek op muziek, mijn hele leven wordt door muziek beheerst. Ik dénk zelfs in melodieën". Tv-optredens staan wel gepland: binnenkort is zij te zien in een show. opgenomen tijdens de Firato, in Utrecht. Bij Pim Jacobs in „Mu ziek is troef" zal zij in september twee van haar liedjes uit „Nieuwe Oogst" ten gehore brengen. NEDERLAND I 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) De Flaxton Boys Tv-serie voor de jeugd (NCRV) 7.30 (Kleur) Zo vader, zo zoon (NCRV) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Arthur Nede. Documentaire tv-spel, deel 2 (NCRV) 9.50 Hier en nu (NCRV) 10.15 Ander nieuws (NCRV) 10.25 (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 Kunstsignalering (NOS) 7.30 (Kleur) Coronation Street (VARA) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.20 (Kleur) Met de muziek mee: licht gevarieerd muziekprogramma met halve finale Accordeon- toernooi (VARA) 9.20 (Kleur) Watermerk. Documentaire over de toe stand van ons recreatiewater (VARA) 9.45 (Kleur) Het gezinsgeluk: Drie korte speelfilms naar gelijknamige verhalen van Tsjechow: 1. Uit ledigheid, 2. Zenuwen. 3. De wreker (VARA) 10.45 (Kleur) Journaal (NOS) ...e/7 aisterer7 1 [je op motorkap auto NNGEN Gillend van ont- «gen voorbijgangers zater- nfcfêSjf in de binnenstad van ïr*r. t-n een auto voorbijrijden "tei verbrijzelde vobrruit, terwijl Bn aam van een meisje aan de Foil hnt van de auto over de kepte. fonken bestuurder, de 49-ja- H S. uit Groningen had de kige fietster Ria de Boer teren aangereden en ge- Het meisje was met haar Ne motorkap blijven liggen blende S. had 's ochtends in feria de verjaardag van een gevierd, waarbij het bier rij- 'loeide. Tegen de middag in zijn gloednieuwe auto k" huis te gaan. In dezelfne ACi helste echter Ria de Boer, die inios ochtend voor het eerst als di étende bij een wasserij had vol In het voorbijgaan schepto M loisje. In plaats van te stop- 1 al 'hij echter vol gas. Het ispunl van Ria gleed van de mo laar het hoofd zat beklemd Jet dashbord en de rechter iaset De tegemoetkomende Groninger G. Moerman zag dat er iets bijzon ders aan de hand was. Hij draaide bliksemsnel zijn auto en zette de achtervolging in. Aanvankelijk alleen om het nummer van S.'s auto te no teren. totdat hij de voeten van het meisje zag die over de straat werden gesleurd. Hij probeerde vervolgens de wagen van S. klem te rijden. De wilde tocht leidde beide auto's dwars door het drukke zaterdagmiddagver- keer naar het Groninger industrie terrein. Daar slaagde de heer Moer man S. de pas af te snijden. Tijdens de "dodenrit" 'had mevrouw Moer man omstanders tekenen gegeven de politie te bellen. Die was al spoedig ter plaatse op het industrieterrein, waar passanten al' een dreigende houding aan begonnen te nemen tegen S Pas gistermiddag kon deze die zei zich. niets van het gebeurde te kunnen herinneren, worden ver hoord. Bij het onderzoek van het lichaam van Ria de Boer constateer den artsen dat haar nek was gebro ken. Was S. tijdig gestopt dan had zij het ongeluk wellicht nog over leefd. GRONINGEN Op beestachtige wijze is vrijdagnacht rond twaalf uur. naar wordt vermoed, de 84-jarige ongehuwde emeritus-predikant W.R. Diephuis uit het Groninger Ten Boer vermoord. Zaterdagmiddag werd hij overdekt met steekwonden in de hartstreek en hoofdwonden gevonden door zijn buurman Klok. die was gewaarschuwd door de plaatselijke bakker die geen gehoor had gekregen op zijn bellen. Buurman Klok was gewend bij de dominee te komen, want zijn vrouw- verzorgde al sinds jaar en dag de maaltijden voor de oude man. Klok vond de dominee levenloos op zijn bed. Niets wijst op een worsteling. Hij had zijn pyama aan. Op het nachtkastje werd 'n portefeuille ge vonden, waarin nog bijna f 4.000 zat. Uit de straat waar de dominee woont, de A. H. Homanstraat, zijn sedert vrijdagnacht twee jonge kna pen verdwenen. Het zijn de 21-Jari- ge J. v. S. en J. v.E. De eerste is ma troos op een rijnaak en de twee de op een zeesleper. E. is in de kost bij de vader van S. Beiden moeten op een fiets zijn verdwenen, want die wordt door de familie S. vermist. De politie legt geen direct verband tussen de moord en de verdwenen Jongens, maar wel zoekt men de beide knapen. Twaalf man van de rijkspolitie in Groningen proberen Herdenking van Thomas a Kempis ZWOLLE (ANP» Het is 500 Jaar geleden dat Thomas a Kempis stierf. Ter gelegenheid hiervan heeft de Leidse hoogleraar prof. dr. C. C de Bruin zaterdagmiddag in de Zwol se stadsschouwburg Odeon een her denkingsrede uitgesproken. Als kloos terling schreef de in het Duitse Kem pen geboren Thomas a Kempis in Zwolle voor kloosterlingen het werk „In navolging van Christus". Het boek is echter voornamelijk door le ken gelezen. Het werd in praktisch alle moderne talen vertaald en is vaak het na de bijbel meest belang rijke theologische werk genoemd. „Het is een door en door rooms- katholiek geschrift, dat een bezit werd voor de héle christelijkheid", al dus prof. De Bruin. „Het boek is on aantastbaar als blijvend getuigenis van het authentieke christendom dat geldigheid bezit voor altijd". In het refter in Zwolle heeft de minister van wetenschapsbeleid, jhr. mr. M. L. de Brauw, zaterdag een tentoonstelling geopend, die aan het werk van Thomas a Kempis is ge wijd. Het glansstuk hiervan is de door Thomas geschreven „Navolging". Zondagmorgen werd in de St. Mi- chaelkerk in Zwolle, waar zich een reliekschrijn met het gebeente van Thomas Kempis bevindt, een oecu menische herdenkingsdienst gehou- j den met kardinaal Alfrink en prof. dr. O. de Jong als voorgangers. Universiteit Groningen moet bestuurs- hervorming ongedaan maken de moord op te lossen. Uit verhoren van omwonenden Ten Boer is 'n klein dorpje gelegen aan het Dam ster Diep —is gebleken dat vrijdag avond ook onbekenden zich in de i Homanstraat heben opgehouden I Op het schoolplein hielden zij zich verdacht op. Anderen spreken van I een grote auto, die met draaiende I motor stond te wachten. De politie heeft tal van inbraaksporen aan de woning van de dominee ontdekt. GRONINGEN De rijksuniver siteit in Groningen zal met ingang van l oktober onder de wet universi taire bestuurhervorming worden ge plaatst. Dit betekent dat de tussen tijdse bestuursvorm, waarmee Gro ningen enige tijd geleden begon en die tot nu toe goede resultaten leek op te lveren, zal* worden afgeschaft. Dit heeft minister jhr. mr. De Brauw deze week het bestuur van de universiteit per brief laten weten. De ministeriële mededeling is door het bestuur van de Groninger uni versiteit als „zeer pijnlijk" ervaren, I omdat het bestuur er by het minis terie op had aangedrongen overleg te plegen over deze kwestie. Een ge sprek dat nog tijdens het bewind van minister Veringa werd gevoerd, wordt door het universiteitsbestuur niet als voldoende overleg be schouwd. Door de nieuwe ontwikkeling komt de universiteit in een moeilijke po sitie, aldus de heer Maarten Abeln, student en lid van het dagelijks be stuur van de universiteit. Het uni versiteitsbestuur zal nu de gehele universitaire gemeenschap gaan raadplegen over wat verder zal moe ten gebeuren. Minister De Brauw heeft inmid dels aangekondigd op korte termijn die maatregelen te zullen afkondigen, die moeten leiden tot een effec- tuering van zijn voornemen om ook j Groningen onder de wet universi- taire bestuurshervorming te bren- gen. Brandpunt besloot zaterdag avond zijn reeks kritische pro gramma's over Indonesië, die als tegenwicht moesten dienen tegen de promotie-wedstrijden die ons via andere kanalen ten bate van het staatsbezoek wer den toegespeeld. We kregen de meningen over het al dan niet floreren van de economie te genover elkaar gezet, we hoor den dat Nederland inzake in vesteringen niet veel ambitie en initiatief aan de dag legt en Rahmawati. Soekarno's tweede dochter uit zijn eerste huwelijk, gaf als haar mening dat haar vader niet de vereiste medische verzorging had ge had. Tot zover Brandpunt. Het oe fenprogramma aan de voor avond van het staatsbezoek zelf werd gisteravond afgeslo ten met een forum onder lei ding van Brugsma, dat werd voorafgegaan door gesprekken die hij had met de Indonesi sche minister van Voorlichting en Buitenlandse Zaken. Opval lend was daarbij dat beiden in positieve zin spraken over de rapporten die Amnesty Inter national en het Rode Kruis hadden uitgebracht over de toestand in de kampen en het lot van de ongeveer 70.000 poli tieke gevangenen. Ongetwijfeld is dat ook een Indonesische manier van rea geren: de problemen met een glimlach onder de tafel wer ken, maar toch zie ik een Spaanse of Russische minister niet op dezelfde manier de vragen over hun politieke ge vangenen beantwoorden. Het waren vooral die politieke ge vangenen die Wouter Gortzak er in het forum toe brachten het staatsbezoek af te keuren. Diplomatieke betrekkingen hoorden erbij, maar Je hoefde die niet extra op te sieren met een staatsbezoek. Luns. voor wie een apart tafel tje was aangeschoven (blijk baar een onverwachte gast), zei toen dat Gortzak en zijn politieke vrienden ook nooit te gen de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie protesteerden. Gortzak repliceerde met de vraag, of er dan ook van een staatsbezoek aan Siberië sprake was. Een punt voor Wouter. Daarna vroeg dr. Bruins Slot of Gortzak bezwaar zou maken tegen een staatsbezoek van de Koningin aan Rusland? Geen enkel, zei Wouter. Daar mee raakte hij zijn puntje weer kwijt. Bep Vuyk leek een borrelpraat je te starten over een confe rentie in Genève. waarbij Luns delegatieleider was en tegen over een hoog kwalitatieve In donesische delegatie kwam te staan. Bep en Jozeph wisselden wat namen uit. Ik dacht net: doe dat straks even na afloop, maar opeens zei Bep dat Luns die conferentie had doen mis lukken en met zijn vuist op tafel had geslagen. Pot voor meneer. Toen kwam Luns uit de start blokken. Bij alle politieke be zwaren die Je tegen hem kan koesteren, viel toch niet te ontkennen dat hij het forum volledig beheerste zodra hij aan het woord kwam. Hij wil de deze legende even ontzenu wen en toen kwam er een fraai verhaal uit de diploma tieke keuken. Hem was de in- 'ichting in handen gespeeld dat de Indonesische delegatie de opdracht had de onderhande lingen te laten mislukken. In donesië had in die tijd nog een vijand nodig terwille van de nationale eenheid. Luns belde Drees op. legde deze alle eisen van de Indone sische delegatie voor en „Vader Willem" zei dat ze onaan vaardbaar waren. „Maar ik ben van plan alles te aanvaarden", zei Luns en hij vertelde welke inlichtingen hij had. Ga Je gang dan maar. zei vader Drees en Luns overdonderde de Indonesiërs door al hun eisen in te willigen. Namens zijn re gering. De Indonesische legatie schrok zich een hoedje („Pet- Ji"), pleegde overleg met thuis, en verklaarde toen dat het „te laat" was, dat Indonesië het mislukken al bekend had ge maakt. Dit heet: het diploma tieke spel. NICO SCHEEPMAKER 1 NOVEMBER EN 1 JANUARI AAG De verhoging van de gaan niet in op 1 Ja maar reeds op 1 novem- dit jaar. De gemiddelde [tog van de tarieven in het verkeer komt rond de int te liggen. Voor het >mende postverkeer be- dat op een gewone brief l gram) dan een postze- dertig cent moet worden ^Plaats van een van een m, die tot nu toe voor twintig cent konden worden ver stuurd gaan per 1 november een kwartje kosten. Drukwerk (tot twintig gram) wordt een stuiver duurder: twintig cent inplaats van vijftien. Briefpakjes 250 en 500 gram stijgen in portokosten vap feen gulden naar 1,50, pakjes tussen een pond en een kilo van f 1,50 naar twee gulden enzovoorts. Postpakketten tot een kilo, waarvan de verzending nu nog 1.75 kost, vragen van november af een rijks daalder aan postzegels. Bij hogere gewichtseenheden is de tariefstij- j ging een gulden per pakket. Voor spoedbestellingen zal na de invoering van het nieuwe tarief twee gulden extra moeten worden betaald. Nu is dit nog 1.25. Aange tekende stukken vragen een toeslag van 1,75 inplaats van de 1,25, die nu moet worden betaald. Tarieven voor het internationale verkeer, die zijn gelijkgesteld aan j de binnenlandse, gaan in gelijke i tred omhoog. Behalve de posttarieven die per 1 november a.s. omhoog gaan zullen per 1 Januari ook de telefoonabon nementen nog eens worden verhoogd. Dit schrijft minister Drees Jr. in een brief aan de Tweede Kamer. Het telefoonabonnement wordt van f 19 tot f 21 per maand verhoogd, het vrije-tijd-telefoontariefvan 10 cent per 66 seconden naar 10 cent per 60 seconden. De telefoongidsen worden 50 pet. duurder en de neven- apparatuur van telefoons (toestellen, bellen, schakelaars e.d.) gaat 20 pet. omhoog. In zijn toelichting schrijft dr. W. Drees Jr. het onjuist te vinden om verliezen van de PTT ten laste te brengen van de schatkist: als norm moet gelden dat de gebruikers de kosten van door hen gevraagde PTT diensten dragen. Alleen in een over gangsperiode. kan daarvan worden afgeweken, zoals thans 't geval is met de posterijen waar ondanks de ta riefverhogingen voor 1972 een ver lies van ca f 50 miljoen wordt aan vaard. 7 00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws; 7.32-7.50 Hier en Nu. 8.00 Nws. 8.11 gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 (S) Voor de hulsvrouw. (9.00-9.10 Gvmnastlek voor de huisvrouw). 9.40 (S) Jazz- muz. 10.00 Bijbelse verkenningen. 10.15 Geestelijke liederen. 10.20 Hoog tepunten uit de opera Manon van Massenet (gr). (11.00-11.03 Nws). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen 12.00 (S) gew. progr. 12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Actualiteiten 13.00-13.05 Raden maar14 00 (S) Interlokaal (16.00-16.02 Nws). 17.00 Bevolkings structuur en de daarmee verbonden muziek ln het Caraïbisch gebied. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hai!: Jeugdprogramma. 18.30 Nws. 18.41 Ac tualiteiten. 19.00 (S) Eigen Fabri kaat; lichte muziek (opn.) 19.30 Schoolradio. 20.00 (S) Eln Walzer- traum. operette van Oscar Strauss (gr). 21.25 (S) Radiokamerorkest met solisten. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22 31 Den Haag vandaag. 22.50 Rels- cogst 23.15 (S) Lichte muz. (opn.) 23 55—24.00 Nws. I HILV. 11 298 in en FM-kanalen. ;.on wro. 9.oo nos. io.oo avro i 13.30 nos 15.10 avro. 22.5524.00 nos. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) i Dag met een plaatje. 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 (S) Dag met een I plaatje (vervolg) <8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mld- deleeuwen en Renaissance (opn.) 10.00 Voor dekleuters. 10.10 Arbelds- i vitaminen. 111.00 Nws). 11.30 Rond- om 12 programma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Knipperlicht. 13.00 Nws. 13.11 Radio- Journaal. 13.30 Spiegel van België muz. en nws van onze zuiderburen. 14.00 Jazz uit het historisch arclef. 14.30 (S) Licht orkest. 15.00 Van ta- ta tot totale taal. 15.10 Muziekmld- dag waarin om: 15 10 (S) Nieuwe grammofoonplaten om 16.00 Nws; om 16.03 (S) Vrouw en partituur om 16.40 (S) Kerkorgel concert om 17.09 (S) Kinderkoor. 17.30 De Konlnklllke Militaire Kapel. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) Metropole Orkest. 18.55 (S) Fan fare-orkest (opn.) 19.30 Nws. 19.35 gevarieerd progmmma met veel muz. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 HILV. III 240 m. en FM-kanalen. 9.00—18.00 VARA 9.00 Nws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nws. 10.03 Ekspres: licht pla- tenprogr. 11.00 Nws. 11.03 Een opval lend vrolijke gavarleerde visite. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Bec ker Show (14.00 Nws) 15 00 Drie- draai 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht pla- tenprogramma. (17.00 Nws). Nederland I NOS18.55 (K) Pip en Zip NOS: 18.55 (K) Journaal KRO: 19.05 (K) Dakta- rl. TV-fllm voor de Jeugd. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO; 20.21 (K) Docu mentaire film over Nieuw Zeeland, te 21.20 Jan de Hartog en de film; speelfilms naar werken van Jan de Hartog: Stella (The Key). NOS 23.30 23.35 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Pip en Zip NOS 18.55 (K) Journaal. NOS: 19.05 Den Haag vandaag. 19.10 (K) VrlJ-Ult: program ma over het wel en wee van de re creatie. AVRO: 19.30 (K) Operatie Mi nus 5 (Barrier Reef), TV-serle. NOS: 20.00 (K) Journaal. AVRO: 20.21 Pey ton Place. TV-feullleton. 21.10 (K) De Carol Burnett Show 22.00 AVRO's Te- levlzler Magazine. NOS: 22.50 (K) 't Journaal. Aansluitend: (K) Staatsbe zoek aan Indonesië. TUNGELROY De inwoners van het Limburgse dorpje Tun- geiroy zijn boos op hun parochie herder, pastoor WeiJs, die by zy» vertrek naar een andere woonplaats een afscheidsgeschenk, 'n volauto matische wasmachine, niet heeft aanvaard. De pastoor weigert het geschenk aan te nemen, omdat het volgens hem een tweedehands ap paraat zou zijn. Het feestcomité ontkent dit ten stelligste evenals de winkelier waar men het afscheidsge schenk kocht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11